IH E ymm ink Zone Vee! P. B c Uit IDe Heer Dekker kan zich met Het voorstel vereenigen, ook omdat reeds eerder besloten is het salaris te handhaven. De heer Francis ziet ook geen reden om het besluit te veranderen. Ook de heer Bakker is er voor omdat men niet thans reeds een salaris kan bepalen voor den eventueel te benoemen gemeente-ontvan ger. Het voorstel van B'. en W. Wordt met allen 'voor aangenomen. Bericht van Alkmaar dat opgezegd wordt de overeenkomst in verband met de toelating van leerlingen op de O- L. en U.L.O.-scholen. Bijgevoegd zijn de voorwaarden waarop een nieuwe gemeenschappelijke regeling kan wor den aangegaan. Bi. en W. stellen voor een nieuwe overeen komst met Alkmaar te sluiten. Zonder eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. Deze levert niets op waarna de sluiting volgt. ALKMAARSCHE SNUIFJES ALKMAARSCHE SNUIFJES^ Nog niet uit zijn lijden verlost. Er zijn sommige menschen, wier uiterlijk aanzien het vermoeden doet ontstaan, dat zij ernstig in aanmerking komen om spoedig uit dit aardsche tranendal te vertrekken. Van zulke lui zegt men dat ze met den dopd aan t touwtje loopen. Maar het gebeurt ook wel eens, dat men iemand die men al lang ad patres had ge dacht ,op eens weer ontmoet, wat je onwille keurig de verbaasde uitroep naar je lippen doet dringen: Wat drommel, leeft die kerel nou ook nog? En 200 is (het ook gegaan met onze dierbare stoomtram Alkmaar^Haarlem- Haar ontijdig einde was alreeds voorspeld op 15 Juli en nu schrijven we Iden 24sten en ze is nog altijd springlevend. Zelfs schijnt haar gezondheid er schijnbaar op vooruit gegaan, want ze ziet er heelemaal verjongd uit. Mooie foiodeme rijtuigen zijn ingelascht. Simon, onze nooit volprezen Simon, de troost en toeverlaat van de geheele buurt, prijkt met een nieuw petje en 'n duffelsche jekker met koperen knoopen, in één woord, het heeft er veel van weg of de tram bevestigt weer het bekende spreekwoord, dat krukkende wagens het langst duren. Vermoedelijk echter is de schijnbare ver jonging van dit verouderde vervoermiddel ech ter niet anders dan 'n laatste wanhopige poging van de directie, om het zaakje nog op de been 'te 'houden. Het resultaat van de exploitatie toch is allertreurigst. De inkomsten bewegen izich in sterk dalende lijn, zooals het volgende staatje u zal doen zien. De opbrengst van het reizigersverkeer be droeg het vorig jaar Juni f 10-278.02V2, dit jaar slechts f4765.90 (zelfs hét onmisbare halve centje ontbreekt hier). Het goederenvervoer be droeg het vorig jaar f 2094-24, dit jaar f 1213.05 totaal vorig jaar f 12312961/2, dit jaar 5978-95; de totale opbrengst bedroeg het vorig jaar vanaf 1 Januari tot en met Juni f 66-560.57. Dit jaar f 54-586.81. Dat is dus in een half jaar tijds pl.m. f12000 minder ontvangst. Moeten we ons dus verbazen als de maatschappij er den brui aan geeft en het -zaakje zonder ver dere omslag maar op wil gaan (doeken- Ten minste als de belanghebbende gemeenten, van af Alkmaar tot en met Beverwijk den duim niet op het laadgat houden en Idoor het ver- leenen van een stevige subsidie het kwalmen de gevaarte voor totale ondergang behoeden. En ik vrees dat er niet veel kans op bestaat. Alleen Limmen en Noord-dorp en Heemskerk die na het verdwijnen van de 'tram vrij;wel ge ïsoleerd liggen, hebben het grootste belang bij het behoud. De andere plaatsen zij'n aange sloten bij de H.S.M.... Van -de gemeente Hei- loo bijvoorbeeld zullen ze wel geen cent ms krijgen, die gemeente zal zich wel bepalen tot een betuiging van leedwezen en rouwbeklag. Als ze het daar gedaan kunnen krijgen, dat er een halte komt bij het Overbosch, dan heeft men daar absoluut geen belang meer bij een stoomtram. Wat Alkmaar betreft, daar zal men ook niet heel diep in de beurs tasten. Vooral niet als de plaats van afrit en aankomst zou blijven waar ze nu is: zeer hinderlijk en totaal ongesdhikt. Summa summarum komt het mij voor, dat het leven van de stoomtram Haarlem Bever wijk aan 'n zijden draadje hangt en zelfs de nieuwe rijtuigen, het mooie petje en het ele gante jasje van onzen vriend Simon -den be steller niet b|j machte zullen zij|n, Ide bekla genswaardige martelares te redden. De 'onbarmhartige schuldenaar. In den bijbel komt een treffende parabel voor van den onbarmhartigen schuldenaar, wien zijn schuld zelf door zijh heer was kwijt gescholden, maar die zich niet ontzag om zijn arme medeknecht, die hem een kleinigheid schuldig was, en hem niet kon Vol-doen, «1 de gijzeling te doen werpen. Onze Nederlandse!» belastingadministratie speelt tegenwoordig zoo'n beetje den onbarm hartigen schuldenaar. Ze beginnen zich zelfs te oefenen om veeren te plukken van n kik ker. Willem Broekhuis, in de dagen vati zn opkomst, was er gewoonweg niks bij. Bij mij in de buurt wordt een arm boerenvrouwtje, dat onderhouden wordt door ouderdomsrente en n Hpine onderstand van de boerengemeente, w^ar ze vroeger thuis hoorde. De dochter voorziet in haar onderhoud met uit werken te gaan. Nu kreeg de administratie van de Dir. Belastingen het in 'thoofd, dat de arme slok kers personeel ébelasting moesten betalen. Om dat ze noodgedwongen 'n huishuur moedenop brengen, die feitelijk ver boven hun financieele krachten gaat. De arme oude stakker werd (aangeslagen voor ruim f3- Ze betaalde ia»t, want ze had het niet. Een verzoek om ont heffing... werd afgewezen. Toen kwamen de waarschuwingen, dra maningen en eindelijk n dwangbevel. Bangmakerij natuurlijkniks hoorl Maandag kwam een deurwaarder en 2 getuigen om het schamele boeltje op te schrij ven. Daarop zou executionalen verkoop van •de meubeltjes, die grootendeels aan de doch ter toebehoorden, stellig en zeker volgen- Een buurman, die\ het oude vrouwtje had geadvi seerd om niet te betalen, voelde zijn geweten bezwaard en betaalden den deurwaarder de somma van f 3.31 aan belastiingpenmngen dat kun je snappen... Er kwamen nog f5.20 bij aan onkosten, zoodat het heele grapje hem op f8.51 kwam te staan. Was de opschrijving en verkoop doorgegaan, dan waren de onkos ten tot f 12 gestegen. Is het niet prachtig? Als 'n particulier 'n arm oud mensch van 76 jaar zoo zou durven behandelen, dan er misschien geen ruit in z'n huis Heel gebleven zijn. Ik weet wel dat er -geld noodig is en menigeen vroeger van belastingdruk bleef ver schoond, die makkelijk iets tot instandhouding van -het staatstiuishouden ha-d kunnen bijdra gen, maar nu schijnt men weer tot het an-dére uiterste te vervallen en accepteert men 'belas tinggeld, -dat bijeen is gebracht door met de pet rond te gaan. De ambtenaren kun je het niet kwalijk nemen, die moeten, hun plicht doen, maar zelf zullen ze hun baantje wel eens verwenschen als ze gedwongen worden, de meest door liefdadigheid verkregen meubel tjes van 'n oud krom gewerkt (huismoedertje te moeten verkoopen, om 'n ellendige drie gulden bij mekaar te krijgen voor 'n 'instelling waaraan soms millioenen verklad worden. SNUFFELAAR. NIEUWSTIJDINGEN De nieuwe burgemeester van Rotterdam. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de ,',Tel." dat de benoeming van mr. dr. J. Wy tema. thans burgemeester van Dordrecht, tot burgemeester van Rotterdam vast staat en dat het Dagelijksch Bestuur der Maasstad hiervan door de regeering reeds is verwittigd. De heer Wytema heeft de benoeming inmid dels in beginsel aangenomen. Het blad teekent voorts aan: Mr. dr. Wytema, die van liberalen huize is, heeft zich als een uitmuntend magistraat doen kennen. In de weinige jaren, gedurfde welke hij het burgemeesterschap van Dordrecht vervul de zijn installatie als zoodanig dateert van 20 April 9210 heeft hij getoond een open oog te hebben voor de b-elangein der Merwede- stad, die in zoo menig opzicht parallel loopen met de belangen van Rotterdam. Vele maatregelen tot bevordering van den bloei vooral van het groote scheepvaartver keer te Dordrecht zijn aan het initiatief van den heer Wytema te danken. Vóór zijn benoeming als burgemeester van Dordrecht was de heer Wytema eenige jaren gemeente-secretaris van Haarlem. Opmerkelijk is het, dat ook mr. Zimmerman de onlangs afgetreden, hoogste magistraat van Rotterdam, vóór die benoeming het burge meestersambt te Dordrecht vervulde. Van een ontslagen agejnt. Men gchrijft aan de „Tijjd" uit Zaandam: Men -herinnert zich, dat eenigen tijd geleden te Breda een agent van politie "werd ontslagen naar aanleiding van het f-eit, dat hij ter ge legenheid van de carnaval op niet geoorloofde wijze critiek had uitgeoefend op de bestaande politieverordening en dat daarover door den heer Kleerekoper in de Tweede Kamer is ge ïnterpelleerd met het gevolg evenwel', dat het ontslag bleef gehandhaafd. Deze gewezen agent van politie, de heer H. J. Smits, heeft nu dezer Idagen pogingen in het werk gesteld om als agent van politie te Zaandam te worden benoemd. De commis saris van politie aldaar, die krachtens art. 191 van de Gemeentewet een voordracht opmaakt, waaruit de Burgemeester benoemt, weigerde echter daartoe zijn medewerking te verkenen, zoodat in de twee bestaande vacaturen andere eprsonen werden benoemd. Toch heeft men in Zaandam bedoelden Smits ter wille will'en zijn, blijjkende hieruit, dat hij thans is benoemd tot (klerk en bij! de politie te werk gesteld, terwijl deze functie te voren niet heeft bestaan. Een lichtvaardige faillissementsaanvrage gestraft. Een loodgieter te Hilversum had voor een firma te Amsterdam eenige werkzaamheden verricht en toen zij'n rekening ingediend bij; den heer J. G., lid dier firma, woonachtig te Laren- Deze weigerde echter betaling en verwees den sOhuldeischer naar zijn Jrantoor. De loodgieter wilde daar echter niet van weten, 'bood nog eenige malen zijn quitantie ter betaling aan het privé-adres aan en toen hij geen geld kreeg, gaf hij de zaak in hand-en van een advo- caat. De heer J. G. deelde dezen schriftelijk mede, hoe het met de zaak stond, doch de advocaat stoorde zich daar niet aan en lokte zonder de rechtbank omtrent de reden Van weigering in te lichten de faillietverklaring uit van den heer G. Toen deze, die intusschen een tijdje buitenslands was geweest bij zijn terug keer in het land zijn faillietverklaring vernam, zorgde hij er voor dat het Hof, -door hem met de juiste toedracht der zaak i-n kennis gesteld, de faillietverklaring vernietigde. Maar de heer J. G- liet het er niet bij- Op grond ,-dat de loodgieter de rechtbank 'niet be hoorlijk had ingelicht en aldus op onrechtma tige wijze zijtn faillissement uitlokkend, hem schade ha-d veroorzaakt en zijn crediet bena deeld eisetöe hij- een vergoeding van f50.000. De rechtbank te Amsterdam heeft den heer J. G. in 't gelijk gesteld, Zij overwoog, dat de heer G. inderdaad niet verkeerde in den toestand, dat hij opgehouden heeft te betalen, en dat de loodgieter de recht bank niet juist had ingelicht, door juist den brief, waaruit bleek, waarom de liter G- wei gerde de kwitantie te voldoen, niet over te leggen. Op grond daarvan veroordeelde zij den loodgieter tot vergoeding der schade, doch daar zij niet over de aoodige gegevo is beschikte om de grootte daarvan vast te stellen, bepaalde zij, dat deze nog bij staat zou worden opge maakt, terwijl intusschen de loodgieter i-n de kos-ten van het proces werd veroordeeld. Dte po-litie te Hengelo heeft gearresteerd den fabrieksarbeider J. A. E- verdacht van brandstichting i-n de Nederlandsche Katoen spinnerij op Vrijdag jongstleden. Hij heeft be kend en is naar Almelo gebracht. Een 2-jarig meisje uit de Van der Pek- s'traat te Amsterdam, dat op 19 dezer thuis een hoeveelheid kokendé-melk over het lichaam had gekregen, is tengevolge daarvan in het Bjnnengasthuis overleden. De heer C. V., Gedempte Burgwal tt Rotterdaem, deed bij de politie aangifte van verduistering van mode-artikelen ter waarde van f20.000. Als vermoedelijken dader gaf hij op iemand, met wien hij zaken (doet. De 34-jarige H. L., de tnan -die Maandag avond, na zijn vrouw te hebben verwond dooi deze tusschen de ribben gestoken werd, is Dinsdagavond in het ziekenhuis aan den Cool- 'singel te Rotterdam, tengevolge van de be komen verwonding overleden. BUITENLAND Bezorgdheid voor dein komenden winter. De in-dustrieele groep uit het parlement, be staande uit een dertigtal conversati-eve nijver heidsmannen, richtte een schrijven tot Baldwin, waarin zij den nadruk legt op haar ernstige bezorgdheid met betrekking tot de bestaande werkloosheid en de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. De brief wijst op de be staande arbeidersonrust en het feit, dat het land den winter met anderhalf millioen werk- loozen tegemoet gaat. De groep stelt verschil lende middelen tot verbetering van den toe stand voor, waaronder plannen voor electrifi- catie van spoorwegen, uitbreiding der onder- grondsc'he spoorwegen, het kanalenn-et en de havenwerken. Uitbreiding -der Amerikaansche luchtvloot. Draadloos wopdt uit Washington gemeld, •dat de regeering bij het Congres -een voorstel tot het verstrekken van een credi-et van 25 millioen dollar voor uitbreiding der luchtvloot indienen zal- „Gean oorlog meer". Gedurende -de week-end zullen over geheel Engeland ongeveer 150 betoogingen plaats hebben uitgaande van de „Geen oorlog meer" beweging. In Londen zelf zullen zich van vier punten uit betoogingen naar Hyde Park be geven, waar van -tien spreekgestoelten door pacifis-ten het woord zal worden gevoerd. De luch-tverbinding met Indië. In het Engelsche Lagerhuis heeft Bridge - man, staatssecretaris van binnenlandsche za ken, namens Baldwin medegedeeld, dat dte kwestie betreffende de ontwikkeling der lucht schepen onlangs is bestudeerddoor de com missie voor de rijksdefensie en de rijks-scheep vaart-commissie. De eerste- commissie hecht een aanzienlijke strategische waarde aan lucht- s diepen, terwijl de laatste van oordeel was, dat de mail naar Australië en het Verre Oos ten veel goedkooper door middel van lucht schepen zou kunnen worden vervoerd. De regeering heeft daarom besloten de ont wikkeling der luchtschepen wederom ter hand te nemen. Zij aanvaardde in beginsel 'het plan, hetwelk door commander Burney, den beken-, den marine- en luchtschip-deskundige, is voor gelegd, en dat de invoering van -een veertien- daagsche -dienst van groote luchtschepen op Indië beoogt. Het plan van Burney zal in verschillende stadia wprden uitgevoerd. Het eerste stadium is de bouw van een luchtschip, dat binnen honderd uren via Egypte naar In dië moet vliegen, ten einde aldus een verderen regeeringssteun te verzekeren. Het eerste lucht schip zal de omvang hebben vain 'de „Mau- retania" van de Cu-nard-lijn. De bouw zal waarschijnlijk achttien maanden -duren. Smokkelarij van Russische juweelen. Sedert geruime-n tijd was het den Frainschen autoriteiten bekend, dat groote hoeveelheden juweelen en religieuze sieraden, welke tijdens de Russische revolutie bij adellijke families (waren gestolen, in Frankrijk werden binnen gesmokkeld. Het scherpste toezic-ht vermocht niet aan het licht te brengen hoe zij de grens werden overgebracht en mein vermoedt, dat dit in diplomatieke valiezen geschiedt. In-tuss-chen heeft de politie eergisteren een diamanthandelaar gearresteerd, die zijn hotel verliet met een hoeveelheid juweelen ter waar de van 200.000 francs. In de safe, die de dia manthandelaar i-n een der Parijsche bankinstel lingen bezit, werd een collectie juweelen en kerksieraden ter waarde van anderhalf millioen francs aangetroffen. De diamanthandelaar is tegen een borgstel ling van 100.000 frs. voorloopig in vrijheid ge steld. Men hoopt echter thans de smokkelaars op het spoor te zijn. Het geheimzinnige smokkelsdiip. De directie van Solleveld. Van der Meer en T- H- van Tatuums-Stoomvaartmij. deelt mede, naar aanleiding van de berichten omtrent ':het aangehouden Nederlandsche stoomschip, dat hiermede zeer waarschijnlijk bedoeld is haar stoomschip „Ellewoutsdijk". Dit stoomschip op reis van Poti met erts naar Rotterdam vertrok 18 Juli van Oran, alwaar bunkerkolen werden bijgeladen. Op 20 Juli ontving de directie een radio- 'telegram via Gibraltar van den gezagvoerder dat dit stoomschip door een Spaansch oorlogs schip naar Ceuta gedirigeerd was voor inspec tie, terwijl zij d.d. 21 dezer een telegram ont ving van Ceuta, luidende: Zijn door de Spaansche regeering aange houden, verdacht van verbinding met de Ma rokkanen. Hedenmorgen onderzoek van de scheepspapieren aan boord. Wachten bevelen om te vertrekken. Ellewoutsdijk. Inmiddels heeft het stoomschip 1.1. Zondag 'de reis vervolgd. IDe directie heeft zich met het ministerie van (Buitenlandsche Zaken in verbinding gesteld dat Iia verhoor van dein gezagvoerder Jwianen 1 toegezegd een onderzoek te zullen instep Een Hollander ce Woldingham, die jaar geleden van Lopden was gekomen verzuimd had bij de politie zijp Verhuizing te geven, ha-d zic-h dezer dagen Voor de re bank te verantwoorden wegens overtreding1 de „Aliens Act." De beklaagde, die wer^, is bij de Anglo -Dutoh Bank, zeide te J verontschuldiging, dat hij de aangifte vtJ, had, maar hij werd deswege veroordeel^ 2.203' NPOr NOOï 27 jotsehe n in 470-75 «ntigvoud Roo- Bloeml invoer op ,C bos W< 120 gulden boete. Zijn vrouw, die -een ;0 kilograri Engelsche is kwam er met 10 shillings w' De levensmiddelenprijzen te Berlijn in de laatste dagen dermate gestegen, <la, breede volkskringen groote ongeriM 'heers ebt. In de markthal aan de Lindenstrasse W het tot rumoerige tooneelen, toen zich het rucht verspreidde, dat de handelaars eenjj aardappelen niet onder de 9000 Mark wj). leveren. Er werd onmiddellijk bescherming' politi egevraagd. Toen meüegede-eld wem de aardappelen slechts 6000 Mark zouden 'fc ten, werden de koopers wat kalmer. De Berlijnsche woekerpolitie houdt thans in het bijzop-der bezig met den gro handel in vleesch. In de buurt yam Berlijn; ben geweldige inbeslagnemingen van riu vleesch plaats gehad, ter waarde van liajden- Proefnemingen in Amerika met hetgj men de grootste bom ter wereld (kan ïioei Den onze g es Gro P. G. Hui Be Zuidsct Dl Voor de d iie lijden joot en V J». welke [Meting0!! ,Tel." menden 0 Wegens •hebben aangetoond, welke verschrikkingen Pieuwe oorlog zou brengen. Het enorme projectiel weegt ongeveer 2 en meet 131/2 voet. Het kan ongeveer 200 pond springstof bevatten. Het werd met vliegmachine meegenomen tot een hoogte 4000 voet, vanwaar pien het liet vallen op groote open vlakte even buiten Washing De uitwerking van de ontploffing, welke pla had toen het gevaarte op den grond beland was ontzettend. Er werd een gat in den gi geslagen, waarin gemakkelijk een huis van< verdiepingen had kunnen wegzinken. De dellijn was 64 voet, en het was 20 voet d 'terwijl er een „rand" was ontstaan Van 5 hoogte, en ettelijke decimeters breedte. Tot een afstan-d van 1000 meter was tte aarde 'het gesteente weggeslingerd, terwijl de king van de ontploffing zich zelfs op de vli machine deed gevoelen. De piloot was onmiddellijk gestegen, hij de bom als een ei had laten vallen, dt verhinderde niet, dat zijn machine luchtdruk een opstopper kreeg meters uit de koers slingerde. Te fern is bij verstek teen Rus, 1 noemende kapitein Tilinsky, veroordeeld, rijke personen van allerlei nationaliteit opgelicht tot een gezamenlijk bedrag vajn sp' millioen gulden. Tillinsky vestigde zich ongeveer 18 j; ygeleden in Zwitserland, juist' na den Russin jige, tege: Japansohen oorlog. Hij beweerde een schuld kentenis ten bedrage van 120 millioen yen bezitten, door prins IJamatagi onderteeke Dit bedrag had Japan zich naar 'zijn z- verplicht hem te betalen voor het 'verraden plannen van fortificaties en mijnenvelden, oL ke Port Arthur betroffen, hetwelk de Jap ners in 1904 op de Russen veroverden. Met deze zoogen,aamde schuldbekentenis waarborg leende Tilinsky geldsommen, die met het tienvoudige bedrag geloofde terug betalen, zoodra de Japansché regeering van haar verplichtingen te zijnen opzichte gekweten. Hij werd met geldaaiibiedingen overs] en teen edelman, aangeduid als „lord ford" bood hem 14,Va millioen gulden voor Japansché schuldbekentenis aan, welk aanl Tilinsky echter zonder meer van de hand w Dit boezemde -den geldmannen nog q vertrouwen in en zij schepten er behagen hem onder leeningaanbiedingen te begra Intusschen moesten de geldschieters ten te wat al te lang naar hun zin op -de tien dige terugbetaling wachten. Tilinsky vera» de daarop van tactiek. Hij verklaarde, da' sovjetregeering de schuldbekentenis wilde I pen, en dat hij vertegenwoordigers naar rijs, Berlijn en Warschau had gezonden over -den aankoop te onderhandelen. Dollars, ponden sterling en francs vloei nu opnieuw zijn zakken binnen, totdat mige geldschieters, volkomen geruineerd, aanklacht tegen hem indienden. Tilinsky zocht daarop een goed heeinköi en is nog sceeds onvindbaar. Naar de correspondent van de „Ev? News" te Mexico aan zijn blad tael-dt, thans eenig licht gekomen in zake den n» op generaal Francesco. Villa. Uit een ingesteld onderzoek is namelijk bleken, dat zes dagen geleden negen, in district waar Villa woonde, onbekende nen een klein huisje huurden te Chi-huak1 dicht bij de woning van den (generaal .W rende eenige dagen bespiedden zij van droegen morgen tot den laten avond de •woonten van het Mexicaansche bendehoo Toen ze van zijn doen en laten volkomen de hoogte waren, was- de tijd voor haI1(le gekomen. Op den -dag valn den moord stap Trillo, Villa's secretaris ,en drie andere nen in den- auto van den generaal, kort d' op gevolgd door Villa zelf. Vanuit teen h®1 laag was dit alles door de negen mannen gadegeslagen. Nauwelijks had in den weerklonk. Doodelijk ge-troffen stortte nei dehoofd neer, door zeven kogels letterlijk regen. Ook zijn vier metgezellen waren dellijk dood. Zelfs een oude man, die met het geval te maken had, ten in de na naar de fraaie auto stond te kijken, wer 'het salvo gedood. De aanvallers, die all® beste paarden voorzien waren, vlucht e galop- jat Men neemt in Mexico algemeen aan, 'zes mannen, die het beruchte bendehoo GEVR l flinke Aai niet bene bij P. Dl aan uitj Gem* geeft s Mej. E>e Leden e N.B. Oi het leven brachten, familieleden van offers van den wreed en roover waren. de sl3 Spro Kop* Vraagt N.V. 6.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4