NIEUWE s Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Rund/et Dinsdag 81 Juli 1923 32e J&arg per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. MO. 88. mtnrsLMü» TÉuunHMrai as 1UI.1III.IMI! COIRMT Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1BOHNEKENT8PBIJ! REDACTEUR-UITGEVER BU RBEU Xftordpcharwoude. PB IJ 8 DEB IB E B TEE 1 81 Vam 1i regels 78 et-, elke regel meer 18 ct. Groote letters of vignetten warden naar plaatsraimte berekend. den Uitgever OFFICIEEL HERHALINGSOEFENINGEN De Burgemeester van Zuid-Sc'harwoude roept de in het verlofgangersregister d- zer ge- ente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij' dezen op om in '1923, ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijjdvak, 'krach tens art. 31, eerste lid, in Verbajnd met art. 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, ,no. 43), voor herhalingsoefeningen in werkelijk en dienst le komen. Hendrik van Duin, licihiing 1920, Reg. Kust- artillerie le schoiol-cornp. van 1—13 October te Helder. Jacob Grootjes, lichting 1920, Reg. Kust-ar- tillerie, le school-comp. van 22 October tot 3 November te Helder. Wijze en uur van opkomst- De opgeroepen verlofgangers moeten zorg dragen, dat zij zich, ieder op tien voo,r hem. voorgeschreven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun zakboekje en verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting op de plaats van be stemming aanmelden: a. Zoo zij verblijf houden in <de plaats van opkomst, uiterlijk 8 uur voormididags b. zoo zij verblijf houden .binjnen 20 Kilometer van de plaacs van opkomst, uiterlijk 10 uur voormiddags; c. de overige verlofgangers; voor zooveel zij binnen het Rijjk! Verblijf hou den, zoodra mogelijk na aankomst in Ide plaats van opkomst waarheen zij zich met het eerst- vertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route moeten begeven; voor zooveel zij buiten ;het Rijjk' (verblijf houden, vóór 4 uur namiddags. Vervoer. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis nof meer veren moeten passeeren én in wier zakbbekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooiden inkt inge vulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, be hoeven zich vóór hun vertrek naar het korps niet ter gemeentesecretarie aan te melden, ttodh begeven zich rechtstreeks naar het sta tion of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje iter hand aan den be ambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen be last, of aan den veerman- De verlofgangers behooren er op indachtig te zijin, Idat hun bet zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van1 het vervoerbewijs, aangezien deze Strook hun gewoonlijk gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen Volbrengen dan we lvam het veer of van Ide veren gebruik te maken, moeiten zich vóór huin. vertrek naar het korps ter gemeentesecretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te Iworden gesteld van de vereischte bescheiden. Verlofgangers, die in 'het buitenland verblijf hóuden, hébben recht op vrij vervoer, voor zoover de reis geséhiedt binnen het Rijk en 'dient om' zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bievinidt zich irn hun zak boekje geen vervoerbewijs, ingericht omd.aai - o pte kunnen worden vervoerd van de Nedei- landsche gemeente af, waar zij de reis v°or Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan Wordt hun, op hun verzoek, het Vereischte ver voerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zij in bet verlofgangersre gister zijn ingeschreven. Hef is noodig, zich ten minste teen half uur vóór het vertrek van den trein, (de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. De verlofgangers, dié zich vier of meer uren vóór Ibet' tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen der reis een daggeld van f 0-25, ongeacht den rang, dien zij bekleeden- Zijj, die aanspraak he bben op daggel d en dit wenschen 'te ont- i vangen moeten het in ontvangst nemen ter j gemeentesecretarie, den laatstein werkdag vóór I het vertrek naar het korps. Verhindering. De dienstplichtige, die we- gens ziekte, verblijf op zee of een andere reden in de volstrekte onjnogelijkheid verkeert om op den bepaalden dalum in wer'kelijken dienst te komen ,moet zic'h naar de plaats van 'bestem ming begeven zoodra hij' daartoe iin staat is. De opkomst van een dergelijken dienstplichtige blijft echter voorloopig achterwege, indien zij' nie tbinnen drie dagen na den bepaalden dag heeft plaats gehad. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij, moet opkomen. Bestaat de reden van verhindering in de aanwezigheid van' ziekte of gebreken, dan dient de verlofganger 'hiervan zoodra mogelijk door overlegging van een gelegaliseerde ge neeskundige verklaring ter gemeentesecretarie te doen blijken. Strafoepaiingen. Hij, die zoinder geldige re den niet tijdig aan deze oproeping voldoet, -stelt zich aan bestraffing bloot. Bovendien kan bij o-a. door een ambtenaar van ''de rijks- of gemeentepolitie, door de marechaussee of de militaire politie aangehouden e|n naar de plaats 'van bestemming overgebracht worden- Vrijstelling. Aan de herhalingsoefeningen ne- .men niet deel: a. zij, die wonen iin België, Handover, Wes:- falen en de Rijnprovincie, voor zoover 'zij vóór den dag van opkomst 'bij hum 'commandant een verklaring inzenden, waaruit blijkt, dat ziji meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche 'grens af wonendeze verklaring moet -zijn afge geven door hét hoofd v,an het plaatselijk be stuur of van de politie o jfidoor een Neder- landsch consulair ambtenaar. voorts kan de Minister van Oorlog geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de herhalings oefeningen verleenen aan dienstplichtigen c. die gedurende zoodanigem tijd vrijwillig %i werkelijken dienst zij|n geweest, dat pp grond van de door hen in dien Itijd verkregen ge oefendheid de herhalingsoefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden fgeacht d. die tijdens den duur der herhalingsoefe ningen onmisbaar zijn voor bun ambt, betrek king of bedrijf; - e. die kostwinner zijn, tenzij] er meer reden is voor toekenning "van vergoeding; alleen ko men hierbij in aanmerking zij';, die kostwinner zijn voor 1. hun echt genoote; 12. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3. hun andere bloed- en aanverwanten m den tweeden graad; 4. hun pleegouders; 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge redh'terlijk vonnis moeten voorzien; f. die onmisbaar zijn voor de instandhou ding 'van de middelen van' bestaan van de onder e bedoelde personen. Wat onmisbaarheid en kostwinnerschap be treft, moet in het oog worden gehouden, dat vrijstelling om een vain deze redenen slechts m dringende gevallein zal worden verleend. Zij, die meenen op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking te komen, kun nen zidh met een daartoe strekkend verzoek schrift tot den Minister van 'Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet gezegeld te- zijn 'en kan ongefrankeerd worden toegezonden. Hét kan ook 'bij den burgemeester worden in gediend, die alsdan voor de opzending zorg draagt. Vergoeding- Indien tengevolge van het ver- btliif in werkelijiken dienst van den opgeroepen verlofganger voldoende middelen tot levens- ondefhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervóór onder e bedoeld, bunnen deze personen in aanmerking komen voo reen geldelijke vergoeding, zoo den ver lofganger wegens dienstbelang geen vrijstel ling van de herhalingsoefeningen wordt ver leend. Verdere inlichtingen hieromtrent kun nen ter gemeentesecretarie worden gevraagd. Rteiniekaart- Zij, die ingevolge de Invalidi teitswet verplicht verzekerd zijn, handelen in 'hun eigen belang door hun remtekaart mede te brengen bij hun opkomst. Zuid-Scharwoude, 27 Juli 1923. De Burgemeester voo,moemd, VAN SPENGLER. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Zuidscharwou- de brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-, secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. van Exler, timmerman alhier, om vergun ning tot het plaatsen van een electrische motor van 6 PK. T. het perceel gelegen aan de Achterburg gracht Wijk A No 59, kadastraal bekend in sectie C No 1666. Op Maandag, 13 Augustus g.s., des voormiddags elf uur, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zcowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip ter secretarie der gemeente ken nis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zuidscharwoude, 30 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester VAN: SPENGLER. 1 De lo.-Secretaris C. A. berkhou/wer. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dip niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbé- paalden dag voor het gemeentebestuur zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich- (Vervolg). Voor den zooveelsten keer komt de toren te Veerihuizen ter sprake. Voorz. deelt mee, dat bet kerkbestuur van Veenhuizen niet genegen is den toren over te nerqen, (ook niet al is' deze behoorlijk gerestaureeerd. Hierop worden aan den Raad voorgelezen het schrijven aan het Kerkbestuur te Ven huizen, 'het daarop ontvangen antwoord, het schrijven aan Ged. Staten en het daarop ont vangen antwoord. Naar aanleiding hiervan merkt de voorz. op, dat z.i. Ide gemeente er niet af komt. Men kan besluiten den toren aan zijn bestemming te onttrekken en daarna be sluiten, er zich van te ontdoen, Idooh gelooft, dat hiervoor niet de goedkeuring van Ged. Staten zal worden verkregen. Voor men een 'besluit in deze richting neemt, adviseeren Ged. Staten eerst advies in te win nen bij de Rijks-Commissie voor monumenten. In het schrijven vain Ged. Staten wofldt in hoofdzaak weergegeven, wat in de vorige raads zitting reeds door den heer Kostelijk 'is ge- rapportèerd. De heer Wijnkes voelt er wel voor boven genoemd advies in te winnen. Door den voorz- wordt nog gewezen op dergelijke situaties in andere gemeenten; zoo is b.v. ook de toren op de Groote Kerk t.e Alkmaar in onderhoud bij de 'burgerlijke gemeente en naar we meenen, werd in dit verband ook Hensbroek genoemd. De heer Kostelijk is van oordeel, dat we nu toch wel er van overtuigd kunlrxen zijn, dat de gemeente verplicht is tot onderhoud en zou nu ook graag een einde aan ide*e kwestie gemaakt zien, terwijl 00'k de heer Met van oor deel is, dat de Raad zich op een ruim stand punt diept te stellen en tot herstel 'dient over 'te gaan- Qok de voorz. acht behoorlijk herstel gewenscht, aangezien anders de onkosten s'teeds ihooger worden. De heer Krom zou het besluit willen nemen den toren niet meer te onderhonden, 'dan komt er wel een beslissing van Ged. Staten, waarop de heer v. d. Oord vraagt, of het ontvangen antwoord van dit College niet duidelijk genoeg is. De heer Kostelijk zegt, dat men bok' in yeenhuizen graag een eind aan de zaak wil hebben. Men is daar van oordeel da't de toren van de gemeente is en het kerkbestuur dus niet verplicht kan worden hem over te nemen. De Voorz. merkt op, dat, hoewel, ide schrif telijke bewijizen ontbreken, men zich er wel van overtuigd kan houden, dat de gemeente er niet afkomt, waarna de beer Krom nog opmerkt, dat de Raad ontkent, althans betwij felt ,'het eigendomsrecht. De heer Met is van oordeel, dat de Raad zich toch belachelijk zo nmaken met 'iets re willen verkoopen, wat men niet als eigendom beschouwt. Ook de voorz. is van oordeel, 'dat om het fatsoen van de Raad toch ,gee(n belachelijk 'besluit moet worden genomen. Het eenige, wat gedaan kan worden is besluiten tot be- horlijk herstel, of de toren te ontrukken aan zijn bestemming, waarop door-den heer Kos telijk wordt voorgesteld, gelet o p|het ingeko men antwoord van Ged. Staten, gehoord de besprekingen, besluit de Raad den toren be hoorlijk te onderhouden. Dit voorstel wordt ondersteund en daarna in stemming gebracht zijnde, met 6 tegen 5 stemmen aangenomen; 'tegen de beèren Krom, Wijnkes, Van Langen^ Poland en Does. Na déze beslissing meent dé Voorz- te mogen zeggen dat door den Raad een verstandig besluit is genomen. (En wij, verslaggevers zeggen: „Goddank, van dé b'aan''.);- Hiermee is" de agenda afgewerkt en wordt tot sluiting overgegaan. De Voorz. merkt op, dat dit wel de laatste vergadering zal zijn van deze nRaad. In den nieuwen Raad zuilen we niet terugzien den ,heer v. d. Oord, die vele jaren zitting heeft gehad en gedurende elf jaren als wethouder 'heeft gefungeerd. Als wet houder en als raadslid heeft de heer v. d. Oord' veel gedaan in het belang der gemeente en is mét 'hem aangenaam samengewerkt, namens den raad en de gemeente, brengt spreker daar voor hartelijk dank en weinscht hij den heer v .d. Oord alle goeds toe. Ook de heeren Does en Kuiper, hoewel over korteren termijn, heb ben getoond de gemeentebelangen mede te. willen behartigen, 'terwijl ook met hen aan gename samenwerking mocht "worden onder vonden. Ook aan deze scheidende raadsleden een woord van dank. Spr. hoopt op aangename samenwerking ook met den nieuwen Raad. De iheer v. d. Oord dankt .voor het gespro kene en zegt veel waardeering steeds te heb ben gevoeld voor de leiding va|n den Voor zitter, Toch is hij éénmaal teleurgesteld gewor den in den Voorz., n.l. daar, waar 'hij van hem had verwacht een krachtiger advies inzake het Patronaatsgébouw. Ook de 'heer Kuiper dankt voor de waardee- remde woorden tot hem geridht en verklaart steeds met genoegen ein belangstelling de ge meentezaken mee te hebben behandeld. Spr. betreurt bet, dat zijn Partij) vo,o, frlhem niet iweer iemand uit Veerihuizeln in den 'Raad heeft gébracht. Ook de heer Dpes spreekt een woord van dank tot den voorz. en den raad. Naar aanleiding van de opmerking vam den heer Kuiper zegt de heer Kostelijk, dat dit ni>. t in dén Raad besproken dient te worden, zoo lat hij daarop eigenlijk niet wil ingaan, waar echt r met den heer v. d. Oord de .vertegenwoordi ging der A. R.-paftij 'in den Raad vcrdwij.tr, 'hoopt nij, da: niet te mlin de belangen dier groep behoorlijk zullen worden behartigd; wa •zitten hier toch ter behartiging der gemeente belangen. De Voorz. is mede van oordeel, dat partijbe langen niet op den voorgrond mogen worden gebracht, doch de belangen der gemeente c'oor allen dienen te worden behartigd. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1