NIEUWE Donderdag 2 Augustus 1928 32e «laar gang r-a-1 Ho. 89. IBTERG. rELEratOi 58 laitceiukei courant. DE UITKIJK Een 'distributievrij brood kost 50.000 mark, let buitenlandsch m|eel] 7 a 8 Imill'ioeo mark per 100 K-G. aardappelen dat was fc>p 28 Juli 800.000 mark per centenaar, een pond marga rine 120.000 mark ,een ei 8000 tnark. Maar de prijzen der levensmiddelen stijjgen te Berlijn hiet alleen per dag, maar van tiur tot uur. Het is geen wonder, dat in (deze omstandig heden ook den geduldigsten de gal (begint over te loopen. De Duitschers zijn geduldig. Ze zijin 'het van huis uit. Maa rvier jaar oorlog, ten meer nog*, 5 jaren vrede, hebben hun het geduld geleerd ook wanneer en waar ze heit niet hadden. Maar ten slotte komt er een oogenblik', waarop ook liet meest geharde en geoefende geduld op houdt en de geduldige in redelooze drift en wanhoo psoms zijn eigen leven stuk islaat. Bald - Vin en Poincaré wachten er beide op. Maar beide met zeer verschillende gevoelens. Hec is werkelijk niet zonder dringende reden, dat de Engelschen er eindelijk toe zijln overge gaan hun' passieve houding in het schadever- goedingsvraagstuk te laten varen om den Fran- Isdhen op den man a fte vragen wat ze wilden en dat ze, toen het vragenlijstje van Sir Bald win geen resultaat bleek te hebben, zelf de zaak aanpakten en, zij het in Ihog vage bewoor dingen, voorstellen formuleerden,, waarmèe ze het dreigende Duitsche gevaar alsnog hoopten te bezweren. Maar het is evenmin zonder re den, dat Poincaré de vragen van den Engel schen eersten minister onbeantwoord liet en talmen blijft met het geven van een recht- streeksch en beslist antwoord op de Engelsche voorstellen. En het is 'de verscheidenheid van bedoelingen, die de verklaring brengt. Want wat Baldwin als de dreiging van een gevaar ziet, dat neemt Poincaré waar als !de .nadering van de eindelijke oplossing, van het resultaat dat zijn jarenlange streven komt bekronen. De Roer-bezetting had het verschil al aan het licht gebracht. „Het steken van een peninemes in het raderwerk van een horloge", noemde Balei- win het dezer dagen. Poincaré zal het in zijn hart niet loochenen, maar er ongetwijfeld bij voegen, dat .dit toch wel een doeltreffend mid del is om het horloge stuk te krijgen. En het is dan ook volkomen begrijpelijkdat hij, nu het oogenblik schijnt te naderen, dat het pen- aemes zijn werk gedaan heeft, weinig neiging heeft het terug te trekken of bok maar van houding te doen veranderen- Dit is een van de redenen, waarom hij, en zij|n Belgische vriend met hem, op het Engelsche (voorstel niet wenschen in te gaan- Er zijn er meerdere. Verlaging van de Duitsche schuld en de inter nationale commissie, die tot deze verlaging en wellicht tot een langdurig moratorium be sluiten zou, passen al evenmin in fzijn gedach- tengang. Maar het is niet gemakkelijk en niet aangenaam den Engelsohein bondgenoot en de res tvan de wereld daarvan te 'overtuigen. Het kon wezen, dat die wereld en de bondgenoot m de eerst eplaats het nu,' of later aan Frankrijk betaald zouden zetten, wanneer 'het weigerde tot het behoud van het horloge, welks goeden gang voor de wereld van belaftg is, mee te werken, al was het alleen maar,, doordat die wereld zich afzijdig hield, wanneer dit Frank rijk straks met den Düitsclhen vij|and teen' nieu wen strijd kreeg uit te veahten- En daarom talmt Poincaré en talmt de Belgische Tegee- ring met hem. Wanneer het horloge werkelijk eenmaal stuk was dan viel er over het terug trekken van het pelnnemes en het herstellen en weer op gang bielngen van het gebroken uurwerk nauwelijks meer te praten en zou dat Praten in elk geval een anderen vorm moeten aannemen. Daarop wacht nn Poincaré. Baldwin wacht ook. Maar wachtende houdt bij zijln hart vast. En hoe langer hij wacht, des te sterker wordt zijn onwil en die van het En gelsche volk tegen Poincaré en de zijnen- Aien ze 'het niet? Maar (het is 'zop moeilijk den buit nog tos te laten, wanneer men die al heen vastgegrepen. Want immers de prijzen der levensmiddelen dtijgen van uur tot uur. E|n (het zijn niet alleen tie communisten, die het geduld beginnen te verliezen. Het ongeduld dezer fel-roode hoe ren heeft een wat twijfelachtige bijsmaak. Wan neer ze zich druk tnaklen over (het ontbreken van brood en de ellende der arbeiders, dan is het veelal om die ellende uit te buiten en door het ongeduld der massa hun plannen tot om verwerpen van de bestaande en stichting eener communistische maatschappij te.verwezenlijken Maar ook anderen worden ongeduldig. Onder fie sociaal-democraten en zelfs i|n het centrum groeit de ontevredenheid met de regeering van Cuno zoozeer, dat de Germania reeds het open lijk verzet predikte. Het is duidelijk, dat men naar een uitweg zoekt uit dein hopeloos gewor den toestand en meent wel iets te zullen vin den, wanneer men deze wat slappe regeering maar eerst onder den voet heeft geloopen. Maar het is niet deze regeering, die den uitweg allereerst in den weg zit. En het lijkt dan ook allerwiaarschijnlijkst, dat het aftreden van deze regeering niec hec einde zou zijn, 'wanneer het lang bedwongen .ongeduld zich eindelijk in Duitschland baan breekt. Het zijn altijd de uiterste partijen, die van een dergelijk in be weging raken het meeste profijt hebben. En wanneer de uiterst-rechtsche nationalisten de macht in handen krij'gen, kan de toestand in Duitschland zich al evenmin tot een rustig evenwicht en cot betere levensverhoudingen fconsolideeren als onder communistisch bewind. 'De kans op het stuk breken Van het horloge wordt er alleen grooter door. Zal de Engelsche poging om dit te voorko men nog tijdig genoeg ondernomen zijh om een dergelijke débacle met zijjn onafzienbare gevolgen voor geheel Europa te voorkomen? De tijd dringt ongetwijfeld. En iederen dag, dien de Franschen nog weten uit te stellen, is een winst voor hun zaak 'en een verlies voor Europa. De Belgische bondgenoot ziet onge twijfeld het gevaar, maar staat 'blijjkbaar mach teloos, waar hij zich van Franikrijjk biet meer kan losmaken. En de andere Fransche bond genoot, de kleine Entente,, maakt zich. waar schijnlijk al gereed voor het geval. 'De ineen storting van Duitschland moet vooral op Mid den-Europa een onoverzienbaren invloed oefe nen. Daar staan de kleine Entente en Polen als Frankrijk's wachters tusschen Rusland en Duitschland. Zullen ze de macht hebben om elke Russische bemoeienis met West-Europa - te verhinderen? Hun pogingen tot nauwere aan eensluiting toont, dat ze den toestand begrijpen en 'hopen ook in troebel water te kunnen vis- schen. Voor hen is wellicht het Fransche tal men ook winst. Maar de rest van Europa wacht al angstiger. Wij hebben ook geduld geleerd de laatste negen jaren. Maar de gal begint ons niettemin over te loopen. En zoo, we thans naar Engeland als naar den redder opdien, dan is het niet, omdat we vergeten zijn, welke schuld Engeland zelf aap dezen wanhoopstoe stand heeft. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER- Zitting van 31 Juli. Dorpsrelletje. i' De 80-jarige brandstoffenhandelaarvroeger hokkébezem genoemd, Jasper Vos te Midwoud, had zich in 't hoofd gezet, dat hij nog geld "had te vorderen van den overleden vader van •An,dries en Lourens de Gz. De oude man ging daarover op de publieke straat zoo te keer en hij hoonde de nagedachtenis van den over- ledene op zoo grievende wijze, dat de gebroe ders er niet kalm bij komdeln blijden en ouden ijasper een aframmeling gaven- De gebroeders 'stonden thans terecht ter zake mishandeling. iHoewel zij ontkenden die mishandelingen hen ten laste gelegd, te hebben gepleegd,, aclhtte de politierechter deze toch 'bewezen en ver oordeelde hij 'ieder, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Onhebbelijk optreden. De 19-jarige boerenknecht Hendrik Jos. M. te Castricum spteelde op 3 Juni de rol van de ridder' van de droevige figuur, door den 16- jarigen Com- 'Beejntjes, dien hij wel maken .en breken kon, zoodanig op z'n gezicht te trommelen, 'dat Cor 'n gezwollen neus en 'n 'bloedend oog bekwam- Aanleiding tot het ple gen van deze mishandeling bestond er absolute niet. Onze officier v. Justitie mr. v. Loockeren Campagne, bekend om zijn zeer humane en clemente eischen was dan ook zoo verontwaar digd, dat hij tegen belet. 14 dagen gev. vor derde. De waarnemende politierechter, Mr. Maassen, die op lofwaardige wijze zijn taak vervulde! was ook niet bijster gesticht over 'het schandelijk gedrag van M., maar hield toch meer de belangen van het laadje in het oog en veroordeelde bekl. tot f40 boete subs- 40 dagen, echter met de ernstige waarschu wing- mochten er weer klachten over M. inko men ','hij dan veel kans had kennis te maken met de gevangenis. Een stevig duwtje. Qe tos-arbeider Joh-, Caspar H., te Alk maar, maakt veel misbruik' van sterken drank en is dan zooals het gewoonlijk gaat met die onopgevoede alcoholisten, niet stikum vet, maar luidruchtig en onordelijk. Daarom is hij reeds meermalen veroordeeld. Vooral ter zake openbare dronkenschap. De kantonrechter 'Heeft het -nog eens met hem willen probeeren .door het opleggen van een voorw. straf, maar H. is deze gunst onwaardig gebleken. Thans ondergaat tiij een principale hechtenisstraf en heeft ook nog een opzie|nding naar een rijks werkinrichting te ondergaan. Voorts stoind hij heden terecni wegens wederspainnigheid tegen de politie op 9 Juni, toen hij. door een politie agent was aangegrepen, teneinde naar het ar- restantenlokaal getransporteerd te worden om dat H. weer te hard aan de wieg had ge stoot en. H. kon zich met de intelntie van den agent niet vereènigen en verzette zich zoodanig, dat pro cesverbaal niet kon en mocht uitblijven- Békl. verkeert niet meer in het stadium, dat veel 'jconsideratie met hem wordt gebruiktHet is gebleken dat het met hem boter aan de galg .is gesmeerd c-n daarom werd hij veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Nog 200'n Kloris. Dirk v. St. 'n medetosarbeider van dén vori- 'gen beklaagde en ook niet afkeerig van -een stevig nussebassie, moest zich verantwoorden omdat hij zij|n vriend M. had geholpen in diens l-erzet, door den agent v. politie bij de keel te grijpen zoadat deze gedwongen werd, zijin arrestant tos te laten. Dirk is bok geen vreem deling op het zondaarsbankje, maar de laat ste jaren heeft hij zich nogal 'goed gedragen, waarmede de politierechter met het opleggen der straf rekening hield en Djrk dus niet, zooals tie officier eischte, veroordeelde tot ge vangenisstraf, maar hem een geldboete van f40, subs. 40 dagen hechtenis oplegde. Weer 'in opstandeling. Frans J., 'n Alkmaarsch inwoner, had in den naCht van 910 Juni door 'het veelvul dig gebruik van Schiedammer en aanverwante verfrisscüingen op zoodanige wijze het bestuur over zijn hersens en zij|n beenen verloren, dat een agent van politie ihet npodig oordeelde om hem in 'het belang va|n zijn eigen veiligheid 'maar op -te bergen. Het scheen echter dat Frans niet 'geneigd was, daartoe zijn 'mede werking te verleenen, althans hij verzette zich zoodanig dat meerdere agenten noodig waren om hem ter bestemder plaatse te 'deponeeren. Ter zake wederspannigheid werd de recalci trante Zaterdagavond fuiver veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen. f Zelfs dSar mocht hij geen 'rust genieten. Be 53-jarige Joh. Leen noemt zich straat- koopman, maar in waarheid is hij 'een bedelaar en zwerver van de brutale soort. Daarvan gaf hij blijk te Enkhuizen in den nacht van 9 op (10 Juni, door ongevraagd op !het erf vanElias Sietske Heems te dringen en daar plaats te nemen op het privaat- De bewoner, ongerust geworden door het nachtelijk rumoer, kwam eens kijken en trof daar v. L. aan op de plé, waar hij genoegelijjk zijn pijp zat te rook en. Hij was op. de herhaalde sommaties van den rechthebbende niet te bewegen, zijn rustplaats te verlaten en eerst met assistentie van een te hulp geroepen dienaar van politie, kreeg men hem van de plee en het 'erf af. v. L. die inmiddels te Alkmaar is ingerekend wegens bedelarij, stond nu terecht en werd hoewel nij met een zoetsappig gezicht Ontkende niet onmiddellijk zijln onrechtmatig verkregen rustplek te hebben verlaten, veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. Tjerk ihoudl niet van de kerk; hiet van' de taverne, maar ook niet van de kazerne. De 19-jarige koopman Tjerk H. te Helder js door zijn geslacht en leeftijd bestemd eeni- gen tijd 'het vaderland zijjn onmis'baren steun als landsverdediger te schenken- Maar Tjerk voelt absoluut niets voor die eer 'en heeft zich principieel voorgenomen alle medewerking te weigeren. Hij heeft zidh niet voor (de nationale militie aangegeven en daarvoor reeds 'n boete van 10 gulden of 10 dagen (hechtenis opgeloo - pen, welke hechtenisstraf hij thans ondergaat, Oindat hij verzuimd heeft de boete te betalen- Voorts is Tjerk in gebreke gebleven voor den jkeuringsraad te verschijnen en voor dit feit moest hij heden weer voor den politierechter terecht staan- Het jonge mensch verraadt door kleeding en coiffure direct den anti-militairist en vermoedelijk ook wel den dienstweigeraar. Hij heeft voorts geen onhebbelijk1 uiterlijk, maar geeft den indruk 'n edhte friesche stijf- ko pte zijin, met een onverztettelijiken wil. Bekl. werd veroordeeld tpt f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis, welke stra fhij zonder ceni ge tegenspraak of eenige andere emotie accep teerde. Wij kregen zoo het idee van 'dat jonge mensch vldat hij zijn ideaal zal 'hoog houden en geen straf, hoe zwaar ook,, 'hem van zijn beginsel zal doen afwijken. Punctum. „HULP IN NOOD Vergadering van het ondersteuningsfonds „Hulp in Nood" te Oudkarspel op Woensdag ■1 Augustus, des avonds 7 uur (oude tijd) in het lokaal van den heer P. Kuilman te Oud karspel onder voorzitterschap van den heer Jb. van Meurs. Tegenwoordig waren 18 leden. i De voorzitter opent met welkom aan de op gekomen leden de vergadering waarna door den Secretaris, den heer J. Ooijevaar de notu len worden gelezen welke onder dankzegging 'worden goedgekeurd. Mededeelingen. Df- voorritter doet mededeeling, dat aan de beurt van aft.'eden zijn de heeren L. de Wit, K. Bakhci en W. van Dok. Verder, dat het bestuur na bespreking en on derzoek, thans het voorstel doet, om op de agenda voor de Jaarvergadering te plaatsen het voorstel, tot opwekking voor het bezoeken van de ver gaderingen, aan 2 personen een half jaar vrijstel ling-van contributie te verleenen, bij loting uit te maken. De heer C. Kuilman zou dit liever op iedere halfjaarlijksche vergadering willen dóen, en dan aan één persoon. De heer W. van. Dok zegt dat het bestuur met dit vc,mstel komt, omdat het tevens een voorstel heeft de zomervergadering af te schaffen, in ver band met het geringe aantal leden dat op deze vergadering tegenwoordig is. Dit voo!stel wordt door verschillende leden bestreden op grond, dat, het een te lange termijn is om ten geheel jaar niets van de vereeniging te hooren. Deze bespreking heeft tot resultaat dat dit voorstel door het bestuur wordt ingetrokken. Wat de contributievrijstelling betreft, dit voor stel zal op de agenda voor de Jaarvergadering worden gebracht, met dien verstande, dat voor ieder half jaar een persoon bij loting zal worden aangewezen, zulks beginnende met de Jaarver gadering, terwijl dan de contributievrijstelling zul ingaan met Juli, en in de zomervergaderingen; uit te maken, wie het zal zijn voor het half jaar, ingaande met Januari d.a.v. Door den heer L. de Wit, afgevaardigde naar de vergadering van den Provincialen Bond,, wordt van die vergadering verslag uitgebracht, waarvan wij _zeker niets behoeven te vermelden, waar het volledig verslag hiervan reeds eerder is gepubli ceerd. De voorzitter brengt denafgevaardigde een woord var: dank voor het uitgebrachte verslag. iHierna wordt door de commissie, belast met het nazien der rekening, bij monde van den heer Bruin verslag uitgebracht. Deze zegt dat boe- keil en bescheiden in volmaakte orde werden be vonden. De ontvangsten over het eerste halfjaar hadden bedragen f1176.34, de uitgaven 96440, zoodat cr een batig saldo is van f211.94. Gevoegd bij het bezit groot f 25.16,141/2, geeft een totaal bezit van f 2728,081/3. Op de spaarbank is ge plaatst een bedrag van f 2548,48, zoodat in kas was en moest zijn een bedrag van f 179,601/2- De voorzitter brengt den rapporteur een woord van dank voor het uitgebrachte verslag. De penningmeester leest hierna de rekening post voor post voor. Aan contributie was .ontvangen fii74.34- I Aan uitkeeringen was uitgegeven een bedrag van f 646.50. Salarisregeling secretaris en penningmeester. Het bestuur stelt voor het salaris van den se cretaris te brengen van 10 op 20 en dat van den penningmeester van 20 op 30 gulden. De heer Bruin, zegt dat er in de vorige verga dering toch uit de leden een voorstel is gedaan om de salarissen te brengen resp. op 25 en 35 gulden. De heer J. Keizer zegt dat dit voorstel door den heer Kuilman was gedaan en door hem werd ondersteund. Het voorstel van het bestuur geeft aan den secretaris 8 cent per lid en aan den pen ningmeester 12 cent per üd. Het andere voorstel geeft aan den secretaris 10 cent per lid en aan den penningmeester 14 cent. Spr. is va noordeel dat waar alles beadministreerd moet worden, dit salaric zeker gerechtvaardigd is. Tot stemming wordt overgegaan, waarvan de uitslag is, dat secretaris en penningmeester rtsp. een salaris bekomen van 25 en 35 gulden, zulks met 10 tegen 8 stemmen voor het bestuursvoorstel. Voorstel van den heer C. Kuilman, betreffende afschaffing van de candidatenlijsten. Do heer Kuilman vraagt wat de reden is geweest dat zijn voorstel niet volledig op de agenda >s ge plaatst. Zoodoende weet geen een van de leden, wat I«eet het voorstel wordt bedoelt-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1