NIEU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 4 Augustas ï$>28 82e daarg&r: per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. ji i JÏO 90. TELAPMIUtt U IDlJkËR Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. JLB0NREHENT8FBIJ8 REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: NoordBcharwoude. PRIJS HER AD. ERTENTLsSN: Vaa 1—i regels 75 et., elke regel meer 15 ct. Groots letters of vignetten worden naar plaatsraimte berekend. Brieven reehtptreeks s.n den Uitgever Dil Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAM DE WEEK 31 Juli- Vast staat, dat de Tweede Kamer der Sta len Generaal in de ministerieele crisis geen aanleiding zal vinden om in buitengewone ver gadering bijeen te komen- De heer Wijnkoop, voorloopig nog leider van de Communistische jPartij, De Executieve te Moskou heeft hem een geweldig „dementi" thuisgestuurd; al zijn royementen enz., geschrapt en bedreigd met het zenden van den heer Sneevliet in 's heeren Wijnkoop's plaats, als deze laatste de Moskou- sohe orders niet stiptelijk navolgt... Van Com munistische zijde dan, was de S.D.A.P. uitge- noodigd om de Kamer te doen bijeenroepen. Maar de vlieger is niet opgegaan. De soc. dem. groep gaf als haar meening te'kennen, dat staande de onderhandeling tussohen Kroon en Kabinet de Kamer toch geenerlei Regeerings- verklaring zou te hooren krijgen. Men wil nu „de massa bewerken", en verder afwachten, wat „het Torentje." over den gang der zaken zaken zal gelieven te publiceerqn- Op 23 Sep- tembe ra.s. zal eene demonstratie plaats heb ben waarop de arbeiders hun hart over de crisis, en wat daarmee in verband staat, zul len kunnen luchten. Det daarop aansturen acht men beter dan eene poging om thans, in vollen races-tijd, de Kamer bijleen te krijgen; éen streven, dac trouwens zeer wel^ op eene fnislukking, bij gebrek aan „quorum", - had kunnen uitloopen- Wij moeten dus voorshands afwachten, ons troostend met de diverse ge huchten. Den 31en Juli komt de Koningin met gemaal en prinses in het vaderland terug, tot den 6en Augustus intrek nemend op Soest- dijk, bij de Koningin-Moeder, waar dus ook de geboortedag van H. M. Emma, a.s. Donderdag, zal worden gevierd. De „huide beweging" ter eere van Mr. De Geer, den demissionairen minister van Financiën, neemt allengs den vorm vain eene warme manifestatie aan. In hoever de wijze, waarop in breeden kring de tijding van mr. De Geer's ontslag aanvrage in den lande is ontvangen, van 1.1 vloed zal zijn op de besprekingenwelke het Hoofd van Scaat thans met verschillende voor- aanstaande personen over de situatie zal kun nen voeren, men. moet het rustig afwachten. Evenals wat er waar is in de „on dits" verze kerend, dat Gouv. Generaal Focfc hu de schout-bij-nacht Gooszen de vader der Vloot wet, als vlootvoogd in Indië zal optreden, deri wensch te kennen zal geven op den troon te Buitenzorg te worden vervajngen, Terwijl tegelijkercijd wordt aangekondigd, dat c.r. Horesco. de vice-president van den Raad van Indië, tegen December iin Patria wordt terug verwacht. 't Is nu een toestand van hevige gisting, zoowel in „poltiicis'' als op economisch ge bied. Een met nieuws van belangrijken en zeer ernstiger» aard overladen komkommer -t ij a De wijziging der Gemeentewet is ingekomen, en zij heeft minder dan velen hadden verwacht. Het advies van den Hoogen Raad van ai- beid over de reorganisatie van de socia.e ver zekering is uitgebracht, en het blijkt, dat e Raad bij overgnoote meerderheid voorkeur geeft aan het stelsel van eenheidsrente boven dat vati de individueele relate-bepaling, o het oogenblik si minister Aalberse 4°°^ZV\ verhinderd zich met de zaak onledig e den. Te hopen is, dat deze overijverig? Be windsman, op wien thans zulk een ;zware en uitgebreide taak rust, met zijn physiek weei - standsvermogen rekening zal houden Den 27en Juli is de nieuwe Senaat, - vol gens het stelsel van E. V., - sameingeste d En de bespottelijke verhouding van 41 jteehts legen 9 Links is vervangen door He betere, Pieer billijkte van 31 Rjechts tegen 19 Li|nka De nieuwe Eerste Kamer bestaat thans uit 16 Katholieken, 11 soc. dem., 8 anti-rev., 7 Chr. Hist., 5 Vrijheidsbonders en 3 Vrijz. Dem. Ge neraal van Voorst wenscht geen herbenoeming tot Senaats-praeses. De Katholieke senator, Mr. •van Lanschot, wordt genoemd als ernstig in aanmerking komend voor het presidium van ons Hoogerhuis. Alsook de oud-Gouverneur- Generaal Idenburg. Dat zoowel Senaat als La gerhuis een Katholiek tot leider hadden, was -- weet men sommigen „steen des aanstoots". Groote ontsteltenis, tot ver buiten de Katho- liee sfeer, is gewet door de tijding van het overlijden, op vijftig-jarigen leeftijd, van den Staatsraad prof. r. dr. A. A. H. Struycen, den grooten jurist en euner van het internationaal Recht. Algeeen wordt erkend, dat dit verschei den een zware slag is voor den lande, voor de Rechtswetenschapvoor het oogenblik een onherstelbare. Ei is nieand, in staat om de plaats in te nemen, door wijlen 'Struijcken met zooveel talent en zoo worme, suggestieve toe wijding vervuld. In de vacature van het Rotterdamsche Bur gemeesterschap is eindelijk voorzien. Mr. Dr. <J. Wytema, burgemeester van Dordrecht, heeft zidh bereid verklaard mr. Zimmerman's opvol ger te Rotterdam te worden. En groote ver wachtingen koestert men van dezen bekwamen magistraat, die ook als - man van fijnen tact zeer geroemd wordt. De jongste misdadigheids-rubriek is er eene om „van te duizfelen"... Ouder-gewoonte zal ik uit het voornaamste ervan iets aanstippen. Na Haagsc'hen Piet is gekomen het twintig jarige stukadoortje, dat in Leiden, Den Haag enz. een lange reeks van inbraken op z'n kerfstok blijkt te hebben, met. een roofbuit van tussohen de 30 en 40 mille- Ook de ouders van dezen „frisscheln jongeling" werden als medeplichtigen gepakt. De stukadoor trachtte in tie cel zelfmoord te plegen, 'Wat op het nip pertje werd verijdeld. Over den afsahuwelijken roofmoord te Hoensbroek is nog geen zeker heid ten opzichte van de daders verkregen. Van de ontelbare oplichters en -sters, nu op da vlakten, noem ik: de befaamde Annie Pascal, 'in verpleegsters-gewaad wederom allerlei stre ken des lands onveilig makend; de zwermen pick-pock'ets, zich yooial aan de stations op houdend; een authentiek-adellijken oplichter te Coevoruen geknipt, de hotel-dieven of -ratten, nu in volle actie.Te Scbe veilingen wisten zij uit een' valies f3000 te kapen. Mep zij op z'n hoede!... De jongste criminaliteits-rubriek vermeldt voorts o.m. een echtelijke vechtpartij te Rotter dam, die den man het leven kostte- Een be langrijk tekort bij „De Brakke Grond" te Am sterdam, waarvan vermoedelijk verduistering de oorzaak is. De „vonturen" van een ontrouwen chauffeur te Hilversum. Onder de chauffeurs up to date schuilen ide goeden niet te na gesproken, vele zeer-bedriegelijke elemén- tenl In Den Haag is het treurig en opzienbarend geval van den in hechtenis genomen, van valsdhheid in geschrifte verdachten Rijksbouw meester. Te Ede dat van den voortvluchtigen kapitein van administratie, in wiens kas f 44.000 wordt gemist. Het landelijke Ede was in de jongst edagen „exploitatieveld" van een bende inbrekers. Evenals Weesp, Weesperkarspel en nog verschillende andere streken des lands. Er zijn valsChe postzegels van 10 en van 12 jé ets. in omloop, zoodat het geraden is, geen zegeltjes bij onbekenden in te slaan. Te Am sterdam is eene collectie van 5000 buisjes ver- valschte aspirine in beslag genomen. In Den Haag werd bij' de familie Wijsman (de ouders van den indertijd in den trein vermoorden ad vocaat) ingebroken, en een schat aan gouden en zilveren voorwerpen viel den misdadigers in handen. Te Zeist wist men een „massa in breker" in het net te krijgen. Met deze „greep uit de massa" zal ik ook nu wel kunnen volstaan. Ik herhaal mijne waar schuwing om ook voorzichtig te zijn met de vele vele „tientallen" vreemde elementen", die nu terwijl de mark met 'tuur'daalt, 3 ets. de lO.OOjO geldt, of nog veel minder uit het rampzalige Duitschland toestroomen en hier een luilekkerland denken te vindenZeker percentag edaarvan behoort tot de zeer-beden kelijke soort 1... Vele, waaronder zeer ernstige, waren de ongevallen der afgeloopen week. Tussohen Vlaajrdingen en Schiedam kwamen bij het om slaan van een zeilsloep, twee meisjes om het leveij. In Den Haag had een reeks van auco- ongevallen plaats, bij een waarvan een acht jarig; kind werd gedood- Te Sassenheim kostte een motor-ongeval een achttienjarig meisje het jonge leven. Wij zullen nu nog maar aanvullen wat er aan de jongste „pngeluksrubriek" ontbreekt!... In 1de sfeer van het bioscoop-wezen wordt de n lood s tand steeds drukkender. In Den Haag Iheefjt zich, met het oog op deze misere, een Iveraeniging van bioscoop-personeel gevormd. De premie-leening-B roekhuys is stop gezet (voor sommigen is dit een soort van jobstijding en de man van het „.Gouden Kalf" heeft de ex-redacteuren van wijlen „De Dag" een laat ste voorstel gedaan ter kwijting, onder be dreiging dat de heer Broekhuys, wordt dit voorstel niet aanvaard, zijn faillissement zal aanvragen. Fkw -ïi a ring - v is scherij zal worden stopgezet, daar de aanvoer dermate overstelpend is, dat er geen winst meer valt te maken. Tenslotte, om er toch „de moed in té hou den", nog enkele „nova," van prettiger soort. De internationale Bakkerij-tentoonstelling te Arnhem, in gang, is een buitengewoon schitte rend succes. Meer dan 15.000 bezoekers heb ben de Musis-terreinen in de GelderscJhe hoofd stad reeds bezocht. De Volles bond tegen drankmisbruik hield zijne algemeene vergadering te Zutfen,, en bij die gelegenheid bleek van fiksche energie in den moeilijken strijd tegen den demon Alco hol. Van verschillende kanten, wordt verze kerd, dat wij een extra-goed honigjaar zullen xhebben. Het vervoer van personen en goe deren door de Kon. Luchtvaart Mpij wijst op ^steviger, vooruitgang. De uitkomsten van half April tot half Juli j.l. monden het viervoudige van de cijfers in dezelfde periode van 1922. Malgré al de zwart- kijkerij van prof. Van Gijn!--. Mevrouw Esther De Boer van Rijk, onze geniale tooneelspeel- ster (die in zoovele Heijermans stukken schit terde) vierde den 29en Juli haar zeventigsten verjaardag en het zilveren feest van haar ver blijf in Plankenland. Zij is nog toonbeeld van levenskracht en -lust. Heerlijk exempel' van llevensmoed ook en van offervaardigheid in idezen ernstigen tijd, waarin bovenal aan der gelijke lichtende, geestkracht prikkelende fi guren behoefte is 1 BUITENLAND. Eindelijk hebben dan Frankrijk en België geantwoord op de Britsche ontwerp Hnota aan Duitschland in antwoord op het aanbod van dit land van 7 Juni j.l. Tot nu toe zijn ons alle mededeelingen over de onderhandelingen tusschen de geallieerden onthouden. Van de Britsche ontwerp-nota we ten wij alleen, dat zij eejn poging is de gealli eerden tegenover Duitschland weer tot elkaar te brengen, zonder het laatste aanbod van Duitschland af te wijzen. Dit is een zeer moeilijke taak, die de B'rit- sChe regeering op zich genomen heeft. En veel hoop op tegemoetkoming van de zijde van Frankrijk hebben wij niet. De Fransohe en Belgische antwoorden wer den afzonderlijk aan lord Curzon ter hand ge steld en stemmen maan verluidt niet in alle opzichten met elkaar overeen. In officieele krin gen laat men echter niets over den inhoud uit. De Belgische gezant verscheen het eerst in- het Foreign Office, waar na zijjn vertrek de Duitsc'he gezapt een bezoek kWam brengen. Na diens vertrek kwam de Fransohe gezant, die met lord Curzon een onderhoud had, dat ongeveer een half uur duurde. De „Times" zegt te geloovem, dat het Fran- sche antwoord niet slaat op de Britsche ont- werp-nota, maar op het daarbij gezonden me morandum. Ook heet het Fransche antwoord uitvoeriger dan het Belgische te zijn en enkele vragen te bevatten nopens de kwestie der in- tergeallieerde schulden. Verder gielooft de „Ti mes", dat het Belgische antwoord, hetwelk in de meest vriendschappelijke bewoordingen is vervat, zekere voorstellen doet omtrent de wijze om Duitschlands betalingscapaciteit te ramen. Naar verluidt, geven beide nota's te kennen, dat er geen sprake kan zijn van terugtrekking der Ruhrbezetting, voordat Duitschland de gelijke waarborgen heeft gegeven voor een ge regelde betaling der schadevergoeding. Dit is een groote moeilijkheid en het wordt lang niet 'zeker geacht of een gemeenschappelijk ant woord op de Duitsche nota za.1 kUninen worden gegeven. De Emgelsche regeering heeft zich dieze week/ met de antwoorden bezig gehouden, en zeer waarschijnlijk zou zij tegen heit einde der week in 'het Parlement mededeelingen over de scha devergoedingskwestie en de Ruhractie doen. Ihtusschen wordt de toestand in Duitsch land steeds ernstiger, j.l. Zondag zouden in ge heel Duitschland communistische anti-fascisti sche betoogingen worden gehouden, welke evenwel ongeveer overal zijn verboden. Tot ernstige ongeregeldheden is het nog nergens gekomen. i De ineenstorting van de mark, van welk be taalmiddel men thans voor enkele gujtiens een millioen krijgt, heeft een groot tekort aan le vensmiddelen in Duitschland, vooral in de ste den, doen ontstaan, met als gevolg een enorme duurte. De Duitsche regeering beraadslaagt met de banken en vakvereenigingen, doch een oplos sing van het moeilijke probleem zal niet ge makkelijk gevonden worden- De sociaal-democraten hebben verschillende economische eischen gesteld, welke de regee- ring-Cuno thans „onderzoekt". De Duitsche Rijksdag komt op 8 Augustus weer bijeen. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat Cuno ,de Rijkskanselier zal aftreden, om op gevolgd te worden door Stresemann van de Duitsche Volkspartij of Loebe van de sociaal democraten. Bevestiging dezer geruchten is er op het oogenblik nóg niet. óp zijn reis naar Califonnië is President Har ding ernstig ziek geworden. In San Francisco; heeft hij zijn reis moeten afbreken. Volgens de eerste berichten werden er vergiftigingsver schijnselen bij, hem waargenomen, welke wor den toegeschreven aan een complot tegen zijn leven van Russische zijde. Later werd gemeld, daJt zijn reehterlong ontstoken is. Voorloopig moet hij absolute rust houden. UIT DEN OMTREK KOEDIJK- Donderdag 26 Juli en 2 Augustus deed de ver- eenicing ,,llet Schoolverbond" weer zijn jaarlijks nuttig werk om aan de schoolkinderen een feest te bezorgen; op, 26 Juli werd een rijtoer gemaakt naar Egmond aan Zee, voor de kinderen, jonger dan 8. jaar en 2 Augustus werd een boottocht ge maakt naar Amsterdam, waar artis bezocht werd. Deze tocht was georganiseerd voor de oudere leerlingen. Beide dagen zijn uitnemend geslaagd, dank zij het mooie weer en de uitnemende leiding van commissarissen en onderwijzend personeel. Dat er van de zijde der burgerij veel belangstelling is voor deze vereeniging, bleek Donderdagavond, toen de boot mei kinderen langs het Kanaal arriveerde, Langs de geheele gemeente werden zij met gejuich ontvangen en afgehaald. De vereeniging kan weer met genoegen op haar werk terug zien. Ook het Harmoniegezelschap verleende weer zijn gewaar deerde medewerking. t

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1