NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 7 Augustus 1828. 82e Jaargang; per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. Ho. 91. (■TEMfB. TELCFIMMSa OS LAMIJKM COURAST. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEMEHTHPBUBi BEDAOTËUK-UITQEVEB BUBBEL: Aoordeciiarwoude. FBIJ8 i)EB, i2. ÏKTEN.fl(e',8t Van 1—k regels 76 ct., elke regel meer 16 et. Groote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever VAN ALLES EN N08 WAT (Nadruk verboden). Voor de rechtbank stond eein vrouw en eischt evijf-en-twintig duizend gulden schade vergoeding van de spoorwegmaatschappij, om dat een conducteur per o(ngeluk haar duim tus- scfaen het portier van een spoprwegcoupée had verpletterd. De rechter drukte zijn verbazing over hei Ihooge bedrag uit. Vijf-ein-twintig duizend gul den voor een duim, is dat iniet veel te veel1? vroeg hjj. Edelachtbare, sprak de vrouw, het was de duim waar ik mijn man oinder had! !Er zijn véle vrouwtjes', die voor geen geld 'ter wereld de heerschappij over manlief zouden 'willen verliezen! Te New-York woonde een Italiaansc'h echtpaar, op leeftijd. Veertig jaar lang 'hadden ze reeds lief en leed met elkaar 'gedeeld en niettegenstaande of l'iever ge legd juist omdat de vrouw de teugels ge- 'streng voerde, was het huwelijk zeer geluk kig. Maar op z'n ouwen 'dag werd de man ■wederspannigi En daar zijn ongelukken van 'gekomen. Het huwelijk' werd onthanden door 'middel van een dueL De oudjes deden de kamer op slot en zouden het, Op Italiaansche manier, eens uitvechten- De wapens waren een dolk, een bijl' en twee revolvers. Het gevecht vond plaats even ina middernacht en de 63- jarige heer Giordano was de verliezer. Met een hoofd vol slag won dein, een lichaam vol dolkstooten en met bovendien een paar kogels in 'het lijf werd 'hij do;or Ide politie dood in zijn slaapkamer gevotndetri. De vmuw was er ook heel erg aan toe, maar zij [bleef toch meesteres van het slagveld! Eén moet de baas blijven i|n jhet huishouden dat is een feit! Maar te Oud-Vossemeer zullen, 'wanneer de zaak op Ideln'zelfden vpet wordt voortgezet als tot dusver, weldra vader inódh moeder, maar de kinderen de baas zijn. Dai is de toekomst van een arbeidersgezin aldaar. iDrie jaar waren ze getrouwd en in dien tijd hebben ze kans gezien zeven kinderen te krij gen; het eerste jaar een tweeling, het vorig jaar een drieling, en thans weer een tweeling- Prositl En allemaal springlevend I Dat is nog eens een goed voorbeeld in deze tijdein van kleine gezinkien, nu de vrouw haar ^rechten 'opeischt en het verdraait langer aan 'twiege touw te trekken. Gelijke rechten als dc man, is haar leus. Goed, maar dan Ook gelijke plich ten, zegt de Amerikaansche rechter. Hij heeft uitgemaakt dat een vrouw die toelaat dat haar man er in huis een geheime distilleerderij1 op ha houdt en dat is 'doodzonde in het droge Amerika even strafbaar is als haar echtge noot. Als de vrouw het niet Wil, zoo redeneeit deze rechter, dan is 'het voor 'den man onmo gelijk sterken drank in de kelkier van zijn huis te stoken. Gelijk heeft-ie. Als ze in Ame rika „droog" willen zijn, dah moeten ze ook krachtige maatregelen nemen. Op toogenblut lijkt het nog niks en er Wordt even hard ge dronken als vroeger; alleen köst het duur der. Wilt u wel gelooven dat er op toogen- blik in Amerika 6 maal zooveel kurken moo- dig zijn als vroeger, vóór de drankwet in wer king trad 1 Hoewel officieel omtrent deze groo- tere vraag geen opheldering wordt geg leven, is de algemeene theorie, dat in den tijd, men hog sterkte drank' itn Amerika geïmporteerd werd, het kurkten der flesschen grooteodeeib in het buitenland geschiedde,-terwijl thans dat kurkten in de Amerikaansche keukens en kel ders gediaan wordt. r Al sohijht Amerika dus droog, m werkelijk heid is het dat lang niet. Schijn [bedriegt im- hiersl De dingen zijn niet als ze Schijnen, D'e worm zit 'binneln lekkier ooft... Er zaten echter geen wormen indekisten ooft die een Engelsohe firma te Devonshire ontving, doch nog veel griezeliger 'beestjes. tUit een krat bananen kwam, in 'goede con ditie, een zgn. krabbeinspjn,, 4V2 auim lang over het lichaam gemeten, een afzichtelijk en gevaarlijk monster, met ppo.ten van een paar decimeter. In een kist met citroenen huisden twee scorpioenen van de meest vergirtige soort, eveneens springlevend 1 De kneaht die de kisten moest uitpakken is haastig op den loop gegaan 1 Hij zocht geen avonturen in de tropische dierenwereld, zooals een jongmensch uit Hoboken bij Antwerpen- Deze 16-jarige Vlaamsche jongen, waarop de woprden van den dichter Pol de Mpnt: „Zij hadden huis, nech haard, rnoch epgst, Hun drank was water uit den;, vliet 1 Hun nachtrust schuur of boerenstal, Hun voedsel bropd, dat de aalmoes biedt" van toepassing waren, is,, uit zucht naar avon tuur, te voet België, Frankrijk, Spanje ën Ma rokko doorgetrokken. En Hij wilde naar de Belgische Congo, in Centraal Afrika 1 Te Casablanca in Marokko kreeg hij te doen met een troepje Arabieren. Ze verstonden hem niet, omdat Hij nóch Frainsch, nóch Duitschj, nóch Engelscli, nóch Spaansch sprak. Van Vlaamsch hadden deze woestijnaoinen natuur lijk geen benul. Maar de directeur van een ;autogarage te Casablanca, iemand uit Brussel, hoorde van 't geval. Die kon hem verstaan teen aan hem deed de knaap 'zijn verhaal. Hjj vertelde naar Mogador te willen waar 'eeen tante van hem wopmde. De Brusselaar, Sergeant geheeten, bracht hem per auto naar Mogador. Van de tante echter geen spoor. Toen 'herinnerde de jongen zich plotseling dat zijn tante 5 jaar geleden naar Agadir was 'verhuisd. Door bemiddeling van de politie werd haar Agadir getelefoneerd, waar de tante ech ter al even on'bekend Was, Toen bekende de jongen gelogen te hebben 1 Het doel van zijn reis was Congo, dat hij over Marokko trachtte te bereiken. Een Belgisch dokter aan wien de knaap voprloopig toevertrouwd was, wees hem op de gevaren van de voorgenomen reis, Izopdat onze kleine er in toestemde zich ge willig naar Hoboken te laten terugbrengen. Doch eenige uren later was de Hobokenaar 'spoorloos verdwenen; van den dokter had hij verscheidene voorwerpen, een browning ten een dolk meegenomenI De beer Sergeant, verwit tigd van de verdwijning, zette per auto de "knaap adhterna, en trof hem aan 'in het ge- zelscha pvan reizende Arabieren, met wie hij vriendschap had weten te sluiten. Dolk en revolver droeg hij in een gordel Om de heupen. Hier eindigde de stoutmoedige tocht. De knaap werd onder goede 'bewaking gehouden, in af wachting dat men hem naar België kon doen inschepen. „Wat is er in een naam?" vroeg Shakes peare, een paar eeuwen geleden. Hij vond dat het er niet zoo heel Veel' toe deed hoe de naam was, als de drager maar een goed mensdh was. Maar in het Ndordhollandsche dorpje Heemskerk heeft hij nooit gewoond, •anders zou hij er wel anders over gedacht hebben en was de wereld een gevleugeld woord minder rijk geweest. 'Heemskerk is. een ge meente bij' Beverwijk en telt Ongeveer 4000 zielen. Van die 4000 Tftensophen dragen er eechter niet minder dan ruim 200 den naam Beentjes, waarvan 40 met den voornaam iBan- cratius, kortweg Bank. Om nu al die Bank Bee|ntjes uit elkiaar te houden .geeft men ze 'bijnamen,, al haar ge lang hun uiterlijk of karakter is. Bijvoorbeeld, de een is rood .en (noemt men Rooie Bank, de ander is zwart en heet daar om Zwarte Bank, weer een ander 'is. lang of kort, smal, leelijk, mooi o fgrij)s en wordt ge noemd: Lange, Korte, Smalle, Leelijke, Mooie 0f Grijze Bank. Eén is er |tiog, die nimmer uit zijn humeur is en noemt men 'Prettige Bank. Zoo staan ze ook bij den notaris of bij de posterjjten te boek. Is dit niet 't geval, of krijgt de post een brief met het nuchtere adres: Aan den heer B, Beentjes, dan. wordt dit post stuk, in vele gevallen ais onbestelbaar terugge zonden. Als de, belastingambtenaren de heeren nu ook maar uit elkaar Weten te 'houden en „Ar me Bank" maar niet het belastingbiljet van „Rijke Bank" thuis stuurt. Want liet is geen- lolletje tegenwoordig met de belasting! Zelts den overheidspersonen wordt het 'n beetje te bar. Er is ten minste te Astien een- Raadslid, dat het, ondanks waarschuwingen, aanmanin gen en dwangbevelen vertikt z'n aanslag ie voldoen. Thans heelt de fiscus beslag geiega op... het presentiegeld dat hij als raadsliu geniet 1 Betalen zal-ie, zegt de fiscus. Hoe moet het Rijk anders aan centen komen 1 En die zyn toch zoo hard nooidig vppr allerlei nood zakelijke en dringende uitgaven- Daar is b-v. de inspectie van de groot-verlofgangers. In een Limburgsch stadje moest tp.t ait doel nog na-inspectie worden gehouden op het stad huis. Ter 'bestemder tijd waren hiertoe in een daarvoor ingericht lokaal aanwezig een hoofd officier, een adjudant en twee onderofficieren. De heeren hadden druk werk', niet minder dan... vier verlofgangers hadden zich aan de na-inspectie te onderwerpen en de inspectie geschiedde in de puntjes. r Twee manschappen der militaire politie wa ren bovendien gerequireerd om de orde 'te bewaren en het... dringen der vier verlof gangers te beletten 1 Sport en Wedstrijden. ST. PANCRAS. 'Onder een fonkelend heet zonnetje, welks hitte door een matig oostenwindje werd getem perd, speelden Zondag Vrone 1 en D.T.S1 weeer eens een vriendschappelijke strijd. En de jongens hebben weer wat kunnen zweeten. Als om hal fdri'e scheidsrechter Mol, w elke de wedstrijd goed leidde, voor tossen fluit, is D.T.S. de gelukkige en kiest 't voordeel van voor de zon te spelen. Al 'direct valgt van weers kanten een levendig spel, waarin evenwel Vro ne steeds de meerdere is. Na ongeveer een half uur spelens weet Vrone's linksbuiten een hem van 't midden toegespeeldejn bal, als een scher pe schuine schuiver via den paal in 'tnet te plaatsen. Zoo komt rust. Na hervatting blijft Vrone steeds de meerdere. En wederom laat Vrone zich gelden. G. Ploeger krijgt de bal en plotseling neemt -hij een van zijn bekende rennen. Zou men hem andiers wegens zijn hooge schieten een vijf maal zoo 'zware bal toewenschen, thans ho,udt hij hem laag bij, den grond en... geeft keeper Zwager, welke zeer goed was, voor de tweede maal ihet nakijken. Zoo 'kwam Tteinde. En Vrone kan tnet voldoe ning op een verdiend gespeelden wedstrijd te' rug zien. 's Morgens om tien uur speelden Vrone 3 en D.T.S. 3 tegen elkaar, welkte een 4—3 overwinning voor Vrone 3 opleverde. KOEDIJK. Ten aansdhouwe va)n zeer veel publiek', op- gevrooljjkt door de toonen van Koedijk's mu ziekcorps, m onder een warm zonnetje Wer den de laatste wedstrijden van K-V.V.'s serie- wedstrijden gespeeld. Als eerste strijdenden verschenen Koedijk 2 ejn Heilop 2 welkte match door Heiloo met 02 werd gewonnen. Daar na speelde Koedijk 1 en V.A.F.C. 3. Een zeer goed gespeelden wedstrijd waarin evenwel Koe dijk in V.A.F.C. ziju meerdere moest erken nen- V.A.F.C. won met 0—1. Als laatsten' speelden Zeemeeuwen 1 en Sdhoorl 1. Een strijd welk ezich door zeer vlug spel kenmerkte en waarin Zeemeeuwen een 30 overwinning Na afloop, met muziek door 't dorp, waarna prijsuitreiking in café Groot. En 's avonds bracht een gezellig bal weer' afwisseling. UIT DEN OMTREK ALKMAAR. Als de deur haar diensten weigert.... i Als de deur haar diensten weigertkan er veel gebeuren. Die juffrouw ,dia zich Zondagavond naar een „zekere" gelegenheid begaf op het station, heeft waarschijnlijk wel gewienscht, dat de deur van de inrichting, die gewoonlijk met eeen nummer wordt aangeduid, haar diensten weigerde vóór zij het in terieur "betreden had. Toen echter functioneerde de deur zooals ze functionneeren moest. Doch toen de juffrouw in Kwestie „d-e gelegenheid" zou verlaten, kwam zij tot de mind/er aangename ontdekking, dat deur dicht was en dicht blaef. Al haar krachten bleken te gering om ook maar die minste beweging erin ce krijgen. Omstanders bemerkten spoedig, dat er wat gaande was achter „de deur met 't nummeer." Zoodat spoedig een flinke menigte getuige was van de pogingen, die de dame in het werk stelde,, om uit haar onvrijwillige gevangenschap verlost te worden. Er kwam gelukkig hulp opdagen van die zijde van het spoorwegpersoneel, waaraan het ten slot te, na heel veel moeite, gelukte de deeur uit haar hengsels te lichten. De utjfrouw kwam gansch ontdaan uit haar „cel" en zag nog kans op het allerlaatstee nippertje iiaar trein te haLen, die haar wegvoerde van Alk maar, waai aan zij nog wel langen tijd de meest onaangename herinneringen zal bewaren. ALKMAAR. Autobus-ongeval. Aan den Biergerweg heett Zondagmiddag tus- scben 12 len 1 uur een ongeval met een autobus plaats gehad,, dat betrekkelijk nog zeer goed is afgeloopen. Een autobus van de Autodiemstonderneming Alkmaar en Omstreken, waarin voor het overgroote daael een aantal leden van de Duitsche Tumverein uit Amsterdam waren gezeten, die een bezoek aan de Koloniï van de Deutsche Vacantie Verein te Bergen aan Zieee wenschten te brengen, kwam evee voorbij het café. „Rustwat" in de sloot terecht. Veie van de inzittenden liepen verwondingen en kneuzingen op en geraakten onder den modder. Èienigen die door het gebeurde zeer geschokt waren, werden per auto naar het St. Elizabethsgesticht vervoerd en aldaar door Dr. Maats behandeld. Mievrouw Blok die spoedig ter plaatse was, ver bond met de doktoren Conijn uit Alkmaar en Dr. Dekker uit Biergen, voor zoover het noodig was, de overigen. De toestand van allen is echter zoo, dat ze ewel geen blijvende nadeelen zullen ondervinden, al zul ten enkelen wel een paar weken met een verband moeten loopen. s Van een der inzittenden, de heer La Grange te Bergen, dl eeen tamelijken hoofdwond bekwam, maar er toch dadelijk bij was om zijn vrouwelijke medepassagiers (nagenoeg alle passagiers waren dames) tie helpen behandelen, vernamen wij, dat de chauffeur needs van Alkmaar af had gejakkerd om de bus van isen voor hem rijdenden concurrent voor te komen, wat hem niet zonder gevaar op te leveren voor d ewandelaars in een bocht voorbij het café „Rustwat" gelukte. De bus need daardoor evenwel met een snellee gang aan den verkeerden kant van den weg en de bestuurder zag zch bovendien genoodzaakt voor epn paar van Bergen komende wielrijders uit te wijken, terwijl op hetzelfde moment een van Alkj maar komende motorrijder passeerde. Het uitwijken geschiedde toen zoo, dat de dus vermoedelijk omdat het voorwiel tegen een hooge rand van de straat slipte, van den eenen kant naar den andieren kant va nden weg schoot en in de sloot terecht kwam. Onze zegsman was van mee ning, dat de chauffeur ook te weinig vrijheid van beweging had doordat naast hem drie inplaats van tw-ee passagiers gezeten waren. Dit laatste is nu wel niet strafbaar, maar zoowel de burge- meisster van Alkmaar als die van Bergen hadden den bptreffenden Chauffeur reeds meermaleen te kennen gegeven, dat zij dit in het belaiig van de veiligheid niet meer wenschten, en wanneer dit weer zou geschieden, het afrijden zouden beletten. OUDE NIEDORR I Het schoolfeest is alhier weer achter den rug. Hadden de groot ekinderen een prettige dag in Amsterdam naar artis e|n bioskoop, nbt minder was dit het geval met de kleinste kin deren in de duinen te Schoorl e|n Bergen, die aldaar een dagje vertoefden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1