NIEUWE No. 92. Donderdag 9 Augustus 1928. 82e Jaargang BEWEEllIEBftfiD ZUIDSCHflHUlOllDL LANGPUKER fftllRAlT. (Reeds als extra-nummer aan onze abonné's te Zuidscharwoude bezorgd.) Vergadering van den raad der gemeente Zuid scharwoude op Dinsdag 7 Augustus, des avonds 7 oo uur, under voorzitterschap van den WelEd. Achtb. Heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester Secretaris de heer S. Parma. Aanwezig de heeren Kroon, Berkhout, Kramer, Zpeman, Groen, De Jong, en Bekker. Nadat de vergadering door den voorz. is ge opend worden de notulen zonder aanmerkingen eoedgekeut d. Bericht van den Comm. d. Koningin, dat op 2 juli 'tot burgemeester dezer gemeente is herbe noemd Jhr. A. L. van Spengler. Bericht van den Comm. d. Koningin dat op 3 Juh ds vereischte eeden in zijne handen zijn afge- ^Goedkeuring van Ged. Staten op het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, goedkeuring op de suppletoire begrooting, en op de af- en overschrijving, alles betreffende den Die heer Zeeman. Ik dacht dat het voorstel f 1 was. 1 Die voorz. bevestigt dit. Z.E.A. zegt dat het zeker niet noodig is, uit te wijden over het feest. Men wil met dankbaarheid gedenken wat gebeurd is gedurende het 25-jarig regeeringsambt van H. M. de Koningin. De heer Groen dacht dat de subsidie werd ge vraagd als een soort garantie, om hiervan te kun nen gebruiken wat er noodig zou zijn. Dis voorz. zegt dat er 250 kinderen zijn. Is het .Avrier mot lmplpmaal nnnHi cr Han 7.3 1 worden he- plaats van den heer De Geus (overleden): tot zetter is benoemd de heer J. de Geus Pz. Deze stukken worden voor kennisgeving aange- nonien. Bericht van den voorz. van G. Si., dat de Min. van B. Z. zich niet kan vereenigen met het besluit tot regeling van den kinderaftrek in een der vo rige vergaderingen genomen. Z. Exc. is van oor deel dat de aftrek niet hooger mag gaan dan f90 Dit is voor deze gemeente voldoende en wordt ver zocht de verordening in deze ngeest te wijzigen. B. en'Wi. stellen voor aan het bezwaar tegemoet te komen en stellen den raad voor voor de ie 2 kinderen een aftrek van f 60 per kind, en voor het 3e en daarop volgende kinderen f90. Die heer Berkhout zegt het niet best te begrijpen waarom zoo'n hoogs aftrek er moet zijn. Spr. is er voor den aftrek van fóo te handhaven en gaat niet mee met het voorstel van Bi. en W. Nu het genomen besluit is vernietigd, zijn wij volkomen vrij. En zijn wij volkomen vrij om den aftrek van fóo te behouden, en deze acht ik bij een aftrek van f 600 voor levensonderhoud, voldoende. D,e lieer De Jong vraagt, of de sprong met te hoog is, wanneer voor de ie 2 kinderen f 60 aftrek Wordt genomen en voor het 3e kind direct f 90.—. Die voorz. antwoordt dat dit het meest in den geest van het raadsbesluit is. dat bepaalde voor het 21e kind f 60 voor het 3e f 90 voor reder kind meer f30 hooger. Die hieer Groen vraagt of misschien de motieven bekend zijn, waarom het besluit is afgewezen. Heeft de gemeente dan niet het recht een progres sie in dsn kinderaftrek toe te passen. Naar het besluit van den minister te oordeelen niet. En toch komt het mij eigenaardig voor dat men op komt tegen een progressieve heffing. Echter in principe ga ik mee met De Jong, hetgeen nretwil zeggen, dat ik tegen het voorstel van B. en W,. ben. De voorzitter antwoordt dat een regeling tot belastingheffing de Koninkl. Goedk. behoeft en nu acht de Min. een aftrek van f90 voldoende voor deze gemeente. Die heer Kramer zegt te willen spreken in den geest van den heer Groen. Ik beschouw het idee van den Min zoo dat wij niet hooger mogen dan f90 maar lager met de progressie kunnen be ginnen. Verschillende andere gemeenten hebben toch ook een progressieve heffing, en nu kan ik mij moeilijk indenken dat deze bij f.90 moet op houden. De voorz. antwoordt nogmaals dat de Min. 190 voor de gemeente Zuidscharwoude voldoende acht, en met het voorstel van B. en W. zooveel mogelijk aan den geest van den raad is vastgehouden. Maar er bestaat in het geheel geen bezwaar om eerst bij bet 41e of 5e kind tot f90 te komen. Die beer Groen. Wanneer de Minister zich op bet standpunt plaatst dat ieen grooter bedrag voor diezie gemeente niet toelaatbaar is, dan wordt geen tekening gehouden met de groote gezinnen, waar het toch om gaat En zoo zal geen verlichting voor di'S gezinnen worden verkregen. Spr. moe de houding van den Min. betreuren. De heer De Jong zegt nogmaals f90 voor het 3e kind te hbog te vinden. Het is beter voor het 3e kind f75 en dan voor het 4e f90.—. Die heer Groen verzoekt het voorstel zoo te wij- - zigen dat voor bet ie een aftrek wordt gegeven van f 60, voor bet 2e f 75 voor ^et 3e 9°- De beer Berkhout ondersteunt het voorstel van den heer De Jong. Het voorstel van B. en W wordt aangenomen met de heeren De Jong en Berkhout tegen, de anderen voor. Ingekomen is een verzoek van de afd. Alkmaar van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen om een jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen van f 10. Op voorstel van B. en W{. zal dit verzoek bij de behandeling der begrooting voor 1924 ter sprake worden gebracht. Eisn verzoek van het hoofdbestuur der vereen, tot bevordering van het vakonderwijs in Westtries- land om .een subsidie te mogen ontvangen voor den diienst 1923. Waar op d>e begrooting dienst 23 reeds 110.— voor dit doiel is uitgetrokken, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is het verzoek van de PI. Commissie tot viering van het 25-jarig regeenngsjubileum om leen subsidie van gemeentewege te mogen ontvan gen voor bet te houden feest groot f 1.25. per kina. B. en W. stellen voor goedgunstig op het adres be beschikken. bedrag niet heelemaal noodig, dan zal worden be schikt over het bedrag dat benoodigd is. De heer Berkhout zegt zich niet te kunnen ver- eerugen met het voorstel van B. en W. De sympa thie voor het houden van een feest is hier niet zoo erg groot. En het gaat ook niet aan om daar-1 voor f 250 uit de- gemeentekas te voteeren. Natuur lijk zijn er ook vielen die wel feest willen. En voor hen is thans de gelegenheid gegeven, maar dit mag niet ten koste gaan van hen, die geen feest willen. En daarom kan de gemeente er ook niet aan geven. De heer Zeeman. Feestvieren kan verschillend wordien gedaan, en men kan een feest op verschil- lenden voet inrichten. Heeft men geen geld genoeg dan zal ©en feest ook anders worden ingericht. En nu wil u 't feest ter herdneking van het 25-ja- rig negeeringsjubileum. Maar daarbij mag niet ver geten worden dat er een belangrijke categorie is, die niet voor het feest gevoelt. Laten degenen die bet feest willen, ook feestvieren. En nu zegt men dat bet voor de kinderen is. Maar de kinderen zul len geen waarde hechten aan het feit dat de Ko ningin 25 jaar beeft geregeerd. Wat weten zij daarvan af. Die school moet dan ook buiten lederen regeeringsvorm worden gehouden, hetzij er een Ko ningin of een President aan het hoofd van den Staat is. Het gaat niet aan om hiermede de km deren het besef bij te brengen, als zou er geen andenen en beteren regeeringsvorm kunnen bestaan dan de tegenwoordige. En daarom gaat het ook niet aan van gemeentewege een subsidie te geven. Wil men het feest als particulier, dat moet een ieder voor zich zelf weten. Ook bes.taat er geen behoefte aan schoolfeest. Ieder j^ar wordt er een schoolfeest gehouden, waarvoor nooit iets van de gemeente wordt gevraagd. En dit wordt naar de offervaardigheid van de ingezetenen ingericht. En nu wordt de gemeente aangesproken. De financien 200 hoort nnen steeds, zijn verre van rooskleurig, en nu wil men f250 geven of het niets is. En ft en W, die steeds met de financiën kampen is het verzoek sympathiek. Betere voorstellen worden achterwege gehouden met het oog op de financiën. Maar laat dan de nuttige -voorstellen voor de niet direct noodig© gaan. Men moet met de subsidie ntet het cachet op het feest drukken, alsof de tegeering van het Oranjehuis de juiste is. En dan ook moet men de school er buiten houden. Die beer De Jong verklaart het volkomen mev den heer Zeeman eens te zijn. De voorzitter zegt de opmerking te willen ma kten dat het een kwestie van gevoel en geweten is. M<ri dankbaarheid wil men gedenken de zegenrijke iiegieering van H- M. Maar het ligt zeker niet op mijn wieg hierop Verder in te gaan. Zooals ik ge- ziegd heb, het is een kwestie van gevoel en ge- wieten. Misschien had het anders gezegd kunnen wordien door te spreken van het Hoofd van .Staat. De heer Kramer zegt met het voorstel van B. pn W. miee te gaan. Door hem wordt ook hetzelfde standpunt ingenomen ter herdenking van het re- gerings jubileum. Het feest wordt den kinderen aangeboden. En nu is het de Commissie voorge komen, waar men niet wist over hoeveel gelden men zou kunnen beschikken, aan den raad een subsidie te moeten vragen. En waar als het ware ©en hetze tegen het feest is opgezet, is ook deze stap gedaan. Men moet het beschouwen als een tie-temoetkoming in de kosten»voor het kinderfeest. Indien blijken mocht, dat in de gemeente genoeg gelden zullen zijn verzameld, zal het bedrag zeker niet behoeven te worden gegeven. Spr. kan zich miet het voorstel van B. en Wj. volkomen vereent Dl? heer Zeeman. Het wordt komisch gevonden maar ik zal mij bet recht voorbehouden, zoo goed als iisdereen mijn ideën naar voren te brengen. Dat door u het woord „komisch" wordt gebruikt, geef: gaen> mooi cache), aati een onpartijdige leiding. Ik dank u. Die heer Berkhout. Door mij is geen partijzaak haar voren gebracht. Maar ik zou den heer Kra mer wiel willen vragen, wat hij verstaat onder een hetze. Mij en ook den heer Zeeman is hiervan niets» bekend Ik zou den heer Kramer willen verzieken zich in het openbaar uit te spreken, wat Br eigenlijk is. Dis voorz. geeft den heer Kramer hiertoe gelegen heid toe en voegt hieraan toe: noch u noch een ander is door den heer Kramer beschuldigd. De heer Kramer zegt dat het door hem gespro kene tegen geen van de heeren gericht is geweest Doof mij is gewezen op hetgeen in de gemeente leeft» Wanneer men waarneemt wat er buitenom leeft, dan is er wel degelijk sprake van een hetze. In dit verband zou ik ook het spreekwoord willen toepassen: „Wie den schoen past, trekke hem aan." Geen principieele kwestie is door mij naar voren, gebracht. Ook zal ik niet ingaan op hetgeen I rion jownr 7ppmon ic orpzp.p-d over de neutra- De heer Zeeman zou. gaarne eenige inlichtingen willen vragen in verband met het gesprokene door den heer Kramer, als zou een hetze opgezet zm tegen de jubileumfeesten. Nooit is iets dergelijke door mij ontdekt geworden. En wat voor nut zou liet dan nog hebben om het in de raadszaal te bn-ngen. Hebben wij ons daaraan schuldig ge maakt? En wanneer een dergelijk voorstel wordt gesteund omdat er een hetze is opgezet, zijn dqt dan motieven?. Ik wil het kind, juist omdat het t kind is, buitisn de feesten houden. Het kind weet immlets niet hoe er geregeerd wordt. Hierdoor wordt aan het kind een verkeerden indruk gegeven. En de geschiedenis die op school geleerd w°rdt, daarvan zal de tijd wel uitmaken of die geschiede nis goed is. Ik protesteer er ten sterkste tegen wanneer hier van een hetze gesproken wordt >'-> door de commissie een bedrag is gesteld, laat zij dat dan noemen. Maar nu,wordt er lichtvaardig voorbeschikt over de gemeentefinanciën. .Steeds woidt er gewikt en gewogen bij het geven van een subsidie, maar zooals dit, is mij gedurende de 4 ;aar, die ik hier zit, nog niet overkomen. De voorzitter. Mijnheer Zeeman, u moet hier niet "met uw paedagogische theorieën naar voren komen. Hier moet toch niet worden uitgemaakt hoe de kinderen moeten'worden opgevoed. Persoon lijke meeningen en opvattingen moeten niet zjo- ziset op den voorgrond treden. Ik zou willen zeg gen, dat het bijna komisch aandoet, hier over re- nub'liek of koninkrijk te hooren spreken. Die heer Zeeman. Het betreft hier de jubileum feesten. En de monarchale regeeringsvorm wordt door dien voorz- naar voren gebracht. Dp voorzitter. Zoolang wij onder deze Kleur vergaderen, zal ik dit steeds blijven doen. Maar uw theorieën moeten achterwege blijven. Wij heb ben wiel nuttiger dingen te doen. dooi} den heer Zeeman is gezegd over de neutra liteit van de school. En wat het geschiedenis-on derwijs betreft daarvan zou ook ik wel iets kunnen zteggien van mijn standpunt uit bekeken. Maar d it zijn zaken die buiten de kwestie omgaan. Wij ziften hier toch zieker allen als voorstanders van een kinderfeest. En waar er een stroom in de ge meente is om dit tegen te werken, zou ik de com missie ook in de gelegenheid willen stellen, dat het feest kan doorgaan. Tbt stemming wordt oviergegaan, waarvan Ie uitslag is, dat miet de heeren Zeeman, Berkhout en De Jong tegen, de heeren Kroon, Kramer, Groten c.n Bekker voor, het verzoek wordt inge willigd. De voorzitter. In verband met het regeenngs jubileum van H M. de Koningin, is het zeker ge- wienscht dat ook de gemeente blijk geeft door drongen te zijn van dit gewichtige feit. Dat de gemeente blijk geeft in te stemmen met de hul digingsfeesten die alom in den lande worden ge houden. B. en W. stellen voor, dat, waar het Portret van de Landsvrouwe, dat in de raadszaal hangt, van jaren geleden is, een crediet te verlee- nien,. aan B. en W. tot het aanschaffen van de Pór tiet tien van de Leden van het Koninklijk Huis Verder vragen zij een crediet om op den dag van het jubileum, den 6 September, dit op gepaste en waardigs wijze te herdenken, en dit te doen door het versieren en illumineeren van den gevel van het raadhuis. Gepaste zuinigheid zal' hierin na- tuuurlijk betracht worden. De voorz. vraagt of de raad zich met dit voor stlei kan vereenigen. Dis heeren De Jong en Berkhout. Nee, mijn heer de voorzitter. De heer Zeeman. Ik sta verbaasd over de los heid van de financiën onzer gemeente. Ik ben er beslist tegen. Hier passen geen argumenten meer. 4 tegen 3. j Die heer Groen. Ook ik zou nu bijna het woora komisch gebruiken, maar ik zal hiervoor een an der woord nemen. Dis heer Zeeman Je mag nu gerust hoor. Dis heer Groen vervolgt: Maar ik vind het leuk dat de heer Zeeman nu komt met 4 tegen 3. Dus dje koppen zijn geteld. Ik ben voor het voorstel van B. len W„, maar verwacht, dan ook gepaste zuinigheid. Dat verwacht ik absoluut. Spr. zou het niist goedvinden, dat waar de meerderheid van ds gemeente feest viert, het raadhuis niet ver sierd zou zijn. En wanneer de portretten worden aangeschaft is dit zeker niet een roekeloos om springen rrtet de gemeentegelden. Met de heeren Bekker, Groen, Kramer en Kroon voor, dis heeren De Jong, Zeeman en Berkhout tegen wordt het gevraagde crediet verleend. De heer Zeeman. 4 tegen 3. D© voorz. Dat heeft u goed uitgerekend. Dis heer Zeeman. Dat heb ik op school goed geleerd. Bericht van Alkmaar is ingekomen dat wordt opgezegd de gemeenschappelijke regeling, betref fende de toelating van leerlingen op de openbare en u.l.o.scholen. Bijgevoegd is de verordening voor een nieuwe overeenkomst. B. en W. stellen voor geen nieuwe regeling aan te gaan omdat men hier een openbare en een u.l.o.school bezit. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten Bericht van B. en W.. van Alkmaar dat toelating f is verzocht voor een leerling voor de hoogere han delsschool. Medegedeeld wordt dat dé bijdrage voor dip leerling zal bedragen f233.19. Die voorz. zegt dat B. en Wi. herinneren aan hlzt genomen besluit, dat de gemeente alleen een bereidverklaring tot betaling zal geven, wanneer de ouders der betreffende leerlingen, het bedrag aan de gemeente zullen terugbetalen. B. en W. doen dan ook thans in dien geest het voorstel. Dp heer Zeeman zegt niet met het voorstel van B. en W. te kunnen meegaan. Ik meen dat wij niet het recht hebben om dat bedrag van de ouders terug te vorderen. De verordening waarin het ver haal is geregeld geworden is niet goedgekeurd En het is een handeling in strijd met de waardig heid van de gemeente. Het is niet in overeenstem ming miet het goede dat in het onderwijs is neer gelegd. Wij moeten niet meer kunnen klaploopen op de school van Alkmaar. Wanneer wij ons niet garant verklaren, dus geen bijdrage wordt gegeven zal het onderwijs teniet gaan. Het zal verzwakken door ©en regeling zooals die vel zelf door Alkmaar is gemaakt, maar men mag het Alkmaar toch zteker niet euvel duiden. Het doet eigenaardig aan dat waar voo rde andere scholen geen verhaal op de ouders bestaat, men nu niet gedwongen kan worden tot betaling. Wat is er voor, om den draad, waarlangs de ontwikkeling wordt verkregen af te snijden? Men zal zeggen dat laat de staat van de financiën niet toe. Maar dan handelt men tegen het belang in van de jongelui. 3 kunnen er thans van een bereidverklaring profiteeren, voor 2 is 't het volgend jaar afgeloopen, zoodat er 1 overblijft. Wij moeten die school steunen. Wan neer alle buitengemeenten een loyaal standpunt innamen, zou de school te Alkmaar bloeien, terwijl zij nu om hals wordt gebracht. En daar hebben, wij deel aan wanneer wij ons niet garant verklaren Ik kan mij met het voorstel niet vereenigen. Ik ben tegen het advies van B. en Wj. Terwille van de kinderen en het algemeen belang zal ik tegen stemmen. Dp voorz. zegt dat men al het mogelijke moet doen om de u.l.o. hier te beschermen. De nijver- beidsvet verplicht ons tot het betalen van de bijdragen voor de andere scholen, maar de han delsschool is daarbuiten gelaten. En daar heeft men toch zeker redenen voor gehad. Bij de ouders bestaat dikwijls twijfel waar zij hun kinderen zul len heenzenden, en wij mogen het belang van de u.l.o.school niet voorbijzien. Van den directeur van de handelsschool te Helder is nog kort geleden pen c irculaire ontvangen, waarin de aandacht voor die school wordt gevraagd, omdat daar geen bij- drage wordt geyorderd. En het is reeds in dp prak tijk voorgekomen, dat kinderen van de school uit Alkmaar naar Helder zijn gegaan. De heer Groen kan niet B. en Wi. meegaan uit principle. De gemeente kan onmogelijk de kos ten van dat onderwijs betalen. De kosten zijn zoo in de hoogte gegaan, dat het geen wonder is, dat de andere buitengemeenten hetzelfde stand punt innemen als wij. Door den voorz. is gewezen op de school te Helder. Dus de gelegenheid is er, ook al is dia wat moeilijker. Dergelijke scho len als in Alkmaar zullen moeten verdwijnen. De heer Berkhout zou ook niet weten waarom men op bet ingenomen standpunt zou moeten te rugkomen. Wij stellen ons niet alleen garant voor deze 3 leerlingen, maar ook voor de vele anderen, die kunnen komen. En dat zou een leegpompen zijn van de u.l.o.school. welker stichting nog steeds met kosten gepaard gaat. En het gaat niet aan om het besluit te verbreken en Alkmaar te gaan steunen. Ik begrijp den heer Zeeman ook niet. Deze toch heeft gezegd bij de eerste maal dat deze zaak behandeld werd, zich alleen garant te verklaren voor die keer, en dan nooit meer. En nu spant h'j zfch in voor* alle komende gevallen. Spr. verklaart zich er voor dat de ouders het ver schuldigde bedrag vergoeden. Die heer De Jong vraagt, of men bij garantver klaring zich ook garant verklaart voor ben, die nog kunrnen komen. De voorz. antwoordt bevestigend. De heer De Jong. Heeft de gemeente het recht do bijdrage op de ouders te verhalen. De voorzitter antwoordt ook hierop bevestigend. Geen bereidverklaring wordt gegeven voor de ou ders verklaren het bedrag terug te betalen. Er is geen hoogere macht, die u kan verplichten de bereidverklaring te geven. En waarom is dan bet handelsonderwijs niet in de nijverheidswet opgeno men? Daarvoor heeft men dan toch redenen ge had. Die beer De Jong verklaart met het voorstel van B. en W. mee te gaan op grond dat de garant verklaring ook van kracht zal zijn, voor die leer lingen, die nog op school zullen komen, en dit ieien nadeel zal beteekenen voor de. u.l.o.school. Om diie neden zal hij voor het .voorstel B, en ,W. stemman. Die beer Zeeman zegt zich te hebben laten in lichten door een lid van het Dag. Best. van Alk maar ,welk lid hem verklaarde dat de ruimst mo gelijke bepaling was genomen. En de garantver klaring alleen zou gelden voor hen, die thans de school bezoeken. Die verzekering werd mij gege ven door leen lid van het Dag. Best. Maar of dit in de bepalingen staat omschreven, weet spr. niet Maar men mag toch zeker niet in twijfel trekken wat hem verklaard is geworden. Wat de heer Berk hout over mijn houding beeft gezegd, bij nader nadenken, bleek het mij, dat ik geen goeden kijk op de zaak had gehad, omdat de ouders toch het recht hebben het onderwijs te bepalen, dat zij hun kinderen wenschen te doen genieten. En de ulo. school gaat toch ©en geheel andere richting dan de handelsschool Volgens den heer Groen zouden dergelijke scholen moeten verdwijnen, maar of het een geluk voor de samenleving zal zijn, meen ik tc I moeten betwijfelen. Het zal een economisch na- I deel zijn wanneer dergelijke scholen om hals wor den gebracht. Men moet energieke jongelui kwee ken, om hen klaar te maken voor het maatschappen lijk leven en daarvoor worden die scholen gesticht. Wat de laatst gebeurde dingen betreft, die hier zijn voorgevallen, toen hebben de ouders eieren voor hun geld gekozen. De voorzitter zegt dat ieder lid van den raad zijn msening naar voren kan brengen. Maar men moet er geen debatingclub van maken, door op^ gezegden van anderen terug te komen. De heer Zeeman. Waarom wordt door de leiding de kwestie dan zoo gesteld. Ik meen verschillende dfngsn te hebben moeten rechtzetten. De ouders is het pistool op de borst geplaatst. En wat de u.l.o.school betreft, deze zal kunnen bestaan naast de handelsschool. Wij kunnen ook niet beoordeelen waarom de handelsschool niet in de nijverheids- wet is opgenomen. Maar wij weten ook niet of er niet binnenkort in voorzien zal worden. Spr. meent te moeten ontraden het voorstel van Bi. en W. aan te niemen. Die voorz. schorst hierop de openbare zitting, en gaat overwin comité. Na heropening verklaart de heer De Jong voor hiet voorstel van B. en W. te zijn, omdat anders ook voor nieuwe leerlingen moet worden betaalcL De heer Zeeman. Waar een lid van het Dag. Best. van Alkmaar mij de gedane mededeelingen heeft verstrekt, zou ik deze zaak willen aanhouden

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1