NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. iïc. 93. innfcfiwMwi #t Zaterdag: 11 Augustus 1923. 32e Jaargf^ per 3 maanden f 1,15 "revue van de week W. BLOKKER, Dese conraat versckijiit Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDACTEUR-UITGEVER J. EL KEIZER. 4B0NHKKEHT8PKIJ8 BUREEL: loordicharnoude. PR1J8 OER 19,. EKIEHÏl,£Nt Vau 1—i regels 75 ct., elke regel meer 15 et. SrooU letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks ssn den Uitgever Dit Nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. 7 Augustus. De wijze, waarop Donderdag j.l. de 65ste geboortedag van de Koningin-Moeder is ge vierd, toonde wederom» hoe (warm bij ons volk nog steeds de vereering is voor 'deze nobele Vorstin, in wier leven zelfopoffering en hoog 'plichtsbesef overheerschend waren. De Ko ningin en Hare dochter vertoefden op fieri verjaardag van H. _M. Emma op1 So.est'dijk en dien 2en Augustus 1923 heeft prinses Juliana hare eerste „openbare handeling" verricht door de onthulling van de Ju'bileumbank te Baarn. Men zou kunnen zeggen, dat daarmee fei telijk de Augustusfeesten een allereerste begin hebben genomen. De voorbereiding van het zilveren Koninginne -feest wondt nu met den dag bedrijvjger. Dat sommige plannen verso berd moesten worden met het oog op de kosten, was al lang bekend. In Den Haag moes tv an collectieve versiering der Rijksge bouwen worden afgezien. De Koningin heeft weet men den na- drukkelijken wensch geuit, dat hef Jubileum feest op de soberste manier zal worden ge vierd. Men behoeft zich dus in igeen geval bezorgd te maken, dat eenige besnoeiing haar onaangenaam zou treffen- Het besef, dat ons 'volk oprecht en hartelijk wenscht, dat H. M. tiog zeer vele javen in kracht en gezondheid har ehooge taak zal kunnen blijven 'waarne men is ongetwijfeld de Koningin het liefst en kostbaarst van de vele eere-wensohen en -ga ven, die zij in de eerstkomende Weken zal heb ben in ontvangst te 'nemen- En inmiddels vor deren de Staatszorgen vain H. M. (óngewone (aandacht en inspanning. Want de menisteneel e crisis moge nu ietwat1 latent zijln, «hora ruit", de tijd vliegt om en in een oogwen zal in 's lands Raadszaal moeten worden be slist over het lot van het kabinet-Ruys de Beerenbroudk- 1'T1 Een landelijke actie tegein de Vlootwet is in gang. Het N.A.S. bereidt tegen Zondag 16 September een extra-groote demonstratie voor in de hoofdstad te houden. Van verschillende kanten hoort men protesten komen, daaronder zeer scherpe van toon! het plan om in de huidige omstandigheden 300 millioen uit te geven voor defensie-maat- Portret Photograaf. gen, telkens,, of er weer zoo,jn yrpeseiijke hitte golf op komst isl BUITENLAND, klein. De deur van de „Regeeriings-cuisine" blijft potdicht en ook het scherpste oor vangt SS t tut Uw Portret Hieder-Fote's mOn. - «-«o» Koorstraat 21, Alkmaar."8 lentiën. Zoo heèft Minister Heemskerk doen begrijpen, dat degenen,, die bij, de jongste ver kiezingen hun stemplicht niet vervulden, vóór geen strafvervolging behoeven te vreezen, die trouwens practisch onuitvoerbaar is, al thans wat de groote gemeenten betreft. Voor zoover van het zittend kabinet afhangt, zal de Stemplicht 'binnen korten termijn tot het verleden behooren. Geen dag gaat nu voorbij, zonder dat men verrast wordt door nieuwe tij dingen over maatregelen tot inkrimping ran uitgaven. De mechaniseering der administra tie stelt de gemeenten in de gelegenheid tal van losse (en ook vaste 1) werkkrachten ge daan te geven. In de Hofstad kregen in de afgeloopen week veertien z.g. los-vaste amb tenaren in dienst der gemeente aankondiging van ontslag tegen 1 Januari. De dienst der Rijksgebouwen ondergaat een diepgaande re organisatie, waardoor men een jaarlijksche be sparing van circa een half millioen gulden t.o. h. Postkantoor. bezoek en daar vertegenwoordigt de roof een bedrag van f 2500. 't Schijnt, dat de heerén dieven en roovers zich tegenwoordig in Vele gevallen bedienen van de hulp van goed-ge- trainde honden» In de' Gromingsche streek worden de viervoeters, compagnons van de ongenoode nachtelijke gasten, in het bijzon der afgericht op het vermeesteren van kui kentjes... Maar ook andere buit wordt be grijpt men geenszins versmaadI... Het was de week van vele, waaronder zeer ernstige ongevallen. Bij Rotterdam had plaats het schrikkelijk ongeluk met het Zweedsche vliegtuig, dat omlaag startte, waardoor de beide inzittenden op gruwelijke wijjze werden gedood. Schrikwekkend is het getal auto- en motorongevallen der jongste -dagen. In den Haag en bij Mperdijjk hadden bloe- FEES TEN. JUBILEUM Voor de a.s. Jubileumfeesten brengen wij pene uitgebreide sorteerilng N AT 1 O N A A L - A RT I K E L E N. □cm Vototr Feestcomité'» speciale prijzen. UW -- VROOM DREESMANN Hl p. VOLKERS Horlogemaker, Si Pancras Verkoopt en repareert alle soorten van UURWERKEN - tegen uiterst billijke prijzen. re'gelen van zeer problematische waarde. Of 'men er ten slotte toch in slagen zal wet door het Parlement te doen goedkeur©» is een vraag, waarop ook degenen» die >de "politieke kaart des lands' op ^.duimpje 'kennen het antwoord moeten schuldig blijven- Dit staat vast: eind September moet ide storm bal in de Kamer worden geheschen, met net tioodsein: „Weest op uwe hoedel Niet vaak zal een Troonrede met zoo groote Spanning zijn tegemoetgezien als toW val is!. En de kans, dat ditmaal de Tweede Kamer breken zal met haar r 1,a" fee jaren om geen Adres van Antwoord op de Troonrede te doen volgen, lijkt mij verre van denkt te kunnen 'bereiken. Het „heilige moe ten" dwingt nu eenmaal tot al-dergelijke maat regelen. Maar de economische misere wordt steeds grooterDe angsten' en zorgen in tal van gezinnen onduldbaar- En daar komt dan nog bij al de ellende, berokkend door allerlei „debacles", ineenstortingen Men denke aan de liquidatie van de Holland-Amerika-Levens verzekering Mpij. En aain het geval van wijlen „De Dag"... Met zestig journalisten en ver dere geëmployeerden, die zich in de bedrie- gelüke schaduw van het „Gouden Kalf" 'neer zetten en nu tegen den heer Broekhuys een 'vordering van c.rca twee millioen gulden moe ten trachten „van waarde" te doen "worden! Dat in zulke omstandigheden een ontwerp, dat 300 millioen vordert en waarvan deskun digen volhouden, dat het bitter weinig waarde heeft, bij ons volk uiterst weinig sympathie ■kan vinden: wien zal dit verbazien 1? Een zeer lange lijst van droeve dingen der criminaliteit, alsook van ernstige ongevallen ligt uit het jongste week-gebeuren naast my. De beklaagde in het befaamde srafproces-Des- met de schuldig geachte vrouw van het slachtoffer is vrijgesproken, nadat 15 jaar tegen haar was gevorderd. Het pubhek was fel-verontwaardigd over die vrijspraak en het O.M. haastte zich hooger beroep aan te teeke nen. Men heeft zich dus op een „da capo dezer vertooning in de Rechtszaal voor te be - reiden. In de treurige zaak van den gearres teerden en geschorsten Rijksbouwmeester ko men velerlei dingen aan het licht; de trage die van denj-eidschen ziekenhuis-bouw schijnt ten nauwste saam te hangen met 'deze straf vervolging, en de kans schijnt groot, dat nog verschillende arrestaties, in verband met deze geruchtmakende zaak, zullen volgen. Te Amsterdam werd weer eens een bloedig echtelijk drama, waarin de vrouw met een bijl werd aangevallen, afgespeeld. Het aantal in braken der afgeloopen week' is legio!-.- De Sit. Ignatius-kerk te Nijmegen werd door een 11 insluiper voor een waarde van f 2000 beroofd- Een magazijn vam dames-kleeding aan de Kei zersgracht te Amsterdam kreeg cambrioleurs- dige 'botsingen plaats. De roekeloosheid, die bij de meeste gevallen zulk een belangrijke rol speelt, is vaak verbijsterend en ergerlijk- De /„snelheidskoorts" en de vurige wensch om een (record te slaan" zitten nu eenmaal 'in de lucht! Als op de Scheveningsche E.M.I.T., waar een twee uren durende „Marathon-dans' werd af- ge'huppeld. A l'instar de l'Amérique! En al's er niet zeer haastiglijk een stokje voor wordt gestoken, dan krijgen we ook hier Yankee - danserijen van vier en twintig uur. Ook hier is somhiigen „niets te dol"; mag "men niet hit 'toog verliezen. Met het in- en uitstappen van snel-rijdende trams, e.d. zijln sommigen ook misdadig-roekeloos. Een achttienjarig meisje gaf zich bij Sassenheim aan zulke waag halzerij over en werd door de tram ver morzeld. Om tóch nog ook thans iets van minder-luguberen aard te vermelden: er is overvloed van bessen, van kersen» alsook van hooi. Dat de stadsmensch in den regel zoo bitter weinig bespeurt wat de 'prijzen althans betreft van rijke vruchten-oogsten, is het steeds wederkeerend verschijnsel, waarvan de 'oorzaken wel zijn 'na te speuren, (zonder dat men bij machte is, ze weg te nemen. ding, te San Francisco- Hij werd daar ver pleegd wegens een ongesteldheid, vermoedelijk ontstaan tengevolge van het eten van vergif tigde kreeft. De laatste dagen waren de be richten echter geruststellend en algemeen ver wachtte men een spoedig herstel. Tot Vrijdag ons het bericht bereikte, van het overlijden van President Harding tengevolge van een beroerte. Noch hij, noch zij» die aan het ziek bed toefden, onder wie Mevrouw Harding, waren op dit plotseling verscheiden voorbereid. Mevr .Harding zat haar echtgenoot iets uit een boek voor te lezen. „Ga (maar door, het is mooi", zei Harding en dit waren zijn laatste woorden. De verslagenheid over het heengaan van' 'H arding is vooral in de- Veree|nigde> Staten groot. Vrijdag wordt het stoffelijk Overschot na eerst te Washington te zijn 'tentoongesteld, in den geboortegrond van President Harding, te Marin in Ohio, ter aarde besteld. Verwacht wordt, dat twee voormalige presi denten aan de plechtige uitvaart van president Harding zullen, deelnemen. Ex-president Taft xheeft reeds langs telegrafischen weg medege deeld, daarbij aanwezig te zullen- zijln, terwijl de begrafenisplechtigheden naar alle waar schijnlijkheid ook zullen worden bijgewoond door ex-president Wilson- In alle Amerikaan- sc'he kerken zijn Zoindag lofreden op president Harding gehouden. Overal in het land is de bevolking in diepen rouw. President Harding •wordt opgevolgd door den vice-president Cal vin Coolidge, die reeds beëedigd is. Men verwacht niet, dat de politiek van Coo lidge op belangrijke punten zal afwijken van Harding's politiek. Intusschen is reeds geble- 'keen ,dat er pogingen zijn gedaan»,hem te be wegen tot een ander standpunt ten opzichte van de scheepvaartsubsidie. De pressie daartoe uitgeoefend bomt grootendeels uit Nieuw.En geland, welks gebied wel de bakermat van de Amerikaansche scheepvaart wordt genoemd. De president zal worden aangemoedigd de exploitatie der regeeringsschepen in belang rijke mate te wijzigen. Ook zal worden getracht hem te bewegen tot verloochening van tegen strijdige verdragen en om een einde te maken aan de tarievenconcessies. De dreigende staking van de arbeiders der anthracietmijmem zal waarschijnlijk een der eer ste zaken zijn, waarmede de nieuwe president zich zal hebben bezig te houden. Een uitvoerig rapport van de steenkolencommissie zal hem weldra worden ter hand gesteld. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de president zal ingaan op een verzoek tot bijeen roeping van het congres in buitengewone zit- ^Wijziging in de buitenlandsdhe politiek wordt evenmin verwacht. Tot' de jongste „nova" behoort d etijdimg;, idat men, uit Duitschland huiswaarts keerend, niet meer dan 45 millioen Mark bij zich mag hebben. Enkele jaren geleden zou dit voor schrift slechts voor mr. Ford of mr. Rocke teller eenige beteekenis hebben gehad. Voor. eeen Nederlander beduidt het thans, dat hij uit het arme Duitschland slechts f 90 aan geld waarde volgens onze berekening mag meedra gen. Te Rotterdam krijgen we van 25 Aug. 'tot 9 Sept. de Nederlandsche Nijverheidsten toonstelling. In het nieuwe Amsterdamsche ambtenarenreglement is het medezeggenschap opgenomen. Wat natuurlijk tengevolge zal heb ben het eischen van soortgelijke bepalingen in andere gemeenten. Maar dit behoort tot de vele dingen, die straks aain de orde kómen', als de vacantie-periade achter den rug is. En de menschen niet meer, eoodra het lek ker, echt zomersch weer is» gelijk in de jong ste dagen in doodsangst behoeven te vra- Intusschen is het niet onwaarschijnlijk, dat 'het verscheiden van Harding vertraging ten gevolge zal hebben in de schadevergoediings- politiek der Britsche regeering. Baldwin heeft in het laatst van de vorige week in het Lager huis een verklaring afgelegd over deze poli tiek, naar aanleiding van de Fransche en Bel gische antwoorden op de Britsche ontwerp- nota aan Duitschland. Baldwin verklaarde, dat deze antwoorden geen basis kunnen Vormen voor een gezamenlijk antwoord aan Duitsch land. Intusschen zal worden overgegaan tot het pulb'liceeren van alle op deze kwestie betrek king hebbende stukken.Intusschen blijft de Duitsche Mark dalen en heeft de koers van den dollar te Berlijn needs de twee millioen bereikt.Bankbiljetten van 100-000 Mark tot 1 millioen mark zijn reeds „klein gelid" en van 100 millioen mark zijn in, de maak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1