„.Persnieuws. In het Ruhrgebied hebben de laatste weken herhaaldelijk bomaanslagen plaats gehad, te Dusseldorf j.l. Zaterdag nog, waarbij een tien tal personen werd gewond. Nae den vrede tussohen de geallieerdein en Turkije, te Lausanne, tot stand gekomen, is aldaar thans ook een Turksch-Amerikaansch Verdrag gesloten. Het algemeene verdrag, waarin de toekom stige betrekkingen tusschen de Veïeenigdè Sta teii en Turkije worden geregeld en het verdrag jbetwelk betrekking heeft op de uitlevering, is door de Amerikaansche en Turksche gedele geerden geteekend. De Amerikaansche gezant verklaarde, dat de verdragen bedoelen, betrek kingen tussohen beide landen te scheppen ten einde een nauwe samenwerking mogelijk te maken, welke naar spreker hoopte zich zou pntwikkelen. 2dmet Pasja wees daarop met na druk op de wijzigingen van politieken aard, welke in Turkije zijn voorgevallen en ook op het feit, dat Turkije tot den rang van een On afhankelijke natie is gekomen, hetgeen het noo dig maakte de betrekkingen met andere lan den te regelen. Zoodat thans eindelijk een eenigszins sta biele toestand in het naburige Oosten is -tot Stand gebracht. De ontruiming van Konstantinopel door de geallieerden zal eerst plaats hebben na de goedkeuring van de Verdragen door de Natio nale Vergadering te Angora.. In Hongarije heeft dezer dagen nog een spoorwegstaking gewoed, welke een oogenblik dreigde een ernstigen toestand te veroorzaken. Na een enkelen dag staking zijn de' arbeiders 'evenwel weer aan het werk gegaan, zooadt ook het standrecht weer is opgeheven. Een e enkele anti-Semitische stakingsleider is gear resteerd en zal moeten terechtstaan- 1 In Berlijn is Dinsdag weer een conflict in de metaalindustrie uitgebroken, waarvan men ook eemstige conflicten verwacht, daftr de toestand zeer gespannen is. De Noorsche werkgevers in den mijnbouw hebben het voorstel der officieele bemiddelaars voor een nieuwe loonovereeakomst verworpen. De arbeiders hebben het aangenomen. Woens dag begon een staking in alle Noorsche mij nen, die 3000 arbeiders omvat. De nieuwe loonovereeakomst in de Noorsche 'papiernijverheid, door den officieelen bemidde laar voorgesteld, is door werkgevers en arbei ders verworpen. de op 30 Augustus te houden jubileumfeesten bedraagt f237. HEERHUGOWAARD. Op 1 Jan. 1924 zal het ambt van Gemeente - Ontvanger 30 jaar door den heer K. Ploeger zijn vervuld; we vernemen, dat de heer Ploe ger er ernstig over denkt om tegen dien dag ontslag uit deze functie aan te vragen. Plaatselijk Nieuws Wijziging in hei Hoofdbestuur van den A. N. G. O. Bk Doordat Mevr. van Anrooy zich niet weer herkiesbaar heeft gesteld als H.B|.-lid, is in 'de Zaterdag gehouden H. BP-vergadering als penningmeester gekozen het H. Bt-lld C. de Jong van Zuidscharwoude. Mevr. van Anrooy heeft ruim 15 jaar zitting, gehad in het Hh B, NOORDSCHARWiOUDE, Met ingang van 13 Augustus tot en met 30 September zal het Hulp-Post- Telegraaf- en Tele foonkantoor van 's morgens 7, tot 3.30 uur n.m. en van 4.30 uur n.m. tot 8 uur 's avonds geopend zijn-, t ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de Jubileumfeesten ge- liouden zullen worden op het terrein van den heer K. de Boer in de Koog. Wellicht zal daar door een der herbergiers een consumptie- tent worden geexploiteerd, bij welker ver pachting zij althans uitgeinoodigd zijp in te schrijven. ZUIDSCHARWOUDE. De zangvereeniging „Gemengd Koor" be- 'sloot een concert te geven, waarvan de op brengst zal komen ten bate van de commissie, die het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een stel pauken zal aanbieden. Het concert wordt gehouden in den tuin van den heer S. de Boer. De veelbesproken Polderverkiezing te Noord- söharwoude. Na ingewonnen inlichtingen schijnt is dezen nog geen definitieve oplossing te zijn gekomen. Wij konden althans nog geen bevestiging van een en ander krijgen. Wel heet het, dat reeds vroeger een dei gelijke bemoeming geen bezwaren heeft on« dervonden ,maar de vraag zal zijn of de vereischte volmacht vroeg genoeg in het bezit was van dsn j benoen}de en zoo ja, of deze benoeming dan toe laatbaar kan worden geacht. Naar wij meenen, heeft de heer Kostelijk nog geen bericht van zijne be noeming ontangen, zoodat nog wijziging kan wor den verwacht in den te nemen maatregel. De crisis aan financiën. De Standaard meldt: Een bericht in het Centrum, dat in de vaca ture vap minister de Geer tot minister vau ti- nanciën zal benoemd wonden de neer H. Colijn, moet voorbarig worden geaoht. De Residentiebode voegt aan de mecfcdee- ling dat het bericht vap het Centrum „niet geheel juist is" toe, dat de heer Colijn wel is aangezocht en krachtige aandrang op hem is geoeientt om deze porteteuiile te aanvaarden, maar dat tot nu toe de iheer Colyn nog met. bereid is gevonden ihet aangeboden amht ite aanvaarden. In verband hiermede vernam dit blad nog .dat de oorspronkelijke staatsbegrooting voor 1924 een tekort aanwees van I4u miüioen. in - tussohen wordt in deze begrooting aanzienlijk besnoeid en zyn zeer ingrijpende bezuinigings maatregelen in voorbereiding. lntusschen is de heer Colijn tot Minister van Fianncien benoemd. 1 Be „,NRotterd. Crt." begroet den aanstaanden minister van financiën als volgt: „De anti-revolutionaire partijleider is een moe dig man. Doch laten wij hier aanstonds bijvoegen ebt is gelukkig, dat ons land op het- oogenblik nog zulke moedige mannen telt. Immers, de crisis, waarvoor de ontslagaanvrage van jhr. De Geer het land heelt gesteld, is er met eene voortvloeiend uit een persoonlijk geschil of beginsel, het is de crisis van de Nederlandsclie financien, die door het besluit van den heer De,Geer in acuut stadium was gekomen. En er behoort heel wat moed en energie toe, aan het ziekbed onzer financiën als de reddende heelmeester te durven optreden. „En toch, dit moet de bedoeling van den heer Colijn wel zijn, nu hij zich bereid verklaard heeft, de benoeming te aanvaarden. Wié geregeld heeft hennis genomen van het blad, waaraan de heer Colijn liet hoofdredacteurschap vervult, weet dat schering en inslag van menig betoog daarin, hier op neerkwam: Het „eerst noodige", „Hoofdzaak" is, „„Grondslag van de politiek van het kabinet" moet zijn, dat het budgetair evenwicht wordt her steld. Dit is het lied geweest door den heer Colijn in zijn blad op schier alle toonaarden gezongen, en daaibij bleek, hij dan nog tot degenen te behoo- ren, die de toekomst van 's lands' financiën verre van optimistisch beschouwden. Hij is onder de eeisten geweest, die voor het bedrag, dat bezuinigd moest worden, eene som hebben durven noe men, die de honderd millióen verre overschreed. ,„Hoe hij het redderen wilde, heeft hij tot ïiu toe nimmer onthuld. Slechts heeft hij te kennen gegeven, dat de „doodende" belastingen niet meer konden worden verhoogd, en dat de bezuiniging zich over alle departementen ook de militaire! men herinnere zien zijn beruchte rede bij hef al gemeen begrootingsdebat van verleden jaar be koorde uit te strekken. „Wie alleen maar het standpunt iuneemt: bezuinigenI doch ais het aan bezuiniging toekomt, altijd klaar staat met den roep: dit met en dat ook metl die maakt zich fei telijk aan demagogisch optreden scüuldig. Hij wil toch meedoen aan het opwekken van verwach tingen; maar als het er op aankomt, aan de ver vulling daarvan mede te werken, dat slaat hem de vrees in de beenen en loopt hij bibberend uit het politieke strijdperk weg." „Ook ten. aanzien van de Vlootwet scheen de heer Colijn geneigd, zijn standpunt, dat bezuiniging als hoofdzaak moest worden beschouwd, en dus aan den opbouw van de vloot vooraf behoorde te gaan, te handhaven. „Als men de honderd millioe- nen, die voor het financieel herstel nog bezuinigd moeten worden, bespaard heeft wij spa nieren Red. „N.R.Ct. dan kan het niet moei lijk zijn, bovendien nog een millioen te be. a p a r e n voor den vlootbouw." Ook hier dus.de oesparing voorop, om daaruit de kosten van den vioolbouw te vindend" ioch vreest het blad, dat de heer Colijn reeds aanstonds bij zijn optreden wat van zijn krachten heeft laten schieten. „Of ziet de heer Colijn kans, :n de weken, die resten voor hij »net zijne eerste begrooting djj de Kamer zal komen liet enorme te kort Het Centrum gewaagde van maar eventjes 140 miljoen der voorloopige raming weg te werken? Heeft hij een afgerond plan, als waarop in De Standaard ook aangedrongen werd? Of he ;lt de heer Colijn zich tot de vlootwet laten overhalen, zonder dat zelfs maar aan deze bescheiden voor- waaide voldaan is? „Men kan naar het antwoord slechts gissen,, doch wij vreezen dat de heer Coüjn thans zal blij kenwat te veel te hebben geschreven en dat de eigenlijke crisis door de benoeming van den heer Colijn der oplossing nog niet zoo heel veel den vogel verklaren, geestig, duidelijk en leer zaam. Ge moet deze schavuiten leeren kennen, in hun brutaliteit zoowel als in hun schuch terheid en angst. ,Hoe is het mogelijk, ciat de F irma Koorn het heeft aangeaurm. En dat het een waagstukje was, lezen we in het voor bericht van den album, geschreven door de' Firma Bakker, die in haar kunstinrichting het geheele album vervaardigde. „Aan een uitgave ais deze zijn echter zoo enorm hooge kosten verbonden, dat zelfs by een gunstig debiet de prijsbuitensporig hoog zou moeten worden gesteld." Maar wy moeten erkennen, dat ■aan de uitvoering kosten noch moeite zijn ge spaard. Wanneer men. dit album bezit kan men niet nalaten op de wandeling onze gevederde vrienden met meer belangstelling gade te slaan of hunne bewegingen en drukuoenerij tg vol gen. Dat kwetteren, tsjilpen, snateren, fluiten, tierelieren, roepen en krijsen naarmate van de stemming waarin zij verkeeren, het klinkt u 'welbekend en als muziek in de ooren. Dat doet dit album, dat men kan verkrijgen met het drinken van een kopje thee. Het is een eenvoudig, keurig uitgevoerd plaatje,, voorstel lende de een ot andere vogel, dat ge bij de 'the everpakt vindt, maar wam|neer gij ze Spaart, en tenslotte in een album verzamelt, 'aan hebt ge een pracht-album, dat ge met zeldzaam genot zult bekijken, terwijjl ge uw smakelijk kopje thee van de Emma Kioorn drinkt Maar dan moet ge ook alleen die thee drinken. Dan verkrijgt ge het album, dan ver krijgt ge eigenlijk drie dingen: Dan wordt het oog bekoord door de schitterende vogelpor tretjes, en worden de reuk en de smaak ge- 'Streeld door het geurige en smakelijke kopje thee. Neen, de firma Koorn Co. te Alk maar heeft eeh kostbare reclame op touw ge zet, een reclame, die zoo zeer gewaardeerd moet worden, omdat zy ons tevens opwekt cn aanmoedigt meer belangstelling te toornen voor onze vogels. Nu drinken wij allen Koorn's Thee, waardoor men in het bezit kan komen van dit album, niet alleen, maar die ons gte nu oefenden de cyfers 7 en 9 een bbona ren invloed' uit. Voor het cyler 7 weraen 1 reaenen opgegeven, dat er 7 planeten war 7 sterren m aen Groofen Beer, 7 in den kP 'hen Deer, 7'in het Zevengesternte. ei' Het menscheiijk leven werd aoor de asr logen in atoeelingen verdeeld, waarbij de *ers 7 en 9 weer een groote rol speeiuen 'levenstijdperken klommen dan eens met 7 'e '2 maal 7 jaar op, dan weer met 9 jaar f waren als 'tware de sporten van de lan van den meinschelyken leeftijd. Omdat ladder in 'tGnekscü klimaks heet, werden 'sporten van die ladder klimaktyres g etto erin De mijlpaaltjes in den menscheiijjken ket-lH heetten uus klimaktyres en het jaar, waarm een aldeeling eindigde, ontving den naam kif makcerisch ol sportjaar. Deze sportjar n beschouwden de astrologen als gevaarlijk vo? den inensch. De gevariea betrotien in de «J ste plaats het verhes van het leven, maar ook rampen, ziekten, verlies van vermogen leaere 7 jaar had men een klimakterisch dus een gevaarlyk jaar. In den volksmond hoort men nog de bewering: „iedere z^v.n jaar verandert de mensch"... Klimakterische jaren waren dus 7, 14 211 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70, 77 84.. Welke' van deze jaren het gevaarlijkst waren, 'daarover liepen de meeningen uiteen. Sommigen hielden die jaren, welke een product van drie zevens bevatten, voor 't gevaarlijkst. Anderen Weer meenden, dat vooral 49 zeer gevaarlijk was omdat het een kwadraat getal is en wel van 7. Zoo 'n getal had veel macht. Nog weer anderen brachten bij de 7 ook de 9 in het spel. Het zevental stond volgens hen in betrekking tot het lichaam, terwijl de 9 alleen in vloed-op het zieleleven had. Daar- om meenden zij, was het eerste kümakterisch jaar 49 (7 maal 7), het laatste 81 (9 maa| m en het middelste het 63e jaar, ontstaan uit beide cyfers, n.l. 7 negens of negen zevens. Dit jaar het 63ste werd dan ook het om haar fijne'aroma het thee-uurtje tot een j wpf®£t°ht OIÏldat Schaam en ziel er steeds wederkeerend genot maakt. ^Hokken war®. Moge Kooi» waar* «de,vin- I Ben ,dat door de uitgifte van deze plaatjes haar niet te overtreffen thee steeds meer wordt gedronken. Wij ontvingen ter kennismaking van de Firma J. Smulders Co. te 's-Gravenüage, een Jubi leumlandkaart van Nederland. De bedoeling is, om met behoud van het prac- lische dut als kaart, door hare kleuren en decora tieve rand dezelve geschikt te maken als artis tieke wandversiering ter herinnering aan het Re- geerings-jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Up de tries, die de kaart bekroont, domineeren de 2 groote figuren, die als 't ware de Regeering van H. M. het best symboliseeren, nl. de Vrede en de Gerechtigheid. Ln 't midüen: de wapens van Nederland, Neder- landsch Oost-Indie en W.est-Indië, gehouden door een paar als wapen-herauten gekleede kinderen, die in samenwerking met een Surinaamsch en Ja- vaansch meisje in hunne kleurige en karakteris tieke kleeding deze drie wapenschilden met ro- zemguirlandes omwinden. Hierboven de met laurier omlijste beeldenaar van I H- M. de Koningin, gedekt met den Koninklijken Kroon en gehuldigd met oüjf- en lauriertak door Viede en gerechtigheid. Buiten hunne vleugels links en rechts staan de horizonten in vlammen en de rookkolom men ballen zich tot onheilspellende figuren: de haat en de hebzucht van den oorlog. Door houding, gebaar en attributen wordt de bewarende en verdert-werende kracht van Vrede en Gerech tigheid tot uitdrukking gebracht. De kindergroep hnks, een visschersjongen met zijn botter en een Zeeuwsch meisje zoeken hulp en bescherming bij den Vrede. De kindergroep rechts, een jongen ais mijnwerker Limburg symboliseerend stelt zich onder bescherming van de Gerechtigheid en naast hem, een ander, getooid met wapenmantel, zijn rechten uit het Boek der Historie bepleitend. Uok de waakzaamheid van Leger en Vloot gedu rende de mobilisatie wordt door een paar figuren levendig in beeld gebracht De fries wordt boven afgesloten door opschriften en jaartallen. 1 ei weerszijden en beneden komen de wapens der provinciën, op standaarden gedragen door he raldieke kinderfiguren, waarbij tevens van elke pro vincie het meest karakteristiekeof belangrijkste dooi eenige duidelijke attributen in beeld wordt gebracht. het 63e levensjaar werd met een Grieksch Androclas aangeduid dat mambreker beteekent omdat zelfs mannenkracht tegen dit levensjaar kwalyk bestand was. Ook de Romeinen namen het geloof aan het Androclas van de Oostersche volken over. Dit blijkt uit een werk van een Romeinsch schrij ver Aulus Gellius, in welk werk hij zegt: „In de heugenis van vele menschen is het opge merkt, en bij meest al oude lieden ondervon den ,dat het 63e jaar met eenig gevaar of eenige ramp komt, hetzij van zware lichaams ziekte of dood of zielesmart, en daarom noemt men dat levensjaar het klimakterische." Over dit moordjaar schreef de geleerde Sal- marius in 1648 een lijvig boekdeel uitgegeven te Leiden. Die Duitschers noemen dit gevaarlijke jaar Stufenjahr. Nog in onze 20e eeuw staat het 63e levens jaar in een slechten reuk. Een nawerking dus van een meer dan 2000 jaar oud astrologisch en bygeloovig begrip. T. N. V. DE TIJDGEEST Opgave van het hoofdagent schap van den heer C. Paarlberg te Oudkarspel. Donderdag 9 Augustus 1923. Prijs van f 5000— 16355. PREDIKBEURTEN GER. KERK NOORDSCHARWOUDE. Zondag v.rn. 9.30 en nam. 4.30 uur Ds. J. Gil- 1-ebaard. NED. HERV. GEM. N.-SCHARWOUDE- Zondag v.m. 10.30 Ds. O. J. Staal UIT DEN OMTREK KOEDIJK (Zuideinde). Bij den heer Jb. vain Baar heeft een geit, welke 'begin Maart vier jongen ter wereld bracht, thans wederom twee jongen. Dit is zeer zeker een bijzonderheid. ST. PANCRAS. Van het ministerie van Arbeid is ter secre- rie het bericht binnen gekomen dat aan de gemeenschappelijke Veenderij: van St. Pancras en Koedijk, over de jaren 1921 en 1922 een subsidie van f400 per jaar is toegekend. ST. PANCRAS. fitë opbrengst van de gehpiudejn collecte voon naedr gebracht is. Intusschen, wij zullen de be grooting afwachten." Ter beoordeeling. VOGELS EN THEE. Wij komen nog eens op de reclame van de Firma B. Koorn en Co. te Alkmaar terug. Wij hebben thans het volledige album met •zijn mooie vogels voor ons. Even vergelijken met het boek van Dr- Jac. P. Thysse, „Het Vogeljaar". En nu trof ons bij het openslaan van dit boek de eerste zin van de Inleiding: „Pk héb dit boek geschreven, om U in de gelegenheid te stellen in den lojop van het jaar de voornaamste Nederlandsche vogels te leeren kenlnen en onderscheiden en al naar Hen graad van uw sympathie en belangstelling hun heerlijk bestaan mee te leve|n." Wilt ge nu nog mooier, dan dit album van de Firma B. Koorn Co.? Hjet is een schat •van een bezit. De uitvoering is uitstekend ver zorgd, de bijschriften, die ons den aard van Jubileumlied 1923. Wij ontvingen een exemplaar van het door den Nederlandschen Volkszang-Bond bekroonde Ju bileumlied. Woorden van Mr. A. T. Vos, mu ziek van Dina Appeldoorn. Het is in opgewekten, eenvoudigen, welluidenden en muzikalen toon op muziek gezet, in een toon aard, die, zouden we willen zeggen, voor elke stem geschikt is. Wij twijfelen niet of het wordt aan stonds door iedereen gezongen. Gemeentebesturen, Hoofden van Scholen, Feest commissies en Zangverenigingen wenden zich lot de Litgevërs-Maatschappij „Mundus", Heeren gracht 457 te Amsterdam. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 10 uur v.m. Dst J. J. van Meurs, Veenhuizen n.m. 3 uur Ds. J. J. van Meurs. CHR. GL1R. GEM. BR. OP LANGENDIJK. Zondag v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Preeklezen. DOOPSGEZ. GEM. BR. OP LANGENDIJK Geen dienst. NED. HERV. GEM. BR. OP LANGENDIJK Zondag v.m. 9.30 preeklezen. Nam- 6 uur Ds. J. FCooij. ALLERLEI Het 63iste Levensjaar. Van oudsher heet 'het 63e levensjaar het moordjaar of döodjaar. Om den omsprong van dezen somberen bijnaam na te gaan moet men eeuwen terug, naar het Babyion der oudheid. Babylon was reeds ver voor de geboorte van Jezus Christus een zetel van Kunsten en We tenschappen. Vooral de sterrenkunde en daar naast de sterrenwichelarij werden er druk be oefend door een priesterkaste, die den naam droeg van Cihaldeën. Aan de sterrewichelary, of astrologie, d.i. de kunst om uit de sterren de toekomst der fmeïischen te voorspellein, is daji oiok de naam Chaldean GER KERK BROEK OP LANGENDIJK- Zondag 9.30 v.m. leesdienst. 's Nam. 3.30 Ds. v. d. Sluis van Dirkshorn. NED. HERV. KERK ST. PANCRAS. Zondag v.m. 9.30 uur Ds. J. P. Buiskool 's nam. 6.30 Geen dienst. GER. KERK SINT PANCRAS. Zondag 9.30 v.m. Preeklezen, 2.30 namiddag Ds. J. G. Femhout. GER. KERK HEERHUGOWAARD. Zondag 9.30 v.m. Ds. J. G. 'Femhout van' St. Pancras, 2 uur n.m. Preeklezen. MARKTBERICHTEN. LANGEDJJKER GROENTENVEILING BROEK OP LANGENDIJK. 10 Augustus. 1S400 bos wortelen 3.90—5.80. 10163 stuks.bloem kool ie soort 169027.80, idem 2e soort 9- 9.70. 136100 kilogram roode kool 1.802.40. 81 oo kilogram gele kool 5.80—8.—. 8300 kilogram wit zeer nauw verbonden. In de astrolo- te kool 2.60—3.10. 220200 kilogram aardappelen^

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2