J. B. KOSTER. Gemeenteraad Groen ep Langendtih. Wie zich GOEDKOOP en GOED wil kleeden, brenge thans een be zoek aan onze magazijnen Langestraat 27, Magdalenenstraat II ALKMAAR. Vergadering van dein Raad in voltallige zit ting op Donderdag 9 Augustus, 's avolnds 7.30 uur. Voorz. de burgemeester. Secretaris de heer P. Keijzer. - 'Na opening gaat de voorz .voor in gebed waarna de notulen wonden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van den heer Keeman, onder wijzer aan de O. L. S'dhool, dat hij 22 October uit sanatorium ontslagen wordt en alsdan we der zijn functie zal kunnen waarnemen. Adres sant verzoekt daarom tot dien datum verlof. Een verklaring van den Directeur-Geneesheer is bijgevoegd. De voorz. zegt dat men er zeker zijn vreugde over mag uitspreken dat de heer Keeman weer zoo hersteld is, dat hij zij)n 'functie weder kan aanvaarden. B. en W. stellen voor het ge vraagde verlof te verleenen. 'Overeenkomstig wordt besloten. Door den rijksontvanger is aan den ge meente-ontvanger afgedragen f457.44. Goedkeuring is ontvangen op de af en over schrijving. De rijksvergoeding voor het vervolgonder wijs over '22 zal bedragen f 556. Door den Inspecteur der Dir. Belastingen is het bedrag voor de Plaatselijke Inkomsten belasting bepaald op f21840. Goedkeuring op de vastgestelde heffings- verordening. Ingekomen is het verslag over den toestand 'der lichtbedrijven. Bij de op 19 Juli gedane kasopname bleek' in kas te zijn bij dein gemeente-ontvanger, f 342.251/2 overeenkomstig boeken en beschei den. Eetrf verzoek van de afd. Alkmaar van het Genootschap tot Zedelijke verbetering va!n ge vangenen om een jaarlijksche subsidie van f 10.—. Op voorstel van BI. en Wl (Woédt deze tot wederopzegging «verleend. Een verzoek van den rijksveldwachter Van der Molen om vrijdom van Pers. Bel. tot een bedrag van f46. B. en WL stellen voor dit verzoek in te wil ligen, maar tevens aan den gemeente-veld wachter Nieuwenhuijs, die een uitstekende kracht in zijn betrekking is, vrijdom van deze belasting te verleenen. Overeenkomstig wordt besloten. In behandeling komt het aangehouden adres tot verhooging van de brug in den toevoerweg. B'. en W. hebben met den gemeente-opzich ter een onderzoek ingesteld. Bij verhooging van de brug komt men voor het feit te staan 'dat de oprit naar de laadplaats te steil wordt, en waar de kosten van verandering iongeveer een paar duizend gulden zullen bedragen, stel len B. en W. voor hierop lafwijzend te be schikken, maar doen tevens het voorstel om de ondiepte van het water daar te laten weg- Overeenkomstig wordt besloten. 1 Een verzoek van de Hulpvereeniging tot be vordering van het Chr. Nat. Onderwijs óm uit de gemeentekas de geldens te mogen ont vangen, benoodigd voor aanleg van waterlei ding in die school. Terwjjl de waarborgsom van 15 pet. in de gemeentekas zal worden ge stort. Waar geen opgave van kosten was overge legd, is deze op aanwijzing van dien voorz. nog ingezonden, waaruit blijkt dat de kosten f200 zullen bedragen. B. en W. stellen vopr het verzoek in te willigen. Overeenkomstig wordt besloten. 1 Een schrijven van de Commissie van Toe zicht op het L. O. naar aanleiding van de af wijzende beschikking om het vervolgonderwijs voor gemeenterekening te doen voortzetent. 'Hierin wordt tevens d e verwachting uitgespro ken dat de raad het nut van dergelijk onder wijs wel degelijk inziet. De raming van de kkosten is volgens haar oordeel echter te hoog; Wanneer men zou willen overgaan tot 'het in stellen van een avondschoolcursus, met voor iedere school 144 lesuren, zou dit een uitgave 'beteekenen van f432 voor ieder eschool. Men Stelt zidh voor dat aan schoolgeld f 100 zal worden ontvangen, waardoor van de gemeente een uitgave van f350 zou worden gevorderd. Derhalve vraagt de Commissie een dergelijke cursus te willen instellen waar hetzelfde on derwijs zal worden gegeven. De voorz .zegt dat er in het geheel geen sprake was van een raming maar Ide cijfers zijn genoemd zooals die in werkelijkheid zijn en hebben de kosten bedragen ongeveer f 1600 Het zou ook onjuist zijn wanneer de raad op zijn besluit zóu terugkomen om het vervolgon derwijs op te heffen, omdat dit volgens de wet toch ook geheel is vervallen. Wil mijnheer Zaal of mijnheer Buijzen, of het Chr. Nat. Schoolbestuur of „Het Belang der Jeugd" een avondschoolcursus in het leven roepen,, en men zou zich met het schoolgeld niet kun nen bedruipen, dan kan er een subsidie aan gemeentebestuur worden gevraagd. Het km niet van gemeentewege uitgaan, daar de arti kelen, die de salarissen 0n de terugbetaling door het Rijk regelen, zijin vervallen. Door een amendement van den heer Rut gers c.s. is ook artikel 34 vervallen, waardoor aan de onderwijzers de gelegenheid wordt ge geven het vervolgonderwijs voort te zetten zonder vergoeding uit liefde voor het onderwijs De voorz- zou het niet zoo scherp willen zeggen, maar waar dus nu 'het vervolgonder- wjjs i.s vervallen, kan men natuurlijk' een avond schbolcursus in hef leven roepeln, maar hiet uitgaande van de gemeente. Men kan bij de gemeente om subsidie komen aankloppen. De heer Oijevaar zegt dat dezelfde gedachte ook breedvoerig door de Commissie is bespro ken, maar het meerendeel was van meening dat er meer kracht van zou uitgaan, bij instel ling van gemeentewege, dan wanneer dit door een onderwijzer zou worden gedaan. Daarom wordt er op aangedrongen deze zaak ter hand te nemen. Vooral ook waar de kosten niet hoog zijn en men dan meer kans van slagen zal hebben. De voorz. weet niet of er door de gemeente juist een meerdere autoriteit aan gegeven zal worden, of de avondschoolcursus van minder beteekenis zal zijn, wanneer dit van een on derwijzer uitgaat. Wij moeten ons op 'hét stand punt plaatsen, dat waar het vervolgonderwijs is vervallen, dit niet voor gemeenterekening kan worden genomen. De 'heer C. Slot is van bordeel dat de aan vrage niet gebaseerd is op het vervolgonder wijs maar op het instellen van een avondschool- cursus. Wanneer de kosten dan niet meer dan zooveel zullen bedragen, wat is er dan tegen om het voor gemeenterekening te nemen, of dat anders de subsidie hieraan wordt gegeven. Het is alleen maar een verschil van vorm en ik dacht dat er geen bezwaar tegen was. De voorz.zegt dat de Comm. van Toezicht niet het instellen van een avondschoolcursus kan vragen, maar alleen daartoe adviseert. Het verzoek tot het instellen van een avond school moet komen van een of ander lichaam. De heer Vlug dacht dat de zaak heel erg eenvoudig was. Wij staan nu voor het feit dat de onderwijzers zelf avondschool kunnen houden. Het is dus een geheel persoonlijke geer'ingsjubileum van H'. M. de Koningin om een subsidie van gemeentewege te mógen ont vangen, om te komen tot een waardige her denking van dit zeker zoo belangrijke feit. De voorz. zegt dat B^ en W. ook dit ernstig onder de oogen hébben gezien. Maar dein 6en September is het 25 jaar dat H. M. de Ko ningin ons Rijk heeft geregeerd en dat is zeker een feit van groote beteekenis. En juist dat feit wil men met dankbaarheid gedenken en herdenken. Allen zulïen het er dan ook zeker wel over eens zijin, dat !dit feestelijk' zal moeten geschieden. In de allereerste plaats wil men een tamelijk groot kinderfeest hou den en daarna volksspelen. Daarvoor is wel al reeds geld opgehaald bij de burgerij;, maar voor het goede welslagen daarvan klopt men ook nog bij den raad aajn. en W. stellen derhalve voor een subsidie te verleenen van f 500. 5 De heer Bakker zegt het 'hier 'niet mee eens te zijn. Hij is niet tegen het feest, maar tegen- den vorm van aanvrage. Wanneer er een bij drage per kind was gevraagd zou spr. er voor zijn geweest maar nu niet. De voorz. Hoe zoo niet. De heer Bakker vreest dat er zoo. oppositie zal ontstaan tegen het bedrag. Zou men een besluit kunnen nemen om een toelage per kind te geven dan zou spr. er voor zijin, maar nu niet. Ik vrees voor oppositie. 1 De voorz. zegt dat het altijd gevaarlijk is, om naar wat men eventueel te wachten is zijn stem te bepalen. Ik zal hier niet verder op ingaan Wij hebben hier ongeveer 300 kinde ren. Wanneer u er een voorstel van maken wilt dan is daar niets tegen- De heer Bakker had liever gezien dat even als in andere gemeenten per kind gegeven Opruiming. KÖSTER'S Volkszaak, fiSert een subsidie te geven een bedrag van f per kind niet te boven gaande. S Die heer Bakker. Ik kwam ook alleen te? dien vorm van de subsidieverleening op. m het voorstelSlot ondersteunen. 2a' Hst bedrag is mij niet te hoog, maar door do bestemming eraan te geven, zal men hierove andere gedachte hebben. e" Dp heer R. Slot zegt dat het bij de bure. toch voldoende bekend verondersteld mag u. den dat bet allereerst een kinderfeest in aanruk* king kwam. En zeker heeft zij met het teeken op de lijst bedoeld dat ook een zeker bedrag da,01 van voor liet kinderfeest zou worden bestemt' He tbedrag dat door de gaven van de bur<w bijeen gebracht is, is niet voldoende om het L'i ervan te houden, dat toch zeker door een zal woiden meegevierd. En wanneer men nu zaak. Wanneer zij de oiikos, m bonden, berekenen kan men toch aan de ge meente subsidi egaan vragen. Het is toch zoo eenvoudig als het kan, en dan moet men de zaak jiiet ingewikkelder maken. Laten de on derwijzers het dan voor zich gaan vragen. De heer Oijevaar gelooft niet dat de onder wijzers dit ter hand zullen nemen. Het ligt meer op den weg van een of ander lichaam, maar de Commissie wilde het liever van de gemeente doen uitgaan. De heer Vlug zegt dat hef onderwijs wet telijk niet meer noodig is. En (het geven van avondschool is toch geheel een zaak van de onderwijzers. Willen ze het doen, laten ze dan hun gang gaan en zoo niet, idan moet men 'het laten. Maar het ligt niet meer op den weg der gemeente om dit onderwijs ter hand te nemen. De heer Oijevaar zegt dat het geen zaak voor de onderwijzers is. H;et is een zaak ge heel in het publiek belang- En ide onderwij zers zijn toch niet persoonlijk geroepen om dit ter hand te nemen. Het gaat hier uitsluitend om het belang van de kinderen. En het is toch zeker niet iets 'bijzonders om 'het voor gemeenterekening te nemen. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik er voor Ibeh, om een avond school van gemeentewege in het leven te roe pen, maar het zal moeten uitgaan Van een be paald lichaam, bijvoorbeeld van de ouders van kinderen die er belang bij hebben. t>e heer Vlug vindt een bedrag- van f 500 wel wat hoog gezien den moreelen toestand van de gemeente. Spr. is in geen geval tegen de feesterij, het is een aardige herdenking. Maar f 500 is voor 1 dag eein heel bedrag. Ik dacht dat f250 al wat werd. De heer Den Hartigh zegt dat het hem mee valt dat men om f 500 vraagt. Ik had gedacht 'dat men om f 1000 zou vragen. 'Ik ben erg Koningsgezind, en waar ik gehoord heb dat er niet zoo goed is geteekend, en de Com missie toch niet een 5e of 6e klasse feest kan brganiseeren, kan men met het opgehaalde geld niets beginnen. Je ziet menschen wel met het spoor uitgaan die niet hebben geteekend, en wanneer de gemeente een subsidie geeft' kunnen zij, die niet kunnen teekenen, ten minste ook feestvieren. Heeft men aan f 500 genoeg? Anders zou ik er wel f700 of f800 van willen maken. Wij moetep voor dezen keer nu maar eens niet benauwd zijn. De voorz. zegt dat het ook in het voornemen dïi commissie ligt om de kinderen een blijvend aandenken te geven. Waar wij, wanneer er een feest is, c'it stifeds op bescheiden wijze vieren, is het thans zieker bij een zoo belangrijk herdenkings feest geoorloofd daarvoo reen bedrag van f too.-- beschikbaar te stellen. Die heer G. Slot zegt, dat de uitslag van het rondgaan miet de lijsten voor dit feest is, dat nu minder is geteekend dan het vorige jaar bij het feest red» gaat vierlieenen zal de subsidie toch ponds-pond" giewijzie voor de kinderen worden besteed. Wanner nu de burgerij f500 heeft geteekend en de nrieente geeft f500 kan toch niet gecontroleerd worden welke f 500 voor het kinderfeest word. gebruikt. 01 Die beer C. Slot zegt dat de gever het doei van zijn gave bepaald, en zoo ook de gemeenteraal En daarom zou ook ik willen bepalen dat het geld werd besteed voor de kinderfeesten. Die voorzitter zegt, dat daardoor de commVif aan banden wordt gelegd. B. en W.. Stellen voor f 500 subsidie te verleenen zonder meer. £n Wii mogen toch zeker zooveel vertrouwen stellen in de commissie, dat de gelden zullen worden besteed overeenkomstig wenschen die geuit worden. Wan. neer men de absolute bepaling maakt, dat het geld voor de kinderen moet worden besteed, schiet mien tekort in waardeering voor de commissie. Wii handhaven dan ook het voorstel va nR. en W. De heer C. Slot zegt het volle vertrouwen. m ds commissie 'te stellen, maar wil van hieruit eea bestemming aan de gelden geven. De heer Vlug is van oordeel, dat waar de in. beeekningen niet zijn meegevallen, dit een bewrs mag worden geacht van de zwakke financieele draagkracht. Die menschen zijn hier wel zóó ko- ningsgezind, dat was die financieele toestand beter gieweest, er ook hooger ingeteekend zou zijn. E& bij het verleenen van de subsidie komt de terug, slag toch weer op hen, die reeds hebben getee- kiend op de lijsten. Ik geloof dan ook niet dat de burgerij er zoo erg mee content zal zijn. Waar hét echter een algemeen feest is, zal ik geen roet ia bet eten gooien, en mij tegen de subsidie verzet* ben. Ik zal dan ook voorstemmen. Hiet voorstel van B. en W. komt als het verst- strekkende het eerst in stemming en wordt aan- aangenomen met 5—2 stemmen. Voor stemden de beeren Vlug, R. Slot, A. Glas,, Den Hartigh en Oijievaar. Tegen de heeren C. Slot en Bakker. De voorzitter zegt thans misschien wel wat vuelvtagend te zijn en doet namens B. en W. het voorstel hun ieen blanco crediet te verleenen. Nu moet men niet schrikken van het woord blanco. Ik geloof dat ik nogal zuinig in mijn doen ben. Ook ten opzichte van het voorstel zal de grootst mogelijke zuinigheid worden betracht. B. 'en W.. vragen dan ook een blanco crediet voor een een- voudgei en passende versiering en verlichting van den gevet van het raadhuis. Dit blanco crediet wordt zonder eenigè discus sie verleend. Door den heer C. Slot wordt namens de com missie, belast met het onderzoek van de geloofs brieven van de nieuw-benoemde raadsleden rap- port uitgebracht en verklaart dat deze volkomen m orde zijn bevonden en de commissie tot toela ting kan advisaeren. Overeenkomstig het advies wordt besloten. In behandeling komt het aangehouden adres van die hewoners aan de Sluiskade en het daarmee m vierhand staande verzoek van de vereeniging „Die Laatste Eer" om een grondige verbetering daar aan ts brengen. De voorzitter zegt dat de kade in een sleclm toetsand verkeert. De weg is smal en de noord- zijde begint af te kavelen. Een opgave van kosten is gevraagd aan den gemeente-opzichter. Het pad IS tot Van der Oord 1.30 M. breed, en wanneer vandaar af het andere gedeelte ook op 1.30 M. wordt gebracht, zullen benoodigd zijn 8000 steenen kostende f265.Aan arbeidsloon f150 en nog tic voor aanvulling met grond, zoodat de verbe tering een totale uitgave zal vorderen van f435 B. en W. stellen voor tot herstelling en ver betering over te gaan. Zonder discussie wordt overeenkomstig liet vooistsl van B. en W. besloten. Nog komt in behandeling het verzoek van de vieneeniging „De Laatste Eer" om een betere be waarplaats voor ds draagbaren in orde t emaken; D evoorzi'tlei zegt dat dit onderzocht is gewor den, maar door B. ien W. wordt voorgesteld hier op niet in te gaan Geklaagd was dat de draagbaren steeds weer zoo bestoven waren. Maar waar men ze ook zal plaatsen, zal 'dit toch gebeuren. Door den raad wordt overeenkomstig het voor stel, zonder discussie, besloten. Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst 1922 De ontvangsten hebben in totaal beloopen een som van f 191125.631/2 de uitgaven f 187363.77, het voordeehg saldo bedraagt f 3761.861/2. De rekening wordt voor onderzoek gesteld in handen van de heeren Oijevaar, C. Slot en Den Hartgih Bij de rondvraag, die thans wordt gehouden, vraagt de heer Bakker, waar afwijzend op het ver zoek van „Da Laatste Eer" is beschikt,, of ae vereeniging, wanneer zij daartoe besluit, zelf de gelegenheid mag laten inrichten voor het bewaren van cle draagbaren, voor eigen rekening. De voorzittei antwoordt dat hiertegen zeker geen bezwaar zal bestaan. De rondvraag levert verder niets op, waarna slui- ting der vergadering volgt. NIEUWSTIJDINGEN Geheime stokerij ontdekt Woensdag werd door de belasting-ambte naren een inval gedaan in het perceel van den koffiehuishouder M .Verheyen, Weg naar Thans wordt hierover niet verder gediscus- kinderfeest. Dit mag zeker opgevat worden als 73'n 5$ Brec¥> waar 6611 ^fer' voorstri '3en bewiJs dat de burgerij e rniet voor is om kmg zlJnde volledige inrichting tot het stoken da enen +-^ t -1 1 1 van erp.fi ISfl WrH UT1-+.G. seend en wordt overeenkomstig het om geen avondschool van gemeentewege het leven te roepen, besloten. Ingekomen is een verzoek' vajn1 de Feest commissie ter herdenking, vain het 25-jarig Re- dagitn "feest te vierert. Zeker ook ik "had een Van gedistilleerd werd aangetroffen. Werkt ui- verzoek om subsidie verwacht, maar had graag '®en en voorraden werden in beslag genomen- gezien dat de heer Bakker een voorstel van h«t Een man, die bij genoemden Verheyen in door hem gesprokene had gemaakt voor het kin- woonde, werd ter beschikking vain de iüsfitie dierfeest. Daarom stel ik nu voor voor het kinder 1 gesteld ,als de eigenaar der stokerij

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4