immin vroegere flaoen. üuiiscniaiid en se geuoiyen oer Het gevaarlijke krabben. fe Lochern is een 20-jarige jongeling aan hioedvergiftiging overleden. De infectie 'ont- (taiid door een puistje aan den neüs. iWeer mond- en klauwzeer. gij den veehouder H. Nigten te Kudelstraat puder diens vee mond- en klauwzeer gecon stateerd. i i iWordt ter 'visie gelegd. Eindelijk dan toch iets nieuws op 'het ge- ujed der paperassen den voorzitter der Tweede Kamer aangeboden met het verzoek ze voor v. leden ter visie te leggen. gen Brabantsche modetirma, diep onder den ■n<lruk van het feit, dat de vrouwelijke leden ?er Staten-Generaal een voor hare functie „assend ambtsgewaad missen, heeft Herman Moerkerk opdracht gegeven een dergelijk staatsiekleed te ontwerpen. En toen de schil-. L zich van die taak had gekweten, legde de firma het resultaat van zijn arbeid ter beoor- deelmg voor aan niemand minder dan Zijne Excellentie jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Biinnenlandsohe Zaken, alsmede 'jj! de hoogedelgestrenge heeren: mr. A. ba ton van Voorst tot Voorst, Cpmmissaris der koningin in Noord-Brabant, en jhr. mr. A. E o. van Sasse van IJsselt, lid van de Tweede Kamer. Deze elite-commissie schijnt aan het ont werp haar hooge goedkeuring te hebben ge hecht. En nu wordt de teekening dan ter visie gelegd voor de overige leden der Tweede Ka- [jjer. De heeren mogen er hun oordeel over zeggen, de dames ook En nu zouden wij wel graag aan wie „in oeze materie belang stellen" willen verklap pen of de mouwen lang dan wel kort zijn, of He robe sluit tot aan den kin dan wel of Her man van Moerkerk zich aan een bescheiden decolleté heeft gewaagd, of de rok eindigt in een sleepje of hij grondslippen heeft dan wel rien du tout. Maar met den ernst des m(a,ns zwijgt de berichtgever over al deze aardige toilefge- dinsdagmorgen vond de landbouwer vee houder J. K. van Noord in den Rietwijkeroord- polder te Amstelveen zijn 54-jarigen knecht dood in den stal liggen, niet in zijn slaapplaats maar op den rand van de groep. Duidelijk was nog te bemerken, dat de man, geducht aan Bacchus had geofferd. Blijkbaar had hij) den gewonen ingang niet kunnen vinden en was haar binnen gekomen door het gat, waardoor de varkens naar buiten gaan. Om .verder te komen, moest hjj over een houten schot kam men, Hierbij kwam hij te vallen met zijn slaap op den steenen rand van de groep, waarna het plm. 150 kilogram zware schot boven op hem viel en hem op den anderen slaap trol. Dit moet den dood veroorzaakt hebben, want in die houding werd het slachtoffer gevonden. BINNENLAND Einide Zomertijd. Naar 'het Haagsche Correspondentiebureau "bij geruchte vernam, moet het in 'de bedoe.ing liggen den zomertijd in Nederland te eindigen tegelijk met het einde dier periode in eenige vreemde lapden, waarschijnlijk 7 October. Lijkverbranding. De heer Scbeurer lid van de Tweede Kamer, 'heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld I. Is het bericht in de bladen juist dat de regeering zich heeft doen vertegenwoordi gen bij de verbranding va nihet stoftelijk over schot van wijlen Louis Couperus? II. Deelt de minister niet het gevoelen zijner ambtgeaooten van binnenlandsohe zaken ^.n justitie, dat de lijkverbranding door de wet is uitgesloten? III. Is de minister indien ihet bench, .ie der I bedoeld juist is niet van oordeel, aai de vertegenwoordiging der regeering bij een onwettige handeling af te keuren valt Een ontslagkwestie. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be vestigd het raadsbesluit der gemeente Leider- dorp, waarbij aan J. C. Koom te Leider P ongevraagd eervol ontslag werd veriemd als onderwijzer aan de o.. 1- school laldaar, g (Vervolg en slot). De eerzame burger, die zich aan stapje waagde, koos natuurlijk een CL menten vaf die dagen; de minder bedeelde vond allicht in de kloosters of 'bij vrome, «ast vrije lieden een onderkomen, tenzij, hij h eigen veiligheid verkieslijker achtte z c J een 0f ander kameraad van verdacht allooi verstoppen, waar de schout en zl^e' 1 hem moeielijk konden vinden, want in t g meen was ook tijdens de middeleeuwe vriendschap van dief- en diefjcsmaat veel ter dan voor de algemeene veiligheid'wensch^ lijk kon heeten. Niettemin stonden te LCioeh de taveernen weinig onder toezicht, all 'tdaar verboden zich 's nachts in ,,di 1 te bevinden. Wat was nu een stove? -,,, Oorspronkelijk een verwarmd vertrek U Duitschland stube geheeten, later^een asiel voor onbehuisden, een jo^vluchtsoord voor dakloozen, zooals wij die m onze dag weer als een groote nieuwigheid fg® ve J( sen. Ook in de middeleeuwen wtst men - Wihoede (s, kende men evepeeps landloope opheffing zijner betrekking, "Ged. Staten zijn ook afgescheiden van de vraag of voor een onderwijzersplaats rijksvergoeaing wordt geno ten, van oordeel, dat de raad eener gemeente te allen tijde gerechtigd is een onderwijzers - betrekking op te heften, als maar minstens aan de school verbonden blijft het aantal leer krachten dat de wet als minimum 'voorschrijft, gelijk hier het geval is. Ged. Staten vereeni gen er* zich echter niet mede, (dat het ontslag bepaald is op 1 Maart 1923, fci.w.z. slechts een 'halve maand na den dag, waarop het besluit is genomen en stellen den datum van ingang van het ontslag op 1 Juni .1923. Omslag bij huwelijk. B, en W. van Kerkrade hadden voorgesteld, aan een onderwijzeres bij) het openbaar lager ■onderwijs ongevraagd eervol ontslag te ver kenen wegens voorgenomen huwelijk, teneinde aan de regeering van de overtuiging te doen blijken, dat de gehuwde onderwijzeres niet in de school behoort. B(j de behandeling van dit voorstel in de Woensdag gehouden raadsvergadering, werd 'echter door enkele leden opgemerkt, dat de Iniet is gevolgd ten aanzien van in het huwelijk treden der onderwijzeressen, die bezwaarlijk thans voorgestelde gedragslijn door B. en W. bij het onderwijs konden worden gemist. De raad besloot dan ook, - om ter zake een nieuw algemeen Voorstel van B> en W. af te wachten, waarover dan, geheel los van persoonlijke over wegingen, te beslissen zou zijn. UIT Ut MUUhOblAU. In brand geraakt. Donderdag is een 19 a 20-jarig 'dienstmeisje aan het H. de Keijserplein bij het smelten van was in brand geraakt. Met ernstige brand wonden overdekt, werd het meisje naar een der gasthuizen vervoerd. Ongeval. Donderdag is iemand uit de tweede verdie ping van een perceel in de S, Willemstraat gevallen. In zorgwekkenden toestand werd de mkn naar een der gasthuizen vervoerd. Berooving. Door de politie van het bureau Pietershal zijn naar aanleideng van een op Iden O. Z. Ach terburgwal gepleegde berooving een man en eenige vrouwen aangehouden. De economische crisis. De toestand op de levensmiddelenmarkt neemt steeds dreigender vormen aan- Het is niet voldoende dat de prijzen in het oneindige stijgen, doch men stelt dagelijks vast dat er steeds meer levensmiddelen van de markt ver dwijnen. Nadat men zich reeds in zeker op zicht aan het niet-aanwezig zïjh van boter had 'gewend', moet men Thans ook van de eieren afstand doen. Noch boter noch eieren komen nan de markt. Zij zijp alleen onderhands te krijgen: boter van een millioen mark het pond en eieren 40.000 mark per stuk! Ook de prij zen der overige levensmiddelen zijn aanzien lijk gestegen. Een oploopen der prij'zen met 100 pet. en meer binnen een paar uur is geen zeldzaamheid. Het Rijksindexcijfer voor de^kosten van het levensonderhoud bedroeg den 6en Augustus het 149531 -voudige van vóór den oorlog. De verhooging bedroeg in verhouding tot de vo- ■rige week 100 pet. en dit cijfer is thans, drje dagen later, reeds verder overschreden. Reeds vertelden wij dat 'het brood van mor gen af 240.000 mark kost. De Berlijnsche tram heeft heden zijn tarief van 10.000 tot op 20-000 mark verhoogd. Margarine kost 700.000, reuzel 950.000 mark per pond; één haring 70.000 M. Bij een automobielongeluk te Berlijn is de Duitsche minister van justitie Heinze licht aan gelaat en handen gewond. De geweldige prijsstijging der levensmiddelen m Duitschland. In verschillende plaatsen van het. Ruhrgebied zijn weer onregelmatigheden voorgekomen, die ver oorzaakt wierden door de ontzettende prijsstijgin gen der levensmiddelen en voornamelijk ook door de groote schaarschte- Karren van boeren, die hun producten naar de stad wilden brengen, wer den onderweg aangehoude nen leeggeplunderd. Dientengevolge weigerden de boeren, verder nog iets naar de steden te sturen en daardoor wordt bedelaars en dergelijken, etn deze moesten toch ook onder dak worden gebracht, waartoe in sommige steden' verwarmde vertrekken wer den ingericht, stoven genaamd, waar de pau pers tijdelijk zich tegen de* koude konden be schermen. Zulk een stove v;erd in 1366 te Utrecht bij 't gasthuis door Pïeter Wijtenleen gesticht. Zij schijnt al dadelijk in een groote 'behoefte te hebben voorzien, althans er verre zen ook stoven waar men tegen betaling een onderdag kon vinden, tjöc'h werden hier de mannen en vrouwen aanvankelijk gescheiden, ten slotte kwamen deze inrichtingen in dus danigen kwaden reuk, dat het in 1476 doddig gevonden weid de oprichting van nieuwe sto ven te verbieden. Iets dergelijks als deze stoven waren te Am sterdam de beyerts, één bij elk (der gasthuizen, waar de arme zwervers een warmen haard, een schotel spijze en een slaapplaats vonden; edoch de bedelaars van beroep „dagelijckx in de beyert haar logys" nemende, maakten er misbruik van, en de heeren van den geregte verordenden dan ook heel spoedig, dat nie mand langer dan drie dagen achtereen mocht worden opgenomen, m dan in de eerste zes weken niet terug te ais schaarschte nog grooter. In Dusseldorf kosten de aardappelen op het oogenblik 40.000 1 45.000 mark per pond, de boter kost 800.000 mark, een is: 25.000 mark. Een groot aantal winkels, onge- vaet 30 pCt., in de groote steden is geheel geslo ten, daat alles uitverkocht is. De nieuwe afsluiting van het Ruhrgebied maakt den toch reeds garin gen toevoer bijna geheel onmogelijk. In Keulen beeft men geconstateerd, dat sedert 2 Aug. de kosten van levensonderhoud met 85.87, pCt. zijn gestegen. De broodprijzen zijn in het geheele Ruhr gebueü verdubbeld. Een bruin brood-van 3 pond kost thans te Keulen 265.000 mark, een brood van 50 gram 14000 mark. De berechting der Krupp-directeuren. Het Ho, fvan Cassatie heeft het beroep be handeld in het geding tegen de directeuren der Krupp-faorieken, die door de Fransche mili taire rechtbank veroordeeld zijn. De verdedi gers vroegen de incompetentie te erkennen van de militaire rechtbank om Duitschers in het Ruhrgebied te berechten, daar het ver drag van Versailles bepaalt dat sancties voo: 'betalingen niet als een vijandelijke daad kun nen worden beschouwd. Dientengevolge kan ■het Rtuhrgebied niet worden beschouwd als vijandelijk gebied, hetwelk door buitenlandsche troepen is bezet. Het Hof erkende en bevestigd^ evenwel de bevoegdheid der militaire rechtbank. Iiet B. T. A. meldt nog over het verwerpen van het beroep der directeuren Krupp von Bohlen, Bühne, Hartwig en Ooesterland door (het Hof van Cassatie, dat het vonnis zegt, dat de buitenlandsche gebieden, welke zeiïs na den oorlog bezet zijn voor de bescherming van de openbare belangen, krachtens art. 63 van het militaire strafwetboek vijandelijk' ge bied zijn. Het beroep van den opzichter Müller, die wegens dezelfde incidenten tot zeven maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is eveneens verworpen. „Hdbl." Die Krupp-fabrieken van kolen verstoken. Dis Kiupp-fabriieken zijn tengevolge van de ver nieling der rails naar de mijn Amalia van kolen verstoken, tengevolge waarvan reeds de meeste moesten worden stopgezet. Inbeslagneming van Rijn-stoomschepen. Een groot aantal Duitsche Rijn-stoomschepen is door dis Franschen in beslag genomen. Een Fran sche Rijn-kanonneerboot, voer de haven van Mühlenau binnen en nam alle in de haven liggende Duitsche stoombooten op één na in beslag. De schepen behooren tot de reederij Haniel Co., de „Mannheimer Lagerungsgesellschaft" en de ree- dei ij Matthias Stinnes. De Duitsche matrozen verheten onmiddellijk de in beslag genomen sche pen,, die door Fransche wachtposten bezet werden Ook ds in den Rijn bij de Rijnbrug bij JVIannheim— Ludwigshavsn liggende schepen zijn door Fransche kanonnieerbooten in beslag genomen. Het aantal in beslag genomen schepen is nog niet bekend. Dis Franschen zijn thans bezig, de in beslag ge nomen schepen van den rechter naar den linker- Rijnoever over te brengen. BUITENLAND Die daling van den Belgischen franc. Duitschland moet schadevergoeding betalen Volgens da „Libre Belgique" heeft de president dier Bieur^ommissie te Brussel een nota gericht tot alle wisselmakelaars, waarin hij mededeelt een onderhoud,te hebben gehad met den minister van financiën, die besloten is de daling van den Bel gischen wisselkoers te bestrijden. Hij zal niet aar zelen zeer strenge voorwaarden aan den handel in deviezen te stellen. De koop van buitenlandsche wissels en waarden zou kunnen worden verboden, zonder nadere toelichting of voorafgaande machti ging. Indien het kwaad voortduurt, zou hij tot sluiting der beurs kunnen overgaan. Hij zou tot de uiterste dwangmaatregelen besluiten, indien vast gesteld wordt, dat deze alleen het kwaad kunnen tegengaan, doch hij heeft vertrouwen in de vader landsliefde der wisselmakelaars om hun cliënten te ontraden buitenlandsche deviezen of fondsen te koopen. Want niets rechtvaardigt de alarmee- nende geruchten aangaande de waarde van den Belgischen franc. Er zijn integendeel een verzame ling factoren, dien onloochenbaar ten gunste van een herstel van den nationalen wissel werken. Tenslotte zegt de minister, dat zijnerzijds niets zal worden nagelaten om Duitschland te dwingen aan België de schadevergoeding te betalen. Berooving van een belastingkantoor. Bandietendeden een inval in eeh belastingkan toor tie Barcelona en roofden onder bedreiging met revolver's 200.000 peseta's. Geen hunner kon worden gearresteerd. In het departement Gard (Zuid-Frank rijk) staat een groote oppervlakte bosch - in brand. De brand begon in de buurt van een' houtskoolbrariderij en werd aangewakkerd door Ten tijde van Wagenaar bevond zich deze beyert in het tegenwoordige binnengasthuis. Boven den ingang las men de Volgende poëti sche ontboezeming, die sloeg op de iin 1544 gemaakte keur r „Drie nachten langer niet herberg ik die 't behoeft, En houd de vierde uijt .de scoisters en 't gebeèft." Wanneer de liefhebbers voor een nachtver blijf, mannen zoowel als vrouwen, zich bij den „Vader van den beyert" aangemeld hadden en aangenomen waren, mochten ze na gevisi teerd te zijn, vertoeven in een vertrek, rondom met banken bezet en van een stookplaats voor zien. Het menu van den dag, bestaande uit hetgeen door de in het aanliggend gasthuis verpleegde zieken was overgelaten, werd hen opgedischt, waarna ze geleid 'werden 'naar de met kribben gestoffeeerde slaapvertrekken, 4 in getal, twee. voor de mannetjes, en twee voor de wijfkens, terwijl de regenten wijs dooi de ondervinding bij de stoven opgedaan streng het oog hielden op de afscheiding van beide categoriën- een sterke bries, die dagen lalng hit dezelfde!" richting kwam. Dorpen en alleenstaande hoer- deryen worden thans bedreigd. Kans om -het; vuur te bedwingen bestaat er weinig; dezie is vrijwel alleen gelegen in een overvloedigen regenval.» In het Var-departement, verder Oostelijk, woeden eveneens nog boschbrapden. De groot ste wel in de buurt van b,t. Martin, waar 600. H.A. is aangetast. -Twee heeren traden 'n café in de Avenue de Versailles te Patijs binnen en bestelden een glas porc naar een Fransch blad mede deelt. Spoedig bracht de keliner het bestelde. Een hunner proefde den drank, doch stortte den inüoud van het glas dadelijk over den grond uit; de ander evenwel dronk het glas in één teug leeg. Eenige oog endlikken later wentelde deze zich in doodsstrijd over den grond. Hij werd in bedenkeüjjken toestand in tiet ziekeanuis opgenomen- Bij onderzoek bleek, dat de keliner een flesch, waarin een vergiftige verfoplossing zat en die door schilders was achtergelaten abu sievelijk voor een port-tlesch had aangezien en den beiden heeren daaruit had geschonken. Uit Titsikar, in Mantsjoerjje, wordt ge meld, dat op beval van den piaatselijken mili tairen gouverneur 750 roovers zijn aigemaakt door soldaten. De druweidaad vond plaats in de kazerne; en soldaten volvoerdüen bet hun gegeven bevel. De 750 slachtoffers waren ge kozen uit 1200 roovers, die zich kort te voren aan de troepen hadden overgegeven. Een bekend diamanthandelaar van Hat- 'ton-garden Londen) had 'zich eenigen tijd ge leden uit "de voeten gemaakt met medeneming van een aantal diamanten, welker waarde op eenige duizenden ponden-sterling werd geschat Hij scheepte zich in naar Zuid-Amerika, doch \verd te Montevideo, toen hij aan land wilde stappen, door een tweetal detectives uit Uru guay gearresteerd en in verzekerde bewaring, gesteld. Inmiddels was "de Londemsche detec tive Mugridge ter plaatse aangekomen en deze bracht hem terug naar Liverpool, waar zij dezer 'dagen, na een reis van 5000 mijlen, aankwa men. De uitvinding van Marconi was den man noodlottig geweest, want zoodra de Londensche politie-autoriteiten er de lucht van hadden ge kregen, dat hij als passagier op een oceaan- stoomer was scheep gegaan, zonden zij een 'draadloos telegram naar alle schepen op weg naar Zuid-Amerika uit, met het bekende ge volg. President Calvin Coolidge geniet in de Ver. Staten de reputatie, dat hij een buitenge woon gesloten man is, die slechts zelden en dan 'nog altijd kort en krachtig spreekt. Diezelfde geringe spraakzaamheid gepaard met groote onverstoorbaarheid, schijnt reeds thans het deel te zijn van Calvin Coolidge Jr. Deze sinjeur van veertien jaar werkt op de tabaks plantage van een heer Dickinson Day, waar hij belast is met het tot bundels binden van gedroogde tabaksbladen. Die plantage ligt bij Hatfield in Massachusetts7 en de jonge "Calvin rijdt 'lederen dag op 'de fiets van zijn ouderlijk huis naar de plantage. Op den dag dat zijn vader president was geworden, ging de knaap ials gewoonlijk naar de plantage, waar hiji met uur hard werk 3.50 dollar verdient. ;,Wel," zei de eigenaar, de heer Day, tot den jongen: „Je vader is dus nu president?" Calvin Jr. antwoordde droog: „Ja, mijnheer 1 Ik geloof het wel. In welke •schuur wilt u mij vandaag laten werken?" Naar het Mühlheimer Tageblatt" ver neemt heeft op de mijn Amelie II te Wittels1- 'heim in den Elzas een ernstig onigeluk plaats gehad. Vier arbeiders bemerkten op een gege ven oogenblik, dat de lucht door vergiftige gassen werd bezwangerd. Zij: waarschuwden anderen, doch konden zelf niet meer ontkomen want terstond daarna had, waarschijnlijk door zelfontsteking een gasontploffing plaats, waar door zij alle vier gedood werden. Het aantal werkloozem. Op 13 Juli bedroeg het aantal werkloozeu in Engeland 1.1599.000. Dit is 10.700 meer dan de vorige week, maar 290.287 minder dan in Januari van dit jaar. Een grensincident. Uit Belgrado wordt gemeld: Italiaansche fascis ten overschreden dé grenslijn in de Alpen bij den berg Tnglav en schilderden de Italiaansche kleu nen op .een huisje op den top. De minister van buitenlandsche zaken heeft stappen gedaan bij- de Italiaansche r-egeering en hisel'i maatregelen genomen om elke tusschenkomst dier nationale Sloveensche organisatie te voorko- Im Amsterdam, met zijn drukke scheepvaart, achtte de stadsregeering het verder noodig de herbergen onder toezicht te houidein- Reeds tegen het einde der 14e eeuw iwerd binnen Amsterdam gewillekeurd, dat ieder herbergier voor zijn gasten verantwoordelijk zou zijn. De dienaren der justitie hadden het recht de her berg binnen te treden om zich 'te overtuigen, dat daar binnen niet gedobbeld werd of an der eongerechtigheden gepleegd, ein de keur van 1478 kan ons overtuigen, dat eenig toezicht op de herbergen en- andere publieke huizen niet overbodig mocht heeten. De waard of waarden want bij ujtzo|nde- ring werd aan vrouwen het houden van -en herberg toegestaan was verplicht te zorgen dat de gasten de stedelijke onkosten niet ont doken, hij moest aangifte doen van zijn logé's, en dez ewaren gehouden om bij 'het luiden van alarm of brandklok stilletjes thuis te blijven, een voorschrift dat 'bij opkomend oorlogsge vaar van niet geringe beteekenis was. Na ver boden tijd jnocht er niet worden getapt en de doodmalen mochten niet binnen de herberg wprden gehouden,

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5