NIEU WE Dinsdag 14 Augustas 1928. 32e Jaargang De. Duiiscne Reaeerinpsuiisseip.! Het aniuioorP van Engeland aan FranKDlH en DE nOORDEMRKTBOHD. nk HO. 94. i>TEiic. irEÜEhi<Nia M LAIliEDIJKM COURANT OFFICIEEL GEMEENTEREKENING. Burgemeester ein Wethouders van Zuidschar- woude brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der ge meente over het dienstjaar 1922, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van 8 Augustus 1923 tot en met 21 Augustus aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der Jrosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Zuid-Scharwoude 8 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN. SPENGLER. D(e Secretaris, S, PARMA. VAN ALLES EN NOG WAT Nadruk verboden. De wereld holt en springt gaiatscb buiten bant en beugel, Gelijk een moedig paard, ontslagen van den teugel. Bij onze Oosterburen, de Duitschers, houdt het 'beestje al héél raar huis. Ze hebben dezer n een jubileum herdacht. Geen vroolijk evenwel. 30 Juli was het 25 jaar geleden, dat Duitschlands krachtmensch, de ijzeren kanse lier, heenging vain deze wereld. Toen de jonge graaf Otto. op zijin ridderhof stede Kniephof in Pommeren zóó kwistig Wein Weib und Gesang huldigde, dat zijn geburen er „Kneiphof" van maakten, had hij nooit ge droomd dat üij nog eens als Rijkskanselier aan het hoofd van een toekomstig Duitsch keizer rijk zou komen te staan- En toen de oude Prins von Bismarck, Hertog van Lauenburg, Juli 1898 de eeuwige .rust .inging, had hij er geen flauw vermoeden van, 'dat een kwart eeuw het Duitsche keizerrijk van de aarde zou „j,. verdwenen, en de Duitsche rijksmark' op f0,00005 zou staan,, dwz... op 2 kwartjes het miljoen. „Laten we Duitsehland in het zadel zetten, rjjden kan het zelf wel," heeft Bismarck eens gezegd. Hij hééft Duitsehland in het zadel ge zet, maar Duitsehland heeft niet kunnen rij den. Het smakte van het hooge paard jammer lijk ter aarde. Duitsehland had al te rijkelijk karwats en sporen geWuikt; Duitsehland had 'het paard wild en opstandig gemaakt; Duitseh land had in de wereld-tattersal te veel tijd en ruimte opgeëischt; Duitsehland had de talrijke en te zware hindernissen achter elkaar willen nemen... En nu ligt Bismarck's Duitsehland in gruizelementen- Twintig Duitsche kronen en tronen rolden over de keien. Leger, vloot, koloniën naar de maan, En dan Elzas-Lotha- Tingen, Sleeswijk. Posen, Silezië, Daatzig, Me mel 1 En dan Rijln en Roer en Saarl En clan dat eeuwige „bij U, over U, zonder U". En dan al die andere vernederingen zonder .ai! En dan de markl.... Duitsehland heeft tegenwoordig niet meer 'genoeg aan millioenen en milliarden, om zijn waarden" uit te drukken; het begint te reke- hen bij biljoenen. Wat is een biljoen? Men zal' er een beter begrip van krijgen, als men 'het volgende lees.. Als Adam en Eva met hun drie zonen vóór 6000 jaren zouden begolnnen zijn met tellen, en wel één tel per seconde, e|n zij zouden nog leven, dan zouden zij het met hun Rijven teza men eerst over 325 jaren, dus in tjaar 2248, tot één biljoen kunnen brenngen. Voor een milliard seconden heeft men 33 jaren noodig; voor één biljoen dus 33-000 jaren! Een geoefend bankbediende kan 100 biljet- ■m in één minuut tellen- Om één biljoen,be staande uitsluitend uit bankbiljetten van Mark, te tellen, hebben 3700 man, zonder op kijken, een volle week va|n 45 werkuren noodig. Indien deze 'beambten, met zulke groote ver antwoordelijkheid en verleiding, slechts t 1 per uur zouden verdienen, dan kostte dit .e van deze 1000 Mark-biljetten per jaar, tegc den koers van 'heden: 4.329.000.000.000 Mark, Mark, dus ver over de vier 'biljoen. Zou de directeur van de Duitsche Rijksbank toet in overweging willen nemen, om de no ee- ring van de Mark voortaan per E.G. te cloen geschieden? Het ziet er voor de Duitschers donker uit. Moor hen geldt niet 't Is alles zomerweelde en lust De morgenzonjne straalt, In 't'hart, zoo vaak dopr zjorg ontrust In rust en vree gedaald.... Rust en vree kent de wereld in haar geheel genomen niet. Hoogstens een enkel individu ,weet deze heftig van allen begeerde schatten meester te worden. Daarom zoekt de mensch held het maar in surrogaten, rijkuom b.v. maar ook dan blijven rust eln vrede in den regel verre Te Liverpool is in een schamel gemeubileer de étagewoning een welgestelde vrouw, een zekere Jessie Mamie, dood gevonden,, die daar den vrijwilligen hongerdood gestorven was. Men vond in haar rok genaaid 1000 pond ster ling aan de 100-ponds-biljetten, 2000 francs en een groot aantal dividendbewijzen. Zij had daar jaren alleen gewoond en stond bekend als een vrouw met zonderlinge gewoonten. En haar uiteinde heeft haar reputatie gestand gedaan. Het schijnt of onze beschaving welhaast al wat menschelijk is, in ons verstikt. Zijp wij niet geboren om in de vrije natuur te leven en fciaa rin hoogen ouderdom te sterven, in plaats van ons op te sluiten in vuile morsige steden en 'daar in den bloei van ons leven dood. te n. „Terug naar de natuur" is een uitroep 'die weerklank vindt jn vele harten. Maar wij kunnen niet meer, wij zijp te yast geroest en 'een vloek schijnt op ons te rusten- Slechts één volk in het oude Europa is ^ïjn natuurleven ge trouw gebleven en het is er wèl bij gevaren, de Zigeuners. Arm zijn ze, en volgens onze begrippen houden ze er een eigenaardige mo raal op na, maar zijn ze in al hun zgn. onbe schaafdheid niet te benijden? Ze verstaan de kunst te leven. In een bosch bij Szigetvar in Hongarije is dezer dagen een zigeunerin ge storven die 107 jaar oud was. Zij was in een woonwagen in dat bosch geboren en had er haar geheele leven doorge bracht. Jaren geleden had zij de gewoonte der boschdieren aangenomen en kwam alleen des nachts in het open veld. Zoo nu en dan ver scheen zij op de markten in den omtrek en ventte er met houtsnijwerk, dat zij zelf maakte en een zekere artistieke waarde had. De laat ste jaren echter had men haar niet meer ge zien. Men vertelde zonderlinge verhalen over haar, waaronder ook de geliefde legende, dat d evogelen van het woud haar kwamen spijzi gen. Vermoedelijk werd dat gedaan door de andere leden van haar stam, door wie zij bij zonder vereerd werd. Wij leven in nauwe bedompte huizen, ster ven als we 40, 50 hoogstens 60 jaar zijn en, bij onzen dood is men verheugd en spreekt Te Nuland in Noord-Brabant, huldigt men die stelling ook. Bij een zangersfeest kregen er twee ruzie. De messen werden getrokken en een vain de heeren liep een paar flinke sne den op. De marechaussee schoot toe en vroeg aan het slachtoffer wei de dade rwas ten einde dezen te kunnen arresteeren. 't Antwoord van den getroffene luidde: „Dat zal ik zelf wel opknappen"! Wat in 'tvat is, verzuurt niet dacht nij blijkbaar en hij zal zelf z'n verhaal wel zoeken. Bloedwraak 1 BUITENLAND 'De Duitsche regeering Cuno is afgetreden. Het moest er van komen. In plaats van Rijkskanselier Cuno is Stresemann in zijn plaats gekomen. De eeiste eisch voor Duitsehland is thans een krachtige regeering en zulk een regeering is in den bestaanden toestand alleen mogelijk door een samenwerking van de burgerlijke partijen en de sociaaldemocratie. Het Duitsche volk heeft be hoefte aan een krachtige hand, die het leiding geeft en bij de gediciplineerdheid van dat volk, hoezeer deze dan ook in de laatst eajren moge hebben geleden, is er nog kans op uitkomst, indien het slechts het gevoel krijgt, dat er nog een een traal gezag is, dat weet wat het wil en de teugels van het bewind in krachtige handen houdt. Of de heer Stresemann deze krachtmensch zal blijken te zijn, zal de toekomst moeten leeren, maar in elk geval is het een gunstig vooruitzicht, dat met alleen de leiders der burgerlijke en soci aal-democratische partijen gezamenlijk hem aan president Ebert als formateur van een nieuw ka- bin"t hebben aangewezen, maar vooraL ook dit, dat de parteijn anders dan bij vroegere gelegenheden, den kabinetsformateur bij de samenselling van zijn ministerie d evrije hand willen laten. Dat verleent den nieuwen rijkskanselier al dadelijk meer kracht. En dat is het eerst noodige. Het is nu de lieer Cuno, zonder het resultaat van de stemming over de door de communisten ingediende motie van wan trouwen af te wachten, is afgetreden, van geen belang om thans op de met deze actie tegen het ministerie.-Cuno samenhangende omstandigheden nader in te gaan. D ebesüssing is immers geval len- Maar tegenover de meening, die we hierboven aanduiddendat de vorming der groote coalitie toe te juichen is, mag toch wel er op gewezen, -dat bijv. Je „Frankf. Ztg." in dit samengaan van de eóciaal-dcmocratische partij met de Duitsche Volks partij, welke de socialisten tot dusver niet aandurf den uit vrees, dat dit samengaan met het „,in- dustii|kapitaal" ontbindend op hun partij zou wer ken een gevaar ziet, om dezelfde redenen waarom de sociaal-democraten tot dusver ervoor terug- schirkten. Zeke ris het juist, dat de heer Stresemann en de zijnen wel geen andere buitenlandsche politiek zullen kunnen voeren, als Cuno, dat de regeering van den heer Cuno bereid was tot de financieele en economische maatregelen, welke den steun der partijen hadden, en dat dus om deze reden geen regeeringswisseling noodig was, het zou toch ze kere ven verkeerd zijn, de waarde te onderschatten van eeti daadwerkelijke deelneming van de sociaal democraten aan de regeering, welk emet het be houd van Dr. Cuno niet mogelijk bleek te zijn. Echter de verdere loop der gebeurtenissen zal toonen, wie het gelijk aan zijn zijde heeft. En het droeve, is dan te moeten bedenken, dat ook zelfs bij de meest kreahtige regeering, het noodlot reeds te ver heer» kan zijn, om nog van Duitsehland te worden afgeweerd. 'Do JBntsche regeering heeft thans haar ant woord aan de Fransche en Belgische regeeringen gepubliceerd. Uit het zeer uitvoerig document blijkt volkomen het Britsche standpunt. Dat in korte trekken hierop neer komt, dat men van Duitseh land met meer moet eischen dan het kan betalen Dat alle schuldeischers van Duitsehland en niet alleen frankrijk en België, belang hebben bij die betalingen, dat er geen reden is om eenige wij ziging te brengen in de indertijd te Spa getroffen regeling"voor het wederzijdsche aandeel in de Duitsche vergoeding, dat door het uitvallen van den Amerikaanschen gedelegeerde in de Commis sie van Herstel, deze commissie is geworden tot een instrument van de Fransche en Belgische re- geermgen en dus de Britsche regeering de vast stelling van Duitschlands capaciteit bij deze Com missie niet meer in goede handen acht en liever een internationale commissie van deskundigen wil dat men indertijd bij de aan Duitsehland gestelde eischen er wat op los gefantaseerd heeft en de loop der gebeurtenissen dit duidelijk heeft getoond, zoo dat een nieuwe vaststelling van Duitschlands ver- goedingsschuld noodig is. Verder wordt in de nota met kracht en klem betoogd dat de bezetting van het Ruhrgebied na- deelig is, dat trouwens deze in strijd is met het Vredesverdrag en dat de Britsche regeering nu Frankrijk en België hier anders over denken, deze quaestie aan het oordeel van het Internationaal Gerechtshof of aan arbitrage zou willen onder werpen. j Tenslotte komt de Britsche regeering dat met het aanbod om aL haar eischen, wat Duitsche vergoeding en terugbetaling der schulden van de geallieerden aan Engeland betreft, te beperken tot een gezamenlijk bedrag, niet hooger dan de ver plichting, welke zij-zelf aan de Vereenigde Staten heeft De Duitsche belastingwetten. 'Hier volgt de voornaamste inhoud van' de nieuw ste Duitsche belastingwetten: 1. vooruitbetaling van de belasting op 't in komen en op de vennootschappen tot respectie velijk het 400 en 600 voudige; 2. heffing naar aanleiding van de Ruhrbezet- tmg; 3. verhooging van de belasting op de automo bielen; 4. belasting op de bedrijven; 5. belasting van den landbouw. Men hoopt in het geheel ongeveer 108 billioen papierrnark op deze wijze in de rijkskas te laten vloeien. In de Vrijdagavond gehoudeln bestuursver gadering), waarbij afwezig waren de .heeren R,ens en Gootjes, van St. Maarten en de heer Swagerman van N. Niedorp, werdein na ope ning der vergadering en lezing der notulen, eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan van een verloren aandeel in de leening van den Bond, van welk aandeel ook geen nammer kon worden opgegeven- Daar meerdere aandeelen verloren gingen en de aandeelen niet op naam werden uitgegeven, aciht mein herstel hoogst moeilijk. In een bekhopt verslag geeft die 'heer Ootjërs betgeen verhandeld is fn de algem. verg. van de Tuinbouw-aankoop Centrale weer. De voor gedragen bestuursleden werden gekozen, het voorstel tot het aangaan eetner belangrijke lee ning, inootdig geacht voor het behoorlijk finam- cieeren van den brandstoftenhandel der T. A. C., werd aangenomen. Genoemde handel nam een tamelijk hooge vlucht, de algemeene toe stand der T. A. C. was reeds aanmerkelijk verbeterd, wat ook wel kan blijken uit het ingekomen jaarverslag. Naa raamleiding van het meegedeelde, wordt verklaard,, dat de be- 'trokken brandstof der T. A. C. door Bonds leden uitstekend had voldaan, zoodat het wet aanbeveling verdient hiervan weer te betrek ken; door den Secr. zal zorg gedragen worden, dat de aangesloten vereenigingen een prijscou rant bekomen. Bij eventuéele bestelling kan dit dan geschieden namens den Bond, wat voor deze eenig voordeel kan opleveren- Meegedeeld wordt, dat de comm. uit dien Vierbond, belast met de voorbereiding enz. der deelname aan de tentoonstelling tijdens het Internationaal Tuinbouwdbmgres- te Amster dam, het plan heeft om te exposeeren met een achttal' 2 tons vletten, dat een goed beeld wordt verkregen van aanvoer verpakking enz. Door de vier betrokken veilingen zullen de kosten pondspondsgewijze worden gedragen naar den omzet van het vorige seizoen. Ter uitvoering van het besluit der algem. ver gadering om per 100 E.G. te wegen zullen 'eenige bascules en gewichten worden aange schaft, welke dan tegen eenige vergoeding be schikbaar gesteld zullen worden. De omzet over het seizoen- 1922-'23 be droeg f 1413183.69, zoodat de ontvangen markt - gelden vrjjwat beneden de uitgaven zijn ge bleven. De maanden Juni en Juli van het nieuwe seizoen bleven in omzet belangrijk ten achter 'bij dit van '22, doch het laat zLh aan zien, dat dit door de Augustusomzet zal wor den ingehaald. Door den voorz. wordt ter tafel gebracht het door hem als vertegenwoordiger van den Bond ontvangen programma van het Internationaal Tuinbouwcongres. Gaarne zag hij een bedrag vastgesteld voor de bijwoning van het congres en eventueele deelname aan de daaraan ver bonden excursies. Na eenige discussie wordt een maximum bedrag vastgesteld. Na gehouden bespreking wordt aa|n den Vei lingleider opgedragen met den Betaalmeester af te wikkelen de# uitbetaling van het laadloon aan aanvoerders, die tijdens de staking aan de verpakking en inlading werkzaam zijn geweest. Voorts wordt nog besloten, dat door den N.oor- dermarktbond f 100 aan de gemeente N.oovd- sdharwoude zal worden aangeboden ter tege moetkoming in de door haar gemaakte kosten voor politietoezicht. Plaatselijk Nieuws Uitslag Schietwedstrijd. Op tien tioor den Bolnd van- Vrijwillige Bur gerwachten Ering Alkmaar en Omstreken - gehouden schietwedstrijd te Bergen, zijjn de grijzen behaald door: Afd. Scherp. 1. Eörpsprijs, Afd. Alkmaar B| groep( 1 met 402 punten in 318 sec. 2. Eörpsprijs Afd. Alkmaar C'. met 349 pun ten in 386 sec. Hoogste Eorpsschutter A. Boersen' Alkmaar, met 85 punten in 58 sec. Rozenprijs! A. Bpersen, Alkmaar. Afd. Marga. 1. Eörpsprijs Afd. Z.-Scharwoude A. met 408 punten in 241 sec. 2. Eörpsprijs Afd. Z.-Scharwoude B|. gr. 1 421 punten in 315 sec. 3. Eörpsprijs Afd. N.-Scharwoiutie C. met 386 punten. 1. Hoogste kbrpsschutter A. Oud, Z.-Schar woude met 93 punten in 51 sec. 2. Hóógste korpsschutter H. Metselaar Z.- Scharwoude met 93 p. in 57 sec. Rozenprijs J. Eoopman, Zd.-Scharwo,ude. Afd. Personeel. Scherp. Ie prijs A. J. Baart Alkmaar 45 punten. 2e prijs J. N. Zijp N.-Scharwoude 44 p. 3e prijs J. Eoopman, Z.-Scharwoude 42 p- 4e pr. P. Slot, N.-Scharwoude 41 p. 5e prijs E. Zijp, Z.-Scharwoude 41 p. De uitreiking der prijzen geschiedde door tien Weled. heer Mr. van Reenen, Burgemees ter van Bergen. (.„Ops Blad"),

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1