LogeBreii m viueyere uauen. De Jubileumfeesten te Noordsclharwoude. Gisteravond vergaderde de feestcommissie tot het vaststellen van het programma. Er zal op bescheiden wijze moeten worden huisge houden. Des morgens zal een optocht plaats 'hebben van de scüooikinderen der drie scho len, voorafgegaan door muziek,, inadat vooraf Op het schoolplein een gemeenschappelijk lied zal worden gezongen. Daarna zullen kinder spelen en wedstrijden plaats hebben en zullen de kinderen worden onthaald. Ma den mjdclag zullen volksspelen plaats hebben, bestaande in Ihardkloeten, het sportterrein om,, en daarna pp het daarvoor ingerichte terrein sprietloopen, tobbesteken en zakloopen. Na de uitreiking der prijzen, onmiddellijk na de wedstrijden zal er een optocht van versierde fietsen plaats hebben, waarvoor prijzen worden beschikbaar gesteld, alsmede voor de kinderspelen en an dere wedstrijden. Des avonds zal er een con cert plaats hebben, waarvoor verschillende ver- eenigmgen zullen worden uitgenoodigd. De burgerij zal worden uitgenoodigd te vlaggen en voor gevelversiering en -verlichting zuilen prijzen beschikbaar worden gesteld. Na ailoop van het concert vuurwerk. Het feest zal wor- Jden ingezet met het luiden van de klokken, gedurende een kwartier, waarvoor de medewer king van gemeente en R. K. Kerkbestuur zal worden gevraagd. De nog niet opgeloste polderverkiezlmg. Aan den heer T. Kostelijk, die in de plaats van den heer J. Ootjers tot lid van het Polder bestuur is gekozen, is van zijne benoeming kennis gegeven. Voordat z\jne benoeming otti- ccieel kaïn worden vastgesteld zullen zijn ge loofsbrieven en volmacht moeten wörden goed gekeurd. Dit moet 14 dagen na zijne benoe ming geschieden, waarna de beslissing valt. Eein jubileum. Het was dezer dagen 25 jaar geleden, dat plhier de eerste motorboot in de vaart kwam. BROEK OP LANGENDIJK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P- Stins Jnz. nu te Amsterdam, slaagde aldaar voor het examen dat hem bevorderde van kommies 2e klasse tot le klasse. UIT DEN OMTREK HEERHUGOWAARD. Door de aid. van de Holl. Maatschappij van Landbouw zal dezen winter een cursus worden gehouden in het landbouwboekhouden, indien zich 'daarvoor een voldoend aantal liefhebbers iaanmelden. Hoewel leden en zoons van leden de voorkeur zullen hebben, kunnen ook ande ren den cursus volgen indien daardoor het aantal cursisten niet te groot wordt. SPORT EN WEDSTRIJDEN NOORDSCHARWOUDE. De L.V.V. „Holland I" speelde Zondag j.l. meae in. de finales van de Serie-wedstrijden van H.F.C;. te Hoogwoud. Eerst speelde ze tegen „Sparta I uit Wognum welke wedstrijd goed inzette. De rust ging in met 2I. Na de rust wordt er niet. zoo vlug meer gespeeld, want de „Hol landers" denken, wij krijgen aanstonds nog een zwaien wedstiijd. Ze weten het aantal doelpunten op 4x te brengen, waarmee het einde kwam in het voordeel van „Holland." Toen werd er gespeeld om de ie en 2e prijs, en .wel tegen H.F.C. I. Deze ploeg was ook flink gebouwd, maar „Hol land" is den geheelen wedstrijd in de meerderheid Na ongeveer een drie kwartier gespeeld te hebben was de stand nog steeds blanco. Eindelijk kwam 'O pden tweeden kerstdag va» het jaar 1481 behaalde Joost van Lalaing eeme groote over winning by... Westbroek. Amsterdam juichte, wamt Lalaing was stadhouder vain Holland en de verslagenen behoorden tot Utrecht -een oorlog tusschen Holland en 't Sticht 1 „Die stat houder gaf die stat van Amstelredam aie ban nier ende die schutterswympel van Utrecht ende die worden gehangen in die Qude Kerck" deelt een kroniekschrijver uit die dagen ons mede, en een der torens van de toen juist in aanbouw zijnde vestingmuren werd ter eeu- iwer gedachtenis aan die roemrijke victorie ge naamd „Swych Utrecht". Juist, drie eeuwen had die toren daar ge staan ,toen hij door een Amsterdamschen ho telhouder werd vernietigd, en een Amster- damsch patriciër, di ezich Jan Davidsz. noem de, uitte een weeklacht „op de slopinghe van den Toren Sywycht Utrecht tot Amsterdam door Sieur Hahn (de toenmalige eigenaar van Bracks „Doelen hotel"), metooghluyckinghe van E. A. Regeerders der stede voprnd." tl Is uit met Amsterdam 1 Swycht Utrecht moet nu swichten, De haen, die Romingh kraeyt, Moght selfs het Sticht ontstichten Zoo wilde dan het toeval, dat juist door een hotelhouder een der oudste steenen gebouwen is vernietigd, waar reeds in de middeleeuwen gelagen werden gezet, want die toren was niet alleen een verdedigingswerk, neen, daartoe wa ren de vroede vaderen uit de 16e eeuw te prac tised: de poorten en torens benutten zij voor gevangenis kruithuis en zelfs tot woning van stedelijke beambten. Zoo werd door de stede lijke overheid de toren Swycht Utrecht aan de schutters van den Kolvemiersdoelea afgestaan, de tijd dat de heer J. de Blok een schot op het deel kon lossen, welke in een doelpunt werd om gezet. i Nu zet H F.C. op, en brengen ook vele malen het leder voor het doel van „Holland", doch de backs en de keeper waren op hun post en ze hielden het net dan ook schoon. Met den stand i- o iri het voordeel van „Holland" werd het tee- ken gegeven van einde en ,„Holland" heeft den centen prijs welverdiend gewonnen. LUTJEWINKEL. L.W.V.C. 1 speelde Zondag j.l. te Scihagen op de seriewedstrijden van Sparta 3 en behaal de den 2en prijs. f NIEUWSTIJDINGEN Minister Colijn's plannen. De „Tel." weet te vertellen, welke voorwaarden de heer Colijn gesteld zou hebben om de Vlootwet er door te krijgen en tevens te bezuinigen. Zij omvatten, zegt het blad, een aantal tamelijk dras tische maatregelen. Ten einde het aanzienlijk te kort van. ca. 140 millioen, waarmede op het oog en blik de begrooting niet sluit, met honderd millioen te kunnen verminderen, heeft de minister van Fi nanciër, een serie bezuinigengen op het oog, waar onder vooropstaat een reductie van alle ambtenaars salarissen met 15 pCt. Ook de salarissen der spooiwegirannen zullen dan met een gelijk per centage worden verminderd. Voorts zou op het hoofd „sociale verzekering" aanmerkelijk moeten worden bezuipigd en allereerst de werkloosheids verzekering belangrijk worden ingekrompen. Ein delijk zou ook een verlenging van den wettelijken arbeidsduur op het program van den minister staan De Duitsche ex-keizer en de kroonprins. De ex-keizer heeft aan het comité voor het Schla geterstandbeeld te Bochum een eigen ontwerp in Romeinschen stijl doen toekomen, benevens een gift van 100.000 papiermark. Naar de „Tel." verneemt, heeft het bezoek van Helfterich aan Doorn plaats gehad op verzoek van den ex-kroonprins. Deze wenschte nl. dat/Hel- fferich's bemiddeling bij een financieele regeling tusschen hem en den ex-keizer. De proonprins xwenschte uitbetaüng van een belangrijke som in verband met den aankoop van een landgoed bij Nij me gen. Deze bemiddeling leidde echter tot geen resultaat, daar de keizer afwijzend staat tegenover deze financieele wenschen van zijn zoon. Een raadselachtige geschiedenis. Zondagmiddag ongeveer halfvijf heeft op Stam- mersdijk aan den linkerover van de Keulsche vaart onder de gemeente Dieman, een raadselachtig on geval plaats gehad, waarbij twee dooden te betreu ren vallen. Voorbijrijdende wielrijders zagen eensklaps ie mand in de vaart, nabij den wal drijven. In den aanvang gelukte het niet den drenkeling op Jen oevtr te trekken. Sen Amsterdammer, zekeren P. van Dijk, Jacob van Lennepstraat,' die eveneens toevallig voorbij kwam, sprong te water en slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen. Bij het duiken stiet hij op een twijeede lichaam. Ook dit bracht hij boven. Het bleek dat van een vrouw te ziin. Dr. Der Kinderen uit Diemen, die op de melding van een autoon-geluk was uitgerukt en zich in de buurt bevond, constateerde, dat zoowei van den man als van de vrouw de levens geesten geweken waren. Met een roeiboot werden ed lijken naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te OudDiemen vervoerd. Later werden twee rij wielen opgehaald. Opmerkelijk en raadselachtig is het, dat nie mand op den Stammerdijk, die op dat oogenblik druk bereden en bewandeld werd, iets van het ongeval heeft bespeurd. Het is zeer onwaarschijn lijk zegt „De Crt." dat het ongeval op, een vroeger tijdstip van den dag heeft plaats gehad, daar het horloge dat op den man bevonden werd, 4.50 aanwees. Uit papieren, die hij bij zich had, kon met zekerheid worden afgeleid, dat zijn naam D. van Overloop luidt, vermoedelijk is hij werkman bij een der veemen te Amsterdam. De identitei van de vrouw heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. De burgemeester van Diemen, jhr. Bicker, deelde mede, dat men een meisje op het oog had en haar ouders had ',,omme hoeren regiment van bossen ende an ders daarop te hebben en te hangen", terwijl de heeren van 't stadhuis in 1522 bovendien nog een som van vijftig gulden beschikbaar stelden om in dien toren een „scoene eetka mer" en een keuken te bouwen. En bij die eetkamer is het niet gebleven, want ofschoon de stedelijke muur verdween, de toren bleef staan en de Kolveniersdoelen werd vergroot en verfraaid. Schaep telde er reeds in de 17e eeuw een koningskamer, een prinsenkamer, een groote en een kleine heerenkamer, een schutterskamer enz., en zoo kon het gebeuren, dat bij het verdwijnen van de Kolveniersschut- ters de Kolveniersdoelen eene uitstekende ge legenheid bood voor een logement, of zooals wij het thans wat deftiger noemen, een hotel een der oudste van Amsterdam. Een der oudste van de nog bestaande, maar niet 't oudste, zelfs niet de eenige Doelen, want 'Amsterdam was in de middeleeuwen drje schut tcrijen rijk, en toen deze in het laatst der 16e eeuw werden opgeheven, besloot de stad de Doelens als herbergen te verhuren, juist zooals Üat in de meeste andere steden ten onzent het geval was, waardoor wij thans nóg overal een logement of herberg „de Doelen" aan treffen. Zoo geviel het, dat ook die der hand boogschutters op het Singel in een herberg werd gemetamorphoseerd, om daarna en wel in 1672 als „Garmaleh-Doelen" in een hotel te worden herschapen. Dankte "het dien officieelen naam aan de garnalenmarkt, aan een zijner kasteleins den broeder van den schil der Barth van der Helst, was het niet alleen den bijnaam van „de doelen van van der Helst" verschuldigd, maar zeker ook voor een groot deel de talrijke schuttersstukken, welke tot het einde der vorige eeuw hier aanwezig waren en die den luister van dit eenmaal zeer gerenommeerde hotel verhoogden. De oudste herbergen van Amsterdam zij» natuurlijk dichter bij den Dam te zoeken- Zpo doen ontbieden. Zij herkenden de doode echter niet met zekerheid als hun kind. Leegstaande rijksgebouwen. Met betrekking tot de üczer dagen gepubli ceerde vragen ooor het Kamerlid Van ixave stijn gesteld inzake een te geven bescemming aan de panden ivruisstraat oü/2 te Kotteraam 'deelt minister de Geer het voegende mede Het is hem bekend ,dat te Rotterdam de panden Kruisstraat 5ü en b2, die in laid door den Staat der Nederlanden gekocht zijn voor ongeveer f 95000, met de bedoelinger een kantoor voor aen Rijksbetaalmeester te vesti gen, nog steeds leeg en ongebruikt staan- Het is juist, dat het uiterlijk van die panden er niet beter op wordt, doordat de straatjeugd deze 'bevuilt; met zeer bescheiden kosten zal dit zijn te herstellen. Inwendig ondervinden de panden geen schade van het leit, aat zij niet gébruikt worden. Het is den minister evenzeer bekend, dat destyus na dén aankoop voor een beurag van circa 180.000 aan ae beaoelde panden werd verwerkt, de kosten van inrichting, centrale verwarming enz. hieronder begrepen. Hij deelt de meeatng, dat Dij! verkoop der panden een zeer groot verhes door het Kijk zou worden geleden. Het schijnt veiliger., aic verlies niet jn 't openbaar te schatten, opdat He verkoopprijs niet gearukt worde. Hij; meen de in geen geval tot verkoo jpte mogen over gaan zoolang niet vaststond, aat aan een be* taaimeesterskantoor te KOuterdam, hetwelk thans onvoldoende is gehuisvest aan de .boompjes aldaar, als zoouamg geen behoefte meer zou bestaan. Toe nhet m verband met de vertraging van de reorganisatie van den girodienst nog niet mogelijk bleek, omtrent de reorganisatie van den betaaimeestersaienst spoeuig te beslissen, werd getracht de panden bij eenigen ana-eren Kij|ksuienst te benutten ot te verhuren. Tot kort geleden is men daar in niet op bevredigende wijze geslaagd. Sedert onlangs is de mogelijkheid ontstaan, het ge bouw voor een paar rujksdiensten te bestem men. Zoodra de hieromtrent in gang zijnde onderhandelingen tot een gunstig einde zijn gekomen, zuilen te dien aanzien de noodig: maatregelen kunnen worden getroffen. Zelfs op katten wordt bezuinigd! Van een oer regeeringsbureaux is naar wij in „De Avp." lezen onderstaande circu laire d.d. 9 Augustus aan de. verschillende rijksmagazijnen verzonden ^Gaarne zal ik van u vernemen voor hoe veel katten (bij het magazijn onder uw beheer) thans kosten aan het rijk in rekening worden gebracht en in welke gebouwen (mag.) die dieren zijn gehuisvest, alsmede het geldelijk bedrag per kat en per dag. Ook negatieve opgave wordt ingewacht. Voorts gelieve u c.q. te overwegen of uit een bezuinigingsoogpunt het niet mogelijk zou zijn het aantal katten eventueel te verminderen en zoo ja, in welke mate. Bij het 'baden verdronken. Zondag omstreeks 4 uu£ werd het vrije strand te Heemskerck, nabij Wij|k aan Zee, in opschudding gebracht door het vermissen van een 16-jarig persoon, die met zijn zuster en hare verlooide in zee baadde. Door de po litie werden onmiddellijk pogingen in het werk' gesteld het slachtoffer te redden. Een geoe fend zwemmer begaf zioh aan een lijn in zee en bracht ongeveer een half uur later een mans persoon aan land, die in zee dreef. Nadat men circa een uur "kunstmatige ademhalingen had toegepast, moest dr. De Waard uit Wijk aan Zee den dood oonstateeren- Het lijk werd naar een lijkenhuis je van de R. K. kerk gebracht, waar bleek, dat dit slacht offer niet de vermiste 16-jarige was, doch de was in 1535 op den Nieuwendijk een herberg te vinden, Spanej geheeten, toen de voornaam ste van Amsterdam, ofschoon de Heilige Drie Koningen en de Ster mede tot bekende her bergen van die dagen werden gerekend. Kort vóór 1535 was de Soudaen (de Sultan) aan de Plaetse verrezen, wier fundamenten een maal werden gelegd vóór het tegenwoordige paleis op den Dam, ter hoogte van de kleine steentjes. In die Souidaen hielden o.a. de heeren van de gerechts in 1544 hun maaltijd na een interessante lijfstraffelijke rechtspleging. Een andermaal lieten zij na zoo'n bloedige plech tigheid opdisschen in 't Uiltje, de Ster, 't Poor tje of wel in 't Pasteytje, die toen met de Re genboog eveneens aan de Middeldam waren gelegen en een gevstigden 'naam hadden. Am sterdam was in die dagen al zeer rijk aan herbergen, want behalve de zooeven genoem de vond men nog het Poortje in de Warmoes - straat, de Roode Leeuw „aan de Plaetse" op den hoek der Kromme steeg, die er naar genoemd werd, doch thans de Kromme-elle- bogsteeg 'heet het Paternoster, het Rad van Avontuur in de Oude Doelenstraat, en de drie Friezen (hij de Nieuwe kerk), waar o-a. in 1561 een lid van den Raad van Friesland zijn intrek nam. Het hërblergiersbedrijf was in die tijden verre van onaanzienlijk; zoo namen in 1548 de Am- sterdamsche burgemeesters hun intrek in een herberg waar „Gorkum" uithing; de waardin „joncvrouw Marie" geheeten, was de weduwe van Jan Andriaanszoon Persyn, en vermoede- lijk van adel. Deftige burgers hielden pensions voor gegoede reizigers, zoo namen de Amster- damsche burgemeesters geregeld hun intrek bij Mr. Jan van Ghinderdale, procureur bij de kanselarij van Brabant te Brussel, en dat wel tegen een vergoeding van 12 gulden 's jaarlijks, behalve de fooien en de geschenken; terwijl 'Hendrik Loeffsz, een der heethoofden tijdens de Amsterdamsdhe geuzen-beroeringen, Hen- 19-jarige Theodorus Bp.shof, Wonende baansgracht 38 te Amsterdam. 1 Des avonds te half 9 is het lijk Vafl vermisten 16-jarigen J. va» Elzen uit ue rierstraat 92 te Amsterdam, aangespoeld Wat Boshof aangaat, deze was, naar Crt." meldt, met een neef e»: oen'vriend" fiets naar Wijk aan Zee gegaan, iets dj, eiken Zondag deden. Nadat zij eenigen t«d zee waren geweest, verlieten neef en Vr het bad, doefi Boshof wenschte te blijven.'f hij te lang uitbleef ging men hem zoekJ vond hem eerst toen de dood gecoinstar, was. Niemand had zyn verdrinking gezJl' bemerkt. J. v. Elzen was met zijn zuster e» diens loofde per fiets naar Wijk aan Zee geg. waar zij eenige dagen zoude» verblijven, y loofd een broer gingen te ver in zee, Vooh de tweede bank en werden weggetrokken eerste wist zich zelf te redden. Inbrekers gesnapt. Vrijdagnacht werden oopr de politie Woerden op den U trechtschen straatweg J personen aangehouden, waarvan een een 1 droeg. Ze werden meegenpimen naar het litiebureau waar bleek, dat in een tafelkk dat vol zat met kaarsvlekken, verschillen antiquiteiten, 'koperen en zelveren voorwen waren, waarvan de aangehoudenen de E komst niet konden opgeven- Bij. onderzoe bleek, dat ingebroken was bij den heer fj, van Kempen, burgemeester, die met zijn milie uitstedig was, en dat de dieven door inslaan van een hovenruit binnengekomen ren. Hij het passeeren vain de brug voor politiebureau hoorde een der agenten, dat iets in het water gegooid werd. Bij het dre gen werden twee bossen sleutels opgeh De jongste van het tweetal, de 23-jarige broe, heeft reeds gedeeltelijk bekend. Denaa van den anderen arrestant is Wuck. hei personen komen uit Amsterdam, waar zij v rekening van het burgerlijk armbestuur, bij Leger des Heils waren ondergebracht. Naar de „Maas'b." verneemt, heeft N.ederl. spoorwegambtenaar, speciaal bek met de recherche inzake vermissing van gage, het geluk gehad, in samenwerking de Duitsche spoorweg-recherche en in hc zaak op zijne aanwijzingen, in verschillen plaatsen van Duitschland de hand te leggi op 'pen tiental personen, die zich toelegden 'het stelen van 'koffers, speciaal van buite landsche reizigers, waarin ze artikelen waarde 'konden vermoeden. Een burgemeester aangeklaagd. In de geheime raadszitting van Huizen harde nootjes gekraakt over het beleid den burgemeester. De waterleidingkwies kwam ter sprake en den burgemeester we verweten fraude te hebben gepleegd door li ter van de Weesper Waterleidingmij. te gebit ken, dat de meter niet kon controleeren. Et raadscommissie werd benoemd om te oude zoeken in hoeverre de burgemeester in da schuld heeft. NaChtvorstein. In Twente heeft het de laatste twiee nachtt jgevrorea. j De vrij'e uitvoer van aardappelen uil f België verboden. De directie van den landbouw deelt me dat volgens telegrafisch ontvangen medede ling van den rijkslandbouwcomsulent te sel de vrije uitvoer va» aardappelen uit Belg is verboden. Ongeluk met (jondelijken afloop. Op den Muiderstraatweg bij Muiden is dame onder de Gooische stoomtram geraal de beide voeten werden haar afgereden in zorgwekkende» toestand is zij naar een do iter te Muiden gébracht. Zij was met ha drik van Brederode logeerde, wien tijdens verblijf te Amsterdam in 1568 een 'werd aangeboden in den Prins, aanvankef de Prins van Oranje en ten slotte de Ou Prins geheeten. Het is deze herberg welke op „Oud H( land" werd herbouwdj zij behoorde eenni tot de gé buren van de Soudaen, en nadat 1652 het oude stadhuis door het vuur was fl woest, werden de vertrekken van de Prins 'bureelen van de vroedschap ingericht. D' 'toen was ook die Prins reeds ten doode ops' schreven, want met tal va» andere huize waaronder ook de in die dagen zeer gen» meerde herberg „het schild van Frankrijk ■Was dit hotel door de stad gekocht om te den gesloopt ten behoeve van het nieuwe sta' huis, ter kwader ure tot Paleis verheven. De Soudaen schijnt toen reeds te zijn dwenen, niettemin was het aantal logement- er te Amsterdam niet op verminderd, en 'voorname vreemdelingen zoo zij niet 'Constantijn Huygens een der stadslogemen» kozen wisten dat zij in het Rondeel oude stadstoren in 1630 door de stad verkoo drie jaren daarna geslecht en tot heerenk»! ment opgetrokken uitstekend waren g*h bergd. 1 Wat later kwam de Munt 'in aanmerkt oorspronkelijk een wachthuis naast de Re° lierspoort. Toen deze poort in 1618 was v brand en de uitbreiding der stad de Regulierspoort niet meer aan het einde vair Kalverstraat deed verrijzen, maar op het teg ■woordige Rembrandtsplein, werd het wa huis aan eenige gilden afgestaan, en naj"*, eenigen tijd als munt dienst te hebben ge<Ja werd het ten slotte bestemd tot herberg logement, gelijk het tot voor eenige jare° gebleven, (Wordt vervolge!'

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2