NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Ho 96. B> 3 T'Zaterdag 18 Augustus 1928 82e Jaarg per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. revue van de week int ons mono wachten staat. Amy DIJKER COURANT Deae courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. &BOHNERENTSPRIJB REDACÏEÜB-UITGEVER BUREEL: Moor dscliarwoude. PR IJS DER iS. ERTES ÏIENi Yam 1K regelt 75 ct., elke regel meer 15 ct. Sroote letten of Tignetten worden naar piaatsrnimte berekeed. Brieven reehtctreeka aan den Uitgever Dil Nummer bestaat uit twee Bladen. M EERSTE BLAD. 14 Augustus. Het was „een publiek geheim", wordt nu dopr vele mensoben gezegd... Men weet trou wens van ouds: het getal „profeten", dat na het bekend worden der oplossing van verier Hi geheimenissen verzekert dat zij al lang het naadje uit de kous wisten, het is verbijste rend grootOm duidelijker te wordende miinisterieele crisis is opgelost. De heer H. •Coüjn, oud-minister van Oorlog; is tien jaar geleden als zoodanig afgetreden, toen het Ka binet-Gort v. d. Linden dat van Mr. Heems kerk v erving, de oud-directeur van de „Ko ninklijke"; de leider van de anti-revolutionai yen, Kuyper's opvolger* is op Zaterdag 11 Au gustus door H. M. de Koningin op Het Loo beëedigd en trad den 13en Augustus '23 (voor bijgeloovigen onheilspellend cijfer!) op als mi nister van Financiën, opvolger van Mr. De 'Geer. De vermaarde militair, oeconoom, sty list, financier, zakenman, redenaar, figuur van kracht en fijne taktiek, de heer Hendrik Colijn, de geniale boerenzoon met zijin schitte rende carrière, durft 't aan om in de huidige boo 'heel-ernstige tijdsomstandigheden, leider te worden van den Haa.gsch.en Kneuterdijk, tei - wijl bekend is geworden, dat in het dienstjaar 1924 voor de Schatkist een tekort vanom £n bij de 150 millioen gulden zal zijn te dek ken. Waarbij dan nog komt de noodzakelijk heid om in eenigen vorm de defensie van Jndië te regelen. Exc. Colijn heeft daarmee het Ka- binet-Ruys de B;eerenbrouck zeer zeker uit een „impasse" gered, die voor het Minjsteiie, V- zou de heer C. de portefeuille van Financiën geweigerd hebben, vermoedelijk doodelijk zou zijn geworden. Wij; weten nu reeds, dat minister Colijn het snoeimes zal hanteeren met de vaste, forsche hand, die men van hem kent. Hij is feitelijk, nu, de „man op de comman do-brug", de premier, al zit hij ook niet op den presidialen zetel in den ministerraad. Hij zal op tot nu toe ongekende manier be zuinigen, ook op de traktementen der amb tenaren. Colijn is veel sterker nog, dan de Geer. En dwarsboomt men den nieuwen be windsman, hij zal (weet men) vóói de keuze stellen: toegeven of 'tmet een anderen minis ter doen... in de gegeven omstandigheden zal er voor het Parlement niet veel anders resten dan zij "t dan na hevig pruttelen, zich onderwerpen. En mr. De Geer heeft den vooi- treffelijken raad gegeven bij zijn aftreden: men vergete thans, alle politieke en verdere veeten, steune den nieuwen minister, terwille van 's lands belang, bij het vervullen van diens schier bovenmenschelijk zware taak Augustus is op haar helft, midzomer laat zich gelden, wij doorleefden weer extra- zwoele dagen, en velen beefden bij de ge dachte aan een nieuwe hittegolf, die zich ge lukkig liet wachten. Het is, na de oplossing der crisis, dan wer kelijk komkommer-tijd geworden. De minrst«r" president kon eindelijk met verlof gaan. Maa het nu eerst officieel optreden van Exc. Col jn aan den Kneuterdijk brengt natuurlijk allerlei extra-werk in de departementale winkels Voor het begin van de groote, parlementair campagne 1923—'24 (en welk eene zal nat nu worden 1) krijgen wij de Jubileumfees ten, - in de periode van 31 Augustus tot 7 of 8 September. Feitelijk zij|n ze nu reeds be gonnen. In Den Haag werd (in „Pulchn ge opend, door minister De Visser, de Ju r leum-tentoonstelling van werd der schilders ui het schier-doorleefde eerste kwart van de 20e eeuw. Den 17en a.s. zullen de Padvinders onze Koningin hulde brengen. De groote nationale bebetooging op den Dam in de hoofdstad door het Centraal Huldigings-Comité 1898—1923 voorbereid voor den 6en September, zal de „piece de resistance" van het feest zijn. Reeds hebben zich 10.000 deelnemers er voor aangemeld (de spoorweg-tarieven zijin voor hen beduidend verlaagd), de profetie, dat er slechts flauwe animo voor de Dam-betooging zou blijken te bestaan, is dus reeds gelogen straft. Van 31 Augustus tot 7 September wordt te Amsterdam ook groote winkelweek gehou den. 'tZal er dus „ouderwetsch vertier" we zen in groot Mokum. De Regeering heeft aan de verschillende gezindten verzocht op den 5en September de kerkelijke herdenking van het zilveren Koninginne-Jubileum te doen plaats hebben. Moge het Wilhelmina -feest, nu op-handen er veel toe bijdragen om het besef je versterken, dat wij nu meer dan ooit natio nale eenheid, samenwerking van alle par tijen en groepen, noodig hebben 1 Uit de parlementaire sfeer kwamen ondanks reoes nog enkele „klanken". De heer Braat 'ging weer op het zomertijd-aanbeeldje hame ren. Hij vroeg, wanlneer nu ten leste het einde in 1923 zal komen van de door hem verfoeide regeling? En bekend werd, dat deze vermoedelijk' in de eerste week van October is te wachten. Mep heeft zich dus voor te breiden op nieuwe uit barstingen van verontwaardiging des Plattelan ders, misschien wel het aanvatten van de ob structie, waarmede hij indertijd dreigde? Dr Sctie.urer, de anti-revolutionaire medicus, kwam in Vragen, tot Minister De Visser ge richt ,op tegen het zenden van een Regeerings- vertegenwoordjger naar de droeve plechtigheid der verassching van Couperus' stoffelijk over schot, terwijl de Regeering zelve de lijkver branding in strijd met de wet acht. Wellicht spruit daar straks eene interpellatie uit voort, het thans zoo geliefde parlementaire wapen?... In de jongste doodenlijst vindt men o.m. de Dr. H. Pierson, den oud-president-directeur van de Heldringgestiohten, te Zetten, voorts: van Jos. Tyssen, den vermaarden ope ra-zanger, op 52-jarigen leeftijd overleden ten gevolge van de verwondingen, hem eenigen tijd geleden door straat-apachen toegebracht, en van den bekenden Utrechtschen uitgever en eigenaar van verschillènde ondernemingen Joh. de Liefde. Enkele grepen, als steeds uit de wederom ontstellend uitgebreide misdadigheids-rubri ek. Er is' iemand gepakt, die misschien zal biij ken de dader te zijn van den- afschuwelijken moord, gepleegd op den seinwachter der halte Giesen-Nieuwkerk. De knoeierijen bij den, dienst der Rijks-gebouwen blijken een .zeei grooten omvang te hebben. Een „kongsi" van op zoet-winstje belustem heeft Vader Staat ge durende jaren blijkbaar voor tonnen gouds be drogen en bestolen, 't Wordt eene „cause célè - bre" van den eersten rang, en tal van perso nen verkeeren in bijzondere hachelijke posi tie, wat hun op vr ijejyoeten blijVen betreft!... Ik zal 't over deze kwestie nog meermalen moe ten hebben. De Amsterdamsche politie had het geluk een 23-jarig individu in het net te krijgen, die een reeks van inbraken op z'n kerfstok heeft. Te Dotdt is een gemeente-ambtenaar gearresteerd van fraude verdacht. De voortvluchtige kapi tein der administratie te Ede heeft den minis ter van Oorlog per brief gemeld, dat hij elf jaar pensioen heeft „meegenomen". Blijft Z.Ed Gestr. langer leven, dan mag de Staat de rest hebben... Er schuilt zekere soort van galge- humor in dat nobel-goedgeefschel... Over de verdere inbraken, roo vers-aanvallen op den pu- bliieken weg etc. zal ik' nu maar zwijgen. Onder dc recente ongelukken was het tra gisch geval te Rotterdam, waar twee kleine meisjes door verdrinking om het leven kwa men. In het zoute en zoete water schuilt nu voor vele onvoorzichtigen van onderen en jon geren leeftijd het groote gevaar. Aan het Sohe- veningsche strand moest een gezin aanschou wen het jammerlijk in de golven omkomen van den 35-jarigen huisvader. Dë „roode haan" had weer, heel wat op zijn geweten. Bij een brand te Hilversum kwam een vierjarig kindje om het leven. Te Edara werden een stalhouderij en brandstoffenbewaar plaats, met drie auto's, door het vuur vernield. Te Vlaardingen had een geweldige brand plaats in een kuiperij. In „.Het Gas" vjndt men behartigenswaardige wenken met betrekking tot de manier, waarop men met gasfoestellea moei omgaan, 'tls wel zeer dringend noodig, dat men denke aan het geval van gasver giftiging, onlangs te Utrecht, voorgekomen! van deze dingen in ruimen kring kennis worde* genomen. Aan „débdcles", ineenstortingen bij voortdu ring geen gebrek. Die van „De Dag" c.a. ver schaft (bij luwende belangstelling vari de zijde des publieks) telkens nieuwe „vergezichten".- zonder dat men kan nagaan, waar de zaak op zal uitloopen. Zoowel de verdere Broëkhuijs ondernemingen op loterijgebied als „Tijdgeest" trekkingen c.a. worden vanwege de Justitie ge stuit. Onder de vele, vele thans wankelende zaken blijkt ook të behooren de pas met zoo veel vertoon opgerichte Scheveningsche „E. M. I. T." De strijd en spanning in het auto-taxi-, als ook in het textielbedrijf duren voort. Tn de sfeer der Kon. Vereeniging „Het Nederl. Too- meel", is na dr. Royaards' terugkeer uit Amerika en de weigering van f 25.000 mèër subsidie door den Amsterdanaschen Raad, hevige gisting. De kans van staking vlak voor ile September-feesten (dr. Royaards bleek wel degelijk een Nederlandse'h stuk te willen op voeren op den feestavond, (tegenwoordigheid van de Koningin) leek niet geheel uitgesloten? En men beleefde 't zelfs, dat eengansche Gemeenteraad aan het „striken" ging. De Weertsche vroeden gaven dit allernieuwste exempel: En tot de „nova" van deze veelbe wogen dagen behoort de tijding, dat een Bos sche firma aan de autoriteiten heeft overge legd het wei-bestudeerd ontwerp voor een ambtskostuum von de vrouwelijke afgevaardig den. Zou men dit lezend niet geneigd worden zich af te vragen, of wij in 1823, insteè van 1923 leven? BUITENLAND. Eindelijk is het er 'dan toch van gekiomen, dat het kabinet -Cuno onder den aandrang van de Communisten en Sociaal-democraten is af getreden en plaats heeft gemaakt voor een kabinet-Stresemann, dat binnen 24 uur na het aftreden van Cuno werd gevormd. Déze nieuwe regeering vormt een z.g. „groote coalitie" en 'bevat alle partijen met uitzondering van de* communisten en Duitsch-Natjonalen. Uitdruikkelijk heeft Stresemann, de nieuwe Rijkskanselier, en tevvens minister van buiten- landsche zaken, in de zitting van den Rijksdag medegedeeld, dat het buitenland niet moet ver wachten, dat de Duitsche regeering inzake het lijdend verzet zal afwijken van de politiek der vorige regeering. Inderdaad bestaat hiervoor geen aanleiding, nu de Britsche regeering in haar laatste nota aan Frankrijk en België openlijk heeft te ken- feen gegeven, dat zij de politiek van Frankrijk en België in het Roergebied afkeurt en dat z hijet lijdelijk verzet, dat van Duitsche zijde wordt gepleegd, kan begrijpen. De toestand in Duitschland was de afgeloo- pen week buitengewoon critiek. De communis ten drongen aan op algemeene staking, hetgeen o penkele plaatsen leidde tot botsingen met de politie, waarbij een groot aantal personen werd gedood en gewond. Een gedeelte, van Berlijn, voornamelijk dat, waar de regeeringsgebouwen zijn gelegen, was eenige dagen van licht en water verstoken. Ten slotte hebben de communisten voorloopig hun pogingen om algemeene staking over het ge- heele land te bewerkstelligen, opgegeven en de toestand is eenigszins verbeterd. De bovengenoemde nota der Britsche regee ring, in welke zij bovendien wijst op de ver plichtingen van dè géallieérden tegenover En geland .verplichtingen, waarvan de Britsche regeering niet afziet, heeft te Parijs en Brus sel, zooals van zelf spreekt, weinig sympathie kunnen vinden. En Pyoincaré heeft zich ge haast een nieuwe redevoering te houden, waar in hij verklaarde, dat Frankrijk niet van zijn stuk is te brengen. De loop der gebeurtenissen in de eerstvol gende weken zullen van groot belang zijn op 'de ontwikkeling van den internationalen poli- tieken en economischen toestand. Veel hangt hierbij af van de verdere houding van de Brit sche regeering tegenover Duitschland, welk land thans in verband met zijn ontredderden toestand alle leveringen in natura aan alle ge allieerden heeft stopgezet. De voornaamste oor zaak hiervvan wordt geweten aan de bezetting van het Roergebied, waardoor Duitschland niet in staat is te produceeren. In dit verband wordt bevestigd, dat het heengaan van den Amerikaanschen president Harding niet zonder invloed is op de ontwikke ling der verdere gebeurtenissen. Het stoffelijk overschot van President Har ding is aan het einde der vorjge week te Ma rion in Ohio ter aarde besteld. De Turksche Nationale Vergadering heeft in haar eerste zittjng, die in het begin van deze week te Angora heeft plaats gehad, Mustapha Kemal Pasha tot president gekozen. De ope ningsrede, die deze oorlogszuchtige heer heeft gehouden, getuigt niet van veel vredelievend heid, want hij meende te moeten zeggen, dat de vrede voor Turkije niet noodzakelijk is. In Amerika, in de omgeving van Kemmeler, heeft een groot mijnongeluk plaats gehad, waarbij een groot aantal arbeiders het leven heeft verloren. Reeds zijn meer dan 70 lijken gevonden. BUITENLAND Onder dit hoofd wordt uit Berlijn aan het „H,bld" geschreven: Tot den 2Sen Augustus heeft de Duitsche burger, zakenman, winkelier, journalist, romanschrijver, a:ts, advocaat, of welk ander vrij beroep hij ook moge uitoefenen dentijd. En dan, maar ook geen dag later, moet hij behalve zijn belasting over 1922 nog bovendien als vooruitbetaling op die over 1923, het vroolijke bedrag van 1175 maal de belasting van 1922 neergeteld hebben. Aldus heeft de Rijksdag in koortsstemming de afgeloopen week besloten. Maar daarmee is het natuurlijk nog niet uit. Een extra-belasting van 800 maal de inkom stenbelasting van 1922 wordt binnen enkele maan den nog tweemaal verlangd, industrie en landbouw moeten meer dan sprookjesachtige bedragen op brengen, maar ook de ondervoede novellenschrijver wordt tot op het hemd uitgekleed. De „Deutsche Tageszeitung", die in het bijzonder de belangen van derrlandbouw te verdedigen heeft, rekent haar lezers o.a. voor ,dat iemand, die 400 morgen land bezit ,en over 19211922 voor inkomstenbelasting voor een bedrag van 120.000 mark aangeslagen was thans onmiddellijk 40.000.000 M. broodbelasting, 32.000.000 Mark inkomstenbelasting en een be drag van 64.00O.000 Mark belasting voor Rijn en Ruhr heeft te betalen, en in het geheel op 1 Sep tember en 26 Februari nog 41/2 milliard tweede en derde Rijn- en Ruhr-belasting zal hebben te voldoen. Daarbij komen dan nog op uiterlijk 1 Tan. a.s. Uveemaal 32 millioen inkomstenbelasting, 800 millioen broodbelasting; voor het geval de betrok kene nog een auto, van bijv. 10 P.K. bezit, 400 millioen autobelasting en dan natuurlijk de ge wone belastingen, zoo o.a. de vermogensbelasting, die echter van te voren nog snel „herzien" zul len worden. Vermoedelijk echter is deze berekening nog'ver beenden de werkelijkheid. Want de nieuwe belas tingen zijn zoo versch uit den oven gekomen, dat vrijwel niemand er hier precies weg mee weet. Alleen de eerste schrik daar weet men weg mee De menschtn kijken elkaar sinds gisteren wezenloos aan, en als ze met potloo den opschrijf boekje snel eenige berekeningen gemaakt hebben, dan giijpen ze met beide handen in het haar en kunnen geen woorden vinden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1