RAADSLID AF. Morgen, Woensdag, zal de heer J. Schuit van Sint Pancras voor het laatst de raadsvergadering- bijwonen als lid van den gemeenteraad dezer ge- meente. Hij heeft als zoodanig zijn 25-jarig jubileüm mo gen vtóren en van die 25 jaren heeft hij een 5-tal als wethouder gefungeerd. Den 22 Augustus 1898 werd hij tot raadslid ge kozen en van 1909 tot 1914 was hij, wethouder. Wij hebben den Heer Schuit geen levenswijsheid te prediken. Hij is zooals men dat noemt, „in het louw van de tachtig" en heeft de helft van zijn leven in Sint Pancras doorgebracht. Hij woonde In de Schermer ,bij Rustenburg, was daar geacht en geëerd en wederkeerig spreekt men elkander nog 'toe, wanneer hij kennissen uit zijn vroegere woon plaats ontmoet, met „Buur" of „Buurman". Dat teAtent nu de geheele persoon. Door en door eenvoudig. In zijn doen in zijn laten en ook in zijn spreken. Veel heeft hij nooit gezegd en wat hij zei of beoogde, was altijdi in de dorps- taal. Hij was steeds kalm-gemoedelijk en schertsen kon hij als de beste. Dan was er stemming. Die er ook veelal niet was. Dan liep het mis. De Pleer Kloosterboer zat dan dwars op z'n stoel, zag schuin naar den voorzitter op en Schuit kwam „droog" uit den hoek met langzaam uitgesproken zinnetjes. Eens op een keer, dat 't weer misliep, het is lang geleden, moest de voorz., Burge meester Smit, iets naslaan. Z.A. liep naar de kast en zwaaide een brutaal spinnewebje weg. „Wat nou, Burgemeester, vang je de leste vliegen?" vroeg Schuit. De raad lachte,, ook de Bur gemeester glimlachte en moet op dat oogenblik gedacht hebben: „Het is de kwaadste kerel nog •niet." Onverdroten kalm, ook al spookte 't er van binnen, bleef S.chuit en was altijd de zelfde. Dat gaf steun en wekte vertrouwen en daarmede veroverde hij eene vriendelijke gezind heid van de zijde zijner medeburgers. Levenswijsheid, zoo zeide ik, heb ik niet te pre diken, niet waar, vriend Schuit, je hebt daar, van genoeg in Sint Pancras opgedaan. Kerel, -.vat kon je soms lastig wezen met je vragen, maar, je dacht steeds: „Door vragen wordt je wijs of verkeerd onderrecht." Levenswijsheid I Had je gedacht, dat je nr. 6 zou komen te staan op de candidatenlijst? Zij, die dat hebben gedaan, hebben zich zelf meer ge blameerd dan jou. Wees er van verzekerd, dat zij nog niet in het „louw van de tachtig zijn." Je zal je er boven weten te verheffen en, als je 't nog niet wist, mij nazeggen: „Een mensch leert nog steeds eiken dag." Dat was wat anders, nietwaar, toen je nog on-, der de oude kieswet de door alle partijen gewilde man was? Thans gaat de Hieer Schuit met collega Bakker uit den Raad. Laatst genoemde was 14 jaar raads lid en 8 jaar wethouder. Ik memoreer dat even omdat beiden gelijk heengaan. Maar, doel was, het zilveren raadslidmaatschap-jubileum te gedenken van den Heer Schuit, die zeker nooit eenig eigenbelang beoogde. De Heer Schuit kan terugzien op een tijdperk van viuchtdragendem arbeid, van een gemoedelijk en viiendschappelijk willen, van een belangloos stre ven voor de gemeente in den geest, zooals hij dat zelf zou zeggen: „Daar zitten wij voor." De ge meente Sint Pancras is hem dank verschuldigd. De Heer Schuit kan gerust zijn. K. VAN ALLES EN N06 WAT (Nadruk verbidden). 't Geluid tuigt van den piot, pf hij gescheurd of dicht is. Het spreken van den man leert pf hij \vijfs of licht is. Er zit een. gulden waarheid in deze dicht regelen. In den volksmond heet het: „Holle Vaten klinken het hardst". Behporen de vroede vaderen van het Zeeuwsche dprpje Graauw tot deze „'holle vaten"? Aan hun woorden zou •men in geen geval zeggen: dat zij vroed, d.w.z. •'wijs zijln. Op de raadsvergaderingen daar in Graauw gaat het eigenaardig toe. De laatste '„Ze ihad vijftig gulden en niet meer. Ik gaf ze haar. Als zij morgen vroeg nuchter is, zal ik haar weer dronken voeren." „Hoe kwam je aan dien kelder?" „Ik huurde eenige dagen geleden twee ka mers in een klein huisje,, wier eigenaars op reis zijn en waarbij ook een zolder en een kelder behoort; als de eigenaar terugkeert is de Zigeunerin al lang weg." „Wees voorzichtig," zeide Juliaan met holle stem. „En ga nu heen. Je hebt alles verno men, wat je weten wildet. Je langer .verblijf hier zou wel eens in het oog kupnen vallen." ^Natuurlijk. Graaf Alvary kan alleen aan zienlijke menschep bij zich ontvangen," zejde de vreemdeling lachend. „Wanneer zie ik je terug?" Juliaan aarzelde een oogenblik en zeide toen: .K,Vandaag over een week in Pest. Onder .welken naam kan ik je vinden?" „Je weet immers, dat ik Simon VJlar heet; als je iets van mij hebben wilt, stuur dan eenjg bericht naar de „Witte Leeuwen." Juliaan knikte. „De andere helft van het geld schenk ik je niet," zeide de vreemdeling reigepd, breng Jiet mee." begon, met een redevoering van het raadslid N,, gericht tot den voorzitter, en ving aldus |aan: „Ik laat me door jou niet langer bed.. 'Jij hebt me al lang genoeg dwars gezeten. Nou is 'tuit, versta je mei" De tegenzang van den voorzitter was in den beginne nog al kalm, en N. zette het dispuut voorc met de woorden: „Jij bent een leugenaar, dat heeft je verkie zingspropaganda ons geleerd." De voorzitter: i„Jij bent van den eersten leugen niet gebars ten." N.: „Jij zeker, ook nipt, jij bent «zot! Een gemeene vent ben jij. Jijj hebt getracht en je doet het nog, mijn heeie leven ongelukkig te maken. Ze moesten je ophangen." De gedaca- tenwisseling werd daarna nog geruimen tijd af en toe onderbroken door gehamer van den voorzitter en vuistslagen van N,„ in denzelfden geest voortgezet. Je moet mekaar maar zoo min mogelijk ver dragen, schijnt het principe te wezen vati iden heüenclaagschen mensch. Het leven op -zich zelf is toch al zoo gezellig! Van allerlei din gen ontmoet je, die je de stuipen van schrik op het lijf jagen. Als je b.v. als meisjes onder elkaar eens lekker taartjes wilt gaan snoepen en er komt een zwerm bijen op je afl Dat ,is dezer dagen te Parijs gebeurd, waar een twin tigtal meiskes onder vroolijken kout in een lunchroom .allerlei zoetigheidjes zaten te coin- s,umeeren. De dametjes namen natuurlijk gil lend de beenern evenals het bedienend perso neel, en zoo, bleven de bijen gedurende drie uren meester van het terrein. De eigenaar van de lunchroom riep de hulp der polity in, doch pok deze wist tegenover deze inbrekers geen raad. Eindelijk trok ,de gemeentelijke ont- smettingsdienst er op uit, maar, alsof zij het gevaar voelden aankomen,, voordat deze ver delgingsplannen ten uitvoer had gebracht, ko zen de bijen het „hazenpad". Dat doet de macht van het kleineOok bloedzuigers zijn kleine beestjes en bij! één tegelijk kunnen ze niet veel kwaad. Maar als ze vereenigd optreden, wee dan het slacht offer. Het is verleden week in den D -trein tusschen Weenen en Boedapest gebeurd dat de passagiers van den slaapwagen midden in den nacht gewékt werden door het gegil van een dame in een der compartimenten. Van alle ■kanten kwamen dames en heeren pp het angst- •geroe ptoesnellen. Wat was er gebeurd? De gillende dame was plotseling met een schrik wakker geworden, waarbij zij tot de minder aangenam «ontdekking kwam,, dat er een drie stal bloedzuigers op haar hals zat, die bezig waren hun dorst te lesschep. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bra ht aan het licht, dat "de slaapwagen vol bloedzuigers was. Deze wa ren ontsnapt uit een sigarenkistje waarin een der passagiers ze had bewaard, 't Spreekt van zelf, dat er over het geval hartelijk gelachen werd. Het duurde eChter geruimen tijd, eer allen zich weder ter ruste hadden begeven, want ieder was bevreesd, tijdens zijn slaap eveneens door een bloedzuiger te zullen wor- 'den bezocht. Urenlang waren de passagiers nog bezig met het vangen van deze diertjes. De eigenaar van de bloedzuigers too|ade zich zeer dankbaar dat hij z'n lievelingen weer 'terugkreeg! Hoewel het wat eigenaardig schijnt een kist Ij e met bloedzuigers op reis mede te nemlen, moet men zich daarover niet te veel verwonderen. Hoe verder men naar 'het Oos ten komt, des te eigenaardiger dieren houden de menschen er op na. Zijh iniet de Serviërs beroemd door de vele vlooien welke ze met hun hartebloed voeden en de Bulgaren van wege het onnoemelijk aantal luizen en torren dat men in hun land aantreft. In Turkije vindt (men allerlei soort ongedierte broederlijk en •zusterlijk dooreen iri z'in bed rondscharrelen. Ook zal de opmerkzame reiziger in dje verre landen waarnemen, dat de smaken van de be woners eenigszins versdhillen met de zijne. De Bulgaar 'houdt van Yoghurt, de Arabier van kous -k!ous, de Indiër van rijst en de Chinees van hondenvleesch. Correspondentie Om verschillende redenen kunnen wij 't ons toegezonden stuk van <Je „pauken-commissie", te Zuidscharwoude, niet opnemen. ,',Ik zal trachten, aan je wensch te voldoen; ga nu heen en sluit de deur." De vreemdeling ging heen en haalde verruimd adem. XII. Terwijl Juliaan in de stad deze ontmoeting had, wandelden Bertalain en Hedwig in druk gesprek in het park op en neer. De jonge gravin was in bijzonder goeden luim en van de afgeloopen nacht was geen spoor meer aan haar te bemerken." „Wat ben ik er blij mee, dat Juliaan ver trokken is," zeide zij opgeruimd. ;,,En ik begon al jaloersch op hem te wor den; i'k ihield hem voor een gelukkiger mede dinger, maar nu zie ik, dat jk mij vergiste." „Gij weet toch wel, dat ik u onveranderlijk1 trouw benl" 1 „Zult gij' 'het echter aan mij' blijven? Bij onze laatste gesprekken waart gij zoo koel." '„Merktet gij dan niet, dat alles scherts was?" „Neen," antwoordde Bertalan somber; „ik kan 'het niet als scherts opvatten; wij spreken in ernst en uwe woorden deden mij pijn." ,„Denk er niet meer aan," zeide Hedwig vleiend, terwijl zij met haar lief kopje tegen zijn arm leunde. „Ik zeg dikwijls iets, waarvan ik later berouw heb; vergeef het mij, ik ben een vertroeteld kind." (Wordt vervolgd). Ï5S' BUITENLAND Het vreeselijk ongeluk in de Pyreneën. Het opruiimingswerk in het ravijn is tot Vrij dagavond voortgezet/Toen rondom en onder den auto geen lijken, noch voorwerpen, welke kan de verongelukten hebben toebehoord, meer gevonden werden, besloten- de autoriteiten de autocar door middel van dynamiet te doen vernietigen, om aldus een einde te maken aan de groote nieuwsgierigheid der tallooze toeristen, die van alle kanten derwaarts komen en de meest fantastische geruchten over hel ongeval rondstrooien. Zeven lijken zijn nog niet teruggevonden, het lijk van den chauffeur en de lijken van 6 (Hollanders, Wegens de groote hoeveelheid steunen en rotsen in de rivier zal het enkel mogelijk zijn de2e lijken op te halen, wanneer ze verder op aan de opper vlakte komen. De consul en de andere autoriteiten hebben zorg vuidig aile mogelijke aanwijzingen verzameld, wel ke de families in staat kuinnen stellen de identiteit van het hun bekende slachtoffer vast te stelled. De families der slachtofers zullen van het resul taat van het onderzoek in kennis worden gesteld. .Tot dusverre is er geen enkele mededaeling omtrent den naam der slachtoffers, wier identi teit is vastgesteld door autoriteiten gedaan. De her Kuypers, die het nog steeds goed maakt maar nog rust moet houden, heeft opnieuw aan de Parijsche redacteur van de „Msb." zijn lezing omtrent het onklaar raken der stuurinrichting be vestigd. Dit geschiedde juist op het oogenblik, dat de auto met tamelijke groote vaart langs den weg reed. De her> Ifuypers merkte op dat de snelheid van den auto over het algemeen op verschillende gedeelten van den weg aanzienlijk was. Vóör het ongeluk had de auto nog even gestopt omdat één der inzittenden een wandelstok had laten vallen. ,De leider van het gezelschap, de heer Klerk en de chauffeur wijdden op een gegeven oogenblik zooveel aandacht aan de stuurinrichting dat hij begreep dac er iets niet in orde was. Daarna zag hij, hoe de auto plotseling juist bij een kromming van den weg weigerde aan het stuur te gehoorzamen en recht door ging, dwars door de borstwering langs den afgrond heen de laagte ra Over het algemeen verwondert men zich over de groote snelheid, waarmee de auto's gewoonlijk rijden, terwijl men ook verbaasd staat over het feit dat garagehouders en chauffeurs langs bergwegen auto's laten loopen met 30. zitplaatsen en meer. Hii bevestigde ook dat de weg op het oogenblik van het ongeluk vrij was. t Zooals gezegd, werd besloten in het ravijn 25 kilo dynamiet te laten ontploffen onder den verongelukten auto. Daarna daalde men erin af en toen bleek dat het resultaat niet met de ver wachtingen overeenkwam. Alleen het voorstuk van den auto was van zijn plaats geslingerd. De bed ding van den stroom blijft dus versperd, zoodat men een nieuwe poging zal dienen aan te wenden De nog niet gevonden lijken zijn vermoedelijk vast blijven haken aan rotspunten in diepe kolken in welk geval niet te voorzien is, wanneer zij geborgen zullen kunnen worden. Een invasie van arbeiders, op zoek naar voedsel omliggende plaatsen het stadje binnenkwam en bij de voornaamste hotels, waar veel Engelschen !o- geeren, den eisch stelden, dat deze dadelijk geslo ten en de voorraden levensmiddelen aan de bevol king gegeven zouden worden. Zij verklaarden vol doende werk en loon te hebben, maar dat het voed selgebrek hen onmachtig tot werken maakte .3 De directeur van het Schlosshotel, sprak: met de mannen en wist hen ervan te overtuigen, dat sluiting van de hotels vóór afloop van het seizoen zou beteekenen, dat ongeveer duizend personen zou den werkeloos worden. De leiders verzekerden daar op, dat de gasten niets te vreezen hadden en dat zij in den loop van den namiddag zouden heengaan. In verschillende hotels werd hun daarop te eten en te drinken gegeven, waarna zij op volkomen' correcte wijze het dorp weer uitmarcheerden. - Hevige regenval. De bladen vernemen uit Warschau, dat, naar uit Piotzk wordt geseind, aldaar tengevolge van een geweldigen regenval, overstroomingen zijn ont staan, waarbij 34 menschen zouden zijn verdronken De strijd in Marokko. De reeks militaire rampen voor Spanje in Ma rokko is weer met een vermeerderd, die dit keer heeft plaats gehad onder de oogen van den chef van den generalen staf, generaal Weyler zelf, de zer dag.n te Melilla aangekomen. Een B.T.A. telegram uit Madrid meldt, dat vol gens een communiqué van den mini ter van oorlog de operaties op 18 Augustus begonnen, ten doel hadden het terrein der stellingen Tiara Ohein en Afrau van vijanden te zuiveren. De tegenstand der lebellen belette de Spanjaarden hun doel te berei ken, zoodat zij zich tijdelijk in den namiddag van den i8en moesten terugtrekken. De Spanjaar den stootten op egn verbitterden tegenstand. En dan volgt het reeds uit zoo vele Spaansche neder lagen in Marokko bekende, en voor den binnenland- sciien toestand van Spanje zoo gevaarlijk recept: Alle verloven zijn ingetrokken, verlofgangers zijn teruggetrokken en men zal troepen en materi aal ter versterking zenden. Een officieel communi qué voegt hieraan toe, dat de Spanjaarden verloren. 12 officieren, o.w. twee hoogere oficjerqb gedpod elf Spaansche officieren en eep jnlandsch officier gewond. 140 gpagnsche soldaten gedood of ge wond. 81 iqlandsche soldaten gedood of gewond. De jacht der Franschen op geld. In antwoord op protesten wegens het inbeslag- nemen van gemeente- en rijksgelden en van voor raden in een drukkerij te Dusseldorf, werd van Fransche zijde geantwoord, zoo meldt men uit 'Berlijn, dat voorbaan de bezettingstroepen zich ove:al gelden zullen toeëigenen waar ze die maar vinden. De ellende in Duitscbland. Gisteren werd iq Neujcüln, voorstad van Bérlijn, eeji echtpaar bewusteloos gevonden. Wegens gebrek aan levensmiddelen hadden zij zelfmoord gepleegd door gasvefstikking, De man kon nog gered wor den, - Gisteren is een geheele reeks zelfmoorden ge; meld, bijna steeds was levensmiddelengebrek de oorzaak. Hel dure tramverkeer In Berlijn. 'Het BerUjpsche gemeentebestuur zal zich in zijn zitting van Woensdag bezighouden met het voorstel der verkeeiscommissie inzake het stopzetten van het' tramverkeer. - j De ontvangsten van de tram zijn met 5én mj lioen de uitgaven met twee millioen toegenome Een verandering in deze wanverhouding schi. den autoriteiten niet mogelijk. De verkeerscomm sie is algemeen van opvatting, dat een verhoogin'! van het tarief van 100.000 mark in Berlijn onirio> lijk is. Men wil thans eerst nog de ryksregeerfiF verzoeken het dagelijksch deficit van 50 tot milliard uit de rijksmiddelen bij te passen. Wanned dit geweigerd wordt, zal het gansche verkeer Wo,P ien stopgezet. te Oberhof. Een correspondent van de „Times" meldt, u;f Oberhof (Thuringen) d.d. 15 Augustus, dat 'dien middag plotseling een honderdtal arbeiders u;, Treinroof bij Moskou. Uit Moskou wordt gemeld, dat de trein, waar. mee de delegatie der Tsjecho-Slowaaksche inrj triee'en naar de tentoonstelling te oskou reisde niet ver van deze stad door een rooversbende is' overvallen. De bandieten plunderden de reizigCrs geheel uit en namen hun monsters en bagage me> NIEUWSTIJDINGEN. Ie oftde «rloone tere vo lOiiden estuur lering t Het ouderdomspensioen. Een der Amsterdamsche bladen bevatte het be.' richt, waaruit zou kunnen worden afgeleid, <lat de ouderdomspensioenen verlaagd zullen worden Van bevoegde zijde vernemen wij echter, da> Vei laging van het ouderdomspensioen niet over. wogen wordt. De Indische prinsen op het Loo. Gisteravond te halfzeven heeft de Koningin ten paleize het Loo in plechtige audiëntie ontvangen Pangeran Ario Soerjowidjojo, prins van Djocjakar. La, kapitem van den generalen staf van het Indische 'cger, die zich bij H..M. kwam' kwijten van de op dracht van den sultan van Djocjakarta om bij (|e Koningin diens gelukwenschen over te brengen met 4e herdenking van hare 25jarige regeering. De ontvangst was gelijk aan die van de missie uit- Solo. De Djocjasche prins werd, behalve door den heer Oudemans, vergezeld door Raden Mas Toenenggoeng Soerjo Wonoto. Ook deze Pangeran uit Djokjakarta werd des na.' middags bij aankomst aan het station te Apeldoorn te 4 uur 6 min. ontvangen door den adjudant der Koningin, kapitein Gey van Pittius, en in een met vier paaiden bespannen hofïijtuig naar het paleis geleid. Ook hij droeg aanvankelijk de militaire uni- voun. Bij de audiëntie, welke de Koningin verleende in tegenwoordigheid van dezelfde leden harer hof- houding die aanwezig waren geweest bij de ont- vangst van den prins van Solo, droeg de prins van Djocjakaita het officieele costuum, dat bij Gare- begs, dat zijn de officieele gelegenheden, gedragen wordt. Ook zijn korte toespraak tot onze vorstin werd na vertaling door den heer Oüdemans, door Hare Majesteit beantwoord. Namens den sultan van Djokjakarta werden Ha re Majesteit als geschenken aangeboden, in de eerste plaats het portret van den sultan, vervolgens een sierlijk bewerkte kris en een piek. Namens de Ratoe Kentjónö, dat is de gemalin van den sultan werd der Koningin een waaier aangeboden. Verder vernemen wij, dat de gezamenlijke prinsen van Djokakarta een inktkoker aan de Koningin ten geschenke hebben doen aanbieden. Na afloop van deze audiëntie bood de Koningin den Prins van Djokjakarta ten paleize een diner aan. Iljeraan zaten met de Koningin en de Pan geran van Djokja aan de heer Oudemans, Raden Mas Toenenggoeng Soerjó Wonotó, en voorts dei zelfde dames en heeren der hofhouding die hadden deelgenomen aan het deujener ter eere van den prins van Solo. uevc Coliju cn de vloot. AI kost 't den ambt'naar zijn brood, Al knabbelt hij 'tvel van zijn poot En hongert hij langzaam-aan dood, Zijn kinderkens worden toch groot En nemen wel dienst op D.e Vloot Om, ladend kanonnen met lood En zwaaiend met 't Blauw, .W|it en Bood Te vechten voor Indiëns nood! Het Vadertej sterft wel zijn dood. En ligt hij niet stijf in de goot, Dan rusten zijn „bibbetejs" bloot Op planken van grenen. Geen nood! Dus Leve Colijn en De Vloot! Uit „De Notenkraker geknipt? Neen, uit „De Maasbode", verklaart het „Hbl." Overreden. Te Noorddorp, gem. Heemskerk, liep Zaterdag middag een 5-jarige jongen achter een houtwagen Op het moment dat het knaapje dezen wagen los liet en den weg wilde oversteken passeerde een aut odie over het ventej heen reed met het treurig gevolg dat het kind stervende bij een der buren werd binnengedragen. De niet'-afgesloten overwegen. Zaterdag wilde de landhouwer J. J. van den' Heuvel uit Beesd den onafgesloten, overweg te Bhenooij hij Leerdam oversteken met paard en wagen. Plotseling kwam de sneltrein uit Gelder- malsen er aan, met het gevolg dat de wagen aan splinters werd geslagen. Van den Heuvel werd er uit geslingerd en kwam in de telegraaf; drMaden. terecht. Vreeselijk verwond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard weid" later in het dorp opgevangen. Kerkdiefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door inklimming door een raa ingebroken in de E- K. Kerk te Denekamp. Voor zoover kan worden nagegaan is een hostiebus gestolen. Antobussen-concurrentie. Door de groote onderlinge concurrentie van autobussen in Friesland in kleine dorpen wa ren er soms 2 en 3 verdwijnen deze vervoer middelen ook al weer. Vooral de onderhoudskos ten vallen tegen. INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.), Het Vervolgonderwijs. Ofschoon het oude art. 192 der Grondwet er va» gewaagde dat het openbaa romlderwip Zooa Nre tij terberg ieten r weer in ranner luizen. Eige! oen k gekend in de oeldin; daar d 17e en fherh ie hee gelijk tenverg Ter ze larisse: boek y "H. Ott< keuken aan de En grootst grootei kellner electris voorsel De dedein ofseho gerhui; tenverj •over hi van ze geen 2 er bar 1000 g üt

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2