Zaterdag 25 Augustus 1923. TWEEDE BLAD. UIT DEN OMTREK ST. MAARTEN. Voor de alhier te houden kinder- en volks spelen is totaal door ingezetenen dezer school- wjjjk en Stnoet geteekend f 158.60. Het programma voor Maandag 3 Sept. is: jongens A an 6—9 jaar wortertrekken. meisjes van 69 jaar ezelstaartaansteken. voor jongens vap 1014 jaar zakloopen meisjes van 1014 jaar ringsteken in de zweef jjopgens van 1518 jaar Dinsdag,, fietsen: met hindernissen, voor oudere jongens kuipstekten qf tobhespel. v0or meisjes van 15 jaar en ouder, wedstrijd versierde fietsen, oudere dames lonkruien op muiltjes. ST .MAARTEN. Donderdag a.s. zal door de Harmonie valrt Dirkshorn alhier een concert worden gegeven voor 'het huis van haren directeur. HEERHUGOWAARD. Terwijl het echtpaar Krap aan den Basse weg alhier nog in diepe rust lagen,t werd het ge- rvefct döor hondengeblaf en bleek hun, dat de woning in brand stotnd. De woning, tevens her berg stond spoedig in lidhte laaie, terwijl de stalling, die met de baljken op dén herberg muur rustten, niet lang daarna instortte. Over de oorzaak van den brajnd tast men in het duister. HEERHUGOWAARD. Door de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw werd i]n haar najaarsvergade ring .gehouden in het lokaal „De Landbouw'' van den 'heer Zijp^ een nvullingsverkiezing ge houden, doordien de heeren J. 'Rootjes en T. Appel hunne benoeming tot bestuurlid niet had den aanvaard. Alsnu werden gekozen de hee ren H. Wuijs en M. Spaan. Bjjj de verkiezing als gevolg van de periodieke aftreding werd de heer Met, VoorZ. der afd., met op één na plgem. stemmen herkozen ein voor 'dein heer P. Blauw (niet herkiesbaar) gekozen de heer P. Beers Pz. Allen nemeln de benoeming aan. Bij de behandeling valn den Beschrijvings brief voor de 28 dezer te Gouda te houden algem. verg. werd eenige discussie gevoerd over de aanbeveling voor hoofdbestuursleden met het resultaat, dat voor de vueature Groot door de afd. gesteund zal worden de midi da tuur van den heer M. Mulder te Hejloo, terwijl ten aanzien der vacature Eveleijn vr ijmandaat wordt verstrekt, wat mede geldt voor de ver kiezing der financieele commissie. Daar de agenda niet veel belangrijks bevat en met het oog op hooge kosten wordt besloten één afge vaardigde tje zenden. Bij stemming wordt hier voor aangewezen de heer W. van Slooten, tot plaatsvervanger de heer Met. Eentamelijk'b'reedvoerige discussie volgde nu over het houden van een boekhoudaursus. Hadden zich nog maar einkiele 'deelnemers aan gemeld, staande de vergadering groeide dit aantal aan tot 12. De termijn van aangifte werd jnu nog met enkele dagen verlengd, terwijl er op aangedrongen werd, dat ieder in eigen kring nog eens tot deelname opwekt. Alge meen was men van gevoelen,,, dat de boek houding zoo eenvoudig mogelijk en praktisch voor het bedrijf moest zij|n. Eenige aanbiedin gen van cursusleiders waren ingekomen. Een commissie, bestaande uit de heeren W. valn Slooten, T. Kostelijk en M. Spaajn zullen deze zaak verder ter uitvoering brengen en optre den als Commissie van Toezicht. Met 'het oog op een te houden tuinbouw- cursus door „Nieuw Leven", achtte men niet gevvensöht te trach ten ook nog een landbouw- Cursus te houden, daar dit tot versnippering zou leiden. Door den secr. werd nog gewezen op het groote nut van uitwisseling van boe renzoons', waarvan Spr. zeer gunstige resultaten 'had gezien. In zijn sluitingswoord dankte de voorz. voor de genoeglijke samenwerking en spreekt den wensch uit, dat gunstige resultaten gezien zul- llen mogen worden van de genomen besluiten. OUDORP. Woensdagavond zijn door het hevige onweer EEN EEREWOORD. Toen graaf Peter tegen middernacht zijne ka- mei opzocht, volgde Bertalan hem, maar deze, die zijne bedoeling begreep, zeide zacht: ,Ik ben zoo vermoeid, ik heb in den laatsten tijd zooveel Ondervonden, stel maar tot morgen uit, wat je mij zeggen wilt. Er zal wel zooveel haas. niet bij wezen." Maar Bertalan antwoordde haastig: Met een paar woorden is de zaak afgehan e Gij weet dat ik onherroepelijk besloten ben He <ug te huwen en verzoek u om uwe toestemming, dat ik morgen haren vader om hare hand kan v'ragen. „Zijt ge het met haar eens?" vroeg graa e er. Geheel en al, ik heb haar de verandering in mijne toekomst medegedeeld, en met heel haar hart noemt zij genoegen met mijn tegenwoordigen coe- s tand." „Arme jongen," zeide graaf Peter op onwille keurig medelijdenden toon. „Doe wat je V/1 J '•-eet, dat dit huwelijk niet naar den zin is en een. oude, langgekoesterde verwachting vernietigt, maar ik wil mij niet verzetten." Bertalan was zulk een goed zoon, dat de woorden Zijns vaders hem diep bedroefden. Bij ernstigen in de Munpikenweg een, drietal tel, fooppalen döor den bliksem geraakt. Een boom werd op dusdanige wijze geheel ontschild en door middein gespleten, terwijl nog een paar boomein- wendein geraakt. 'tWa- ren voor een moment angstige oogcnbl'ikken. NIEUWSTIJDINGEN Gemeen. Een Hagenaar, C. genaamd, was zonder werk Toen hij eenige weken geleden op een bank zat in het bosch en zijn nood klaagde aan een stadge noot, vei telde deze hem, een betrekking te weten Hij zou er nader naar informeeren en een week later vervoegde de onbekende zich bij C en deelde hem mede dat hij een betrekking kon kre gen te Rotterdam op een papierfabriek, tegen dertig gulden per week. C. moest evenwel fjo. vooruit geven. Deze vond het bedrag te hoog en de onbekende nam tenslotte met vijftien gulden genoegen. Samen gingen ze toen naar deze stad Hier betaalde C. het geld dat hij van zijn verloof ie had geleend. Jn de Derde Schansstraat gekomen liet de onbekende C. even op straat wachten. Hij moest den directeur van de papierfabriek bezoe ken. De man is echter niet meer teruggekomen, zoodat de Hagenaar zonder geld naar huis moest terugkeeren. Diefstal. Ten nadeelc- van den heer C. van Beek te Eind hoven is een brutale diefstal gepleegd. Toen om ongeveer negen uur de dienstbode zich alleen met de kinderen thuis bevond, hoorde zij plotseling gestommel aan de keukendeur. Zij bemerkte tot haa: grooten schrik in de keuken een persoon met zwarte handschoenen aan en zwarte kousen over zijn schoenen. Zij herkende in hem iemand, waar mee zij den vorigen avond op de kermis had ge danst en die bij die gelegenheid aan haar ge vraagd had „Is er bij jullie niets te halen?" waarop zij lachend tiad geantwoord „Het is op het einde van de maand", doch overigens dit had opgevat als grap. 'Het meisje dat op het gezicht van dezen man nog meer angst begon te krijgen, zeide „Je wilt hier toch niets weghalen," wa,arop hij antwoordde „Laat mij maar begaan en houd je mond." Hierop begon hij het heele huis te doorzoeken. Eerst berieden en later de bovenvertrekken, tot zelfs'de slaapkamer van de kinderen. Daar werden dcor hem twee geldkistjes gevonden welk-; hij meenam. T jen hij bij het dienstmeisje terugkeerde zeide hij „Je zegt, dat je om tien uur naar bed gegaan bent en dat je geslapen .hebt, zoodat je van niets weet. Dan kraait er geen haan tiaar." Hij verwijderde zich toen met den buit, welke aan geldswaardige papieren en contanten in de duizenden loopt. De dienstbode die niet wist wat te beginnen uit vrees voor den man, durfde bij de thuiskomst der bewoners niets te zeggen. Na langen tijd ernstig te zijn ondervraagd door de recherche, bekende zij eindelijk de feiten, zooals hierboven naar voren gebracht. Onmiddellijk is toen de verdachte A. Rutte nvan zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij ontkent alle schuld. Van het gestolene is tot heden nog niets teruggevonden. De beklaagde woont te Tongelre en is slager van beroep. Het gestolen be drag vertegenwoordigt een waarde van circa 5 A 7Poo gulden. (Tel.)j Brief vermist. Een in het begi'n v.aji Augustus uit Adhttien- h'oven naar Bussum verzonden brief met een postcheque groot f 89 is njet aan het adres aangekomen. Op het couvert stoind aangetee- ken'd, doch de aanteekeining was verzuimd. De, postchèque is inmiddels aap het postkan - toor te Bussum uitbetaald. Vliegmachine vermist. Volgens draadlooze berichten van de Brit- sdhe kuststatjons worden de schepen verzocht uit te zien naar een vap Parijs van Croydon bestemde vliegmachine, welke vermist wordt. Er bevinden zich geen passagiers aan böorcl. Branden. Volgens het „Vuur en Water" hadden sr in Juli de volgende branden plaats: Er zijn 18 ernstige branden ontstaan als gevolg van bliksemslag. Deze branded en die, welke veroorzaakt zijp door hopibroei (min sten s7hebben er toe bijgedragen het cijfer te vergrooten, dodh verklaren nog niet den sprong van 60 tot 140. Opder het laatste cijfer zijn begrepen: 50 boerderijen, 4 fabrieken1, 3 werkplaatsen, 40 woonhuizen, 19 landbouw- schuren, 1 loods van de Ned. Spoorwegen, 2 brapdstofloodsen, 3 winkelhuizen, 3 bakkerijen 1 slagerswinkel, 1 hbtel 3 koffiehuizen en 3 autogarages. i Behalve de slachtoffers van den bliksem kre gen een schilderskinecht en 2 kinderen zeer tegenstand zou hij heftig tegen zijn vader zijn op getreden, maar nu zeide hij smeekend: „Vergeef mij dat ik tegen 'uw wil handel: ik weet dat ge Marianne voor mij bestemdet, maar ik heb haar niet lief zooals noodig is om in het huwe lijk gelukkig te wezen. Scheidt mij niet van haar, wiens hart vast met het mijne verbonden is." „Ik geef je mijne toestemming, meer san je niet verlangmen. Verheugd kan ik niet wezen over dit huweiijk, want ik ben er van overtuigd, dat het je ongeluk wordt. Maar kom toch binnen en laten wi, deze zaak, die voor het gansche leven van ge wicht is ,niet op den drempel beeindigen." Terneergeslagen volgde Blertalan zijn vader 'n de kamer en zette zich naast hem neder. „Luister nog even," zeide graaf Peter, „tiaar hetgeen ik je te zeggen heb; hedenmorgen sprak ik met Juliaan en hij laat het Majoraat aan je je over." „Dat neem ik niet aan," zeide Btertalan met kracht. „Ik verwonder mij er over, vader, dat gij met Juliaan kunt gaan onderhandelen. Recht blijft recht. Volgens den wil onzer voorvaderen, is hij de erfgenaam, en ik neem van hem niets uit ge nade aan, wat hij mij geheel tegen de gewoonte in, wil schenken. ..Hij verlangde het echter en vroeg eene groote som gelds om van hier te kunnen gaan; zijne ongestadige natuur vindt niet op ééne plaats rust." ernstige brandwonden, terwijl een 5V2-jarig 'meisje, verbrandde door het omgooien vap een brandend petroleumstel. Eein vrouw overleed aan verwondingen, .die veroorzaakt werden doot het aanmaken van een fornuis met petro leum. Door brand 'kwamen een paard, 5 geitenjs minstens 10 koeien, 52 varkens en veel pluim vee om. 6 Gevallen «van brand wertden veroorzaakt door kinderen die met lucifers speelden. Ten gevolge hiervan gingen 2 boerderijen, 2 werk plaatsen, 1 woonhuis en een hooiberg verloren. Deze cijfers betreffen wel niet uitsluitend branden op 't platteland maar houden toch een groot percentage daarvan in. BUITENLAND De ramp te Saint Sauveur. De hevige en langdurige onweders,die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Bioven-Pyreneeën hebben gewoed en dié ge paard gingen met een ontzaglijken regenval, hebben de Gave eporm doen wassen. De werk zaamheid voor het terugvinden der nog ver miste lijken is toen inog verdubbeld,, aldus de correspondent van 'de „Ms'b.", daar de hergte- volking uit ervaring weet, welke kapsen daar door worden opgeleverd." In dep ochtend werd een der lijken ontdekt,, hetwelk toen het naar 't gemeentehuis vap Luz was gebracht, door de aanwezige familieleden berkepd werd als dat van den heer Hepneman. Tiegcp den avond' werd opnieuw1 een'lijk gevonden. Het vermoe den 'is groot, dat men daarmede het stoffelijk overschot van den leider vap het gezelschap gevonden heeft. De schouwipg van dit tweede lijk leverde voldoende op,, om de fjajnije met beslistheid de. gegevens te doen bevestigen. Onder de 5 ontbrefoepden bevindt zich nog steeds de chauffeur. De geredde is paar huis teruggekeerd 'door de zorgen van eenige land- genooten en na de liefderijke verzorging door de Eerwaarde Zusters en den dokter van I.uz, waarover hij geen voldoenden lof weet te vin den, evenals voor de hartelijke attenties van autoriteiten en bevolking. Op gevaar af een indiscretie te plegen mpet ik melding maken van de hartelijke zorgen, die hij! ontvangen heeft van een te St. Sauveur vertoevende Ne- derlandsche familie, de familie dr. Meerdink en mej. van Eykén, uit den Haag, waarvan ook eerstgenoemde een ware hulp "is geweest voor de onder zulke moeilijke omstandigheden zoekende failieleden, wier pogingen door ver schillende omstandigheden nog verzwaard zijn. De geredde bevindt zich naar omstandigheden wel. doch is nog dermate onder dep indruk', dat hij de grootste voorzichtigheid moet in acht nemen. Anonieme briefkaarten. In Croydon bij LoncLen waren de laatste drie jaar voortdurend anopieme brieven en briefkaarten ontvangen, meest door een predi kant en leden van zijn gemeente. Onder dege nen». die kaarten van dezen aard hadden ont vangen, waren een vader en een dochter, een 'zeer fatsoenlijk meisje, die hun beklag deden bij de politje en de post. In het eind der vorige maand zag een postambtenaar, belast met het instellen vap een onderzoek naar zakbn als deze, het meisje, 'dat hij van aanzien kende en wier wijze van doen hem zeer ongewoon voor kwam, iets in een brievenbus werpen. Toen zij weg was, stak hij een krant door de gleuf vaa de bus 'Op zulk een wijze, dat die krant open viel en de stukken, die reeds i'n de bus lagen, bedekte. De bus werd geopend: op de krant lag één brief, er onder acht briefkaarten van weinig stidiielijken inhoud. Een der briefkaar ten wps aan 'het meisje zelf gericht, aan het adres van haar patroon. Op het hoofdkantoor der posterijen te Londeln werd ziji in tegen woordigheid van een politieambtenaar onder vraagd. Daar verklaarde zij, dat als de ambte naren zeiden, dat zij het gedaan had, zij niet kton zeggen, dat bet niet zoo was. Een verkla ring kén zij niet geven. Tot den bij het ver hoor aanwezigen politieambtenaar had zij ge zegd: „Hoe komen de menschep er toe zoo iets te -doen?" Waarop de politieman ten ant woord had gegeven, dat hij geloofde, dat de duivel achter Üie menschen z'at en hen veel idingen liet doen in strijd met hun beter ik. Dezer dagen had het meisje zich voor de „,Maar hij kan toch van hieruit reizen onder nemen, en als hij eens in het huwelijk treedt, zal hij ;dat heen en weer trekken er toch wel aan moe ten geven." De oude heer bevond zich in een zeer onaangena- liien toestand. Hij wilde zijn zoon duidelijk maken, dat de bezitting hem toebehoorde, maar zijn eere woord noodzaakte hem, den anderen niet te ont maskeren. Nu pas gevoelde hij, wat hij gedaan had, de bedrieger zo uhem de aangeboden geldsom annemen en na zijn dood weer zijne rechten laten gelden. Een lichtzinnigheid, eene zonde sleept eene ande re achter aan. En hij, die zij ngansche leven een edelman was in den waren zin des woords, moest nu vreezen een groote fout begaan te hebben, terwijl hij had gedacht, zoo goed mogelijk gehan deld te hebben. .„Bertala nzag in dit alles niets dan de teederste vaderliefde en hij haastte zich, hem gerust te stellen. „Bekommer u om mij niet en als ge misschien 'om deze reden tegen mijn huwelijk zijt, zoo smeek ik u, ontvang Hedwig met open armen, want slechts dan is mijn geluk volkomen." „Het valt mij zwaar genoeg, mijne aanstaande schoondochter niet te kunnen ontvangen, als ik gaarne zo uwenschen, maar het gevoel laat zich niet dwingen."# politierechtbank van Croydop te verantwoor den. Zij ontkende thans alles,, doch de recht bank veroordeelde haar tot 5 popd boete. Ver moedelijk komt de zaak in hooger beroep op nieuw voor. De gewezen Duitsche keizer. Dc heer A. Prell, hoofdredacteur van de „Deut-, sche Wochenzeitung für die Niederlande", heeft te Doorn gesproken met keizer Wilhelm en zijne gemalin. Eerst met deze. Zij vertelde, dat ze in September weer naar haar landgoed Sabor in Sile- zië gaat ter wille van haar kinderen. Ze sprak ver volgens met opgewektheid over haar leven te Doom over den levendigen geest van haar echtgenoot, enz. Bezoek ontvangt hij gaarne, zeide zii. Bij zulke gelegenheden ging zij voort heb ik mij steeds verwonderd over de groote talenkennis, de belezenheid, de vriendelijkheid en den takt der Hollandsclie dames en heeren. Vroeger waren zij' mij als terughoudend, vormelijk en stijf beschreven Maar ik vond hier werkelijk het tegendeel. Het bevalt mij hier dan ook uitsteirend. Vervolgens sprak de heer Prell met keizer Wil helm. Hij zag er vertelt de schrijver zeer gezond uit. Geen spoor van den uit verschillende toto's bekenden strengen blik. Lachend, dreigde hij met de vast en zeide: „Wanneer u mij over de politiek wilt uithooren, dan zit er wat op." Dat zal wel onvermijdelijk zijn, gezien.de geruchten over samenzweringen, nachtelijke be zoeken. Ja, ja, u hebt. gelijk, daar heb ik natuurlijk van gelezen. Maar wie kan mij kwalijk nemen, dat ik mijn kinderen op bezoek ontvang? Gunt men edn kroonprins dan niet, dat hij zoo nu en dan zijn eenzaam eiland verlaat om hier wat verstrooiing te zoeken? Dat hij in den laatsten tijd bezoeken heeft ontvangen, is waar. Iemand, dien hij niet van vroeger kende, graaf Rotenburg, legde met zijn jacht aan den over aan. Ook twee stoombooten van een Duitsche Vereen, te Rotterdam deden dat. Wat die heeren daar hebben samengezworen kan ik niet beoordeelen. In ieder geval moet het er verschrikkelijk nauw geweest zijn, toen die paar honderd dmaes en heeren in de pastorie aan het conspireert n waren. En dan (inet komieke ontstei- etnis) vindt u het niet merkwaardig, dat mep. al'ija kletspraatjes houdt over jonkers, die den kroonprins per stoomboot of luchtschip willen ont voeren? Hij praat daar op Wieringen toch dik wijls met de bemanning van Duitsche sleepbooten uit Embden, waschechte socialisten en anarchisten Mr ar ik heb nog nooit gelezen, dat deze lieden een poging hebben gedaan om hem op hun sleep-, booten mede te nemen. Mijn zoon Eitel is ook verscheidene malen hier, geweest. Ook is waar, dat dr. Helffrich en boven dien nog eenige professoren mij hebben bezocht. Geestelijken en kunstenaars, die mij wenschten te spreken, heb ik gaarne ontvangen. Is het dan een misdaad wanneer ik met zulke lieden den toestand in Duitschland bespreek? Wil men mij ?dan ten slotte ook nog het recht benemen mij te interesseeren voor wat er in Duitschland ge- cshiedt? Doorn is een glazen kastje, waar ieder naar binnen kan kijken. Wie er komt en gaat, wordt bekend. Daarom ben ik verbaasd, dat men hier ook Stinnes heeft willen zien. Ik ken mijnheer Stin nes niet persooulijk. Van bekenden heb ik intus- schen gehoord dat hij zich voor politiek slechts matig kan interesseeren. Of hij een vriend of een legeie,lande, rvan mij is weet ik werkelijk ruet. Werkelijk ben ik met mijn vrouw naar Noord wijk geweest, natuurlijk met toestemming van de N edei landsche regeering. We hebben graaf Ben- tinck bezocht en Ilsemann, die op het oogenblik aangeeluzcht lijdt. liet is opmerkelijk, dat juist in den laatsten tijd de aanvallen tegen mijn persoon en tegen dén kioonprins zoo veelvuldig worden en dat het aantal in Doorn en omgeving rondloopende buitenlandsche journalisten zo osterk toeneemt. Kort geleden ga ill met mijn vrouw in Doorn wandelen toen er een Engelsch sprekende dame op mij toekomt, haar potlood te voorschijn haalt en mij vraagt: „Bent u de keizer?" Toen ik haar vraag bevesti gend had beantwoord, zeide zij: „Ik zou graag uw oordeel ovei de royalistische beweging weten." Dat was mij "toch wel wat sterk. Ik antwoordde haar dan ook: „Ik woon in Doorn en wil rust hebben, mijn naam is Wilhelm en ik weet van niets." Welke geruchten over een samenzwering deze uame uit die woorden heeft samengeweven, weet ik niet Haar blikken verrieden echter niets goeds Mijn vraag besluit de heer Prell of hij met het schrijven van een boek bezig was, beantwoord de de keizer ontkennend. Hij leest veel binneniand- sceh en buitenlandsche kranten, voorziet artikels die hem belang inboezemen, van aanteekeningen,. en praat er over met zijn omgeving. Nog sprak de keizer tenslotte over de aange name betrekkingen, die hij met verscheidene Hol landsclie families onderhoudt, en over het welwil lend optreden der bevolking in de buurt van Doorn. De zusrer van den gewezen keizer vertoeft thans bij ahar broer. Met deze woorden scheidden zij van elkaar. Om dez ereden zag Btertalan met een bedroefd h'art, de voorbereidselen voor het vertrek der Polen, aan, zonder om de hand der dochter te vragen. Eindelijk besloot hij Marianne op te zoeken, om haar te vragen, dat zij een goed woordje bij graaf Petr zo udoen. „Ik heb een ernstig verzoek aan je," zoo begon de jonge man. „Je weet dat ik Hedwig liefheb en haar tot vrouw begeer. Mijn vader echter wenscht dit huwelijk niet en toch hangt het geluk an mijn leven er van af. Spreekt gij eens tot hem. Ik ken je invloed en weet, dat je woorden indruk op hem maken." „Heeft hij dan zijn toestemming niet gegeven?" „Dat wel ,maar tegen zijn zin. Mijne keus kan hem niet bevallen." „,Je wilt echter tot geen prijs afstand van haar doen?" „Dat zo ubeteekenen de zaligheid van m;jn leven opofferen." Een stekende pijn ondervond Marianne bi: deze woorden en met een zachte, onvaste stem ant- wooidde zij; .„Wat kan men er nog meer aan doen? Je be it vastbesloten, je vader geeft zijne toestemming, zoodat je niets meer in den, weg staat."

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3