WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag: 28 Augustus 1928 82e j argaig per 3 maanden f 1,15 J. iï. KEIZER. Ho. 100. TIEMfcï»K®Ofc SS LANUKIUKEI C9DBAMT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1B0BNEMENTSPKM8 REDACT EU R-UITGE V EK SU REEL: loordicharwoude. ?KU8 flïB.iC. EBIESÏliiSi 14 regel» 76 ct., elke regei meer 16 ct. Groot» letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Srieven rechtsreek» aan den Uitgever OFFICIEEL loting voor den dienstplicht. De Burgemeester van Zuid-Scharwouc'e maakt bekend, dat de Loting voor de lichting van 1924 voor deze gemeente zal plaats heb ben te H eer - H ugo waard in de Raadzaal op Maandag, den 17 September 1923, des mid dags te 12 uur. Wie aain de lotting deeljniemein. Aan de loting nemen deel allte voor de lich ting ingeschreven personen, met .uitzondering van hen,' omtreint wie vóór den dag van aan - vang der loting blijkt, dat zijl: a. bij onherroepelij|k geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn; b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te. we zen en ook geen ingezetene zijn; d. als niet-Nederlander hebben opgeho.uden ingezetene te zijn; e. als ingezetene, niet-Nederlander, behoo- ren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen o. fwaar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn inge schreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moe ten deelnemen, worden uitgenoodigd om op tiet hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. i Wijzie valn loting. De loting geschiedt ten overstaan van den Lotingscommissaris. De ingeschrevenen wor den in de volgorde van het alphabetisch. regis ter afgeroepen, ten einde zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de afgeroepen inge schrevene aanwezig is, of is deze buiten staac of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegenwoordiger opgeroepen Blijkt niet, dat deze aanwezig is of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trek ken, of acht de Lotingscommissie het 'niet aan nemelijk, dat de verschijnende persoon de op- geroepene is, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester, het lid van den gemeente raad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het üotiRgsbiljet wordt 'alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de lote- ling het biljet binjnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Döor belanghebbende lotelingien of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen deze wijze, waar© pde loting is geschied, bezwaren worden ingewacht bij den Commissaris dei Koningin. Het bezwaarschrift kan op ongeze- gekl papier worden gesteld, doch moet, met redenen omkleed en onderteekend, binnen rren dagien, te rekenen van den dag, waarop r.e lo ting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den Burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Ko ningin zal een afschrift ter gemeentesecretarie gedurende tien dagen ter inzage worden &e- Öegd, waarvan openbare kennisgeving zal ge schieden. Het ter nzagie leggen vain dat a.- söhrift zael tevens bij persoonlijke kennisge ving worden bekend gemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. i .,„a Bezwaren, niet ingericht of niet ingelev.rd «P de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Zuid -SdharwOiUlde25 Aug. 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN SPENGLER. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. 't Jubileum onzer Koningin zal ook hier ge vierd worden en wel op 30 Aug. a.s. De mor gen is voor de schoolkinderen. Na een rond gang door 'tdorp, vangen de schoolwedstrijden aan en worden de kleinen rijkelijk getracteerd. Ook zal cle muziek zich laten hooren en "den ganschen dag voor de noodige afwisseling zorg dragen. 's Middags zijn de ouderen aan de beurt Een drietal wedstrijden en een paar voetbal matchen, een door jonge dames en'de oudere gecostumeerd, beloven 't publiek aangenaam beig te houden. Ook heeft de zangvereeniging op zich genomen eenige liederen ten beste te geven. Bij goed weer belooft dit een prettigen dag. KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Jb. Groot, het voorloppig Comité en eenige belangstellenden voor de oprichting van een particulieren ophaaldienst om te trach ten door wekelijks of maandelijks een bedrag te storten om daardoor het betalen der Inkom - stenbelastingen dragelijker te maken. De lei ding der- vergadering was aan den heer W. de Geus. In zijn openings_woord zette de voor zitter de geschiedenis, dis geleid had tot het samenstellen van het voorloopig Comité, uiteen als een gevolg va neen ingekomen adres aan den gemeenteraad, om een ophaaldienst in het leven te roepen, maar waarvoor geen meer ler- heid was. Aan den eersten oproep hadden zich 106 deelnemers opgegeven, n.l. 58 voor alle weken, 24 voor om de 2 weken en 24 voor eens per maan dde gelden op te halen. Na eenige be sprekingen over de wijze van wierken en de controle,, werd besloten het voor een jaar hls proef te probeeren, waarvoor dan de noodige boeken en lijsten zullen worden aangelegd. De opgehaalde gelden zullen tijdelijk be legd v/orden op de boerenleenbank om met de gekweekte rente de kosten te bestrijden- De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot uit slag dat gekozen werden de heeren W. de Geus, P. Hart N. Out, Jb. Boldewijn, Jn. Jo- man. Het bodeloon werd bepaald op f 100.— met een cent per deeljnemer te betalen en per keer. De heer K. de Jong gaf zich op a!s bode en werd als zoodanig benoemd, daar de heer Slooten, onze gemeentebode, zich te rugtrok. Aan den -gemeenteraad zal verzocht worden om een bedrag van f 100 tot bestrijding der kosten. Het bestuur hoopt de dienst te doen ingaan op Maandag 3 September e.k. Hierna sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Wat Duitschland verfoor en wat Frankrijk niet zien wil. In den loop van deze noodlottige vredesja ren is bij al het gegoochel met de Duitsche mill'arden maar al te veel vergeten, dat het scboone verdrag van Versailles den overwon nenen tóch ook nog andere lasten oplegde, dan den „looden last der milliarden". De vruchten van de overwinning, die de overwinnaars kon den plukken, mogen dan al geen gouden vruch ten zijn. kostbare zijjn het zeer zeker en den overwonnenen, die ze zagen wedragen, werd pmtrent de vraag, wie de kosten -der nederlaag (had te dragen zeker geen illusie gelaten. Het overwonnen Duitschland verloor de bei de in 8171 aan Frapkrijk ontnomen provinciën natuurlijk. Maar het verloor ook in het Oos ten een belangrijk deel van zijd gebied, het verloo rhet Saarbekken en een rijk hef rijk ste deel van Opper-Silezië, het verloor zijn koloniën, en grootendeels de resultaten van zijn buitenlandsche economische expansie, het ver loor zijn handelsvloot en moest toestemmen in een ontwapening, die het tot volkomen mach teloosheid veroordeelde te midden van zwaar gewapende tegenstanders..,. Neen, niemand kan zeker beweren, dat het Duitsche volk niet duchtig heeft moeten be talen en ook heeft betaald voor de zoo volko men nederlaag, ook al heeft het niet voldaan aan de zware, de, naar de Britsche regeer hg nu zei f erkent, te zware financieel©- eischen, welke de overwinnaars haast de territoriale en economische voorwaarden, die het werden opgelegd, nog meenden te moeten stellen. Eischen overigens, waaraan het in zeer aan zienlijke mate heeft voldaan- Het is immers ■volkomen onjuist, dat Duitschland krachtens de financieele voorwaarden van het Vredes verdrag niets heeft betaald. Zooals de gelief koosde voorstelling is van hem, die aam de onmogelijke financieele voorwaarden van het verdrag willen vasthouden. In een dezer dagen verschenen artikel heeft de heer Lloyd George wiens uitspraak van 1921 rloor den heer Poincaré is aangehaald -en wiens huidige uitspraak wij dus zeker wel mogen cileeren gezegd, naar aanleiding van Poin- ccaré's nota van enkele weken geleden, waarin hij beweerde, dat Duitschland ondanks confe rentie's en nota's nog niets had betaald: \,Wac zijn de feiten? In de drie en ©en half jaar, welke aan de bezetting van het Ruhr gebied e vooraf gingen heeft Duitschland in natura en baar meer dan tien milliarden gouden mar ken betaald 500.000.000 pond, 200o.ooo.ooo dollar een aanzienlijke som voor een land, dat een der grootste oorlogen achter zich heeft en welks buitenlandsche handel, vergeleken met dien van'de jaren vóór den oorlog, met 30 h 40 perc. verminderde. Een deel van deze som werd gebruikt voor de bezettingslegers, een deel ging in de kas voor het Herstel, maar het was alles Duitsch geld..." Het zij in het midden gelaten of deze op becijferingen van geallieerde zijde berustende opgave van het door Duitschland betaalde bedrag volko men juist is. De Duitschers zelf berekenen het hooger. Maar er is dan toch hier de erkenning', door een der vaders van .het Vredesverdrag dat Duitschlands financieele prestaties geens zins van zoo weinig beteekenis zijn, als mm het van Fransche zijde wil voorstellen. Wij weten wel, dat de Fransche nationalisten en zij die in de politiek van dezen de hoogste wijsheid zien, deze erkenping van de waarheid eenvoudig ter zijde stellen met de smalende karakteristiek: pro-Duitsch. De heer Lloyd George is een „pro-German" gelijk dat zijp de heer Stanley Baldwin en lord Curzon, gelijk dat is het aanzienlijke deel van het Britsche volk, dat elders dan uit „Morning Post" of „Daily Mail" zich zijn politieke en feitelijke voorlichting haalt. Maar de waarheid is er daarom niet mil der om NIEUWSTIJDINGEN Een onderhoud met dein Duitsohen ex-kroonprins. De „Tel.'"' heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den gewezen kroonprins, mede in verband met verschillende geruchten die den laatsten tijd de ronde doen omtrent diens plan nen (aankoop van een landgoed nabij Nijme gen e.d.) De prins is sedert zijn verblijf op Wierin gen aanmerkelijk verouderd; ondanks zijp 41 jaren ,is hij geheel grijls geworden. Hem scheen een bezoek van het vasteland volstrekt niet onwelgevallig te zijn. Onze eerste vraag betrof, zegt de corres pondent, om het landgoed bij Nijmegen; ook de ex-kroonprins noemde het gerucht dwaas lep ongegrond. „Het gerucht is onjuist al begrijpt een kind, dat ik niet vdbr mijn plezier o pWieringen zit. Ik ben hier nu vier ©n een hal fjiaar. Mijn jong ste kindje, dat vijf jaar is, heb ik éénmaal ge zien, namelijk toein het gedoopt werd en sinds dien niet meer. Met .de oorlogsjaren mee ben ik negen jaar van (huis weg... al die jaren leef ik nu al „uit den koffer". Hiet zal er toch eens van moeten komen, dat ik naar Duitschland terugkeer... ik verlang als ambteloos burger te leven olp mijne groote bezittingen in Silezië en te midden van mijn gezin te zijn- De socia listische regeering heeft er wel is waar beslag op willen leggen, maar ik win mijn proces1 zoo zeker als wat! /„Wat weerhoudt u, daarheen te gaan? Toch niet de Nederlandsche regeering?" vraag ik. „De Njederlandsohe regeering," antwoordt de prins met overtuiging, „zal mij waarschijn - lijk het heilige kruis nadragen, want ze heeft niets dan last van mij'. Maar in de eerste plaats zou ik voor niets ter wereld willen, dat de onrust in Duitschland door mijn terugkomst vergroot werd, en dien ik dus af te wachten, dat meer normal etoestanden weerkeeren. F.ri in de tweede plaats heb ik, om te kunnen re- rugkeeren, de toestemming van de Duitsche 'regeering noodig; zoo wil het de bepaling in de wet „zum Schutz der Republik" nopens de uitgeweken Hohenzollenns.'" /„Hebt u de Duitsche regeering al eens om die toestemming gevraagd?" Na eenige aarzeling antwoordt de ex-kroon prins: D,at zal nu juist gebeuren, want ik wil den 'legalen weg volgen. „„Zou de keizer ook terug willen?" waag ik. Doch hij laat zich niet vangein: „Ik weet t het niet; de keizer bevindt zich overigens in ©en geheel andere positie dan ik." Ik breng het gesprek op de dagbladberich- ten nopens de nnaijver, die bestaan zou ms- schen de ex-kroonprinses en prinses Hermine, de tweede vrouw van den ex-keizer, is het v;aar ,dat beide dames de eer voor zich opei- schen ,in een eventueel herstelde monarchie keizerin te worden en het daarom... _reeds nu .niet met elkaar kunnen vinden? De prins glimlacht, schijnbaar geamuseerd Dan maakt 'hij een vaag afwijzend gebaar en offreert me een sigaret, met 'n gouden W. met 'n kroontje. De tijdens ons gesprek voorbijkomende Wie- ringers groeten den prins, -evenals ieder ander met een vluchtigen tik aain de pet of 'n lichten hoofdknik; hij groet ook vaak het eerst. Ach ter ons laat de smid zijn klinkende slagen op het aambeeld neerdaveren, als de prins ver volgt „De toekomst van Duitschland' is somber. Gelukkig is het volk nog zoo verstandig, te beseffen, dat de vraag: republiek of monarchie o phet oogenblik moet worden ten achter ge steld bij de noodzakelijke eenheid tegenover het buitenland. Trouwens, als er niet gauw een oplossing wordt gevonden, gaat heel Euro pa te gronde. H-et conflict tusschen Frankrijk en Engeland is voor Duitschland volstrekt me: verheugend." Over de vriendschappelijke houding van de bevolking jegens hem is de kroonprins in de wolken en hij vertelt met meer leedvermaak -dan galanterie, dat een Engelsche journaliste om de groote afmetingen van haar handen en voeten voor een vermomden man werd aan gezien door de bevolking, die een dreigende houding tegen haar aannam. Maar hij gelooft, dat de buitenwereld te slecht van hem denkt en de schuld daarvan ligt volgens hem in de journalisten. Is 'het soms netjes, -dat een ver slaggever van 'n krant, zooals hem ter oore is gekomen, naar een groepje Wieringsehe meis jes, die aan het korfbalspeten zijn, toegaat, en haar een dubbeltje (sic!) per regel biedt voor het geval zjj pikante mededeelingen over hem. kunnen doen? De persoon van dein kroonprins is al -sedert lang geen bijzondere verschijning meer op Wieringen. Vermoedelijk juist omdat hij hier niet wordt aangegaapt, voelt hij er zich op z'ja giemak en denkt hij niet aan verhuizen, tenzij dan naar Duitschland. Men noemt hem of> Wieringen „hoogheid", sommigen spreken h m aan met „kroonprins", en bij een voetbalwed strijd waaraan hjij (deelnam, maakte een dei- medespelers zich van de vormkwestie af met -de woorden: „Hoor 's, we zijn jongens on Lr mekaar hoor, en we noemen je Willem." De prins krijgt veel bezoek. Onlangs is Kite I' Friedrich bij hem geweest en ook een prins ran Hessen heeft hem korf geleden opgezocht. Er zijn natuurlijk ook veel onverwachte nieuws gierige, vereerende, complotteerende of zoo maar-bezoekers, die, wetend dat de bewaking op Wieringen niet zoo streng is als te Doom, bun kansje komen wag n. Aan elke aanko mende boot staan echter twee veldwachters die speciaal op de Duitsche bezoekers letten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1