NIBU WE Donderdag 80 Augustus 1928 82e Jaargang Jï 101. IBTÉMKft» fciUErnwiafc sa OFFiCiEEL HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van .ZuiJ- Schaiwoude maben bekend, dat het verzoek van Pie ter vain Exter, timmerman, wonende ajhier, om in het perceel', kadastraal bekend jn sectie C., no. 1666 een electrischc Motor van 6 P.K. te mogen plaatsen,, door hen js toe gestaan. Zuid -ScharWoude28 Aug. 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN. SPENGLER. De Secretaris, S, PARMA. AFWIJKING ARBEIDSWET IN BROOD BAKKERSONDERNEMINGEN. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude maakt bekend, dat de Minister van Arbeid;, Handel én Nijverheid het volgende heeft be paald: in het tijdvak van 20 Augustus tot en mét 23 September 1923 mag in broodbakkersonder nemingen, in verband met feesten ter viering van het regeeringsjubileum van H. M. de Ivo tijngin, arbeid worden verricht als volgt a. de gevaifja, dat op een dag*, waarop in de gemeente feestelijkheden als bovenbe doeld plaats vinden, *i een broodbakkerson- dememing 'niet gebakken en niet bezorgd wordt ,mag in of voor die brO|Odbakkerij op den vooratgaanden dag, in afwijking van n t bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid, en 36, derde lid, der Arbeidswet 1919 arbeid worden verricht volgens de regeling, die op de arbeids lijst voor den Zaterdag, respectievelijk voor den dag, voorafgaande aan den Sabbath., is vermeld; b. in de gevallen, dat op een dag, waarop in de gemeente feestelijkhecjen als bovenbe doeld plaats vinden, in een broodbafcker'son- üememing wel gebakken of bezorgd wördt, mag: le. in die broodbakkerij alle bakkersarbeid twee uren vroeger aanvangen dan ingevolge de artikelen 35. tweede lid, ein 36, derde lid, der Arbeidswet 1919 voor dien dag is toege staan; 2e. het in die onderneming na 8 uur des namiddags van den vprigen dag gebakken of opgewarmde deeg of brood van 7 uur des VGormiddags af uit het igebouw met aanhoorig- heden, waarin zich de broodbakkerij bevindt', worden vervoerd, en van 8 uur des voormtd- tlags af worden verkocht of afgeleverd. Zuid-Scharwoude 29 Aug. 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN SPENGLER. DE UITKIJK Het gebeurt wel meer, dat het middel erger blijkt dan de kwaal. Ppjncaré en de zijinen wil len 'het nog wel niet toegeven. Maar het is dui delijk, dat ze zich met het middel, dat ter af; dwinging van 'die schadevergoeding aan Duitschland gebruikt wordt, zoodanig hebben vastgewerkt, dat het nu tusschen Duitschland en Frankrijk niet 'alleen maar ook tusschen Frankrijk ein zijn Engelschen bondgenoot fei telijk niet meer gaat om dé vraag, wat en up elke wijze moet Duitschland betalen, maar ho e komen we zonder bedenkelijke scheuren voor hns prestige uit de Roer los. De eigenlijke scha de vergoeding, daaromtrent zouden ten slotte Engeland en Frankrijk en ook Frankrijk en Duitschland het ten slotte nog wel eens kun nen worden. Frankrijk begint langzamerhand te begrijpen, dat je van een boom ook met de gewelddadigste middelen niet meer appels pluk ken kunt dan er aan zitten, Duitschland gaat inzien, dat het zijn uiterste krachten zal moeten inspatrnien. om', ho emoeilijk dat ook vallen dioge, toch een ©enigszins aannemelijk scha devergoedingsbedrag op te brengen en Enge- knd blijkt bereid de jiahd over het hart te strij ken e'n 'heel wat van zijn vorderingen op Frank- rijk te laten vallen, wanneer het daarmee oen behoorlijke regeling der schadevergoeding en de toekomst van Europa kan verzekeren. Dat laatste toornen de Franschen nog^niet wel duidelijk in te zien. Zij, staren zich bltocl ?P 'hun eigen vorderingen, die bij aanname van bet Engelsche voorstel wel onbetaald ztl.lm blijven en merken daardoor nauwelijks, da ditzelfde voorstel een onbetaald blijven van groot deel der vorderingen, die Engeland ten hunnen laste heeft, ten gevolge zal hebben en Engeland zich bereid verklaart hun millï- oenein kwijt te schelden. Zoo komen ze er toe .Engeland schraapzucht en handige koopman schap te verwijten, wanneer het de Koer icn behoeve van zijn zaken vrijwil krijgen en tege lijkertijd nog het bedrag betaald wil hebben, dat het zelf aan Amerika moet afdoen. Dat dit de Engelschen kregel maakt, is begrijpelijk- En op hun beurt gaan ze de Franschen hun hebberigheid voorrekenen. w.Als de schatting van den beer Bo'kanowski, den rapporteur der Fransche staatsbegrootiag als maatstaf wordt .genomen," zoo zegt hun npta van 11 Augustus, „heeft het bedrag van 132 milliard van het Londensche betalingsplan bij een renteberekening van 5 procent een. con tante waarde van 65 milliard. Het aandeel van Frankrijk en België krachtens de overeenkomst v.an Spa 52 en 8 procent zou dus 34 en 5 2 milliard belöopen, aangenomen, dat Duitsch land in staat ware, deze betalingen in vollen omvang af te doen. Hier staat tegenover, dat Frankrijk aan Engeland en Amerika 27 milli ard schuldig is. Er zouden dus voor Frankrijk netto 7 milliard overblijven. Als Frankrijk der halve 26 milliard netto eischt en bovendien schrapping van zijn schuld aan Engeland <.m de Vereenigde Staten, verlangt het drie k vier maal zooveel als waarop het volgens het Lom- denscihe betalingsplan aanspraak beeft." Maar de Franschen vinden even goed als de Belgen, .dat het herstel der verwoeste stre ken voor moet gaan en nemen het den En gelschen kwalijk, dat ze de schuld van.' Duitsch land aan de geallieerden in één adem durft noemen met de schulden der geallieerden on derling.. ofschoon ze feitelijk zelt begonnen zijn met de regeling van al .die schulden gezatnen lijk voor te stellen. Toch ondanks dit gedebatteer en de Fran sche vasthoudendheid aan den eisch van zui ver 26 milliard, die pok weer uit Poincaré's laatste nota en zijn rede te Charleville blijkt, lijkt de weg tot een overeenstemming op dh punt al halverwege gebaand. Een internatio nale commissie van onderzoek naar üuitsch- lands betalingscapaciteit zou Frankrijk onder den een of anderen vorm waarschijnlijk ten slotte wel willen .aanvaarden. En met de 50 milliard, die al herhaaldelijk als schadevergoe dingsbedrag genoemd zijn, zouden aan Frank rijk en België de geëischte 26 en 5 milliard, die Engeland aan Amerika schuldig is wel' te betalen zijn, zoodat alleen de moeilijjk'heid blijft', ho eaan die 50 milliard te komen, voor welker oplossing de inieuwe Duitsche plannen al eeriig uitzicht openen. Maar de Roer! De nieuwe Duitsche Rijkskanselier heeft bet i|n zijp laat ste rede duidelijk genoeg gezegd, dat net Duitsche volk tot alle inspanning bereid is en ook in een deel van het Duitsche bedrijfsleven productieve panden wil geven, maar dat de Rijn Duitsch moet blijven en het vraagstuk van het Duitsche Rijnland voor ihet Duitsche volk niet bestaat en dat in geen geval het Roerge bied als tijdelijk .onderpand kan worden afge staan .Het was slechts een bevestiging van de verklaring in den Rijksdag afgelegd. Maar ook Po inca ré en zijn Belgische bondgenoot hebben hun verklaringen voor de zooveelste maal be- ■vestigd. Wij blijven apin de Roer, totdat Duitsch land betaald heeft. Dat is voor eeuwig, heeft de Engelsche minister al geïnterpreteerd. Maar bovendien, zoolang 'het verzet duurt, willen we vah geen onderhandelingen met Duitschland over het schadevergoedingsvraagstuk weten, zeggen Frankrijk en België eenstemmig. Kun nen we het Duitschland kwalijk nemen, dat het deze voorwaarde niet vervullen wil? Het lijde lijk verzet is het eenige wapein, dat het bezit en een wapen, dat blijkbaar Frankrijk en Bel gië veei kwaad doet, die zonder den hinder' van dat lijdelijk verzet het Roergebied mis schien werkelijk tot een productief pand zou den kunnen maken. En de wapenstilstand van 1198 1 ligt den Duitschers nog te versch in de herinnering dan dat ze niet zouden weten, waaraan ze toe zijn, wanneer ze hun wapenen u'it 'handen geven. Is het wan wonder, dat En geland aarzelt anders dan tegen duidelijker Fransche en Belgisch etoezeggingen den Duit schers d.e staking van het lijdelijk verzet aan te raden? En zoo is de onoplosbaarheid der schadever goedingskwestie ontstaan niet door de dessins dier kwestie zéker, maar door het middel, dat de" Franschen zeiden tot haar .oplossing te willen aanwenden. Zeiden! De volhardende houding der Franschen is wel geschikt om den bestaanden twijfel te doen groeien. En ook 'de Engelschen vragen zich steeds openlij ker at, waarom 'het eigenlijk gaat. Misschien is -dat tein slotte nog wel de grooie vraag, die hier als elders alles beheerscht. De 1 diplomatie is de kunst om zijn bedoelingen te verheugen, heeft Talleyrapd ongeveer uit gelegd. Dat is er sinds hét begm&el van de openbaarheid der diplomatie geproclameerd is niet beter op geworden. Waarom gaat het aan de Roer en te Fiume, waar Italianen' en ZÜvd- Slaven het niet eens kunnen worden en .n Marokko, waar de Spanjaarden weer vechten en... en overal? Niemand wil het zeggen maar iedereen weet het. En dat men niettemin moet doen. alsof men het niet weet. dat is we' de grootste - moeilijkheid, die de oplossing in den weg staat. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 20 Augustus. Dat pakte slecht uit. In de eerste plaats werd op deze 14-zak'ige zitting weer verder behandeld de affaire van de twee Egmonder stroopers Leendert en Piet G., die op Zondag 13 Mei ,den jachtopziener Lieftert had afgekookt met behulp van e :n halve hegschaar. Leendert had beweerd dien dag te Rotterdam te zijn geweest, alwaar hij had gelogeerd bij zekeren C. Admiraal. Een Rotterdamse he hippie had als getuige a de charge beweerd, dat zij het slaapgeld voor Leen had betaald en zijn naam in het nacht- registei had zien staan. Maar uit het gehouden onderzoek bleek., dat Leendert niet dien nacnt in dat logement had vertoefd en zijn naam in het register niet voorkwam. Daarover was de politierechter nu zóó slecht te spreken, dat hij leendert veroordeelde tot 6 maanden gev. met last tot onmiddellijke gevangenneming, rerwijj Piet werd veroordeeld tot 3 maanden, doch weer voorloopig naar huis terug mocht gaan. De moeder van beklaagden, de vrouw van Qliepolie, zoo.al's haar overleden man werd genoemd, die met haar jongens was meege komen en de zaak bijwoonde, maakte na het uitspreken van het vonnis zoó'n geweldig ka baal, dat hooren en zien verging. Al gillend: maine kingderA, moest ze met een zoet lijntje worden verwijderd en werd de deur ach ter haar zorgvuldig gesloten. Maar op straat gierde ze nóg. 'n Fiets op afbetaling. D trollervisscher Simon S. te Egmoind a, Z. had van den rijwielhandelaar Jan Karel's 'n rijwiel gekocht in z.g. huurkoop. Dus op afbe taling, terwijl de fiets het eigendom bleef van den verkooper, tot de laatste panning was afbe taald. Toen Simon echter nog f66.75 moest betalen/begon :hem dit „gelil" te vervelen en deed hij de fiets voor 'n zacht praisie aan zijn dorpsgenoot Kong Gil (Kon Gul). Maar nij had nog niet de vrije beschikking over het rijwiel en dus kwam hij in conflict met de straf wet. Thans moest hij terecht staain wegens ver duistering, doch hij was tiiet verschenen. De uitspraak in dez ezaak werd echter tot 10 Sept. aangehouden^ omdat de pol.rechter eerst nog eens wil doen onderzoeken of Simon misschien in aanmerking kon komen voor een voprw. .veroordeeling. Visschersheibel op de Zuiderzee. Volendammer- en Urkervisschers zijn op Zee geen gezworen kameraden. Broodnijd en con currentiezucht zijn beletselen' tot verbroedering van deze. zeehelden. Ook op 30 Mei was het weer hommeles en hadden ze tófet op eikaars netten voorzien. Zoodat 'heden de.Urber ballon pantolonist Jacob H. terecht stond wegens po ging tot vernieling van het ku(ilnet zijns niet minder wijdgebroektein Volendammer vakge- noots Hein Steur. Aan Taap was ten laste gelegd dat hij met volle zeilen over het kuilinet van den langen Hein. Steur !had gevaren en bevel had gegeven, 'tevens het anker te laten zakken, zoodat het weggezakte anker het kuilinet aan flarden zou rijten. Maar het giing met het anker pet als 'het liedje zegt: Het bruine weintelteefie Van m\jn klein neef ie dat was te hard gebakke en bet wou niet zakke! Jaaps anker wou ook niet zakken, omdat het ankerspil defect was en daarom stond hij terecht wegens poging tot vernieling. Jaap beweerde nu echter dat hy wel degelijk wist dat het anker niet kon zakken. Het was dan ook maar balngmaker (ij|geweest. Hij; was verstoord op iden Volelnldammer die opk over ,zijn kuilinet was gevaren. De Volendammer be weerde evenwel dat het ernst was geweest bij Jaap. Deze had hem tevoren ook al met een bijl gedreigd en de knecht met een haak. Het was lang geen koek en ei tusschen deze nationale spiering en bokkinghelden. Integendeel, ze stonden soms zoo tegen elkander op te schreeu wen, dat de politierechter meermalen naar den hamer moest grijpen en stilte gebieden. Enfin, na ellenlange deliberatie is de zaak uitgesteld tot a,s. week, dan wordt nog 1 getuige ge hoord en dan beginnen officier en advocaat weer opnieuw het haar uit te kammen. Slecnte eigenschap voor 'p vrachtrijder. Adr. Simon K., vrachtrijder van Alkmaar op Bergen, kreeg onlangs van don wijnhandelaar Pels 'n paar kwitanties ter inning, gezamenlijk tot een bedrag van f26.10. K. verzuimde niet deze opdracht ten uitvoer te brengen, maar wat hij wel verzuimde was het ontvangen geld aan Pels af te dragen en ter zake deze ver duistering stond de slordige vrachtman dan ook heden terecht. Hij erkende met het geld wat oude schuld te hebben afgedaan. Zeer ze ker geen aanbevelenswaardige methode om uit de schuld te raken. Je kan beter failliet gaan. Aangezien echter K. niet ongunstig bekend staat werd hij op advies van de reclasseering voorw .veroordeeld tot 2 maanden ge v., met 3 proefjaren en verplichte schadevergoeding pan den benadeelde. Gevaarlijke afstraffing. De scheepmaker Nic. W. te Alkmaar werd gedurende zijn werkzaamheden geplaagd door een acht-jarig jongentje, tot het W. eindelijk te gortig werd en hij een stuk hout naar den jóngen wierp om hem te verjagen. Het pro jectiel raakte het ventje in 't gezicht en bracht een bloedende wond toe. Dientengevolge stond hij heden terecht wegens mishandeling en werd tot f 10 boete subs. 10 dagen veroordeeld. 'n Lastigie boamribaron. Joh. T. zwaaide op 2 Juli in kennelijk be- póftien toestand door Alkmaar's straten en werd toen door niemand minder dan den hoofdin specteur van politie bij den kraag gepakt, om naar het bureau te worden getransporteerd. T. waardeerde die ihooge eer echter aller minst en verzette zich zoo'danig, dat hij heden ter zake wederspannigheid werd veroordeeld tot 20 gulden boete subs. 20 dagen hechtenis. Auch von de roeiverein. De Saksische dienstbode Else R.A die on langs in betrekking was bij de familie Loudon van bet bekende hotel aan het Verdronkenoord te Alkmaar, kon blijkbaar, hoewel ze 6 gulden bóven de kost verdiende, haar lieve vingertjes neit thuis houden en eigende zich wederrech telijk ee naantal drankglaasjes, glazen schotel tjes en 'n kleedje toe. Voor deze diefstalletjes stond Else heden terecht. Haar betrekking is ze natuurlijk kwijt en ze presenteert zich' chans als. werkster. De officier had eerst het voor nemen gehad om Else maar eenvoudig over de grens te laten zetten, maar dat idee had Z.Ed. zeker weer laten schieten. Althans bepaalde de officier zich heden met- f 20 boete subs. 20 dagen te vorderen, tot welk estraf de politie rechter haar ook veroordeelde. Een driftig kereltje. D'e heer Bastian ten H., 'n Alkmaarsch inge zetene, wiens handen zeker nog al los aan z'a llijf zaten, kreeg op 14 Juli 'n meaningsverschil met een melkventer over het neerzetten van diens melkkarretje en begon weldra zoo met de vuist te debatteeren, dat aangifte ter zake mishandeling volgde. Die heer Bastiaan is iemand die het zout in zijn pap wel kan ver dienen en de politierechter behandelde hem overeenkomstig zijn stand en waardigheid, door hem tot f 30 boete subs. 30 dagen te veroordeelen. Een artnzalig lolletje. De Enkhuizer betonwerker Goose B. was tier gelegenheid van de kermis niet weinig In de lorum en schepte er een bovenaardsch be hagen in door den koopman in scharretjes en gerookte visch 'n kistje met gerookte poenen te ontfutselen. Beladen met den buit ging Goose er van door en vond weldra 'n stuk of wat vrienden, die ook wel trek hadden in 'n pootig brokje en Goose ijverig assisteerden'om de poon en door den bropdmolen te jagen. De pooneman, die 'n schade van f 12 con stateerde deed aangifte en beden stond B te recht voor den politierechter, die hem veroor deelde tot f 15 boete subs. 15 dagen, plus ver goeding van de toegebrachte geldelijke schade.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1