33 «imyttesteii te inn so Mee gevangen, mee gehangen. De vier hierboven aangeduide poonenfijifers Dirk D., A. L., Jb. K en A. E bleven ook niet buiten beschouwing en stonden terecht ter zake schuldheling. Er werd ten opzichte van hem aangenomen,, dat ze hadden moeten weten, dat Goose B. niet eerlijk aan de poonen- was gekomen en ieder hunner werd veroor deeld tot f 15 boete subs. 15 dagen. Willen ze nog wat bijdragen als aandeel in de afdoe ning van de schade, dan laat de politierechter zulks aan hun beleefdheid over. Prettnitief plezier. In overmaat van bruischende levenslol sloeg Arie' S. in deur nacht van 24 op 25 Juli 'n ruit van de herberg „De Zwaan" te Heerhugow. finaal aan barrelen. De politie zat Arie al heel gauw achter de broek en Arie, die door den veldwachter een vervelend jongmensch wordt genoemd, werd veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen hechtenis Geld ©f de kinderen wakker. Vaider Mapnes V. te Noordscharwoude is een stevige baas van 48 jaar en niet iemand die de kaas van zijn fransie laat halen. Nu beweerde hij 'n vordering te hebben op zekeren Kloosterboer voor verrichte bezigheden en het scheen dat K. niet voornemens was over de brug te komen. Toen vader Mannes in ge zelschap van zijn zoon Hendrik onlangs Kloos terboer tegen 't lijf liep, waren de rapen al gauw gaar. Mannes sommeerde tot uitbetaling en toen K. daarop deed of z'n neus bloedde, pakte vader en zoon hem bij de kladden- Kloos terboer kreeg het natuurlijk heel gauw be nauwd en stuurde 'n draadloos bericht naar de politie, waarop veldwachter Leuring ver scheen, om de zaak in 't reine te brengen. Dat llukte de veldwachter niet bijzonder, althans Dinsdag verscheen Hannes en Hendrik op de zonriaarSbank wegens mishandeling van Kloos lerboer. Vader Mannes gaf toe, dat hij zijn handen naar Kloosterboer had uitgestoken, doch Hendrik ontkende K. mishandeld te heb ben. Hij had alleen maar de pols van K. vast gehouden, toen deze probeerde zijn knipmes open te maken. Kloosterboer ontkende niet naar het mes te hebben gegrepen,, maar dat deed hij uit zelfverdediging, omdiat hij, van den veldwachter niet de steun had, die hij van hem had verwacht. Het O.M. vorderde met het oog op het jus titioneel verleden van beklaagden tegen Man nes 1 maand, en tegen Hendrik 1 week ge vangenisstraf,. doch de politierechter hield re kening met het feit, dat beklaagden den laac- gten tijd niet meer met de justitie in aanraking kwamen en veroordeelde vader Mannes tot f 30 "boete of 30 dagen en Hendrik tot 15 gid. boete of 15 dagen. Als ik echter zou zeggen, dat Mannes en Hendrik met tevreden gezichten heengingen zou ik schandalig staan te liegen. Flauwe slreken. De boerenarbeider Adrianus S. te Oborn moest zich verantwoorden ter zake diefstal van jeen kistje met china'sappelen ten nadeele van den koopman Peerdeman, welk feit was ge pleegd ter gelegenheid van de kermis te Zuider meer. Gedurende tde behandeling bleek echter dat niet Arie, maar 'n andere lefpatser den diefstal had gepleegd, zoodat de politierech ter hem moest vrijspreken. Echter met leed wezen wamt Arie had zich ten opzichte van den armen sinesappelenkoopman zoo onbebbe lijk gedragen en den man in (afkeerwekkende kwa jongensbrooddronkenheid zop geplaagd, dat de politierechter zijn gedrag schandelijk noemde. Niet op haar mondje gevallen. Sara S.. 'n Heldersche jonge dame, die zich FEUILLETON- EEN EEREWOORD. „Je 'kunt' niet uit je bed," zoo trachtte Mari anne haar tot kalmte te brengen. Zooveel kracht heb ik nog wel, om hem te zeggen, wat ik wil." .Misschien vergis je je toch." „Neen, ik vergis mij niet," zeide de oude vrouw treurig. „Hij is een leugenaar en toch 'houd ik van hem." .„Wat je beweert, Gertrud, moet ook bewe zen' worden, en de vrijheid van je zoon hangt er van af." De oude liet het hoofd zinken, zij scheen met zichzelf in strijd; eindelijk zeide zij: „En toch mag het zoo niet blijven. Ik wil met hem spreken en hem op den rechten weg terug brengen." Mariapne deelde hare hoop met en ging ihten. Zij gevoelde zich te opgewonden om naar hare kamer te gaan; daarom besloot zij nog eene wandeling door het park te doen, toen zij in de verte Hedwig bemerkte. Zij wist nog niets van het gesprek dat deze met Bertalan had gehad; en daarom begroette zij haar vrien delijk. „Waar is Bertalan?" ;,.Wij gingen zooeven van elkaar. „Troost gij hem maar in zij|ne groote sman." Hedwig knikte en ging verder. Marianne zag haar geërgerd na; tae|n zag zij opeens Bertalan bleek en ontsteld, op haar aan, wan- „Wat sCheelt je?" vroeg zij verschrikt, ,Ik werd duizelig en was, bijlna gevallen, zeide 'h ijzacht. „O Marianjne, het lot hoopt wel de ongeliikkeln op iemand, opzoo dat vle kracht om ze te dragen ternauwernood over blijft." „Wat is er gebeurd?" .„Laten wij hoe eer hoe liever hier vah daan meende te moeten beklagen over den agent van i politie Tisen die haar ruw behandeld zou heb ben, toen zij een rijwielovertreding beging, wis zoo onvoorzichtig dan man een onbeschoften •kwast te noemen. Een dergelijk complimentje nam de agent niet aan,, zelfs niet van een jonge dame en het gevolg is, dat Saartje haar los lippigheid moest boeten met be tailing van f 15 of door te ondergaan een gelijk aantdl hechte- nisdagen. Slot. hef heil en welzijn van ons goede dorp zal aiJMBNUtij M OP LSJHNÜL Vergadering van den Raad dezer gemeenn- op Dinsdag 28 Augustus, des avonds 8 uur. Alle leden zijn aanwezig. Na opening door den voorzitter gaat deze voor in gebed, waarna de notulen van de vo rige vergadering worden gelezen en onverpp- derd goedgekeurd. Als eenig punt kómt op de agenda voor vaststelling van de gemeenterekening dienst 1922. Door den heer C. Slot wordt namens .tie Commissie gezegd, dat de heer Keizer als Gem. Secretaris de vergadering heeft bijge woond,, waarin het onderzoek plaats vond en door zijn inlichtingen de taak van de Com missie veel vergemakkelijkt is geworden. De Commissie kan tot goedkeuring van de reke ning adviseeren- Overeenkomstig het advies wordt door den raad besloten. De gewone ontvangsten hebben bedragen •fl76.125.63V2., de buitengewone f15000, Is to taal een bedrag van f 191125.63V2- De gewone uitgaven bedroegen f 172363.77, de buitenge wone f 15000.alzoo eep totaal bedrag .van f 187363.77. Voordeelig saldo groot f 3/61.86 Va. Eveneens wordt goedgekeurd de rekening van de gemeenschappelijke lichtbedrijyen. Rondvraag. De voorz. zegt dat man thans weer aan het einde van een 4-jarige periode is gekomen. Dit feit zou onopgemerkt voorbij kunnen gaan, wanneer alle raadsleden weer herkozen waren en den len Dinsdag in September weder zou den terugueeren. Dit is nu echter niet het ge val. Drie uit ons midden zullen de volgende vergadering niet terugkeeren, zoodat afscheid moet worden genomen van de heeren Vlug, C. Slot en Den Hartigh, die niet zullen weder- keeren. Een afscheid is altijd in meerdere of mindere mate pijnlijk en ook nu kunnen wij daaraan niet ontkomen. Ik mag thans ook vrijuit zeggen dat door de samenwerking, kortelings heb ik de eer gehad uw vergaderin gen te leiden, die wij hebben gehad, het inij als voorzitter en ook de anderen onaangenaam en pijnlijk aandoet, deze 3 heeren te zien ver trekken. En zeker mag ik er ook den nadruk iep leggen, da't de vergaderingen steeds in het teeken hebben gestaan van elkander te waar- dieeren en te zoeken in prettige harmonie, met terzijdestelling van aUe persoonlijke aangele genheden. En door de optredenden is mij de leiding dan ook steeds zeer gemakkelijk ge maakt. Ik betreur het dan ook ten zeerste «leze heeren te moeten zien vertrekken. De over wegingen, die daartoe geleid hebben, daarop wcnsch ik nu niet dieper in te gaa)n. Ik wil thans dien dank uitspreken van de Gemeente en Raad voor wat door hen in het belang en het welzijn van de gemeente is gedaan. Een persoonlijk woord, dat mij uit het hart komt is cm u te danken voor de wijze waarop u mijn taak en leiding heeft vergemakkelijkt. Is het scheiden ook pijnlijk,, ik wil «den wensch uit spreken, dat u als ambteloos burger met ons gaan- Ik heb zulk eene teleurstelling onder vonden, dal ik in de menschen geen vertrou wen mee rstel. Hoezeer 'had mijn beste vader gelijk." Marianne begon den zin zijner woorden, te verstaan, zij vroeg hem niet verder, maar legde haren arm in den zijne en schreed langzaam /naar het slot toe. Hedwig zag het van verre aan en glimlach té, ze dacht echter niet zonder nijd: „Bertalan schijnt zich snel getroost te hebben; jammer dat Bosmer hem niet toebehoort. XV. Juliaan en Orlowsky zaten alleen in de eet zaal; Hedwig had hoofdpijn voorgewend, en zich op hare kamer teruggetrokken, terwijl de anderen niet meer aam tafel verschenen. i„Het gerecht maakt vervloekt langzaam voort," zoo begon Juliaan. „Eiken dag ver wacht ik de commissie, die de zaak ten einde moet brengen en mij Boszmer rechtmatig moet in bezit stellen." pl,Ge zijl toch reeds in het bezit van het landgoed, ep het andere is immers maar vorm." „Ik had echter gaarne die heek geschiedenis spoedig ten einde, want ik wilde op reis gaan." ;„Op reis gaan?" vroeg Orlowsky, die naar het scheen Hit plaJn niet erg góed vond. „Ik dapht, dat ge het rondzwerven moede waart en nu vel van de rust zoudt wiljen genieten" l„,En dan hals over kop trouwen, niet waar dat dacht u?" vroeg Juliaan spottend lachend. „Natuurlijk." ,vEn met uwe dochter?" - De cynische toon, waarop dit gezegd werd, verontrustte Orlowsky, maar hij liet zich niet overbluffen. i,,Na 'hetgeen geschied is, houd ik dit voor van zelf sprekend." („Ha Hedwig heeft gebabbeld, niet waar, beste Graaf? Welnu; als er njets, tusschenbeide komt, zal dat wellicht gebeuren." „Wat zou er tusschen komen?" De heer C. Slot. Voorzitter ik kan mij voor stellen dat het krantenlezend publiek zal den ken „van de dooden niets dan goeds". En daarom ben ik blij dat u maar een kort af scheidswoord hebt gesproken en niet in per soonlijke zaken is getreden. Steeds zal ook ik een aangename herinnering behouden aan de vergaderingen. En wanneer de nieuwe raadds- leden onze plaatsen zuHen hebben ingenomen hoop ik, dat van den kant van de wethouders en de raadsleden minstens de gezellige toon van de besprekingen zal worden behouden, zöoals tot nu toe het geval is geweest. Niemand meer het woord verlangende, volgt hierna sluiting der vergadering. UsT DEN OMTREK DE VEENDERIJ TE SINT PANCRAS. Is reeds Zaterdag per advertentie medegedeeld dat de prijs van de baggerturf in de veenderij te Sint'Pancras thans f 8.— per iooo stuks bedraagt, v. edéiom wordt in het thans verschenen nummer de aandacht gevestigd op deze aanbieding, waar voor bonnen zijn te verkrijgen bij den Secretaris- Penningmeester, den Heer J. van Kampen. Wij hebben reeds meermalen de aandacht ge vestigd op dit veenderij bedrijf, dat begonnen is door de gemeenten Sint Pancras en Koeaijk om de heerschende werkeloosheid te bestrijden. En het mag zeker een flink bedrijf worden ge noemd, waarin productieve en nuttige arbeid ver richt wordt. Zij, die den laatsten tijd van dit bedrijf hun turf hebben betrokken, zullen met genoegen hebben kunnen constateeren, dat daar turf van uitsteken de kwaliteit wordt gefabriceerd. Zonder het te probeeren komt men 't niet te weten, en voor de vele anderen, die nog nooit uit dit bedrijf hun turf hebben betrokken, geldt zeker de idee: „alleen wat uit den vreemde komt is goed." Maar de anderen, die hun turf in Sint Pancras koopen, stellen daar tegenover: „Waarom zal men hel ver gaan zoeken, wanneer men dichtbij goed kan krijgen." Nogmaals, „de turf die men in Sint Pancras kan krijgen, is goed." Thans staan daar 71 schansen turf. En een ieder die daarvan koopt, kan de overtuiging wor den meegegeven, dat die schansen droog zijn op gezet, zoodat men met gerustheid daar de turf vandaan kan halen. Een ieder die wenscht te koopen, moet het spoedig doen, de prijs is f8.— per 1000 stuks, en men zal spoedig tot verhooging moeten overgaan. SINT PANCRAS. Vergadering van de geitenfokvereeniging Ou- dorpSint Pancras. Aieuegedeeld wordt, dat voor de keuring, ge houden bij inschrijving voor het Centraal Register, 22 geiten waren aangevoerd, waarvan 4 stuks wer- edn afgekeurd. Voorzeker een bewijs dat het ge- ahlte en het ras der geiten, sedert het bestaan van de vereeniging met reuzenschreden vooruit is gegaan. De eerste prijs welke bestond in een bonds- medaille werd toegekend aan J. Bure te Oudorp; 2e prijs, zijnde f2.50, dezelfde; 3e pr. zijnde fi. J. de Graaf te Sint Pancras; 4e pr. zijnde f 1. C. v. d. Werf Sint Pancras. Voor de beste geit, geboren in 1923, prijs f 1,—toegekend aan A. Dekker Sint Pancras. Voo rden volgenden dektijd, is een mooie be kroonde jonge bok aangekocht van de geitenver eeniging N aardenB.ussum. SINT PANCRAS. Kweekerij „De Dahlia." De heer Groen, eigenaar der „Kweekerij De Dah lia" alhier, toonde ons in zijn tuinen een schit terende collectie Dahlia's, bestaande uit circa 160 soorten, waaronder ae meest geliefde bloemen als Bordeaux, Mr. Dresselhuis, Juweeltjes, Glow, En- „Ik kan sterven." „„Op uwe jaren detnkt men aan zoo iets niet; als dat de eenige hinderpaal is, kan ik gerust zijn." Juliaan keek hem onderzoekend aan. „Gij wenscht dit huwélijjk wel zeer, niet waar?" ,„In het 'belang mijner dochter, die u lief heeft." Juliaan lachte. „Eenige dagen geleden nog had zij Bertalan lief." „O neen, daarvoor sta ik in." ,„U denkt zeker, dat ik zoo lichtgeloovig ben, als mijn neef? Uwe dochter heeft niet den persoon, maar het majoraat lief." De Poolsche graaf was niet zeer verheugd ove rdeve meening, maar voordat hij antwoor den kon, werd de deur geopend en trad de secretaris bininen. ivEr zijn twee politiedienaren," zeide' hij) 'zacht. Verschrikt sprong Juliaan op. l„Wat willen zij?" riep hij op zulk een toon, dat Orlowsky verwonderd opkeek. „Zij zoeken eene Zigeunerin,* die verdacht wordt van brandstichting en zij willen u spre ken." Dus dat alleen." zeide. Juliaan gerustge steld, „scheep gij hen maar af; ik ben te ver moeid." ;,,,Het is beter dat gij de zaak zelf ter hand' neemt," zeide hij kortaf; „bovendien gaan dje menschen niet eerder weg, of zij moeten dén eigenaar van het slot gesproken hebben.", „Ook goed, ik zal gaan," zeide Juliaan. „Het is toch echter wel zoo, als u gezegd hebt?" „Zeer zeker." Opgeruimd betrad hij de /vestibule, waar de dienaren der politie op hem stonden te wachten. „Wat wenscht ge?" vroeg hij uit de hoogte. „Er werd vandaag eene Zigeunerin gezien in de nabijheid van het kasteel, en nü zouden wel graag 'het huis willen doorzoeken, .omdat zjj onder verdenking van brandstichting staat." empire's, His.s Warnaar, King of the Antom, por. tos, Prinses Juliana, Oranje-King; Salmonea, Mj," Krtlage enz. Wie deze mooie bloemen wil zien, zooals ze in' de werkelijkheid groeien, dus niet zooals de méés. te menschen ze kennen in den vorm van bloem" tuilen; wie, alvorens zich bloemen voor zijn tuir aan te schaffen, zich overtuigen wiL hoe de plan, groeit, ten einde rouwkoop te voorkomen, kan 2ick in vertrouwen tot de kweekerij „De Dahlia" vven. den; er is keuze in overvloed van de allermooiste en zeldzaamste en nieuwste soorten, zoodat (ie moeilijkste in keuze er zijn bevrediging wel vinder zal. (Ons Blad.)" VALKOOG. Ook hier behoort de kermis weer tot het ver. leden. Voor kasteleins en kramen een bij uitstek slechte kermis, hetgeen^ geen verwondering baan: ggzien het slechte weer en dito tijden. Maandagavond gaf de tooneelvereeniging „klein begin' alhier in café van A. Buik het tooneel'stuk. je „Een pootig wijfje" en als nastuk „Jan Ongel luk'", welke door de in tamelijk aantal aanwezigen met aandacht en genoegen werden gevolgd. Diis dag werd door een 20-tal paartjes een ringrijdcrij met paard en kar gehouden om contanten, doch het weer was oorzaak, dat ook onder dit gaen gezelligheid heerschte. Plaatselijk Nieuws g g OUDKARSPEL. Bij'(de heden gehouden vergadering van hel bestuur en Hoofdingelanden van de Bannè Oud'karspel is tot lid van het dagelijksch be stuur benoemd de heer E. Wagenaar Dz. en tot Hoofdingeland van den polder Geestmer Ambacht (Oosteidijk en Moleingeersen) de heer J. Pranger Jbz., beide te Oudkarspel. ODDKARSPEL. Behaive hier en daar eenige storing aan liet electrisch net over den geheelen Langendijk, heeft de storm van vannacht danig huisgehouden, waarbij ook een der telefoonpalen bij de woning van den heer Evers het moest ontgelden. Dezo bij den grond afgeknapt, doch was aan de tele foondraden blijven hangen. Vanmorgen vroeg heeft men deze paal reeds gestut. Dit is voorzeker goed afgeloopen, daar anders bij het afknappen van de telefoondraden de paui op het dak van de woning, bewoond door den heer van Pw dij ver was neergekomen. NOORDSCHARWOUDE. Orgelconcert. Het bij !het tweede orgelconcert aangekon digde derde concert op 31 Augustus kam niet doorgaan wegens de weinige belangstelling tot 'heden voor deze concerten getoond. De heer Cor Zemel heeft ons van zijn kunst doen ge nieten en wij twijfelen niet of wij mogen hem nog wel een keer hier verwachten. ZUIDSCHARWOUDE. Te Noordscharwoude wordt a.s. Zaterdag een vergadering gehouden van de raadsfracties der Vooruitscr. Vrijz. Kiesvereen. alhier en die der V. D. uit Noordscharwoude en Oudkarspel om ie spreken over de oprichting van' eem ge- meenschappelijken cursus voor Vervolgonder wijs voor de 3 gemeenten. Aangezien het aantal deelnemers aan het Vervolgonderwijs door., gaans gering is, en dus de vrees gewettigd', dat er voor iedere gemeente afzonderlijk groot bezwaar zou bestaan, op zich zelf zoo'm cur sus te bekostigen (het Rijk vergoedt de kosten niet meer) is het oprichten v,an een gemeen- schappelijken cursus voor dit onderwijs allicht Seen oplossing. ZUIDSCHARWOUDE. De voorbereiding voor de Jubileumfeesten is 'hier in vollen gang. Eiken avond repetjicie der schoolkinderen voor den samenzang, een zich voorbereiden voor den etalage- en ill'umi- neerwedstrijd, terwijl verschillende spelen en wedstrijden tot deelname worden opengesteld. Voor meisjes, die nog op school zijn, zal ge legenheid zijn, deel te nemen aajn: 1. Bal op den lepel. 2. Turfrapen. 3. Potjesbreken 4. Vlaggeloop, aan tafeltje teekenen. 5. Stoelen dans. 6. Pakjesknippen. 7. Bal op een blaadje Voor meises van 13 tot en met 15 jaar Hinder niswedstrijd: 5 touwen 75 c.M., 2 M. van el kaar, 2 tonnen (8 maken)), 3 vlaggetjes ver plaatsen eindpunt. Voor schooljongens 1. Turfrapen., 2. Koek- slaan .3. Driebeenloop. 4. Estafetteloop 5. Zak- loopen. 6. Toin over plank rollen. 7. Touw trekken. Voor jongens 13 t.m. 15 jaar: Hinder niswedstrijd, kaart uitzoeken aan tafeltje, ton ikruien (balkje) en- terug. De feesten vingen aan met de ontvangst van „U gelooft toch niet, dat zij hier verstopt is?" j,Dat kan ook buiten weten der bewoners gebeuren." „Zoekt voor mijn part, de kamerdienaar kan', u geleiden." „Waar is nu de oude vrouw, die in het afge brande huis heeft gewoond?" „Wat wilt ge van haar?" „Zij 'moet ons eene besohrijying geven van-; de Zigeunerni, want zij kent haar." Juliaan aarzelde; daar verscheen op het druisch en rumoer van stemmen Marianne in eene zijdeur, en vroeg, wat er gebeurde. „,Wij moeten Gertrud Vilar spreken," .zei'Ie de eene beambte beleefd. „Ik zal u wel begeleiden," zeide Marianne bereidwillig. En ofschoon Juliaan het trach'«e te verhinderen., ging zij toch de beide mannen voor. IVWaarom ben jij niet meegegaan?" riep «j- secretaris spottend uit. Geërgerd keerde ce gevraagde zich om en begaf zich weer naaf Orlowsky in het salon.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2