jwrewiii'isr" souram™(Tineai8 Bind). Gemeenteraad oude liiedorp. Zaterdag 1 September 1923. TWEEDE BLAD. Met afwezig de heer Jorig, vergaderde Donder dagmiddag half drie de raad alhier, met den Ed 4chtb. Heer Nagelhout, burgemeester, als voor zitter, die de vergadering opende, waarna lezing en goedkeuring der notulen plaats vond. Voorzitter doet mededeeling, dat inzake den aftiek van het schoolgeld op de nota van Nieuwe Miedorp is geinformeerd bij den Min. van Onderw. Kunsten en Wetenschappen en gebleken is, dat onzc houding inzake art. 104 4e lid der L.O., wet 1920, juist is en derhalve de betaling aan N. Niedorp beperkt blijft tot het bedrag bovenbedoeld verminderd met het bedrag der schoolgelden. Goedgevonden. Ingekomen: ie. een adres van de afd. Alkmaar van het Genootschap tot zedelijke verbetering der oevangenen met verzoek om in aanmerking te mo gen komen voor eene jaarlijksche subsidie van jC gulden. B. en W. stellen voor om ons niet tot eene jaarlijksche subsidie te verbinden, doch om f 10 subsid'e foor 1924 toe te kennen. Dit wordt algemeen goedgevonden. 2e. de begrooting der wijkverpleging af deeling van „Het Witte Kruis" te Nieuwe Niedorp, waar in het bedrag der bijdrage dezer gemeente over '24 js geraamd op f400. B. en W. stellen voor, dit goed te keuren en genoemd bedrag op de begroo ting te plaatsen. Aldus wordt besloten. 3e. de begrooting der gezondheidscommissie te Hoorn voor 1924, waarin de bijdrage dezer ge- meente is gesteld op f 32.32I/2 zijnde 21/2' cent per inwoner. Deze begrooting wordt goedgekeurd en beslo ten wordt om de som der bijdrage op de gemeen- tebegrooting te plaatsen. 4e. schrijven van het Dage!. Bestuur van Bar- singerhorn dat de raad aldaar de balans, winst- en verliesrekening over het jaar 1922 van den vleesch keuringsdienst voorloopig heeft vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. 5e. voorstel van B. en W. tot vaststelling van een reglement van orde voor de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders. Een zoodanig reglement wordt nu behandeld en daarna vastgesteld. 6e. B en W .stellen voor tot opheffing van het vervolgonderwijs over te gaan, waartoe door den raad wordt besloten. .Aan den heer Woutman wordt als hoofd en on- derwiizer en aan mej. OttBillenkamp als onder wijzeres bij dat onderwijs eervol ontslag verleend De heer J. Ligthart brengt rapport uit over de gemeenterekening dienst 1922, die is nagezien en in orde bevonden. Gewone inkomsten hebben bedragen f 34358-57V2 gewone uitg. f 339i3491,/3> vóordeelig s.nldo f445.08. Buitengewone inkomsten f30290.50, buitengewone uitgaven f30082,27, voor- deelig saldo f 208.23. Totale ink. f 64649,0714 to tale uitgaven f 63995,76V2 totaal voordeelig saldo f 653.31. De rekening wordt op deze cijfers voorloopig vastgesteld. Aanbieding begrooting 1924 in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 34871.38 met een hoofdei, omslag of plaatselijke inkomstenbelasting van f 10500 en een post voor onvoorziene uitga ven van f 430.971/2- Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt besloten om eene commissie uit den nieuwen raad te benoemen om de begrooting na te zien. Mede overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt de heer E. van Leeuwen te Zijdewind tot Zijdewind tot klokkenist aldaar benoemd op een salaris en pensioengrondslag van f40.—. Vaststelling suppletoire kohier hondenbelasting 1923. Dit wordt vastgesteld op f 12. Bij de rondvraag komt de brand, die in Juli j.l. plaats had bij Kuiper te Terdiek gemeente Nieu we Niedorp ter sprake. De heer Rempt zou het wenschelijk achten dat voorzitter toelichting geeft vvaaiom onze spuit niet naar dien brand is geweest Voorzitter zegt, direct na het vernemen van dén biand met Nieuwe Niedorp te hebben getelefoneerd en hulp met onze spuit te hebben aangeboden, FEUILLETON. EEN EEREWOORD. „Is de zaak uit?" vroeg Orlowsky aan Juli aan, wiens gelaat doodsbleek was en wiens handen trilden. „Marianine heeft de zaak ter 'hand genomen, antwoordde hij onverschillig. De secretaris volgde de anderen naar Ger- trud, die zij vonden zitten in hare kussens bij den schijin van een nachtlamp. De oude vrouw zoowel als Boriska rezen bij het gezicht van de ongewone gasten ver schrikt op. „Komt ge miijn zooin halen?" riep Gertruc. Ontzet. Verwonderd keek de beambte op en vroeg toen, tengevolge van de beteekenisvoll'e gebaren van Boriska 'heel kalm: „Zoudt gij de Zigeunerin herkennen, die op, den dag van den brand bij u was?" „Zeker," antwoordde Gertrud levendig, zij gearresteerd?" .„Nog niet, maar zij is hier in de buurt ge zien. Misschien kunt g ijons eene beschrijving van haar geven." 1^,Zeg jij het, Boriska, jij hebt betere oogen dan ik." „Zij was als alle andere Zigeuners, meu los hangend haar gescheurde rok en smerig ge laat." „Klein of groot?" „Middelmatig." 7,Niet zoo oud als Gertrud, maar ook met 'Jong." die men echter niet accepteerde; al stelde men dé beschikbaarstelling onzer spuit op prijs. Er was toen voor mij geen aanleiding jrn onze spuit te zenden. Ik heb het wel onsmakelijk ge vonden dat sommigen hebben gezegd, dat het schande was dat onze spuit er niet was geweest maat het gemeentebestuur van' Nieuwe Niedorp achtte mijn houding correct. De heer Tromp zegt het te betreuren, dat de menschen niet vertrouwden in het beleid van den burgemeester eh dat er raadsleden waren, die op het beleid van burgemeester afgaven. De heer Over zegt dat bij onzen laatsten brand hier dcor Nieuwe Niedorp ook hulp is verleend Wij hadden dat bij deze gelegenheid wederkeerig kunnc-n doen en dan daarmede een oude schuld afgedaan. Er zijn er velen buiten den raad, die het afviel, dat onze spuit niet heenging. Nood breekt toch wetten. De heer Tromp meent dat hier van nood geen sprake is geweest, het weer was kalm en de wind aflandig. De heer Bakker is van meening, dat waar N. Niedorp de aangeboden hulp met onze bran lspuit niet aanvaardde, de spuit ook niet gezonden be hoefde te worden. De heer Ligthart verklaart dat burgemeesters houding correct is geweest. Spreker wil overigens toch wel gaarne dat wg met te lang wachten met een spuit te zenden. Voorzitter zegt, dat de burgemeester van N. Niedorp verklnarde dat het op hoogen prijs werd gesteld dat de spuit uit Oude Niedorp beschikbaar weid gesteld en in het omgekeerde geval is N. Niedorp ook tot hulp bereid. Maar in dit geval meende men te Nieuwe Niedorp dat onze hulp niet noodig was. De hetr Ligthart bespreekt de wenschelijkheid om in 't Veld tezamen met N. Niedorp een brand spuit t e stationeeren. Voorzitter zal deze zaak, die al eens ter sprake is geweest nog' eens met hét gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp bespreken Voorzitter zegt, opstaande, vervolgens, dat hij in deze laatste vergadering van den ouden raad tot de scheidende heeren nog eenige woorden wenscht te^ sp*ekcn. Ik betuig aan den geheeler. raad mijn dank voor de ondervonden medewerking waardoor mijn taak als Hoofd gemakkelijker is ge maakt. En met voldoening wijs ik op belangrijke beslui ten, die zijn genomen, als b.v. waterleiding, de electnlicalie van een deel onzer gemeente en wo- nningbouw. De heeren Rempt, Jong en Bakker gaar. onzen gemeenteraad verlaten. De heer Rempt is 16 jaren lid van den raad geweest en dat tijd vak zal hij mij in aangename herinnering blijven. Gij ziit een goed raadslid geweest en ik dank u vooi de trouwe, opkomst, goed raadslid geweest. De heer Jong, die nu afwezig is, is ook een Do heer Bakker is in dit tijdvak raadslid en wethouder geweest en ik dank hem voor zijne medewerking, ik heb hem leeren kennen als iemand van helder inzicht en die de belangen van de ge- heèle gemeente wil voorstaan. Ik hoop dat hij over 4 jaren weer tot andere gedachten is geko men en twijfel dan niet of hij zal weer in ons mid den terugkomen. De heeren Rempt en Bakker spreken woorden van dank en waardeering tot voorzitter, waarna deze de heengaande raadsleden met hunne nuisge- nooten goede gezondheid toewenscht. Hierpa wordt de vergadering gesloten. NIEUWSTIJDINGEN. DE STORM. Woensdag vertrokken een sleepboot met een baggermolen en bakken naar UrJk. Tusschen Enkhuizen en Ürk was het niet mogelijk tegen •den s.orm op te komen,, waarom in overleg met den kapitein van den baggermolen beslo ten werd de bakken naar Urk te sleepen en 'den baggermolen te verankeren. Op de reis zette de wind op. Na veel wederwaardigheden gelukte het den kapitein van de sleepboot twee bakken naar Urk te brengen,, terwijl er een bpven Urk ten anker kwam. Met de sleepboot was het niet meer moge lijk Urk te verlaten, waarom de kapitein heden morgen met de „Geusau" vertrok, om de men schen van den baggermolen af te halen. Er werd echter niets meer va|n den baggermolen „Heeft zij geen bijzonder kenteekein?" „Een litteeken aan haren mond en wat haar laan de kin." „Je hebt goed geantwoord," zeide de die naar van politie pijlnzend. „Van jou hebben wij nu meer gehoord «Jan verder den heelen dag." Zij verwijderden zich, gevolgd door den secretaris, terwijl Marianne nog achterbleef. Voor de deur zeide de secretaris: „Wie heeft die vrouw gezien?" „Verscheiden personen. De overleden graaf loofde honderd gulden uit, vdbr hem die haar aangeeft. Natuurlijk wil iedereen die graag verdienen." „Dat wist ik in het geheel niet, dan zal men haar wel spoedig hebben." De politiedienaren verwijderden zich en de secretaris begaf zich naar Juliaan's kamer. ,Wat wil je nog meer?" vroeg deze mis noegd. „Ik wil je er alleen op opmerkzaam maken, dat de oude vrouw gevaarlijk voor je kan wor den; zij is zoo ziek niet, als men gelooft. Dit verstoppertje spelen kaïn toch niet altijd duren.'* „Wat moet ik dan doen? Men houdt haar immers voor waanzinnig; niemand slaat acht lop hare woorden." ;„Ik ben niet laf en vrees niet zoo gauw voor ierhand, maar het ware beter, dat je haar voor eeuwig het zwijgen oplegde." „Ik' nu als graaf Alvary, nu ik mijn doel [bereikt heb." e,Zooals je wilt. Je speelt met je leven; ik ben het mijne echter nog niet zat..." „Je wilt mij verlaten. Goed maar je hebt Dp niets meer te rekenen." .„Dat zullen wjj eens zien, je bent in mijne Ihtmd en ik kan je dwingen,*' gevonden. Vermoedelijk is deze omgeslagen en gezonken. Gistermorgen te half negen was de baggermolen U Enkhuizen nog waargenomen, om negen uur was ,hij verdwenen. Van het lot der vijf opvarenden is niets bekend. De moge lijkheid bestaat dat zij met een roeiboot den baggermolen hebben verlaten. Het schip, dat ten N.W. van Élerland nood seinen gaf, blijkt te zijn fiet Italiaansche stoomschip „Koeffa", komende van Ham,burg. De reddingboot „Dorus Rykers" heeft de be manning van het stomschip afgehaald en hier mede koers gezet naar Nieuwediep. De hevige storm, die boven Tiel en om geving woedde, heeft veel nadeel toegebracht aan het fruit. Te Tiel, waar gisteren de jubileumfeesten aanvingen, zijn op het feestterrein van de con sumptie- en danstent de zeilen gescheurd en eenige kermisaangelegenheden van hun bedek king beroofd. Aan de versieringen in de stad werd slechts gernge schad eaangericht. In den omtrek van Roermond i® een ver- r schrikkelijke verwoesting aangericht. De storm joeg honderden en honderden kilo's fruit vau de •hoornen. De veldgewassen als staakboonen zijn totaal vernield. Te Delft zijn in verschillende stadsge deelten boomen ontworteld. De versieringen hebben ernstig geleden. De stoomboot „Stanfries III", kapitein J. Postema, uit Leeuwarden, bevond zich Woens dagavond tijdens de nstorm met 2 tjalken op sleeptouw tusschen Medemblik en Enkhuizen. Nadat, tengevolge van de hooge zee de tros was gebroken, wist één der tjalken het Krab bersgat voor Enkhuizen te, bereiken. Tot nu toe is niet bekend waar het andere vaartuig, de „Holland-Friesland III", kapitein Jitse Mie- dema, is gebleven. Te 's Gravenhage zijn enkele schuttingen een boomen omvergeworpen. Ook werd in en kel e straten en pleinen <Jje versiering slacht offer van de-i storm. Over het algemeen kam echter gezegd worden, dat de feesttooi, waar mede de Residentie deze dagen prijkt, er goed afgekomen is. De brandweer is negen keer uitgerukt oiri assistentie te verleenen. Op de Prinsengracht is een 'boom omgewaaid een 18-jarig jomgmensch, dat juist passeerde, werd door den boom getroffen, doch kwam met de schrik vrij. Te Zaandam heeft de storm groote schade toegebracht aan de spellen en 'tenten op de kermes. Verschillende tenten zijn geheel of ge deeltelijk in elkaar gewaaid, of door de krach tige windvlagen uit hun verband gerukt. De exploitanten lijden groote schade, ook wijl ze althans vandaag hun zaken niet kunnen -ope nen. Een caroussel wist men te behouden door hem in zijn werk te stellen en te laten draaien. Regeeringsjubileum. Een geschenk uit Pretoria. Destijds, bij gelegenheid van de troonsbestij ging va Inde Koningin werd in het Burgerpark te Pretoria een Oranjeboom geplant, die, na omgeven te zijn van een passend ijzeren hek, aan het gemeentebestuur van Pretoria was over gedragen. Nu deze Oranjeboom vruchten ïs gaan dra gen, kwam bij Ihet gemeentebestuur van Pre toria het plan op om de Koningin ter gelegen he id van haar zilveren regeeringsjubileum, een kist oranjeappelen aan te bieden, geoogst van bovenvermelden boom. Dézer dagen is nu, door bemiddeling van den consul-generaal te Pretoria een kist met dee appelen, welke verzolnden was uit Kaap stad per stoomschip „Rietfontein", ten Paleize der Koni|ngin aangekomen, als geschenk van het gemeentebestuur van Pretoria. H. M. heeft dit geschenk, peer waardeerende de aardige gedachte die daaraan ten grondslag {ligt', gaarne aajnvaard. „Ik ben niet bang voor je dreigementen. Overigens houd ik het voor beter, ais je spoe dig van hier vertrekt. Dat telkens van naam veranderen zon ons wel eens 'kunnen verra den." ,,„Hpe lang zal ik nog blijven?" s„Tot mijne lieve familie vertrokken Is. Tot je geruststelling kan ik je zeggen, dat zij de Oude Gertrud meenemen." ,„Dat is een verstandig idee. Wat zul je met de Polen doen?" •„Hedwig zou gaarne.meesteres van Boszmer worden en ik wil haar die hoop nfibt ontne men" i„Wat ben je omtrent haar besloten?" 'vN:ets. Zij bevalt mij." „Is dat alles?" ;„Wjat moet het nog meer wezen. Als alles geregeld is, zal ik uit de voornaamste famtïën eene vrouw kiezen." „Sehoone droomen," zeide de secretaris spottend, als ik in je plaats was, joeg ik de Polen dadelijk weg. Veel oogen zien neer. Ont sla ook de oude bediende." ,,JDie gaan voor het grootste gedeelte met Marian'ne mee. Wat intusschen">'de Polen aan gaat, zoo zijn die veel te dom, dat men hen meet vreez'en en Hedwig is betooverend schoon." .„Maak maar geen schandaal. Vergeet niet, dat je nu graaf Alvary beurt en dat je niet in een kroeg vertoefd, waar het uitvaagsel der vrouwen zil." •„Zwijg, riep Juliaan toornig, „De muren hebben ooren. Ga heen, laat me alleen, ik heb genoeg voor vandaag. Zonder een woord te zeggen, verliet de se cretaris de kamer. ^BUITENLAND Italië en Griekenland. Het antwoord van Griekenland. Het antwoord van Griekenland op de Italiaan sche nota inzake den moord op de Italiaansche leden der Albaneesche missie is gisteravond door, den chef van de politieke afdeeling van het minis terie. van buitenlandsche zaken in het italiaan sche gezantschap overhandigd. De Grieksche regeering acht het onjuist, dat de Italiaansche regeering haar verantwoordelijk stelt voor de ernstige beleediging, Italië aangedaan De regeering verkeert dan ook in de onmogelijk heid om de in de paragrafen vier, vijf en zes van de Italiaansche verbale nota gestelde eischen aan te nemen ,daar zij inbreuk maken op de eer en de souvereiniteit van den Griekschen staat. Niettemin houdt de Grieksche regeering reke ning met het feit dat de gruwelijke aanslag wera gepleegd op Gneksch grondgebied en op onder danen eener bevriende groote mogendheid, die met een internationale missie waren belast, zoodat zij zich bereid verklaart aan de Italiaansche regee- ring in den meest uitgebreiden en officieelen vorm haar leedwezen te betuigen. Dientengevolge zal de commandant van Athene zijn opwachting maken bij den italiaanschen gezant. Er zal een godsdienst oefening worden gehouden ter nagedachtenis der slachtoffers in de Katholieke kerk te Athene, waar bij alle leden der Grieksche regeering tegenwoor dig zullen zijn, terwijl een detachement van liet garnizoen van Athene voor het Italiaansche gezant schap de Italiaansche vlag de reglementaire eer bewijzen zal brengen. De meest plechtige militaire eerbewijzen zullen worden, gebiacht op het oogenblik dat het stof felijk overschot der slachtoffers te Preveza aan boord weidt gebracht van een Italiaansch schip. Bovendien verklaart de Grieksche regeering be reid le zijn uit billijkheidsoogpunt een behoorlijke schadeloosstelling te geven aan de nagelaten be trekkingen, terwijl zij gaarne de medewerking tan vaardt van kolonel Perrene, den Italiaanschen mi litairen attaché ,bij het rechterlijk onderzoek naar de daders. De Grieksche regeering koestert de verwachtiug dat Se Italiaansche regeering wel de gegrondheid zal willen erkennen van het boven uiteengezette standpunt, evenals den verzoenenden geest 'en het levendige verlangen van Griekenland, om haar op de meest billijke wijze voldoening te verschaffen. Get Grieksche antwoord onaannemelijk verklaard. Hel Italiaansche kabinet heeft het Grieksche antwoord onaannemelijk verklaard en de noodige besluiten genomen. De Grieksche bezetting van Korfoe ge sommeerd zich over te geven. Naar van ltahaansche zijde wordt vernomen, heeft Mussolini aan zijn verklaring Vrijdagmiddag- in den ministerraad, dat het Grieksche antwoord voikomen onvoldoende was, toegevoegd, dat een Italiaansche torpedojager reeds de Grieksche be zetting van het eiland Korfoe gesommeerd heeft zich over te geven. Ee nbezetting van Korfoe door Engeland ontoelaatbaar geacht. In welingelichte kringen te Londen gelooft men niet, dac Rome en Athene het tot een botsing zul len laten komen; het staat vast dat Engeland zoo wel officieel, als onderhands alles doet wat moge lijk is -om een conflict te verhoeden. Afgescheiden van de algénieene motieven die er zijn om een oorlog te voorkomen, heeft Engeland nog speciale belangen bij een spoedige regeling van het geschil, vooial omdat heden het gerucht ging dat Musso lini voornemens zou zijn Korfoe te bezetten. Dit zou voor Engeland ontoelaatbaar zijn, omdat des tijds bij de afstand der Ionische eilanden door Engeland uitdrukkelijk is bepaald, dat zij geneu traliseerd moeten blijven. Een overgang van Kor foe in Italiaansche handen, ook al ware zij slechts tijdelijk, zou een afsluiting van de Adriatische zee tengevolge hebben, waarvan de gevolgen niet zijn ce o vei zien, en waardoor Zuid Slavië zeer zeker niet werkloos zou kunnen blijven. Kuifoe bezet als „vreedzame tijdelijks maatregel." Be biaden vernemen uit Athene, dat de, Italiaan sche legatie aan Griekenland een nota aanbood, waarin de bezetting van Korfoe door de Italianen weid aangekondigd als „vreedzame tijdelijke maat regel." Juliaan was intussoben niet zoo kalm, als het scheen. Onophoudelijk plaagde hem de ge dachten, of graaf Peter niet eenig geschrift of een dagboek had achtergelaten, maar hij wist niet, hoe hij dit te weten zou komen, daar Bertalan den sleutel van de vertrekken zijns vaders bij zich had geraomen. Met zijine ge wone vermetelheid beraamde hij plain na plan. Het gesprek met zijn secretaris en bet verschij nen der politie, had hem opgewonden; hjj be sloot spoedig te handelen. Behoedzaam opende hij zijn koffer en nam er een bos sleutels uit en verschillende inbrekerswerktuigen; toen blies hij de lam piuit, stak eene kaars aan en begon zijn gevaarlijke tocht, hij vond niet eer der rust, dan voordat hij zich overtuigd had. Voorzichtig opende hij de deur. Alles was stil... Het was na twaalven. "De storm raasde buiten en dreigde zijn licht uit te blazen. Lang zaam voortloopend, bereikte hij 111delijk zijn. Idcel. Terwijl dit in het hoofdgebouw ge beurde, wachtten Bertalan en Pater Lorenz in een zijvleugel op de terugkeer van Marianne. Eindelijk verscheen zij en zeilde gejaagd: „De secretaris vergezelde de beambte overal; waarscihijinlijk heeft hem zijn makker, die zich zelf niet vertrouwt, gezonden." „Laat die gedachte toch varen, dat hier e n geheim is," zeide Bertalan. „Meer dam ooit bein ik daarvan oven uigd en ik beweer zonder eenige terughouding, dat deze pseudo Juliaan de zoon van Gertrud is. i.Simon Vilar?" vroeg Bertalan verrast. Wat gaf je reden om -dit te vermoeden?" „Niet alleen Gertrud's beroereing. 'Zijn ge heele gedrag tegen die oude vrouw. Zijne ken nis met de verhoudingen van *ieze plaats au zigne bekendheid met Juliaam deden mij tot dit besluit komen." i

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3