iai is aan lan De bestuurder van de „Goliath'die op de llijn ParijsLonden vloog,, toen de ramp ge- schiedde, werd slechts licht gewopd. Dinsdag ontdekte mep nog» dat een der passagiers;, jfurftt genaamd, geheel ongedeerd is gebleven. ijsia bij de bevrijding der gewonden uit het wpak der machine hulp te hebben verleend, 'ver'tndk hij onmiddellijk naar Londen. De vlieger, die door alle passagiers wordt „prezen vooi zijn koelbloedigheid, geeft de yoJgende lezing van het yliegongeval„Nabij byinpne geraakte de motor defect. Toen dit verholpen was, zetten wij de reis voort, maar 'nabij Malling haperde de rechtsche motor en stopte- Ik was genoodzaakt te landen en gpcht naar een geschikte landingsplaats. Daar bij verzocht ik den vier passagiers, die voorin zaten, zich niet achterwaarts te begeven, ten einde 'het evenwicht van het toestel niet te ver storen- Zij werden evenwel zenuwachtig en dongen te ver naar achteren,, waardoor het toestel achterover sloeg en met den staart om laag in eea boom viel. Het vliegtuig werd ver nield. De meeste passagiers waren onder de wrakstukken bedolven. De ongedeerde passa gier, de heer Murat, acteur van beroep, slaagde er in hen te bevrijden. Spoedig kwam hulp opdagen. De lezing van den bestuurder schrijft, zooals men zint,, jnet ongeluk toe aan een paniek tn- der de passagiers, in het voorgedeelte van de machine. Alle Engelsche bladen brengen den jviateur hulde voor zijn koelbloedigheid. Hij: slaagde er in den motor bijtijds stop te zetten, waardoor voorkomen werd,, dat het vliegtuig na den val in brand vloog. Onder de negen ge wonden zjjn drie Franschen, dri,e Amerikanen en drie Engelschen. (Tel.) De storm. De stiorm, die in den nacht van Woensdag op Donderdag boven Engeland heeft gewoed, zoo meldt een radiogram uit Londen, heeft zoowel te land als ter zee groote schade aa ïge- richt. De telegraaf- en telefoonverbindingen met Nederland, Frankrijk en België zijn ge stoord. In het Kanaal is het Fransche s.s. „Député" Emiie Driente', van de Type naar Rouaan onderweg, tengevolge van den storm vermoe delijk met man en muis vergaan- Donderdag morgen om 5 uur seinde het radiografisch: „zinkende, onmiddellijke hulp noodig, wij ver laten het schip". Het s.s. „Melita" van de P. &0.-lijn bega fzich onverwijjld naar de aange duide plaats, doch vond [niets. Ook de redding- booten uit E.ast-bounne, Newihaven en Has tings konden geen spoor vap het Fransche stoomschip ontdekken. Bij Hove is een ernstig beschadigde sloep, welke geen naam droeg; aan land gespoeld. De oogstvooruitzichten iin Rusland. 2.000.000 ton om uit te voeren; Rusland komt juist uit een periode van hon gersnood. Kam het dit jaar exporteeren zonder wéér een hongersnood te riskeeren. En zelfs al heeft het een surplus aan gdraan, zijn dan de transportmiddelen voldoende om het uit te voeren? Deze vragen worden door een speciale cor respondent van de „Daily News" gesteld, die onlangs Rusland bezocht heeft. In de hongerdistricten van 1921'22 -s de oogst dit jaar niet goed en ook in de zand streken niet, hoewel de zaaioppervlakte met 30 pet. is vergroot. Gebrek aan paarden en ma chines, gebrek aan physieke kracht en een ai- gemecne depressie maken een geheel herstel in de eerste 2, 3 jaren onmogelijk. Wat 'het surplus voor export betreft merkt de correspondent op dat Rusland altijd uitge voerd heeft,, hoewel er steeds plaatselijk gebrek was en plaatselijke hotngersnooden. Het surplus dat thans voor export in aanmerking komt. 13) al neemt men de laagste oogstsohatting,. pl.m. 2 millioen ton,, voornamelijk tarwe en gerst In de streken van de Oekrajine die graan uitvoeren, is de oogst over het algemeen gloed, hoewel enkele districten, als dat van Poltawa, erg van dein hagel hebben geladen. Of de transportmiddelen voldoende zullen zijn, is een andere kwestie. Het aantal wa gons is heel groot, .dagelijks worden er..iloK afgeleverdwat er aan herstel vain de lijnen is gedaan, is werkelijk ongelooflijk, wanneer men bedenkt dat in de laatste paar jaren 2000 bruggen herbouwd moesten worden. Maar de vracht is nog heel duur; het vervoer te water is niet veel goedkooper dan te land. Indien Rusland er in slaagt» eindigt de cor respondent, om dit jaar één millioen ton graan uit te voeren dan zal het voor het geld, lat het hiervoor krijgt, zijp landbouw beter kunnen maken dan vóór den oorlog» en binnen niet al te langen tijd zal Rusland de graanschuur van Europa worden. Vluchtelingen» die uit Amerika weer in Rusland terugkeeren, brengen heter materiaal mee en voeren een hooger ontwikkelt landbouwbedrijf uit, zoodat de Russische boe ren langzamerhand meer en meer ontwikkeld worden. NIEUWSTIJDINGEN Spoorwegongeval. Dinsdagavond heeft nabij het station Am stelveen een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat w,onder boven wonder geen per soonlijke ongelukken ten gevolge 'heeft gehad. ,°m 8.45 vertrok trein ©20 van "Uithoorn in Üe richting Amsterdam met 'twee personenrij tuigen en een goederenwagen. Vlak voor net station Amstelveen kantelde om even voor ne genen een derde klasse' rijtuig, dat als micl- «ielsten wagen in de treinformatie liep. 'Onder hevig gekraak helde het plotseling over en viel daarna met den zijkant naar rechts op den spoordijk. De reizigers beschrijven den schok als zeer zwaar; nog eenige oogen-blikken werd het met den zijkant over den dijk gesleurd waarna de trein stopte. Vermoedelijk bemerkte de machinist door het zwaar trekken zijner lo comotief onraad of sloegen de remmen ten gevolge van het breken der remslagen van zelf aan. Er waren in het derde klasse rijtuig vrij veel passagiers» omdat de trein gecombineerd was met de verbinding uit Alsmeer. Als kegels vielen de inzittenden door elkaar» terwijl de glasruiten en het houtwerk van den zijkant braken. Een paar personen liepen schram metjes en blauwe plekken op» echter niet in die mate, dat van verwonding van beteekenis mag worden gesproken- Zonderling mag iie<. heeten, dat uit eep mamid met eieren, welke een boer bij zich had, slechts één ei brak. De andere wagens en de machine bleven op de rails staan en werden niet beschadigd. Oogenblikkelijk begaven personen van het sta tion Amstelveen en uit het dorp zich naar de plaats des onheils en spoedig waren de rei zigers uit hun benarde positie gered. De trein uit Amsterdam, die juist het station binnenliep» weid opgehouden, waarna hij de reizigers uit den gestranden trein naar de hoofdstad bracht. Natuurlijk veroorzaakte een en ander oponthoud. Van Haarlem vertrok kort daarop een werk- tnein met personeel naar het Amstelveensche emplacement. Den gebeelen nacht werd door gewerkt. Hoe het ongeluk kon plaats vinden mag een raadsel heeten, daar het déraillement op een recht baanvak zonder wissels plaats vond. De verbinding met het station Willemspark was tot overmaat van ramp juist op dat tijd- sti ptengevolge van het onweer gestoord. (Tel.) Het Spoorwegpersoneel. Woensdag heeft de looinraad bij de Neder- landsche Spoorwegen beraadslaagd over net voorstel der directie om een nieuwe classifica tie uil te voeren, waarbij een vierde klasse zou'worden ingesteld en een loonaftrek van 5, 10 en 20 procent zou worden toegepast. Thans zijn er drie loonklassen met een aftrek van 4 en 8 procent, geheel als bij het rijk- Na een langdurige bespreking werd me; 10 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel om vier klassen te vormen met een loonaftrek' van 4, 8 en 16 procent. Zijn wij juist ingelicht zegt de „N. R. Crt.", dan hebben de vertegenwoor digers der vakorganisaties tegen dit voorstel gestemd. Op den Nieuwen Binnenweg op den hoek van den Bloemkweekerstraat te Rotterdam is van eeni ge in aanbouw zijnde panden de stelling ingestort Er bevonden zich drie werklieden op. De 2Ó-ja- rige A. V. uit de Woelijkstraat is tusschen vallende stukken hout en steen bekneld geraakt. Met zwaar inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij des nachts is overleden. De twee andere werklieden 'nad den slechts schrammen opgeloopen en konden aan het werk blijven. N abij Boskoop geraakte een autobus uit Voorhout op weg naar de tentoonstelling te Gou da met dertien personen te water. De oorzaak was een defect aan de stuurinrichting. Door bet inslaan van de voorruit konden allen uit den wa gen klimmen. Eenige liepen lichte verwondingen op. f De „Tel." verneemt dat naar aanleiding van de gemelde plannen van den exkroonprins van Duitschland om te zijner tijd naar zijn Heimat te rug te keeren, uit invloedrijke Duitsche kringen tot den exkroonprins het verzoek is gericht, om in verband met den gespannen politieken toestand in Duitschland voor het oogenblik van dit voor nemen af te zien. Door de tram gegrepen. Woensdag kwam naar V. D. meldt, een 48-jarige botercontroleur plotseling uit een zijpad op de trambaan van lijn 6. Hij werd gegrepen e ntegen den grond geworpen. Hoewel de bestuurder ter stond remde, was den ongelukkige de borstkas ingedrukt, terwijl de beenen en de wervelkolom gebroken werden en hij bovendien een hersenschud ding bekwam. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam, doch bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. De ramp te Saint Sauveur. Bij Koninklijk Besluit is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de gouden eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en loffelijk getuigschrift toegekend aan Henri Ourcadet electricien te Luz en Gaston Blavet, steengroefarbeider te Lourdes wegens met levensgevaar volbrachte redding van den' cenig overlevende van het reisgezelschap, dat met een autocar op 13 Augustus bij Luz—St. Sau veur (Frankrijk), in het ravijn van de Gave stortte Vluchtende arrestanten. Omstreeks half twaalf Woensdagavond waar- sehwude een heer te Den Haag een surveilleer en rle agent op den Rijswijkschen weg, dat reeds gedu rende geruimen tijd twee mannen zich op verdachte wijze ophielden bij zijn woning. De agent heeft ben aangehouden en wilde ze overbrengen naar het politiebureau. Bij de Laakbrug gekomen, sloegen ed aangehoudenen op de vlucht. D eagent volgcJ» een hunner en riep hem toe, dat hij halt moest houden. Toen de man niet aan dit bevej voldeed, ttok de agent zijn revolver en schoot driemaal in de iucht. Tenslotte richtte hij het wapen on den vluchteling en trof hem in het been. De kogel verliet aan de voorzijde weder het lichaam van den getroffene en werd later in zijn broekzak terug gevonden. De aangehoudene bleek te zijn een bekende van de politie en op hem werden verschillende Inbre- fcerswerktuigen gevonden. Hij Is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Omstreeks drie uur des nachts hebben twee agenten uit de Draaistfaat aangebracht den man, die aoor den eersten agent aangewezen werd als de tweede, die op de vlucht was geslagen. Mislukte berooving. Een kantoorbediende van de Maatschappij Nieuw Waterweg" ie Schiedam, zou naar het gebouw van de Schiedamsche Bankvereeniging gaan met een bedrag van f 25.000. In de nabijheid van het Ster- rebosch weiu de bediende, die op een rijwiel reed door een auto aangereden. Hij viel op den gron-.i en rolde in een greppel, waar hij bewusteloos okv.t liggen. Onmiddellijk kwam een man uit de struiken die den bediende de portefeuille ontrukte en tracht te zich uit de voeten te maken. Eenige voorbijgangers, die het ongeval en de straatroof zagen gebeuren, achtervolgden den man. Deze wist de portefeuille aan een ander over te geven, die het eveneens op een loopen zette. Ter hoogte van de zwemschool werd de tweede vluchteling echter gegrepen. Hij wist zich los te rukken en in de richting van Rotterdam te vluch ten. De portefeuille moest hij evenwel achterlaten Een paard als „gevonden voorwerp.' Op de markt te Purmerend kwam een koopman met een oud paard, dat hij ten slotte voor slechts f 5 wilde verkoopen. Ex kwam echter geen hooger bod dan f2.50, zegge een rijksdaalder Dat vond de koopman toch wel wat al te oar Dan 'het hij het dier maar liever loopen, opdat het dan wel „gevonden" zou worden. En thans staat bij de politie te Purmerend een paard als gevonden voorwerp ingeschreven. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinformatie bureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindi gende 24 Augustus, :n Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 67 faillissementen in dezelf de week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Augustus 1923 2603 faillissementen tegenover 1900 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. In de „Haagsche Post" vinden wij de vraag als volgt beantwoord: Een bekende schrijfster vond haar ideaal in den mail wiens verschijning haar „terstond aan water en zeep deed denken". De bedoeling was- hij moest goed geschoren zij|n en er uit zien als kwam hij zoo pas uit een Turksch bad. Zoolang bij niet bepaald leelijjk was» deden zijn gelaatstrekken er niets toe. Een tooneelspeel- ster meende» dat het uiterlijk er zeer veel toe deed ,een man moet er steeds goed verzorgd uitzien. „Een man moet gezond en sterk zijrl, een goed sportsman in elk opzicht, niet alleen als cricket- of golfspeler, maar in alle gewich tige omstandigheden des levens," zeide zij. Maar ook moest hij aan de vrouwen zonder dit te overdrijven de kleine opmerkzaamheden bewijzen, die haar zoo welkom zijjn- Dit was een bekend voorvechtster van vrouwenrechten met de spreekster eens: „Mannen, die de vrou- en aantrekken," zeide zij, „zijjn geen reman- helden, die liefst zelf het middelpunt van de .belangstelling zijn» maar bovenal attente man nen. De uTitvinder, de groote staatsman, wiens welsprekendheid duizenden tot zich trekt, ver mag niet zooveel over hel hart der vrouw, als de eenvoudige» alledaagsch einain, die haa: smaak kent en huldigt; die haar te hulp koml bij 'kleine moeliiikhedem; die het correcte doet en zegt op het juiste oogenblik. De vrouwen houden van een manhaften man, maar mi a van dein man., die van de sport zijn afgod maakt en voor alle andere dingen geen oog heeft. In !de vrouw is te veel van de moeder, dan dat' zij vpel zou houden van een man, die al cc meesterachtig optreedt, of die doet alsof hij werkelijk ooit het ondoorgrondelijke de vrouwelijke ziel geheel zou kunnen peilen." De meesten dezer dames zoudeln het - als zij de Camera gelezen hadden stellig eens zijn geweest met Hildebrand's zoo mensch- kundige opmerking over den „mooien man" op wien de andere mannen meer jaloersch zijn dan de vrouwen verliefd. Want wel houdt de vrouw van een kloeke mannelijke figuur; zij wil wel dat een man er goed uitziet, maar daarmede is zij ook tevreden; werkelijjk mooi- zijn vraagt ze niet (misschien omdat ze daar liefst zelve voor zorgt!) De man moet ijdel ge noeg zijn om zich goed en netjes te kleeden. IJdelheid bevordert goede manieren. Maar in beelding vergeeft een vrouw niet in den man- Dé „vrouwenkenner" die precies weet hoeveel er echt is in dein blos of de interessante bleek heid eener vrouw, wordt verafschuwd. Bovenal verlangen de vrouwen teederheid, mannelijke teederheid de vrouwelijk-teedere man wordt bjjna altijd bedrogen. De man moet, om be mind te worden, zich de moeite geven, bemin nelijk te willen zijn. Hij moet innemendheid béitfen en humor, en aanstonds weten 'of de vrouw die hij ontmoet, wil worden geamu seerd of liever meegevoerd in een melancho lieke stemming. In het algemeen dit was de meening van eed schrijfster die veel voor Engelsche en Amerikaansche tijdschriften werkt verlangen de vrouwen i'n den man» dat hij iets kan al is het slechts met goed succes een toost uit brengen. Wat de.moraliteit betreft: hoog eer gevoel, reine levensidealen en een onbespro ken leven maken op de vrouw altijd indruk- Karakter en wilskracht, helder denken en zich zuiver uitdrukken, afkeer van een handelen naar gemoedsindrukken, maar voorkeur voor Je leiding van het verstand dat zijn eigen schappen waardoor de man zich van de ge middelde vrouw moet onderscheiden, de ken merken der mannelijkheid. Maar worden ze als zoodanig algemeen gevierd? Of stellen wij ons reeds tevreden met het ideaal van lichamelijker moed, frischheid en aangename manieren? Er is een luchtigheid van denken en zich uit drukken; een besluiteloosheid en onzelfstan digheid in het handelen; een toegeeflijkheid en meegaandheid tegenover het onordelijk en ach- telooze, waarin in dezen tijd niets kwaads wordt gezien, eigenschappen, die toch sterk op dege neratie wijzen. Vooral in een politieke wereld is de eerbied voor het denken sterk afgeno men heeft dikwijls het gevoel de plaats van het verstand ingenomen en de phrase de rol van gezonde redeneering. Land en Tuinbouw 'Aardappelen maar België. De inspecteur, hood van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de thans geldende bepalingen op den invoer in België, geen aardappelen in dat land mogen worden ingevoerd, afkomstig van het gedeelte van de Haarlemmermeerpolder ten Noorden van de Vijfhuizerdwarsweg en ten Oosten van den IJweg, uit de Lutkermeerpolder, ie Mid- delveldsche Akerpolder en de Rietwijkeroorcl- polder. WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT (le helft September). Nadruk verboden. SeptemberHerfstmaand. Dus hebben wij ie zorgen, dat straks als de herfst is Ingetre den het wintergraan aan de aarde kan worden toevertrouwd; de tarwe, de rogge, de gerst. Tarwe: de. beste zaaitijd is van eind Sept. tot eind Oct.; tijdig gezaaid kan ze diep wor telen en za Iniet zoo gemakkelijk uitvriezen. Niet diep ploegen, niet dieper dan de gewone bouwvoor, welke vóór het zaaien weer be- hooilijk vastgemaakt moet worden; 't zaaibed moei bovenop wat kluiterig blijven, dus halé men bij het eggen de kluiten boven. Rogge: best. zaaitijd van begin tot half October. Die eerder gezaaid wordt, ontwikkelt wel flink in den herfst, maar blijft in het voorjaar achter. Gevolg: te veel stroo en te weinig zaad. Komt meest voor op lichtere gromden. Moet ook diep kunnen wortelen; zit er een hank of plaat, door jarenlang ondiep bouwen dan moet, liefst met een overploeg, dieper geploegd worden; geen ondergrond boven halen 1 Wijl rogge van bezakten grond houdt, moet er tusschen het onderbrengen van stal- of groenmest en het zaaien eenigen tijd verloopen. Het „zetten" van den grond kan door rollen worden be spoedigd. Gerst: beste zaaitijd einde Sep tember. Dit gewas stélt aan de grondbewer king hooge eischen» vooral na vaste stoppels op zwaren grond, in welk geval men, zoo mo gelijk, driemaal -dient te ploegen. Was het voorgewas aardappelen dan kan eerst de eg o de cultivator worden gebruikt, vervolgens worden geploegd» daarna opnieuw worden ge- c-gcl voor de zaaiing. Ook bij gerst moet de be werking zóó zijn, met het oog op het gevaar voor uitwintering, dat de grond niet al te los wordt. In deze maand» ongeveer in het mid den» kan men de eerste snijrogge zaaien, als ook rogge met zandwikkeinl Zandwikken zijn [volkomen winterhaard. Het groenvoeder: rog- gewikken, voor groenvoeder geteeld, is in 't voorjaar eerder klaar dan roode klaver. Men neemt als mengsel: 40—80 K.G. zandwikken en 80 K.G. winterrogge per Hectare. Het zaad is in den regel nog al duur» men kan het echter zelf telen; duïi zaaien en er» teneinde rotting te voorkomen, wat rijshout bijjzetten. Men kan n,a maaiing nog koolrapen of bieten telen; evenwel kan men het gewas ook laten staan' Om er opnieuw V(an te oogsten- Ook voor groen- bemesting worden wikken» met wat rogge er door, uitgezaaid. In den tuin: Heeft men goede soorten stoksnij- en sla (suiker) boonen, dan moet men daarvan zaad winnen; vooral nu, want vele •der eerste legsels zijn dezen zomer mislukt, dus zullen a.s. voorjaar de pootboonen wel duur zijn. Worden de boonen rijp, trek dan de wortels los, bij droog weer worden de boo nen dan spoedig rijp en kunnen geplukt wor den. Wie in den winter kropsla wil telen en de gelukkige bezitter is van veel ramen, moet niet alles tegelijk planten; elke week naar be hoefte. opnieuw wat zaaien om telkens jonge plantjes te hebben. Zorg hier vooral voor goede, zuiver eaarde. Thans moet men ook?, om in 't voorjaar bloemkoplplianten te hebben', bloemkool zaaien, zoowel vpor den 'pak als' voor den kouden grond. Eerder dam b.v. Sept. zaaien is niet gewenscht; men, zou dan te vroeg kleine kdoltjes krijgen» waar men niets aan heeft. Men zaaie de bloemkool nu buiten, vooral niet onder glas; dit kan vóór den bak of op een warm plekje in den tuin. Niet te dik zaaien I Ook om in 't voorjaar slaplanten te hebben, kan tegen het midden der maand vóór den bak, sla gezaaid worden, ook niet te dicht, met maar iets aarde bedek:. Het verspenan der plantjes onder glas kan onge veer half October geschieden; afstand 3 a 4 C-M.; in den winter koud doch vorstvrij be handelen! Wjj rieden aan in Augustus spina zie te zaaien; hiervan kan in 'tnajaar soms veel geoogst worden. Gaat het echter vriezen', dan is het met spinazie afgeloopen. Daarom wordt ook onder glas geteeld en kan ui n daarvoor een bak klaarmaken op dezelfde wijze als men dit voor kropsla doet. Van de in Aug. gezaaide spinazie kan men de jonge plantjes uitzoeken: hoe jonger hoe beter, om ze in den bak te planten op 3 a 4 c.M. afstand en er daarna de ramen op te leggen; goed hoog luchten! Bij vorst-vrij hóuden plukt men den heelen winter spinazie; telkens de grootste bladeren»

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5