WE □^Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 4 September 1828 82e «ij.arga: per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. NO 103. riEkülP«*«®B BS DIJKER •eae courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. IBORNEHENTBPBOg REDACT EU B-UITGE V EK 1UBEEL: Xoordiciiarwoiide. PB IJS UEB AB> EBTEflïlESi Yftï 1—5 regelf 78 et., elke regel meer 18 et» Groots ietten of Tigneiteo worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtsreeks nan den Uitgever. OFFICIEEL Dienstplicht. iWensdian omtrent inlijving. Zij,. d.ie voor de lichting- va» het volgend jaar zijn ingesdhreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval vain bestemming tot gewoon dienstplichtige iniet reeds bij de keuring en bok niet rechtstreeks aam den Districtscomman dant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter gemeentesecretarie opgeven. Er kan evenwel geen zekerheid worden ge geven ,dat met 'hun verlangen rekening kan worden gehouden. Zuid-Scharwoude, 3 September 1923. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude, VAN. SPENGLER. Plaatsing bij dein Motordienst. De Burgemeester van Zuid-Scharwoude brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingeschrevenen voor de lichtriig 1924,. die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet 'in het bezit zijn van een bewijs van voor ge oefendheid,, kunnen worden gedetacheerd bij de Schoolcompagnie van den Motordlenst. 'Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige Idetacheering in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving va» hun bestemming tot gewoon dienstplichtige schriftelijk mededeelen aan de» Commandant der SChooIcompagnk van den Motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet gezegeld te zijn. Zij be'hooren daarbij o pte géven: a. hun ge- slachts- en voornamen; b. den datum van ge boorte; c. de gemeente,, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven; en d. hun lo tingsnummer. Het is noodig, bij het schrijven verklaringen bver te leggen, waaruit hun bekwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder of mon - teur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De Commandant va» de Schoolcompagnie roept degenen, die daarvoor het meest in aan merking komen,, op tot het afleggen van een proef. Reis- en verblijfkosten komen voor reke ning van het Rijk. De Chef van dan Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detacheering in aanmerking komen. Dezen worden ingelijfd hij bet 4e Regiment Infanterie te Leiden. Na uaar bij een maand van hun eerste-oefenimgstijd te 'hebben vervuld, worden zij bij) de Schoolcom pagnie van den Motordienst gedetacheerd. Zij, die aangewezen zij|n voor bedoelde deta- cheering, doch wegens uitstel van eerste oete - ïjing, vrijstelling, of om een andere reden ie hun aangewezen bestemming niet kunnen vol gen op het tijdstip,, waarop dienstplichtigen van 'hun lichting en hu» ploeg bij de School- Ér compagnie worden gedetacheerd, komen vooi 'de detacheering niet meer in aanmerking. Zij worden in dat geval,, zoo noodig, nader be stemd voor of overgeplaatst naar het korps, waaraan zij zoude» zijn toegewezen, indien zij. piet aanvankelijk bestemd zouden zijn gewekt voor de detaoheering bij de Schoolcompagnie van den i Motordienst. Zuid-Scharwoude, 31 Uugustus 1923. De Burgemeester voornoem.., VAN: SPENGLER. Dienstplicht. Opleiding bot Ziekenverpleging ot tot ziekendrager. Ingeschrevenen voor de lichting 1924» die biet in het bezit zijn van het bewijs van vooi- geoefendheid, kunnen', als zij m geval van be- stemming tot gewoon dienstplichtige merking wensch en te komen vooropleidfo tot Ziekenverpleger of tot ziekendrager, endezen wensch niet reeds b ijde keuring en pok riiet rechtstreeks .aan den Distnctscommandan. hebben te kennen gegeven, zich d^rY°°r bog vóór 5 October a.s. opgeven bij den Bur - gemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Opleiding tot Ziekenverpleger. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die een krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven,, keninis bezitten van de hoofdregels van het rekenen met geheele en gebroken getallen en de toepassing daarvan en tevens voldoende be kend zij'n mei het metrieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die reeds als bur ger voor ziekenverpleger- in opleiding zijn; voorts apothekers-assistenten en zij, die uitge breid lager onderwijs en tevens onderwijs In de genees- of heelkunde hebben genoten of ge nieten. Opleiding tot Ziekendrager. Hiervoor kunnen in aanmerking komen zij, die' een krachtig lichaamsgestel hebben, vol doende bedreven zijn in lezen en schrijven en i'n de eerste beginselen van het rekenen:, alsmede eenige kennis bezitten van het me trieke stelsel van maten en gewichten. De voorkeur genieten zij, die in het bezit zijn van een diploma voor eerste hulp bij on gevallen, alsmede zij, die lid zijp. van een trans port-colonne van het Nederlandsche Roo k Kruis en het bewijs vajn geoefendheid als zoo danig bezitten.. Duur van dein werkelijken dienst. De duur der eerste oefening bedraagt: voor de ziekenverplegers 12 maanden: voor de ziekendragers 5x/2 maand. De ziekenverplegers zijn vrij; van herhalings oefeningen. Zuid-Scharwoude, 3 September 1923. De Burgemeester voornoem.!, VAN SPENGLER. BUITENLAND Italië en Griekenland. De bezstting vap Korfoe. Dé Italiaansche gezant Montagna gaf de Griekse he regeering keinnjs van de bezetting van Korfoe in een nota, waarin wordt medege deeld, dat Korfoe was bezet door de vk>,otstrijri- kvac'hten, daar Griekenland Italië's eischen niet 'had ingewilligd. De nota voegde er aan toe, dat de bezetting niet moest worden beschouwd als een vijandige daad en dat Griekenland dientengevolge geen oorlogsihouding moest aan nemen. D:e Italiaansche vloot zou Korfoe ver laten, zoodra de Grieken aan de Italiaansche eischen hadden voldaan. Gonatas is van meening, dat de bezetting zuiver vijandig is, ondanks de verklaring van Montagna ,en voegde er aan toe, dat hij dc zaak bij den Volkenbond aanhangig bad ge maakt en gee'n antwoord zou geven op de tweede Italiaansche nota. Vijftien Grieken gedood op Korfoe. De correspondent v,an de „Associated Press'' te Korfoe meldt, dat vijftien Grieken zijn ge dood en verschillende gewond, tijdens bet bom bardement door de Italiaansche oorlogssche pen. Het telegram voegt er aan toe, dat de eisch tot overgave gisteren namiddag om 2 'twee uur aan de Grieksche autoriteiten werd overhandigd. Om vijf uur in 'den namiddag het vuur geopend, waardoor het politiegebouw én de school verwoest werdejn. Op een oud fort, waarin vluchtelingen waren, vielen eveneens projectielen, zoodat vele vajn deze als slacht offer vielen. Ontwapende forten door vluchtelingen be woond, gebombardeerd. De 'telegrafische verbinding tusschen Athene en Korfoe werd gisteravond om kwart over zeven verbroken. Men verklaarthier, dat de Italianen de forten van Korfoe bombardeerden, ofschoon was medegedeeld, dat de forten uit sluitend werden bewoond door vluchtelingen en weezcin. en dat deze forten in overeenstem ming met de conventie van Florence ontwa pend waren. Volgens eein bericht werden zeven vluchte lingem gedood, een ander bericht maakt mei ding van vijftien dooden. De gouverneur va» Korfoe werd met tien officieren aan boord van het Italiaansche oor logsschip vastgehouden, terwijl het garnizoen honderd vijftig man sterk, zich naar het. bin nenland terugtrok. Grieksche schepen gevlucht. Alle Grieksche schepen te Phalera zijn naar Salamis gevlucht. Bizonderheden over de bezetting. Toen het Italiaansche eskader voor Korfoe verscheen, werd de stad gesommeerd zich over te geven. Toen de witte vlag niet binnen den geeischten termijn was geheschen en dit cvn- min geschiedde, toen eeniige schoten werden gelost om daaraan te herinneren, vuurde de vloot met kanonnen va» klein kaliber enkele malen op het fort. Nadat vervplgens op de semaphore 'de witte vlag was geheschen, begph men met de ont scheping der troepen, die zeer ordelijk verliep. 'Zij landden ten N. en ten Z. van de stad cn bezetten het fort. Even na; 6 uur werd de Itali aansche vlag op het fort en de semaphore ge heschen. Dé Grieksche gendarmerie deed het verzoek den idienst te mogen voortzetten. De vreemde consuls begaven zich aan boord van het ad miraalschip. De bevolking was slechts in ge ringe mate verontrust en hervatte onmiddellijk Ihet verkeer. De prefect en de burgemeester troffen een overeenkomst met den Italiaan- schen gouverneur, De openbare orde is niet gestoprd. Een ItaliaaiÊische proclamatie. Admiraal Solari, de bevelhebber der op Kor foe gelande Italiaansche troepen, heeft de vol gende proclamatie tot de bevolking gericht: Naar aanleiding van Iden barbaarscnen moord op de Italiaansche delegatie, gepleegd op Grieksch gebied en wegens die weigering der Grieksche regeering om te voldoen aan de rechtvaardige eischen Van Italië, 'gelast de Italiaansche regeering ons uw eiland te bezet ten. Daarmede bedoelt Italië gee'n oorlogsdaad, doch het wensebt slechts zij'n onverzettelijken wil té kennen te geven, de verschuldigde scha devergoeding te verkrijgen. De bezetting is tijdelijk en heeft een vreedzaam karakter. Zij zal dat behouden, tenzij uw houding het opper - bevel verplicht speciale maatregelen te nemen voor de veiligheid der Italiaansche troepen. Groote opwinding te Athene. - De staat van beleg voor 'heel Griekenland afge kondigd Naar de oorrespondent te Athene van het „8 Uhr-Abendblattmeldt: heeft het bericht der beschieting en bezetting v.an Korfoe gis teravond in Athene de grootste opwinding ver oorzaakt. Een luid joelende menigte trokk jn naar 'het Italiaansche gezantschap en moest 'door bereden politie verspreid worden- Toen bekend werd dat het bombardeme|nt 1'5 dooden 'had veroorzaakt, steeg de opwinding tot kook hitte. Hedenmorgen is de staat van beleg in ge heel Griekenland afgekondigd. De troepen staan gereed in hun kazernes. De geheele Grieksche pers verklaart zonder uitzondering, 'dat de door de Italianen genomen maatregelen een brutale, schending van het internationale recht zijn en een cynische overval van den sterke op den zwakke. Men hoopte nog op de interventie der Bal-' kanmoglendheden, doch de ingekomen berich ten 'hebben iedere hoop vernietigd. Eenige hoop van Griekenland blijft voorlbppig op En geland gevestigd. Behandeling van het coInfUct door den Volkenboindsraad. De Raad van den Volkenbond hield Zondag middag onder voorzitterschap van burggraaf Isjii, een huishoudelijke zitting, waarin het be roep van Griekenland werd behandeld. De ver tegenwoordiger van Griekenland werd uitgc- noodigd als lid zitting te nemen en nam plaats aan de tafel van den Raad. Voorlezing werd gedaan van den brief van Griekenland en van den tekst der artt. 12 en 15 (van het Pact van 'en Volkenbond,) waarop Griekenland zich be roept. Na een algemeene gedachtenwisseling nam de raad in afwachting van nadere inlichtin gen, met .algemeene stemmende volgende reso lutie aan: „De raad spreekt, toestemmend in een verdaging van korten duur van het onder zoek der kwestie, de stellige verwachting uit, dat de beide betrokken staten intusschen tot gee nehkele daad zullen overgaan, in staat den toestand ernstiger te doen worden. Engelsche ouderdamen op Korfoe. Vólgens eein bericht uit Athene aan de ,,Neue Freie Presse" bevondie|n zich in het door de Italianen beschoten gendarmeriege bouw op Korfoe ook tienEngelsche instruc teurs met hun gezinnen, die twee jaar geleden op verzoek der Grieksche regeering naar Kor foe waren gezonden en die bij gebrek aan een onderdak met hun gezinnen in het beschoten gendarmeriegebouw waren ondergebracht. Of er Engelsche onderdanen bij de beschieting om het leven zijn gekomen of gewond zijn, is nog niet bekend. Groote ongerustheid te Belgrado. Een interventie van Engeland verwacht. Uit Belgrado wordt aan het „Hdbl." gemeld, 'dat het bericht van de bezetting van Korfoe daar groote ongerustheid heeft gewekt. Men beschouwt het Italiaansche optreden als 'een schending van het Balkan-devies: ,,De Balkan voor de Balkan volken". De opwinding is te grooter daar de betrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Griekenland'in den laatste» tijd, deels ook wegens de verwantschap der beide koningshuizen, bijzonder vriendschappelijk wa ren. Men beschouwde het Grieksche antwoord: aan Italië als volkomen toegemoetkomen-' In politieke kringen verwacht men een inter ventie van TEngeland. De Italiaansche zaakgelastigde en de Griek sche gezant zijn heden door een vertegenwoor diger van den minister van buitenlandsche za ken ontvangen, die een verklaring, over de opvatting van Belgrado inzake het Grieksch- Italiaansche conflict overhandigde. Engelsch wantrouwen in Mussolini's Zbnlcler dat de bladen precies zeggen hoe het oorlogsvuur zich zou kunlnen uitbreiden, toonie|n zij allen een duidelijk besef voor de gevaren van het oogenblik. De „Morning Post'» zelf, die toch dweept met Mussolini, is eenigs- zins oiïfgerust over zijn plotseling grijjpen naar de uiterste middelen en vooral over de bezet ting van Korfoe. Deze daad, welke naam meh er ook aan zou willen geven, is een oorlogs daad. en daar de neutraliteit van Korfoe uit drukkelijk is gewaarborgd, door Engeland;, Frankrijk en Rusland, is Engeland hierdoor direct 'in het geschil betrokken en heeft het daardoor het recht gekregen een vriendschap pelijke interventie te ondernemen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" zegt, dat Engeland de bezetting van het eiland niet over zijn kant kan laten gaan .In de eerste plaats niet als garant van de neutraliteit ervan en in de tweede plaats omdat Korfoe een strategische militaire en ma ritieme beteekepis heeft, die een gevaar op levert zoodra het eiland i» handen komt van iemand anders dan een kleine natie. Mussolini kweekt voor Italië een toekomst, die even ge vaarlijk is als die, welke destijds door het ulti matum van Oostenrijk aan Servië werd ge schapen. De overeenkomst blijkt nog duidelij ker nu Griekenland's aanbod wordt afgeslag en Italië de interventie van den Volkenbond weigert. De „Manchester Guardian" zegt, dat frabo door het bezit van Korfoe. de Adriarisch Zeel kan afsluiten. Het eiland h: it een strategische! beteekenis, die direct van invloed is op de tooli al delicate verhoudingen tusschen Italië cn Zuid-Slavië, zoodat de bezetting vermoedelijk de grootst mogelijke verwarring en ongenoega n zal veroorzaken, Als deze aangelegenheid niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1