I Ei WE o 104, Donderdag 6 September iö28. 82e «ÏÈ&rg& waaraa rntmmm 'M m\ i Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag^ 3 September. Die kiorus is af. Onlangs verscheen de visser Willem Br. uit Alkmaars Scheveniiugen voor dein politierech ter, omdat hij den veldwachter Doedeins op zeer ordinaire manier had beleedigd. Deze zaak werd uitgesteld tot het houden van een reclas- seeringsondereoek. Dit onderzoek is niet on gunstig geweest, terwijl Willem beloofd heeft den veldwachter in 't vervolg in z'n waarde te Haten. Derhalve werd Wimpiejnu veroordeeld let 'n allerliefst strafje, namelijk! 5 dagen touw pluizen, maar voorwaardelijk met 3 proefjaren zonder bijzondere voorwaarden. Is ie niet pjachtig? Met Piet zitten ze ook irn hun maag. De veter Piet H. te Helder schijnt niet heele- maal snik te zijn. Bovendien is hij-, een reizelief- 'hebber van jandoedel en doet soms in zijn dronkenschap allerlei bedenkelijke dingen. Zoo Stond :hij op 25 Juni terecht, omdat hij in dronkenschap 'diefstal had gepleegd in een wo ning aan de Achtergracht. Een nader onder zoek werd idoor den reclasseeringsambtenaar ingesteld en diens conclusie luidde, dat Piet niet geheel toerekenbaar kan worden geacht.. Hij 'is na -dien tij|d ook al weer meermalen pisanikhor geweest. Wat moet je nu met zoo'n snurker beginnen? De politierechter wist ook geen radicaal middel en 'besliop.t Piet tot 10 gulden boete of 10 dagen te veroordeelen. Baat het niet, dan schaadt het nietl Niemand is voldaan. In de zaak tegen den Urker visscher, Jacob H-, verleden week behandeld en betreffende poging tot beschadiging van een kuilnêt, werd nu nog gehoord meneer Jansens, de inspec teur der vissc'herij, 'n hooge autoriteit onder de pietermannen. Deze hooggeLeerde heer scheen de grootste schuld aan de oneeinigheid lusschen Üe wijdgebroekte dienaren van Nep- tunus wel aan de Urkers to:e te schrijven. Ove rigens had ide inspecteur niet veel zaaks te zeggen en de politierechter, voldoende inge licht, veroordeelde Jaap in een breed gemoti veerd vonnis tot f 50 boete subs. 50 dagen, 2 dagen zei Z.Ed.achtb. per abuis, maar was daarmee 48 dagen in de war. Op zoo'n kleinig heid wordt trouwens niet gelet, vooral omdat noch de bekl. noch de officier met dit vonnis jtereden zijn en allebei in hooger beroep gaan bij 'het Hof. Het doodeiijk verkeersongeluk op den Schtermerweg. Op Zaterdagmorgen 16 Juni omstreeks half 9 werd de circa 40-jarige molenaar A. Dubbelt! di eper fiets van Krommenie naar Alkmaar was komen trappen, op den Schermerweg, ter hoogte van het landbouwfcan'toor met zulk gru welijk geweld aangereden door een van Alk maar komende auto, dat de man met zijn fiets omsmakte, onder het achterwiel van de auto geraakte en in deerniswekkeinden toestand bleef liggen. Op zijn gegil schoten eenige men schert toe, die den ongelukkige vonden met zijn fiets, aan de rechterkant geheel vermeld en fa elkaar gedrukt, naast zich. Hij werd het landbouwkantoor binnen gedragen. Dr. Maats en de hoofdinspecteur van politie. Do man, die hog bij kennis was, werd onmiddellijk naar het St. Elisabeth's gesticht gebracht, doch over leed daar spoedig aaii de vreeselijke inwendige .Verwondingen. De chauffeur, Jan de G. 'n 18- jarig jongmensch, reed met 'n vaartje van 50 a 60 kilometer door naar Amsterdam. Hij kon echter niet voortgaan, voor hij zijln naam en woonplaats aan de politie had opgegeven, want het was natuurlijk te voorzien, dat deze woeste en roekelooze autorijder niet buiten vervolging tou blijven. Maandag stond het jongemensch dan ook terecht. De gedeeltelijk vernielde fiets van den ongelukkigen molenaar, met het gonje- zakje nog aan het in tweeën geknapte stuur, was ah stuk van overtuiging aanwezig. Behalve. Pr -v. Hulst uit Leiden, d'ie op last van de justitie de lijkschouwing en de sectie had ver richt en het visum repertum had uitgebracht, werden nog een zevental andere getuigen ge hoord ,in hoofdzaak meinschea, die van het hngeluk ooggetuige geweest waren en konden Verklaren dat de chauffeur ontzettend hard had gereden, wat op dezen smallen, drukken en bovendien toen glibberigen verkeersweg, op 'z'h minst genojnen onverantwoordelijk ge noemd kon worden. Deze chauffeur van E8 jaar, bijna 'n kind nog, staat als een woeste rijder bekend. De inspecteur van politie helft dit persoonlijk ondervonden,, toen 'hij met him een autorit naar Bergen maakte. En dat fis geen wonder, want voornamelijk zijjn het \D jonge lieden, die door hun sndheidsmanie ;in hun overmoedige en onevenwichtige jeugd, de verkeerswegen met hun machines onveilig jia' kén. Het komt -mij dan ook vreemd voor, cfet men rijbewijzen in handen geeft van perJ>- n'eLi, beneden een leeftijd, waarop ze geacht kunnen worden, dat hun verstandskies is door gebroken. De molenaar Dubbel'd, evenals zoo vepl anderen, zie de kranten maar na, 's het slachtoffer geworden van deze nonchalance. Toch moet ik zeggen, dat deze jongen er nog wonderzacht is afgekomen. De officier vor derde 1 maand gevangenisstraf,, maar de po litierechter veroordeelde hem tot 14 dagen. Laat ons hopen, dat het vreeselijk gebeuren dergelijke chauffeurs tot een les en waarschu wing is geweest en 'hem tot het besef heeft gebracht dat voetgangers en fietsrijders geéh materiaal is,, om tot gehakt 'te worden ver werkt. En de rechter zag geen sdhuld in dezen. De landbouwer Jb. K. te Schagein, 'n strui- sc'he agrariër met de kleur van de zon op z'n" grof gezicht, stond terecht omdat hij een pan z'ou hebben gestolen van het erf van Boontjes. Jaap beweerde echter in de meening te hebben verkeerd dat hij de pan had gekócht met eenige andere artikelen van den koopman J- Het sc'heen echter dat Jaap aan hallucinaties labo reerde, want een buurvrouw had hem met de pan van B.'s erf zien komen ein hij nad het voorwerp aan het stuur van zijin fiets opge hangen. Enfin, de officier wou Jaap er in draai^, en voor 20 piek, maar de politierechter was niet overtuigd van Jaap's schuld en sprak hem vrij. Waarop Jaap heel vriendelijk en erkente lijk zfei: Dank u wel, heerein! 'nVet kaasje 40 plus volgt later 1 In de cointramine. De agent Visser, thans gepromoveerd tot rijksveldwachter, standplaats Huiswaard, was óp 1 Juni, froen tyj nog te Helder diende, ver plicht zekeren Koos S. in te rekenen, omdat dit heer zoo brutaal was, zich in keinnelijken staat in 't publiek te vertoom en- Bij1 deze ar restatie ondervond Visser heel wat verzet en gaf deswege meneer Koos 'n procesverbaal aan iziin broek met het resultaat dat de graant j c s - pikker heden tot f ,25 'boete subs. 25 dagen werd veroordeeld. Maar zóó gaat het niet. De rijksveldwachter Kranenburg bracht op 2 Juli een visite bij Hubertus S.,, 'n sergeant istekelepikker te Harencarspel om eens te on derhouden over de deugden en gebreken van 'zijn stamhouder. Het onderhoud nam echter 'n onaangename wending en Hubertus ontzag zich niet den veldwachter als 'n groote drte kwalificeeren. Kranenburg was niet bijzonder gevleid met dit welriekende compliment en zond vader Hubertus de blauwe trap op. Hij werd veroordeeld tot f 15 'boete,, subs. 15 dagen, wat Hubertus, die de zwaarte en omvang van zijn misdrijf niet scheen te beseffen, verschrik kelijk noemde. O'igienoade gasten zei men buiten de leur De Akerslooter eereburger Simon V., ver keerde o p2 Juni in een toestand, waarin hij opgehouden had normaal te denken, m.a.w. Hij was zoo sikker als 'n maleier ein had zich in 't hoofd gezet 'n bezoek te brengen bij Piet Kapte in, 'in klein boerewerkmannetje. Piet zat als de dood zoo verlegen niet den Ibdiderigeoi Simon, 'die niet was te bewegen zijn keuken te verlaten en eerst het gat van de deur zocht, toen de veldwachter hem daarbij tot wegwijzer diende. Omdat Simon zich had schuldig ge maakt aan huisvredebreuk, werd hij veroor deeld tot f20 boete subs'. 20 dagen- Ook niet vriendelijk. De veldarbeider en aardwroieter Hendr. Jan B. te de Waal op Texel kreeg dezer dagen wat xmen noemt heibel met een dorpsgenoot en xbrac'ht dezen waardigen man niet weinig in ontsteltenis door hem voor ploert, dief, boef en schurk te'schelden, 'n Vierde deel van al dat moois was al voldoende geweest om hem op de zondaarsbank te brengen en het moet ons dan niet verbazen, 'dat H. tot f 15 boete subs. 15 dagen werd veroordeeld. Leendert was in de lorum. Enfin, dat gebeurt Leendert K., sjouwerman en groentekoopman te Alkmaar nogal dikwerf Hij is zooals men zegt, een ijjverigi broeder van de slapp elijn en is de meening tqegedaan, dat jenever en worst het beste en lekkerste volks- voedsel is. Maar als Leen wat te rijkelijk heeft gezwelg.l, gezwolgen in de alcohol, dan is hij zeer lastig en ongezeggelijk, ook voor de politie, aan wie de taak hem in dat geval in veiligheid'te moe ten brengen. Op 1 Juni had Leendert het weer Zoo op z'n heupen, da|t 3 agenten zich met hem moesten bezig houden en rijkelijk van werk werden voorzien. Onze vriend Leen, die bet boctestaidium reeds lang is ontgroeid, werd thans veroordeeld tot 1 maand figuurzagen, 'n Dissonant in dein muzf'ektu n. Onze prachtvolle njuziektuin was op 24 Juli 'de plaats van 'o stormachtig en weinig harmo nieus gesprek tusschen den handelsreiziger A. A. W. en een meneer welke 'n stoel, door W. gereserveerd voor zijn mama, die ldter zou komen om van het concert te profiteer en, in 'bezit nam, zonder zich om de wandelstok, door W. als bewijs dat de stoel „bezet" was, op dit meubelstuk gelegd,, te bekommeren. W. maak te zich zeer kiftig over deze vrijpostigheid en uitte dit in dusdanige termen,, dat de ander 'n klacht indignde en W. thans werd veroor deeld tot f 5 boete, subs. 5 dagen. De apotheose adhter gesloten deuren. Als laatste nummer va|n het welvoorziene programma werd 'n zaak behandeld, betref fende art. 250'bis W. v. S. De beklaagde juffr Heintje V., huisvr. H. B. natuurlijk 'n Helder- sche stond met gesloten deuren terecht en wij mochten huistoe tippelen. Vergadering van den gemeenteraad van Zd.- Scharwoude op Dins'ddag 4 Siept. 's avonds half 8. Voorzitter J'hr. Van Spengler, secretaris de heer S. Parma. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Als eerste punt is aan de orde beëediging der raadsleden. De heeren Bekker, Groen, Kramer ein Kroon leggen den eed af,, de overige 3 de belofte. De voorzitter feliciteert de leden met huin verkiezing en 'hoopt, dat zij steeds de belangen van de ge meente zullen'dienen. De notulen, die ter inzage voor de leden hebben gelegen, worden onveranderd vastge steld. De verkiezing van de wethouders heeft tot uitslag, dat in de eerste vacature de héér Kroon wordt 'herkozen met 4 stemmen, tegen 2 op den.,heer Bekker e|n 1 op den heer Kramc. Bij de andere vacature verkrijgt de heer G. Bek ker 4 stemmen, de heer Barkhout 2 en de heer C. Kramer 1 stem. De voorzitter feliciteert de heeren, die beiden hun bcnoemi g aannemen en wijst daarbij op de aangename samenwerking tot heden. Daar na volgt de verkiezing van commissieleden voor de lichtbedrijven. De heer Kroon wordt her kozen met 5 tegen 2 stemmen op den heer C. Kramer. In de vacature Kramer worden bij eerste stemming uitgebracht 3 op den tieer Bekker 2 op den heer Berkhout ein 2 op den heer Kramer. Bij tusschenstemming wordt uit gemaakt, dat de heer Kramer met den heer Bekker in herstemming zal komen. Bij deze stemming wordt de heer Kramer met 3 'at. ge- koen tegen 2 op den heer Bekkers. Als plaats vervanger van den heer Kroon wordt gekozen de 'heer Berkhout, en van den heer Kramer de heer Bekker. Alle leden nemen hun be noeming aan. In 'de commissie voor de Biegroo.tfing, waarin dc heeren Berkhout en Kramer zitting heb ben, wordt aangewezen de 'heer Du Burck. De 'gemeenterekening is nagezien door 'de heeren Kramer en Berkhout. Bij monde \an den eerste wordt meegedeeld,, alfcs in orde te hebben gevonden, doch op een post nadere toelichting wenscht, n.l. Rijksvergoeding wet 27 Mei 1897). Voorzitter licht toe, dat daarin de noöduit- keering van het Rjjk is begrepen van f 1.41 per inwoner. De Rekening wordt voorloopig vastgesteld op een ontvangst van f 80954-83Va en een uitgaaf van f80.366.93, alzoo een batig saldo, van f 587.90V2- Op advies van dezelfde heeren wordt de rekening van het Burgerlijk Armbest. vastgesteld in ontvangst op f3242.78 in uitgaaf van f3725.33, met dus een nadeelig saldo, van f 482.54j/g. De yoorzjtter deelt mee, dat de klok vergo' ten is en Donderdag klaar zal zijn. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ont vangen het besluit inzake verhaal van een deel der pensioenbijdrage der ambtenaren en in koop-pensioenen. Van de commissie voor de Jubileumfeesten is een dankbetuiging ingekomen voor de ver- lleende subsidie. Verder komt ter tafel een adres der herber giers met het verzoek het tapverbod op kermis |'>P tc heffen, en de 10-uürsluiting op Zaterdag en 'Zondag te yeranderen in 11 uur. Tegelij kertijd wordt een adres van het Langendijker Drank weer comité behandeld met het verzoek' 'daarop niet in te gaan. De herbergiers wijzen er op, dat de kermis hier op waardige wijze wordt gevierd en dat zij zulleln meewerken om alles ordelijk te doen verloopeln. De voorzitter zegt, dat de meening van B. en W. bekend is, en geeft het adres zonder meer in handen van den raad. De heer Berkhout zegt nog steeds op het zeelfde standpunt staat van vroeger en.wenscht dus het adres voor keinnisgeving aan te nemen. Ook de heer Zeeman denkt er zoo over. De heer Du Burck zegt, dat er een tijd is geweest;, dat, als hij iets over het onderhavige adres had te zeggen gehad,, hij het met fierheid van 'Ie hand had gewezen, t. op z. het 8 uur verbod. Langzamerhand leert men echter beter de men- sohen kennen en krijgt men wel eens een on der inzicht omtrent de vraag, hoe men ver keerde dingen moet tegengaan. Hij verwacht in dit geval niets van een wettelijk verbod. Men moet de menschen niet op deze wijze dwingen, doch zij moeten zelf het verkeerde van drank misbruik inzien. Spreker gaat met veel men schen om en heeft hoogachting voo,r verschil lenden, die, zooals men dat noemt hun bor reltje nog gebruiken. Menschen van hoog staand karakter heeft men net zoo goed onder dezen. Met geheel-onthouding heeft dezen maat regel hiets te maken. Zelfs in den Geheel-Ont houder,. het orgaan van den A.N.G.O.B. las spreker als motto: „Een goede daad, blader dwang geschied, liedt tot nliets:" Met zacht heid komt men verder dan met harde maaue- gielcn en hij ziet niet in, dat het noodig is om 8 uur te verbieden, wat men tot dat uur heeft toegelaten. Bovendien kan de Burgemeester als ■hofd der politie de herbergiers zelfs dreigen met ontneming van vergunning als deze niet voor een ordelijk verloop zouden zorg dragen. De heer Bakker zegt dat dan na 8 uur meer bier gebruikt wordt en hij gelooft 'niet, dat uit minder slecht zou zijn dan een borreltje. Bo vendien ziet hij heelemaal geen kwaad in bier- loi 'drankgebruik; De 'beer Kramer gaat accoord met het ge sprokene door den heer Berkhout. De 'heei Groen sluit zich daarbij ook aan. Hij 'wil even dieper ingaan op het gesprokene door iden heer Du Burck'. De menschen zijn niet rivet zachtheid te leidën. Er moeten maatrege len genomen worden idoor verordeningen. De heer Du Burck wijst er op, dat door geen enkel der sprekers getracht is aan te ioonen, dat-de geheelonthouding of het drankmisbruik er voortdurend door is gebaat, zelfs niet tij ade llijk. Bespreker wordt daarna het verzoek omtrent de 10-uur sluiting op Zaterdag e|n Zondag. De heer Zeeman zegt, dat dit voor hem1 een kwes- ti evan gevoel is. Hij meent, dat men conse quent moet zijin, als men het over- de vrijheid heeft. Hij wijst hierbij op de groote beteekenis van plaatselijke keuze. Volgens hem staat het vasi, dat er geen alcoholvrije maatschappij kan komen dan langs wettelijk en weg. Hiji is dus voo rlO-uur sluiting. De heer Bekker meent dat de 'neringdoen den er schade van zullen hebben. De heer Groen is van meening dat de 10-uursluiting 'de heele gemeente ten goede komt. Daarenbo ven, de gemeenteraad moet een goed voorbeeld geven. De heer Du Blurck wil niet 'de 11-uursluiting Zondags, maar wel *s Zaterdags. Hij acht dit een 'heel geschikte dag om te vergaderen. Zon dags behoort men "in zijn gezin te zij|n. De 'heer Kramer is het niet met den heer Du Burck eens. Spreker houdt liever den Za terdagavond vrij, om thuis te zijn. Bovendien kan men vergunning vragen om te verga ieivn, waarb ijde voorzitter zeer vrijgevig is. De 'heer Zeeman wijst er op,/dat de Zater dagavond de Ioonen worden uitbetaald, v/aar- van helaas maar al te veel in de kroeg wordt gebracht. Bij het vergaderen kan men. zich wel wat bekorten ein kan men om 10 uur als het moe.' wel klaar zijn. De 'heer Du Burck moet zich wel verkeerd hebben laten inlichten. Jtnst omdat hem werd meegedeeld, dat 'de Burgemeester niet <oe- schietelijk is bij het verhenen v,an vergunning (Zie vervolg 4de pagina.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1