Hel JuüiieuinieesF ie noordscinuiie. PLAATSELIJK NIEUWS NOORDSCHARWOUDE. Aan wiein de schuld? Toen de voorzitter van den Gemeenteraad, in de zitting van j.l. Dinsdag b ijde verkiezing .van twee leden voor de Gascommissie er :op wees', dat de raad -zich eerlang had uitgespro ken voor de vertegenwoordiging der beide wethouders in de commissie voor de Jichtbe- ven ,met de klaarblijkelijke bedoeling met die mededeeling in te werken op de meening der raadsleden, heeft de zonderlinge houding der linksche raadsfractie dein wensoh van Z. A. in vervulling doen gaan. Gekozen werden de heerem Ootjers en Barten, de beide reeds be noemde wethouders. Men moet zich over dezen uitslag wel zeer bevreemden. Immers, vooraf hadden de heeren geconfereerd. Overeenstem ming was ten slotte verkregen omtrent hei in nemen der wethouderszetels door de aftreden de leden, zooals is geschied, en het benoemen ,van den heer A. de Geus PAz. tot lid der gas commissie. Dit was geen geheim, getuige de openbare gesprekken na de raadszitting. Wat nu is gebeurd? Eé|n van de vier leden, die onderling de rollen hadden verdeeld, heeft zich niet aan de gemaakte afspraak gehouden en pleegde verraad tegenover de andere drie col lega's, waarvan de heer A. de Geus dupe werd. De heer Barten werd gekozen en dankte zijn zetel aan de ontrouw van een der drie linksche raadsleden. Aan wien de schuld? NOORDSCHARWOUDE. Aan. den kolfwedstrijd welke Woensdag plaats had in de kolfbaan van den heer J. de Bakker, namen i; personen deel. De uitslag is: ie klasse S. Evers te Oudkarspel ie piijs met 147 punten. J. Schrieken -te Oud karspel 2e prijs met 133 punten. W. Kostelijk te Oudkarspel 3e prijs met 130 punten. 2e klas D. Keppel te Noordscharwoude ie pr. met 139 punten. O. Bakker te Oudkarspel 2e pr. roet 129 punten. P. Jes te Noordscharwoude 3e pr. met 129 punten. r Serieprijs ie klas D. Blom met 47 punten. 2e klas J. Barten met 45 punten. OUDKARSPEL. Voor het vervolgonderwijs hebban zich tot heden aangegeven 24 leerlingen, nl! 17 jon gens en 7 meisjes. We moeten ons nog even in de jubileum feesten inleven. De dagen van voorbereiding, waartusschen de kermis inviel, de daar: y volgde Woensdag, die aan de pachters \an het buffet, maar niet minder aan de visie- fings en verlichtingscommissie alsmede aan on zen gemeenteopzichter en aan de voor de. in richting van het terrein aangewezen ambachts lieden de handen vol gaf, zij liggen achter Iden rug en de jubileumdag zelf passeert nog als een schoonen droom omzein geest. Voorbij I Maar de herinnering leeft voort, zal nog jaren voortleven aan dit feest, dat met zoo groote opgewektheid, zoo. spontaan en eens gezind is gevierd. De burgerij van Noordschar woude heeft zich van haar beste zijde laten zien. De gemeente gaf één feestelijken aanblik,, schooner dan wij hadden durven verwachten. De zon had haar stralen uitgegoten over de vaderlandsche kleuren en het oranje, waarin de geheele gemeente zich had gehuld en ge tooid en de avond zette een kroon van fantas- tisohe en feeërieke kleuren pp een dag van leven- en licht. Wat viel er veel te bewonderen. Over de verlichting en versiering nog een enkel woord. In het feestverslag kan men daarover niet al te uitgebreid uitwijden. Maar wij meenen er toch te weinig van gezegd te 'hebben. Althans, bij de herinnering aa,n wat wy zagen, meenen wij! aan deze „schitterende" uiting van gehechtheid .en goeden smaak niet voldoende aandacht te heboen geschonken. Ons raadhuis maakte een schitterend ettect. De geheele verlichting werd als; 't ware ge dragen door de trapversieringKén gekroonde W, gehuld in groene slingers. Langs cie lijnen van den gevel straalden de elecirische licht- bolletjes 111 nationalen gloed, op ven den in gang der Ger. Kerk tonaeiae in stralende licht letters de woorden: GOD NEDEkEAND, Okanje Eenvoudig maar tref tend van eenvoud en de votie. j Het aardige, zich rustig pmhoog heffende trapgeveltje van den Heer J. JJirkmaat was keurig in stijl versierd en verlicht. We zou den zeggen onbegrijpelijk schoon in fijnheid van kleurschakeeriiig en goeoen smaak. De nuance was zoo teer gekozen, dat de pitoreskc üchtbolletjes gloeiden en sch(iiteruen in gui- ligen glans als gloeiende oogjes pit hun groene omlijsting. De tooneelzaal van den Heer J. de Bakker straalde in bekoorlijke verleiding, Schitterend eftecteerde de kloeke verlichting langs dt scherpe lijnen van den toch reacts sprekenden gevel. De lichtlijnen goudstraalden en glansden in 'bewonderende schittering en het scheen het tooverpaieis der muzen waar de godin Terpsi chore haar zetel heeft. De tuin- kampf- en gevelversiering van den Heer Verburg gaf een schitterenden aanblik. Hoofdmotief„Je maintiendrai" en „Neder land en Oranje". De graslichtjes puilden gui tig als reuzenglimwörmen uit tusschen bloe men en planten. De tuin van den Oud-Burgemeester domi neerde oranjetinten in slingers en bogen van lampions en begoten de bloemperken met den glans van de kleur van den dag. Het erf van den Heer D. Barten weerkaat ste in sierlijke licbtbogen zij|n fantastisch licht kleed in het spiegelend water, dat onbewogen den gracieuzen glans als een goedgeefscne ijdeltuit terugkaatste. Bij den heer D. Kajnsen deinde de lichteffec ten van tuin en gevel, weerkaatsend in het onbewogen water, als een schitterend pers pectief. Uitroepen van bewondering ontlokten de versieringen van Lichtenberg,. Spanjaard,, Meurs,, Be ijs, Vollmuller, Kramer, De Vries, Huigen, Ootjers, Meuleboom, Oudes, Meijer, dames Bekker, Van Dijk en de schoone oranje etalage van den Heer A. Groot. Het was een dag van licht en leven, van eendracht en eensgezindheid 1 ZUIDSCHAR WOUDE. ,We vernamen, dat er plannen in overweging zijn, om, nu het kinderfeest bij de laatste Jubileumfees ten zoo goed zijn geslaagd, te trachten elk jaar zoo'n feest te organiseeren. ZUIDSCHAR WOUDE. Namens het feestcomité en den gemeenteraad, waarvan 4 van de 7 leden vertegenwoordigd waren is een telegram van hulde verzonden bij gelegen heid van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. UlT DtN UM1KEK SINT PANCRAS. Onze plaatsgenoot, de heer Jn. Groen, eigenaar der kweekerij- ,'lJe Dahlia" ontving Maandag van den pioet- en monstertuin van de Alg. Verden, voer Bloembollencultuur te Haarlem, de mededee ling, dal her», voor een door hem zeil gekweekte Danha, een getuigschrift was toegekend. De toe kenning van een dergelijk getuigschritt wordt op zeer hooge waarde geschat. ixmuvtfo 1 iuuiixiatJX FEUILLETON. EEN EEREWOORD. „Antwoord ge my niet?" riep Juliaan, ge troffen door haar zwijgeln; hij) had gehoopt dat zij met een kreet vain vreugde in zijne armen zou gevlogen zijn. „Ik ben verrast... Ik weet niet, wat ik ant woorden zal..." stotterde het meisje, hare schreden versnellend. Juliaan lachte. „Ik dacht, dat ge mijn aan bod anders zoudt opnemen. Maar ik wil u niet haasten in uwe beslissing. Hedwig lette ternauwernood op zijne woorden. Nu zij: het doel van hare wenschen had bereikt, gevoelde zy zich nog veel ongelukkiger dan te voren. „Wij zijn er," riep zij uit, toen zij het slot 'bereikt hadden. „Ik moet dadelijk naar mijne kamer, want ik ben stijf van, de kou. Zij liep dadelijk naar de kamer van haren vader en riep: „JuLLaan heeft om miin hand gevraagd." Toen brak zij in snikken u.t. Orlowsky leed sinds dagen aan heftige rheu- matiek. Nu echter sprong hij overeind en mete een vreugdekreet over dit zoo lang nqet span ning verwacht bericht. „Eindelijk, eindelijk!" riep hij uit, van ge luk stralend. Hedwig gevoelde zich geërgerd door deze vreugde; zij begreep plotseling, dat zij, het of fer huniner ellende was en riep woedend ui.- „Ik trouw hem niet. Ik heb een akelige vrees voor hem; hij is een ellendeling, karakterloos mcnschen ik zou bever sterven, dan in zijne macht wezen." Orlowsky stoxïd als door 'den bliksem ge troffen. ,„Wat bazel je daar? vjtoeg hij, „bén je waanzinnig?" „Neen ik ben nog zoo goed bij mijn ver stand, dat ik nog denken-kan, hoe ongeluk kig ik door dit huwelijk zou worden," zeide Hedwig uit de hoogte. Orlowsky kwam dicht bij haar staan. Hij was buiten zichzelf van woede, zijne oogrn fon kelden van toorn. Hedwig sprong op en zoo stonden zij een oogenblik, zonder te spreken:, tegenover elkander. lMWil je ons ten gronde en je toekomst .ver- ZUIDSCHAR WOUDE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" zal weer overgaan tot coöperatieven aankoop van antlira- ciet voot haar leden.. Dit is het vorige jaar zoo best bevailen, dat daartoe dit jaar weer gelegenheid wordt gegeven. 1 Dankbetuiging der Khnjingin. •Nadat de Koningin j.l. Zaterdagavond vóór haa rvertrek aan eten hoofdcommissaris van politie, den heer A. J. Marcusse, haar waar- deering had te kennen gegeven, voor de uitne mende maatregelen van orde, voor de feest dagen door hem getroffen en voor de zeer verdienstelijke wijze waarop door de politie ambtenaren, onverschillig van welken rang, de orde werd gehandhaafd, heelt Hare Ma-jcsteit in het daarop volgend onderhoud met den burgemeester haar warmen dank uitgesproken voor de meer .dan hartelijke ontvangst; wétke de burgerij van Amsterdam haar bereid heeft. De Koningin verklaarde zich diep getroffen door de tallooze bewijzen van aanhankelijk heid en liefde, welke haar in de afgel,lopen -lagen van de zijde van Amsterdam's bevolking waren ten deel gevallen en die een blijven den indruk op Hare Majesteit zuilen maken. Mee nadruk verzocht de Koningin den burgemees ter haar tolk bij de burgerij, te zijn, ten einde dee gevoelens van erkentelijkheid over te bicn- gen. In idein loop van dien avond zond de Ko ningin een telegram aan den burgemeester, luidende als volgt: Nog geheel onder den indruk van de groot- sche ontvangst mij door Amsterdam bereid, welke mijne blijde verwachting nog ver over troffen heeft, voel ik mij gedrongen tot uiting van de gevoelens, welke m ijvervullen. De wijze waarop de hoofdstad dit herdenkingsfeest met mij gevierd heeft, de tallooze bewijzen van trouw en hartelijkheid, mij van alle zijden en zoo ondubbelzinnig geschonken, de indrukwek kende ©ogenblikken, daarbij doorleefd, zullen mij deze ontroerende dagen tot een onuitwisch- bare gedachtenis te maken. U, Mijnheer de Burgemeester, verzoek ik, bij de gansche bur gerij de tolk te wezen van mijn grooten en diepgevoelden dank. WILHELMINA. De burgemeester voldoet met groote blijd- scha paan het verzoek, door de Koningin tot hem gericht. Hy veroorlooft zich hieraan een persoonlijk wtord van groote waardeering toe te vot<t« jegens de burgerij, die op zoo luisterrijke vvji? dit herdenkingsfeest heeft gevierd, en jegen! allen, wier uitnemende vervulling van hun taak' zoowel ambtelijk als particulier, in zoo ruim. mate tot het welslagen heeft bijgedragen De drukte in Amsterdam. Hoeveel menschen hebben ter gelegenheid van de jubileumfeesten de hoofdstad bezocht? Het is een vraag waarop wie geen antwoord geven kunnen; te voet en per fiets, per tram en auto zoo goed als met den trein, zijn feestgangers naar Amsterdam getrokken, ri ho egrooten getale weet niemand, het is 2ejf' niet te schatten. Dat het er buitengewoon veel zijn geweest daarvan is ieder overtuigd. Alle hotels in j! stad waren overVuld, zelfs im de badkamer „kampeerden" de gasten. Wat betreft het verschaffen van onderdak aan vreemden is een nuttig werk verricht doto de vereenigingen het „Koggeschip" en „Hore caf" die in het Centraal Station een bure: hadden gevestigd. Dit bureau, waaraan de Cetem belangde haar medewerking verleende, heeft aan etu 300-ta! personen, die in de hotels geen plants meer vonden, onderdak verschaft. Het aantal bezoekers dat per trein naar de hoofdstad kwam, loopt in de duizenden. Wor- den er gemiddeld dagelijks van en naar Am- sterdam een 20.000 passagiers vervoerd, 0p de feestdagen is dit aantal vrijwel verdubbeld- Donderdag 6 September steeg het zelfs tot 50.000. Om al deze menschen te kunnen vervoeren moesten per dag ongeveer tien extra-treinen bopen van en naar Amsterdam uit verschil- llend estreken van ons land. De gemeentetram vervoerde ongerekend de aboninementspassagiers, op 5 t.m. 8 Sepfem. ber 1.974.259 passagiers, tegen 1.115.968 pas sagiers op de overeenkomstige dagen in de derde week van Augustus 1923. nietigen." barstte de Pooleindelijk uit, op klagenden toon. „Zie mijn grijjs hoofd en be denk, dat ik zou moetein gaan bedelen, als dee hoop vernietigd werd." r ,:,Ik 'kan niet anders. Wie weet welk lót mij zou wachten. Wellicht bezielt mij deze vrees, als een soort waarschuwing. Dwing mij niet vader." Met saamgeknepen handen en een door tra nen bevochtigd gelaat stond zij smeekend voor mem. Nog nooit had haar vader haar La zulk een eopgewondenheid gezien, maar dit huwe lijk moest gesloten wordeln. „Wat heb je graaf Juliaan geantwoord?" „Nog niets bepaalds." „Gelukkig, dan zal ik morgen met hem spre ken. Ga .nu heen, kleed je aan en wees aan tafel vroolijk. Je bent vandaag bijzonder mooi; onder dezen indruk heeft hij je wellicht ge vraagd. „Het is mogelijk," antwoordde Hedwig spot tend en snelde torn, hare tranen afwisschemdt naar haar kamer, vastbesloten, nu eens niet Juliaan's vrouw te worden, nog liever zou zij van Boszmer vluchten, dan mocht haar vader zien, hoe hij het klaarspeelde. XVIII. Den volgenden morgen overhandigde het ka mermeisje Hedwig een brief. „Een bediende bracht hem van Tilor," zeide zij, „hij wacht' op antwoord." Hedwig sprong van vreugde kleuren4 op en snelde naar het vensterzij Las Lieve Hedwig, Houd het mij ten goede, als ik u lastig val met een verzoek. I|n dè kast mijher slaap kamer is een klein kastje blijven staan, waar in ik eenige mij zeer dierbare, souvenirs be waarde. Wilt ge ze mij door den bezorger van dezen brief, terugzenden? Bij voorbaat den dank van Marianne. „Dadelijk, dadelijk!" riep Hedwig uit. Ze liet zich door het kamermeisje de sleutels bren gen en zocht zelf het kistje op, gaf het toen over met een brief aan den wachtende be diende, die beide voorwerpen des middags aan zijne meesteres overhandigde. Verwonderd las deze: Lieve Marianjne Uw lieve brief deed mij denken aan den aangenomen tijd, dien wij samen doorbrach ten. Ik haast mij met genoegen aan uw verzoek te voldoen, maar smeek u ook om een dienst: zend als ge kunt morgen vroeg een rijtuig naar de achterste parkpoort, dat mij naar Tilor kan brengen. Waarom, zal ik u wel mondeling zeggen. Ik verlaat stil hel kasteel. O, weiger deze bede niet aaln een ongelukkig meisje, dat zich in een ont zetlende toestand bevindt. Ik verlaat mij ge heel en al op u. Hedwig. Gravin B'orsay wist pjet wat zij hiervan den ken moest. Wat was er gebeurd? Na hetgeen geschied was, vond zij dit verzoek zeer vreemd?, maar men kon het niet weigeren en toen Ber- talan bij haar binnenkwam, deelde zij hem da delijk den inhoud van den brief mede en zag in gespannen verwachting naar den indruk, idien het op hem maken zou. Tot hare vreugde zag zij, dat hij1 volkomen kalm bleef, las hem en zeide toen: „niet waar, je zult een rijtuig naar haar sturen. Het arme meisje schijnt in groote moeilijkheden te we zen, anders zou ze wel niet bij ons willen komen." „Jé hebt gelijk. Maar mogen wij haar wel helpen op hare vlucht, want dit plotselinge ver trek is toch niets anders?" 4,Zij moet er wel een gewichtige reden voor hebben; wij kunnen er niet over oordeelen, voordat wij haar gehoord hebben." Den volgenden morgen verliet Hedwig, in een warmen pelsmantel gewikkeld, een taschje in hare hand, voorzichtig om zich heen kijkend, het slot en snelde langs de met sneeuw be dekte wegen 'naar den uitgang van hel park. Een vreugdekreet ontsnapte haar, toen zij daar werkelijk het rijtuig zag staan. Vroolijk stapte zij in en tusschen de warme dekens en kussens gezeten, keek zij met opgeruimd ge moed naar het snel voorbijglij|dend landschap en dacht verder aan niets, dan dat zij geluk kig had kunnen ontsnappen. Eindelijk hield het rijtu'ig stil. Niemand kwam haar begroeten en daarom klom zij al leen de trappen op, waar een bediende haar ;„Ons Noorden" vertelt: Bij de terugkomst van de communistische kinderen, die, zooals wij reeds mededeelden, de feesten waren „ontvloden", gebeurde h,*tj dat juist in de Prinsenstraat, o, communis tisch noodlot I een handkar stond met rood wit-blauwe en oranje vlaggetjes (waarschijnlijk het overschot van het grootsche feest van Gro ningen's ontzet). De bewakers van dis kar waren met hun lading zeer royaal en deelden aan alle kindren die z ijfcagen, kwistig da vlaggetjes uit. Zoo ook aan de communistische 'kinderstoet. En de kleinen verloochenden Le lijk hun „principe" en grepen letterlijk de vlag getjes uit de banden van de „distributie"-man nen. In een oogwenk was de sobere communis tische kinderstoet herschapen in een kleurige oranje-kinderstoet en 't stond wel zoo; goed en gezpndl Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co/s Bure aux vqor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Sept. in Nederland uitge sproken 58 faillissementen tegen'83 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaai. Van 1 Januari tot en met 7 Sept. 1923 2748 faillissementen tegenover 2016 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. „Het verambtenaarde Nederland". Dat de toeneming van het ambtenarencorps zelfs door vakvereenigingsleiders met bezotgd- in de ontvangkamer leidde. Na eenige ©ogenblikken verscheen Marian ne vriendelijk, maar koel als altijd en verwel komde haar. Vergeef mij mijine vrijmoedigheid," zride Hedwig bescheiden, „en ontvang mijn dank voor uwe goedheid." „Maar waarom hebt ge Boszmer zoo in het geheim verlaten?" vroeg Marianne met begrij pelijke nieuwsgierigheid. „Graaf Juliaan heeft mij mij|ne hand ge vraagd en omdat mijn vader me tot dit huwe lijk wilde dwingen, vluchtte ik." „Maar waarom?" vroeg gravin Borsay ver wonderd; zij had eeine andere oorzaak voor deze vlucht verwacht. „Ik haat dien man en ben bang voor hem." .„Hoe bedoelt ge dat?" „Ik wil hem niet aanklagen, maar ik ver trouw 'hem in het geheel niet. Mijn vader is nu wel in geen pleizierigen toestand, maar ieder is zichzelf het naast; waarom begreep Ihij ook niet, dat ik niet anders kon handelen. Ik zal overigens niet lang tot lhst wezen." Dit zeide zij weder op hare gewone, gevoel- looze manier waarop Marianne koel antwoord de: „Gij kunt hier blijven, zoolang ge wilt..- Bij ons in Hongarije bepaalt men niet den, tijid, 'dat onze gasten kunnen blijven." „Dat weet ik," zeide Hedwig zacht, die gaarne een goeden indruk wilde maken. „Vaar ik 'be ngeein gast, maar een arme vluchteling, die om bescherming smeekt." De gravin gevoelde medelijden met haar er. zeide vriendelijker .„Beschouwt u hier geheel alsof ge 'huis waart en blijft zoolang het u bevalt." Hedwig greep ontroerd hare hand; op «lat oogenblik kwam Bertalan binnen en begroette Hedwig beleefd. Gedwongen ston'd zij voor hem en scheen niet den lichten conversatietoon te kunnen vinden, vooral niet, toen Marianne weggeroe pen werd en zij met hem alleen bleef. Bertalan echter sprak kalm en vriendelijk, alö tot hem eene volkomen vreemde en' roerde met geen enkel woord het verleden© aan. J

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2