TAN BELLE GEBROKEN THEE. SPAART Heeren-, Jongeheerencostuums en Kinderpakjes. AFTERNOOM-TEfl. BOOD-OPHBÏÏ Baggerturf FIRMA J. G. ENGELN, Kermis te Zuidscharwoude. Maandag 17 September 1923, 's nam. 2 uur Prijsdansen, 's Avonds 8 uurDe Wilsons H'C® THANS WEER 35 CtS. THANS 32 ets. ALOM VERKRIJGBAAR. f 8,- per 1000 Veenderij St, Pancras-Koedijk. geen Chilisalpeter op KOOL en Najaarsgroenten. Wanneer U in Alkmaar komt verzuim dan nis! een kijkje te nemen bij C. Heinis Laat, 114-116-118. Vlaanderhof 5. - WARME N PI UI ZE N 8 September 1923. bloemkool 12.10—13.30, slaboonen 19.24 Schotsche muizen 5.6.70, schoolmeesters 4.30, eigenheimers 4.905.60, blauwe 5.30 6.90, witte kool 2.60—2.70, roode kool 3.30— 3.80, zilvernep 22.50, gewoine nep 13.10—19 - vale nep 8.30, drielingen 9.40—10.— uien 6.10 vale drielingen 4.40, vale uien 3.40. Aanvoer: 10435 kg. aardappelen, 6900 kg. witte kool, 6500 kg. roode ko.ol, 120 kg. zilver- nep, 300 kg. drielingen, 100 kg. uien, 425 kg. vale nep, 95 kg. vale drielingen, 65 kg. vale uien, 637 st. bloemkool, 105 st. slaboonen. VAN ALLES EN NOG WAT (Nadruk verbaden). Onze Koningin heeft gejubeld en als recht geaarde Nederlanders zijn wij, blijde geweest mèt Haar. Vijf-en-twijntig jaar geregeerd te hebben over een land welks naburige vorsten éen voor éen gedwongen werden van den croon I afstand te doen in de donkere dagen van No- vember 1918. pleit meer voor onze Vorstin dan de fraaiste lofredeneln. Het bewijst dat wii tevreden zijn met onz eKoningin en Haar eer- biedigen en liefhebben als het Hoofd onzer I groote Staatshuishouding. Dat zij staat boven de partijen en boven het politiek geharrewar dat bet kenmerk is van onze dagen. Het ge heim van Hare populariteit, waarin misschien alleen het Engelsche (Koningshuis Haar even aart, schuilt hierin, Idat Haar regeering zuiver constitutioneel is. Het zal onzen lezers misschien genoegen doen te vernemen wat oud-minister Treub als „een persoonlijk woord over de Koningin" schreef. Hij wijst ten eerste op de zeer bijzon dere positie van VorsteinMnderen. Wel heeft, zegt hij. de Koningin-Moeder aan de opvoeding van Haar dochter de grootste zorg besteed en mede tiaar door zich1 de harten van het Nederlandsche volk veroverd, maar- de wrijving op voet van gelijkheid met ande ren, die vo.oral in de jeugd op de karaktervor ming zulk een invloed heeft, kon ook Zij aan Haar Koninklijk Kind niet geven. En in de jonge-meisjes-jaren van H.M. was het niet anders. Ook toen kon Zij de wereld niet zien en niet voelen zooals deze m werke lijkheid is maar moest Zij zich er vel' een beeld va tiviormein, dat men de realiteit in ver schillende opzichten weinig strookt. Lessen van de besten uit dein lande konden wel iets bij dragen tot e'eia inzicht in het werkelijke leven, maar door loeren ein lezen alleen kan niemand dit verkrijgen; om er in door te dringen,moet men het medeleven. Wat ik hier zeg over de bijzondere om standigheden, waaronder H.M. werd groot ge bracht geldt wel in meerdere of mindere mate voor alle vorstenkinderen. Maar voor Haar geldt het zeer in het bijzonder. Vorstenzonen hebben, vooral als zij niet op al te jeugdigen leeftijd tot dein troon geroe pen worden, onwillekeurig meer aanraking met het werkelijke leven, wanneer ziji aan een uni versiteit studeeran of in het leger dienen. Er komen da invoo rhen althans nu en dan oogen- blik'ken voor, waarin zij zelvern zoowel als hun metgezellen hun hooge uitzonderingspositie ver geten en als gewone menscben met elkaar ont gaan. Zulke gelegenheden heeft onze Koningin niet alleen m Haar jeugd, maar Haar geheele leven door gemist. En Zij zou niet zoo intelligent zijn als Zij is, indien Zij niet zelve besefte, daardoor een wat vreemdeln kijk óp menschen en toe standen te hebben gekregen. Ik uit hier meer clan een bloot vermoeden. Een enkele maal' heb ik op uitdrukkelijk verlangen van H.M. er toe medegewerkt. Haar iets van bet werkelijke le ven te laten zien en ik herinner mij nog goed, hoe ingenomen Zij er mee was. Uit dat besef nu meen ik Haar opmerkelijke verlegenheid te moeten verklaren. Want verlegen is H.M. in booge mate. Die- eigenschap speelt Haar wel eens parten. Zij maakt dat de Koningin z|ich moeilijk onder menscben beweegt en Haar terughoudendheid' soms aan trots wordt toegeschreven, waar deze alleen voorkomt uit 'bedeesdheid, uit het iniet recht weten boe Zij aain een innerlijken drang om toeschietelijk te zijn zal voldoen, zonder aan Haar waardigheid tekort te do-en. Die in een vorstin zoo eigenaardige bedeesd heid strookt heel weinig met een anderen ka raktertrek, die de pers.oonlijkh td van H.M. kenmerkt De Koningin is in Haar oordel over mensdhen en zaken allerminst onvast. Zij heeft een eigen meening en laat die niet gemakke lijk los. Men leide hieruit niet af, dat Zij naar mijne meening Haar constitutioneele positie niet Zou erkennen of er niet naar zou handelen. Maar er zijn oogcnblikken, waarin 't Haar moeilijk valt, er zich in te voegen. Juist in zulke oogcn blikken .wanneer Haar verantwoordelijke mi nisters niet wijken mogen, komen de onvermij delijke tekortkomingen in Haar opvoeding om den hoek kijken. Ik herinner mij nog levendig hoe Haar oogen vlam schoten, toen1 Zij in een audiëntie uit een door mij gesproken woord ten onrechte afleidde, dat ik Haar verdacht van voorstandster te zijn van een verlicht des potisme. Ik kreeg toen den wind van voren on had heel wat moeite Haar te overtuigen, dat Zij mij verkeerd begrepen had. Dit is het oordeel van iemaind, die ónze Hooge Landsvrouwe persoolnlijk kent. Het tan Hare persoonlijkheid- in onze oogen slechts sympathieker maken. Moge oinz-e natie onder Hare Regeering wèl varem tot in Lengte van dagen Feestvieren doet mein in den regel niet met een zuur gezicht en allerwegen heeft het door ons lieve vaderland geschald, dat 't overal waai de ipeisjes zijn bal is. Op den burgemeester van Eindhoven hebben de jubileumfeesten echter in den meest let terlijken zin van 'het woord een pijnlijken in druk gemaakt. Deze waardige heer stond in.l. des avonds maar het vuurwerk t ekijk-en toen 'hij een uit de richting gevlogen vuurpijl op z'n bol kreeg. Zijn kuif verschroeide totaal cn z'n velletje erbij. In 't ziekenhuis is burgemees ter 'n verbandje o pzijn 'hoofd gelegd, maar z'n 'haar heeft ie kort moeten laten knippen. Daarentegen heeft iemand die in de gevange nis te Amsterdam zat uit het jubileumfeest een slaatje weten te slaan. De man kletste tegen z'n bewakers zoowat van een bom-aan slag op de Koningin. Enfin, 'je kan nooit weten wat er gebeurt en zoo begaf zich dan ook een inspecteur van den vreemdelingendienst naar het Huis van Bewaring en nam den man een verboor af. Allerlei onthullingen betref fende dein aanslag werden gedaan en de ge detineerde bood zelfs aan den inspecteur de plaatsen te wijzen waar de bommen lagen. Ook ga fhij inlichtingen betreffende de evenrueele daders. Anderhalve dag was de inspecteur met den main op stap. Er werden zelfs huiszoe kingen gedaan. Niets klopte evenwel en toen de inspecteur den gedetineerde de duimschroe ven aanzette, bleek dat de geheele aanslag ver zonnen was. De man had slechts een luchtje willen scheppen. Nou, dat er met bommen gegooid zou wor den was ook wel zeer onwaarschijnlijk. De Hollander vindt die -dingen veel' te gevaarlijk lom er mee in z'n zak te loop-en. Hij zet wel graag 'n beetje 'n grooten mond op, vooral als hij wat te die pin 't glaasje heeft gekeken, doch het gaat hem. als de muis uit het ver haaltje. Kent u 't verhaaltje iniet? Een kleine muis kwam in een wijnkelder terecht. Uit een kraan, die lekte, was een plasje wijn o pden steenen vloer gedruppeld. Zij proefde van het vocht en zei: „Nou, dat smaakt wel goed!" En spoedig stond ze met één poot in de vloeistof, toen met twee, wel dra met vier. Daarna legde zij zich neer en rolde om en om door het bedwelmende nat. waarna ze zich aan alle kanten aflikte. Toen voelde ze zich trotsch en sterk en tot alles in staat. Ze waggelde naar de keldertrap, sprong er tegen op en piepte: „Nou mot ik 's zien. waar de kat is, die m egïsteren wtou Pakkefl. Ik zal 'm z,'n kunsten afleeren. Laat 'm oppassen!" Waarop de kat om k hoekje van de ke!<p 'deur keek, het dronken muisje zag, dat niet 2 gauw weg kon komeln, en het met huid 'haar opvrat. Er zit moraal in deze historie: f muis blijft toch altijd maar een muis ea bestemd om door de kat opgevreten te u 'den, evenals een boer een boer blijft en ai' dten notaris z'n centjes moet betalen wanne/ ie z'n huis of er fverkoopen wil. Wee he/ zoo hij zelf probeert z'n boeltje aan den m'aii te brengen. 'Een notaris is iemand 'Die bang is voor niemand. En zeker iniet voor een boer. Dat leei volgende geschiedenis: Te Barneveld zou, ten overstaan van notaris een, hofstede worden geveild. De naar veroorloofde zich echter „eigenaar'dl manieren. Buiten den notaris om, maar wt| diens naam er bij voegende, plaatste hij n, Broekhuys-wijze allerlei „pakkende" advert,, ties ter reclame voor zijn hofstede. De notaris ga fzijn mislnoegen te kennen, maar de eigi> naar ging o pdezelfde wijze door. „Tienduiz/ den guldens cadeau krijgt hij!, 'die morgen tijdig is met zijn „mijn". „Maar nu is het uit", de notaris. De eer van het notaris-ambt is te lief, dan dat'ik dulden kan, dat er in Ne' Iderland zou worden gedacht, dat een notaris tot zulk een wijze van handelen zich zou willen 11e en en. Daearom weiger ik de bovengenoemde hofstede thans bij toeslag te veilen, om door een daad te toornen, dat ik met een dergelijke manier van handelen niet te doen wil hebben De verkooping ging n.iet door en dat maar goed ook. Alles met mate, zooals d.t 'kleermaker zei. toen hij z'n vrouw met de elk stok afranselde, 't Kan ook te gek worden Wie 't onderste uit de kan wil hebben kriji 't deksel op de neus, dat ondervonden drie joi gelui uit Leiden die een vacantietochtje p fiets door ons land maakten. Op een gegeven moment kregen de ouders van een hunner telegrammetje vah zoonlief, waarin te fai siond dat ze bij vergissing bij Venlo over Duksc'he grens ware ngetrokken en hun fietst nu in beslag genomen waren. Dringend vei zochten ze om f 35 teneinde de boete te khrmei betalen. Papa scheen evenwel z'n zoon weinig te kennen, weshalve hij bij( de politie Ver>To eerst eens even om inlicht5ngen Deze ging op, kondschap uit en toen b!»k dat 'het gansche verhaal verzonnen was Da jongelui hadden er nog graag een weekje aan willen knoopen doch hadden geen g meer. Daarom zouden ze het zoo maar e probeeren! Inleggcld f 0,25. Aangifte 's morgens van 10 tot 12 uur. met hun Successtuk„ZWARTE (jrFVIEI Entrée fl.50 (alles inbegrepen). Besproken plaatsen a f0.10 extra. WOENSDAG 19 SEPTEMBER: Prijskolven en Prijsbiljarten. Aanvang 's namiddags 1 uur. Beleefd aanbevelend, P. KRAMER. Geboren TEUNIS, Zeon van P. DE JONG en A. DE JONG—Swabt. Waarland, Harenkarspel, 8 Sept. 1923. Eeniffe kennisgeving- SCHIPPERSKNECHT ol ZETSCH1PPER, biedt zich aan. Te bevragen Bureau van dit blad. PER ONS PAKJE. PER ONS PAKJE. Boekhouden - Fransch Privaatles - Administraties 11Bliltf.K. ZtMlsrhwwomto. Beste drog-e uit de Bonnen daarvoor verkrijgbaar bij J. VAN KAMPEN. Geeft 200 tot 600 K G per H A. MIE NT 29. Die heeft een pracht partij KACHELS aan gekregen in de nieuwste modellen tegen scherp concu'r roerende prijzen. Verder Plaatjes, Kolenbakken, gepolijste Pijpen, Vul' emmers, Pooken, enz. BELEEFD AANBEVELEND. Grootst gecombineerd Magazijn van Werkmansgoederen, Manufacturen, Vitrages, -Vllovernets, Vloerzeil, Karpetten, China en Japanmatten, Tafelkleeden, Ledikanten, Kapok matrassen, Spiraalmatrassen, Veeren- en Kapokbedden, Wollen-, Watten- en Moltondekens. Een ieder kan bij eenig nadenken begrijpen dat onze Firma het goedkoopste is en ook zijn kan door de groote verscheidenheid van artikelen. Wij laten ons niet overbluffen, die bq ons koopt bevoordeelt zich enorm daarbij hebben wij in alle afdeelingen groote kenze.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4