NIEUWE Nieuwsblad voor LANGrEDIJK en Omstreken. Donderdag 13 September 1023 32e arga per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. MO 107. JIM'BÏKl. *£U6I Deze eoarant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. A.IiONHËMKNT8PBUB REDACT EU K-UITG EVER BB REEL: .l'oorde^taarwoude. PB1J8 9£BiiiH1.ÏKtEfiïliNl T«* 1i regel» 75 et.» elke regel meer 15 c*„ SrooU ietten of vignetten worden naar piaatsroimte berekend Brieven reehtrtreek» **n den Uitgever [DE UITKIJK De schijn is ook wat waard in het leven. Misschien wel het meeste. Het internationale leven van de laatste 10 jaren heeft het bewe zen. Is het de schuld va)n dien boosaardigen Amerikaanschen senator Johnson, die sprak van een verzekeringsovereenkomst ter bevei liging van den buit, die de Entente door den norlog en het vredesverdrag van Versailles had weten te bemachtigen, dat we onmiddellijk aan den Volkenbond denken? Het is wel' opmerke lijk, dat het ook deze Volkenbond1 is, die in zijn uitingen en daden d ewaarde en beteekenis van ,maar ook de liefde voor dein schijn het duidelijkst heeft gedemonstreerd. Misschien kon het niet .anders. Wat idealisten, als presi dent Wilson ongetwijfeld was, wilden verwer- kelijke.n, leefde |noig slechts in hun eigen har ten en had nog niet de kracht door den drang van het algemeene idealisme naar buiten te treden. Dus moest rnein zich met den schijln tevreden stellen. De Volkenbond kan niet zijn de bond, waarin de ideale broederschap der menschheid tot uitdrukking kwam, kan niet het symbool en het orgaajn tevens der interna tional egerechtigheid worden, die uit weder- zijdsche genegenheid en den trots van wie zich te voornaam voelen om onrecht te doen, ont staat. Dus moet men zich met den schijn tevre den stellen. De vennootschap, die naar Ameri- kaansch zeggen, de belangen der Entente had te verzekeren en te handhaven, moest het lichaam schijnen, waarin alle volken zich wr- eenigd hadden om de gerechtigheid en den vrede te dienen en dat tegen iedere schennis zoo van het recht als van den vrede de kracht aller volken had in het geweer te brengen. En het is dezen schijn, dien de bond heeft op te houden te midden van de stormen, die over de wereld varen. De Amerikanen hebben ongelijk, wanneer ze praktische menschen, als ze zijn, aan deze ver- toonimg niet mee willen doen. Want in allen ernst en de Amerikanen weten het even goed als wij ook de schijfn heeft zijn waarde. Mits men hem als schijn herkent en erkent. Aan de vervulling van die voorwaarde ont breekt nog wel eens iets, ook ten opzichte van den Volkenbond. Willem daarom de Amerika - men niet mee ïloien? Zoo dit het geval is, kan de oplossing van het Grieksch-1talraansch geschil hen aan den Bond nader brengen- Want hier was geen twijfel meer mogelijk- Zóodra Italië zich verzette en met uittreden dreigde, wan neer deze overeenkomstig zijn statuten aan Griekenland's oproep gevolg gaf en Italië, dat het grondgebied en de integriteit van een dei leden van den bond geschonden had, desnoods met geweld dwong zich terug te trekken en de tusschenkömst en beslissing van den bond te aanvaarden, was het duidelijk, dat het er alleen 'nog maar om ging d,en schijn te redden. 'Niemand dacht er meer aan, de zoo streng uit kiende bepalingen tegen Italië in werking te stellen. Daarmee waren die bepalingen al van Ihaa rkracht beroofd en was opnieuw bewezen, dat de bond niet in staat en feitelijk ook met van plan was de rol te spelen, die hem in he internationale leven was toegedacht en dat mj nooit de taak zou volvoeren om den vrede en de zekerheid zijner leden te waarborgen. Maar men was er te ijverig op bedacht, hoe het pres tige van den bond ongedeerd uit deze netelige affaire te redden en den schijn te bewaren, a s wees hij 'het ernstig in gebreke gebleven Balie terecht. De bedoeling was ongetwijfeld goed en het streven miste niet alle waarde. Maai men ■zou mogen vragen, of de bond om zijn zelis wi was opgericht en dus in zich zelf zijn doel had en of het bij internationale conflicten de groote zorg dei staatslieden moet wezen den' bond en zijn gezag te verdedigen tegen onwillige staten. Dank zij de gezaintenconferentie is die ver dediging thans gelukt. Waar de ItaUaansche officieren aan de Grieksch-Albaansche grens vermoord, feitelijk in dienst stonden van den gezantenraad, die de vaststelling der Albanee- sche grenzen had bevolen, was. er voor dien raad zeker aanleiding tegen Griekenland op te treden. Ejn nadat de bond had uitgesproken wat hij zou willen doen, zoo Italië zich niet ver zette ,is Je gezantenraad zoo vriendelijk ge weest deze eischen over te nemen en aan Grie kenland te stellen. De eischen lijken verder merkwaardig veel op de eischen, die Italië formuleerde. Alleen is de cisch, dat de Griek- sohe vloot aan de Italiaalnsche eer moest betoo- mieln in zoover verzacht, dat dit aan de veree- nigde' ItaUaansche, Fransche en Engelsche zal moeten geschieden en is voor den e'isch van deelname aafi het onderzoek door Italië dien van deelname eener internationale commissie in de plaats gekomen, terwijl de eisch van de doodstraf voor de schuldigen vervallen is. Neemt Griekenland die aan en ontruimt Italië ■daarna Korfoe, dan is het geschil daarmee op gelost, Maar dit doet niets af aan het f-cjt, dat het beroep van Griekenland op den Bond cn de artt. 12 en 15 van het Bondsverdrag vruch teloos is gebleven en de Bond en zijn leden tegenover Italië werkeloos zijn gebleven. Wel ,is door vaststelling, dat de Bond niettemin be voegd was. tusscheribeide te komein, het pres tige van den bond zouden we niet fever zeggen, de schijn gered. Maar de vraag is, O fhet Griekenland met zijn beroep daarom wel te doen was. Het moet trouwens nog blijken, of Italië, wanneer Griekenland de eischen aan vaardt, Korfoe zal ontruimen. Is dat het geval, dan is dat ongetwijfeld een succes, dat wel niet rechtstreeks door den bond, maar toch door de Eur.opeesche actie bereikt is. Want Italië's bedoeling ip het ongetwijfeld niet geweest. Men behoeft nog (niet te denken, wat de voorzitter van het Engelsche congres van vakvereenigin- gen onder woorden bracht, dat de dolle be geerte van een Hohenzollern op een Mussolini is overgegaan, om overtuigd te zijn, dat de b - zetting van Korfoe nog een verder strekkend duel heeft dan het nemen van eén pand eer waarborging van Griekenland's vervulling der gestelde eischen. En met dit doel zal een ont ruiming al heel slecht strookein. De Zuid-Sla ven gelooven er dan ook niet veel van en nice- nen, dat Italië de gelegenheid aangrijpt om straks gereed te zijn, als het ten opzichte van Fiume niet 'heelemaal zijn zin kan krijgen. Maar de gezantenraad heeft acte genomen van het feit, dat de bezetting van Korfoe en d aangrenzende eilanden geen ander doel heeft dan de verkrijging van voldoening voor de eischen door Italië gesteld, welke door de eischen van den raad gedekt wonden. Laten we het ook doen. De wereld heeft behoefte aan rust en kan een nieuw conflict maar moeilijk gebruiken, nu er nog zooveel conflicten op te lossen zijn, waar ze maar niet uit kan komen. Misschien begrijpt Italië er ook iets van. Als dan Poincaré het begrijpt en Streseman en de Amerikanen in Mexico en de Iersche regee ring en Iersche republikeinen en de Russen en alle anderen uit alle deelen der wereld, dan zou het wellicht kunnen gebeuren, dat we niet enkel meer om den schijn dier gerechtigheid en van den vrede en om het prestige van den volkenbond bezorgd ho fden te zijn, maar de werkelijke broederschap konden vestigen, waar van ook Wilson droomde. En is dat eenmaal zoo, dan zullen we ongetwijfeld, met nog be reidwilliger geestdrift mee helpen dé verwoes tingen te herstellen, die de natuur soms onder het werk onzer handen aanricht, als nu de ontzettende aardbeving in Japan, die honderd duizenden bet leven kostte en vernietigde wat het Japamsche volk voor zich zelf in jaren van arbeid en inspanning had opgebouwd. RECHTZAKEN ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraifcen van 11 September, Jansje M- (ged.) Lajnidlooperij 3 dagen hech tenis en 8 maanden opzending. J. v. Tw. (ged.) diefstal, 9 maanden gsv G. J. J. v. H Rijswijk, ged diefstal. Onder zoek niet volledig, nadere instructie gelast. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 10 Sept. De morgenstond heeft goud in den mond. Op de politierechterlijk emorgenzilting werd slechts een kinderzaak behandeld. Onze dim- bare spes patria begint gelukkig braaf te wor den. De jonge boosdoener werd veroordeeld tot f5 boete subs. 14 dagen tuchtschool. Nog 'n week in 't zout gezet. De middagzitting gaf meer variatie. Om te beginnen kregen we moeder B. uit Abbekerk, die te Hoorn in den winkel van V. en D. 'n boocjschapzakje, waarin ook nog 'n dik duitje had ■ingepalmd. Deze zaak werd opinieuw uit gestald tot a.s. week. De heer Muhring was nog niet gereed met zijn rapport. Simon mag blijven afbetalen. De visscher Simon Z. uit Egmoind aan Zee die een rijwiel op afbetaling verkocht voor hij de koopsom had aangezuiverd is voorwaar delijk veroordeeld tot 5 maajnidtn gev. maar met dei verplichting, dat hij de nog niet aan - gezuiverde penningen ten bedrage van f 66-75 in wekelijksche termijnen van minstens f2.50 moet afbetalen, 'n Bittere pil voor onzen ha ringmepper. 'n Öwgewenschte afnemer. De hoenderparkondernemer Wijker te Eg- monS a. d. Hoef kwani tot die treurige ontdek king dat de eieropbrengst van zijn gevleugelde broodwinning werd ingepikt door den knecht van zijn buurman Willem v. D. Hij deed aan gifte bij de politie en deze volnd bij het onder zoek ook nog 'n partijtje metselsteen, die ook door Wijker werden gemist. Het bleek dal de hee rW. v. D. alles kon gebruiken. De politie rechter heeft getracht- hem weer in 't goede spoor të drukken, door hem 30 gulden boece of 30 dagen op te leggen. Sensatiefilm te Berkhout. N. v. d. G., 'n landbouwer te Berkhout, 'die zijn collega Willem Spaander niet sym pathiek gezind was, omdat Wjillem zich niet druk maakte een door zijn Ket op v. d. G.'s bouwland aangerichte schade te vergoeden, achtte op 16 Juli den dag der finale afreke ning gekomen. Hij sommeerde Willem die in een vlet je kalm in een slüot door v. d. G.'s land loopeinde, voorbij bopmde, dat hij nu moest afdokken en anders zou Klaas hem be- lletten ,zijn watertocht voort te zetten. Wilkin, ook 'n taaie, dokte echter niet op en stompte in v. d. G.'s richting met de kloet. Dat was meer dan de driftige boer kon verdragen. Hij vloog door de sloot naar Willems schuit, waar op deze hem in het water terugduwde en hem voor dé securiteit maar 'n beetje onderhield. 'Klaas kreeg het benauwd en riep zijn knecht Corn. B. te hulp. Deze rukte aan met een graaf en sloeg daarmede op Willem in, die nu zijn baas losliet. Ten slotte kwam het geheel e ge zelschap op drooge, waar Klaas de kloet van Willem greep en hem zoo toetakelde, dat Wil lem den grond zocht en met bloedend hnofd en leelijk beschadigd oog naar huis moest wor den gebracht. Willem stelde zich onder ge neeskundige behandeling en moest 14 dagen het bed houden. Zijn gewond oog moest behan deld worden door een specialist in Alkmaar. Vandaag echter waren v. d. G. en zijn knecht C. B. in de slechtste conditie. Zij moesten terechtstaan wegens mishandeling en de ad vocaat van Willem stelde zich ziviele partij en vroeg f140 schadevergoeding vodr dok- tersonkosten en arbeidsverzuim. Dit bedrag werd later in overleg met den politierechter teruggebracht tot f 126. De beklaagden kwa men er (nog vrij goed af, omdat kon worden aangenomen, dat ook de beleedigde partij niet vredelievend was opgetreden. >K. v. d. G werd veroordeeld tot f 100 boete of 100 dagen en tot vergoeding der toegebrachte sqhade, be groot op f 126. Den knecht, die wat meer zijn gemak had gehouden, strafte fe .politierechtrr met f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Hoe dankbaar is mijn kleine hond. 'Piet K.,. 'n ver vain vertrouwbaar oersoon,, was zoo fortuinlijk in den persoon van Corn. 'B. te Zuidschanvoude iemand te vinden, die zijn verdachte reputatie niet kende en bereid was hem zijn rijwiel te leeinen. Getrouw aan zijn manieren, had K. al heel spoedig dit rij wiel te gelde gemaakt en de opbrengst opge streken. Vandaag werd Piet, die zich op 'n welgevuld strafregister kon beroemen, veroor deeld tot de hoogste straf die een politierech te rkan opleggen en wel 6 maanden gev. Feitelijk zou dit vonnis vernietigd kunnen worden, omdat in deze zaak iemand als 2e ge- getuige werd gehoord, die men verzuimd had vóór het verhoor van eerste getuige uit de zaal te verwijderen. De politierechter had hie'-op niet gelet, maar wanneer hij 'thad geweten', zou hij dezen persoon niet meer onder eede als getuige hebben mogefn hooren. Art. 160 wetb. van strafvordering. Jan rolde er door. De 69-jarige visscher Jan W. uit H.H.waard moest als beklaagde op de zondaarsbank ver schijnen, omdat hij zich een aalfuik had toe- geeigend, behoorende aan den 73-jarigen vis scher D. Hopman te Noordscharwoude. Tan beweerde dat hij zich in het merk had ver gist en daar het merk inderdaad niet al te duidelijk was. sprak de politierechter Jan vrij;, chter met den goeden raad in 't vervolg beter uit te kijken. Beging Jan nog eens zoo'n ver gissing. dan zou hij er niet zoo gemakkelijk afkomen. 'n Gevaarlijk spelletje. Omdat hij te Limmen in de doorrij stal van J. Winder twee ruiten had stuk gegooid, ver scheen de tuindersknecht Joh. M. ter zake ver nieling voor den politierechter als beklaagde. Jan kon het feit niet ontkennen want hij was door den veldwachter zelf betrapt, maar hij beweerde niet het opzet te hebben gehad. Hij had het spelenderwijze gedaan. Maar de veld wachter kende die spelletjes wel en had zich bij voorbaat al verdekt in de nabijheid van de herberg opgesteld. De speelsche Jan werd dan ook secuur veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Heibel over de regenbak. De groenteboer Gerrit te Lutjebroek had het twijfelachtige voorrecht het water uit de re genbak te moeten deelen met zijn buurman Piet Visser. Dat gemeenschappelijk bezit gaf al heel gauw stof tot wrijving en toen Piet nu de regenbak had afgesloten met een hang slot, trok Gerrit, voorzien van een breekijzer er op los om zich ook lavenis te verschaffen. Piet ging op-de regenbak zitten en hield zich heel kalm, maar op Gerrit had die kalmte een zeer negatieve u'twerking, zooals bleek uit het feit, dat Gerrit hem met het breekijzer liet hoofd aan bloeden timmerde. Voor deze mis handeling-stond Gerrit heden terecht. Hij be weerde eerst door Piet met een wateraken te zijn geslagen. Hoewel hij dit niet kon bewij zen, mat de politierechter hem niet met de volheid van de strafmaat en veroordeelde hem tot slechts f30 boete subs. 30 dagen. Een slag in dtolnkcr. De heroeplooze Jan Willem B. uit Schagen amuseerde zich in dein nacht van 17 op 18 Juli te Oudesluis. Hij 'dronk meer bier dan goed voor 'm was en kreeg toen de bevlieging den gem. veldwachter Noorman op het hoofd te slaan. Dergelijke amusementen hebben cen ter gewoonlijk minder aangename gevolgen n Jan Willem moest nu ook voor den politierech ter, rekening en verantwoording afleggen. Hij scheen erg gesteld op een voorw. veroovdee- lling ,maar daar de politierechter zich eerst een swil overtuigen of Jan Willem dat vore- recht waardig is, zal -de reclasseeringsambt - naar eein_ onderzoek instellen en is de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot over 14- dagen. Burenlheibe!. Op 'het groote Oost t Hoc a wonen 'een paar buren die het maar slecht met elkaar kunnen vinden. Gewoonlijk I veren dergelijke in des- harmonie levende huurlieden u erk op voor d -i politierechter. Alb ert I.. verscheen dan ook heden als bekl mgdr omdat h ij twee keuken ruit jes bij'buutvrouw Langedijk had stuk ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1