gooid. Tijdens het plegen van dit heldhaftige stuk was Albert niet heelemaal drainkvrij. Het was duidelijk ,dat deze man, die leeft van 8 gulden werkeloozeinsteun en 3 gulden ouder domsrente van zijn oude moeder, geen hooge boete zal kunnen betalen, vooral niet, ornaat hij wordt afgeschilderd als 'n stille drinker. Daarom veroordeelde de politierechter hem tot 7 gulden boete subs. 7 dagen in de hoop dat hij dit bedrag op de slokjes zal kunnen bespa ren. 'n Opschepper. Theodorus Bi., 'n jeugdig inboorling van het Zand, handhaafde in den nacht van 17 op 18 Juli te Oudesluis zijn reputatie als vechters baas door zekeren Oostendorp 'n paar maal tegen den grond te slaan. Het feit dat O. zich willoos door hem liet mishandelen, maakte blijkbaar op Theodorus den sterke geen bij- zonderen indruk. Vermoedelijk zou Theodorus als hij Gerrit Wezelman uit den Helder als tegenpartij had getroffen, wel heel andere „in drukken" hebben gekregen. N.u werd hij een goedkoope triomph. Het jonge memsch, dat niet bijzonder aangenaam bij de politie be kend staat, kwam er voor ditmaal met f 40 boete subs. 40 dagen af. Tegen Oosterman, die verzuimd bad als getuige te verschijnen, zal wel een vervolging worden ingesteld. Conflict met Jan den diender. De veekoopman Corn. H. te Hoorn beweert dat de politieagent Leegwater hem 2 jaar ge leden 'n paard heeft ontstolen. Hij steekt die .verdenking niet onder stoelen en banken en ga fzelfs afin zijn vermoeden op 25 Juli ;er gelegenheid van de harddraverij groote publi citeit door Leegwater in 't openbaar een leelijke paardendief te noemen. Thans stond Cornells 'n nerveus 54-jarig mennetje terecht wegens beleediging. Hij meende dat de waarheid altijd geegd mocht worden en dat hij daarvoor niet gestraft kon worden. De politierechter was ech ter een andere opinie toegedaan en veroor deelde den luidruchtigem beklaagde tot f 10 boete subs. 10 dagen. Het schijnt dat H. over dit gestolen paard een civiel proces tegen den agent is begonnen. Dat kan dus een gezellig zaakje worden. Niet geheel belangeloos. De boekhouder F. L. H. te Heider had op zich genomen voor een zijner principalen, den drogist Karei D., die in finandeele moeielijk- herien verkeerde, 'n regeling te treften met diens crediteuren. H. ging voor D. op reis naar de schuldeischers en het gelukte hem de voorgestelde overeenkomst te bewerkstel ligen. Dat was heel mooi, maar minder mooi was, dat H. van de gelegenheid gebruik maak te onder bedriegelyke voorwendsels f 77 af ve troggelen. Dat geld moest 'dienen om de schuil eischers te bewerken, doch in waarheid state H. het in zijn eigen portemonmaie, met gevolg dat hij nu terecht stond wegens oplichting. De beklaagde erkend ehet feit en verzocht een voorw. straf. Het onrechtmatig ontvan gen geld heeft hij inmiddels aangezuiverd. Een nader onderzoek wordt nu in- en de zaak zelf tot 24 Sept. uitgesteld. Een oude platvink-jatter. Jacob M., 'n 73-jarige te Medemblik ge boren ©n te Helder straatventer van schuur- llinüien eigende zich op 13 Juni toe 'n porte- monlDaie met f 8. welke het eigendom was yan een juffrouw, waar Jaap iedere week 3 cent ondersteuning kreeg en door de juffrouw blijkbaar Vlak bij de deur was verloren. Een paar buurvrouwen hadden Jaap 'n portemon- naie op zien rapen en werden nu ook als ge tuigen gehoord toen Jaap wegens verduiste ring terecht stond. De oude man ontkende in heftige bewoordingen, maar de schijn was lee- ]jjk tegen hem, want niet alleen hadden ge zegde buurvrouwen hem de portemopnaie op zien rapen, maar ook had Jaap omstreeks dien tijd extra veel geld aan drank uitgegeven en ook anderen getracteerd. De politierechter achtte zjjn schuld dan ook bewezen en veroor deelde hem tot 8 gulden boete of 8 dagen met het iedee dat Jaap dan vopr zijn linke ma noeuvre geen voordeel zal genieten. FEUILLETON. EEN EEKEWOORD. Toen zy in de voor haar bestemde kanier gekomen was, vergoot zy tranen van toom over zijn gedrag. Maar zij nam zich voor hem door dubbele vriendelijkheid en voorkomend heid hem weer in te palmen. Den volgenden dag hield een rijtuig op de plaats stil en Juliaan steeg uit. Hij vioeg naar Hedwig en zeide dat haar vader ziek was en dat die haar wenschte te spreken. „,Zij is hier," zeide Bertalan koel, „ik zal haar je boodschap laten brengen." ,Dus is zij toch hier. Waar moest echter jdie vlucht voor dienen?" „Dat weet ik niet." .„Nu, te voet zal zij wel niet gekomen zijn.'' ^Marianne zond haar een rijtuig." .,Zoo, dus de volmaakte Marianne heeft, om het zacht uit te drukken, deze neit overwogen daad volbracht." ,Het was niet haar eigen initiatief; maar Hedwig verzocht het haar schriftelijk." „Ik wit haar spreken," zeide Juliaan ver bitterd door de kalmte van zijn neef, ,,en wel alleen." Bertalan .verliet de kamer, zonder Lets te antwoorden, en spoedig daarna trad Hedwig bleek, maar kalm de kamer binfnen. „Uw vader zendt my, u in zynen naam te gebieden, dadelijk terug te keerem." wAls mjjn vader zelf mij haald, zal jk gaan, [UIT DEN OMTREK HEER HUGOWAARD. Het schijnt, dat men ook hier meer komt onder den invloed der jubileumfeesten reeds elders gevierd; na de publicatie van het pro gramma der bestaande feestcommissie scnynen de hoofden bij elkaar gestoken te zijn en op initiatief der zamgvereeniging werd Zaterdag avond laat nog een vergadering gehouden., waarop verschillende corporaties vertegenwoor digd waren, en welke eveneens door een aantal belangstellenden werd bijgewoond. Besloten werd tot het organiseeren van een tweeden feestdag. Een tweede feestcommissie werd ge vormd, welke voor verdere uitvoering zal zor gen. Staande deze bijeenkomst werd op een aangeboden lijst voor ongeveer f 100 giqcee- kenct, waarna in hoofdzaken een programma werd vastgesteld, wat allicht npg menigewij ziging kan ondergaan, aaar Maandagavond ook nog vergaderd zal worden in het noorde lijk !deel der gemeente. Het voornemen bestaat 13 dezer voormiddags een optocht te houden door een zeer groot deel der gemeente, waar aan o.a. zal worden deelgenomen door de gym nastiek- en de zangvereenigmg, uoor de voet bal en korfbalclub, de Harmomiekapel, ver sierde rijtuigen en rijwielen, benevens ruiters, 'sMiddags zuilen dan vermakelijke volksspe len worden gehouden en een gecostumeerde voetbalwedstrijd, terwijl 's avonds bij afwisse ling muziek, zang en tableaux zullen worden gegeven. De tweede dag zal besloten worden met een gemaskerd bal iin de zaal van den heer Rus, terwijl is toegezegd, dat tij(dens het vuur werk op den eersten dag een paar zangnum mers en een paar tableaux zullen worden ge geven. ST. PANCRAS. Meldden wij in <pen vorig bericht dat den 'heer Jan Groen een getuigschrift op een door hem zelf gekweekt en dahlia was toegekend, thans vernemen wij idat hij van het recht, om een eigen gekweekte bloem een naam te mogen geven, gebruik heeft gemaakt, en de dahlia de naam van „Vrona" heeft gegeven, zoodat wij eerstdaags een bloem naai onzen hisiorischen plaatsnaam kunnen bezitten. WAARLAND. De heeren Klaver en Groenveld alhier, heb ben 500 K.G. deensche witte kooien geleverd voor de collectieve inzending van „de Noorder- marktbond" voor de tentoonstelling te Amster dam. Deze kool had een gemiddeld gewicht van 3 K.G., wat voor dezen tijd van het jaar al zwaar is. EENIGENBURG. Onder begunstiging van prachtig zomerweer is onze 3-daagsche kermis verloopen in vrede en vreugde. Ook hier was het kermisfeest op geluisterd door kinder- en volksspelen, welke de gezelligheid in hooge mate bijbracht en oud en jong mee deed leven. Maandag heeft de jeugd de ouderen doen genieten en Dinsdag vvcderkeerig de ouderen de jeugd. De prijzen bestonden voor de kinderen m luxe prijzen en gaf menig vergenoegd gezicht bij de uitreiking en aan de ouderen werd contant geld betaald, zoodat de gelukkige winnaars hiervan weer kermis konden houden. Maandag trad de heer D. Pool o pen heeft met zijn voordrachten weer een vaste plaats veroverd in de harten der bur gers, zoodat hij weer met vreugde begroet zal worden bij de komende kermis of eerder. Ook de violist, de heer J. Kos, oogstte veel applaus bd ye begeleiding van het electrisch orgel van den heer J. Doorn, hetwelk door deze op mees terlijke wij'ze werd gedaan. Dit is wel vermel- dingswaard daar de kermismuzikant veelal door ondankbaar publiek werd aangehoord. Piaatseiijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Men vestigt onze .aandacht op het feit, dat de étalage's van de heeren Van Barneveld en Smit in ons verslag werden vergeten. Gaarne maar niet naar Boszmer." „Weet ge, dat uw vader geheel zonder geld is en ik hem elk oogejnbljik op straat kan zetten?" Zoodra ik hoor, dat hij Bpszmer verlaat, zal ik weer naar hem toegaan.'" „Daar zult ge voor boeten. Met mij kuint ge geen gekheid uithalen." „Dat wil ik ook niet," Juliaan keek om zich heen. „Ik zou u wat willen zeggen, maar niet hier," sprak hij zacht, „ik vrees, dat men Ons beluisteren kan. Gaat ge een oogenblik met me naar beneden." Hedwig zag hem verschrikt aan. „Ge hebt toch yoor het huis niets voor mij te vreezen. Ik wil u ajleem nog iets óver uw plotseling vertrek vragen en zal dan wegga'an. Beiden daalden de trap af en kwamen in de opep lucht, toen Juliaan plotseling terug deinsde, Eene oude yrouw liep met uitgestrekte ar men op hem toe en riep luidkeels: „Sjimon, waarom verberg je je voor mijl" Hedwig trad verbaast naderbij. Juliaan stond met door ontzetting wijd opengesperde oogen en doodsbleek, een oogenblik stil; toen her stelde hij zich en zeide piet schorre stem: „Wie is die waanzinnige vrouw?" „je moeder," rie pzy uit. „Nogmaals vraag ik 'je, wat heb ik je gedaan, dat je mij ont vlucht en mij niet wilt kennen?" Juist kiyam Marianne met ©enige dienstbo den, die het geschreeuw geboord hadden, naar buiten en waren getuige van dit eigenaardig crkenlnen we, dat de aanteekening omtrent deze etalage's onze aandacht ontsnapte. Wij heb ben de versiering en verlichting dezer beide zaken bewonderd om haar goeden smaak en keurige uitvoering. Z U IDoCH ARWOU DE. Nu de nieuwe cursus aan de Handelsschool weer is begonnen, is er geen der 3 leerlingen uit onze gemeente weer kunnen toetreden. Een er van is nu, naar we hooran, in Heldr tog- laten. Deze kwestie, die in onze gemeente ul heel wat stof heeft doen opwaaien, is dus al zeer droevig geëindigd. ZulDöCnARWOUDE. Vanwege de Laingeaijker Groente-Centrale wordt aan de te Amsterdam te houden Interna tionale Tuinbouwtentoonstelling met een'groo te inzending groenten 'deelgenomen, We ver nemen ,dat daartoe 7 vletjes in orde worden gemaakt en dat de heer D. Goed van ie be kende schuitenmakery alhier een en ander in Orde maakt. We twyfelen niet, ot de Langendij- ker Tuinbouw zal op de Tentoonstelling weer een goed figuur slaan. Eene (nabetrachting Dc „Tel." wijst op de waaruige wijze, waar op Amsterdam heeft feest gevierd, dsiog nooit tevoren is die zin van orde waargenomen, die van de zijde der massa bij, deze geiegenueid is betoond. Zeker, er was lawaai, er werd ge zongen en gedanst. Maar dac behoort geluk kig nu eenmaal by een feest. Wanklanken wer den bijna niet gehoord en de walgelijke loo- ncelen van dronkenschap, die bij vorige Ko.- ninginnebezoeken menigmaal de afschuw, ver wekken, behoorden tot de uiterste zeldzaam heden. In dit verband zy er op gewezen, dat hier geen drankverbod was de hoofdcommissa ris 'had zich hier ten sterkste tegen verzet en dal zelfs het overgroot© deel der café s tot drie of vier uur in dein nacht hun deuren open hielden. Het was hier vrij wat ordelijker dan in de residentie, waar wèl een tapverbod was. liet klinkt eenigszms onwaarschijnlijk, maar een feit is, dat op het bureau St. Pietershal;, dat in het hartje van de stad gelegen is, in dié vier dagen slechts één arrestant ter zake van dronkenschap werd binnengeleid. Een tweede woord van waardeering dient gesproken te worden tot de politie. Haar taak was zwaar, maar zij heeft zich kranig geweerd. De kalmte en bezadigdheid van de politie heb ben zelfs indruk gemaakt op de vele Engdei- schen, die het feest in de hoofdstad van 2cer nabij hebben gadegeslagen en die hun meening daaromtrent niet onder stoelen en banken sta ken. Zoodat over het algemeen de hoofdcom missaris de heer Marcusse, heel tevreden mag zijn over de prestaties van zijn kranig corps. Een andere taak van gemeentelijke zorg, die wederom bewezen heeft een uitstekend orga nisator aan het hoofd te hebben, is de Genees kundige Dienst. Nog nooit hebben de auto- fa ran cards en de motorbooten zooveel kilome ters afgelegd als in de feestdagen die achter ons liggen. Het zijn drukke dagen voor het personeel en niet minder voor den directeur, den heer Heyermams geweest,, die steeds zelf op de bedreigde plekken aanwezig was om zich er van te overtuigen, dat zijn orders go.'d werden uitgevoerd. En het „Hbld." schrijft: Het moet in de dagen die achter ons lig gen. de Koningin wel heel duidelijk zijn ge worden, hoeveel liefde er woont in de harten van die Nederlanders, die zich verknocht we ten aan het Huis van Oranje: Jlet moet Haar goed zijn geweest, dit alles te hebben kunnen beleven te midden van haar geziin. Want met hoeveel liefde is er, maanden tevoren, gewerkt aan de voorbereiding van dit mooie feest. Met hoeveel animo hebben de leden van Hul li- gingscommissie en sub-comité's hun krach ten,, hun daadwerkelyken steun gegeven aan hun moeilijke eln omvangrijke werk. Zij heb- tooneel. „Kun je mij niet antwoorden?" ging Ger- trud voort, „stotter dam maar, als je niet ge woon spreken kunt; waar was je die twintig jaren?" Juliaan keerde zich af. „Breng deze waan zinnige weg," stotterde hij onbewust, ter wijl hij zich het koude zweet van het voor hoofd wischte. „Ik ben niet waanzinnig," schreeuwde zij met onnatuurlijke kracht. Je zoudt wel graag willen, dat het zoo was. Twintig jaren heb ik paar je verlangd en nu schaam je je voor eene oude boerenvrouw." Hare blikken niet meer kunnende ver.lra gen, wilde hij naar zijn rijtuig snellen, toen de oude vrouw hem met beide armen vastpak te. „Vandaag kom je niet zoo gemakkelijk Vrij als den laatsten keer. Je blijfft en zult hoo- ren, naar hetgeen ik je te zeggen heb." Juliaan zag dat zyne pogingen om z'ich te bevrijden, heip niet baatten en daar hij, door geweld 'het schandaal nog maar verergerd zou hebben, bleef hij stil staajn en keek haar ver achtelijk aan. „Welnu, spreek dain opl Laat eens hooren, wat ge mij te zeggen hebt, dien gij voor de tweede maal in uw leven ziet." Iets ergers had hij niet kulnnen zeggen. .,Je liegt," riep de oude vrouw buiten zich zelf van toorn,, „en leugen waren al je woor den, waarmee je graaf Bertalain uit zijne be zitting verdreven hebt. Maar mijn vloek zal je treffen, als je niet alles teruggeeft wat hem toebehoort, je aan hem als je heer onderwerpt ben olnze stad gebracht eene versiering, welk in haar soberheid soms heeft ontroerd. door de prachtige medewerking van honk '1 den particulieren werd een glans gewon»! over straten, grachten, en pleinen, zoo o!» vioedig, dat het op sommige punten verhijs'' rend vad schoonheid werd. Amsterdam heeft in de zilveren jubileum dagen ,diè vergleden zijn, getoond, dat fee» vieren: genieten kan zynl Het relletje te Katwijk. Van niet-socialistische zijne verneemt de R. Crt." het volgende uit Katwijk: YVar 'i,' alleen bij het bezoek van de socialist!se jeugdparty gebleven, dan zo uer niets zijn beura. Doch Katwijk aan Zee vierde Oraal- feest en de orapjelmtjes, die de kinderen dro gen, waren voor de socialistische jeugd blijk, baar wtal een roode lap voor een stier is. Vie, toom er niet afblijven; het gevolg was opgewy/ oenheid by de inwoners en een kleine botsmV Verschillende socialistische groepen werden fe geleide gedaan. Te Katwyk aan den Rijn komen, zongen de jeugdgroepen sodalis; iliederen en werden roode vlaggen en bamii ren ontplooid. Toen een aantal jongelieden ais" tegemmamifestatie het Oranje Koven aanaje. ven, .ontstond er een vechtpartij, waarbij de Jkat wij Kers klop kregen. Van de Amsterdamse^ groep werden er drie gewond en kreeg er één met een stok zoo'n hcvigem klap, dat hij be- vvusteLoos neerviel. Per auto is hij naar hei Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Toen later eemige socialistische groepen dcof Katwijk gingen, werden ze op niet zachtzinnige wyze met stokken en andere voorwerpen be werkt. Vaandels en banieren werden aun oftr. rukt en aan flarden gescheurd. Geen enkele bleef er heel. Een der groepen wist uit de 1 landen van de Katwijkers te ontkomen duur ijlings in een passeerende 'tram haar toevlucht te zoeken en ook daar zou het misgeloop».» 2ijn, w,are het niet dat door bet optreden vin ee ninspecteur van politie de opdringende Kat- wykers in bedwang werden gehouden. Naar wij verder vernemen, is van socialis tische zyue bij, den burgemeester als hulp- officier van justitie een aanklacht over het optreden van de Katwyfcers ingediend. Nacnivorst. In het Noorden v,an Noord-Holland heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag sterk gevroren, waardoor vooral de snij- en slaboo- nen geleden hebben, dat getuigen de zwarte bladeren. Radio-nachtvorstanbericlhten. Van gisteren af tot nadere aankondiging zul- len nachtvorstweerberichten ter kennis worden gebracht door middel van draadlooze berichten welke te 4 uur en te' 7 uur 45 min. n.m. door het militaire radiostation Vossegat worden ge seind, waarop ze onmiddellijk radiotelefomsch worden herhaald dóór het radiostation van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterbeig. Deze berichten wonden door het station Y'cs- segat uitgezonden met dezelfde golflengte der weersverwachtingen (pl.m. 1000 M.), welke on veranderd te 8 uur n.m. worden gegeven, en door Soesterberg op eene golflengte van H50 M. („ut. U' Moedersdag. Het Leger des Heils viert sinds 1916 gere geld jaarlijks „Moedersdag". Dit jaar doet het dit op Zondag 23 September a.s. In een artikel in „De Strijdkreet" gaf Kom- mandant Whatmore, die voor Nederland den dag indertijd instelde, als volgt aan, hoe hij zich de viering van Moedersdag voorstelde: 1. Iedere volwassene brenge, voor zoover hem of haar zulks mogelyk is, en de omstan digheden er mee in overeenstemming zijn, zijn of haar moeder een ruiker witte bloemen. Men zegge haar daarby, waarom men het doet, a.L uit lief dei en uit dankbaarheid, dat God haar nog spaarde. 2. Ieder kind brenge moeder een mooie witte bloem. 3. Alle volwassenen of jonge menschen, wier moeder reeds heenging van de aarde, dra gen als herainnering aan haar een witte bloem, en bekent dat je Simon Vilar, mijn zoon bent.'' Nu was Juliaan's geduld tem einde. Alles vergetend stootte hij de oude vrouw van zich af, zoodat zij bezwijmd ter aarde viel. De omstanders waren in den beginne bleek van schrik; dan snelden zij de oude vrouw ter hulp, terwijl de majoraatsheer, van dit oogen blik gebruik makend, snel in zijn rijtuig sprong en wegreed. Opgeruimd zag Hedwig hem na; het zooeven voor hare opgen afgespeelde tooneel had weinig indruk op haar gemaakt; zooals altijd dacht zy slechts aan zichzelf. XIX. Juliaan zat in de hoogste opgewondenheid in zijn rijtuig. Gertrud's aanklacht, waarop hij tot •dusverre weinig acht had geslagen, werd nu een dreigend gevaar voor hem. De wolken trokken zich dichter om zijn hoofd samen; zelfs Hedwig's vlucht verontrustte hem in hoo ge mate. Zij moest toch door de eene of an dere omstandigheid het vertrouwen in de rechtmatigheid van zijn bezjt van Bpszni'r verloren hebben; want anders zou zij, naar zijne meening, in geen geval haar vader verlat tm hebben. Dit juist had hy van haar te weten willen komen, toen die oude vrouw tussen-n- beiden kwam. Toen hij op Boszmer aangekomen was. !FP Orlowsky hem dadelijk tegemoet en bemerkte ft zijn schrik, dat hijl alleen kwam. „Heeft zij geweigerd terug te keerem?" vroeg hij bijna weenend. „Ja," antwoordde hy, blij|de zyn e woe do te gen iemand te kunnen luchten. „En ik houd het voor het beste, dat u, uwe dochter volgt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2