WE Zaterdag lö September 1&2& 82e Jj argang No 108. «as™©, rei LAM1DIJKER (MRAIT. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen- EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 11 September. Te Amsterdam is op 6 September de i,apotheose" geweest van het Zilveren Feest inzcr Koningin. Men heeft aanschouwd den ipreokjesachtigen pracht van de Gouden Koets n stralenden glans gaande van Dam naar Leidsclie Plein en terug. H.M. is bij de lanbieding van het Nationaal geschenk ge- mldigd. En de wijze, waarop men haar, zoo vel in 'hoofd-, als in de 'hofstad, toejuichte, tias warm en echt spontaan. Ook de meest wijifelzieken en sceptisch-aangelegden zullen den diepen, onuitwisChbaren indruk hebben ge negen dat dc band tuséchen he t Nederland- iche volk en Oranje van een solide hechtheid s zelfs tegen een ernstig „stoote" volko ran bestandDat dit schouwspel voor r.om- nigen minder aangenaam was 'tvalt te be grijpen. Maar dat er individuen waren, die jrobeerden 'het hoogs pan-net in het Gooi ge deeltelijk te vernielen, wait1, ware de toeleg lukt het grootste deel van Amsterdam in duister zou hebben gehuld, is meer dan gruw- aam. Want bij de melnsc'hopeerihooping, die och reeds het alleruiterste vergde van dege- ïen, voor de verkeersveiligheid verantwoorde- ijk, zou de duisternis onberekenbare ge- olgen hebben berokkend. Toen de gouden koets'bij het Leidsch,e Plein eac'ht werd, in den avond van 6 Septem- )er, had de politie de allergrootste inspan- aimg r.ocdig om ongelukken te verhoeden. En lat 'tniet ernstiger werd dan het bewusteloos worden van een aantal menschen (in 't geheel loch nog tweehonderd), mag als een groot ;elu'k worden beschouwd. Tem opzichte van len tact, waarmee maatregelen waren voor ier eid, zelfs... meer geluk dan wijsheid! Im- usschen de overdrukke dagen zijn zonder rustig e ongelukken verloopen. Te Wildervank ter deen feestelijk-versierde brug door laffe noedwilligers in brand gestoken. Overigens lelden „de spelbrekers" zich wijselijk schuil. Van den Belgischen Koning heeft H. M. en in zèer''hartelijke bewoordingen vervat tele- raift van gelukwe'nsch ontvangen, ook na- aens koningin Elisabeth, welk bl'ijk van Vriendschappelijke nabuurschap" niet anders lan verblijdend kan heeten. 'tWas een lieve ttentie van Koningin, Prins en Prinses, om ■oor hun vertrek uit dein Haag waar Zij laterdagavond zijn teruggekeerd bezoeken f te leggen bij de hoogbejaarde ministers Staat de Savopnin Lobman en Van Kar- tebeek Sr. Nogmaals: de feesten zijn achter den rug. Ir zullen nog wel wat extra-ondersCheidin- en „aadruppelen". Verzekerd wordt, dat wij fcok zullen worden verrast met een aantal ver heffingen in den adelstand, alsook het verl'ee- fcem van hoogere adellijke titels. En bij! die ge- egen'heid zou dan ook blijken, dat er bij den doogen Raad van Adel wat ruimere, mildere opvattingen zijn gaan heerscben in de advie- len, door dat college aan de Regeering uitge- rae'ht. Van dit laatste gerucht zeggen velen,, lat zij 't eerst zullen gelooven, wanneer 'twaar eid blijkt te zijnl Nbg enkele dagen, en de nieuwe parle mentaire campagne neemt een aanvang. A.$. 'aterdag 15 Sept. zal Minister Ruys zich voor e zesde maal gedurende zijn bewind naar het ivninmhof bege ven, om, namens de Kroon en laartöe door H. M. gemachtigd, de zitting 922'23 der Staten-Generaal te sluiten. En en 18en a,s. zal de Koningin de thans met oveel spanit)ing verbeide Troonrede in de idderzaal uitspreken. Ein dadelijk na de ope- 'itig der nieuwe zitting vang't het tournooi an! Wat zal de Regeeriing -speciaal Exc. Co- ijn ,doen? Behalve de schrapping van art. 0 Bezoldigingsbesluit (dusverlaging van tie iijk!s-salarissen) wordt aangekondigd: het topzetten gedurende drie jaren van de peno- vke verhoogingen. Maar thans is bekend ge- aakt ,dat de- Centrale Commissie voor geor- aniseerd overleg zich zoowel tegen de verl'a- in'g als tegen het stopzetten heeft verklaard. Vat 't laatste betreft, zelfs met gïgemeene temrhenl Men zal zich 'herinneren, hoe eerst lerrteM is, dat de Commissie (onder leiding an den oud-minister de Vries) zich in beginsel vad verecnigd met de voorgenomen maatrege- en .Maar afwijzend antwoord zou het Kabi- let in een hoogst moeilijke positie brengen, f rouw errs, de actie tegen de schrapping van irt. 40 c.a. neemt voortdurend scherper ka- akter aan, niet het minst in de katholieke .elederen. Voor mr. Ruys de Beerelnbrouck T zijne ambtgenooten breken nu heel zware critieke dagen aan- De tijdelijke ontred- lering bij den gecentraliseerden Postcheque en Girodienst waarover door de heeren D.uij's en van Braambeek reeds Vragen tot Ec. van Swaay zijn gericht ïs nog lang niet „het ergste". schoon daarover, in onvermijde lijke interpellatie, reeds zeer harde en vinnige woorden zullen vallen. Het plan tot verlenging van 'het Schoenenwetje zal natuurlijk de freetra ders uit hun tent lokken. Het besluit om den Zomertijd tot 7 Oct. te doen dunein, Eeeft de ,,B,raatsche oppositie" weer hoog doen op vlammen- Van alle kanten komen de „donder koppen" nu aan het politieke firmament aan drijven! De geruchten over een nieuwe afvloei- ingslijst bij Posterijen en Telegrafie, die reeds gereed moet liggen, is weinig geschikt om de stemming ook in die sfeer op te monteren. Dat in die „veelbewogen atmosfeer" der jongste dagen de vernieuwing der colleges van wet houders in de groote en kleinere gemeenten slechts weinig belangstelling trok behalve dan waar lokale „stormpjes" woedden, als. b.z. te Hilversum, men kan er ziöh moeilijk over verbazen. De vreeselijke tijding over de ramp, die Ja pan heeft getroffen, beheerschte op zeker mo ment alles. Voor zoover men weet, zijn er slechts twee land gernoo ten de heer en mev. van de Polder, bij omgekomen- Aanstonds vormden zich comité's tot inzameling van gelden "tot steun van de vele duizenden, di| materieel door de gruwelijke aardbeving wer den getroffen. Ondanks den zwaren -nood der tijden is de mensohenliefde op haar post, ook nu, om smart te lenigen. Dat is een der schoonste, heerlijkste lichtpunten in de angst wekkende duisternis. Om nog op een te wijeenmen verzekert, dat de Indische Begrooting voor 1924 en 1925 sluitend zal zijln. Moge dit lichtpuntje niet blij ken te wezen een sterretje als dat, wiaarvan ge dicht werd: „Ce n'est qu'une étodle qui file, Qui file, file et disparait Oftewel, een snel-verschietend en verdwijnend sterreken 1 Uit de jongste, als steeds' zeer lange misda digheidsrubriek teeken ik aan, dat op de Zaan- damsche kermis bij een vechtpartij een twin tigjarig man vermoord werd. Iin de boterfa- briek te Goor, waarvan de nachtwaker (herin nert men zich) spoorloos verdween, is thans ingebroken- De vluchtende misdadigers ver wondden een marechaussee door revolverschot. Pluis is 't daar in het landelijke Goor aller minst!... Te Ysselstein sloeg een jaloerse he man zij'n echtgenoote de hersens in. Twee indi viduen, verdacht vain den roofmoord te Gies- sen-Nieuwk-erk, zijn ingesloten. Te Rotterdam is iemand, verdacht van de plaatselijke afdee- hng der Landelijke Federatie van metaalbewer kers voor f 4200 te hebben bestolen de man had een inbraak gefingeerd in' arrest geno men. Inzake den Antwerpschen diamantendiefstal heeft men de twee aanvankelijk verdachten vrijgelaten, doch twee anderen gepakt, die vin de zaak „meer blijken te weten'.'- De kantoor bediende, die zich met f 10.500 uit de voeten had gemaakt, is in B;elgië gepakt. Van de buit bleek nog f 9000 over te zijn. Onder de owgste ongevallen speelt ook nu de motorfiets een groote rol. Te Veelnendaal en in den Haag kwamen de doodelijke motor ongelukken voor. Bij het spoorweg-ongeval te Hannover zijn vijf landgenooten om 'het leven gekomen. Onze „groote Louis", die kort geleden door een auto werd aangereden, vierde zijn Slen geboortedag in een toestand, die de hoop recht vaardigt dat Bouwmeester toch nog triumfen in Plankenland zal' vieren! Van de jongste branden noem ik de ge duchte verwoesting, door het vuur aangericht in een zeer groote graansilo te Groningen. Te Maartensdijk woedde ook een hevige brand, maar 'daarsignaleerde men vruchteloos de brandweer. Het platteland is en blijft paradijs voor den „rooden haan"! Het is nu de periode der tentoonstellingen in Patria. Te Amsterdam worden geopend die van Beeldende Kunsten (in het Stedelijk Museum), alsook van Am sterdam's ontwikkeling als. haven- e'n handels stad. In, dep Haag werd het internationaal congres voor-Rundvee-teelt gehouden, de de monstratie van het Nederlandsche trekpaard, terwijl de letterkundige en de Oranje-exposi tion bijzondere belangstelling blijken te wekken De Nationale Opera ziet haar leven' daar den Haag geen f 25.000 subsidie wil geven nog steeds in ernstige mate bedreigd. Tot de ondernemingen, die ('t moesten afleggen, be hoort de arme Eerste Moderne Internationale Tentoonstelling, wier leiders failliet zijn ver klaard. Te Scheveningen Allien eerlang nog wel meer „débacles" volgen 1... Van de verdere „nova" vermeld ik de ge ruchten over te wachten afschaffing van den. rijwiljigen Landstorm. En de aankondiging, dat de nieuwe Katholieke Universiteit te Nij megen, den 17en Oct. a.s. wordt geopend. Op de puinhoopen der oiide, is een nieuwe, op hechtere basis en ganschelijk gereorganiseerde Hanzebank in wording. Regen en echt-zomerweertje wisselden elkaar af. En in sommige deelen des lands heeft 't gesne ,uwd en 's nachts gevroren. Dat het „ongelooflijke" thans ook voorkomt, kan hieruit blijken, <jat er een Nederlandsche gemeente is, die weldra al haar schulden zal hebben gedelgd. Wie de fantastische medc- deeliug als verzinsel beschouwd, wete, dat de bedoelde gelukzalige plek Blokker heet, in N. Holland te vinden 1... P. VOLKERS Horlogemaker, St. Pancras Verkoopt en repareert alle soorten ,van UURWERKEN tegen uiterst billijke prijzen. BUITENLAND. Eindelijk' is er dan eenige ontspanning: inge treden 1 Maandag zijn inderdaad, nadat daaromtrent allerlei geruchten eerst de ronde deden, onder handelingen begonnen tusschen den Rijkskan selier Stresem.ann met den Franschen gezant te Berlijin Marguerie. Of er nu ook spoedig éen eind zal "komen aan het lijdelijjk verzet in het Ruhrgebied, wij gelooven niet dat daaromtrent nog eenigen twijfel bestaat- Men is in D.uitsch- lad het verzet moede. Hoe kan het trouwens anders. Als men de beursrubriek van de laatste weken nagaat en men ziet, dat men in den loop van deze week reeds 25 a 30.000.000 Mark voor een gulden kan krijgen, dan begrijpt men dat zelfs de meest verstokte D.uitsdher zal moeten toegeven, dat aan het onzinnig verzet dat Dui'schland steeds dieper naar den afgrond brengt, eens een eind moet komen. Daar komt bij fdat ook in Frankrijk eenige matiging in de redevoeringen der vooraanstaande staatslieden valt te bespeuren, waaruit men mag opmaken dat men ook daar niet ongaarne een oplossing .van het schadevergoedingsvraagstuk eerlang tegemoet ziet. En al mogen wij dan nog geen optimistische voorspellingen doen, wij mogen toch consta- teeren dat de politieke hemel begint door te breken. Ook als wij het oog richten naar het Zuiden van Europa, waar het de vorige week dreigend uitzag, mogen wij' eenige plaats maken voor optimistische beschouwingen. Immers zag het er in den aavag aar uit dat Italië, zich niet storende aan den Volkenbond waarvan de ge- heele wereld zulke hooge verwachtingen koes tert, haat eigen wil tegenover Griekenland zou doordrijven ,de diplomaten zijjn er dan toch in geslaagd, zij het dan langs een omweg, dien men den gezantenraad zou kunnen noemen, de Italiaansche staatslieden tot matiging te brengen. Het behoeft geen betoog 'dat nu Italië zich heeft aangesloten bij de actie van den gezan tenraad en Griekenland de voorwaarden van dit Hor.ge Collége heeft aanvaard, er groote vol doening heerscht in de Volkenbondskringen, nu dit instituut zoogenaamd niet is aangetast. Of het prestige van het instituut te Geneve door het optreden van Italië niet een weinig geleden heeft, zal niemand kunnen betwisten. In dit verband moge er op gewezen worden dat men in Londen al ongerust is geworden doordat aan. Mussolini's mededeelingen aan den gezantenraad, dat Italië Korfde zal' ontrui men .zoodra Griekenland zich volledig zal' heb ben gekweten van de opgelegde verplichtingen, wel eenige vaagheid wordt toegekend. Daar de Italiaansche eischen immers ook inhouden de 'bestraffing van de moordenaars, wier arres tatie nog steeds onzeker is, beschouwen goed ingelichte critisch aangelegde personen in En geland de woorden van Mussolini als een po ging om do, ontruiming van Korfoe te kunnen uitstellen. Er staan ons nog vreemde dingen te wach ten, van den Italiaanscben fascisten-leider, dien inen niet alleen een nationaleln, maar ook een internationalen geweldenaar zou kuninen noe-1 men. Wij hopen door dein vrede van Europa, waar naar millioenen menschen smachten, dat de Volkenbond in staat moge zijn, dat soort inter- nationaal fascisme den kop in te drukken. UIT DEN OMTREK OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid van de Zijdewinder kermis wetden de volgende volksfeesten gehouden: Maandag: Fietsrijden met hindernissen voor jonge mannen 15—20 jaar, 20 deelnemers. 3 e prijs Nic. Bes, 2e J. Kok, 3e W. Blankendaal, 4e P. Jong Jz., vervolgens kaarshappen voor jongens van 12—15 jaar, 18 deelnemers le pnfö J. Sinnige Pz., 2e P. Hof, 3e N Pancras J*.4* Bakker Cz„ 5e H. Moras Jz hierna hardloopen met hindemissen voor mannen 18 deelnemers le prijs B. Lampe, 2e M. de Graaf 3e W. Kolkman, 4e J, Veldman, 5e P. Kaver! 6e C. Scholten. Dinsdag; Paling grijpen voor jonge mannen 22 deelnemers, le prijs M. Hoek1, 2e. Nic. Bes 3e J. Moras Jz., 4e N. Koomen, 5e M. Haring' Vervolgens tonkruien voor gehuwde dames 28 deelneemsters, le prjjs juffrouw van Leeuwen 2e juffrouw van Hees, 3e juffrouw Blaauw 4-' juffrouw G. Ligthart. Woensdag Jubileumfeest: 'sMorgens 9 uur klokluiden, daarna opening van den feestdag door den Voorzitter den heer Th. Tromp, waar na door den Burgemeester dezer gemeente een toepasselijk woord werd gesproken. Daarna n optocht met versierde rijtuigen en fietsen, voor afgegaan door paardruiters naar 't Veld, waar eoor den ZeerEerw. Heer Pastoor een oe- rpraak werd gehouden; terug naar Blokhuizen en vervolgens weer naar Zijdewind. 's Middags stoelendans voor jongedames, 52 deelneemsters, le prijs J&nsje Ruiter, 2e orij's kér ^t rt' 36 Cath' Borst' 4e Helldrlka Wijh- Prijzen paardruiters. le prijs C. Baij, 2e prijs C. Moras. i Prijzen Rijtuigen: le A. Winder, 2e prijs. Jb. van Diepen. Prijzen fietsen: le S. Vlaar, 2e Ant. Groen. Ook werd nog een prijs toegekend aan de kinderen van S. Vlaar voor een' versierde kin derwagen. De prijzen bestonden uit contanten, kunst voorwerpen en eenige loten daartoe beschik baar gesteld door de welbekende debitaten A. van Twuiver te Schagen en H. de Boer te de Weel in deze gemeente. De feestcommissie kan met voldoening op haar werk terugzien en is een en ander uitmun tend geslaagd. ALKMAAR. Stoomtram opgeheven. Naar. wij vernemen zal de tramdienst Alk maar—Beverwijk van den stoomtramdienst Haarlem-Alkmaar 6 October worden opgehe- HEERHUGOWAARD. Onder begunstiging van mooi weer werden hier Woensdag en Donderdag de jubileumfees ten gevierd, welke als uitnemend geslaagd be schouwd mogen worden. Woensdag is uitslui tend ieen groot kinderfeest gehouden, waaraan ruim 700 kmderen deelnamen terwijl deze dag weid besloten met een mooi vuurwerk, waar van helaas, het slotnummer niet ten volle tot zijn reent kwam, door gedeeltelijke mislukking. We twijfelen er niet aan of 'deze dag zal bij de jeugd nog lang in aangename, herinnering blijven. De kinderspelen werden afgewisseld met de vertoon ing van de poppenkast, het vuur werk vooraf gegaan door zajng, muziek en gymnastek. De tweede daig, waarvan het pro gramma door een tweede commissie in eenige dagen tijds voor elkaar werd gezet, werd in geluid met een optocht waarvan de deelname reusachtig genoemd mocht worden, niet allee.n vanwege het aantal deelnemers, doch ook wat ih zöo'n korten tijd gepresteerd is geworden. Trouwens allerwege werd de laatste dagen bij val betuigd en medewerking verkregen, terwijl bok door het eerste comité alle medewerking werd toegezegd en verkregen, 's Middags wer den allerlei volksspelen gehouden, het eene al vermakelijker dan het andere; de deelname voor sommige wedstrijden was inderdaad te. groot, wat op de vlotte afwerking van het avondprogramma eenigen afbreuk deed. Ver bazend veel publiek uit alle deelén der ge meente woonde het feest bij en meermalen tot ons de uitroep: Wat een prachtig feest. Voeg hierbij nog de versiering van het sport terrein (dat weldra onmisbaar zal blijken te zijn) en versiering en verlichting bij particu lieren aangebracht, terwijl in een zeer groot deel der gemeent ehuis aan huis de vlag was uitgesuDiken, dan kan men zich voorstellen, dat Hugo waard er recht feestelijk qjtzag en we meene nmet te veel te zeggen, wanneer we veronderstellen, dat honderden burgers een aangename herinnering zullen behouden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1