N. golf is verwoest. 500 personen zijn ongewond naar de hoogten, het land in, gevlucht. Meft gelooft, dat die vloedgolf een reactie is ge weest van de aardbeving in Japan. In een drukkerij in 'toosten der stad New-York heeft de politie zes man gearres teerd, die voor een bedrag van 500.000 dollars valsche toegangsbewijzen hadden gemaakt voor de boksmatch op a.s. Vrijdag tusschen Demp- sey en Firpo. Het Amerikaansche slagschip „Texas" is in een mist tn aanvaring geweest met de stalen vrachtboot „Scafares" in de buurt van Arquel- lo point, waar de zeven torpedojagers gestrand zijn. Geen der beide schepen werd ernstig be schadigd. De behandeling van negers. Begin Augustus heeft een gérant van een café in de Rue Foptaine, op verzoek van vreemdelingen, den Afnkaanschen prins Kajo Toevaloe Hoeneon de deur uitgezet, ornaat dat zijn aanwezigheid dezen vreemdelingen on aangenaam was. Deze gérant zal zich nu voor den rechter wegens geweldpleging te herantwporden heb - 'ben. Mr. de Moro Giafferi zal den prins, die zich als zijn civiele partij! heeft gesteld, ver dedigen. Twee Roemeensche zwendelaars, Karl Raufmann en Anatoli Taschmkow, die ver schillende kooplieden te Berlijn voor een geza menlijk bedrag van eenige milfiarden hebben opgelicht, zijn door de Berlijpsche crimineele politie aangehouden. Zij woonden sedert ge ruim en tijd in een der voornaamste hotels m den omtrek van den Dierentuin, en leefden op zeer grooten voet. Taschmkow is een broeder van den Directeur der firma W. P- Taschm kow te Galatz, terwijl Kaufmann optrad als financieel leider van deze firma, Zoogenaamd voor deze firma, sloten zij contracten af, die in de milliarden liepen, waarna zij bij| leenban ken, op grond van deze contracten, de waren voor 50 pet. beleenden. Van de bedragen che zij hiero pfontvingen, betaalden zij! een derde van den prijs der gekochte waren, de rest werd nimmer voldaan. Toen de beide zwendelaars achter slot en grendel gezet waren, stond er op hun naam nog een schuld van 400 milltoen mark aan het hotel. BUITENLAND De Staatsgreep in Spanje. De gouverneur Primero Derivera heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hiji de re geering beschuldigt het land ten verderve te voeren, en aankondigt, dat de militaire partij besloten heeft het bewind in handen te nemen en den staat van beleg af te kondigen. Om 4 uur hedenmorgen was de telefoon centrale bezet. De stad is rustig. Naar men verwacht, zullen de aangekon digde maatregelen onmiddellijk uitgevoerd vvor den. Het telegram voegt er bij, dat de regee- ring in allerijl bijeengekomen is. De staatsgreep van Barcelona. Uit Barcelona wordt gemeld, dat daar de strót van beleg is afgekondigd en de censuur is ingesteld. De garnizoenen te Madrid, Saragossa en K- vi'la zouden zich bij de beweging tegen den strijd in Marokko hebben aangesloten. De telefoonverbinding met Saragossa t» verbroken. Het verluidt, dat de minister van buitenland- sche zaken te San Sebastion gevangen wordt De militaire autoriteiten hebben de cen suur ingesteld. Verscheidene garnizoenen zou den zich bij de beweging hebben aangesloten, die niet tegen den koning is gericht doch tegen de regeering. Een proces zou aanhangig geling weer te veroveren, de zachtmoedigheid en toegevendheid in persoon was. Bertalan antwoordde niet. U is niet oprecht tegein mij; men moet nict maar de woorden, maar naar de daden oordeelen en gij ziet toch mijine aanhankelijk heid, want i'n mijne modelijden toestand, waart gij mjjne eerste gedachte." Dat toont alleen uw vertrouwen tn mij- 2*Kunt ge mij dan in het geheel niet ver geven?" zeide Hedwig, hem een vurigen blik ore, iets «te. spreken nie,- over het verleden gravin. Eemge weken gele den hebben wij het laatste hoofdstuk van een betooverende roman gelezen, en toen her bock voo rgoed gesloten. U zult het me niet kwalijk nemen, dat ik u nu alleen laat, maar ik heb nog iets voor mijne reis m orde te brengen. Met deze woorden stond hij op en verb A de ^Hedwig sprongen de tranen in de oogen. 7it was wanhopig. Er aan gewend met harten te Sen w^ het tot dusver iets gewoons yoor haargeweestaf te stooten weer aan re Seen em nu was het haar mislukt. Haar trots was door deze nederlaag zoo gekrenkt, d« zS zick op dit oogenblik de armen van Juliaan had kunnen werpen En waai S niet? Waren hare vrees en afkeer met kinderachtig? Bereikte zij door hem mief gjM, wat zy wenschte? Het liefst was zij naar Bo-? mer teruggekeerd, maar zij schaamde zich he S do» m besjtoot daarom te «dm» zijn gemaakt tegen den minister-president en den minister van Buitenlandsche Zaken. Het garnizoen van Barcelona en verschei den eandere garnizoenen zijn in openlijken opstand tegen de regeering. De staat van beleg is afgekondigd; de stad heeft haar normale aanzien behouden. Generaal Lozzada heeft op bevel van den ka pitein-generaal het bevel op zich genomen over de provincie Barcelona en de vroegere gouver neurs afgezet. In de andere provincies van Catalonië hebben de militairen zich van het bewind meester gemaakt. In het gebied van Catalonië schijnt de beweging geen moeilijk heden te hebben ondervonden; men weet even wel niet hoe het er mee gegaan is in het overi ge deel van Spanje. De politie, de gendarmerie en de andere openbare machten schijnen den nieuwen stand van zaken te hebben aanvaard. Een verklaring der regeering. De ministerraad heeft den geheelen nacht beraadslaagd. De volgende verklaring werd ge publiceerd: De kapitein-generaal van Barcelona heeft uit eigen beweging in den afgeloopen nacht den staat van oorlog in dit gebied geprocla meerd. Hij* heeft zich meester gemaakt van de communicatiemiddelen en zich tot de ka piteins generaal van de ander ege'bfeden ge wend om hen uit te noodigen zijn houding te steunen. Hij heeft een manifest gericht tot het lland, waarin aangekondigd wordt dat het legei* aan den koning vraagt om, teneinde Spanje ré redden ,zich af te scheiden van zijn huidege ministers en van alle politici in de regeering en den staat. De militaire macht in eenige gebieden zou geneigd zijn denzelfden weg van opstand te volgen. De'regeering, in permanente zitting bijeen, blijft op haar post en zal dien slechts voor het geweld verlaten. De koning zal heden te Madrid aankomen. De liberale bladen keuren de houding der regeering om op haar post te blijven goed. De regeering op de hoogte van de beweging. In de garnizoenen was een stuk verspreid, waarin gezegd werd, dat de toestand in Span je allermoeilijkst was wegens de onzedelijkheid der regeering, de noodlottige kwestie van Ma rokko en het verwaarloozen van het openbare gezag. De ministers confereerden tot 4 uur s mor gens met den kapitein-generaal van Madrid. Volgens de bladen was de beweging voorbe reid tegen Vrijdag, maar daar de regeering er kennis van had gekregen en voorzorgsmaat regelen had genomen, vervroegden de organi sators het oogenblik, waarop zij moest begin- De toestand ernstig. De ministers kwamen bijeen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde aan. jour nalisten, dat de regeering onder de huidige omstandigheden geenerlei nieuws kon mee- deelen. De bladen erkennen algemeen, dat de toe stand ernstig is. Te Madrid is het volkomen rustig en er deed zich geen enkel incident voor. Een eskader naar Barcelona? Uit Madrid wordt aan de „Temps" gemeld, dat de ministerraad besloten zou hebben een eskader naar Barcelona te zenden. De ministerraad (heeft besloten de bewe ging krachtdadig te onderdrukken. De vloot heeft bevel qptvangen naar Barcelona te ver trekken. Het bericht ,dat de Minister van Buitenland sche Zaken te San Sebastian door opstande lingen gevangen genomen zou zijn, is- met be vestigd. In een bericht van den Franschen draad- loozen dienst wordt er aan herinnerd, dat de 'kapitein-generaal van Catalonië, de aanstich ter der beweging, zich vroeger heeft uitgespro ken tegen het opgeven der militaire operaties in Marokko. Italië en Griekenland. Korfoe en Fiume. Korfoe het pistool op de borst van Zuid-Slavië? De toestand op den geheelen Balkan wekt blijkens een bericht aan de „Times" uit Athe ne, in officieeJe kringen daar ter stede de groot ste bezorgdheid. Rjpt Grieksche kabinet heeft een drie uren dqjRnüe conferentie gehouden met den Servischen diplomatieken vertegen woordiger en heeft in de laatste dagen in h-?t nauwste contact gestaan met Belgrado, in ver band met Italië's houding. Melding wordt ge maakt van de voortdurende samentrekking van Icaliaansche troepen op het Zuid-blavische fropt en het zenden v,an groote versterkingstroe pen naar Koifoe, o.a. van drie regimenten uit Bari. Men ziet hierin een aanwijzing, dat Italië in de naaste toekomst Korfoe niet zal verlaten en Italië het pjan heeft een nieuwen toestand in het leven te roepen, waarin de bezetting van Korfoe en de Piumekwestie aan elkaar worden gekoppeld. De beheersching van de Aüriari- sche Zee, welke Italië verkrijgt aoor de bezet ting en versterking van Konoe, geeft Kome z,o zegt men te Athene, de gelegenheid om zwaren druk op Zuid-Slavië te oefenen, om het te nopen zich over te geven wat Fiume betreft. De uitvoering der sancties. Uit Bxindisi wordt gemeld, dat twee divisies van een Italiaansch eskader naar Piraeus zijn verl rokken tot het in ontvangst nemen van het Grieksche saluut. De Fransche slagschepen „Lorraine" en „,Jean Bart" zijn uit Touion eveneens der waarts vertrokken. De aardbeving in Japan Volgens Amerikaansche draadlooze telegram men zijn verscheidene mensahen te Tokio ter nauwernood aan den dood ontsnapt. De Ame rikaansche gezant Wood zat voor zijn schrijf tafel toen dc eerste schok kwam. Hij werd door een lid van het gezantschap weggetrokken Een seconde later stortte het plafond in. Later ston idide .echtgenoote van den gezant in den tuin te kijken naar een brand, toen de wind draaide, en een regen van vonken neerdaalde djp Ihet gezantschapsgebouw, dat terstond in vlammen gehuld was, zoodat mevrouw Wood doo rvonken en vlammen heen haar leven moest redden. De brand verspreidde zich spoe dig naar de Nederlandsche legatie, welke aan den rand van het brandend gebied stond. De aardbeving had talrijke onverwachte uit werkingen. Een aantal moderne gebouwen, welke tegen aardbeving bestand heetten, stortte in of werd zwaar beschadigd. Daarentegen bleef het Imperial Hotel, hetgeen van Wester- sche constructie is, gespaard. Alle Japansche huizen stortten in. Duizenden stroomen naar Tokio op zoek naar verwanten. Duizenden an deren verlaten de geteisterde stad pp zoek naar een vriendelijker omgeving op het platteland. Het Belgische nationale comité voor hulp- verschaffing voor Japan, heeft telegrafisch een eerste chèque van 100.000 francs aan den Bel gische gezant in Japan overgemaat, ten be hoeve van de slachtoffers. Onafhankelijk van dit Comité, heeft het Roode Kruis eene op roeping verspreid en reeds 25000 francs gestort De hulp van Amerika. In een onderhoud met een Japamsch journa list verklaarde Tsjitsjerin,. dat Japan in weer wil van de catastrofe een groote mogendheid blijft. De bond van sovjetrepublieken zou Japan zooveel mogelijk helpen. Hij1 -streeft naar het herstel der normale betrekkingen en is bereid de onderhandelingen te hervatten. Het is nood zakelijk, dat Noord-Sachalin wordt ontruimd. Ofsch ion het oorspronkelijk vastgestelde bedrag van vijf millioen dollar voor de hulp aan Japan reeds is overschreden en er nog steeds bijdragen binnenkomen,, heeft het Roode Kruis verklaard, dat voortzetting der inzame ling noodzakelijk is met bet oog op de laatste berichten, betreffende den omva|ng der kat strophe. Negen schepen van het Amerikaan' sch el< Mj.de Kruis met kleedingstukken, bouw materiaal en levensmiddelen zijn reeds op of zullen binnen enkele dagen naar Japanse^ havens vertrekken. Die opbouw. Nu men langzamerhand de omvang van <}s ramp kan overzien,-gelooft men, schrijft :u „Times", dat de economische gevolgen niet zoo verschrikkelijk zullan zij|n als aanvankelijk werd gedacht. Sinds een paai' dagen is de orje ;n Tokio weer teruggekeerd en is het herstel lingswerk begppnen. Het meeste heeft m£T1 bouwmaterialen, kleedingstukken én medici, nen noodig. Commandant Eadie van het Leger des Heils heeft alle officieren ,uit de provincie naar T;'. kio opgeroepen, dit corps nu zorgt voor k melkvoorziening in het verwoeste gebied. Hei m'nisterie v,an finajncien neemt allerlei besluiten om de financiëeele verplichtingen dei getroffenen te verlichten. Het overweegt 0,a vrijstelling van zekere belastingen. Ook bestaat het plan om zelfs aan hen, die betalen kunüien uitstel van betaling te geven v.oor een jaar. Aan een spc.ciale commissie is de zorg vou'j de daklooze leden van het corps diplomatique Opgedragen. Men tracht hen in Pjarticufei woningen onder te brengen. Duitschland Leipzig in financieelen nood. Na Swinemunde het groote Leipzig. De stad Leipzig verkeert in ernstige finainndeele moei lijkheden. De stad wil „Notgeld" uitgeven, maar kan niet voldoen aan de voorwaarden der riiksregeering, dat de dekking der biljetten in baar of in rijksschatkistbiljetten wordt gede poneerd. En het stadsbestuur is nu niet in staal de verschillende gemeentelijke bedrijven subsidieeren, die zich thans zelf 'zullen moeten bedruipen. Eveneens is het niet meer in staat den ambtenaren en werklieden het volle salaris uit te betalen. Met 25 pet. zal dit verminderd moeten wor den. Wie zal nu volgen? De economische crisis. Op 16 September worden de telegramtarie ven en op 20 Sept. de posttarieven verhoog! Her porto voor een brief naar het buitenland wordt gebracht op 250.000 mark, de prijs voor een telefoongesprek eveneens. De doo de Mark. Naar uit Bazel wordt gemeld, zal de Duit- sche mark, wegens haar volkomen waardeloos: beid, aan de beurs aldaar niet meer worden ge noteerd. De mark deelt hierdoor in het lot via den sovjetroebel, die ook aan de buitenland- vsdag sche beurzen -niet meer wordt genoteerd. Sporten Wedstrijden. N. H. V. B. In de competitie-indeeling zijn nog enkele wijzigingen aangebracht n.l.: 4e klasse A: Toegevoegd Groot-Schermer 5e klasse A: Toegevoegd Koedijk 2 en Schoorl 2. Vervallen Groot Schermer 1- 5e klasse B,: Toegevoegd Heiloo 2', Vrone en D.T.V. 3. Vervalleln Koedjjk 2 en Schoorl; of iemand haar kwam 'halen. Woeste wraak ge dachten worstelden in haar; zoo spoedig mo gelijk wilde zij Juliaan's vrouw worden en Ber talan toonen. hoe êene majoraatsvrouw het weet te genieten.'Toen zij tot dit besluit gekomen was, zette zij zich aan de piano en speelde eene vroolijke wals,, die luid door het stille huis klonk. XX. Haar wensch werd sneller vervuld, dar. z'j zelf had gedacht. Nog was Bertalan niet ver trokken, toen 'het rijtuig van Juliaan weer voor reed waarin dezen keer dicht m pelzen en doeken gewikkeld graaf Oriowsky zat. Hij liet zich naar de vrouw des huizes bren gen deelde haar het doel van zijn bezoek me de,' en bedankte voor de vriendelijke opna me zijner dochter, dje zooals hij zeide dik wijls niet wist, wat zijl in hare dwaasheid deed. ...Haar bezoek was ons aangenaam," zeide Marianne met koele beleefdheid. „Maar ik weet niet, of zij bereid is met u terug te kee- re"taar tot hare en ook tot Orlowsky's ver won - idering kwam zij stralend van vreugde de kamer binnenspringen, omarmde en kuste haar va der en toonde het grootste verlangen, met hem mee te gaan. Daarom 'hield hij het niet voor noodig haar den diadeem van .brillanten, Juliaan's verlo vingsgeschenk, uit den familiesohat der Al- yary's te laten zien, dien hij hem als lokmiddel had meegegeven. Xioen zy op. hare kamer terugkwam, om zion voor de terugreis gereed te maken,' ontmoette zij Bertalan, die den Potolschen graaf wilde gaan begroeten. „Ik keer naar Boszmer terug," riep zij vroo- lijk, „en over niet al te langen tij|d zullen wij elkaar als familieleden begroeten." „Gij wilt de gemalin van Juliaan worden?" vroeg hij verbaasd. „Ik ontraad u dat ren sterkste." „Waarom?" vroeg zij verheugd er over, dat zij hem smartelijk kon treffen. „Ik kan u verder niets anders zeggen, dan doet u het niet en gij zult er mij; eens dank baar voo rzijn." „Tot mijn spijtt kan ik uw wensch niet ver vullen," antwoordde zij trotsch.en keerde den jongen man den rug toe. Bertalan was er van oertuigd, dat zij in haar verderf liep en of schoon hij haar niet meer liefhad, smartte hem dii toch. Nu was ook voor hem de tijd van vertrek ken gekomen, hij nam afscheid van Marianne en Pater Lorenz in den tijd, dat hij weg wis, haar dikwijls gezelscha pte houidein. Toen de Pater glimlachend opmerkte, dat zijn gesprek voor de gravin wel geen vergoeding voor het gemis zou wezen, bloosde de jonge man eenigs- zins en steeg na een stevige handdruk in zijn naar Boszmer teruggekeerd, waar de huisheer hem met zegevierende blijdscha pontving. Aan tafel, die toen bijzonder feestelijk versierd was., gaf hij liedwig den kostbaren diadeem en In verband hiermede zijn in het programm eenige veranderingen aangebracht voor Zon dag 16 September: 4e klasse A: ingelascht, Groot Schermer 1- Riood Wit 2. 5e kl. Avervalt, Grioot Schermer 1 D.T.S. 2- 5e klasse B: vervalt, D.T.S. 3Schoorl Ingelascht, D.T.S. 3Vrone 3,. D. T. S. Döor de veranderingen in het bondsprogran ma voor morgen, zijn eenige wedstrijden voo de D.T.S.-elftallen vervallen of veranderd. He tweede behoeft niet naar Groot Schermer, daa dit -elftal in de klasse van het eerste geplaat is, terwijl het- der-de niet tegen Schoorl 2, maal tegen Vrone 3 speelt. De wedstrijd D.T.S. 1—Vrölnie 1 blijft' echts gehandhaafd. Zondag 23 September speelt IJ T. S, 1 thuis tegen Koedijk 1. c. P> -'rekkin „otan ijjis-dag Pnjt R.KE ;oiidag 10. HE ioodag ;een Z 0. Hl leen d R. CA OPSG Jondag 0. Hl 'ondag 1RKE bondag :d. Hl londag Buiskc iondag ,R. k: iondag i. Bec ondag r Heil BR' ieidag landag isdag ensda nderdi jdag - NC erdag andag nderd ijdag Jiutert Li ilkarsp m, (Hu septie drukte haar den eersten kus op de lipPen Den volgenden dag zond Juliaan sierlijke vet lovingskaarten rond. j Pater Lorenz slaakte een zucht van verlic-j ting bfij dit bericht, nu waren zij voorgo? van haar bevrijd. Maar Marianne deelde W verwondering in die vreugde niet. „Arm meisje!" riep zij onwillekeurig Jp „Welke gevaren gaat zij tegemoet." ^1 volgenden dag brachten de h-eer en mevrou B-ermessy een bezoek op Tilor. ,1 Waarheen is Bertalan gegaan?" vroeg baron nadat de begroetingen waren afge pen. „Hij heeft zaken in 'het buitenland. „Vreemd." „Wat vindt u het vreemde hiervaln? Jlk zond mijn kamerdienaar ook met opdracht op reis. In Boszmer stapte er e man in dezelfde iooupé, die in den loop het gesprek naar Bertalan informeerde- Marianne ontstelde zichtbaar bü deze w- den. „Kende de kamerdienaar zijn metge*- niet?" „Hij noemde geen naam, maar hflf sc»1- volkomen ingewy-d in de toestanden." „Heeft hij zijn voorkomen niet beschreven ),Hij iwas groot, mager, met een bleek zicht en vinnige

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4