NIEU WE Donderdag 20 September 1828 82e J ar (ra w Oüniiiuy ubi' MHut-amgm F O 110. MYMUh YEi-SKrilWiS» 82 LlIflilDIJKER flURlVT. DE UITKUK Leeringen wekken, voorbeelden trekken. Deze algemeene regel wordt zeker het veelvuldigst en gemakkelijkst bewaarheid, waar het voorbeelden 'geldt, wier navolging geheel in den aard der men- schelijke natuur en in den geest van den tijd ligt Het Mussolinische voorbeeld is er zoo een. Men heeft zich vaak afgevraagd ,wat het fas cisme, dat in Italië zoo plotseling de regeermacht wist te bemachtigen, eigenlijk is. De beginselen leken in velerlei opzicht tegenstrijdig. En men wist niet, of men het democratisch of reactionair moest noemen, omdat het van beide levensopvat tingen, elementen in zich. scheen te hebben en zoo de bestaande grenzen bleek uit te wisschen. om. er nieuwe voor in de plaats te stellen. Maar in een opzicht behoefde men niet in het onzekere te ver- keercn. Want er was één eigenschap, die het fas cisme overduidelijk toonde en waarin het zijn af komst ais te kijk droeg. Het fascisme was zuiver oorlogsproduct. En het was dus natuurlijk, dat het geloofde aan de heerschappij van het geweld en de ze heerschappij herstellen wilde. Feitelijk whs dat zijn groöte en waarschijnlijk ook zijn eenige ern stige beginsel. De wereld had zich tot nu toe zoo ai niet geheel laten leiden dan toch op duidelijke wijze laten gelegen liggen aan allerlei overwegingen en redeneringen van recht en redelijkheid en aan wetten en instellingen, die uit die overwegingen voortvloeiden. De oorlog had er geen rekening mee gehouden en alleen de macht als beslissende levensfactor erkend. En het fascisme nam deze ooriogspraktijk ook als theorie over. Voor wie de feitelijke macht had, was het onnoodig zich aan wetten of regelingen en aan de hindernissen van recht en redelijkheid te storen. Hij deed eenvoudig en liet de wereld praten. Mussolini dankt aan deze leer de feitelijke alleen heerschappij over Italië. Het Grieksch-Italiaansche geschil heeft getoond, wat de toepassing van deze leer op het internationale leven beteekent. Maar de Italiaanscbe dictator heeft zich toch vergist in de kracht der begrippen en beginselen, die hij meende te kunnen regeeren. De actie van den Vol kenbond heeft zelfs in haar mislukking getoond, dat het geweten der wereld weigert zich voet stoots aan het geweld te onderwerpen. Want het is in den drang van dit wereldgeweten, dat de Volkenbond den moed gevonden heeft, zich, zij het schuchter, tegen het Italiaanscbe geweld te ver zetten. Het vepzet is vruchteloos gebleken en toch niet vruchteloos. De Volkenbond heeft voor den Italiaanschen geweldenaar de vlag moeten strijken. En Mussolini had gelijk, toen hij trotsch verklaarde, dat de standvastige houding van Italië de actie van den Volkenbond op zij had geschoven Maar hij, MMussolini zelf, heeft tegenover het verzet der wereld moeten capituleeren. Want het was ongetwijfeld zijn bedoeling om Korfoe niet meer te ontruimen. Het is mogelijk, dat hij het nog niet doet. De nota van den! Gezantenraad, die de ontruiming op 27 September vraagt en zijn eigen toesstemming geven hem nog een kleine ruimte. Immers, wanneer op dien datum Grieken land niet aan de gestelde eischen heeft voldaan, of het gerechtelijk onderzoek geen voldoende re sultaat heeft gehad, kunnen aan dit land nieuwe strafmaatregelen worden opgelegd, waartegen het zich zou kunnen verzetten, of die Mussolini niet voldoende acht en die dus de ontruiming beletten Of dit laatste geval zich zal voordoen, zal wel voor een groot deel afhangen van de ontwikkeling van het Italiaansch-Servisch geschil over Fiume. Italië heeft en dit is zeker ook een gevolg van het verzet, dat zich tegen Mussolini's geweldpo- litiek overal in de wereld heeft geopenbaard zijn strakke houding al een beetje laten varen, spreekt niet meer van een ultimatum en laat rustig toe dat Zuid S.lavië de verdragen van Santé Mar- guerita en Rappollo bij den Volkenblond laat in schrijven. Maar het zal toch zeker Korfoe wel in handen willen houden, tot het zekerheid heeft dat de Fiume-kwestie naar zijn. zin geregeld is. Wan neer het dan daarna ontruimt, dan is dat het suc ces van den Gezantenraad en van het wereldverzet. Bijster groot is het niet. Mussolini blijft aan de winnende hand, zoo tegenover den Volkenbond als tegenover den Gezantenraad, die feitelijk de ei schen, die hij aan Griekenland stelde, overnam. En, het is zeker niet te verwonderen, dat zich onder de kleine mogendheden een zekere ongerustheid openbaart en de ernstige wil om de bevoegdheid van den Volkenbond tot tusschenbeide komen bij geschillen als het Grieksch-Italiaansche principi eel vast te stellen. Onze afgevaardigde te Genève heeft het duidelijk genoeg gezegd, toen hij sprak van mogendheden, die de heiligheid der gesloten verdragen niet erkennen. Mussolini kan gerust zijn. Hij weet, wat onze ïaadpensionnaris Johan de Witt al wist, dat het papier niet tegen het zwaard bestand is. En déze wetenschap is de kracht van Mussolini. en het fascisme. De Spanjaarden hebben haar op hun manier uit gelegd. Wanneer zij het Italiaansche voorbeeld willen volgen, dan hebben zij daarvoor geen zwart hemden en geen fascistische organisatie noodig. In hun leger- en officierenvereenigingen hebben ze een kleuriger fascistische organisatie bij de hand. En in het klassieke land der militaire pro- nunciamento's bereikt men met een onwilligen ge neraal evenveel als in Italië met duizenden fascisten- De onwillige generaal is ditmaal de kapitein-, generaal van Barcelona geweest, vroeger minister en door de regeering feitelijk naar Barcelona ver bannen wegens zij nonwilligheid. Over deze ver banning heeft hij thans wraak genomen door de regeering af te zetten en een militaire dictatuur onder een directorium van generaals in te stellen Het begon met een proclamatie te Barcelona, die de regeering afzette vooral ook wegens haar poli tiek en beleid in zake Marokko. En het is geëin digd met het besluit van den koning om de re geering, die zich verzetten wóu, niet te steunen, maar zich naar den eisch der generaals te voegen. Het is een einde, dat een nieuwe overwinning van het geweld beteekent. En Poincaré kan. er moed uit putten. Want deze leer van het geweid is niet bij Italië en Spanje beperkt gebleven en is ook niet door het Italië van Mussolini uitgevonden. De vaders hebben destijds te Versailles vergaderd. En het is van daaruit, dat de leer de wereld van onzen tijd heeft weten te veroveren. Maar geschrok ken van de gevolgen hebben de een na den ander van het geestelijke vaderschap hun kind trachten te loochenen. Alleen Poincaré is trouw gebleven en heeft de Roer bezet. En het blijkt opnieuw, dat zij, die aan het geweld gelooven, het bij het rechte eind hebben. Het lijdelijk verzet in het Roergebied begint ineen te zakken en de Franschen houden zich gereed om den buit te bergen van hun terrorisme. De Duitsche regeering probeert nog, te onderhandelen, zoolang hij net wapen van het verzet nog in de handen houdt. Maar Poincar Iziet scherp genoeg. Duitschland Ineengezakt voor de macht der Fransch ewapenen, zal zich te onderwer pen hebben. Het beteekent een nederlaag ook voor, Engeland. En het zal de tweede zijn in korten tijd. Tegenover Mussoliniós geweld heeft het zich ge wonnen moeten geven, toen de actie van den Vol kenbond opzij werd geschoven, ais Mussolini het uitdrukte. Straks zal het voor Poincaré's geweld moeten capituleeren, wanneer de 'Roerbezetting haar effect zal' hebben bereikt. Het is overal het geweld, dat zegeviert en zijn zware handen op de menschheid legt. En toch wanhoopt die mensch- heid niet. Het geweld op Korfoe laat de ruïne van den Volkenbond en het geweld aan de Roer de ruïne van Duitschland, wellicht van Europa achter. Maar bij ruïnes kan de menschheid niet Leven. Wanneer straks de opbouw moet beginnen, dan zal de wereld te erkennen hebben dat niet dit geweld maar het recht en de redelijkheid de leidsters en de levenskrachten der menschheid zijn, En het zaï dan ook het voorbeeld zijn, dat strekt en den weg wijst naar een nieuwe wereld. In ide hedeii gehouden gecombineerde zit ting der Staten-Generaal heeft de Koningin ter opening dér Kamers, de volgende troonrede uit gesproken: Te midden v.an U, leden der Staten-Generaal is het mij een behoefte God te danken voor den zegen ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de zeelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden. Handel, nijver heid, landbouw en scheepvaart kwijnen tenge volge van omstandigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingeh. Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft' de fiman- cieele en economische toestand des lands zorg wekkend. De uitgaven gaan ver boven het be drag der inkomsten uit. Zij hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draagkraoht van 'het volk', terwijl het doorwerken van verschil lende der geldende regelingen' verdere stij ging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al' te drukkende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen ingrij pende maatregelen getroffen moeten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven ,met dat der inkomsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking zijn te streven. Onze betrekkingen met de andere Mogend heden zijn van vriendschappelijken aard en geven aanleiding tot voldoeinjitng. Intusschen blijft de internationale toestand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ont reddering, die de wereldoorlog heeft achterge laten, voort. Het belang der ge'beelie mensch heid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangen de vraagstukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel waaraan, zoowel geesltelijlk als stoffelijk, drin gende behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal ver dere voortgang worden gegeven. Een wetsont werp tot regeling van de invoering van het nieuwe Wetboek van Strafvordering zal U dezer dagen bereiken. Tot het brengen van wijzigingen in het be lastingstelsel zullen U verschillende wetsont werpen worden aangeboden. Een voorstel zal worden ingediend tot op heffing van privaatrechtelijke belemmeringen, die aan de totstandkoming en de instandhou ding van werken in het openbaar belang be volen of ondernomen,, in den weg woeden ge legd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale verzekeringswetgeving worden voorbe reid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp, strekkende om bestuur en [wetgeving van Nederlandsch-Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grondwet, zal, U eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krachtens welke de verdere exploitatie der tinertsen van Bjllton zal geschieden in gemeenschappelijk bedrijf met de Billiton-Maatschappij met overwegende zeggenschap van de Regeering. De bevordering van de geestelijke en stoffe lijke belangen der bevolking, ook van die der Pverzeesche gebiedsdeelen, blijft, voor zoover de benarde geldelijke omstandigheden dit toe laten, een onderwerp van aanhoudende Regee- ringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op Uwen arbeid "rusten 1 Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. üi f OtM Üïvn KfcK Het kolf feest te Spanbroek. Het aantal deelnemers in de wedstrijden van den Nederlandsdien Kolf bond te Spanbroek is zo ogroot, dat Zondag tot in den nacht ge kolfd werd en Maandagmorgen alles reeds weer vroeg in de weer was om de palen te raken. De geest was uitmuntend; er heerschte een ware kolffeeststemming. Deze dag had op het gemeentehuis van Spanbroek de officieele ontvangst plaats, waarbij hartelij|ke woorden werden gewisseld. Aan burgemeester, secreta ris en wethouders werdejn elk een paar man- chetknoopen uitgereikt, waarop de attributen van den Kolfbond zijn geplaatst. Des middags had ook de algemeene verga dering plaats. Woorden van droefenis over zijn verscheiden werden gewijd aan de nagedach tenis van het overleden hoofdbestuurslid, den heer Bijpost van Schagen. Notulen en rekening werden goedgekeurd. Er was een voordeelig saldo, van ruimf 200. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Eisma van Bols- ward, Lunenburg te Tholen en Kalker te Am sterdam. In de vacature Bijpost werd bij1 en kele candidaatstell-ing gekozen de heer J. Stam mes te N. Niedorp. Met alg. stemmen werd 'aangenomen dat volgend jaar het kolffeest zal worden gehouden bij „Mik Wis" te Koog aan \ie Zaan; plaatsv. is Utrecht. In 1925 ral het "40-jarig bestaan van den Ned. Bond worden gevierd op feestelijke wij|ze; de plaats werd nog niet bepaald. Goes en Bovenkarspel stelden zich alreeds beschikbaar. Mik Wis geeft het hoofdbestuur in overweging de volwassen kol vers in klassen te verdeelen en vraagt' meer gebruik te maken va|n het officieel orgaan. Krommenie vraagt een andere regeling bij ab sentie der clubs. Zaanstreek vraagt hef zoeken van een fabrikant in Nederland van sajètbal- len. „Op maat" van Zuidscharwoude vraagt als markeurs ook toe te laten korpsspellers en personeele kolvers, zooals dat vroeger was. Dit alles zal door het hoofdbestuur nader worden overwogen. Er was om 6 uur een gemeenschappelijke Hunch. In het dorp hadden festiviteiten' plaats. De uitslagen zijn als volgt: Körps'kblvengummiballen: le prijs Onder Ons te Krommenie met 445 punten, tevens dein eereprijs (wisselbeker: (2e prijs Op Maat te Zuidscharwoude met 437 punten. Sajetballen: le prijs Barsingerhofn met 407 punten en 2e prijs Prins van Oranje te Goes met 379 punten. Personeele prijzen: le prijs S. Waagmeester te Krommenie met 160 punten, 2e prijs T. Kos telijk te Alkmaar met 158 punten, 3e prijs W. Kostelijk te Qvidkarspel 155 punten, 4e prijs 'J. Schrieken te Oudkarspel met 155 p.; 5e prijs K. Booijl te Krommenie met 150 punten, 6e prijs A. Berkhout te Zuidscharwoude met 149 p., 7e prijs D. de Smet te Bovenkarspel met 149 punten, 8e prijs T. Pranger te Npp.rd- scharwoude met 149 punten. ST. PANCRAS. Veel is er al over dezen postcheque en giro dienst geschreven, doch thans is er weder een nieuw verschijnsel. Sommige ingezetenen had den het genoegen voor eenigen tijd terug een waarschuwing der belastingen te ontvangen. Dit per girodienst voldaan hebbende, ontvan gen zij thans als gevolg van den chaos in dien dienst ten tweede male een waarschuwing. Doch als er eenmaal voldaan is, is 'tgoed pietwaar I ST. PANCRAS. 1 Passeeren de vele onweersbuien ons anders .nogal eens, in den aflgeloopen nacht was dit niet het geval. In de z.g. „hoek" werd bij (ongeveer een vjjftal huizen de electrische ge leiding geraakt en werd 't zilverdraadje van 't ,stopcontact verbroken. Doch hierbij bleef 't gelukkig. In de verte zagen wij het branden, waarschijnlijk wel van 'tonweer. KOEDIJK. Op 16, 17 en 18 September werd jn onze ge meente de jaarlijksche kermis gehouden. Met genoegen mogen wij cohstateeren, dat zijl pret tig, ordelik en netjes is gevierd, geen wan klank is gehoord, van de gelegenheid tot dan sen ofp, 'Ide toonen van uitmuntende muziek werd een ruim gebruik gemaakt. Maandag avond werd door de topneelvereeniging „De. Roos" een uitvoering gegeven in het lokaal van 'den heer Jb. Groot, waar op vereerend ver. zoek werd opgevoerd ^Gebroeders Kalkoen''. 'Mochten wij bij, de eerste opvoering bogen op uitnemend spel, ook heden was alles weer in de puntjes; voornamelijk de heeren P. Kok en T. K. Beets als gebroeders Kalkoen en Mej. Mol-Over als Truus de huishoudster de den zich weer van hun beste zijde kennen, waarom hartelijk gelachen is. Het was een. flink bezette zaal voor het meerendeel gehuwde personen waarvan vele met lof spraken over het gepresteerde. Op het Noordeinde der .ge meente bij hec café van den heer de Jong 'heeft men zich Maandag en Dinsdag bezig ge- fhouden met het katgooien, wat vopr velen on- /zer burgers nog een aangename bezigheid is .en van elders ook bezoekers trekt; zoodat over het geheel genomen de kermis prettig gevierd is en wij zullen hopen dat zij| die de gelegen heid gaven om kermis te vieren ook tevreden zullen zijn. Dan is alles in orde. PLAATSELIJK NIEUWS DE KERMIS TE ZUIDSCHARWOUDE. „Zwarte Griet". Met dit tooneelspel in 6 bedrijven van Rooier Faassen, kwam het ons bekende gezelschap „De Wilsons" Maandagavond in de zaal van den heer P. Kramer. Meermalen is daar dit gezelschap opgetre den en steeds heeft dit een aangename herin- 'nering bij ons achtergelaten. En zoo ook nu weer. Maar wij verwachtten ook niet anders of er zo uweer iets gegeven worden, waarnaar met genoegen zou worden geluisterd. „Zwarte Griet". Een echt o,ud stuk', breed uitgesponnen, maar daarom nog niet te lang, omdat de inhoud van dien .aard' is, dat men er ,„m" is en er „in" blijft, wanneer daaraan een goede vertolking wordt gepaard, en doet ver langen te weten, wat het volgende bedrij fzal brengen. En zoo was 'het. Men heeft gegeven een schets uit' hef volle smokkelaarsleven ons eenigszins van nabij bekend door een langdurig verblijf aan de grenzen en al zijn de toestanden ook ver anderd en gewijzigd, er ligt toch waarheid in. Men heeft niet alleen getracht, maar is er schitterend in geslajagd den haat te vertolken van de vrouw wier man bij het smokkelen is doodgeschoten en den grooten strijd van den zoon, door zijn moeder tot wraak' aangezet, het ambacht van zijn vader voortzettende en toch verfoeiende. Bij wien tenslotte het goede over het slechte zegeviert. Zwarte Griet (mevr. Joh. Engel-Wilson) gaf een meesterlijk1 evertolking van haar titelrol. De vrouw die op wraak zint die haar zoon het

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1