Het gevaar in April 1918. Or. van Blankenstein, die in April 1918 corres pondent der „N. R. Crt." te Berlijn was, schrijft naar aanleiding van de brochure van den heer Groeninx van Zoelen, z ij n e lezing over het gebeur de in April 1918, over wat destijds aan Duitschen kant is geschied. „Het was na het mislukken van de poging om bij Amiens door bet front der geallieerden, heen te breken. Zooals juist in deze dagen een zoo gezag hebbend beoordeelaar als generaal Hoffmann (de generaal van den beweerden vuistslag in Brest- Litowsk) betoogt heeft, was het oogenblik geko men, waarop het Duitsche legerbestuur zijn regee- rign had moeten adviseeren, vrede te sluiten. De verlgeenheid in het hoofdkwartier was groot, voor al door het nijpend geworden gebrek aan transport middelen. Bijzondeie moeilijkheid leverde de ver- deidging van het iel bestookte Vlaamsche front op. Ludendorff zocht naar middelen om den toe voer naar dat front te verbeteren. Toen viel zijn oog op den spoorweg Gladba.cn, Roermont, Hamont, die, als hij weer in werking werd gesteld een nieuwe en uiterst korte verbin ding zou vormen tusschen het West Duitsche nij- verheidsgebied en West Vlaanderen. Aan het feit, dat wij ons het in beslag nemen onzer schepen door de geassoc. mogendheden hadden moeten la ten welgevallen, meende de kort aangebonden ge neraal het recht te kunnen ontleenen, om van zijn kant krasse eischen te stellen. Een in het hoofdkwartier te Spa opgestelde nota verlangde van ons concessies voor transporten van militai ren aard over Roermond, die ons zonder den ge- ringsten twijfel onmiddellijk in den oorlog zouden hebben meegesleept. De Wilhelmstrasse, die zich al veel van het hoofdkwartier had moeten laten wel gevallen, vond dit te kras. Zij meende, dat eén Belgische kwestie, ten laste van Duitschland reeds genoeg was en verzette zich tegen een kleine, maar politiek niet zeer verschillende herhaling. Luden dorff kreeg zijn nota terug. Nu kwam er een- tweede, die niet meer zoo onmiddellk aan Augusy- tus 1914 herinnerde en dan ook door het depar tement van buitenlandsche zaken naar Den Haag werd doorgezonden. Zij was toch nog zoo. kras, dat de toenmalige Duische gezant weigerde haar te overhandigen. Wilde men Nederland den oorlog verklaren, dan moest men een ander oj> zijn post zetten om dat te doen, zoo emende Dr. Rosen., Zijn tegenstand vertraagde de crisis eenige weken en heeft veet tot de ontspanning ervan bijgedragen. Toen een derde redactie onze regeering bereikte werd de crisis accuut. Want ook deze overschreed nog, wat men van een neutralen staat mag verlan gen. Het heeft er een week zeer hevig gespannen zoozeer zelfs, dat men ook nu nog mag betwijfelen, of ons departement van buitenlandsche zaken niet onverantwoordelijk handelde door de bekendheid met alle bijzonderheden van het geval al te zeer binnen eigen muren te houden. Het bovenstaande is de lezing van het geval, die schrijver dezes uit de verhalen der voornamelijk!. Duitsche betrokkenen heeft kunnen vormen. Wat hij echter zelf van meer nabij, zij het ook. van één der twee Duitsche kanten, heeft kunnen waarnemen, was het feit, dat de eigenlijke bittere, strijd niet gevoerd werd tusschen Berlijn en Den Haag, maar tusschen Berlijn en het hoofdkwartier te Spa. Dagelijks kwam hij in de kritieke week, tusschen 21 en 28 April 1918 in de Wilhelmstrasse waar men. wel het gevaarlijke, maar niet het felle van den strijd trachtte te verbergen. Eindelijk, Zaterdagavond 27 April, kwam de ontknooping. Dien avond werd schnjver dezes of ficieus medegedeeld „Gij kunt aan uw blad'seinen dat alles in orde is." „Goddank" was mijn ant woord. „Zegt u dat wel" zei mijn zegsman daar op. En aanvullend kwam over zijn lippen een hart grondig: „O, die verdammten Militars." Het telegram stond Zondagochtend in.de krant. Het werd den volgenden avond in een meestal goed ingelicht Haagsch blad gecritiseerd. De corres pondent van de N. R. Crt. had zich door de Duit- schers wat wijs laten maken, zoo heette het. Het was nog heelemaal niet in orde. De criticus had slechts formeel gelijk. Het was nog niet in orde tusschen Den Haag en Berlijn, maar waar het op aan kwam, tusschen Berlijn en Spa. Daarmede was het gevaar geweken. De rest kwam van zelf. Ludendorff was eindelijk voor een, vreedzame politiek bevonden, vond nu alles goed. De zaak liep met een sisser af. Het schijnbaar voor barige bericht was een wenk van de W ilhelmstrasse aan ons departement van binnenlandsche zaken, dat het gevaar voorbij was. Ik heb reden te geloot ven, dat de toenmalige hoofdpersoon in dat depar tement de wenk niet verkeerd heeft begrepen. Dit is een schets waaraan wellicht nog te re toucheeren valt, maar die alle kans heeft, in hoofd lijnen de gebeurtenissen juist weer te geven. Er blijkt uit, waarom dr. Rosen, de toenmalige Duit sche gezant in Den Haag, later zijn trots er in vond den vrede tusschen beide landen te hebben gered. Brand. Donderdagmiddag 5 uur was de Duitsche dienst bode van de famiüe Biel, Diergaardelaan 9a, te R.^. dam op den zolder bezig met het uitzwavelen van potten. Op een gegeven oogenblik hield zij een lucifer bij een der potten omdat zij zekerheid wil de hebben of zij zwavel of chloor gebruikte. Er ontstond een kleine ontploffing, die brand veroorzaakte op den. zolder. Spoedig sloegen do vlammen het dak uit. De dienstbode viel van schrik flauw en werd door een lid van de brigade voor Eerste Hulp bij Ongelukken naar benede ngedragen. De vrijwillige brandweer bestreed onder leiding van hoofdman Solleveldt met vier slangen op de waterleiding het vuur. Zij kon verdere uitbreiding van den brand voorkomen, maar niet beletten dat de zolder en het dak grootendeels m vlammen opgingen. Een gedeelte van het dak viel brandend op straat, gelukkig zonder ongelukken te veroor zaken. De waterschade is aanzienlijk. Doodelijke val. Te Weesp viel de courantenlooper Schilder van zijn fiets. De dokter kon slechts den dood consta- teeren. k Zichzelf getroffen. De 33-jarige jager H, Veneboer te Wapserveen (Dr.) op jacht zijnde, had het ongeluk zich doo- delijk in de borst te verwonden. Het volle schot, was hem door het hart gegaan. Nederlander in Frankrijk verdronken. Een B TA.-telegram meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een Nederlander, Van der Heide genaamd, wonende te Weert, in de rivier bij Angoulème is gevallen. Het lijk is gevonden. Geschorst. De secretaris-penningmeester der R. K. Bouw- vereeniging St. Laurentius te Weesp is in zijn functie geschorst. De gemeente sommeerde hem driemaal de verplichte annuïteiten te voldoen. Hij bleef echter in gebreke, zoodat de gemeente op-» trad en alle bescheiden der vereeniging, de huur- boekjes der bewoners incluis naar het gemeente huis deed brengén. Een rijksaccountant stelde een onderzoek in. Genoemd wordt een bedrag tusschen (ój k 7^mille. Een vechtpartij' te Amsterdam. Een D.uitsch dienstmeisje, in betrekking in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam, zou met vacantie naar Duitschland gaan. Zij kreeg ver schil van meening met haar patroon over het vertrek. Er kwam twist, welke zoo hoog liep, dat de zoon des huizes het meisje afranselde. Zij heeft toen een ketel kokend water genomen en daarmede rond gezwaaid. Het vocht trof de huisvrouw, die hevige brandwonden kreeg aan de schouders. Zij moest ter verpleging in 'het gasthuis worden opgenomen. Het meisje vluchtte in een huis. To,en zij later op straat kwam, heeft de zoon des huizes haar een blauw oog geslagen. Zij heeft nu een klacht wegens mishandeling bij de politie ingsoiend. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam heeft bezuinigingsplannen ingediend. Het aantal agenten wordt verminderd van 1690 op 225. terwijl het aantal fietsen van 340 op 500 zal komen. De bezuiniging zal jaarlijks öongeveer f 550.000 bedragen. .'5 In de accumulatorenfabriek Planté Lam- In de accumulatorenfabriek Planté Lam- merts en Co. aan de MÖlenbeekstraat te Arn hem is de gasmeter met een geweldigen knal uit elkaar geslagen. In de fabriek en op de bovenverdiepingen zijn re ruiten gesprongen. "Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, dank zij de omstandigheid, dat om den gasme ter een houten kastje was geplaatst. Van den gasmeter bleef geen stuk heel. De kracht van de ontploffing was zoo groot, dat in een van de planken van het vernielde kastje een afdruk werd gevonden van het merk van den gasmeter. Vermoed wordt, dat de me ter lek was en dat zich gas daaromheen had opgehoopt. Hoe de ontploffing is ontstaan, is nog niet opgehelderd. Schipper S. Zeeman voer met zijn 40-tons schip „Op Hoop van Zegen" voor den wind het Woudmansdiep af. In de vaart voor hem bevond zich een roeibootje, waarin 2 personen die eerst getracht hadden door een voorgaand schip gesleept te worden, hetgeen mislukte, waarna zij blijkbaar moeite wilden doen om zich nu door de „Op Hoop van Zegen'' te laten trekken. Bij de pogingen hiertoe geraakte het lichte vaartuigje voor den boeg van het schip en sloeg om. Een der beide inzittenden zwom jnaar den wal, waarheen ook het bootje dreef. Hij keereïfc het om, en is er daarna mee weg- geroeid in de richting Leeuwarden. De andere inzittende is verdronken, 't Is de 40-jarige To- renga, uit de 2e Saskiastraat te Leeuwarden, gehuwd en vader van 2 kinderen. De andere was zekere Oberink. De laatste heeft na het 'ongeluk nog een tijdlang getracht zijn makker boven t eihouden, doch moest hem ten slotte loslaten, waarna hij nog juist den wal kon be reiken. Hij is naar de stad geroeid om droge kkleeren aan te trekken en vervolgens naar de plaats des onheils teruggekeerd, om mede naar het lijk van zijn vriend te zoeken. Het spoorwegongeluk te Venlo. Er is gemeld, dat eenige Belgische militairen, hebben verklaard, dat het seinhuis te Kaldenkir- chen was opengebroken en de wissel van het z.g. doode spoor was verlegd. 1 HHet is thans gebleken aldus meldt men aan de „N. Venl. Crt." mede dat het seinhuis niet gesloten was. De sleutel van de deur was in handen van de stationsautoriteit. Het seinhuis is dus niet opengebroken. De wissel op Venlo stond open, doch stond reeds tengevolge van zorgeloosheid, in dezen stand van den vorigen dag af. Hieruit volgt, zegt het blad, dat veeleer aan zorgeloosheid dan aan sabotage moet worden gedacht. De bewuste 63 wagons stonden te Kaldenkirchesn op het hellend gedeelte van het emplacement. Zeer waarschijnlijk is de ramp te wijten aan een kwajongensstreek. 1 Het opruimingswerk op het emplacement te Venlo is thans zoover gevorderd, dat alle vernielde wagons zijn verwijderd en draaischijf vrij is. De overkapping ligt nog op de lijn, doch ook deze zal spoedig verwijderd zijn. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft Dins dag de ruïne in oogenschouw genomen. BUITENLAND SPANJE. Een proclamatie van de Riffkabylen. Het te Kaïro verschijnende blad „Al Aha- ram" publiceert een proclamatie van de Riff- kabylen, waarin o.a. wordt gezegd: Daar de Spanjaarden ons om vrede hadden gevraagd, hebben wij een wapenstilstapd toegestaan. De Spanjaarden hebben van dezen wapenstilstand gebruik gemaakt om ons aan te vallen, doch wij bleven overwinnaars en de Spanjaardcjn lieten 730 dooden op het slagveld. Het aantal gewonden was zoo groot, dat men twee dagen moodig had om hen weg te voeren. De buit is zeer groot en bet zal weken duren voor wij deze ingezameld hebben. Voorts publiceert het blad een tweede proclamatie van Abd-el-Krim, waarin gezegd wordt, dat de Riffbewohers in staat zijn zich zelf te besturen en bewezen hebben dit te kunnen. Zij zullen hun vrijheid veroveren evenals de Turken dit tegenover Europa hebben gedaan. Indien Spanje zich houdt aan de proclamatie van 1920 en de Riffkabylen hun vrijheid laat, zijn deze bereid de vijandelijkheden te staken. De staatsgreep. Uit Madrid wordt aan de „Témps" gemeld: Het militaire directoire besprak onder presi dium van generaal Primo de Rivera de Marok- ko-kwestie. Ook waren aanwezig de generaals Jorüans, Berenguer en Cavalcanci, die in Ma rokko het commando hebben gevoerd, en de nieuwe hooge commissaris generaal Aixpura. De minister van oorlog heeft aan hét direc toire voorgehouden, dat het verdrag met Rai- soeli geen enkelen waarborg biedt, dat dit verdrag van onwaarde is en dat men den chef der rebellen, die Spanje al1 zoo vaak bedrogen heeft, moest wantrouwen. Een spaarbank geplunderd. Zes gemaskerde mannen deden een inval in de Spaarbank te Tarrassa en maakten zich van 3000 peseta's meester. Zij vluchten in dt richting van Sabadell, achtervolgd door bur gers. Er werd van weerskanten geschoten. Eén burger werd geaood en één gewond. Ook werd een bandiet gewond. Kort daarop werd de auto der bandieten tegen een boom geworpen. De drie inzittenden werden gearresteerd. BULGARIJE. Een contra-revolutie in Bulgarije. De Buigaarsche delegatie bij uen Volken bond spreekt tegen, dait een revolutie van boe- ren en communisten zou. zijn uitgiebroken in Noord-Bulgarije. Alles is rustig. In eenige steden en dorpen dedein commu nisten vanmorgen een aanval op de politiebu- rea.ux en de kazernes, ten einde de kameraden te bevrijden, die tien dagen geledein gevangen werden gezet. De troepen verspreidden de aan vallers, in Stara Zagora werden zes personen geaood; er zijn eenige gewonden, waaronder een soldaat. DUITSCHLAND. De Franscfoen ui Maininiheim. De Franschen hebben Donderaagmo r g en vroeg het Mannheimer Sohlosz bezet. De bladen verklaren, dat de bezetting van het Mannheimer bchipsz een nieuwe daad van geeld is tegen een gebied wat onder Deutsche spuvereiniteit staat. Dit beteekent een zware stoornis van het geheele bestuur van Mannheim De „Voss. Ztg." schrijft hierover nog, meldt een draadloos bericht, aat de reden dezer be zetting nog met bekend is. Er zal er wel een worden un.geaa.cht, maar eenige plausible ver klaring voor deze nieuwe reaelooze daad der Franschen is er niet te vinhen. Deze bezetting is des te meer te betreuren nu he mogelijkheid van Duitsch-Fransche on derhandelingen grooter wordt. litiiiiËiiyüt; öüiUiisiöiiuöiiiiË iMibil. Een noodlottige petroleumkeuring. Bij het keuren van bmnenialndsche brand- petroleum op het bureau van de „Standard Oil" ontplofte de petroleum, hie brandend op de kijkers terecht kwam. Een persoon werd gedood, negen gewond. Het kleine gebouw, waar de keuring, plaats had, werd vernield, ten zwtnüeiaiij te Brussel. De bladen brachten dezer dagen het bericht van de ontdekking van een groote zwenaelarij te Brus sel gepleegd door eenige avonturiers, die het mee lijden der goegemeente met de invaliden uitbuitten ten eigen voordeele. Het „Handelsblad van Antwerpen" geeft eenige bijzonderheden en vertelt hoe zij „Le Soutien du Mutilé" stichtten. Het bestuur bestond uit de genaamden Achille De Sutter, bestuurder, Alphonse Brumel en Joseph De Munter, onderbestuurders, deze laatste een echte invahede; verder een rekenplichtige, steno- grate en enkele „demarcheus." Al die heeren droegen zwarte uniformen, met veel goud belegd, een zwarte pet met gouden banden en natuurlijk veel decoraties; zij hadden zich ook den onkost betaald van een vaanael en ter gelegenheid van een bekend congres legden zij een groote kroon neer op het grat van den Onbe- kenedn Soldaat!! 1 1 Hun werk was een „Maatschappij voor Han del en Menschlievendheid'en had voor zooge zegd doel: restitutie van tijdens den oorlog verlo ren voorwerpen aan de onderschrijvers (23 fr. per jaar met een contract van drie jaar); bezorging van werk aan verminkten en oud-strijders met ze te gebruiken als rekruteer-agenten. Het werk werd egsticht in Juni van dit jaar. De zoogezegde „steunen" van de Invalieden opereerden met voorliet de op den buiten. Zij gin gen bij de boeren aankloppen, om bijdragen te verkrijgen. Werden zij, niettegenstaande hun in drukwekkend uniform afgescheept, dan gebruikten zij de groote middelen en zegden: Hoe? Gij weigert de invalieden te helpen? Die jongens die vier jaar in de loopgraven zaten, om uw hofsteden en uw land te verdedigen? En gewoonlijk gaven dan de eenvoudige lieden toe. 1 ■Op die manier gelukten de avonturiers erin een Bi som van over de 90.000 fres. af te halen van twee/ duizend onderschrijvers. Al de heeren hadden hum abonnement op den spoorweg en namen royaal 1550 fres. in de maand zonder de reis- en verblijf kosten. Zeker waren de rekeningen op het eind zoo ingewikkeld, dat ze met hun drieën er niet meer uit konden houden, en ze namen een reken plichtige aan 500 ft- 111 de maand. De kosten van instelling, schrijfmachine, bureelmeubelen, uni form, enz., kwamen op een 5000 fr. Van de zoogezegde „verloren voorwerpen" kwam/ natuurlijk nooit iets in huis. Geen enkel voorwerp teruggevonden. De rekruteeragenten ontvingen 2 t.h. van de opgehaalde sommen. De drie bestuurders hadden zich ook verbonden iedere maand 10 p.h. van de globale ontvangsten; te storten ten voordeele van het „Toevluchtshuis der Invalieden." Maar nooit werd een cent betaald, Een onderzoek der politie heeft nu alles aan het licht gebracht. Een der „bestuurders" is aan-' gehouden, de zoogenaamde De Sutter; Brunei werd met voorloopige vrijheid gelaten. De Munter is voortvluchtig, maar zijne aanhouding wordt ieder oogenblik verwacht. (Hbld.) I11 den trein V mtimilleMarseille is een diplomaat, die uit Boedapest naar Frankrijk was giekomen om daar zijiii vacantie door t brengen, van zijn 'handvalies, dat ju wee lea effecten bevatte, ter waarde van 100.000 franc! beroofd. De bestolene bemerkte den diefstal eerst, toen hij te Marseille aankwam. Verrrn deij'k heeft de die fzij|n slag geslagen toen de trein door een tunnel reed. De „Liberté" publiceert een telegram uit Sa irvFrancisoo, volgens 'hetwelk alle berg^ in ide buurt van Sonoma in brand stonde», tengevolge waarvan duizenden personen gc dwongen waren hun huizen te verlaten. Hou. derden huizen zijn verwoest. Men vreest, ;;at zes kleine stadjes volkomen vernietigd Reeds zijn de steden Boyes Springs en Johan.' jtieshurg geheel afgebrand. De Nederlander Van der Berg, dia als procuratiehouder bij een bank te Rating^ erkzaam was, is in een bosch tusschen ]<a. tingen en Seelbeck door eenige mannen aan. geaien. Ondanks hevigen tegenstand zagui de roovers kans den heer v. d. Bt met een harner zware verwondingen aan zijn hoofd toe te brep, gen, waama zij hem met een mes een dooae. lijken steek gaven. De moordenaars hebban hu lijk daarna beroofd van een horloge, een akten tasch en van een bedrag van ongeveer drie mi), 'Hard mark. Het politie-onderzoek heeft tot he den nog geen resultaat opgeleverd. (Tel.) In het dorp Wolferding in het Schwarz- wald brak in een zaagmolen een- hevige brand uit, welke vlammen zich al spoedig mededeel den aan de belendende gebouwen; jjn het geheel werden 26 woningen in de asch gelegd. Door den brand zijn ongeveer 100 personen dakloos georden, terwijl ae aangerichte schade wordt geschat op een kwart miilioen goudmark. De aardschokken, die op Malta gevoeld zijn, hebben, volgens nader e^erichten, tien tot twaalf seconden geduurd. Te Valetta waren zij Iheviger dan op andere plaatsen van het ei land. Er was daar bijna geen huis dat niet eenige lichte .schade kreeg. Een politie-agent zag den klokke toren van de St.. Jans-kerk zoo 'hevig wankelen, dat de klokken elkaar raakten. Tijdens de aardbeving waren vele menschen in die kerk om de mis te hooren. Vele gebou wen vertoonen scheuren. Een tragische gebeurtenis heeft zich Dins dag in het „Hotel Cecil" te Londen afgespeeld, Daar logeerde een getrouwd paar, Freeman, dt burgemeester van Maloon, in Essex en zijn vrouw op een kamer op de vierde verdieping. Verscheidene bedienden van het hotel zagen Freeman Dinsdag plotseling uit het raam van zijn kamer op de binnenplaats vallen., Toen zj toesnelden, was de man reeds een lijk. Het paar was van plan geweest, dien dag tot voort zetting van de huwelijksreis naar Wales te vertrrekken. BINNENLAND De belastingplannen der Regeering. De parlementaire redacteur van de „Standaard" verneemt het volgende naar aanleiding van de pas sage in de Troonrede, dat der Staten-Generaal ver, schillende wetsontwerpen zullen worden aangebo den tot het brengen van wijzigingen in het tingstelsel. Het ligt in de bedoeling van minister Colijn, vooreerst alleen te komen met voorstellen tot hef fing van rechten op z.g. genotmiddelen. De bedoe ling is dus niet, allereerst te komen met een her ziening van ons tarief; dit zal slechts overwogen worden wanneer blijkt, dat de heffingen op enke le genotmiddelen niet voldoende opbrengen. Doei is dan allereerst voorstellen in te tot verhooging van de tabaksbelasting, waarvan de opbrengst geschat wordt op 15 a 16 miilioen, Dan een verhooging van den bieraccijns, waarvan men de bate schat op 7 miilioen en een verhooging van het invoerrecht op de thee, die ook een ]t miilioen meer zal leveren. Voorts denkt minister Colijn uit een rijwielbelasting 3 1 4 miilioen te halen. Deze belasting zal geheven worden op een voudige wijze, door het verkrijgbaar stellen van een bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt dat de belasting betaald is. 1 Mochten deze belastingen niet voldoende ople veren, dan pas komt minister Colijn met een wij ziging van het tarief, waarbij waarschijnlijk ook de koffie belast zal worden. Het rendement van deze heóffingen zal zoo mo gelijk aangewend worden om te komen tot een belangrijke verlaging van de directe belasting® die zeker ook de kleinere en middelbare inkomens ten goede zal komen. De kosten van het Lager Onderwijs De minister van Onderwijs wijst er in de memo rie van toelichting tot zijn begrooting op, dat voor 1923 voor het Lager Onderwijs is toegestaan f 40.615.000. Voor de uitkeering der voorschotten is over dat jaar gebleken benoodigd te zijn bedrag van f49.220.894. Verwacht mag echter aldus de minister dat dit bedrag bij de definitie1 ve afrekening blijken zal, als gevolg van de techni sche herziening, te hoog te zijn. Hier staat int®" schen weer tegenover, dat in de rqming °P f 46.615.000 voor 1923 verdisconteerd is de her classificatie der gemeenten, welke nog niet is t°' stand gekomen. Bij doorwerking van de techniscj^ herziening meent de minister, dat voor 1924 bedrag van f47.000.000 voldoende zal blijke Pensioen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohnt"1' Naar wij vernemen heeft de Minister va Staat j'hr. mr. A. F. de Savornin Lohman zlC per brief tot den Minister van Financiën end met het verzoek op zijn pensioen een lijke korting toe te passen als zal worden to» gepast op de wedden der landsdienaren a tie ven dienst. De periodieke tractementsverihoaglingcn- De regeering heeft, na kennisnemjing van na advies van de Centrale Commissie voor organiseerd overleg, besloten niet over te tot het stopzetten over 1924 van periodieke tementsverhoogingen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2