NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 25 September 1928. 82e Jsargas per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. F O 112. IMTBÉHHB* TE;LEPK«(»I SB L4MKIUKEI C9U1AIT. Deze courant verschijnt^ Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABORNEKENT8FBU8 REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: loordscharwoude, PBW8 i»lSB,.iBtEKT£8ïliiSs Vaa 1regels 75 ct.» elke regel meer 15 et« Groote letten of vignetten «orden naar plaatsruimte berekend. Brieven reohtstreeks aan den Uitgever, OFFICIEEL De Burgemeester en Wethouders van Zuidschar- woude doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijn vergadering van 7 Augustus 1923 vastgesteld de volgende verordening Verordening tot aanvulling der Algemeene Politieverordening, zooals die door den Raad is vastgesteld den 30 November 1891 en voor; de laatste maal herzien den 25 Mei 1921. Artikel 1 In genoemde verordening wordt opgenomèn het volgende artikel: i Artikel 56a. De hoofdbewoners van perceelen waarbij zich stallen, pakhuizen, bergplaatsen en dergelijke op stallen bevinden, die eene verblijfplaats opleveren van muggen, of de gebruikers dier opstallen, zijn verplicht gedurende de maanden November tot met April geregeld te zorgen voor het dooden dezer insecten. 1 Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd na schriftelijke aanzegging aatn de hierbedoelde hoofd bewoners of gebruikers ten koste van de nalatigen de vernietiging der muggen te doen verrichten. Artikel 2. In art. 60 intevoegen tusschen de cijfers 56 en 57: „56a." Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland volgens hun bericht van len 22/27 Augustus 1923 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het jehoort den 3 September 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester: VAN; SPENGLER. v De Secretaris: $i. PARMA. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 24 Sept. I Naar de hooge oomes gestuurd. De vorige week gaven we een verslagje van n politie-rechtzaak, waarin de bekl. C. v. L. :e Blokker terecht stond wegens het veroorzaken an ernstig lich. letsel door schuld. Een meisje jezeten op de duoz,itting van zijn motorrijwiel, was door de boomen bij den overweg te Zvvaag, van de motor geslagen en had een hersenschudding bekomen. De politierechter had de uitspraak i feek aangehouden en verklaard© thans termen te hebben deze zaak te verwijzen naar den drievou» iiegn rechter. We zullen dus nog eens een ver slag te maken hebben, maar enfin, op die manier blijft het werk aan den winkel. Voor de keus gesteld. J J. W. B'., een voor het onderwijs studeerend iongmensch te Schagen, die te Oudesluis in een honken oogenblik een veldwachter had geslagen en dientengevolge dezer dagen terecht stond, wordt n de gelegenheid gesteld zich tot een ordelijk en ankvrij mensch te vormen. Hij is voorw. ver- irdeeld tot 2 maanden met 3 proefjaren en ver-; pltchte geheelonthouding. Geen reden tot verheugenis. 1 (De boekhouder F. C. H. te Helder, onlangs te recht staande terzake oplichting van een drogist, bad heden een slechte dag. Het over hem ïnge- 'everde rapport van de reclasseering was niet gun- >tig en de rampspoedige boekhouder werd nu zon der pardon veroordeeld tot 4 maanden gevange nisstraf, overeenkomstig den eisch van het U. Ondank is 's werelds loon. (De oude Piet Jong te Grootebroek, die uit beleefdheid een jas opgeraapt had van de straat in zijn woning in veiligheid had gebracht, werd ioor den eigenaar M. W. die heel wat meer graan tjes had gepikt, dan nuttig voor 'm was,.op gene- euze wijze beloond door het inslaan van 4 van-zijn jalsruiten. De ruitjestikker is later zoo edelmoedig geweest om de schade te vergoeden, wat echter /•et weg nam dat hij nu toch tot f 15' boete subs. '5 dagen werd veroordeeld. Niet zoo kwaadx bedoeld. De arbeider C. B. te Heiloo die op de kermis ddaar een kolossale ruzie uitlokte om zoo goed als niks-niemendal met zekeren P. v. D., gaf de- ze, toen hij zich van C. B. afkeerde een gevoeli-, gen schop daar ter plaatse, waar men den rug een anderen naam geeft. Bekl. beweerde heden wel, het 'het zoo kwaad te hebben bedoeld, maar de poli- lerechter bedoelde het wel zóó kwaad en veroor-, deelde het jongmensch tot 25 gld. boete of 25 dagen rogkouwen. 1 In de hitte van 't gesprek. De grand-patalonsche oftewel Grootebroeker coiffeur G. J. R., heeft op 24 Juli 'n dame in zijn gemeente op de grievendste manier bejegend, omdat zij melkschuld had gemaakt bij des ver toornden kapperspapa. D ewoorden, die de haar- kunstenaar bezigde, zullen we maar niet verder releveeren, onze brave en waardige lezers mochten eens duizelig worden van ontsteltenis. De kap per stond thans terecht wegens beleediging, maar hij was nog bij lange na niet uitgepraat en scheen absoluut niet overtuigd van zijn gebrek aan galan terie. Maar zijn optreden werd toch niet heele- maal in den haak bevonden, zooals bleek uit zijn veroordeeling tot 15 gld. boete subs. 15 dagen. Een gevaarlijke vriendendienst. Isaac T., die in den nacht van 7 op 8 Augustus na een genoeglijk doorgebrachten kermisavond in het café van Leering te Oudorp met een vriend naar huis zou fietsen, bemerkte dat zijn vriend niet in het bezit was van een rijwiellantaarn. Isaac wist echter raad en nam doodleuk een carbidlan- taarn van, een andere fiets en plakte die op het rijwiel van zijn geliefden vriend. Heelemaal gevaar loos was deze uitvinding niet, daar Isaac heden veroordeeld werd tot 30 gld. boete subs. 30 dagen. Zijn vriend, di ehem feitelij kop de beklaagden-, bank gezelschap had moeten, houden, ontsprong den dans. Geen vereerder van den H. Hermandad. Jac. K. loopt niet over van sympathie voor on ze vaderlandsclie rustbewaarders. Dit konden in den nacht van 11 op 12 Aug. de rijksveldwachters, Gorter en Koelemeij te Heiloo met zekerheid con- stateeren, want zij werden door K. met zulk een overweldigende virtuositeit uitgescholden, dat ze ternauwernood de kracht konden vinden om pro cesverbaal op te maken. Maa rmet eenige inspan ning kwamen ze hun aandoening te boven en smaakte Gorter thans de voldoening dat de ruwe snaak, tot f 25 boete of 25 dgen werd veroordeeld. Teleurgestelde verwachtingen. De smid D .de B. te Schermerhom stond te recht omdat hij op 14 Augustus zijn harddraver met een stok had mishandeld uit ontevredenheid omdat zijn rossinant pp een plaatselijke harddra verij de hooggestelde verwachtingen in zijn draafkunst had beschaamd gemaakt. De rijksveld wachter Kok sprak den vertoornden smid hierover aan, doch deze was zoo miserabel korzelig, dat Kok niets redelijks met hem kon beginnen en dus overging om proces verbaal op te maken. De smid thans terecht staande, beweerde nu het dier met een leidseleind te hebben geslagen, omdat het zoo koppig en onhandelbaar was. Hij had het dier ech ter absoluut niet uit wrok mishandeld. Wel gaf hij toe onhebbelijk te zijn geweest tegen den rijksveld wachter. Daar ook de rijksveldwachter een eemgs zins vergoelijkende verklaring aflegde, was de po litierechter in twijfel over de schuld van beklaagde en sprak hem alzoo vrij. Onaangenaam slot van een prettig kermisavondje. De familie Lenting te Oudorp had op> 7 Augustus( met andere dorpelingen en inoste's heerlijk kermis gevierd en was om een uur of 3 des morgens, 8 Augustus thuis gekomen om de rest van den f eestnacht onder de dekens te gedenken. Maar nu was er nog een schaap uit de kudde van Lenting, dat bij buurman Jacob K. zat te kletsen en geen haast maakte om het ouderlijke holletje binnen te loopen. Moeder L. rekenende dat het nu wel letjes was, ging naar buurman om haar telg te sommeeren direct thuis te komen. Ze raakte toen in dispuut met buurman Jaap die alle goede vor men vergetend, de reeds bejaade vrouw tegen den grond bokste, zoodat het goede mensch verschil lende kwptsuren bekwam. Dit was natuurlijk niet zoo heel mooi van buurman en het moet ons niet verwonderen, dat hij nu als beklaagde voor den politierechter kwam te staan. Gelukkig voor hem nam de politierechter echter aan, dat ook buur- vrouijw haar mondje wel geroerd zou hebben en düs werd K. veroordeeld tot f 20 boete subs 20 dagen. 1 Cherchez la femme. 1 iDfe heer G. B. uit Harenkarspel, een jongeling met vurig bloed in de adren, werd tureluursch op. zekeren Sijfert R. uit Langedijk, die vervelend lang en teeder met een jongedame stond te smoe zen waarop G. B. zijn zinnen had gezet. B. be dacht zich niet lang om de aandacht van zijn schoone op zich te vestigen en gaf R. een watje kou, met. gevolg dat hij zijn doel volkomen bereikte maar nu werd veroordeeld tot f 30 boete subn. 30 dagen hechtenis. Het schijnt wel dat B., behalve voor het schoone geslacht, ook een zeer ongeregelde liefde koestert voor oude klare. Ho Piet, dat gaat zoo maar niet. Piet S., een koopmannetje uit de Zijp en een populaire figuur bij de tapkast, kreeg verschil van meening met mej. Sluis uit de dorpstaveerne toen hij er toe zou overgaan om zijn herbergschuld te betalen. Het scheen niet met die rekening te kloppen en misschien kwam het ook omdat Piet dubbel zag,' maar in elk geval hij geraakte erg op stok en voegde juffr. een scheldwoord toe, waar door zij zich hevig beleedigd gevoelde. De vrijheid van het woord, die Piet zich veroorloofde, kwam ehm dan ook op een tientje boete of 10 dagen, te staan. 'n Noodlottig buitenkansje. Het zoontje van. den gepensioneerden marinier C. D. te Helder vond op 2 uli een portefeuille inhoudende f 385 aan bankpapier. De gepensioneer de zeesoldaat, een eerste klas minimumlijder, kon de verleiding niet weerstaan en begon over het geld als over zijn eigendom eigenmachtig te be schikken. Verschillende inkoopen werden gedaan. Op hoop van zegen kocht vader een Unionlot en kocht ook nog een harmonica om zijn gezin op te vroolijken. Maar hij kreeg niet veel gelegenheid om zijn kunst te vertoonen, daar de politie hem een bezoek bracht en het overgeschoten geld in beslga nam. De portefeuille was verloren door ze keren heer Zonderhuis, die haar bezijden zijn binnenzak had gestoken, aangifte was gedaan en nu werd D. als verdacht van verduistering opge spoord. Thans stond de man terecht en werd op grond van zijn verleden voorw. veroordeeld tot 2 maanden gev. met 3 proefjaren en de verplichting om de toegebrachte schade f95 te vergoeden. Hij moet elke 3 maanden f 13 van zijn pensioen afstaan. Hij komt er best af, maar kan toch wel op z'n har monica drensen: Ach mein lieber Augustein, alles ist weg. Wat een aardigheid. I De heer G. de M. te Helder heeft zich op 9 Augustus de vrijheid veroorloofd een glasruit in te slaan bij den gepensioneerden heer van der Hulst, deze aldus een schade berokkend van 12 harde guldens. Welk vermaak er zit in het inslaan van een glasruit is ons, tot dusver volkomen on-, bekend. Maar (de M. schijnt er anders over'te den ken en zal nu ook f 5 boete hebben te betalen, benevens de 12 gulden die de restauratie van het vernielde heeft gekost. f Non tali auxilio. Goedkoope brandstof lijkt ieder huisvader be geerlijk toe ,maar de sluiswachter Dirk K. te Hel-i der ging in zijn ijver om voor goedkoope kachel- provisie te zorgen toch wel wat ver. Hij nam na melijk van een mal royalen korporaal-tamboer der mariniers een mandje met steenkolen ten geschen ke aan, hoewel hij op z'n 10 vingers kon tellen, dat die trommelkunstenaar er niet eerlijk aan kwam. Het gevaarlijke van zijn handeling kwam de sluis wachter heden aan de weet, toen hij terecht stond terzake schuldheling en hij met inachtneming van zijn onberispelijk verleden, werd veroordeeld tot f 30 boete subs. 30 dagen. i VAN ALLES EN NO0 WAT N.aidruk' verboden. Die Engel die nennen es Himmelsfreud' Die Teufel die nennen es Höllènleid, Die Menschen die nennein es Liebel Hemrich Heine wilde met bovenstaande re gelen zeggen dat de liefide zoowel een vreugde als een kwelling kan zijn. Gelijk had hij. Meest al is ze eerst het een voor een kort poosje, en dan voor zéér langen tijd het anaeie, Te St. Maartensdijk smaakte een architect al 'eenige jaren de geneugten des huwelijks, en woonde samen met een 29-jarige vrouw, zon der diat evenwel de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand er bij1 te pas was gekomen. Alles ging tolt voor een half jaartje prachtig en beiden leefden in „Himmelsfreu.de". Maar ',,'tkan verkeer en" zei Bjedeno', en dat gebeur de ook hier. Toen de architect op zekeren avond onverwachts thuis kwam, vond hij een notaris uit Utrecht in teeidere omhelzing met de vrouw. Hij. greep een vleeschmes en ver wondde den notaris aan den ineus. Daama be dreigde de architect den bezoeker, dat' "hij aan diens vrouw en aan den Raad van Notarissen 7.0u mededeöLen, hoe hij den notaris in zijh huis gevonden had. De notaris liet fich op die manier dwingen een schuldbekentenis. van f50,000 ten voordeele van- de vro;uw te teeke- 5ntn. De eerste f20.000 zou na een maand be taald worden en daarna zou ieder jaar f 5000 voldaan worden. De eerste maand werd wer kelijk het eerste bedrag betaald; de vrouw zette het geld op een bank. Maar zij kon tegen anderen niet zwijgen over 'tvele geld dat zij nu had en door haar onvoorzichtige uitlatingen kwam Ide zaak uit. De architect heeft 3 jaar, de vrouw 9 maanden gekregen. Dat zijh de kwellingen der liefde 1 Soms komen de kwellingen echter reeds bij het begin der huwelijksreis. Dat is een jong èchtgenoot te Boston, in de Vereenigde Staten gepasseerd. En de dominee die het huwelijk inzegende heeft hem die kwellüngen bezorgd. Dat zat zóó: Men had hem verzocht het hu- weijk te voltrekken tusschen luitenant Hague .en mej. Priscilla Redgrave. Toien hij vernam dat de bruid nog niet gedoopt was, doopte hij' haar én gaf haar, volgens de gewoonte, een broederlijken kus na het verleemen van het sacrament. Ook bij de huwelijksvoltrekking maakte de geestelijk levan zijh recht gebruik om de jonge vrouw een kus op het voorhoofd te geven. Dit alles geschiedde zonder aanstoot te geven, maar toen de geestelijke bij het huwelijksdiner de nieuwe mevrouw Hague nog maals en ditmaal bij het afscheid een zoen gaf, werd de pas tot echtgenoot gepromoveerde officier ernstig boos en diende hij een' klacht tegen den dominee in. De eerwaarde prediker zegt te zijner verdediging, dat hij alleen gees telijke kussen heeft gegeven. Wij echter ge- looven dat hij den smaak beet 'had gekregen I l Zij, die droomen en die waken Wonen mijlen uit elkander En vergeefs wil d'een den ajnder Tot zijn hartsgelijke maken D'een moét droomen, d'ander wakeh. Het Duitsche dienstmeisje droomt van Hol land en guldens verdienen. Zij ziet zich al' honderdvoudig milliandaire. Maar het blijft voor de meesten bij droomen, ze krijgen geen kans meer. De Duitsche politie heeft reeds een waarschuwing verspreid om Duitsche meisjes te waarschuwen tegen het zoeken van een be trekking als dienstbode in Nederland, aange lokt als zij worden door de hooge valuta, om dat in Nederland de vraag naar dienstboden verre blijft beneden het aanbod, en dus teleur stelling voor .de meisjes te vreezen is. Daarbij 'Loopen ze gevaar in handen te vallen van meis jeshandelaren, die ze zoeken te overreden naar Zuid-Amerika te gaan, waar 'hun lijden natuur lijk niet te overzien is. Zoo schijnen de Hollandsche huismoeders dan toch eindelijk alle van een Duitsche dienst bode voorzien te zijn. Toch weten we er nog feene die er misschien w.el een gebruiken kan, speciaal om de „mooie kamer" schoon te hou den. Te Naardien woont ze, en 'haar mooie ka mer was, zooals dat meestal met „mooie1' ka mers 't geval is, te goed om bewoond te worden Dezer dagen keek ze toevallig even om *t hoekje van de deur en bemerkte, dat vloer, jneubels, tapijt en gordijnen in onafgebroken krioelende beweging waren. MilTioenen vlie gende mieren hadden de geheele kamer ver overd en in donkerbruine kleur gezet. De huis vrouw zelv estond een oogenblik bewegingloos, doch kreeg spoedig haar bezinning terug. Ze vloog naar 'het kippenhok en sloot haar kloek met tien kuikens in de kamer o.p. Binnen een uur had dit reinigingsmiddel zulk een uitwer king, dat een kan petroleum voldoende was voo rde „nabehandeling". Enfin, dat l'iep nog goed af, maar de heeren van den gemeenteraad' te Dordrecht hebben nog mieer reden om op hun neus te zien. Ze hadden daar in Dordrecht een gasfabriek die niet erg rendeerde. Dies besloot men haar te verkoopen. De transactie kwam tot stand en de Ned.-In'dl Gas-Mij. werd voor 350.000 gulden eigenaresse van de fabriek met de bepaling dat het heele personeel moest worden overgenomen. Het gemeentebestuur wreef in de handen, dat was nog eens een zaakje geweest. Achteraf echter blijkt dat' deze

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1