NIEUWE u Nieuwsblad voor LAN GE D IJ K en Omstreken. Zaterdag 29 September 1928 I* Blad 32e J argan per 3 maanden f 1,15 fiij bewusteloos sds uit en de balk val werd gebroU vinigieln. De ballj i getroffen. De j inute|n„ hoewel fu nen. Plotseling e schok, die mij j] wierp. Op hetzelf,/' eesejijkè pijtn- in nijn bewustzijn ni« end en verzocht d, 'erdrongên om he ijfselen van' tien L r ik' nog altijd dach lo 114. itrvfefte. ai LA II GEDIJ KEU C0LR4HT. Deze courant verschijnt^ Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDACTEUR-UITGEVER J. H. KEIZER. ABONNEMENTSPRIJS SU KEEL: Moordscharwoude. PK1J8 DEK^JlD^ KKTENXiENt Yam 1S regels 75 et., elke regel meer IB ot. Srooti letten of ripettea «orden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtsreek» aan den Uitgever Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 25 September. Prinsjesdag is een week adhter den rug en minister Colijn's Millioenen - Nota is versche nen. Senaat en Lagerhuis hebben vergaderd,, den lien October a.s. begint het groote steekspel op het Binnehof, na een kort „spie gelgevecht", dat jop Donderdag 20 dezer in de Tweede Kamer is gevoerd. De Troonrede van 1925 werd algemeen wat „/vaag" van inhoud genoemd. H. M. de Ko ningin gaf bovenal uiting aan de groote, druk kende bezorgdheid over den ernst der tijden; „onderstreepte", dat zeer buitengewone maat regelen moeten getroffen en het tekort' te dek ken. En bijna gelijk met deze extra-sombere Troonrede kwam de tijding, dat de Koningin nen z.a. men weet, geniet Prins Hendrik geen staats-inkomen den Minister van Fi nanciën 'hadden ken|nis gegeven, dat K.H.M.M in gelijke verhouding als voor de Rijksambte naren eventueel zal geschieden, afstand zullen doen van haar constitutioneel-gewaarborgde in komen. Dat ministers, enz. de hoogste, zoo wel als de lagere ambtenaren (wordt ministers Colijn's plan aanvaard; art. 40 dus geschrapt) op 1 Januari a.s. 10 pet. van hun salaris zullen pioieten derven, op 1 Januari 1925 wederom 10 pet., 'twas reeds bekend. De Minister van Staat De Savomin Lohman heeft zich be reid verklaard, in gelijke verhouding deel van zijn pensioen af te staan. Daarmee „voorbeeld ter navolging" gevend. Maar dat Exc. GoJijln er zijn diverse plannen tot bezuiniging „voetstoots" en „heelshuids door zal krijgen: 'tis twijfelachtig. Wij weten (nu, Idat er een tekort van 140 millioen moet gedekt. Dat de raming voor 1924 f 52.156.276 lager is dan die voor 1923. Voorts: dat reke ning moet gehouden met een blijvende daling 'der Rijks-inkomsten (Augustus was c.c. 4 mil lioen minder dan de achtste maand van 1922) en aan verdere maatregelen tot herstel van het evenwicht op het budget. Het denkbeeld in de Millioenen-Nota aangegeven, om de pe riodiek everhoogingen der Rijkssalarissen voor drie jaar stop te zetten, is reeds m zoover gewijzigd', dat over 1924 wel periodieke ver hooging zal wonden toegekend, naar men ver-1 zekert. Maar onder de maatregelen, tot ver sterking der Rijksmiddelen behoort ook een som van dertig millioen, vooral te verkrijgen door nieuwe heffingen. En v'ia Jhet hoofdor gaan der anti-revolutionaire partij „spreek buis" van minister Cjolijn weten_wij' nu ook iets van wat - kan de nieuwe minister van Financiën zijn plannen doorvoeren hiermee beoogd wordt. Tabak', bier, thee, zullen zwaar der belast, een fietsenheffing zal komen. Afschaffing van Stemplicht en van de Staats loterij moeten mede o,.a. op het „urgen e pro gram" staan- Van de tabak wacht de Regee- ring 15 h 16 millüoen meer, van den bier-accijns zeven millioen meer, 'het hoogere thee-mvoer- -redht is ook 7 millioen geraamd, de rijwie len (waarvan de belasting o,p zeer eenvoudige, schier nicA te ontduiken wijzie door een plaatje op de fiets zal worden geregeld!)* 3 k 4 mdlfioen gulden. Berekend is, dat bij een getal van 700.000 fietsen, de heffing f4.50 ot 6. p-r jaar zal bedragen. Misschien komt later ook de koffie aan de beurt. En als dit allies nog niet genoeg is, - het Tarief van invoerrechten Een en ander zegt „De Standaard - zal moeten strekken tot verlaging der directe be lastingen voor kleine en middelmatige mko- mens. Dit laatste klinkt alleraardigst, .maar hoe 't gegeven minister Colijn s pessim sdh euiteenzetting van de situatie en zijn i o ipde naaste toekomst", - moet worden ver wezenlijkt, is een andere vraag!... En nu Iheeft de Tweede Kamer den Mep September j.l. op .aandrang der Regeenng besloten, de Vlootwet den lien October aan de orde te stellen. Doch eerst nadat1 mr. Troeïstra een interpellatie zal hebben gehouden over „oorzaken en oplossing van de crisis, mede in verband met den financieelen toestand in; Nederland en in Ned.dndië." Van 2 11 Oct. a.s. is de periode, waarin de ontwerpen-Staats- begrooting in de afdeelingen worden onder zocht. Mr. Dresselhuijs had gewild, dat de Vlootwet eerst na de Staatsbegrooting en het Indisch Budget (althans het bekend worden van „de Indische cijfers") zou zijp aange vat. De heer Troelstra wenschte geen beslis sing te nemen over de behandeling der Vloot wet, voordat de regeering had voldaan aan eene tot haar te richten uitnoodiging, om de Kamers gegevens te verstrekken over „aard en oplossing van de jongste ministerieele cri sis". Beide voorstellen tuimelden met 47—35; zuiver Rechts, contra Links. Toen werd de aan vrage lot interpelleeren van mr. Troeïstra zooeven genoemd goedgekeurd. Zij bleek door voorzitter Kooien (natuurlijk herbenoemd jhls. praes.es, en die zijn zeer-zware functie met een aardige, frissche rede wederom aanvaard de) te worden gesteund. Dén lien October begint dus feitelijk het groot-politiek debat. En voordat de Kamer tot de Vlootwet' is genaderd (met 4735 werd ook besloten ontwerp thans roe^s op „het lijs tje"' te plaatsen) -""zal 't „in Óm hef Bin nenhof" geducht stormen. Hevig is de oppositie, zoowel tegen de ver laging' der Rijks-salarissen (gevraagd wordt, van verscheidene kanten, waar slechts de amb tenaren eraan moeten gelooven(?) als tegen de Vlootwet, waarvan de Regeering uitstel „on verantwoordelijk" heeft genoemd, waarvan zij termijnen van afwerking en va|n kosteo-rege- ling niet onbeduidend heeft gewijzigd) en waar van Exc. Colijn verzekert, dat zijl „slechts" zal verhinderen op Marine te bezuinigen. 't Gist nu in den lande. Op 23 Sept. had te Amsterdam de betooging tegen de Vlootwet plaats van S.D'.A.P. en N.V.V., waarvoor 22 extra, treinen besteld waren, naar men dagtin te voren verzekerde. De departementsambtena ren protesteerden tegen het verlagingsplan. Op 21 dezer ging te Arnhem van de actie der Rijksambtenaren een motie uit namens 10 neutraal-georganiseerde vereenigingen, saamge steld uit ambtenaren. Onder het spoorwegper soneel zou de gisting, waarbij plannen tot „er ger dan lijdelijk verzet"? zeer ernstig wezen. Zeker is, dat de naaste toekomst, met een getal van 100.000 weridoozien bij den over gang van zomer tot 'herfst er bijzonder angst wekkend uitziet. Dat minister Colyn met de zeer-straffe hand försche bezuinigingen zal weten door te voe ren, niemand behoeft er aan te twijfelen. Als generaal Roellaard, de op 1 O-ctober a.s. af tredende inspecteur van de infanterie, tot be- zuinigingsinspecteur wordt aangewezen, z. a. men verzekert dajn behoeft men niet op een „zachte methode" te rekenen. Sommigen houden vol, dat minister Colijn, als pienter koopman, „overvraagt", dat ook hier „het eten niet zoo warm zal worden ge bruikt als 't wordt opgediend",, zooals een oud- Hollandsoh woord het uitdrukt. Wij moeten 't afwachten. Wij: .gaan nu „eeti zeer zwaar jaar" tegemoet bij het bestier der Rijksbelangen, ge lijk president Rooien in zijin installatie rede heeft gezegd. Moge de storm niet al te veel averij berokkenen. Schoon en indrukwekkend was de aanbieding van het Natjionaal Huldeblijk aan onze Koningin in de kerk te Delft, op 21 dezer. 'En treffend w.as de mooie rede, waarin H.M. haren dank betuigde. Den 17en is de Ko ningin OP 'de Leusdensche heide door de weer- madht gehuldigd. De Jubileumfeesten zijn nu achter den rug. In het Noordeinde-Paleis te 's Gravcnhage zijn van 24 tot en met 29 Sept. de geschenken, H. M. aangeboden, voor-ieder ter bezichtiging geëtaleerd. Het' Koninklijk ge zin is Zaterdag j.l- naar Het Loo teruggekeerd, terwijl Koningn Emmai in Valkenburg (L.) een poosje rust gaat nemen. Van Jhet algemeen nieuws" vermeld ik' 'nog de blijvende, zelfs toenemende ontreddering bij den Post-chèque en Girodienst. Waaf deze jam merlijk mislukte centralisatie tenslotte bij. dezen eenmaal zoo populairen tak van Staatsdienst toé zal leiden: de gissingen daarover loopen sterk uiteen. Maar zeker is, dat snel en ener giek paal en perk moet gesteld aan den „jan boel" van 'tfhoment op het Haagsche Spaarne- plein. Van de jongste „criminaliteit" noem ik: wat er verder nog uitlekt over het politie-schandaal te Batavia. Den aanslag,gepleegd (door een verdoovingsmiddel) op een Nederlander 'te- Brussel, in den D -trein uit Parijs. Het schou wen van het lijkje van een 2-jarig meisje te Sassenheim, waarvan wordt vermoed, dat het door vergiftiging is overleden. Voor ditmaal volsta ik hiermee. Niet eilacy uit gebrek aan „stof", maar wel aan ruimte. Te Venlo had een spoorwegongeval plaats, w-aarb ijeen 64-tal leege goederenwagens, die uitKaldenkirc'hen kwamen aanrollen, het sta tion vrijwel vernielden. Of „sabotage", door Duitschers gepleegd, 'hier de oorzaak was, schij'nt niet vast te staan. Een' geweldige brand verwoestte een lompen-opslagplaats te Rotter dam. Te Amsterdam hield de roode haan op de „.Werkspoor"-terreinen huis. Te Assen kwa men' militaire relletjes voor, "doordien mén de manschappen tijdens de feesten marschen liet maken. Het „vuurtje" werd vrij snel bedwon- gen. Uit de steeds niet ontbrekende lijst van ntet- lugubere tijdingen: de opening van 'het Inter nationaal Congres van Tuinbouw ein Plantkun de. Het verblijdend bericht, dat Louis Bouw meester weer het genot smaakte om, aan 'het •raam gezeten, z'n pijpje te smooken. Hij' is gelukkig voor Plankenland nog niet verlortin 1 Krijgt minister Aalberse z'n zin, dan zal men voortaan niet meer van „el" voor „meter" mogen gewag maken. De oude el is wel offi cieel van de baan, maar toch wordt zij nog ge noemd. En aangezien ze slechts 69 c.M- telt, schenkt zij sommige slimmeljingen onder de verkoopers... De rest begrijpt men. En de Over heid zal nu ook hier Jan Publiek, de soms zoo aarts -naleven -onder haar 'hoede nemen I... DUITSCHLAND. Het einde van het lijdelijk verzet. Het schijnt-nu wel zeker dat het daartoe zal komen en bij het afdrukken van dit overzcht zal de Duitsche regeering, niet meer in staat het verzet te financieeren, alle op dit verzet betrekking 'hebbende verordeningen wel offi cieel hebben ingetrokken. Dit is het resultaat van te Berlijn gehouden besprekingen met de vertegenwoordigers van alle politieke partijen uit het bezette gebied en de mjinister-presi denten der afzonderlijke staten. Alleen de Duit sche Nationalen en de Communisten uiterst rechts en links dus waren tegen de ophef fing. i Een officieel communiqué over 1de Rijksraad- zitting zegt, dat volledige overeenstemming heerscht over het feit, dat het lijdelijk verzet uit b innenlandsch-politieke, maar speciaal1 uit financieele overwegingen moet worden beëin digd. Evenzeer is men het er over eens, dat het opheffen v;an het lijdelijk verzet op een met de eer en waardigheid van het Dulitschs volk strooken.de wijze moet plaats hebben. Naar gemeld wordt is het officieele bericht over de eenstemmigheid van het besluit geen phrase, maar inderdaad heeft ook de Beiersche Minister-President Von Knilling in het besluit 'toegestemd. Het is de bedoeling der Rij'ksre- geering de aangelegenheid politiek verder zoo (te behanidelen, dat bet opgeven van het lijdelijk verzet in de Roer den Franschen en Belgi schen Regeeringen niet officieel wordt mede gedeeld. Het besluit zal dus geen onderwerp van diplomatieke onderhandelingen zijin, doch een binnenlan'dsche politieke maatregel. Donderdag zou de Rijksdag weer bijeenko men en in déze zitting zal wel het een en an der worden gezegd. In Parijs wacht men thans af. Officieel heeft men aldaar nog geen enkel bericht ontvangen. Het is duidelijk, dat wanneer de intrekking v,an de ordonnanties van Cuino eenmaal verkre gen is, eén nieuwe toestand ontstaat en onder handelingen tusschen Duitschlamd eln de Ge allieerden zullen kunnen worden geopend. Er zullen dan onverwijld besprekingen beginnen tusschen de kanselarijen der Geallieerden en het is waarschijnlijk dat Poimcaré vooraf zal willen Qonfereeren met de Belgische ministers. Het conflict tusschen Griekenland en Italië schijnt geheel te zijjn beëindigd, 'Nieuwe inci denten hebben zich tot nu toe niet voorge daan en de ontruiming van Korfoe schijnt goed te verloopen. Alleen de kwestie der competentie van den Volkenbond moet nog worden uitgemaakt. Ver- nomen wordt, d,at de door den Volkenbond ingestelde juristen-commissie voor de formu- leering van de twistpunten betreffende de com petentie-kwestie en andere rechtskwesties een succesvolle vergadering heeft' géhoüden, welke aanleiding geeft tot de hoop, dat nog vóór het einde van de Volkenbonidsvergadering de tot nog toe vage geschilpunten hun definieering zullen 'hebben nagëkrëgen. Van de toestem ming van Italië is men vrijWel zeker, doordat Sciialoja in de commissie zitting heeft. Na de juiste formuleering zal man nader taverwegen, aan welk liohaam de aldus gefor muleerde geschilpunten voor te leggen, hetzij aan het Internationaal Hof van Justitie, hetzij bijv. aan een commissie van volkenrechtsge- leerden uit het Hof van Arbitrage. In Engeland heeft een ernstige mijnramp plaats gehad, waarbij ongeveer vijftig arbei ders het leven lieten. In Spanje oefent het Directoire het bewmd uit. Veel nieuws hoort men daar vandaan niet. Evenmin uit Bulgarije, waar klaarblijkelijk een hevige strijd wordt gevoerd tusschen de regee ring en de aanhangers van Stamboulinsky. Een strrenge censuur houdt evenwel betrouwbare beridhten tegen. UIT DEN OMTREK SINT PANCRAS. I Aan de onlangs vermelde bloemententoonstelling verbonden aan de toen opgerichte FloraliavereenL ging is, Donderdagmiddag in het Gymnastieklokaal uitvoering gegeven. Als jury voor het toekennen der prijzen, welke geen gemakkelijke taak had, fungeerden de dames mej. Dekker en B. Duif. en de heer G. Booij Jnzn. Voor vier eerste prijzen, vvoor verschillende soorten planten kwamen in aanmerking Joh. Wever, M. Groen, D. Leijen en G. Tol. Voor yier tweede prijzen K. Verwaal, K. Vader, T. Ruis en N. Beets. Voor drie derde prij zen: K. Groen, H. Meier en K. Kliffen. 5e, prijs A. van der Woude. 6e prijs K. Dekker. 7e, prijs Jb. Visser. 8e prijs G. Wagenaar. 9e prijs Jb. Groen Cz. 10e prijs M. Duif en 11e prijs N. Bruin. De vier eerste prijzen bestonden uit twee op gevulde bloemenmanden, eenboek en een groote bal. Ook onder de andere prijzen vond men waar devolle. Het geheel viel zeer in de smaak van ou ders en kinderen, én zeker zullen de kleinen zich alweer voor het volgend jaar voorbereiden. Voor 12e en 13e prijs op de bloemententoonstel-' ling kwamen nog in aanmerking E, Niesink en G- de Koning. HEERHUGOWAARD, Ingevolge het eervol verleend ontslag aan onzen gemeente-ontvanger, den heer K. Ploeger, werd een oproeping gedaan voor een nieuwen functio naris met het gevolg, dat zich niet minder dan 29 sollicitanten uit bijna alle hoeken vari den pol der, hebben aangemeld. Er is dus wel keuze. ALKMAAR. I Van de N. V. Scheepswerf „Nicolaas Witsen", v.h. W. F. Stoel Zoon te Alkmaar, is te water gelaten: een nieuwe stalen motorvrachtboot, lang 75 voet breed 13 voet, laadvermogen ca. 50 ton. D emo- tor is 20 P.K. D eboot is gebouwd voor rekening van den Heer J. Mol te Hoogwoud. t

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1