I UtH m Hiijü Dóór de Kamer van Koophandel vopr Til burg en Omstreken, ondersteund door verschil lende andere Kamers is de volgende circulaire 'aan den Minister van Arbeid verzDlndea: De ongekende treurgie toestand van het' be (drijf steven, niet het minst in het district on zer Kamer, noopt ons de aandacht van Uwe .Excellentie opnieuw te vragen voor het vraag stuk der wierktijdverlenging. Het wil ons toch voorkomen, dat de toestand van tal van bedrij ven dermate slecht is geworden, dat ook dege nen, die zich tot nu toe zich door woorden of gebrek aan daden voorstanders toonden van het „laten-uitzieken", de tijd gekomen moeten achten, om ook de toevlucht te nemen fijt ge neesmiddelen, voor Welker toepassing zij tot nu toe meenden te moeten terugschrikken. De onzekere internationale toestanden zijn Ongetwijfeld voor een groot deel schuld aan 4e malaise in den Nederlandschen handel en de Nederlandsche Industrie. Maar daarnaast heeft toch ook de op 24 October 1820 inge voerde Arbeidswet 1919 de levenskansen onzer nijverheid groot nadeel toebracht. Tengevolge •namelijk der werktijdverkorting, zijn de pro ductiekosten onzW nijverheid ontzettend geste gen, een stijging, die des te funester invloed had, waar door de gedaalde koopkracht "van het publiek, speciaal in 'het buitenland, als mede door de afsluiting van exportgebieden de productie der eb drijven toch reeds ernstig moest worden ingekrompen. Waar de nijverheid zonder den knellenden band der Arbeidswet door langeren arbeids duur hare productie zou hebben kunnen uitzet ten, en door een grootere productie den druk de ralgemeene onkosten zou hebben kunnen verlichten, daar heeft de Arbeidswet de pro ductie kunstnl&tig beperkt, en daardoor de con currentie-mogelijkheid onzer industrie groot, schade toegebracht. Ter verduidelijking laten wij hier eenige cij fers volgen ontleend aan de Tüburgsche Wol- lenstoffeninidustrie. Een groep vain 31 fabrieken van wollen Jen halfwollen manufacturen prpduceerende in •1913 met 3516 arbeiders totaal 3.802.881 K.G. In 1921 produceerde deze zelfde 31 fabrieken 2.292.563 K.G., in 1922 2.777,.(630 K G. Maar voor deze met resp. 38 pet. en 27pct. gedaalde productie bleef het aantal arbeiders rondom (3500. Terwijl in 1913 voor een productie van circa 3.800.000 K.G. circa Fl. 750JÖ00 arbeidsloon betaald werd, werd jn 1921 en 1922 voor een productie van resp. ^.292.000 K.G. en 2/772 000 KG. f 4.108.000 en f4.594 000 arbeidsloon be taald 1 De enprmc druk der algemeene onkosten '(belastingen, verzekeringen, afschrijving, ren te van kapitaal, vast kantoor- en leidend per soneel enz. enz.) op een zoo sterk gereduceer de productie is een verder noodlottig gevolg, der Arbeidswet, een gevolg, dat des te funester iwerking had, waar de algemeene onkosten niet teziamen met de productie daalden, doch bij een verminderde productie veeleer den een heidsprijs van het product deden stijgen. Aanvankelijk hebben de arbeiders de nood lottige gevallen van deze overheidswege gefor ceerde wijziging in de prodüctieverhoudingen niet ondervonden. De loonen gingen in stijgende lijn en wisten izich zelfs ©enigen tijd op het hoogconjunctuur- niveau te handhaven, ook toen de malaise haar intrede reeds had gedaan. Door papieren wet ten worden de economische wetten echter niet buiten werking gesteld, met het gevolg, dat het aantal werkloozen steeg tot de ongekende hoogte van circa 100.000, en reeds maanden lang op dit cijfer bleef staan. Waar men aan vankelijk meende dat werkloosheid te bestrij den door den arbeidsduur te limiteeren tot 8 uur per dag (immers voor het w_erk', dat vroe ger geschiedde door vier .arbeiders, die elk 10 uur werkten), creëerde men zelf de werk loosheid, doordat men de productiekosten op- dree ftot een peil, waarop concurrentie met het buitenland in vele gevalen niet meer mo gelijk was, en dat het in koopkracht achter uitgaande publiek, van nieuwe aankoopen, her stellingen enz. weerhield. Uit de motiveering der overwerkvergunning aan de Machine- en Scheepswerf van Wiltop te Rotterdam blijkt onze Kamer intusschen, dat de onjuistheid van bestrijding der werk loosheid doo rarbeidsduurverkortmg wordt in gezien. Het wordt in bedoeld schrijven van den Directeur-Generaal van den Arbeid thans open lijjk erkend, dat door verlenging van den Ar beidsduur de productiekosten dalen, de kans pp het verkrijgen van orders grooter wordt, en daardoor de werkloosheid kan worden bestre den. Derhalve geen bestrijding dej werkloos heid door de arbeiders korter, maar door hen langer te laten werken. Ook voor bet loonvraagstuk is de kwestie van den werktijd vah eminent belang. Reeds vele arbeiders hebben tengevolge cler malaise hun loon zoodanig zien dalen, dat een verdere v ermindering hunner week-inkomsten voor het onderhoud van hun gezin zeer bezwarend is. Beantwoordt de overheid nu aan haar taak, door te beletten, dat deze gezinshoofden, door gedurende tien uur in plaats van acht uur hun arbeid ter beschikking hunner werkgevers te stellen, verdere verlaging hunner weekfmkom- sten voorkomen? Onze Kamer is overtuigd, dat de groote meerderheid der arbeiders, die de verantwoor delijkheid diagen voor het onderhoud van een gezin, er de voorkeur aan geven om ëenjge uren langer te werkten met behoud van hun weekinkomen, dat dit weekinkomen verder te zien dhlen met behoud der 48-urenweek. Met alle waardeering voor internationale sa menwerking meenen wij, dat het niet op den ,weg der Overheid ligt, om ter wille van de internationale gedachte wier verwezenlijking verder verwijderd is dan ooit te voren; wij den ken slechts aan de door het buitenland gevolg de 'handelspolitiek de belangen der Neder landsche arbeiders en der ondernemingen, 'waarin zij, werkzaam zijn. Is het niet pijnlijk voor onze industrieelen .te moeten ervaren, dat Tilburgsche wevers,"cfte met haar 48-urige arbeidsweek in onze indus trie geen werk kunnen vinden, naar Wollen- stoffenfabrieken in Noord-Frankrijk gaan iver- ken 50 uixr perweek tegen eem eindloon van 150 francs? En zulks terwijl de Tilburgsche industrie ernstige aoncurrehtie van de Frajnsche iófius- trie ondervindt I Kunnen nu bovenomschreven bezwaren'te gen de Arbeidswet 1919 worden opgeheven door een meer soepele toepassing dezer wet en door het ruimer verkenen van overwerk .zooals dit door de Kamer van' Koophandel te Vlaardingen in haar schijven van 19 Juli 1923 aan Uwe Excellentie wordt bepleit? Naar onze meening: Neen! Het systeem van overwerkvergunningen is ten eenenmale on voldoende, om een industrie, die door te hooge productiekosten tot werkloosheid gedoemd is, weer in gang te brengen. Noodig is een lan gere arbeidsweek als nieuwe basis der kostprijs berekening. Het is voor den industrieel on- i'doenlijk zijn prijzen te berekenen op' de basis van eene voor eenige maanden verleehdë over werkvergunning, die bovendien élkri&ogerifolik kan worden ingetrokken, en wier verlenging afhankelijk is van het inzicht van buit. de verantwoordelijke bedrijfsleiding staande amb tenaren. En wat zal het gevolg zijn, indien 'het buiten land eveneens den door o|ns bepleiten weg van een langeren werktijd inslaat? In herinnering brengende, dat nog vele landen, o.a. het groote industrieland der Vereenigde Staten van N. Amerika, Japan enz. den achturendag nog in het geheel niet kennen, ontkennen wij ten sterkste, da;t wij hier geen voordeel van werk- tijidverlenging zouden hebben, al mocht ook het buitenland bot een langeren werktijd be sluiten. Het is hier niet op de eerste plaaits een kwes tie van concurrentie, van achterstand bij| het buitenland. De langere arbeidsweek zal óns in staat stellen goedkooper te produceeren en ■daardoor de hoofdzaak der huidige malaise, de onder-consumptie door gebrek aan koopkracht, te vernietigen. Onze artikelen zijjn te düuïf, het publiek kan ze niet koopen, vandaar de gippte malaise in het geheele land. Dit geldt niet alleen veor de prijzen der goederen, evenzeer veer de prijjzeti der dien sten. Door de steeds verdere opdrijving 'dér tarieven van spoor- en tramwegen, van post-, telegraalf en telefoon, is het gebruik dezer middelen van verkeer voor het publiek steeds bezwaarlijker geworden. In plaats van een reis naar een zaken- of familie-relatie schrijft ritten een brief. Men pfefrt ter wille der kosten de snelheid op, en ziet af van telegram of inter- locaal gesprek. In de plaats zijper inwon'ing laat men zijin correspondentie door eigen per soneel bezorgen. En terwijl de gemeenschap aan bovengenoemde verkeersmiddelen steeds meer gelden ten koste legt, wordt het gerief derzelve voor het publiek steeds geringer. Het is op grond van het bovenaangevoerde, dat onze Kamer Uwe Excellentie met den meesten aandrang in overweging geeft, om tot 'herstel der geschokte Nederlandsche Welvaart 'het initiatief te nemen to.t een zoodapige her ziening der Arbeidswet, dat deze niet langer een hinderpaal is, om tot de noodzakelijke verlaging der productiekosten in 'het bedrijfs leven hier te lande te geraken. BUITENLAND Via Parijs wordt uit Barcelona gemeïdjg 'dat de politie aldaar thans het geheim van den „Spaanschen schatgraver" heeft ontsluierd. Men kent het verhaal vajn den gevangene, die een zekere som als losprijp vraagt mpt de •mededeeling, dat hij: alles zal retourneeren. Ver scheidene Nederlanders hebben dergelijke epis tels ontvangen. De politie te Barcelona is tof de ontdekking gekomen, dat bij. de historie van den schat graver verscheidene personejn zijp. betrokken. Zij, heeft een geheele bende zwendelaars ge arresteerd, o.w. twee employé's van 't telegraaf kantoor te Barcelona. Dat deze zwendelarij op uitgebreide schaal gevoerd werd, moge hieruit blijden, dat onge veer 50.000 brieven per jaar naar alle deelen van Europa werden gezonden. Een uitgebreide staf secretarissen werkte aan deze enorme cor respondentie, welk „lager personeel" ook lange lijsten van namen en adressen bijhield. De arrestatie is het gevolg van een nieuwe activiteit van de Spaansche politie, door dicta tor Primo de Rivera daartoe aangezet. De 'hervatting van hst werk iw het Ruhrgebied „Petit Parisien" verneemt uit Berlijjn, dat de vertegenwoordiger van den Rijkskanselier von Maltzahn, bij een bezoek, dat hij gisteren aan den Franschen ambassadeur bracht, de Fransche regeering officieel verzocht in on derhandeling te treden met het Dudtsohé rijk over de kwestie der hervatting van' het werk in het Ruhrgebied. De toestand in het Duitsche rijk. Een rechtsradicale overrompeling van Küstrin Rijksweerminister GesSler heeft heden het volgende bevel aan de verschillende weerkreits commando's doen toekomen. „Teneinde verontrusting der bevolking r'.oo\ 'het verspreiden van ongecontroleerde berich ten te vermijden, beveel ik, dat over onlusten in het onbezette rijksgebied door de pers gee nerlei berichten behalve de officieele mededee- lingen der militaire bevelhebbers mogen wor den gepubliceerd." Aan deze verordening van dein rijksweer minister is het ook te danken, dat slechts een zeer kort officieel bericht wordt gepubliceerd over een Putsch, die hedenochtend in Küstriin Pommeren heeft plaats gehad. Het officieel© bericht zegt, dat nationaal- communistische benden hedenochtend Küstrin trachtten te overrompelen en, de slechts van een klein garnizoen voorziene oude stad bin nendrongen. Het gelukte den commandant van Küstrin', den leider der nationaal-communisten gevangen te nemen. Het rijksweergarpizoern, dat versterkingen uit garnizoenen in de omge ving kreeg, heeft opdracht de orde met krach tige' gebruikmaking van alle middelen te her stellen. Het schijnt dus, dat de Putsch dier nationaal- communisten een tee uwe beiniamiing blijk baar voor de nationaal -socialisten nog niet geheel onderdrukt is. Een brandstichtersbende onschadelijk gemaakt Dezer dagen zijn te Londen drie ledtin eener brandstichtersbende tot dwangarbeid en depor tatie voor zes, vijf en vier jaar veroordeeld. Men gelooft, dat de bende in de laatste drie jaar tenminste 300 branden in het Easten:j •heeft gesticht en een vijftigtal verzekerings maatschappijen voor tenminste 250.000 pd. st. heeft opgelicht. Men zoekt nog naar een aantal medeplichtigen. Sphbrweg ongeluk. Een personentrein komende ulit St. Omer, gaande naar Armentières is op een goederen trein gebotst bij: Laventie. Drie personen wer den gedood. Tengevolge van den dikken mist zijn de ;„Scythia" van de Cunardlijh en de „Cedric" van de White-Star-lijn, de eerste op de uit-, de tweede op de thuisreis, Zondagmorgen bij de Zuidkust van Ierland met elkaar in botsing gekomen. Beide kregen lichte averij:; de „Scy- thia" keerde voorzichtigheidshalve naar Liver- .pool terug. Bij de aanvaring in het Kanaal zijn vier leden der bemanning van den Deenschen schóe ner „La,urens" verdronken ma een aanvaring bij Deal. In dit bericht wordt nog melding gemaakt van averij aan het Fransche s.s. „Charboniftier". Ten gevolge van den dikken mist hebben jn het Kanaal verschillende ernstige aanvarin gen plaats gehad. Vooral Fransche schepen zijn hierbij het slachtoffer geworden. De Noor- sche stoomboot „Bil" is in aanvaring gekomen met de Grieksche stoomboot „Dassiles Desti- noius". Bieide schepen liepen-aanzienlijke averij op, en werden de haven van Dover binnenge bracht. De Britsche stoomboot „Mokta" liep op de hoogte van Dover op een andere Britsche stoomboot de „Florence", welke onmiddellijk zonk. Naar men gelooft, zijn daarbij, drie man verdronken. De Fransche stoomboot „Bérvillie" liep bij iCoverack op de kust. Na vlot gekomen te zijn, kwam zij in aanvaring met een onbekend stoom schip dat in den mist verdween. De „Berville" 'kon zwaarbeschadigd Falmouth bereiken. Een ander Fransch stoomschip, de „Bretomne" van dezelfde reeders als de „Berville" werd door een groot onbekend gebleven stoomschip ge ramd en ernstig beschadigd. D ebemanning van de „Bretoinne" werd gered en te Falmouth .aan wal gezet. Twee andere Fransche stoomschepen kwa men met elkaar in aanvaring in de buurt van Penzance, en liepen ernstige averij op. Het s.s. „Moorfowl" met passagiers van Fish .guard naar Cork, is Zondagmorgen bij de ha ven van Cork op de rotsen geloopen. Het schip 'kreeg ernstige averij'; de passagiers werden met de scheepsbooten gered. Het Duitsche s.s. „Gurfield" is1 bij kaap Cornwall gestrand; het kwam met eigen stoom weer vlot, doch strandde opnieuw en werd ten slottje Falmouth binnengesleept. Zooals men weet, werd dezer dagen in een BierlijPsch hotel een Amerikaansch echt paar van zijn juweelen ter waarde van verschei den ebillüoenen mark beroofd. Thans wordt 'draadloos geseind, dat als daderes gearres teerd is de Russische vorstin Fedora Soroc'ho- 'witsj,*die als internationale oplüchtster ontmas kerd is. Drie westelijke staten van Noord-Amerika zijn door een tornado geteisterd; wolkbreuken en overstroomingen hadden plaats. Negentien personen werden hierbij, in verschillende plaat sen gedood, terwijl de schade, aan de eigen dommen toegebracht, meer dap één milüoen dollar bedraagt. Te Counsel Bluffs werden door een wervel wind een winkel en twaalf 'huizen eenvoudig iomvergetrokken. Een zeer tragisch lot trof daarbij, een moeder met hare drie kindèrep. 'Met groot levensgevaar wisten zij uit een der omgewaaide huizen te ontsnappen, doch nau welijks op straat, werden alle vier gedood door een neervallenden boom. Een hevige brand volgde in vele steden op deze verwoestingen De brandweer werd echter ten zeerste in hare werkzaamheden bemoeilijkt door de overstroo- jning, idie zich over twee tot drie mijlen ver uitstrekte. Eveneens tragisch was te Louisville (Ne braska) 'het lot, dat een gezelschap van twaalf personen trof. Door een wolkbreuk stortte het huis, waarin zij zich bevonden, ineen, waar door allen onder het puin bedolven werden. In een Parijlsch hotel stierf aan angjna in den ouderdom van 56 jaar graaf Mattatjch. De graaf is bekend geworden, doordat hij 2- maal, in 1897 en in 1904 prinses-Louise von Coburg schaakte. De prinses moet, naar be weerd wordt, tegenwoordig bij;na zonder mid delen van bestaan in Parijs wonen. D.e laatste nachttreinen van Duitschland naar Oostenrijk brengen tal van vluchtelingen haar Weenien. Onder dezen bevinden zich niet alleen vreemdelingen, wien het leven vooral te Munchen te duur wordt, doch ook honder den, D.uitschers, die rooven en mooYden en een slaagsraken tusschen rijkstroepen ep com- munsiten vreezen. Honderden Duitschers hebben ook' de wijk .genomen naar Zwitserland en Tsjecho-Slo- wakijje. Postzegeldiefstal. Eenige maanden geleden werd uit een hou ten kast op het postkantoor te Batavia vo,or eenige duizenden guldens aan postzegels van lage waarde gestolen. De nasporingen der po litie hadden geen resultaat, totdat einde Aug. aan het hoofdpostkantoor te Weltevreden een goede slag werd geslagen. Een net gekleede /Inlander hiji droeg een gouden ring en een gouden armband-horloge kwam bij den kas sier en bood deze te koop aan... 10.000 post zegels van 2V2 cent! De kassier, onraad rui kende, waarschuwde den zaalwachter, die den Inlander aanhield en naar de herkomst der 'zegels vroeg. Een bepaald antwoord ontwijkend trachtte de inlander zich uit de voeten te' ma ken, waarop de zaalwachter hem aangreep. Een worsteling ontstond, waarin zich een Hol- 'landsch-sprekende Chinees mengde, die het 'voor den Inlander trachtte op te nemen, doch ,die, ziende, dat deze overmand werd, wegsloop en spoorloos verdween. Onmiddellijk werd de recherche gewaarschuwd, die den inlander in arrest stelde. Bij het voorloopig onderzoek ver klaarde de man, dat hij: de postzegels ontvan gen hacl van een Chinees, (vermoedelijk dezelf de, die het voor hem opgenomen had) iriet de pp dracht ze te verkoopen; voor de moeite was hem een rijksdaalder gegeven, het geldstuk had de man bij zijn arrestatie nog in de hand. Bij foiuilleering werd o.a- echter bij hem ge- avonden 'n hoeveelheid postzegels van apclere ^waarden, een kwitantie van gekocht goudgeld ■en een notitieboekje, bevattende een specifica tie van postzegels van verschillende waarden, benevens het adres van een Chipees ip de Be nedenstad. Een waardevolle arrestatie dusl Ui 6' UËLiiM UaviïKtK. ST. PANCRAS. Voor de Woensdag gedane aanbesteding van 'een woonhuis voor den heer Jan Wit, werd voor 't metselwerk ingeschreven door N. Nie: rop te St. Pancfas voor f 1249, Jb. Rut sen Zuid- 'scharwoude f 1329 en K. Termaat St. Pancras f 1220. Voor timmerwerk door P. Kooij; f 1590, De Bruin f1520, P, Booij, f1360. Jb. de Vries Zd.- Scharwoude f 1334 en J. Schram f 1295- JE timmerlieden zonder plaatsvermelaipg lallen te St. Pancras. Als bouwkundig opzichter is aangesteld den heer N. Kroonenburg St. Papcras. ST. PANCRAS. Het is een algemeen verschijnsel Dat als iemand dronken is Hij soms heele rare sprongen Maakt, en zich zelvep soms niet is. Onze klok wijst soms half negen Vijf uur aan de andre kant Tusschen al de wijzerplaten Zit geen enkel, kiiap verband. bi: Met bezorgdheid vraagt de vrofiw thans Krijg ik geen ruzie met mijn man? Want als ik soms denk 't is middag Grijpt mijn man de koffiekan. Velenzullen dan ook denkietn Dat ons kerkklok dronken is En als hij ooit nog eens mocht drinken Dat het dan maar Ranja is. ST. PANCRAS. Die verspreide S.D.A.P. alhier heeft een com- missie- benoemd bestaande uit de heeren A- Boibeldijk, C. Gutkèr, K. Lek, om hun raatis- vertegenwoordiger in gemeepteziaken vain a.- vies te dienen. Uitslag Verkoopingen. gehouden door Johann W. C. Kropn, notaris K| Zuidscharwoude, op Dinsdag- 2 October 192o- j 's namiddags 2 uur (zomertijd) in het cafe j Marktzicht te Broek op Langendijk. Onder Broek op Langendijk. 1. Een renteniershuis met Boet en Erf, aaal fde oostzijde van de straat. Kooper P. Slot voorl J 5361, 2. Een Huis, Boet en Erf, aan de oostzij J "van de straat, in huur bij Jn. Balder Cz. Kee per A. Balder Jbz. voor 11750. 3. De Lange Akker, aan de Troffeert nab'j /den Oosterdijk, laatst in huur bij O. Koedijk ,bz. (5). Kooper 0!. Koedijk Oz. voop f 64 P

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2