lil UNGEDIJKER COMBAHT. DOHOEHDAG 4 OCTOBER. Pweeda Blad) Bezoekt de 8 October Feesten te Alkmaar. Beziet de Etalages en bezoekt de winkels [van de' in dit blad adverteerende firma's. - dienstbode of werkster Orgelles, Drinkt uitsluitend BAKKER's Koffie en Thee. Leeren Jassen j Fa. VALK, Houttil Restaurant d$a geheelen dag. mr v. mm-- Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Hedenmiddag was bet Flonalia -teWbooostel - ling voor de .kinderen der Opetnb. school te Noordscharwoude. 't Is iets inieuws, dat kbn >n aam alles metken, doch wij. meenen wel geconstateerd te hebben, dat er animo bestaat voor Flora's kinderen. Men staat er eenig's- vreemd tegenover en zooals met alles, jnoet er leergeld betaald worden. Een volgend jaar ;hopen wij! beter voor den dag te komen. Men beschouw® het nu als si proeve De heer Groen, de organisator, had een 3-tal prijzen beschikbaar gesteld: een bouquet prach tige dahlia's met vaas, een adianthum en een onbekende plant (althans voor sdhr. dezes). De heer Keizer, uitg. ,,N'. L. Crt." een boek werk!, door een ander tweetal personen, de NN's, een 5-tal prijsjes. Een 70-tal 'door de kinderen1 opgekweekte plantjes werden' tentoongesteld. Er waren heele mooie exemplaren bij,. Ook hadden verschillende personen planten t eigen kamer ter opluistering ingezonden. Naar schatting hebben een 40-tal volwasse- ,n deze tentoonstelling -op -kleine -schaal be- zocht. De jury deed de volgehde uitspraak: le prijs Henk Leurink, 2e pr. Nelly Kos telijk, 3e pr. Trien Kpoij, 4e prijs Maart je van Die, 5e prijts Guurtje Kliffen, 6e prijs Hannie Bos', 7e prijs Ali Pranger, 8e prijs Klaartje Peijs, 9e prijs Johan Vlug. ZUIDSCHARWOUDE. A.s. Zaterdag wordt hier in een der lokalen van'de openbare school de tentoonstelling ge houden van de planten, gekweekt door de schoolkinderen, onder leiding van den heer Groen van de bloemisterij; ,,E>e Dahlia" te St. Pancras. Zaterdagmorgen om half 8 kunnen tie schoolkinderen beginnen met de gekweekte plantjes in school te brengen, terwijl om half el fde ten toonstelling voor 'het publiek wordt opengesteld. Ter opluistering kan het pubhek pok bloemen en planten inzenden, wat op hop- gen prijs zal worden gesteld. Van 4 5 uur kunnen de kinderen ,de tentoonstelling bezoe ken kosteloos, terwijl duderen 10 cent entree betalen. In dien tijd worden de prijzen uitge- reikt, van welke er reeds een vrijt groot aantal beschikbaar zijn gesteld. Meerdere worden, dat spreekt vanzelf, gaarne in dank aanvaard? Er wordt gehoopt op gropte belangstelling. ZUIDSCHARWOUDE. De melkprijs is hier met 1 oent per L. ver- NIEUWSTIJDINGEN. Diefstal e,n geweldpleging. Een brutale diefstal is in den nadht van Zondag op Maandag in de „C.mema Royai in den Nieuwendijk 'te Amsterdam gepleegd. Nadat de Zondagavond-voorstelling om streeks 11 uur was afgeloopen, kwam om kwart wer elvende nachtwacht om bet_ gehouw.^ e sluiten, en, zooals gewoonlijk, verder den g heelen nacht toezicht te houden. Om half twaalf deed de man zijn eersten •ndgang, alles1 werd in orde bevonden, van onraad geen spoor. Bij. een volgenden rondgajng echter, om streeks half twee, in een van de donkere zij'gap- 'gen, werd de man verrast door drie kerels, die, vóórdat hij zich met zijn revolver verweren kop', hem een jas tover het hoofd gooiden, hem bonden en op den grolnd legden met de bedrei ging hem te zullen dooden indien hij om hulp 'riep. B Het drietal, dat blijkbaar in het bioscoop theater den weg wist, kon daarop rustig zijn slag slaan. Een brandkast, die in het kantoor in een kast stond verborgen, werd te voorschijn gehaald, en de mannen, die blijkbaar met der- gelijken arbeid vertrouwd waren, konden in i het gnoote gebouw zagen en hameren, zonder j dat iemand iets bespeurde. De stalen kast werd opengezaagd, het geld, ongeveer f5000, waar- onder de recette van Zaterdag en Zondag, werd meegenomen. Daarop werd de gebonden nadhtwacht op de plaats, waar eens de brand kast stond, neergelegd, de kast werd gesloten .en het nobele trio vertrok. Gistermorgen, toen de eerste werkvrouw in het bioscoop-theater verscheen, vond zij den nachtwaker in de kast geborgen, de openge- zaagde brandkast stond ip het kantoor. Begrijpende wat er gebeurd was, waarschuw de ze onmiddellijk de politie en den direc teur van de bioscoop. Uit hetgeen de overrompelde nachtwacht heeft medegedeeld, heeft men over de daders niets kunnen vaststellein. Het feit dat de man nen met den toes rand in het gebouw zoo goed top jde hoogte waren, doet echter wel het ver moeden ontstaan, dat men hier met vroeger personeel te doen heeft. De recherche heeft intusschen de zaak' in handen genomen; uit het feit, dat sporein van inbraak niet zijn gevonden, maakt menl op dat de drie daders zich na afloop van de voorstel ling hebben laten insluiten. Als merkwaardigheid mag worden vermeld, dat Zondagavond, na afloop van de voorstel ling ,toen de directeur van de Cinema 'het the ater binnentrad en de nachtwaker daarvan niets .bemerkte, deze hem waarschuwde dat ook vreemde persönen' zich zoo wel in het theater konden ophouden, zonder gehoord te worden. (Reeds denzelfden avond is dit dus het geval geweest. De verlaging van salarissen. De regeering schrijft aan de Centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte naarszaken, in verband met bet door haar uit gebracht advies inzake de intrekking van arti kel 40 van het Bezoldigingsbesluit, dat zij zoo wel juridisch als moreel bevoegd is over te gaan tot intrekking van genoemd artikel. Wat de juridische zijde betreft, acht de re geering het niet voor betwisting vatbaar, dat zij de bevoegdheid zou hebben artikel 40 op (dezelfde wijze, waarop het is tot stand geko men, weder in te trekken. Overigens kan zij de meening van uwe commissie, dat de ambte naar, in dienst getreden of bevorderd op eene bepaalde wedde met vastgestelde weddevoor- uitzichten, zelfs afgezien van artikel 40, recht heeft op deze wedde en deze vooruitzichten en' dat deze hem niet eenzijdig kunnen worden afgenomen, niet onderschrijven. Nod gaarge- laten, 'dat deze meening het karakter van de verhouding tusschen overheid en ambtenaar in hét algemeen miskent, is zij: in strijd met art. 63 der Grondwet, luidende: De Koning heeft het opperbestuur van de algemeene geldmidde len Hij regelt de bezoldiging van alle colle- giën en ambtenaren, die uit 's rijks kas wor- den betaald Opgemerkt ziji nog, Idat het feit, dat men bij salarisherziening ten gunste der betrokke nen de z.g. „verkregen rechten" van individu- eele personeel pleegt te ontzien, geen rechts regel schept, en zeker ook geen precedent ten aanzien van algemeene salaris-verlagingen. Ware 'het hier verkondigde niet juist, dan zou de laatste wijziging van artikel 40 óf zinledig óf ongeoorloofd moeten worden geacht, aan gezien die wijziging juist bedoelde het aantas ten van verkregen rechten mogelijk te maken. Het is niet juist, dat de salarissen tot sluit post van de begrooting worden gemaakt noch dat een rechtstreeks verband is gelegd tus schen een tekort op de Staatsbegrooting in het algemeen en het peil der salarissen. Slechts is met cijfers aangetoond, dat de tegenwoordi ge toestand van 's lands financiën bewijst, dat (het tegenwoordig salarispeil economisch niet te handhaven is, hetgeen o.a. blij|kt uit het feit, dat thans ook na gebruikmaking van alle an dere middelen, het tekort op de Staatsbegroo ting niet kan worden overbrug*} zonder aan tasting van 'het peil der salarissen. Ook na kennisneming van het advies der centrale commissie blijft de regeering daarom de noodvzakelijkheid gevoelen van intrekking yan artikel 40 van 't Bezoldigingsbesluit en van Verlaging .van de salarissen van het Rijksperso neel. Zij acht het noodzakelijk het vraagstuk van Ide salarieerüng van het personeel' in zijn geheel te onderzoeken, doch meent op.de re sultaten van dat onderzoek' niet kan worden gewacht. In afwachting daarvan acht zij voor 1924 een algemeene salarisverlaging van 10 pet. {noodzakelijk. Deze algemeene verlaging al dus de regeering wordt door^le^dal'ing van de kosten van levensonderhoud'voldoende ge motiveerd. De postdhèque en girodienst. Het „Hd.bl." verneemt, dat de afrekenings- staten van verschillende postkantoren, ook van enkele groote, bij de centralisatie van den Postchèque en Girodienst, toegezonden aan het Centrale kantoor in Den Haag ernstige fouten behelsden. Op die staten stonden in twee ko lommen de saldicijfers der rekeninghouders ipield achter hun gironummers. Achteraf is ge bleken, dat tal van saldicijfers niet achter het juiste gironummer zijn gekomen, maar achter een hóoger of lager staand. Het laat zich be grijpen, dat dientengevolge vergissingen onver mijdelijk waren' en de verwarring werd vergroot 'Het verzoek aan1 de rekeninghouders (en niet meer aan de postkantoren) Zaterdag vermeld, Om mededeeling te doen van hun saldo per 21 Augustus 1923 volgens de laatste rechtstreek- van het postkantoor ontvangen opgaven, dient ningsstaten te achterhalen, nu klaarblijkelijk' om alle fouten in de afreke- De directie der Ned. Spoorwegen heeft be sloten, zoolang de achterstand bij den post chèque en girodienst aanhoudt, geen bedragen door tussdhenkomst van dien dienst te verre nen. Weigerachtige belastingbetalers. Te Zaandijk zouden heden twee executoriale xverkoopingen plaats hebben, welke ook verre buiten die gemeente belangstelling trekken. Want ze zijn niet het gewone gevolg van ipci- denteele wanbetaling van belastingen of niet tegen delging van «enigerlei aledaagsche sdhuld. Neen, 'hun oorzaak schuit in' het geor ganiseerd verzet van een gansche-groep indus- trieelen tegen de door den Zaandijkschan ge meenteraad ingestelde zakelijke bedrijfsbelas ting, vastgesteld op 21 gld. per jaar, te betalen door den industriëel voor eiken werkman, dien hij in zijn dienst heeft. Men acht de heffing van deze belasting geheel overbodig, maar in elk geval het gevorderde bedrag van f 12 per man aanzienlijk te 'hoog. De aangeslagen indu- strieelen weigeren desweg allen, op één arbei- dersoooperatie na, te betalen, terwijl B- en W. met Ide wet in de hand de belasting zullen in vorderen. Met het onvermijdelijke gevolg1, dat de deurwaarder reeds bij: eenigé weigeraars verschenen is en de ziaa'k nu op de spits gedre ven wordt. Zoo stonden voor heden op het pro gramma executoriale verkooping biji de Zaan- 'landsche cacaofabriek, welke f 1400 belasting schuld heeft, en bijl de firma S. Bakker Jzn. Die eerste zou plaats hebben des morgens om 10, ide tweede vanmiddag om 2 uur. Ondertus- schen gaat de gemeente voort aanslagbiljet ten in de zakelijke bedrijfsbelasting en dwang bevelen uit te reiken. (De Crt.) Vliegmngevalllen. Men meldt uit Meppel: Een vliegtuig kwam uit Zuidelijke richting 'zeer laag over onze stad gevlogen. Uit de ge- heele beweging bon men opmaken dat er iets niet in orde was en dat naar een landingsplaats gezocht werd. Eindelijk streek het toestel neder op een ten oosten 'der stad gelegen weiland, on der Esinge, waar het eerst in een sloot terecht kwam en daarna tegen een boom botste, waar door een der schroefbladen werd verbrijzeld en heel wat schade aan dek en stangen werd aangericht. De inzittenden', twee Deensche luitenants, Larsen en Botvest, die een nieuw Fokkervlieg- luig van Amsterdam naar Kopenhagen zouden brengen, kregen geen persoonlijke ongelukken. Bij informatie bleek ons, dat de vliegers door den laaghangenden mist zich niet meer kon den oriënteeren en daarom trachtten te dalen, wat echter niet vlot ging. Dé ontredderde vliegmachine is onder be waking gesteld op het erf van dep. nabijjwopep- den landbouwer Werkhorst. Honderden en honderden nieuwsgierigen kwamen binnen korten tijjd van alle kanten opdagen. Een vliegtuig van de DuitsChe Luchtpost, bemand met twee personen, op weg van Ham burg naar Amsterdam, moest Zaterdagnamid dag, wegens een defect aan de magneet, een noodlanding maken in de nabijheid van1 de bad inrichting aan de Eem te Baarn. Na reparatie kon het vliegtuig Zondagmid dag onder groote belangstelling van het pu bliek opstijgen en de reis naar Amsterdam voortzetten. (De Crt.) Omtrent den doodslag van den 14-jarigen Die Z. te Velzeroord, (niet te Zandvoort, zopals werd gemeld) wordt nog medegedeeld, dat de jongens oneenigheid haddep om een meisje. De verslagene liep wel eens met een meisje uit de straat van Bi, wat deze niet verdragen kbn. Dinsdagavond hadden zij ook al ruzie gehad. Vrijdagavond kwam De Z. weer te Vel- .zeroord, fig ontmoette B., en toen het daarop tot woorden kwam, gaf De Z. den ander een klap in het gezicht. Daarop werd Bi. zoo boos, ,dat 'hij zijn mes trok en De Z. stak, met het bekende noodlottige gevolg. Om met Kersttijd in dienst te trs- dsn wordt gevraagd een Jan Hendrik Wagenaar, Broek op Ungendijk. (Harmonium), desverlangd te Langedqk. zich schriftelijk of mondeling te ver- j veegen bg D. LANGHRIJS, Kaarsen- j makerseraebt C 1, Alkmaar. Motorrijders Wij leveren voor 32,50 - 35,— - 37,50 met prima wollen voering. Spaander Co. bij de Waag. i Lunchroom en Banketbakkerij. Gelegenheid tot dineeren 5—8 uur. IBruinmerk met loodje Roodmerk Blauwmerb Baarsmerk Groenmerk Bruinmerk Groenmerk Bk uw merk Zwartmekk 1 per pond f 1.10 - 0^90 -f 0.85 £0.80 (IHfjO ons ®-40 gp*? f Roodmerk »- o S> Specialiteit in fijns Dessert-Iteffie en Afternoon-Tea. Eerste Alkmaarsche Électr. Koffiebranderij en 1 heelianuei, G. BAKKER Ezn. Achterdam 22-27-28. Alkmaar. rel ,nt®r» 730

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3