leurten.g Hisuuie LaoeeüïHer cour^m (Me ra» De ware sehuSdïge li betreft, voor he\ oemde maatregel^ oodzakelijlklheid eri over de veilingen® chtig aam de hierjv de ;hajnd zullen indel moet dan de e in deze sorteering erszijjde opgemerst tpe over gaan - regelen, het m0g, nmg van een bep- a.de uien,, die 0p lesorteerd voor dat maken, waardpor rkregen. ers is het mogelijk re sorteering te inte ie hoogere pi-ijis di> moeten ook den k ils belooning voor etere zorg, die hij ste gelegd. Onder plidhting tot inv0. ling voor de veilb x>rdeel opleveren. >p deze wijlze mog stand te brengen :nstaande regeling welke niet aldus rscheiding noodzak she markt, verd hiertegenover :iale merk overbq l verband met de ït veiling aangevp, >rpen regeling mo het reeds eerder een veililrigsmerk t n koopmatï'geen ai ilden kan. nheid werd nog ;en. De Voorzitter; ;t hoofddoel der bij ststellmg ©ener sor ereikt; hij bracht de aanwezige hi. die zoo bereidw uitnoodiging gehoo it deze bespreking en om den uienhai iden; hierpa werd SJDOEEST ifdagentschap van )udkarspel. r 1923. 6664 1891 5895 7938 j 12143 15625 185! 8561 9884 10506: 183 11506 11587 i 40. SCHARWOUDE. 4 uur Ds. J. Gilleba f.-SCHARWOUDE J. Staal 'UIDSCHARW01 ).s. J. J. van Meurs L. OP LANGEND 1 Preeklezen. is 7 uur Ds. Veltnu R. OP LANGEND Ds- A. de Jong. R. OP LANGEND L. Nam. 2.30 Ds E OP LANGENDIJK Ds. R. W de ST. PANCRAS. Ds. J. P. Buiskool Ds. J P Buiskool [NT PANCRAS. eeklezen, 2-30 tun 1UGO WAARD- Femihout van St. sdingen. [GENDIJK. Zaterdag 6 October 1923. OE UITKIJK j>e Franschen beseffen wel, dat ze in de kaart gekeken zijn. „Weliswaar," zoo beschreef een tfollandsch correspondent de stemming te Parijs na de opheffing van het lijdelijk verzet der Duit- schers in het Roergebied, „weliswaar zou het niet makkelijk zijn -in dit geval (wanneer Duitschland uietenviel) de vergoeding los te krijgen, maar piankrijk's veiligheid ware er mee verzekerd." Men voelt het, dis is geen bij voorbaat aanvaarden van een onvermijdelijkheid. De Fransche hoop spreekt er zich in uit, Het is eene hoop niet van gisteren 0f vandaag, maar eene, die de Fransche politiek sinds jaren beheerscht heeft, maar zich onom- wondener uitspreekt, nu zij haar vervulling nabij gelooft. „Twee volkswillen stootten op elkaar", roo verklaarde dezelfde correspondent, die ge hoon is niet veel meer dan de Fransche opinies en gevoelens weef te geven. „Dat de Fransche het 0p den duur kan afleggen, kan voor menig Fransch man niet twijfelachtig zijn. Dies bijt hij de tanden op elkaar; zich daartegen schrap zettend, klampt hij zich vast aan wat hem tegen de Duitschers wapen en afweer is: het vredesverdrag. Naarmate hij van de hopeloosheid van den weerstand, die soms aanval wordt, sterker doordrongen raakt, speelt hij koppiger de rechten uit, hem te Ver sailles tegen Duitschland in handen gegeven, er home van wat wil. Dat deze houding tegen oeco- nomische wetten ingaat, deert hem in dien strijd om het eigen nationale leven evenmin als zorg voor het lot van Europa hem daarvan kan afhou den. Een zoo geweldige worsteling, waarlijk niet van vandaag of gisteren, kan niet met den gewo nen maatstaf van gelijk of ongelijk gemeten wor den." Het is een verdediging en een, die als zoo danig volkomen te aanvaarden is. Alleen ze had eerder moeten komen. Want dit is het niet zoo zeer ,wat we den Franschen kwalijk nemen, dat ze, door het sterkere Duitschland overvleugeld, den strijd om zich staande te houden met uiterste krachtsinspanning en onverzettelijke onverzoenlijk heid voeren, maar dit, dat ze nooit de beteekenis van den strijd hebben willen erkennen en door de leugenachtige voorstelling als ging het om het recht en om de beschaving of tenminste tegen de Duitsche poging tot wereldoverheersching, de geheele wereld hebben meegesleept in den strijd om hun behoud. „Twee volkswillen botsen tegen elkaar." Men kan het nog duidelijker en juister zeggen. De Fransche wil botst tegen de ijzeren logica der wereldgebeurtenissen en natuurwetten, die het talrijker, levenskrachtiger volk onafwend baar in de plaats dringt van het zwakkere. En dat geeft aan den Franschen strijd ondanks de aanvankelijke overwinning de tragische beteekenis Want geen Roerbezetting en geen vredesverdrag van Versailles kunnen het noodlot van Frankrijk awfenden ,dat het zich nu of over een eeuw ge wonnen zal moeten geven aan den sterkere, die het van zijn plaats dringt als eerste op het vas- teland van Europa. Het was reeds van zijn plaats gedrongen. Met behulp van zijn talrijke bondge- nooten heeft het die plaats weten te heroveren ten koste van Duitschland's bloei niet alleen, maar van den natuurlijken groei van het leven. Maar zal het die plaats kunnen behouden? 's Levens groei laat zich slechts tijdelijk verwringen. Be ginnen de Franschen het te begrijpen? In hun hart zeker wel. „Dat de Fransche het op den duur kan afleggen, kan voor menig Franschman niet twijfelachtig zijn", schrijft de Franschgezinde Hollander. Maar hun trots verbiedt het de conse- qenties ervan te aanvaarden. En met het w?apeh van het vredesverdrag en van de huidige Duitsche machteloosheid in handen trachten ze den na tuurlijken groei van het leven steeds meer te ver wringen. Het wreekt zich, het moet zich wreken. Europa ondervindt het nu al. De' verwringing van den levensgroei kan alleen geschieden ten koste van dat leven zeiven. De ellende, waarin we ver zonken raakten, bewijst het opnieuw. De vernie tiging van Duitschland's bloei, de moedwillige ver minking van een der eerste levenskrachten van het Europeesche geheel heeft haar funeste gevoL- gen geopenbaard. Engeland heeft het begrepen, maar durft de consequentie van deze erkenning niet aanvaarden. En machteloos vleit het zich met de dwaze hoop, dat, nu het lijdelijk verzet van Duitschland gebroken en Duitschland totaal uitge put is, de regeling der schadevergoedingskwestia dat wil dus zeggen het betalen door Duitschland, dat Frankrijk eischt, gemakkelijker gaan zal. Frankrijk weet beter „Frankrijk's veiligheid ware er mee verzekerd." Dat is het, waarop Frankrijk wacht. Poincaré is niet zoo stompzinnig, dat hij ERICHTEN R GROENTEMAi i. >ol 5.50—10.20, 2e rooide kool 2.- 2.80,. 165600 kg slaboonen 15.20-; -6.70, drieling-11 Het meisje, dat naast den haard zat, was nog zieer jong. Haar vol, bruin haar was sier lijk om het fraaie gevormde 'hoofd gelegd. Zij 'had groote ernstige oogen en een lieftallige 'uitdrukking op haar gelaat. Haar metgezel kon eveneens uit de tropen afkomstig zijln. De bruine kleur van zijn mager', krachtig gelaat, zijn breede kaken en de trot- >che wijze, waarop hij zijn hoofd droeg, duid- iflen hem aan, als den man, die zélf zij|ri weg [heeft gebaand door het leven. Je weet niet, 'hoe dankbaar ik ben, dat 5e weer thuis bent, Frank, zei het meisje. Ik ben slechts een pleegdochter maar ik hield van je vader, of ik hem na verwant was. Het smartte mij zoo, hem naar je te hooren vragen, ■jn zijn ijlen vergetend, dat er „in twaalf jaren was gebeurd. De jonge man zat voorover gebogen. Slechts een pleegdochter, Elsie? zei hij- Je beint hem meer geweest dan ik. O, 'theeft me niet ver bitterd; maar een zoon, wiens vader hem vloek- 1en het hem alleen overliet een valsche be schuldiging te bestrijden; een zoon, die gevan genisstraf onderging op een valsche aanklacht en zijin 'huis niet weerzag voor zijn's vaders dood, kan moeilijk de liefde voor hem gevoe len, die jij hem toedraagt. Elsie Venmer's oogen vulden zich met tranen. - Ik begrijp idat niet, Frank. Voormij was hij altijd vriendelijk'. Ik' gelbof, dat hij je bet- had in zijn hart, maar je weet hoe streng hij 'was en hoe trotsch op zijn naam. Misschien wat te bezorgd voor de meening van anderen <m wat te vlug met veroordeelen. Maar als je de moeite had gezien, die hij' zich getroostte om je te vinden en den schok dien het hem gaf, te hooren, dat je dood was. Als hij ge weten had, dat het berichtvalsch was en ais hij' je had kunnen terugbrengen, zou zijn Jeven anders geweest zijn. - Misschien zon ik' niet zijn teruggekomen. nut begrijpen zou, dat de Fransche politiek zich ook aan Frankrijk zelf wreken moet en dat hij, deh Duitschen haat nieuw leven inblazende en den Duitsclien volkswil versterkend, een nieuwe episode in de geweldige worsteling voorbereidt, die voor Frankrijk verschrikkelijk moet worden. Maar juist daarom ziet hij maar één uitweg, Duitschland's verzwakking moet Duitschland's vernietiging wor den. En de eerste stap daartoe is de oplossing van het Duitsche rijk in machtelooze deelen. Het heet, dat ae spoorwegarbeiders, die zich na de opheffing van het lijdelijk verzet opnieuw dij de Fransche overheid om werk aanmelden, ook een stuk ter teekening wordt voorgelegd, waarin zij zich voorstanders van een onafhankelijke Rijn- landsche republiek erkennen. De manier is vrij naïef. Niet door dergelijke verklaringen is Duitschland uiteen te rukken. Het zijn de ellende tn de wanhoop en de verbitterde werderkeerige verwijten, daaruit ontstaan, die hun werk moeten doen. De Berlijnsche regeering heeft de voorzichtig heid gehad na de opheffing van het lijdelijk ver zet, het land onder dictatuur te zetten, ten einde elke poging va» rechts of links tot een actie on mogelijk te maken. Maar vanuit Beieren, waar de regeering een dictator aanstelde, wiens afkeer van Berlijn en neiging tot afscheiding van Beie ren al eerder aanleiding tot botsingen gaven en die nu al met 's rijks dictator overhoop ligt, blijft het gevaar voor de Duitsche eenheid dreigen. En in het Rijnland kunnen zoowel de separatisten die in het troebel water van de ontgoocheling der bewoners van het bezette gebied trachten te visschen, als de communisten ,den boel op stelten zetten. „Frankrijk's veiligheid ware er mee ver- zeekrd. En dat blijft tenslotte het allergrootste gevaar. Het bedreigt Frankrijk niet alleen. De discus sies in de Volkenbondsvergaderingen hebben be wezen, hoe Frankrijk aan dit streven van beveili ging tegen een gevaar, dat het, zoo al niet zelf oproept, dan toch door zijn politiek vergroot en acuut maakt, feitelijk de geheele Europeesche po litiek wil dienstbaar maken. Want zijn drijven naar het stond komen van een algemeen waarborg- verdrag, waarin partiëele wijaarborgverdragen als het ware zijn opgenomen, is niets anders, dan de bedoeling zich voor het geval van botsingen in de toekomst, die zijn onverzoenlijke heerschzucl^ voorbereidt, bij voorbaat weer den steun der we reld te verzekeren. Maar Europa wordt ermee blootgesteld aan de voortdurende bedreiging met een nieuwen oorlog. Het is alleen het zich neerleggen van Frank rijk bij den onvermijdelijken gang der gebeurte nissen en de natuurlijke consequenties dier ver houdingen, die nu en later uitkomst kunnen bren gen. Maar daaraan zijn noch Frankrijk noch an deren toe. De oorlog, die den vrede brengen zou heeft het imperialisme tot afzichtelijke afmetingen doen aangroeien. Frankrijk gaat er zich niet al leen aan te buiten. Het Italiaansch-Grieksch ge schil, door den Gezantschapsraad beëindigd door 4e zonderlinge veroordeeling van Griekenland tot een boete van 50 millioen hire, heeft het wel anders getoond. En zelfs Spanje voelt aanvech tingen. Het is goed dat we dit begrijpen. Het ging niet om recht en beschaving. De Fransche erkentenis heeft het duidelijk genoeg verklaard. Waarom he twel ging, beginnen we nu ook zoo langzamerhand in te zien. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Onder leiding van de heeren K. Wassenaar, tevens hoofd, en W. Balk zullien de lessen aam den Wihtertuinbouwciirsus 'a.s. Woensdag aan vangen. 16 deelnemers zullen dit onderwijs vol gen. OU DORP. Ook in deze gemeente is een Schaak- en Damclub opgericht. Des Woensdagsavonds zal gespeeld worden in 't vereenigimgslokaal. De contributie zal 15 ets. per week bedragen. ALKMAAR. „Hofplein". D!e vereeniging „Hofplein" maakt zich op om op Maandag 8 October, ter gelegenheid van de 350ste 'herdenking van ALkhiaar's Opt- zet en het bezoek der Koninklijke familie, een gnootsch feest te honden. Men heeft reeds de noodige voorbereidingen getroffen voor het leggen van oen 600 vier kante M. groote nieuwe dansvloer. Op het mid den hiervan zal een muziektent opgesteld wor den. Volgens een in 'dit nummer voorkomende ad- Het meisje lachte droevig. Je kon niet wieten, dat je onschuld was bewezen en je vader je zocht. Je was in Zuid- Afrika, vertelde James me. Jijt hebt me daarvan niets verteld De jonge man staarde in het vuur. Mijin neef zal je 'dat alles verteld hebben', daaraan twijfel ik niet. Hij weet er bijna even veel van als ilé, voegde hij) er met een glim lach bij. Hij, heeft me weinig verteld, het was Zuid-Afrika, nietwaar? Een poos aato de Kaap, een tijd in Canada en de rest in Londen. Het was toeval, dat James je nog bijtijds vond, om je vader in zijp laatste oogenblikktep te kunnen zien. Hij verborg den bitteren trek', die op zijn gezicht kwam. Het was zeker toevallig, zei hij]. Maar James vindt altijd alles op den juisten tijd. Geluk ongetwijfeld. Elsie keek hem ontsteld aan. Ik hoor je niet graag zoo spreken. Het doet me denken... Er i.s een portret van je boven, zooals je er uitzag, toen je wegging. Ik heb' er dikwijls naar gekeken sinds je weer thuis bent. En lijkt hét nog? ja... en neen. Het portret heeft een zach tere uitdrukking. Gelijkenis ja; maar je zoudt niet verwachten, dat die knaap van 18 jaar zou opgroeien tot een man, zoo vol zelf vertrouwen en zoo weinig zacht in zijp oordeel over anderen. En wanPeer je spreekt als nu lijk je harder en ruwer dan ooit. Hij bloosde. Dat is het leven, antwoordde hij. Een ver wende hond zal sterk en ruw worden, als hij! op straat wordt gezet om voor zijp voedsel te vedhten. Ik denk, dat het de worsteling is, die je zoo heeft gemaakt. De jonge map stopd op. vertentie zal dapk zij; de welwillende be schikking van B:. en W. reeds vanaf Zater dag 6 October gelegenheid zijjn, zich hier te amuseeren. Een klein entree zal worden gebevep tot bestrijding der natuurlijk zeer 'hooge k'ostep. Spori en Wedstrijden. D. T. S. Volgens het bondsprogramma staan voor morgen weer eenige mooie wedstrijden op het programma. D.T.S. 1 speelt op eigen terrein tegen Koedijk 1, een geheel vreemde tegen stander, die echter verleden jaar eenige wed strijden tegen D.T.S. 2 heeft gespeeld. Onge twijfeld zal D.T.S. stevig moeten aanpakken om de puntjes thuis te houden, wapt de Koe- dijkers zijn lang niet voor de poes. Deze wed strijd zal geleid worden doo^r den heer Prins, een békende op het D.T.S.-terreip. D.T.S, 3. speelt te HeerHugöwaard tegen' D. T.V. 3. Na de schitterende overwinning vap verleden week op D.T.V. 2, vertrouwen we, dat de D.T.S.ers ook deze week zullen overwinnen, hoewel ze op hevige tegenstand kunnep reke nen. D.T.S. 2 speelt, in verband met de weinige wedstrijden, die ze jieeft te spelen, geen bonds wedstrijd, wat dezen winter wel eens1 meer ge beuren zal. Waarschijnlijk wordt echter een vriendschappelijke wedstrijd ingelascht. We ho pen dan ook Zondag a.s. het Tweede te zien spelen. Zondag 14 October speelt Holland 1 tegen [D.T.S. 1. welke wedstrijd wel op het D.T.S'.r terrein gespeeld zal moeten worden. Ook het Weede speelt thuis en wel tegen D.T.V. 1. Voor het derde is geen wedstrijd vastgesteld. BINNENLAND De salarisverlaging. De Minister van Financiën heeft aan een me dewerker van het „Vad." zijn meening gezegd in zake de salarisverlaging. Volgens Z. E. heeft de ambtenaar minder van den algemeenen financieelen druk te lijden dan welke andere salaris- en inko mentrekker ook. Immers het nationale inkomen daalde tusschen 1922 en 1923 met een milliard twee honderd millioen. De ambtenaarsstand maakt ongeveer 1/12 van de bevolking uit. Hij zou dus gelijk omgeslagen, 100 millioen inkomen minder moeten hebben. In werkelijkheid deelt de amb tenaar maar voor 35 tot 40 millioen in den natio- len achteruitgang. Verder werd medegedeeld, dat de minister bij de tweede tienpercentsverlaging wel degelijk van plan is individueel te werk te gaan en den last naar draagkracht, en dus ongelijk te verdeelen. Te laat is, volgens Z. E. ingegrepen en daarom moet nu dadelijk krachtig worden gehandeld. De tijd ontbrak voor het opmaken van een verdeeling als Z. E. voor de toekomst overweegt. Artikel 40 van het bezoldigingsbesluit. Oud-minister Jhr. Mr. de Geer schijft in de „Nederlander" over artikel 40 van het Bezoldi gingsbesluit:. Artikel 40 van het bezoldigingsbesluit van 1920 spreekt de mogelijkheid uit van een algemeene verlaging der salarissen, behoudens handhaving van de wedden die eenmaal zijn toegekend. Intrekking van dit artikel beteekent, dat deze garantie bij toekomstige salaristoekenningen (in begrepen periodieke verhoogingen) niet meer verleend wordt ,maar zij maakt op zich zelve niet ongedaan de garantie die eenmaal verleend is. Wil men ook die laatste ongedaan maken, dan moet men bepalen: het artikel wordt ondersteld nooit bestaan te hebben. M.a.w. dan moet men het artikel intrekken met terugwerkende kracht. Dit laatste nu kan alleen bij de wet, omdat het een afwijking vormt van artikel 40 der wet, houdende, algemeene bepalingen. In 1922 werd het artikel zonder terugwerkende kracht ingetrokken, en duidelijkheidshalve in het nieuwe artikel uitgesproken wat derhalve ook zon der uitdrukkelijke uitspraak rechtsgeldig zou zijn geweest. Tegen dit betoog heb ik ergens aangevoerd gezien: „De redeneering dat de wet alleen verbindende kracht heeft voor de toekomst gaat ten deze niet op. Want het is niet de bedoeling, dat de even- tueele salarisvermindering ook terugwerkende kracht zal hebben voor het verleden. Van den da tum af dat de nieuwe regeling in werking treedt, vangt die salarisvermindering aan." Deze critiek berust uiteraard op misverstand. Je ziet wel, dat ik goed deed, niet terug te komen, voor James me vond. Ik zo,u niet op mijn plaats geweest zijn. O neen, 'dat meende ik niet. Ep Elsie stak 'hem de hand toe. Hijl nam ze aam en de uitdrukking op zijp gelaat werd zachter. Ik weet, dat je (Je goed bent, om iemand te kwetsen en ik weet te goed wat ik ben, om beleedigd te zijp. Voor ze kon antwoorden ging de deur open en 'n oudere man, geheel in 'het zwart, trad binnen. Een oogepblik keek hij! de twee aan en naderde toen bet meisje, haar metgezel toeknikkend. Frank en ik' hebben over zaken te spre ken, Elsie, voor de notaris komt. Mag ik hem meenemen; of...? Neen, blijf hier, ik ga heen. Toen ze weg was, liet James Carr zich in een stoel vallen en stak' een sigaar op. Je bent 6e gpede vrienden met het meisje. De ander ging weer zitten, maar antwoordde niets. Hij vestigde zijn oogen vast op Carr's gelaat. Heb je mij; verstaan? vroeg deze. Zqker, ik heb je verstaan. Je bent 'hier veertien dagen en je beint beter vrienden met 'baar dan ik, die haar jaren gekénd 'heb. De jonge man lachte. - Is ze mijp zuster niet; de pleegdochter van mijn vader? Je vader...? Carr maakte een minaCbtend gebaar. Dat heb je iedereen, die 't hooren wilde, verteld. Ik moet den schijn toch ophouden? Maar je hoeft niet zoo ver te gaan. Luis ter, Braley. Pardon, zou je niet beter doen, mij, nog Frank Grantham te noemen? We zijn alleen en morgen ga je heen. Ieder zal dan weten dat je niet Frank Grain- tlham bent. Dooreengeward worden de salarisverminderinsr en de intrekking van artikel 40. De eerste heeft geen terugwerkende kracht, de laatste wel bii het huidig voornemen. Niet het hoogere salaris wordt ondersteld nooit bestaan te hebben (in welk geval de staat een condictio indebita zou hebben); maar wel het garantieartikel 40. Juridisch onaantastbaar zal daarom het thans voorgenomen slechts zijn, zoo dit geschiedt bij Ontslag aan gehuwde ambtenaressen. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de Regee- ring besloten, met ingang van 1 Jan. a.s. ont slag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Dezen worden daartoe verdeeld in twee groe pen. Groep A zijn die ambtenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt, en wor den zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking komen en op wachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maanden wachtgeld krijgen als zij dienstjaren tellen Verder zullen geen gehuwde ambtenaressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan amb tenaressen, die in het huwelijk treden/eervol ont slag worden verleend. NIEUWSTIJDINGEN Hpek van Hollaind. Het uitgaande Engelsche stoomschip „Stu- artstar" is bijt de Zuiderpier gestrand. Sleep- booten vertrekken ter assistentie. Inbraiak in een kerk te Nijmegen. In Iden nacht van Maandag op Dinsdag is, paar „De Msb." bericht, ingebroken in de (kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus der Paters Dominicanen aan de Kraijlemhoflaan te Nijmegen. De inbrekers zijn binnengekomen 'door een 'klein tuimelraam en hebben een gat geslagen in de deur van de kluis in 'de sacristie. Daaruit hebben zij de miskelken en den monstrans ontvreemd. Omstreeks vier uur des nachts werd de inbraak door buren ontdekt. 'Dezen waarschuwden onmiddellijk den pastoor en' de politie. De dieven waren echter reeds verdwenen .Lenigen later echter kwam eep politieagent een verdacht uitziend persoon tegen, die een pak bij zich droeg. Toen de po litieman hem naar den inhoud daarvan vroeg, antwoordde hij dat het smokkelwaar bevatte,, waaro pde agent 'hem beval hem te volgen. Direct daarop wierp de man bet pak weg, dat ,ide miskelken en den monstraps bleek te be vatten .Op bet pogenblik worden nog vermist (enkele kelklepeltjes en het bovenstuk van dep monstrans, bestaande uit een met juweelen be zet kruisje. De schadeloosstelling der Kamerleden. Naar „de Tel." verneemt, heeft'de Clhr. Hist. Kamerfractie aan de andere politieke fracties mededeebng gedaan, dat zij] zch heeft gewend tot den Minster van Fnapcën, met het ver- izoek om met ingang van 1 Januar a.s. en gedurende 'het jaar 1924, op de schadeloos stelling van de Christ.-Histoxische Kamerle den bij de gebruikelijke betaalbaarstelEng bij 'het einde van iedere maand, 10 pet. te doen inhouden, zulks ip verbapd met den toestand vap 's lands financiën. De belastingioiorlog te Zaandijk. Bij de tweede executoriale verkooping, die gistermiddag plaats had, de heer S. Bakker, grafische kunstïnrichting, was thans aap de beurt, werd v,an de zijde 'der industrióelep een teenigszins andere taktiek gevolgd. De artikelen, welke onder den hamer kwa men, werden nu zooveel mogelijk opgejaagd, meldt de „N. R. Crt." om zoo spoedig mogelijk aan het verschuldigde bedrag te komen. Een oude stoel werd verkocht, of liever te ruggekocht voor 85 gulden, een tweede voor d 90 en een derde, die blijkens, bet uiterlijk kon bogen op den langsten levensduur voor f 110. Er was weer veel publiek maar geen kee pers. De bieders 'bevondenz zich uitsluitend onder de weigerachtige industriëelen. Soms werd uit het publiek geboden, maar dat was steeds uit de grap. En als dan zoo'n grappenmaker de hoogste bieder was, bleek deze niet te vinden en we rel bet artikel .opder groote hilariteit opnieuw geveild. De afslager, de beer S. Beek, gemeentebode van Wormer, die het werk verrichtte in op- De jonge man glimlachte. Ik ben nieuwsgierig... Carr keek nijdig op. Ik wil geen nonsens hooren, Bradley. Ik heb er op gerekend, dat je onhandelbaar [zou worden; ik ben op alles voorbereid. Zoo? was het antwoord. Als ik. de waar heid eens vertelde, zou je leeiijk' er aan toe zijn. Partij trekkend van een gelijkenis, laat je een chauffeur doorgaan voor den overleden zoon van je oom. Je maakt me wij(s, dat 'bet je wensch was een stervenden man wat geluk te geven, door de wroeging over een verkeerde daad te verlichten. Goddank... Welkte lieelijjke gevolgen die verwisseling ook hebben mag;, die daad kan worden opgeteekénd als een Carr schoof onrustig in zijp stoel heen eP weer. Natuurlijk, dat was mijn bedoeling, maar nu is ihij dood. En je wemscht nu van mij; ontslagen te zijn. Als dat je eenige bedoeling was geweest, zou ik hu heengaan; maar je hebt me een leugen verteld. De waarheid is deze. Mijp va der Josua Grantham had een testament ge maakt ten gunste van Elsie Venper, die geen bloedverwante van hem is. Maar toen de ver miste zoon Frank verscheen, herriep hij; na tuurlijk dat testament. Waaruit volgt, dat als de gewaande zoon een bedrieger 'blijjkt, dat tes tament ook wordt vernietigd en je weet, dat jij de naaste bloedverwant bent. Carr zag er niet uit, of hij op zijn gemak was. De jonge man trok den mond tot een glim lach. Je bent een leugenaar. Alsof die beleediging hem welkom was mon terde de ander op. Hoe durf je zoo tot mij spreken. Er moet een eind komen aap je brutaliteit en je moet

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3