1 Be aesesriiscrisis in BisoliM m 0 B dracht van den gemeente-deurwaarder Zijlstra van Zaandij|k, lachte maar wat om die grap pen, zonder zich boos te maken. Zelf scheen hij, van een grafje niet afkeerig. als hij bij den verkoop van -een doodgewonen kantoor stoel met een effen gezicht vroeg, of er dan niemand meer bood dan 110 gulden. Bleek dat niet het geval, dan 'klonk het typisch „op" een verkorting van „opgehouden", wat in dat geval beteekende „teruggekocht door den eige naar". Toen voor ongeveer 900 gulden was verkocht men was begonnen met motoren van V2» 3/4 en 1 P.K. werd de veiling gestaakt met de mededeeling dat den volgenden dag de zaak ^elders zou worden voortgezet. Voor heden staan op het programma C. Vis en Zoon en de N. V. Cacaofabriek de Zaan. Een gevecht met de police. In de Nieuwe Laantjes, een in dubbelen zin zeer duister gedeelte van Schevenmgen, heeft een formeele slag plaats gehad, tusschen een (aantal politieagenten en een opgewonden me nigte. De aanleiding tot het .gevecht was. een meer vvDorkomende en even onbeteekenend als steeds Een bewoner van dit gedeelte der badplaats had wat al te veel aan Bacchus geofferd, en zag als gevolg daarvan geen kans, alleen zijln woning weer te vinden. Een tweetal vrienden van den offeraar ontfermden zich echter over ihem en voerde hem tusschen beiden in in ge moedelijk tempo, over de straat. Tot zopver ging alles goed. De beschonken® strompelde ([zwijgend voort en de optocht trok slechts ge ringe aandacht. Opeens echter nam de zaak een kwaadaar dige wending. De gemoedelijke drinker keer- tie zich eensklaps heftig tegen zijln trawanten, rukte zich uit hun beschermende handen en maakte groot misbaar. Noch de kalmeerende toespraken van zijn vrienden, noch de .aanmaningen van de po litie, die het geval aanvankelijk kalm had doen verloopen, vermochten den man zijp rust te hergeven. Integendeel het had negatief resul taat. Zijn tieren nam toe en een groote oploop van menschen was er het gevolg van. Op het ©ogenblik achtten de politiemannen het raadzaam het opgewonden heerschap maar onder hun hoede te nemen ep maakten, daartoe aanstalten. Reeds rustten hun handen op zijn schouders, toen het publiek, en nu ontketende- het gevecht zich pas in al zijp woede, zich het lot van den arrestapt meende te moetejn (aantrekken en pogingep deed den man te be vrijden. De agenten, drie in getal, trokken hun sa bels, om de arrestatie mogelijk t emafcen en tegelijkertijd de opdringende massa op een' af stand te houden. Met steenen en riooldeksels werden de die naren van den Heiligen Hermandad gebom bardeerd, zoo zelfs, dat zij. hun arrestant moes ten laten loopen die aapstopds in de menigte verdwenen was. Op de signalen der in het nauw gedreven agenten, kwam gelukkig spoedig assistentie opdagen en tegen een charge der te hulp ge schoten politiemannen bleek de moed van het grauw niet bestand te zijn. Ijlings zochten de belhamels een goed heen komen in de talrijke hofjes in de nabijheid en onttrokken zich zoo voprloopig aan de han den der politie. De slechte verlichting ter plaatse welkfe een vervolging vrijiwel onmogelijk maakte, kwam de raddraaiers bij! hun vlucht zeer te stade. Een der agenten liep tijdens het gevecht een trap in het gelaat op, terwijl een andere door «en steen in den nek getroffen werd. Als vanzelf spreekt, trok het gevecht de belangstelling van honderden, die nog gerui- men tijd in de nabijheid bleven vertoeven. Eenige personen zagen Zondagavond op den Gedempten Burgwal te Den Haag een man die een blijkbaar zware kist torste. De burgers bemerkende, zette de man zijn last op het trottoir en maakte zich uit de voeten. Deze vreemde handelwijze wekte den arg- 'waan van meergenoem.de personen, die een •surveilleerenden agent waarschuwen eln hem de kist overgaven. Bij: onderzoek aan t bu reau bleek zij, te bevatten een bedrag ad f 1557.37V2» benevens een aantal vreemde bank biljetten van geringe waarde. De kist met in houd werd bevonden afkomstig te zijn yan een "inbraak gepleegd bij den rijwielhandelaar K.. O pden hoek van de Bialistraat en de Bilhten- straat. Als verdacht van dezen diefstal is s nachts Om twee uur in zijn woning aan de Raamstraat aangehouden de 36-jarige rijwielhersteller J. C die bij. confrontatie met de burgers herkend wérd als de man, die op hun komst de vlucht had genomen en de kist achtergelaten. Te Putten op de Veluwe,. werd van V rydag Op Zaterdagnacht voor den tweeden keer in Idit najaar ingebroken in het kantoor van de Coop. Stoomzuivelfabriek „Putten". De direc teur die op eeriigen afstand van de fabriek «roont werd gewekt door het alarmsignaal. Hij, begaf zich naar de fabriek en loste een paar schoten uit zijn revolver. De inbreker, diezich met een valschen sleutel toegang had verschaft, nam de vlucht. De politie, inmiddels gewaar schuwd slaagde er in, den man, die zich jn het struikgewas had verscholen, te vinden. Hij was in het bezit van loopers en selütels en van •een op;diet slot passenden selutel, waarmede hij zich toegang to;t de fabriek had verschaft. Bij de fabriek werd een bijna nieuwe dames fiets met mantel gevonden, .waarvan de po^ie vermoedt dat ook deze van diefstal afkomsig zijn. Naar de „Msb." verneemt, is op 1 Octo ber aan de schrijvers bij de Posterijen, die op 1 Januari 1924 den leeft# van 22 jaar nog niet hebben bereikt, met mgaing yan laatst genoemden datum ontslag aangezegd. Indien er dan nog plaatsein beschikbaar zijn, wordt dit nader bekend gemaakt,, doch de 'maatregel is nu reeds ter kennis van de be trokkenen gebracht, opdat zij kupnen uitzien naar een andere betrekking. -Vopr het gerechtshof te 's Hertogenbosch weiid in hboger beroep behandeld de zaak tegen den fabrikant J. K. uit Eindhoven, die ,door de rechtbank is veroordeeld in verband met den aanslag op den heer Desmet, bioscoop eigenaar, op een avond in. Januari in de bos- söhen bij Vennen o(nider Leemds. Bij het onderzoek was naar voren gekomen, 'dat mevr. Desmet nooit den opzet gehad heeft haren man te dooden. Zij handelideepnder zeke re pressie van Kerssemakers en mr. v. Haastert maar zij; zelf wilde het niet. Mevr. D. werd eind Juli dan ook vrijgesproken, tegen welk vonnis het O. M. appèl aanteekende, terwijl K. zei fin 'hooger beroep was gegaan en mr. J. de Vrieze uit Amsterdam als verdediger had gekozen. Mevr. D. houdt ook thans onder cede vol, wat zij omtrent mr. Van Haastert,, den advo caat van bekl. 'heeft verklaard. Eerst had zij wel willen scheiden, waarvoor zij{ Mr. van H. raadpleegde, doch later raakte zij! bevreesd, dat Kerssemakers haar in den steek! zolaten. Daarom drong zij niet meer op scheiding aan. Mr. van Haastert zou toen gezegd hebben, dat, er dan geen ander middel Was dan den man uit den weg te ruimen. Mr. van Haastert heet alles liegen en werpt onder eede alle beschuldigingen verre van zich. Het O. M. eischte tegen Kerssemakers aan vulling van het vonnis van de rechtbank, vol gens hetwelk hijl wordt veroordeeld tot 12 jaar gevangenis met aftrek van preventieve hech tenis. De verdediger gaat uitvoerig de motieven ha, die K. tot zijn daad hebben geleid, rele veert daarbij de rol. die mr. v. Haastert ii. (deze kan hebben gespeeld, brengt de goede eigenschappen van bekl. inaar voiretn,, waarbij bij' verschillende getuigschriften overlegt,, en dringt aan op een clemente straf. Een rijksinstelling te Utrecht, die gewoonllijk bij den postcheque en girodienst een saldo heeft looopen van ongeveer f 16.000 ontving in een der vorige weken van dezen dienst bericht, dat haar saldo ruim 6 millioen vier ton bedroeg. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den postcheque en girodienst berustte, werd door het bestuur der instelling in een ernstig kabinetschrij ven aan den directeur generaal van dien dienst op deze grove fout gewezen. Taal noch teeken werd echter op dit schrijven vernomen, maar wel ontving volgens het „U.D de Utrechtsche instelling dezer dagen een nieuwe afrekening, waarbij het saldo was gebracht van 6 millioen vier ton op 6 millioen 9 ton. D' ebereidwilligheid om mede te werken aan een goede functioneering van den postcheque en giro dienst werd dus blijkbaar beloond met een do- ceurtje van 5 ton. J De drie mannen, die verdacht worden, zich schuldig te hebben gemaakt aan de nachtelijke inbraak met geweldpleging in de Cinema Royal, aan den Nierwendijk te Amsterdam, zijn thans in handen der politie. Twee hunner zijn resp. controleur en noodhulp in de Cinema, waar zij hun slag hebben geslagen, de derde is een vriend van de beide employe's. Een gedeelte van het ont vreemde zilvergeld, dat grootendeels in geldzak ken was opgeborgen, is in het bezit der ver dachten gevonden. Intusschen heeft de controleur bij genoemde Cinema reeds een bekentenis afge legd. Hij deelde mede dat des nachts, toen de wa ker zich in het kantoortje bevond, alle drie bij elkaar kwamen en naar beneden slopen. De waker wilde juist in zijn boterham happen toen ze hem een jas over het hoofd v/ierpen en een touw om het lichaam bonden. Het slachtoffer was zoo ge schrokken dat hij onbeweeglijk bleef zitten en geen kik meer gaf. De suppoosten trokken de brandkast, die niet erg zwaar was, uit de kast en wierpen den nacht waker er in. De werkster vond hem daar den vol genden ochtend. ;- Er bestaat alle kans, dat het ontbrekende deel van den buit, die vermoedelijk minder dan f5000 heeft bedragen, nog gevonden wordt. BUITENLAND Londen, 4 Oct. Uit Osaka wordt gemeld Bat heden morgen in Tokio een ontzettende aardbeving heeft plaats gehad. Het electri- £Che licht werd afgesneden. De bewoners vuehtten in paniek uit hun huizen. Eveneens werd een lichte schok gevoeld in Osaka. Op hieuw is een groot gedeelte va)n het reeds ver woeste gebied door de hevige aardbeving ge teisterd. De „Gionale d'Italia" meldt uit Tripolis, dat een militaire auto met 5 officieren en 2 inland- sche soldaten tusschen goegeslan en Fondoek Shkebani door de Tripolitaansche bandieten is overvallen. J3e auto werd in brand gestoken. D„e lijken van twee inzittenden zijn vreeselijk ver minkt teruggevonden. Die der anderen zijn ver dwenen. Een dame verloor dezer dagen, toen zij te Londen aan het winkelen was, een parel ter waar de van 385 pond sterling, Naar thans gebleken is, heeft een straatveger het kostbare voorwerp op geraapt en het, meenende dat het een gewone gewone kraal was, bij het vuilnis in zijn kar ge worpen. Gepoogd wordt thans den perel alsnug terug'te krijgen, 1 Het decreet tot ontbinding van alle gemeen tebesturen van Spanje werd Maandag door den militairen gouverneur toegepast over alle raden., 9254 in aantal- Onmiddellijk werden tot vervanging van de afgezette gemeenteraadsleden nieuwe au toriteiten gekozen ,en wel door de oude comité'S van belastingbetalers. Dientengevolge kreeg Ma drid tot burgemeester een der onlangs ontslagen, klerken vgn het Ministerie van openbare werken, die zich plotseling in het bezit bevindt van een jaarwedde van iqoo pond sterling en een offi- cieelen gemeenteauto. De man was hoogelijk ver baasd over zijn verkiezing en verklaarde niets van gemeentezaken af te weten. Bij beloofde echter ijverig te zullen studeeren in de gemeentewet. Tot .de nieuwe raadsleden behooren o.a. drie koetsiers een schoenlapper, een melkbezorger, een leerlooier een kruidenier, een tooneelspeler, en een likdoorn snijder. Een pas verschenen koninklijk decreet be paalt, dat op alle salarissen van ambtenaren op regeeringsdepartementen voortaan 35 pCt. zal worden ingekrompen. Te Bordeaux heeft dezer dagen een eigenaar dige ontvoering plaats gehad onder geheimzinnige omstandigheden. In genoemde stad wordt op het oogenbiik een geneeskundig congres gehouden en de ontvoering betrof een Italiaansch geneesheer, gedelegeerde op dit congres. Eenige avonden ge leden had het slachtoffer dr. Menniti, des avonds zijn hotel verlaten om een wandeling te maken en sedert diten heeft men hem niet weer terug gezien. Er is eenige reden te vermoeden, dat hij het slachtoffer is geworden van anti-fascisten. Men niti was namelijk een vurig aanhanger van Musso lini en droeg het fascistische insigne steeds dui delijk zichtbaar op de borst. De politie heeft zich met de kwestie, ingelaten en zij heeft door haar onderzoekingen een sterk vermoeden gekregen dar Metiniti is ontvoerd en thans wordt vastgehouden, hetzij door bandieten, hetzij door anti-fascisten. De ontvoering kwam evenwel op een zeer onge schikt moment, want juist den volgenden dag zou de jonge docter voor het congres een voordracht houden over zeker medisch onderwerp. De con gresleden wachtten, toen het vastgestelde uur was aangebroken, tevergeefs op het oogenbiik, waarop Menniti het spreekgestoelte zou bestijgen. Toen eerst werd zijn verdwijning opgemerkt en werd de politie ervan in kennis gesteld. Vier veroordeelden in de staatsgevangenis te Eddyville (Ver. St.) schoten twee cipiers dood en verwondden drie andere. Daarop verschansten zij ?ich in de gevangeniskeuken en begonnen in "het wilde weg te schieten. Zij boden, bij het af zenden van dit bericht nog steeds* weèrstand aan pogingen om hen weer gevangen te nemen. Heel Holbeach (in Lincolnshire, Engeland), maakt zich vroolijk over de zoo pas aan het licht gekomen eigenaardige oplichterspraktijken van een zich noemenden Harold Ray Milner. Dit personage deed juist zes weken geleden? zijn intrede in Holbeach, waar hij het plaatselijk theater, mitsgaders een groot huis „kocht", voor vele honderden oonden sterling aan meubels en zilverwerk bestelde, een auto van 1000 pond „kocht" en last not least onder veel plechtigheids vertoon een meisje uit genoemde plaats huwde, hetwelk hij na zes dagen te Londen aan haar lot overliet. 1 Te Londen slaagde hij er in, van geldschieters oen voorschot te krijgen met als „waarborg" een fabelachtige erfenis, die nij zeide te verwachten. Binnen 21 dagen na de huwelijksvoltrekking zou hij die erfenis, die een oom in Ohio (V. S.) hem naliet cn die hij beurtelings als 7.000, 11.000 en 17. 00 pond sterling bedragende aangaf, in zijn bezit krij gen. j Nddat -het huwelijk voltrokken was, leende hij van een kennis 2 pond sterling om den trouwring zijner bruid te kunnen betalen. Met zijn bruid naar Londen gereisd zijnde, ver zocht Milner den genoemden kennis telegrafisch hem per ommegaande 3 pond sterling te zenden, maar de man ging daar wijselijk niet op in. Daarna hoorde hij niets meer van zijn vriend, tot hem. tenslotte het telegrafisch verzoek van Milner's echtgenoote gewerd om haar geld te zenden voor haar terugreis naar Holbeach. De jonggehuwde, dame was namelijk inmiddels door haar man ver laten en had hem niet meer teruggezien. Te yoren had hij haar meegedeeld, dat hij van geldschieters 5000 pond sterling zou ontvangen, met zijn erfenis als onderpand. 1 Bij de geldschieters- informeerend, kreeg mrs. Milner het advies om eens bij de politie inlichtin gen in te winnen omtrent haar echtgenoot, daar de erfgeschiedenis onwaar gebleken was. Het gevolg van haar bezoek bij de politie was, dat zij het bovenbedoelde telegram naar Holbeach zond, verzoekende haar geld te sturen voor haar terugreis Haar echtgenoot had ook haar trouw- en haar engagementsring verpand. De jonggehuwde uitte in een interview den hartgrondigen wensch, dat zij nooit mrs. Milner mocht zijn geworden. De feestelijkheden, die op den trouwdag plaats hadden en waarbij heel wat gasten genoodigd wa ren, gingen met groote kosten gepaard, die ech ter niet door den bruidegom maar door de betrok ken leveranciers gedragen zullen moeten worden. Fraude bij een bank in Canada. Een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd tegen den president van de „Home Bank of Canada." die verdacht wordt van valschheid in geschrifte. De curator schatte het verlies der bank door de handelingen van den president veroorzaakt, op 51/2 millioen dollar. Twee andere directeuren Rus sell tin Wood en een chef zijn reeds gearresteerd. Het noodweer in het buitenland. Tijdens een hevigen storm, die op de kust woed de, is een visscherssloep van Ostende op den pier geloopen. De bemanning van vijf koppen verdronk. In de buitenhaven van Duinkerken heeft de hevige storm onder de visschersvloot groote averij aangericht. Verscheidene schepen zijn gestrand. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Blijkens een B.T.A.-telegram uit Cherbourg heeft de storm ook op de ktistén vqn Frankrijk gewoed en in Cherbourg groote schade aangericht Het tramverkeer, evenals dat van telegraaf en telefoon, stond den geheelen avond stil. De groote Qceaanvaarders zijn met groote vertraging bin- nengeloopeii. Van rampen wordt geen melding ge maakt. Een draadloos bericht meldt nog de volgende bijzonderheden, betreffende den storm, die boven Engeland heeft gewoed. In enkele plaatsen had de storm een snelheid van 82 mijl per uur. Mel-i ding wordt' gemaakt van tallooze gevallen waarin schepen in nood verkeeren en de redidngsbooten hebben uitgezet. De turbinestoomboot „Engadine" die regelmatig op Frankrijk vaart, had een harden, dobber. Het schip verliet Dover, doch was na een zeer moeilijke avervaart ten gevolge van de ruwe zee niet in staat een haven, Calais noch Boulogne binnen te loopen. Het schip voer weer terug en ging voor Sandgate voor anker, waar het zich eenigszjns tegen den storm kon beschutten. Bij het aanbreken van den dag zette het schip den reis naar Dover voort, waar het probeerde de haven binnen te loopen, doch zonder succes. Na een kruistocht vóór de kust liep de „Engadine" ten slotte te Folkestone binnen. De Kanaaldiensten zijn tijdelijk gestaakt. De luchtvaartdienst tusschen Londen en Parijs werd ook stopgezet. Dezen keer acht men algemeen het waarschijn lijkst de vorming van een zoogenaamd klein Ka binet, dat uit vijf of zes personen zou bestaan. Naar de meening van de „Zeit" blijven, wanneer men er niet in slaagt een nieuw Kabinet te vor men twee mogelijkheden over, of de ontbinding' van den Rijksdag, of de vooitzetting van den wetgevenden arbeid zonder het parimeent. Hiermede is de toestand volkomen weergege ven. j Volgens de „Germania" eischt het centrum met groote beslistheid de beëindiging van de regee- ringscrisis zoo snel mogelijk, niet in de laatste plaats met het oog op de gebeurtenissen in het Westen, dis niet langer een regeeringloozen toe stand verdragen. Onze partij, zegt het blad verder zal geen regeering ondersteunen, die een avon tuur zou betekenen. Zij is ook thans, evenals vrotger van meening, dat de beste regeering er een is, die op een breeden parlementairen bodem steunt. Haar bemoeiingen strekken, zich in deze richting uit. BUR6ELIJKE STAND Gemeente ZUIDSCHARWOUDE. September 1923. Ondertrouwd: Hendricus van Kleef en Mar- garetha Catharina Jaooba Oeljee. Simon- van Diepen en Elisabeth Kramer. Adolf Rake, weduwn. van Maria Philipsen en Maria Mulder, weduwe van George Wilhelmus Jacet. Arend de Ruiter, weduwn,aar van Mina Ma ria Andringa en Neeltje Rot. Gehuwd: Hendricus van Kleef en Margare- tha Cat'harina Jacoba Oeljee. Geboren: Catharina Elisabeth, d. van Jan Koopman en Trijlntje van Meurs. Piete, z. van Simon de Ruiter en Trijptje Heeman. - Hendrik, z. van Jan Schoorl en Trijptje Kapi- tein. Gemeente OUDKARSPEL. Geboren: Pieter, zoon van Dirk Kooyman. en Guurtje Smit. Jan, zoon van Joh- S.pruyt en Antje Kroon. Jacobus Henjricus, zooin van P. J. de Groot en A. H. de Lange. Arie„ Pieter, zoon van Abr. Keeman en Adr. Kat. Pieter Jacob, zoon vain Jb. Greeuw en Tr. Wey, Ondertrouwd: P. N. Roggeveen en H. Win der. Jb. Blom en N. F. de Jong. C\ Goet en H. Deutekom. Gehuwd: P. N. Roggeveen 27 jaar en H. Winder 25 jaar. Overleden: Johannes Nicolaas Weel, oud 2 maanden, zoon van Petrus Weel en Wilhelmina Twick. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Geboren: Jacob Cornelis, zoon van A. Boo|n en C. Bleek. Willemina, d. van L. van Zuij- dam en J. v. BaUegooijien. Jaooba, d. van A. Blom en N. Dekker. Overleden: Abr,am Bak, oiud 33 j. gehuwd (met Daatje Biek'king. Neeltje de Bree, o,ud' 65 jaar, gehuwd met Cornelis Slot. Grietje Jonker oud 66 j. gehuwd met Dirk Vem GehuwdDirk de Jongh j.m. oud' 24 jaar en Land- ers Tuinbouw. WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT (le helft October). Nadruk verboden. In deze en de volgende wéken worden er heel wat aardappelen gerooid. Was de oogst verleden jaar buitengewoon en doln die zelfs voor een dubbele gelden hier en daar, thans gaat de opbrengst het middelmatige niet te boven, naar het sohij|nt. 'tKan echter nog mee vallen. Wij, hebben onlangs dein raad gege ven en hopen, dat velen dien hebben opge- vogd om de stronken, voor poters bestemd, vroeg te rooien, als de knollen nog onrijp zijn; hierdoor voorkomt men goeddeels of gehceli, dat smetstoffen van ziekten in het loof over gaan naar de knollen, ein heeft men de meeste 'kans ziektevriji poot,goed te verkrijgen. De rooiing van fabrieksaardappelen beeft rekening te houden met de campagne der fabrieken!., durende .van half Sept/ toit December; men heeft daarom middelvroege rassen en late. Tot (de rooiing van winteraardappelen gaat men over, als het loof geheel is: afgestorven; da» wacht men ook niet langer, anders wordt het veld met onkruid bezet. Vóór de November- ziji, zoo mogelijk, de rooiing afgeloopen; dit met 'het oog op de vorst of het mogelijk natte weer, dat het werk belemmert. De werktuigen waarmee men' rooit, zijn verschillend. Meestal gebruikt men een spa of viertandigen vork. Soms zitten de rooiers bijl 'hun werk op de .knieën, als in het Noorden, anderen doen het staande, als in het Zuiden. In de Veenkoloniën, waar de grond los is, worden de pollen met den vork „opgestoken", de knollen worden dan met de handen door de rooister gekrabd." In groote en middelmatige bedrijnen komt meer en meer de aardappel-rooimachine iin (zwang, die geleidelijk is verbeterd, maar waar mee het ideaal nog niet is bereikt. Zulk een machine, bespannen met 2 of 3 paarden, rooit per dag 1 Hectare, en geeft aan 812 perso nen werk. Het doel, dat men zich bij zulk' een machine voor oogen stelt, is: om niet alleen de aardappels te rooien, maar ook in mand of zak te verzamelen. In den tuinIn de eerste dageln dezer maand moet ge uit uw spruitkool de toppen breken de kooltjes groeien dan beter. Neem echter (niet alle bladeren weg, ze moeten dieneln tot winterbedekking. Wilt ge in 't voorjaar, in Maart, worteltjes eten, zaai dan nu in dep bak, welkte ge moet vullen, telkens om de paar dagen, beurtelings met ruigen paarden mest en bladaarde, tot er van de laatste een voet op ligt. Berg erwtenrijjs en boonen- Jb tokken op, bewaar 'het touw of band voor 'tvolgend jaar; ontdoe eerst de stokkten yan het stroo. Oude, verweerde stokken zverbrandt men. Wie de stokken laat zitten tot 'het gaat vriezen, krijgt er licht last mee; de onderein den gaa(n rotte'n. Leg de ramen van de frakken, waarin ge 'teerst sla hebt gezet, thans (dicht neem 'eerst het onkruid en de gele bla deren weg, en ook de slakken, die er mogelijk in zitten. Men kan nu verschillende groenten oogsten: bieten, schorseneeren, wortelen en sommige koolsoorten. Bloemkool en slaplanten, (welke buiten gezaaid zijp, kan men in den bak verspenen, waarin de oude aarde door nieuwe verteerde bladaarde is vervangen- Veel land is nu vrijl gekomen, het zaaien f n planten is thans voorbij; men spitte den grond om, ondiep, zóó, dat de onkruidwortels boven komen. Plant thans uw bloembollen voor de voorjaarsvakk'entulpen, hyacinthen, cro- cussen; zet ze 10 c.M. van elkaar. Bemesting moet voorafgaan. Neem de begoniabollen uit de perken; voor zichtig, licht den bol met de schop iets op- Breng mest o pde perkten, spit ze om, en zet er b.v. nu Vergeet-mijl-nietjes op, ge hebt er dan den geheelen winter wat op staan, en zult i° vroeg in 't voorjaar zien bloeien. Haal alk planten naar binnen, huismoeder I Hebt ge een Oranjerie of kas, zorg dan, dat de planten niet gedrongen stAan, maar alle voldoende 'luCht en licht hebben. Iz 10É 0.90- 2170C kool 2220C 7950 2.10— aarda meest Scl MM c ;«bru Te hou Ouc ken ben zijn nos. D 1 tegen 0

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4