gaat aiet door. Langedijker 6/oenteveiling. (fflllSUPETER ürosst Blauwe Winteraardappelen Tevens 2 Wortelrooiers gevraagd, MATINÉE 1923. Prima Lecerf Bloemkoolzaad Jn. WIT Zonen, Maandag IS October zal geveild worden van Jb. Kooijman. Oterleek 29 snees Winter Roode Kool, en van 0. de Vries, Olerleek 47 snees Winter Roode Kool en 22 snees Winter Gele Kool. Kamerplanten en" Bloembakjes, HE DAHLIA, St. Paner&s. Kom en zie. C. VAN GALEN, Grafornamontsn, ERNA RUBINSTEIN 1 nu mag men wijzen op de historische gronden, die zijn tenslotte rekbaar. En de Langedijk heeft maar één historie door het gemeenschappelijk be drijf. Het blijft altijd naast elkaar gelegen. Deze vraag zou ik in de eerste plaats willen doen. De heer Hart. De 4 gemeenten hebben altijd naast elkaar gelegen. U vraagt wat is er tegen de vereeniging? Ik vraag u wat is er voor? Staat de zelfstandigheid van de gemeenten het tot stand komen van verschillende dingen in den weg? Wat dit betreft, behoeft er geen vereeniging te komen En waarom zou men dan de huishoudingen bij el kaar voegen? Door samenwerking hebben wij toch zeekr gekregen de U.L.O.-school, de gasfabriek, de electriciteit, het spoor. En dan vraag ik, kan Kramer dingen opnoemen, die niet tot stand zijn gekomen? De heer Kramer. Wie de oprichting van de gasfabriek heeft meegemaakt, weet wel, dat er heel wat anders was dan samenwerking. Dat wij thans 45 cent voor het electrisch licht moeten betalen is de schuld van de niet-saamhoorigheid, en wij daardoor een duur net hebben. Er is eerder tegenwerking geweest. Nu hebben 2 toevóerlijneft. Het eerste plan om een lijn aan den westkant dooi* te trekken is afgestuit op de niet-saamhoorigheid. Door tegenwerking niet tot stand gekomen. Wij moeten niet gaan roemen op die samenwerking, want hei meeste kwam dan nog tot stand door drang van boven af. Met de U.L.O .-school was het precies hetzelfde. Daarin wilde Broek niet mee gaan. En het was beter geweest wanneer men daar wel had meegedaan. En daarom zeiden de 3 andere gemeenten dat de school er moest zijn. Dat zijn alle argumenten voor de samenvoeging van de 4 gemeenten. En wanneer wij nu niet alles krijgen dan moeten wij maar met wat minder tevreden zijn. Wat het financieele betreft, zal het geheel zeker zuiniger beheerd kunnen worden. Nu moeten op 3 plaatsen dezelfde stukken worden behandeld wat anders op 1 gemeentehuis kan geschieden. De salarieering kan dan ook zuiniger. De inrich ting van onze huishouding moet zoo economisch mogelijk zijn. De heer Hart. Kramer zegt, dat het electrisch bedrijf zoo duur is, maar het is in hoofdzaak voor de zuurkoolfabrieken aangelegd. De heer Kramer. Zonder tegenwerking hadden wij het een. 3 jaar eerder gehad, terwijl het net nu in den allerduursten tijd gemaakt is. De heer Hart. De Zijpe is toch ook één groote gemeente en daar kost het 55 cent. De heer Kroon moet de kwestie van het door trekken van de spoorlijn tegenspreken. Het door trekken van die lijn is niet afgestuit op de niet-, medewerking van de gemeentebesturen maar op die van de bannebesturen. i De heer Jb. Eecen zegt dat gewezen wordt op de salarieering. N uzijn er verschillende bijbaantjes, die zoo worden meegenomen. Wanneer het 1 ge meente wordt, zal het een gesalarieerde betrekking, moeten zijn en daardoor meer kosten. Zij. die wer edn samengevoegd hebben altijd gauw vastgezeten terwijl wij ons altijd hebben kunnen redden. De heer Du Burck wenscht een warm woord van hulde te brengen aan den heer Kramer voor de wijze waarop door hem het breede standpunt werd ingenomeen. Wanneer wij zien het krenterige wan tegenwoordig, zal men van tegenstander voor stander moeten worden. Door Eecen worden geen feiten genoemd. Dat zijn veronderstellingen. Maar bij samenvoeging hebben wij maar 1 burgemeester noodig. De 3 van tegenwoordig hebben tezamen f 8500.1 burgemeester van 1 gemeente van 5000 zielen f 4500.Dat is geen veronderstelling „dat zal zoo zijn" Met de secretarissen precies hetzelfde. Dan moeten er klerken bij zijn. Maar dat is in Zuidscharwoüde ook al zoo. Daar heeft men een secretaris ter secretarie om den secretaris bij te staan. Het salaris vajn, de 3 gemeente-ontvang gers zal samengesteld in 1 lager zijn, dan de drie tezamen. Wij hebben geen 3 gemeenteveldwachters noodig, zoodat ook dit minder zal zijn. Wij moeten het oog richten naar het groote. 3 gemeenten lig gen nu naast elkaar, dus drie huisgezinnen. En zou 1 huishouding nu niet economischer zijn? Oud, karspel heeft niét eigen belangen, maar wel Laiï- gedijker belangen. De dingen die dorpsgewijze zijn georganiseerd kunnen zoo blijven. En als een on bevooroordeeld persoon, de heeren Kramer en Hart hoorde, zou hij Kramer gelijk moeten geven. Die overtuiging heb ik. Wie de zaken nuchter bekijkt moet voor vereeniging zijn. En er zal een tijd komen dat ook Broek er niet meer van tusschen kan en zich zal moeten aansluiten. De heer Kroon is het eensdeels met den heer Du Burck eens, Dat de salarissen zullen verminderen is nog maar misschien. Maar- men moet de wacht gelden ook niet vergeten. De heer Zeeman zegt niet m herhaling te gullen vallen. Maar bij vereeniging zal men veel goed- kooper kunnen handelen. Neem nu de presêntie- geldeen van de raadsleden eens. Dan heeft' men er 13 inplaats van 28. Dan heeft men geen reis- en veerblijfkosten van 3 burgemeesters, maar van 1. Broek kan er niet buiten blijvien. De econo mische belangen zullen tot aansluiting aanleiding geven. Want door de vereeniging zullen ook zijn belangeen in deze eene gemeente worden samenge trokken. En wanneer dan de weg naar Koedijk zou komeen zou' dit den economischen dood van Broek beteekenen. Aan licht en brandstof voor Zuidscharwoude 175 gulden'. En dit kan toch ehen goed voor 1 als voor 4 gemeenten afzonderlijk zoo'n bedrag. Ook de schrijf- en bureaubehoeften zullen worden verminderd. Dan heeft men maar 1 gemeente inplaats van 4. Denk ook maar eens aan de post onderhoud en schoonmaken raadhuis 354 gulden en aan den aankoop meubelen raad huis. Abonnementen staats- en provinciale bladen Nu moet er voor 4 gemeenten betaald worden, ter-, wijl wij met 1 maal toe kunnen. Wil men een tapverbod om 10 uur, dan kan dat niet omdat men) in de aangrenzende gemeenten anders doet. Even zoo met de doorvoering van de winkelsluiting. Ik verwacht dan ook nu eens een pertinente ontken ning van dee verschillende voordeelen. En ook op de tractementen zal bezuinigd kunnen worden. De wachtgelden zullen niet een hoog bedrag vormen. En vooral in verband daarmee is het jammer dat de vereeniging niet vier jaar eerde/ heeft plaats ge-i had. Ook het verzet van den. anderen kant heeft Broek in zijn positie versterkt, want anders was het zeker in zijn hemdje blijven staan. En vpor mij is het de groote vraag of men wel gehandeld heeft in het belang van de bezuiniging. Men stond toch voor het feit, dat Broek geen burgemeester had en die van Noordscharwoude ging vertrekken De secretaris van Zuidscharwoude behoeft slechts kort op wachtgeld, dan gaat hij met pensioen- De Wurgeemeester van Oudkarspel of Zuidscharwoude zal dan op wachtgeld worden gesteld. De amb tenaar ter secretarie te Zuidscharwoude behoeft niet op wachtgeld, die kan worden benoemd. De secretaris en gemeente-ontvanger van Noordscjjaf woude, behoeven niet op wachtgeld die kunnen worden benoemd, zoodat alleen Oudkarspei over blijft met eenige wachtgelders, hetgeen toch ocftc geen groot bedrag zal vormen. De heer Kroon. Duizenden. De heer Zeeman. Dat had voorkomen kunnen wordeen, wanneer de vereeniging eerder tot stand was gekomen. En het betalen van wachtgeld mag geen argument tegen de vereeniging zijn. Thans wordt aan vier burgemeesters ongeveer 9000 gul den betaald, terwijl bij 1 burgemeester het salaris nrföt 4 A 5000 gulden ten top is. Ook op de secre tarissen kan veel worden uitgewonnen. N umoet men aan vier van hen een 10.000 gulden betalen, terwijl er bij vereeniging 1 benoemd kan worden op 4500 gulden. Wat moeten wij' doen met drie gemeente-veldwachters. De nieuwe raad zal-zich zeker wel 2 maal bedenken voor de gelden gevo teerd worden voor een politiecorps. Wij hebben geen vier boodschappenjongens noodig voor het halen van de post voor, den burgemeester. Ik kan mij niet begrijpen dat de menschen zichverzetten tegen de vereeniging. En er behoeft toch ook geen nieuw raadhuis te zijn, zooals sommigen denken. Waar er op het oogenblik 7 ingaan, gaan er ook wel 13 in. Voor mij zijn de voordeelen zoo groot dat ik een groot voorstander ben van de vereeni ging. Hart wijst op de u.l.o.-school. Broek dpet niet mee, maar stuurt toch kinderen heen. Kroon, weet hoe het gedonderd heeft bij de stichting van de gasfabriek, waar of die geplaatst moest worden De burgemeester van Broek was tegen de lijn aan de oostkant, omdat die door het kostbare land moest en burgemeester Kroon van Oudkarspel Noordscharwoude zoo voor dit plan ijverde. Een reinigingsdienst kan worden gesticht zonder kos ten, want het is een schande zooals onze slooten stinken. Veel verbeteringen kunnen worden aan gebracht in 1 gemeente, terwijl wij anders blijven gevierendeeld en daardoor worden gehandicapt., De heer Kroon. Wanneer de lijn doorgetrokken was geworden, zou zeker in iedere gemeente een markt zijn gesticht. En niet vergeten moet worden dat bij vereeniging Noordscharwoude de hoofdzetel zal worden. Dan is daar het raadhuis onvoldoende., Dat gaat zeker ondersteboven en een nieuw zal worden gebouwd. Dat zal te klein blijken te zijn. De heer Berkhout. Door Hart wordt gewezen op de electriciteit, maar wanneer Broek niet tegenge werkt had, hadden wij het ook 3 jaar eerder ge kregen. En, dan zou het heel wat goedkooper zijn geweest. Noodgedwonge nheeft Broek eindelijk toe gegeven. De Directeur van dat bedrijf verklaarde dat zoo men daar over meer tijd had beschikt, het bedrijf zeker voor eigen rekening zou hebben aan gesloten, doch door de mobilisatie werd dit ook weer tegengehouden.. Duizenden guldens" zijn daar door teveel uitgegeven. En zie nu eens naar het vervolgonderwijs. Oudkarspel kan zich redden met leerlingen, Noordscharwoude waarschijnlijk ook, zoodat dan Zuidscharwoudee overblijft. Wanneer wij dan één gemeente vormden zou ook dit niet plaats hebben. Ik sluit mij dan ook volkomen aan bij dee woorden van de heeeren Zeeman en Kramer Ik blijf dan ook voorstander van de vereeniging van de drie gemeenten. Dit toch zal een groote besparing beteekenen. Er wordt dan een gemeente verkregen van 5300 zielen. En wat de menschen tegenhoudt is de nationale trots. Het gemeenschap peliik .belang brengt mee dat er 1 gemeente van gemaakt dient te worden. En wij moeten ons niet bij ons zelf bepalen maar een geslacht verder zien. Dan zal er geen Zuid* of Noordscharwoude of Oudkarspel meer zijn. Dén is er alleen maar een Langedijk. Ik hoop dat de vereeniging van de 3 gemeenten tot stand ma£ komen, en de 4e gemeen te zal volgen. De heer Hart. De voordeelen worden wel groot voorgespiegeld, maar of ze zoo groot zijn, zal nog moeten blijken. Er kunnen wel eens dingen tevoor schijn komen, waardoor men die anders gaat zien Ik zie voor Oudkarspel geen voordeel in de ver eeniging opgesloten. Iedere gemeente heeft zijn eigen en. eigenaardige belangen: Ik zie de voor deelen van vereeniging niet in. De heer Kramer. Dat zeggen Zuidscharwoude en Noordscharwoude ook. De heer Hart. Het centrum gaat natuurlijk naar Noordscharwoude. De heer Berkhout vraagt nog of het zoo nood zakelijk is een nieuw raadhuis te bouwen. Voor do gewone gemeentezaken kan het raadhuis van Noordscharwoude gebruikt worden, terwijl er toch geen bezwaar kan zijn om in Zuidscharwoude te vergaderen. De heer Kroon. Wanneer de zetel in Noord-) scharwoude is, geloof ik niet dat dat zal gaan Wat de wachtgelden betreft, zegt de heer Du Burck, dat de desbetreffende persoon kan kiezen wachtgelder te worden van het rijk of de gemeente Dus dat kan geen bezwaar vormen. De heer Zeeman. En men moet het belang van' het onderwijs niet vergeten. Vooral ook in verband met den schoolbouw. Het is een teere kwestie die ik nu aanroer, maar ze is er. Wij moeten toch zoo veel mogelijk kleine scholen vermijden om groote in stand te houden. Die goed onderwijs wil, is ook voor flink ingerichte scholen. Ook dat mag wel eens onder de oogen worden gezien. De heer Bouma vraagt, nu eens nadeelen te hoe ren van de vereeniging. De heer Kroon. Die zijn genoemd. De heer Bouma. Dat waren rectificaties op de voordeelen. Niemand verlangt thans meer het woord. De voorz. Wij hebben thans gediscusseerd. *En er is gemoedelijk gesproken. Ik dank u allen voor uw samenzijn. De tegenstanders hebben zich niet hard geweerd. Maar men zal het mij als groene Langedijker zeker ten goede willen houden. Ande ren weten het beter dan ik. De heer Groen wijst nog op het groote belang geen adresbeweging op touw te zetten. De hoofden zijn nu koel. En er zal anders gewerkt worden met argumenten, die niet gebruikt moesten worden. LLaten wij alle poppenkast vermijden. En ook ik verwonder mij over het advies van den heer Kooiman. De heer Zeeman. Ik kan het mij niet begrijpen. De heer Groen. We zijn gewend van de Lands- en Provinciale regeering, dat zij zich niet stoort aan petitionnement. De hoofden zijn nu koel, 011 laat men dan ook niet gaan adresseeren. De heer Hart. Door den heer Kooiman is niet gezegd, dat moeten jullie doen, maar wij hebben het zelf gevraagd. Op zoo'n manier gaat men hem in een verkeerd daglicht stellen. De heer Zeeman.Ik kan mij niet voorstellen, dat hij gezegd heeft dorpsgewijze te gaan adressee ren. Van jullie uit moet de wenschelijkheid van een adres zijn besproken. Maat hij kan niet gezegd ehbben, dat er geadresseerd moest worden. De voorzitter. Dat is ook zoo. Door hem is ge zegd, als jullie het doen is er misschien meer kans van slagen. De heer Zeeman. Als lid_ van Ged. Staten vindt ik dat vrij stom. De heer Groen." Hij is misschien ook nog groen als lid van Ged- Staten. Nadat nog verschillend eheeren het nut en de wenschelijkheid van een adres en ook het tegen hebben besproken, en het voorstel is gedaan om geen adresbeweging op touw te zetten, waaróp niet wordt ingegaan, volgt met een woord van dank sluiting, der vergadering. Vrijst" lerleenc ijken lc middele aonem c een. Oi begrep c e. E b. z: te linie: c. zij'r iweeder d. z. e. :d vewe in aan. Hede* ov«rle«d onverwachts onze beste Oom en Oud-Oom, de Heer G. SMELIK, gepensioneerd onderwijzer te Noord-Scharwoude, in den ouderdom van ruim 7t jaar. Namens de familie, Mevr. Wed. J. SMELIK— VIM RüJJTlNBlBG. 's-Gravenhage, 8 October 1923. Helmersstraat 42 a. iSiitijk ie koop „Adler". Te zien en te bevragen bij C. KLINKERT te Ondkarspel. TB KOOP: zoolang de voorraad strekt, gebruikte zware lange Amerik. gr. en eiken Balken, zeer geschikt voor br iggen. Te zien eD te bevragen bij K. BOOD, Westerweg 38, Alkmaar. Heden overleed te 's-Gravenhage onverwachts onze beste Vriend en Leermeester, de Heer G. SMELIK, in den ouderdom van ruim 74 jaar. 's-Gravenhage C. VAN DER OORD. Vlaardingen A. VAN DER OORD. 's-Gravenhage B. JANSEN—v. d. Ooed. Abcoude N. DB JAEGERv.d. Ooed. October 1923. Een partijtje pnike te koop. bij D. KANSEN, Noordscharwoude. Laats ie Harmonie „Excelsior", Noordscharwoude, op Zondag 14 October, aanvang 3 uur. Bij ongunstig weer, in de zaal, des avonds 7 uur BAL, in de zaal v.d. beerJ. DE BAKKER. Dankbetuiging. Voor de vele hartelijke blijken van belangstelling en deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en het overlijden mijner geliefde EehtgeDOote, betuig ik bij dezen mijn innigen dank. P. KROON. Noordscharwoude, Oetober 1923. Beproefd jarig zaad. Verkrijgbaar bij Broek op Langendgk No 137. De tegen 24 en 31 Oetober 19*23 aangekondigde i Openbare Verkooping te Oudkarspel, van de hui zen en landerijen, behoo- rende tot de nalatenschap van wij Ie'i den heer A. BORST Azn., Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris. Kookt U reeds ze bevallen U Zoo juist ontvangen •en pracht partjj TELBF. 814. WIJ HEBBEN IN nieuwe en gebruikte een reuzen sorteering. Beleefd aanbevelend, Oudkarspel. Groote keuie. Nette bewerking Teekeningen en fotografische af beeldingen op aanvraag ALKMAARSCHE STOOM-STEENHOUWEBIJ, Firma W. f. Stoel A Zson, kantoer: Luttik-Oudorp. HHH Gebouw de Harmonie. Woensdag 17 Oetober 8 uur. HIH Slechts een enkele vioolrecital de gfeniale Hongaarsche violiste. Werken van: Chopin, Rubinstein, Mozart, Ries, Weiner. Aan den vleugel MIKLÓS SCHWALH. Prijzen der plaatsen f2.plus rechten, bij Boekh. K. TER BDRG. is de beste Stikstofmest, omdat het de Stik stof in direct opneembaren vorm bevat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4