I. II. ENGELN, Laat 114-116-118 in Vlaaideihof 5 Chilisalpeter! J.ILKeuss VERKIEZING Het is in dezen tijd van Malaise beslist een gewetensvraag. m ii'isi k i; bi m i m m - v m. HUIS met BOET JAC. KNOOP, Relame Tabak. Langedijker Groenteveiling. GEMBER Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier. Iioroakleodiag, Manufactures, lebreide-, Wollen- en latoenea Ondergoederen, ook uitsluitend soliede WSEIMAISiÖIDElEN. Het is uw plicht gebruik te maken van onze aanbiedingen SPORT EN WEDSTRIJDEN ST. PANCRAS. Wind en regen trotseeremde speelde als waar schijnlijke pretendenten der kampioensplaats in 4A, Zondagmiddag Vrone I en Heiloo I tegen elkaar. En al zeer spoedig na aftrap laat Hei loo, door zich de leiding te verschaffen, zien, dat ze er óók is waarna ze voor rust met een aeer ver schuin schot hare leiding vergroot. Rust komt dan met 02 voor Heiloo. Doordat men eenigen tijd voor de regen heeft moeten schuilen, waardoor de jongens gelegenheid had den wat uit te rusten, wordt besloten direct te draaien. En nu is na eenig samenspel Vrone aan het woord en Vrome's linksbuiten maakt ,er 1—2 van .En zoo wordt met eenig overwicht van Vrone, het bijna einde, dodh evenals de vorgie week te Schoorl is het Vrone's midvoor welke vlak voor het einde een goal weet te maken 2—2. Nog eenig spel volgt doch brengt gieen verandering ,en Vrone moet zich dezen fceër met één punt tevreden stellen. Scheids rechter Prins leidde goed. VAN ALLES EN NOG WAT (Nadruk verboden). het ergst van alle kwalen Zijn toch in onze dagen Die kennissen van Job! Het zijin je die meneereïi Die steeds jeremiëeren Die altijld lamenteeren, Die 't weinig goeds negeeren f i En eeuwig redeneerem Als kippen zonder kop! Bovenstaand citaat uit De Gdnésteit's „Alar- knistcn" doet ons zien dat er ook in zijln dagen al van die lieflijke persoonlijkheden rondlie pen, die als thans je den kop gek zeuren over malaise, hun ongelukken en stroppen. Die, als zijl maar eerst eens minister waren, de zaken wel eens anders zouden aanpakken. Zóó en zóó moet het gebeuren, meneer! „Kippen zon der kop", zou De Genestet zeggen. En het érgste is waarschijnlijk dat zij met hun geleuter een ander ook nog het weinigje levensvreugde wat hem gebleven was ontnemen. Stoort u niet aan hen, aan deze zwartgalligen met hun on- geluksver'halen en -profetiën! Draag uw zorgen als man, maar weet ze ook, wanneer het kan, van u af te zetten en eens recht hartelijk te lachen! Zóó erg te lachen als leen verkoopster uit de „Bijenkorf'te Amster dam behoeft ge echter niet. Die heeft zich met recht doodgelachen. Ze woonde in een der theaters de opvoering bij van „De Koningin van Montmartre'' en lachte zoo uitbundig om dé komische scènes van het stuk, dat zij plot seling ongesteld werd en uit de zaal gebracht moest worden, 's Nachts is haar toestand zoo verergerd dat ze overleden is. Dit geval is na tuurlijk een unicum, echter bewijst het dat nog niet alle menscben het leven zoo donker in zien dat ze niet meer lachen tonnen. Laat de kniesooren zich maar doodkniezen. Voor hen is de raad: Blij' fvan de rij, hebt gij geen, lüst tot dansen, f Blijf van den dispch, hebt gij goeln smaak in schransen Gélukkig maar dat nog een deel der mensc'h heid en niet het slechtste deel! humor weet te waardeeren. Zelfs onze ernstige rech ters houden op z'n tijd wel eens van een grapje en weten het te apprecieerenI Luistert slechts: Zwaantje Hendrika was de welluidende naam van de Haagsche studente, die haar voorna men leelijk vond en daarom bij de rechtbank verzocht, ze te mogen veranderen in Emmy Harriet. Vooral ook, omdat de eerste naam voor buitenlanders onverstaanbaar zou zijh- Me juffrouw Zwaantje moest evenwel in eerste in stantie het pleit verliezen. Zoowel de Officier van Justitie als de rechtbank besliste, dat de echt Hollandsche namen „Zwaantje Hendrika'' niet behoefden te wijken voor het uitheemschc „Emmy Harriet"JDe officier vond zelfs, dat Zwaantje'' als 'het symbool van blanke sier lijkheid en statigheid voor een ongehuwde stu dente in de moderne letteren bijzonder aan trekkelijk moest zijn en de rechtbank gaf bij hare uitspraak iets dergelijks te kennen. Zwaan tje Hendrika betoonde zich echter zeer mili tant, en berustte niet in deze beslissing- In hooger beroep voor 't Haagsche Gerechtshof liet zij; het eerst den Officier van Justitie bij de Rechtbank ontgelden. Zwaantje als sym bool van blanke sierlijkheid en statigheid? Nu, dan houdt de officier zeker veel van zwanen, maar 'hij, heeft daarbij ongetwijfeld niet ge dacht aan de pooten en het geluid van deze dieren! Bovendien, laat de officier, als hij1 den njalam Zwaantje zoo mooi vindt, dien naam dan maar zelf bij voorkomende gelegenheid aan: iemand geven! De persoonlijke smaak van den Officier of van de Rechtbank kan hier niet den doorslag geven- Wanneer zij den naam „Zwaantje"' voor buitenlanders onverstaanbaar acht, dan is het omdat, in afwijking van Je meeste hier te lande (buiten Friesland) voorko mende voornamen, deze naam niet in vreemde talen omgezet kon worden, zonder dat de draagster van dien naam zich belachelijk zou maken. Men zou haar dan „little Swan'* of I „petit cygne'' moeien noemen. Zwaantje be riep zich echter voorts op de wet, die bepaalt, tiat als voornamen mogen dienst doen „na men ,in gebruik in de verschillende kalenders, die van personen bekend in de geschiedenis''. Dé rechtbank heeft alleen in zooverre te wa ken tegen misbruiken, dat dergelijke namen gebruikt worden, en niet onzedige, onzinnige, of politiek ongewenschte. En nu heeft Zwaan ;- tje 't pleit gewonnen: de Procureur-Generaal bij het Haagsche Hof en met hem het Hof zelf, hebben Zwaantje Hendrika in het gelijk ge steld. Om verandering van voornaam te verkrij gen, behoeft geen bijzonder belang gesteld te Worden. Intusschen zijl Zwaantje pardon, Emmy naast onze gelükwensch met haar dapper bevochten overwinning, onze 'dank betuigd voor den humor die zij! in de rechtzaal heeft ge bracht. Wij Hollanders weten dezen wel te Waardeeren, al staan wij er dan ook niet zoo voor bekend als de Amerikanen en Engelschen, welke de droogkomieken bij! uitnemendheid zijh. Zoo gebeurde het dat een Hollander in Duitschland getuige was van het volgende staal tje, dat de moeite van het oververtellen 'wel waard is. 't Geval speelde zich af in den trein. In Bonn stapte ©en Fransch officier in de coupé waarin behalve de in Duitschland wonende Hollander, nog een meneer in 'n hoekje z'n krant zat te lezen; een Duitsche krant. De officier, waar schijnlijk vertoornd dat hij door dezen meneer niet gegroet werd, sloeg hem de krant uit handen. De aldus bejegende reiziger het de krant liggen en vouwde een ander exemplaar open, waarin 'hij zijn lectuur vervolgde, zonder iets te zeggen. Na eenigen tijd sloeg de Framschman ten tweeden male den Duitscher de krant uit de handen. Deze raapte de krant op en zette de lectuur voort, 'klaarblijkelijk ongeroerd door dit staakje van bezettings- .oourloisie. Toen de trein het station te Keulen binnenliep, stond de Duitscher op en vroeg beleefd: „Please, your passport, Sir?" En on danks dat de Franschmain zich in allerlei ver- ontschuldigingsplooian wrong, eischte de onver- j stoorhare reiziger, die zich nis een der hoogste Engelsche administratieve .ambteharen legiti meerde ,de overhandiging van bet paspoort en 1 liet zijh bezettingscollega op het perroin arres- teeren. De Franschman kreeg drie dagein hechtenis! Moge zoo steeds dergelijke brutaliteit gestraft worden! Helaas, het is nog maar steeds al te waar dat de brutalen de halve wereld hebben. Maar soms komen ze toch leelijk op de koffie, en' dat soms wel van een zijde waarvan ze dat allerminst verwachten. Aan het monineklooster van bet St. Anthonius "gesticht le Amsterdam meldde zich" dezer da gen een heer aa|n, die aan1 de overste zei, fa milie te zij|n van de algemeene overste van het Moederhuis te Roosendaal. Hij| verkeerde in .inancieele moeilijkheden ten, vroeg f20.— te leen. Toevallig was in het 'klooster juist bericht gekomen uit 's Gravenhage, dat daar aah het klooster een heer was geweest, die had gezegd ambtenaar té zijin van het Departement van1 Financiën en had gevraagd naar den naam van de algemeene overste te Roosendaal. Zon der bezwaar was hem die naam medegedeeld. Intusschen was gebleken» dat de man geen ambtenaar was en dat hij te Monster een po ging tot oplichting had gepleegd voor f 20. De overste zeide den bezoeker» dat hjj loog ,én verliet even het vertrek om de po li tje te telefoneeren. V,an die gelegenheid maakte de „heer" natuurlijk gebruik om snel het gebouw uit te loopen. Hij heeft zich tot dusverre nog niet weer vertoond. Blijkbaar is hij nog een beetje nieuweling in het vak. Zij|n collega uit Sliedrecht deed het beter. Die nam te Drach- vten zijn intrek in hotel de Phoenix". Hij gaf als zijjn naam op Bart hold en z eitje van; Slie drecht afkomstig te zij|n. Moest als monteur van de machinefabriek Stork te Hengelo aan de gasfabriek te Drachten werkzaamheden ver richten. De man maakte een gunstigen indruk. Ging geregeld 's mórgens om 8 uur „naar zijn werk", kwam geregeld terug te koffiedrinken, ging 's middags weer weg en bleef 'savnds meestal in 't hotel, las de krant of maakte een praatje met andere gasten of legde een kaartje mee. Na een dag of zeven was hij met zijin werkzaamheden gereed en zou 's middags ver trekken. 's Morgens na het ontbijt vroeg hij den kellner een briefje van 100 gulden te wis selen; hij had nog eeln paar kleinigheden te betalen, o.a. aan de cementfabriek en bij een smid in de Zuiderbuurt. De kellner ko,n zoo'n groot bedrag niet wisselen en de patroon was niet aanwezig. In vol vertrouwen bood de kell1- mier hem toen uit eigen spaarpot f40 ter leen aan; hij kon dit dan straks wel terugkrijgen. Met een vriendelijk bedankje ging de heer Barthold de deur uit. Het duurde lang eer hij terug kwam. De kellner dacht aan z'n 40 gul den, de hotelier aan de nóg niet betaalde hotel rekening, iets meer dan f40.bedragende. .Eindelijk werd telefonisch geïnformeerd bij de gasfabriek. Het verbluffende antwoord was, dat men daar geen monteur aan 'twerk had gehad! Men begreep met een brutalen oplich ter te doen te hebben gehad. Na informatie bij, de machinefabriek Stork bleek, dat men daar geen monteur Barthold kende en ook geen monteur naar de gasfabriek had gezonden. Het geval werd bij de politie aangegeven, maar de oplichter is tot nog toe onvindbaar. Heden overleed Da een lang durig lijden, mijn geliefde Echt genoot HERMANN BERHHARB DIEDRIGH STöVE. in den ouderdom van ruim 72 jaar. Wed. H. B. D. STftVE— Kaebl. Alkmaar, 19 Oetober 1921. Eenige en algemeene kennisgeving. te koop, aan goed vaarwater. Te bevragen bij den eigenaar en bewoaer A. KOK, Beneden weg, Sint Pancras. L S. Als beëedigd Makelaar in Binnen- en Buiten land scbe Aardappelen, Groenten en Fruit, breng ik hier mede mijn adres onder uwe aandacht De verkoop-conditiën voor aard appelen bedragen 35 cent per H L. of 70 K.G. waaronder is begrepen het afleverloon, Marktgeld. provisie. Voor Groenten en Fru 110 pCt. Aangenaam zal het mij zijn Uwe orders en zendingen te ontvangen. Hoogachtend, Prinsengracht 43, Amsterdam Telefoon 7833 Noord Leest de Adverteiiien in dit Blad Vrijdag 26 Octabar, zal worden geveild voor rekening JAN KROON, Zuidseharwoude, IT snees KOODE KOOL, op de Groet aan de Doodemanssloot. Op aanvraag worden door on» Bureau GRATIS toegezonden de volgende brochures 1. Een en ander over Stalmest en Kunstmest. 2. Hooi- en Weidelandbemesting. 3. Hoeveel, Wanneer, Hoe 4. De teelt van Suikerbieten. 5. Rogge op Zandgrond. 6. Haver op Zandgrond. 7. Onze belangrijke stikstofmeststoffen. 8. Chilisalpeter in de Groenteteelt. 9. Iets over Salpeter-Nijverheid. 10. Kalkstikstof al» meststof. 11. Tuinmanskunst voor iedereen. Vraagt het Notitie-boekje voor den Ned. Landbouwer 1924 tijdig aan. Franoo en gratis toezending geschiedt in Deo. e.s. HET INLICHTINGSBUREAU VOOR CHILISALPETER Daendelstraat 37 - DEN HAAG. Stennrember per p«lje. Stem«ember uitgewogen Gemberkoek per stuk 5© - 35 - 2© cent. J. GRË1DAM1J8. Zuid<char\voude. TABAKSFABRIEK ,DE WAKENDE LEEUW- ROOD MERK BLAUW MERK GROEN MERK Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Laat A 125 Alkmaar Rookt U reed§ KOGGESCHIP asc bevallen U Overeenkomstig art. 17 van het Reglement voor de Kamers van Koophandel, maakt de ondergeteekende hiermede bekend, dat de datum der verkiezing van leden der Kamer van Koophandel is vastgesteld op den Sen NOVEMBER 1923, terwijl het aantal der te vervullen plaatsen bedraagt voor het groot- en kleinbedrijf elk vijf plaatsen. Alkmaar, 20 October 1920. C. BOSMAN Gzn,. Voorzitter van het Hoofd stembureau. Waar kan men het voordeeligst, waar heeft men de grootste kenze om een Winterjas, Demi-Saison, Gaberdine Regenjas, Jekker of Kinderjas te koopen Iedereen zal U zeggen bij en de reden daarvan, omdat onze Firma liet meest gecombineerde Magazyn is. "Wij hebben bij een groote keuze Specialiteit van WITGOGDEKE1 in uitgebreide sorteering. Groote voorraden Ledikanten, Spiraalmatrassen, Kapokmatrassen, Yeeren- en Kapokbedden, Wollen-, Watten- en Molten Dekens, Een ieder raden wij aan zoo ge u wilt bevoordeelen onze Magazijnen te bezoeken om verbaasd te staan van de groote voorraden, daarom moeten wij verkoopec tegen ongelimiteerde verkoopprijzen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4