NIEUWE No 125. TEurnaoa 52 Donderdag 25 October 1928 82e Jrargaug LANGEDUKIR COURANT. Gemeenteraad Koedijk. 'ergadering van den raad der gemeente Koedijk. Woensdag 24 October des namiddags 2 uur. 'oorzitterSecretaris de Burgemeester, lie leden zijn aanwezig. a opening door den voorz. worden de notulen de vorige vergadering gelezen en onveranderd Igekeurd. ericht van den Min. van O. K. en W. dat de vergoeding voor het vervolgonderwijs '22'23 epaild op f470. oedkeuring van Ged.' Staten op de wijziging de instructie van den gemeente-ontvanger, oedkeuring op de aanvullingsverordening be king hebbende op het bouwen en sloopen van ingen. p 20 October is kasopname gedaan bij den eente-ontvanger en werd alles in volmaakte bevonden. In kas wasteen bedrag groot .211/2 met een bedrag van f23657.34 op de dus totaal f 23967.25.V2 ie heer Mulder vraagt of het geld van de giro komt.? voorz. antwoordt dat telegrafisch gevraagd is een bedrag van 14 a f15000, maar igen niets rde. Ten tweede male werd daarop een tele- n verzonden, maar men heeft taal noch teelten angen. Dientengevolge is gister een brief ver- ien. )oor den heer Oud wordt hierop rapport uitge- ht over het onderzoek van de begrooting voor G.E.B. Deze adviseert namens de commissie begrooting goed te keuren met een ontvangst f12900, een uitgaaf van f11500 alzoo een ver delijk voordeelig saldo groot f 1400,en den omprijs met ingang van 1 Jan. '24 te bepalen 28 cent per K.W.U. i 'vereenkomstig het door de commissie gege- advies wordt besloten. >oor den heer Van der Woude wordt rapport ;ebracht over het onderzoek naar de begroo voor het Burgerlijk Armbestuur en wordt r hem namens de commissie geadviseerd, ook e begrooting goed te keuren met een bedrag )ntvangst en uitgaaf groot f 7500. (vereenkomstig het advies wordt door den raad otén. I )e voorzitter zegt dat hiermede tevens het be- genomen is, om het salaris van den secretaris- ingmeester te bepalen op:f 25o. )oor den heer Mulder wordt rapport uitgebracht!' het onderzoek van de gemeente-begrooting. stelt namens de commissie voor volgnr. 58 60 te verhoogen met f 36 en te brengen op 4.80 Volgnr. 78 te verminderen met f 26, volg 107 te verlagen met f2.45, volgnr. 108 te ver- n met f70.volgnr. 110 te verminderen met 85' en volgnr. 167 nader vast te stellen op 6.71. DC© ontvangsten en uitgaven van den ionen dienst alzoo vast te stellen op een bedrag f 62350,671/2, en die van den kapitaaldienst ïen ontvangst van nihil, een uitgaaf van f 183.50, ■1 een nadeelig saldo van f 183.50. iemand verlangt over de begrooting het woord rop deze met de voorgestelde veranderingen loopig wordt vastgesteld. )e voorz. zegt dat de commissies geen getnak- jk werk hebben gehad, en dit uren gekosst heeft bemerkingen dié op de gemeente-begrooting gemaakt, zijn volkomen gegrond, en worden ons allen volkomen onderschreven. Zeker dan ook aan de commissieleden een woord dank worden gebracht voor hun bemoeiingen ar hier wil ik nog aan toevoegen, dat het mij dat voor de uren die hieraan worden besteed n presentiegeld kan worden uitgekeerd, en iet zeker gewenscht, dat bij de herziening van gemeentewet hierin wordt voorzien, an het. hoofd der school den hëer Wassenaar bericht ingekomen, dat hij na ernstig beraad benoeming tot hoofd van he.t vervolgonderwijs t aangenomen. Aanvankelijk was hij van plan te inken, maar de belangen van, het onderwijs heb- den doorslag gegeven. Maar adressant behoudt het recht voor om voor een volgend jaar te anken. Ook moet hij zijn teleurstelling uit- ken. dat niet de heer De Vries bij het vervolg- irwijs is benoemd, op grond dat dan dat on wijs het best was behartigd worden, en die Vnvijzer ook in Het bezit is van zijn hoofdacte. rmede wordt echter volgens den schrijver niets ut gedaaoi aan de capaciteiten van den onder- ar Köhne, di» wel bij het vervolgonderwijs is oemd. )t! voorz. stelt voor dit schrijven vopr kennis- ing aan te nemen. >e heer Mulder zegt dat schrijven van den heer senaar niet mooi te kunnen vinden. Ik zal niet ;en dat het veel geld is wat er voor het ver- gonderwijs wordt gegeven, maar men moet toch ook liefde hebben voor zijn vak. Het tracte- nt' van het hoofd is toch zeker niet. laag te men. Ik vind het schrijven dan ook alles be te netjes. De heer Hart. Dit schrijven valt mij ook niet mee' is toch de raad die benoemd, en' door dit ijven wordt den indruk gevestigd alsof wij niet den noodigen ernst zouden hebben gehandeld, is of wij hierin een groote misstap begaan iben. Maar wij hebben met den meesten ernst zaak van alle kanten bekeken en hebben den r Köhne benoemd, omdat wij hem in het onder- toch ten volle vertrouwen. Ik moet dan ook in groote teleurstelling uitspreken over de aSn- nomen houding door het hoofd der school, voor waar in dit schrijven naar voren komt, alsof hij aanvaarden van zijn benoeming afhankelijk :ft willen stellen van de benoeming van den tr De Vries. De heer De Geus zegt niets aan het gesprokene bben toe te voegen. Hij is het er volkomen meë is. Die voorz. herinnert eraan dat vroeger aan het ofd f2.50 per lesuur door het rijk werd betaald If is naderhand door het hoofd gezegd dat er een andere wending moest komen en hij met f 1.50 per lesuur genoegen zou nemen. Later is hem gevraagd hoe hoog de vergoeding moest wezen, waarop hij antwoordde f 1.50 een billijke vergoe ding te vinden. Doo rden raad werd echter besloten een vergoeding van f 1.te geven, en nu kan men zich toch wel voorstellen, dat dit als een sstortbad op hem is gevallen. En men kan zich toch ook wel begrijpen, dat het hoofd der school zich afvroeg, waarom de heer De Vries niet werd benoemd, hoewel hij toch zeker zal erkennen dat de raad uitsluitend en alleen in het welbegrepen belang van de gemeente heeft gehandeld. Tahns wordj. niet verdpr op dit schrijven inge gaan. Dloor den h'êer Köhne wordt bericht met ge noegen zijn benoeming te aanvaarden bij het vervolgonderwijs. Aan den heer K. Stam nog wordt een half jaar afschrijving verleend in de hondenbelas ting. Van het bestuur der Leesiinrichti|ng te Alk maar is een verzoek ingekomen om een sub sidie. De voorz. zegt dat het verzoek niet vreemd is ,maar hierop steeds afwijzend i<s beschikt, waar hier een gelegenheid bestaat voor het verkrijgen van boeken. B. en W. stéllen voor ook thans afwijzend te beschikken. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Van het B. A. is ingekomen een suppletoire begrootin, groo.t f2000 in ontvangst en uit gaaf. Verzocht wordt om een verhoogd sub sidie van f2000. De heer Mulder zegt dat men hier noodge dwongen is gekomen om die reden dat een groot aantal personen voor rekening van 'het Bi, A. is verpleegd. De heer De Geus weet wel dat het een moeilijk werk is om een zuiver sluitende be grooting te maken. Een supplet. begr. van 50 pet. brengt ©en groote kink in de gemeente- r(■heining. Het is lang geen klein bedrag. Op de begrooting komt een subsidie voor van f4000 terwijjl dit nu f 6000 is geworden. Het is toch noodig dat 'het B, A. voor een zuivere begroo ting hiermee in het vervolg rekening houdt. De voorz*. zegt dat allen zeker bekend zijn ide oorzaken ,die hiertoe hebben geleid. Die heer Mulder zegt dat het B. A. zoo zui nig mogelijk zijn gelden beheert. Het is ech ter een geluk dat Koedijjk bekend staat voor een goede verzorging van haar armen. De heer Hart zegt dat het B. A. verschil- Lende posten beheert die feitelijk via de ge meenten behoorden. En men heeft daar zuinig 'beheerende menschen aan het hoofd, hoewel zij toch tot een hooger rekening komen, dan wanneer dit voor de gemeente ging. Dé heer De Geus1 zegt dat Mulder heeft ver geten de uitfceering aan de werkloozen te noe men. En mij| is verteld dat tot nu aan gestiohjfe- kjosten een f 1000 is betaald, en dat is maar 'een verschil van f 400 met de post in 1919 toen idat bedrag f 600 was. De heer Mulder .antwoordt dat het bedrag p'nigeveer f 1200 is, en voor wij 1 Jan. hebben, zeker een f 2000. z,al bedragen. De heer Hart zegt dat men den critiekem toestand niet moet vergeten, waar nu een be drag van f3 gelijk staat met in 1919 f 1. De heer De Geus zegt dat hij zeker-armbe stuurder is geweest in den duursten tijld, mijn laatste jaar was 1919. De heer Hart. Dan' moet het in de gestichts- kiosten zitten. De heer De Geus zegt dat de ongeorgani seerde arbeiders uitkeerijng van het armbestuur genoten en niet van de gemeente. Die heer Visser stelt voor, waar de uitgaven 'betzelfde blijven, dez ebedragen in het ver volg voo rgemeenterekening te nemen. Deze supplet. begrooting wordt goedgekeurd em de aanvrage toegestaan. Van den voorz'. van Ged. Staten is het ver zoek ingekomen om de gemeenschappelijke re geling te herzien en er een gemeenschappelijk besluit van te maken, niet zelfstandig. Zulks in verhand met toelating van leerlingen op de O. L. en U.L.O. scholen te Alkmaar. Deze wijziging wordt aangebracht. Aangeboden wordt een le supplet. begroo ting, in ontvangst en uitgaaf groot f36496.80, waaronder begrepen is de subsidie van f 2000 aan het burgerlijk armbestuur. Deze begrooting zal ter visie worden gelegd. Van de m u z ie k ve reenigjig „Aurora" is het verzoek' ingekomen om een subsidie van f 100. Deze subsidie zal dienen tot delging van schuld groot f 500. B. en W. stellen voor in verband met de nuttige werking v,an de vereeniging de subsidie te verleenen. Vanaf de oprichting heeft zij) nog Jnoit een dubbeltje subsidie genoten. De heer Van der Woude respecteert het nut, maar men zet de deur open voor meer dere aanvragen. Die gemeente staat er niet zoo financieel sterk voor, om overal subsidie aan te verleenen. De heer Oud noemt het onbegrijpelijk, dat Bi. en W. met dit voorstel durven komen. Ik ben beslist tegen dit voorstel, waar zeker 1/3 van de ingezetenen niet weet dat de vereeniging bestaat. Dje heer Mulder zegt dat kunst ook rechten heeft. Er is geen veraenig.'fcig die op r duren voèt leven moet. Herinnert aan het 30- jarig bestaan waar gezegd werd dat zij zeker recht had op subsidie waarop zelfs is geapplau- diseert. Ik geef gerust mij|n stem aan dit voor stel maar zeker mag men zich op een ruimer standpunt stellen, waar de vereeniging steeds haar hulp biedc. De heer Haat zegt dat de liefde niet van één kant kan komen. Zij spelen bij kinderfees ten en .geven concerten. De vereeniging kan gezien worden. En zeker is de vereeniging ook genegen om op Sint Pancras te spelen. Men zet nog lang niet de deur open, wanneer men hieraan subsidie geeft. De heer De Geus zegt ook tegen subsidie te zijn. Het is van vereenigi|ngen een azen op de gemeentekas. Niet van één, maar van tien tallen. Nvoodig is de subsajdie niet. Aan den voorz. vain de vereeniging is door mijj gezegd vraag aan den burgemeester om met een lijist te loopen ,en dan komt het bedrag in' uw kas, maar het is toch zeker geen ondeugd wanneer men niet zou wallen teekenen. Het is ook niet geoorloofd om subsidie te geven, omdat het niet thuis behoort op het belastingbiljet. Ook is het niet geoorloofd omdat 1923 aanstonds (om is en voor 1924 ook niet, waar dit niet op de begrooting voorkomt. En daarbij moet niet vergeten worden dat onze gemeente tot de 7 behoort in ons land, die de hoogste belasting heeft. Wij hebben geen program, maar wan neer 'dat ier is, staat het in het teeken van be- zuimigiing en dit zal ik deze 4 jaar steeds on- derschrijlven. Het is kunst wanneer de ver eeniging hooger wordt opgevoerd, maar nu is het geen 'kunst, waar een ieder dit kan lee- 'ren. Het is een luxe vereeniging, men heeft f500 schuld gemaakt door luxe en dure aan koop- van instrumenten, en nu men er niet uiit kan komen ,komt men om subsidie. De heer v. d. Woude. Dgt is leven boven z'n stand. De heer De Geus. Er zijn leden van de vereeniging wi:er ouders ondersteuning van het B|, A. genieten. Dus dan wordt het dubbel. De heer Visser is het eens met Mulder en Hart. Ik zou het jammer vinden wanneer wij die vereeniging moesten missen. De heer v. d. Woude. Was het dan niet beter om met een lijist te loopen. Dan krijgen ze mis schien wel meer dan f 00.1Misschien teeken je wel alleen voor f100. Aanstonds komen er andere vereenigimgen. De heer Visser. Dan kan men uitzonderingen maken. De heer v. d. Woude. Dat 'kan men niet. Men moet consequent zijn. De heer Visser. Wij kunnen de vereeniging niet missen. De heer v. d. Woude. Je kan evengoed wel schoolfeest houden zonder muziek. De heer Hart noemt het een ondeugd wan neer men wel van de muziek gaat genieten en niet gaat steunen. Wij hebben veel genot van de vereeniging, en de liefde moet hier steeds van één kant komen. Ik noem het eng om die ondersteuning van het B. A. te noemen. Zou men dan de kinderen van hun liefhebberij1 onthouden. De heer De Geus. Liefhebberij. Er bestaat geen liefhebberij voor. Nu zijn er weer uitge- Toopen. Spr. herinnert aan, eigen opgedane er varingen toen hij nog lid was. De heer Hart. Ik heb nog nooit een oer-con- s'ervatief mensch het zoo hooren uitdrukken. Het is verschrikkelijk. De heer De Geus. Nioig nooit heb ik van iemand ,ziooals van u, zoo een rare democratie hooren verkondigen. De heer v. d. Woude. Hart zegt dat ook zij nooit met geld smij|ten, maar wanneer je het sportpark er door had kunnen drijven, dan 'had je dat ook nog gedaan. Maar wie het langst op z'n dubbeltjes past, houdt het 't langste. De heer Hart. Muziek en brood behoor en bijl elkaar. De heer v. id. Woude. Geef mij maar lie ver brood. De voorz. zegt niet behoeven te memoree- ren wat de vereeniging voor de gemeente is. Nu mag De Geus zeggen dat het spel hier geen kunst is, ik zou willen vragen waarom niet. Ze hebben zich toch zeker muzikaal ontwik - 'keld, gezien- de behaalde prijzen. Ik gun de vereeniging van harte de subsidie omdat zij hierop aanspraak kan maken. Het was een .loffelijk streven geweest van den raad, wan neer 'hij de instrumenten in bruikleen had ge geven. Ik kan van De Geus niet_ begrijpen, die zelf lid .ifs geweest, dat hij; zich er zoo tege nkant. De heer v. d. Woude. Ik kan mijl niet begrij pen' Idat de voorz-, er zoo voor pleit. De voorz. jweet toch het best de financiein van de ge meente. En hier rijzen -de subsidies uit den grond. r De heer Hart. Daar protesteer ik tegen. De heer v. d. Woude. Door die bedragen krij gen wij onze hooge uitgaven. Het voorstel van B. en W. wordt aajnge'no - 'men met 4—3 stemmen. Tegen de heeren v. d. n G- i'-. n Oud. Voor de heeren Visser, Mulder, Hart en Kramer. De heer v. d. Woude. Dat wisten' wij; wel. Besloten wordt de gewone gratificatie aan den gem. veldwachter te geven voor diensten bij, kermis. Doo rden- ingenieur van Waterstaat zijjn wij zigingen aangebracht in de verordening, re gelende 'het verkeer van motorrij|tuigen en ver zoekt de voorz. van Ged. Staten deze wijzi gingen aan te brengen. De gevraagde veranderingen worden met allen voor aangebracht. Hierna sluiting. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. 'tWas Dinsdag een bijzondere dag voor de Chr. Jong'lingsvereeniging Timothëus. Haar was namelijk het voorrecht van een 25-jarig bestaan geschonken, en 'twas naar aanleiding van dit feit, dat men had gemeend dit feeste lijk te moeten herdenken. Nadat eerst de ge bruikelijke samenkomst in de kerk had plaats gehad, werd de eigenlijke feestavond in het Gemeentelijk vergaderlokaal gehouden, met al lereerst een openingswoord van den eerevopr- zitter Ds. Buiskool, volgde verslag van den 'heer Jb. Madderom Pzn over het 25-jarig be staan; waarna een opstel van den heer C. d. Wit, getiteld „Dier Jongelingen sieraad is hun kracht'', 'twelk met -een woord van dank door Broeder C. Tabak werd beloond. Nadat door 4 leden der Jongelingsvereeiniging een samen spraak, getiteld „Spraakgebrek of List" ten beste was gegeven, werd door den afgevaar digde van den ring, namens de 4 zustervereeni- g ingen, 'een woord v,an dank en waardeering tot de feestvierende Jongelingsvereeniging ge richt; 'hetgeen werd opgevolgd door een opstel van den heer C. Slijker over „de Jongelings vereeniging en haren arbeid'' en een verslag over het verleden door den heer P. Madderom. Nadat door den heer J. ten Hoeve nog enkele woorden over het 25-jarig Bestaan werden ge uit, wjas 't pauze en hadden we gelegenheid de zeer smaakvolle versiering in oogensdhouw te flemen. Na de pauze volgde een opstel van den heer C. de Groot, „Koninkrijk of Republiek", afgewisseld door een samenspraak van 5 hee ren getiteld „in de rechtszaal'' en een stukje van den heer G. Duif; getiteld „Jan biji zijn landheer te gast'-; waarna een stuk getiteld „Dwaallichtjes", ten beste gegeven door eeni- ige meisjes. Een afgevaardigde van de Gere formeerde Jongelingsvereeniging voerde hierna het woord, waarna Broeder C. Tabak woor den van waardeering tot Ds. Buiskool vopr diens leiding richtte. Nadat Ds. Buiskool had bedankt voor het goede slagen vain dee'z avond, werd met het zingen van een gezang; de feest avond besloten. Em velen zullen zich dezen gezelligen feestavond jnog lang herinneren. HEERHUGOWAARD. In het Lokaal van den heer Rus trad voor de laid, van den A.N.G.O.R. nog eens op mej. Menage Challa, die ook den vorigen winter voor de afd. was opgetreden. Door den voörz. den heer C. de Jong, werd de vergadering ge opend, waarbij; allen een hartelijk welkom werd toegeroepen, wat inzonderheid mej. Challa gold Voorz .merkt op, dat deze avond niet speciaal 'bedoeld is een geh-eelonthouders-propaganda- avond te zijn, niettemin is hij van oordeel, dat 'ook deze avond niet ontbloot zal zijp. van pro pagandistische waarde. Immers het optreden der spreekster heeft niet alleen ten doel den aanwezigen een aangename verpoozing te ver schaffen, doch tevens den mensch op te voe ten boven het alledaagsch-e materialisme, wat toch ook wordt beoogd door de geheelonthu- ding. Spr. adht deze ©en machtige factor bij den opbouw eener betere maatschappij, waar voor toch in de eerste plaats nuchtere hoofden inoodig zij|n. Hierna werd bet woord gegeven aain de spreekster ter vertolking der tragi-co- medie „IJsbrand' 'in 4 bedrijven van Fred, van Eeden. Op meesterlijke wijze werd dit stuk weergegeven en daarbij, werden de ver schillende personen, met hunne zoo uiteenlop- pende karakters en talentvolle wijizfe verder uit gebeeld. Met de grootste aandacht werd de spreekster hierbij; gevpjgd, terwijl inderdaad door de aanwezigen in het stuk werd meege leefd. Met een hartelijk applaus werd dan ook de begaafde spreekster beloond en warme in stemming vonden de woorden van dank do,or den voorz. tot haar gericht. Biji het sluiten van dit samenzijn achtte de voorz. zich ge rechtigd te mogen verklaren, dat door de aan wezigen ten zeerste was genoten, dat de afwezi gen een ihun aangeboden mooien avond had den gemist. HEERHUGOWAARD. Dézen winter voor Leerlingen vrij walt gelegen !h!eid voor het ontv,angen van onderwijs in onze gemeente. Op het gebied van land- en- tuin- bouwomderwijls worden een viertal cursussen ge- ihoudden, terwijll aan twee bijzondere scholen en een openbare vervolgonderwijs wordt gege ven aan een flink aantal leerlingen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1