Dinsdag 80 October 1928. 82e JYargang- De BasMoonsieiiing ie Amsterdam. F O 127. IHTERfiTtUravOMS NIEUWE L4MËDMKER (OIRAYT. VAN ALLES EN N06 WAT (Naidruk verboden). Die wijslick yder een., toe laten kan wat wils, Die hout si oh seifs gerus t en voorkomt veel geschils. Je moet ieen beetje weten te geven en te pemen heet dat in modern Hollandsch. Alles gloed en wel. maar het gaat ook weer niet aajn om Mies 'door de vingers te zien, wat je even naaste uitspookt I Het kan zoo erg worden dajt zelfs de ronde Brabantscbe gemoedelijkheid het te har gaat vinden, ofschoon ze in Brabant wel een stootje kunnen verdragen 1 Verleden week hebben de bewoners van Geertruidenberg enminste een stokje gestoken voor de escapa des van een hunner dorpsgenooten, die het geven en nemen wel een beetje te sterk in repassing bracht. Vooral het nemen van an dermans vrouwen was zijin fort, en dit had hem onder zijn dorpsgenooten den bijnaam vanLan dru verschaft. Niec alleen omdat „das ewig Weibliche" hem steeds dwars zat,, maar ook om zijn uiterlijk. Hij leek bepaald op dezen X'roemden Franschem ladykiller, al stoofde hij ijn dames dan ook niet op een fornuisje. Deze Landru dan had zich voor ongeveer een maand terug weer eens meester gemaakt van zijp naas- :en huisvrouw en was met deze naar St. Oeden- ■ode vertrokken. In laatstgenoemde plaats had men hem echter weldra in de gaten. Hoe het zij, ©en feit was het dat hij zich eenige dagen geleden wederom in Geertruidenberg trachtte te nestelen met z'n onre'chtmajtig verkregen ega. Weldra ging het dan ook van mond tot mond dat „Landru" terug was. Dit scheen den buurtbewoners te veel. Reeds in het vroeg vap en avond trok een bende naar zijn woning en bracht hem een ovatie met ketelmuziek.. Lan dru vertoonde zich en de eerste steen vloog idor de ruiten, en weldra volgden de sternen elkaa rin vlugheid en grootte op. Geen ruit bleef heel en toen daar niets meer aan te ver nielen was, werden gordijpen en bloempotten afgeworpen. De bewoner zocht langs een ach terdeur de vludht en eerst nadat een versterkte politiemacht was aangerukt om het woedende publiek in toom te houden, kwam aan de ver nielzucht een einde. 'tWas omstreeks midder nacht dat onze Landru z'n voornaamste hebben mi houden op een vrachtauto laadde om met z'n pas verworven buit een njeuw heenkomen :e zoeken. Zong Vondel niet van de „opregte trou" welke er tusschen man en vrouw gevonden werd? D eman is hopeloos uit den tij|di Wèl bad de juffrouw gelijk, die, toen haar gevraagd werd, waarom ze niet trouwde, antwoordde, dat ze geen man noodig had, omdat ze thuis drie beesten bezat die haar het gemis van een man volkomen vergoedden: een hond, die den „ansohen dag gromde en met smerige voeten door alle kamers liep, een papegaai die vloekte, l kat die lederen nacht boemelde! Hoe menig jongeling, vol hooge idealen, hoe menig Bongedochter, vol zoet edrpomen, is niet hope- oos ontnuchterd in het huwelijk, dat, volgens .en oude volkszegwijze, een remedie tegen de _iefde is. Droomen en mijmeren is een prachtige lezig'heid, die veel genoegen verschaft, maar de werkelijkheid voert den mensch soms zeer wizacht terug naar de aarde. Broekhuysde groot#' Willem Broekhuys, kan d'r van meepraten I Hij was heusch van plan om in Nice, in het heerlijke Zuiden van Frankrijk te gaan droomen en mijmeren, heeft teen tijdje gedaan ook zelfs, maar nou is ie failliet verklaard en tot overmaat van ramp zal hiji waarschijnlijk nog moeten brommen ook! En nu moge het waar zij|n 'dat men overal kan droomen en mijmeren, waar men wil, wij voor ons prefereeren Nice en de Rivièra boven de oei van een strafgevangenis. In lang hadden we niets van Broekie ge boord. Sinds „De Dag" in de nevelen van den nacht verdwenen, is en sinds 'de „kleintjes van Broekhuys niet meer aangeprezen worden omdat de justitie tusschenbeide kwam, is Broek buys zelf een stap teruggetreden en van het 'umoerig sdhouwtooneel verdwenen- Hij woont hans in het afgelegen Heerlen. Baar voor oen oogenblik is hij weer naar voren geroepen. Hij moest zich voor het kantongerecht te Rot terdam verantwoorden wegens de door hem uitgeschreven „31e Rotterdamsdie premoelee- ling". De ambtenaar van het O.M. noemde deze premieleening, waarbij, de prijzen en pre ien door een draaitoestel werden aangewe- je reinste loterij. Rn daarvoor had Broek huys geen toestemming. Broekhuys kwam niet in persoon naar Rotterdam, om voor den kan tonrechter te verschijnen, maar zond een ge machtigde ,een rechtskundige, die op geen en kele vraag antwoord geliefde te geven. Wel deed hij zelf vragen stellen aan de getuigen. Het O.M. eischte 6 maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen laterij-machines. De gemachtigde als pleiter op tredende, betoogde, dat niet Broekhuys, maar de Hollandsche credietbank de premieleening had uitgegeven. Al moge dat een loterij zijn, dan heeft niet Broekhuys ze aangelegd. Als grand seigneur wilde hij. zelf niet voor het front kOmen. Men herinnert zich nog zijjn uitloven van een belooning van f 100.000 voor den eer sten ambtenaar van het O. M., die hem veroor deeld kreeg. Dat was blague. De 31e premie leening stond hem even na als elke andere. De winsten waren toch altijd voor hem. «De f 100.000 belooning zijln er n uniet meer; jam mer genoeg, zegt pleiter. Toen Bi. indertijd uit de gevangenis kwam, heeft pleiter hem ge raden: vestig je nooit meer te Rotterdam, daar moet men je hebben. Ein zoo is het inderdaad gegaan. En waarom» 6 maanden, hechtenis? Zijn dan alle ambtenaren van het O.M. blind als ze B. zien? Zes1 maanden voor een. eerste over treding. Pleiter vraagt: waarom-moet een man, die denkt iets te doen wat de wet toelaat, ge straft worden met 6 maanden? Dat is de el lendige atmosfeer in Rotterdam. Tegen Sou- dijn werd indertijd een boete gevraagd. Mis schien heeft deze meer overgehouden dan Broekhuys. En tegen dezen, „het halve genie", di efaet systeem uitvond, eischt men uijt de lucht gegrepen 6 maanden I Moge de kantonrechter het boetekleed aan trekken en terugkeeren op zij|n vonnis; indien hij echter tot de overtuiging komt, dat B. een loterij heeft aangelegd, dan vraagt spreker, ook in het belang van het vertrouwen der recht spraak, een veel lagere straf. Maar de ambtenaar van het O.M. was er blijk baar niet toe te bewegen om water in z'n wijn te doen, noemde Broekie ironisch een „gladde jurist" maar bleef biji z'n 6 maanden! „Ze zoJken me" zal Willem wel zeggen en voor het zoover komt zal hij de kuiten wel nemen. Ge vangeniskost ligt hem 'te zwaar op de maag. Hij is ©en modem mensch, di eop moderne wijze, d.w.z. door flesschentrekkerij, aan den kost is gekomen en zich nu niet op ouwerwet- eche manier in de doos zal laten stoppen. Zoo- iets kan alleen nog maar voorkomen biji domme lui, in de ©en of andere negorij. Noemen we met name 'het eiland Ameland, waar de wereld met krantenpapier is dichtgeplakt. Daar wa pen heusch nog menschen. Dat ze bij hun tijd 25 jaar ten achter zijn is hun echter niet kwa lijk te nemen, gezien de afzondering waarin ze lieven, Om eens een staaltje te noemen. Van 'tlvoorjaar is de eerste auto op het eiland ge weest. Met de postboot werd het wonder, eigen dom van een meneer uit Sneek, overgebracht. Dat was me een gebeurtenis! Men had op 'Ameland nog inooit een aütoi gezien! De groote belangstelling begon al in' Nes, en overal waar ze kwamen in Ballum en Hollum staak ten de menschen hun dagtaak om van het on gewone schouwspel te genieten, vooral als de auto stil stond. Dan kwamen ze schuchter na der, groepeerden zich om de auto, maakten elkaar opmerkzaam op dit of dat, sommigen lagen zelfs op den grond om al het moois te zien. Maar zoodra de auto zich in beweging zette stoof de menigte uiteen, en als in een der dorpen om den hoek gereden werd, rende de menigte de huizen in, om pas weer te voor schijn te komen, wanneer het monster gepas seerd was. Maar het aanpassingsvermogen der Amelanders bleek nogal groot te zijp, nadat ze van de eerste verwondering waren bekomen. Want vrij| velen maakten van de uitnoodigipg van den eigenaar gebruik om een eindje mee te rijden en waren verrukt over dit nieuwe ver voermiddel. Ep nu doet het Ameland weer zonder auto. Een gastentooinstelling en 'dat in de eeuw van de Electriciteit? Ja en ook met een zeker recht, immers de gasindustrie heeft niet sftii gezeten en heeft ook weer op tal van nieuwe vindingen te wijzen, die niet algemeen bekend zijp en ik acht het daarom van belang aan de lezers en lezeressen iets vap deze tentoon stelling te vertellen. Ter inleiding moge nog eens gezegd wor- 'dep, dat economisch gesproken het gebruik van. gas te verkiezen is boven dat van electrici teit ,daar toch beide „gemaakt" worden uk steenkolen, maar bij de gasmakerij ropd 7ü' pet .van de verbrandingswarmte dér steenko len nuttig vrij komt in het gas en de bijprouuc- ten terwijl bij de „electriciteitsmakerij" slechts circa 13 pet. van deze verbranding,swarmte in den stroom terecht komt, de rest gaat nutteloos verloren. Bevordering der gasinaustrie is dus voor dem economischem toestand zeer belang rijk, zonder iets op het groote nut van de elec triciteit af te dingen en waar op deze tentoon stelling voor een zuinige huisvrouw veel te .zien is en te leeren, daar meemide ik goed te doen van mijp bezoek iets te vertellen. Allereerst treffen wij| er natuurlijk een keur .van gasfornuizen en komforen aan en is het werkelijk aan te raden de verschillende stands hiervan af te loopen, de exposanten zijp gaarne bereid piles tot in bijzonderheden uiteen te zet ten fmen ziet er branders, die gemakkelijk los te nemen en schoon te maken zijp, zoo.dat het gas Steeds goed blijft branden, gasbranders voor waschketels, afzonderlijke gasoventjes zeer geschikt voor het vlug en goed bakken van brood enz., verde rvoor industrie de be kende banketbakkersovens, molfelovems enz., terwijl bij allen gelegenheid bestaat om te proe ven hoe de op gas bereide cake en koekjes sma ken, alsmede te vernemen hoe groot het gas verbruik voor de gedemonstreerde toestellen is. Niet te vergeten zijp de gasfornuizen met ingebouwde kolenhaard voor keukens, die des winters verwarmd moeten worden, zoodat bij! 'koude het kolenfornuis en op de andere tijlden het gasfornuis gebruikt kan worden. 'Op het gebied van geisers en baden zijn zeer mooie stands, klein egeisertjes, ,die auto matisch op de waterleiding werken en niet aan gestoken kunnen worden als de waterkraan gesloten is, een keukeninrichting met bad on- derhet aanrecht, kleine warmwater-apparaatjes voor afwaschwater en nog andere toestellen. Een 'der belangrijkste toepassingen van gas is tegenwoordig wel de kamerverwarming door middel van gaskachels, waarvoor in de meeste plaatsen een bijzonder tarief is vastgesteld (hier 8 oent per M3-), en is dit wel op deze tentoon stelling te bemerken, daar er te kust en te keur gaskachels te vinden zijn van de laatste ver beteringen voorzien en uitmuntend door een voud en gemakkelijke behandeling- Er zijn kleine kacheltjes voor de verwarming van klei ne kamers, die aan den muur kunnen opgehan gen worden ,en daardoor geen plaats innemen, verder de z.g. Sunray-kacheltjes, voorzien van hangkous, straalkachels met vuurvaste gloei- kous. Fransche kachels met vuurvaste staafjes, idie een groote warmteudtstralipg bezitten, ge combineerde gas- en kolenhaarden, die in voor- en najaar als gashaard en gedurende strenge winterkoude als anthraöethaard worden ge bruikt, waarbij dan door de gasvlam de anthra- ciet wordt ontstoken, te veel om hier alle op te noemen, idaar de inzendingen zeer talrijk zijp. Ook op hef gebied van gasstrijkijzers nog een pieuwigheid, een strijkbout met gloeikous, dde na aangestoken te zijn binnen vier minuten op temperatuu is, een wentelbout, die zoodanig is ingericht ,dat wanneer de onderzijde te veel is afgekoeld, ook de bovenkant kan gebruikt iworden. Verder zijp er nog wat betreft pannen ver schillende inzendingen, waar vele soorten pan nen te zien zijp, aaluminium, geëmailleerd, de Columbus"-stoomkoker, die volgens de ge gevens een aanmerkelijke besparing geeft, „.wonderpannen'om zonder oven taart en cake te bakken enz. In het bovenstaande heb ik slechts een kor te opsomming kunnen geven van wat er op ideze tentoonstelling op gasgebied te zien en te leeren valt, ik hoop echter hiermede velen opgewekt te hebben eens een kijkje te nemen, niet alleen de huisvrouwen, maar ook de kleine en groote bedrijfsmenschen, de raadsleden, die wat meer van het gasbedrijf willen weten, want ook op het gebied van gasfabricage vindt men er belangrijke inzendingen en verder allen,die nog niet overtuigd zijn van het grooite gemak en dé zindelijkheid en vlugheid aan de toepas sing rap gas voor koken en verwarmen verbon den. Tot slot vermeld ik nog, dat de tentoonstel ling met lijp 4 te bereiken is en gehouden wordt in het gebouw van de R.A.I. aan het eind van de Ferdinand Bolstraat. Als een bijzondere aan trekkelijkheid heeft het bestuur der tentoon stelling besloten, dat iedere 50ste bezoeker een O pde tentoonstelling gebakken cake of faaijt zal ontvangen, terwijl iedere 200ste bezoeker uit een der stands een fornuis, komfoor of iets dergelijks ontvangt. De tentoonstelling blijft pog tot en met 11 November geopend. Met dank laan den Heer Redacteur voor de verleende plaatsruimte. 'Noofd-Scharwouhe, 30 Oct. 1923. De Directeur der Lichtbedrijven, W. J. SMIT. De Toekomst Vergadering der tuinbouwvereeniging „De Toekomst" op Maandag n.m. 7 uur onder pre sidium van den heer S. de Boer, ten lokale van den heer P. de Geus. Na voorlezing notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd, deelt de voorzitter mede dat de agenda dezen keer niet lang is doch evengoed in ruime mate be spre kings waardig is. We zijn zoo vrij allereerst punt twee in bespreking te brengen, hetwelk omhelst een voorstel van 't bestuur om 'Uinder tijd geschorste lid R. Bergen, aie daartoe een schriftelijk verzoek heeft ingediend, wederom als lid aan te nemen. Iedereen ligt die onver kwikkelijke geschiedenis nog wel in 't geheu gen, -doch dat mag geen reden zijn, dat wie eens steelt, altijd een dief blijft, en daardoor de weg naar beterschap wordt ontzegd. Het bewuste lid zal zich aan dergelijke praktijken wel niet meer schuldig maken; voor ons is 'teen leer geweest, wat betreft het koopen van zaan, om daarmee vooral goed u.t te kijken. R. de G^us. 'k Stel evenwel voor dat dat lid een boete betaald; hij heeft er voordeelenook van genoten. Vioorz. 'kWeet niet of de ledenvergadering daar competent voor is om dat vast te stellen. Op reglementen af 'kan 't niet. Hij, kan wel weer lid worden met een intreegeld van zoo veel. We zullen die boete moeten herleiden tot vijf gulden entreegeld. Dit wordt aangeno men. Voorz. Dan zullen we Bergen berichten dat bij voldoening van f5 en de contributie van 't afgeloopen jaar hij weer in de rechten en ver plichtingen van 't lidmaatschap treedt. Volgt punt 3. wat betreft de juiste sorteering der uien. De maten hiervan zijp. allen wel be kend. De uien moeten gezond zijn. Geen schim mel, geen dubbele. Voor de juiste sorteering moeten de steelen worden afgetrokken', niet ge sneden en vrij, zijn van grond. De meest ge- wenschte verpakking zal hier de baalverpak- 'king zijn. Wij meenen dat de arbeid hieraan besteed, ruimschoots zal worden vergoed. Hier aan is verbonden een bij u allen welbekende gedachte, en dit is het afleveren der uie'n on der een verpakkingsmerk, als 't ware onder con trole van den Vierbond. Wij zijn hierover in overleg getreden met den handel en dit is wel jammer, zij, gevoelt er niet voor, omreden zij bang is 'dat zij als 'tware hier een brug legt voor de tuinbouworganisaties, om in de toe- 'kjomst ,als zoo'n merk eenmaal goed ingevoerd zo uzijn, de transport zelf ter hand zal nemen. Doch dit is geenszins de bedoeling. De bedoe ling in deze is ons product op de verschillende buitenlandsche markten, door verbetering der sorteering, meer invloed op die markten te heb ben. En dit wordt niet door ons een voordeel voor ons alleen, doch ook een voordeel voóir den handel geacht. 'kZeg nogmaals onze mee ning ,clat wiji meenen' dat onze arbeid ruim schoots betaald zal worden. Evenwel moet men niet meenen daarvan een direct profeit te trek ken. 'tKan zijn dat daarvoor eenigen tijd noo,- dig is. Evenwel zal dit niet zoo gemakkelijk zijn als indertijd met de aardappelen, toen wij gerugsteund werden door den phytho pathoJo- gischen dienst. Maar nu dat het vrijwillig is, is er alles voor te zeggen; elke handelaar zend altijd niet onder het merk van hem en zoo doende wil hij! geen merk van de veiling. En wat hier de sorteering betreft, zal 'twel gaan, doch wij willen voorkomen dat wij dupe van een ander zijp nalatigheid worden. Ook voorkomen wij dat een koopman met onze uien kan doen wat hij, wil en soms een product op de markt brengt, 'f welk niet de aanspraak op Hollandsche uien verdiend. En smeer 'dan eens is er betoogd, dat cxnze uien wat de smaak betreft onder de fijhste wordt gerekend. En als wij daaraan met sorteering en verpakking de verkoopkracht verhoogden, was dit een voordeel voor koopman en voor ons. En veel is er al over gesproken doch het moet bijl ons nog inburgeren, 'tmoet bij ons ingroeien, ook zoo op de markt. Werkelijk het sprteeren is «n ons belapig. Noprdschprwoude

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1