i Nieuwsblad voor LAN GEDIJ K en Omstreken. Bo.|128. T«una« M gj Donderdag 1 November Ï938T 32e Jarga per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. ttguterui ttsaraa.. CONCORDIA -BIOSCOOP. - De Indische Giraftempel. I- NIEU WE LAEEMJKER COURAMT Dese courant ver schijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. EB0HNEHENT8PE1JB REDACTEUR-UITGEVER BUBBEL: iloordscharwoude. PB IJS DEB^A^ EBïEHTIENi T" 1—regeli 78 et-, elke tegel meer 18 ct« Groot» letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtsreek» een den Uitgever Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 30 October 1923, des avonds 7 ,uur. Alle leden zijn .aanwezig. Voorz. de burgemeester. Waarn. Secretaris de heer K. G. Reinders, Na opening door den voorz. worden de no tulen van de vorige vergadering gelezen en na e,enige wij!zigi(ngm goedgekeurd. Stemmingen zullen aanvangen bijf den heer Jb. Kroon. De begrooting 1924 is van Ged .Staten met eenige administratieve bemerkingen teruggeko men. Dieze worden aangebracht. Bericht van Ged. Staten dat, waar eerst de Kon. goedkeuring moet worden verkregen op het besluit van den raad tot verlaging van het salaris van de wethouders, het oude bedrag moet worden gehandhaafd. Goedkeuring van 'hetzelfde college op de kasgeldleening. Dankbetuiging van den „Chr. Bpnd van Po litiebeambten voor de verhooging van het sa laris van. den geeejnteveldwachter. De voorz. brengt eveneens den dank over van den gemeenteveldwachter Van der Me,uien. Dankbetuiging van den' keurmeester F de link voor de hem toegekende gratificatie. lp verband niet de hooge kosten van den pntsmettingsdiemst en bet geldelijk tekort da[t daardoor is ontstaan, verzoekt de N.-H. Ver- eeniging Het Witte Kruis aan de gemeente een jaarlijksche subsidie om het tekort te kunnen dekken. Door dezen dienst te Alkmaar, Hil versum en Haarlemmermeer is een tekort ont staan van ongeveer f6000. B1. en W. stellen voor dit aan te houden tot een volgende vergadering, teneinde dit eersit in B. en W. te kunnen behandelen, Aan een verzoek van den heer Paarlberg om te Alkmaar te onderzoeken, waardoor door een tekort van f3129.27 is ontstaan, zal gevolg worden gegeven. Van de R. K. Lhndarbeidersvereeiniging, afd. van den Bpnd ,,St. Deus De-dit" is het verzoek ingekomen om bij werkeloosheid van gemeen tewege de werkverschaffing ter hand te ne men, een toeslag te verkenen op de uitkee- ring van de werkloozenkassen en een steun regeling te treffen vopr de uitgetrokken georga niseerde arbeiders. Adressante voorziet in den komenden winter een grooter werkloosheid dan in voorgaande jaren, en zou gaarne zien dat daartegen maat regelen werden genomen, om de werkloozen niet aan armoede prijs1 te geven, en te voor komen dat ziji om uitkeering moeten aanklop pen bij het armbestuur. Hoewel het vorig jaar samengewerkt is met de tuinbouwvereeWgini- gen en men daarvan de volle medewerking heeft gekregen, heeft men toch Weinig resul taten bereikt. B;. en W. stellen voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De werkverschaffing is er het vorig jaar geweest. Bij voorkomende werkloosheid zullen middelen worden beraamd in overleg met .den raad en andere organisaties pui werk te vinden. En zoo dat niet gevonden kaïn worden om dain een steunregeling te tref- fen. Zooals reeds in een der vorige vergaderin gen is gezegd, zullen B;. en W. hieraan hun aandacht blijven wijden. De heer Bregmap zegt nog dat het de bedoe ling is om productief werk te vinden. De heer Kostelijk. Werk is er altijd te vinden. Dc heer Groen. De werkverschaffing is er reeds geweest met de bedoeling om hiermede, door te gaap. En wij! kunnen ook zoo blijven doorgaan- De heer Paarlberg zegt dat er dan toch nog 2 vragen overblijven en wiel de toeslag en de steunregeling- De voorz- .antwoordt 'dat bij1 werkloosheid de arbeiders gedurende een bepaalden tijld een- zeker bedrag als uitkeering genieten- En bier heeft men niet veel aangeslotenen. I Qe heer Paarlberg aptwoprdt dat het toch betrekking heeft op alle ingezetenen. Die voorz. Wanneer u de kaarten zag zou u vragen ,,,is dat alles?" Ik zou echter geen globaal besluit willen nemen, maar deze vra gen afzonderlijk willen behandelen. De heer Paarlberg meent dat men ze moei lijk afzonderlijk kon behandelen. Wanneer men hef eene geeft kan men het andere niet wei geren. De voorzitter zegt dat dit ook zijjn bedoeling ini-et is. De heer Paarlberg zegt dit alleen onder de aandacht te hebben willen brengen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met allen voor aangenomen. Benoeming administreerend armvoogd, peri odiek aftredend de heer Jb. Mosk. De aanbeveling, opgemaakt door B. en W. bestaat uit de h-eeren: Jb. Mosk en Jb. van Meurs. De uitslag van- de stemming is dat de aftre- tende met algemeene stemmen wordt herko- De voorz. zegt dat het dan goed is, dat Bu en W. eerst onderzoeken, waar smalle gedeel ten zijp, om dan daarna met voorstellen bij den raad te komen. Dit wordt goedgevonden. De heer Groen vraagt of de lichtbeweging al ter sprake is geweest in de gascommissie. De voorzitter antwoordt dat er nog geep vergadering is geweest, maar dat het wel al reeds in het bestuur is besproken. ljOe heer Paarlberg zou gaarne in de gascom- miipie besproken willen zien, nu 'hij het zelf niet mefcr kan doen, om de lantaarns des nachts eerf paar uur korter te laten branden en deze te jbenutten voor de morgenuren, omdat de bouwers nu des morgens in donker langs de straat gaan. Dit zal op de maximale belasting geen invloed hebben. Spr. zou dit gaarne on derzocht willen zien. 11e Iheeren juichen dit toe, „waaraan door deal heer Groen wordt toegevoegd, dat het on- om de lantaarns des nachts te laten Spr. meent iets gevoeld te hebben, als zou in dien geest te Haarlem gesproken zijjn. Hem is pertinent gevraagd geworden of de raad van Oudkarspel tegen de vereeniging was. De voorz. antwoordt dat dat niet gezegd is. Het kan ook niet gezegd zijp, omdat' de raad zich toch niet had uitgesproken over deze zaak. Hiermede is ook de rondvraag afgehandeld en sluit de voorz. met een woord van danik de vergadering. ZONDAG 4 NOVEMBER de gjeweldiga Sohlagerfllm Het ongeëvenaarde meesterwerk van den regisseur Joe May. Vyf maanden achtereen hebben 3 0 0 arbeiders ge werkt aan den opbouw der in deze film voorkomende tempels. De geheele diereneollecties van Hagenbeek en Sarasani hebben meegewerkt. De machtige paleizen, de tropiiche tuinen, de zaal der dnizend zuilen enz. hebben er toe bijgedragen de geheimzinnige sfeer ran de Tropen volkomen te suggereeren. - Het eerste deel is getiteld DE ZENDING van den YOGHI en het tweede DE TIJGER v. ESCHNAPUR. DIT IS DE MOOISTE FILM, welke tot nutoe hier vertoond is. Niemand verzuime dit machtig filmwerk te gaan zien. De toegangs prijzen zijn geen beletsel, daar deze ondanks de hooge huur kosten niet verhoogd worden. Aanvang precies half acht. Zie de afbeeldingen in „De Prine". Bietuoeming lid van de Plaatse!. Commissie v. Toezicht op het Lag. Onderwijs wegens perio dieke aftreding van den heer R. Mulder. De voorz. voegt hieraan toe dat de aftre dende tevens de gemeente gaat verlaten. Gekozen wordt de heer C. Bakker met alge meene stemmne. Hierna worden de verordening op de invor dering en de heffingsverordening op de Plaat selijke Inkomstenbelasting goedgekeurd. Rondvraag. Wethouder Jb. Kroon zou willen onderzoeken O het mogelijk was op sommige gedeelten- van de gemeente de hekken te verwijderen met het oog op het steeds drukker wordende ver keer. Dit möet volgens spr. van dien raad uit gaan en daarvoor de medewerking worden in geroepen van de burgers. De voorz. antwoordt dat in de politieverorde ning reeds staat aangegeven dat nieuwe hek ken 1.50 M. uit de rooilijn moeten worden gezet en huizen 1.25 M. Wïji hebben in onze gemeente echter niet zooveel smalle plekken als wel in andere gemeenten het geval is. De heer Paarlberg zegt dat men ook zou kunnen handelen in den geest van Zuidsdhar- wo-ude om aan de ingezeten-en te verzoeken daar waar de weg- zeer smal is, hun hek ach teruit te plaatsen en dit te doeh voor Gemeente- rekening. De voorz. antwoordt dat het geen onzin is, en zal den 'heer Groen daarover de noodige inlichtingen verschaffen. De heer Paarlberg zegt dit voorstel niet te doen als zou hij het onzin vinden dat des nachts de lantaarns branden. Reeds meerma len heeft spr. in de gascommissie de reden-en daarvan uiteen hooren zetten, Spr. doet het voorstel in den geest zooals hij het gedaan heeft, om het niets te doen kosten. Een onderzoek naar de mogelijkheid zal Worden ingesteld, hoewel voorz. moeilijkheden verwacht in verband met het kloksysteem. Verder herinnert de heer Paarlberg aan de gecombineerde vergadering in N oor d schar wou- de in verband met de samenvoeging van de drie Langedijkfer gemeenten- Spr. wenseht niet op deze vergadering in te gaan. Op die verga dering is -echter gezegd dat Bi. en Wi. naar Haarlem zijjn geweest om daar tegen de sa menvoeging te pleiten- Is -dat juist? En is in Haarlem medegedeeld -dat de geheele raad tegen' de samenvoeging was? De voorz. Het was -een brief aan B. en VA. B,, -en W. hebben zich ook tegen de vereeni ging uitgesproken. Is er een circulaire aan den raad, dan zal -die ook in den raad worden behandeld. Anders heb ik' daarover niets- mede te doelen. De heer Paarlberg herhaalt zijjn 2e vraag. UIT DEN OMTREK ST. PANCRAS. Het afgeloopen brandgeval heeft ons weer iin al zijn omvang het gevaar van een brand doen zien. En in dit geval was de wind gun stig en leverde het geheel voor de omwonen den geen gevaar op. Zooals bij elk brandgeval- kjomen dan de gedachten los en zoo werd naar aanleiding van dit geval -de gedachte geop perd, dat als zoo iets aan de bovenweg geschied (de, wij er wat water betreft slecht aan to-e -Waren. En zoo werd onder andere de opmer king geuit dat het wensch-elijjk was, onder voor behoud dat bet mogelijk was, dat in geval de waterleiding hier door kwam, waartoe de ge meente verplicht is zich te laten welgevallen dat de straat wordt opengebroken, en daar- idoor ti-e weg zeer verslecht, de gemeente de Verplichting kon eischem daf het voor haar mogelijjk was, zonder verplichte aansluiting dei- burgers, -brandkran-en op de leiding te plaatsen, zulks ter brandbeveiliging van den bovenweg, ;welke zoo slecht van wat-er is voorzien. Zooals 'bekend gevoelt de burgerij hier niet voor ver plichte waterleiding, doch zeker zullen allen bet nut hiervan inzien. En -de raad zo-u wat dit betreft zeer in den geest van de burgers in 't algemeen handelen-, als is het misschien' |dan zonder kans van slagen, dat zijj althans het beste beentje hiervoor voorzette. Die niet "waagt -die niet wint," z-egt een spreekwoord, gevolgd door een ander dat zegt „men moet het ijzer smeden als het heet is." De waterlei ding is thans een punt van bespreking, en moge dit brandgeval laanleiditng zij|ni dat 't al thans geprobeerd wordt. ST. MAARTEN. Ook 'hier is het landwerk ver ten achter bij andere jaren met als oorzaak cle hatte tijjd. Rijd men de gemeente eens rond dan ziet men nog meer perceeltjes aardappelen staan benevens uien liggen te rotten op het swad, Naast deze achterstand van werk, de schade -toegebracht aan veel artikelen o.a. verwater de aardappelen, rotte ronde wortelen, dito turk- sche boon-en, enz. De dorschkool staat dan ook van bijna een ieder not te velde, zoodat, mocht de winter vroeg haar intrede doen, dit voor de bevolking een enorme -schade zou zijjn- We willen dan bok hopen, dat sneeuw- en ijs maar lang op zich zullen- laten wachten. ST. PANCRAS. 't Zijn emotievolle dagen d-eze week. Nog pas onder den indruk van den brand, klonk 'tl thans „een autobus t-e water". En zoo zagen w-e Woensdagmiddag de autobus van de firma Kok -en Tuinman te water. Het voertuig van, de richting Alkmaar komende, kwam, naar de heer Tuinman ons mededeelde, -door hef te harde rij|d-en zan 'haar chauffeur Koen, op den b-erm van den weg even voorbij den z.g. draai en bleef daar steken en gleed zoo langzamer hand te water. Door dit langzame glijden kon den de chauffeur en- -de ééne aanwezige passa gier zich redden en bleef de schade tot het jmaterieele bepaald. Slechts één wiel en een klein gedeelte van het achtereinde van den wagen waren nog zichtbaar. Het was een drukte van belang dien middag. Hiertoe droeg ook bij -de aanwezige commissie va-n V-erkeer uit de Kamer van Koophandel, met een inge nieur en wethouder van Alkmaar welke bezig waren middelen te beramen, hetzij voor een nieuwen weg, of grondige verbetering van de tegenwoordige, welke op 't moment in een ware modderpoel was herschapen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1