NIEU WE 'miNieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Ko'129. nwfcituww.il [Zaterdag 3'November 1823. T Blad"? 82e Jgargaag I sa- per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. MNGIDIJKIR mum. p Dese courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHHEMEHT8FRIJB REDAOTKUR-UITöE VER ID REEL: I oor dschar woude. PRIJS DER AD EBIENTlENl Tm 1—1 regel* 71 ct., elke regel meer 18 ot. Groots letten of vignetten «orden naar plaatsruimte berekend. Brieves reehtftreeka ui den Uitgever Dit nummer bestaat uit 2 Blad' n. EERSTE BLADl OFFICIEEL KEURING DIENSTPLICHTIGEN. De Burgemeester van Zuid - S charwoude. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat iln den loop van de komende maand December de herkeuringsraad in een of meer gemeenten zitting zal houden. Van de gelegenheid om in die zitting een ge neeskundig onderzoek te ondergaan, kan wor den gebruik gemaakt door ingeschrevenen voor de lichting 1924 en door reeds bij, de land- of zeemacht ingelijfde gewone en buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest. Voor zoover deze personen echter als vrijwilliger in dienst zijn van de landmacht de vrijwillige landstorm hieronder begrepen de zeemacht of de overzeesehe weermacht, worden zij tot bedoeld geneeskun dig onderzoek imet toegelaten. Om van deze gelegenheid tot het ondergaan eemer keuring gebruik te kunnen maiklen, be hoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich ten aanzien van den dienstplichtige een der volgende gevallen voordoet: a. dat hij: vroeger voor een der keurings- raden voor den dienst geschikt werd verklaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen, waardoor hij ver moedelijk ongeschikt voor den dienst is ge worden; b. dat 'hij: vroeger bij het onderzoek voor een der keuringsraden behept! was met ziekten öf gebreken, welke toen niet to,t zijpri ongeschikt - verklaring hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een maté zijin verergerd, dat hij thans vermoedelijk onge schikt voor den dienst is geworden; c. dat hij vroeger verhinderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgestelden tijd, ook geen der keu ringsraden omtrent hem uitspraak heeft ge daan en hij vermoedelijk ongeschikt vopr den dienst is. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet vóór 20 November a.s. gefrankeerd worden toegezonden aan het volgend eadres Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad Departement van Oorlog, Plein 4, 'sGraven- hage. De aanvraag moet vermelden den geslachts naam, de voornamen en het nauwkeurig adres van den dienstplichtige, datum en jaar van geboorte, alsmede de lichting en de gemeente, voor welke deze voor den dienstplicht is inge schreven, en voorts vopr zoover hem bekend het korps, het korpsonderdeel of het dienst vak, waartoe 'hij behoort of waaraan hij is toe gewezen. Zuid-Sdharwoude, 2 November 1923. De Burgemeester, VAN SPENGLER. REVUE VAN DE WEEK 30 October. De 26e October 1923 zal blijven een der „his torische data", in onze parlementaire geschie denis. Op dien Vrijdag is het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck', in 1918 opgetreden en twee- jnaal in den loop dier vijf jaren gereconstru eerd, ten val gebracht doo rhet vast-aaneenge sloten „bloc" der linksche minderheid van veertig (Vrijheidsbond, Vrijz. Democraten, Plat Icelanders, Mej. van Dorp, Soc. Dem. en Com munisten) gesteund door tien Katholieken, met tegenover dez evijftig; het restant van de Ka tholieke groep, de Chr. Hist., anti-Rev. en ds. Kersten, van de Chr. Geref. Staatspartij. Dus 50-49. Met deze stemmenverhouding is de Vloot 5wet den 26en October verworpen. Het Kabi net had in zijin geheel, alsook ieder lid ervan .afzonderlijk, van de vraag, of het Vlodt-ont- ■v rp der 300-nrllio n gulden zo uworden aan genomen, afhankelijk gemaakt deze andere, of de ministers langer de verantwoordelijheid zou den dragen. Gevolg van de verwerping is dus, dat het Kabinet-Ruys aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd. In afwachting van de beslissing, door de Kroon te nemen, heeft de de Konmgin verzocht, dat de Ministers zich voorloopig met de behandeling der loopende zaken zullen blijven belasten, waaraan natuur lijk gevolg wordt gegeven. ROOKT SINT PANCRASSERS Prima 5 cent Sigaar. Over de uitvoerige, vaak woelige en afmat tende discussiën, welke in dé afgeloopen week aan de in overgroote spanning verbeide beslis sing voorafgingen, zal ik zeer kort zijp. De.-. Koloniën, Marine en Buitenlandsche Zaken be antwoordden de dertig(I) sprekers, die over de Vlootwet het woord hadden gevoerd. Minis ter Colijjn hield vol, dat de wet vopr de finan ciën van het moederland geenerlei meerderen druk zou berokkenen. Vopr 't verdere verwijs ik naar de verslagen. De grocte vraag was, nadat de Regeering had gesproken, wat vooral de katholiek Mr. van Schaak, die (z.a. men weet) in eerste instantie zijpe zeer-ernstige bezwaren tegen de Vlootwet had ontwikkeld, tenslotte zou doen. En toen 't bleek, dat de heer Van Schaik, evenals zijp partijgenoot Bo- mans, de bezwaren tegen het ontwerp on verminderd handhaafde, besefte men, dat de Vlootwet in doodsgevaar verkeerde. Men had becijefrd, dat 6 a 7 katholieken tegen zonden stemmen. 'tWas de Chr. Hist, heer Gerretsen, door zware ziekte verhinderd naar Den Haag te gaan, had'door zijn vopr-stemmen toch gieen verandering in den uitslag kunnen bren gen. Staking der stemmen in eene voltallige Ka mer staat gelijk met verwerping. De heeren Kolkman, Visser van IJzendoorn, van Rappard en Ter Hall, allen in meerdere of mindere mate ongesteld, waren ter zitting opgeko men .'tWas een middag van koortsige span ning van overvolle, benauwend-overladen tri bunes, waarin de groote beslissing werd tege moet gezien en ten slotte viel. En toen het vo tum der kamer bekend was geworden, begroet te Links het met daverend, kletterend applaus en bravogeroep. De Vlootwet is nu van de baan en daarmee zijn 'took alle verdere plan nen der thans demissionaire ministers, de schrapping van art. 40, voor de vermindering der ambtenaarssalarissen, naar mén zegt, door den Raad van State ontraden, incluis. Ontstaan is thans, dOor deze Kabinets -crisis een Chaos, een toestand van verwarring, zooals in onze parlementaire geschiedenis nog niet voor kwam IZeker bestaat er reden om te zeg gen, dat het Kabinet door wat minder „starre" houding zijn leven had kunnen redden. Wel bezwaar bestond er bijv- tegen uitstel van en kele maanden der Vlootwet, waar den 21en Januar ite Geneve eene internationale bespre king van de maritieme bewapening zal wor den gehouden I? Waarom heeft Mr. Ruys de Beerenbrouck zich hier niet gehouden aan Gijsbrecht van Aemstel's wijs woord: „Een krijgsman wint genoeg, al wint hij niet dan tijd"!?. Intusschen napleiten over het geval is nutteloos. De gropte vraag iswat nu?Wie zullen de mannen zijn, op dit oogenblik in staat en bereid om de loodzware verantwoor delijkheid te torsen? Aanstonds is d epaam genoemd van Mr. de Geer, den oud-minister, die ontslag nam, wijl hij zich t. o. der Vlootwet pjiiet! met 'de ziensw^ze van zjjn ambtgenooten kon vereenigen. Afgescheiden van allerlei ver dere bedenkingen zou hij voldoende steun kun nen vinden bijl zijn naaste politieke vrienden, die met alle warmte de Vlootwet steunden is tzeer de vraag of Mr. de Geer zich physdek zou opgewassen gevoelen tegen de taak der leiding van 's lands zaken in dezen tijd. Mr. Troelstra, het hoofd der soc. democratische fractie was feitelijk aanvoerder van de oppositie in deze. Hij is de door zijne geestverwanten reeds in het openbaar enthousiast gehuldigde overwinnaar. Dus gelijk verschillende bladen betoog den, de premier van straks? De 'heer Troel stra heeft bij het Vlootwet-debat verklaard, dat hij en zijne vrienden thans (in tegenstel ling met 1913), bereid zijn, achter de re- geeringstafel plaats te nemen. Dat een Kabinet- Troelstar eene „werking majority" zou kunnen vinden in het Parlement, is echter ondenk baar. Dan: Mr. Van Schaik, de aanvoerder van de Katholieke oppositie tegen het ontwerp met de soc. democraten aan de groene tafel? ?De vervulling der profetie-Wijnkoop, dat eene zwart-roode „samenwerking" op komst is?.... Reeds liet de heer Colijn (wiens „dictatuur" al heel kort heeft geduurd I) gevoelen, dat zijne partij zich nu „volkomen vrij" acht... 't Is Het plan was, dat de Tweede Kamer op 30 October de Indische begrooting in de af dee lingen zou onderzoeken, terwijl Mr. Boon den 31en zijin Giro-interpellatie zou houden. Het vooruitzicht, dat deze crisis spoedig tot qplos- sitng zal zijn gebracht, is al zeer geripg. Via Ka- pier-ontbinding, kon o pdit moment bijna'zeker .geen resultaat worden verkregen, waaruit het demissionaire Kabinet (dat toch al zoo zwak stond! nieuw leven zou kunnen putten. Een „zaken-ministerie"? Buitengewone staatsmans-wijsheid is nu wel noodig om de Kroon van goed advies te diein- nen voor den boers, die het schip van Staat thans moet nemen 1. Boven,al rust de taak der bezuiniging op het Kabinet dat straks de teugels van het bewind zal moeten voeren. Uit de vertoog'an, door de Algem. Rekenkamer pas tot het Lagerhuis gericht blijkt op treffende wijze, hoe in de sfeer der ambtenarij nog met 's lands geld ge smeten wordt. Het monster der Bureaucratie te „overweldigen", is een geweldige zware taak, doch: zij moet volbracht. De Giro-ellende (directeur Rymmell is „met verlof" gegaan' en de actie der rekeninghouders is stevig georga niseerd) is een der sterkste bewijzen, welke misere de ambtenarij niet voldoende door het Parlement gecontroleerd, kanteweeg brengen! De plannen tot reorganisatie van het bedrijf der Landsdrukkerij door den nieuwen Direc teur aangevat, en natuurlijk „van Departements wege" tegengewerkt, kunnen tot .„illustra tie" dienen van goede „kaufmannisch" ingerichte pogingen tot bezuiniging en vereen voudiging. Bij Posterijen en T. en T. zouden honderd ^ambtenaren op de nominatie voor ontslag of wachtgeld staan. Voorbereid was het in werking treden der Jachtwet, begin Januari a.s. Intusschen, wijl hebben nu af te wachten hetgeen „de nieuwe meester" op het Torentje en in de verdere departementen, als hun wil en wensch zul len- doen bennen'. In de jongste misdadigheids rub riek vindt men het vonnis van het Bossche Hof, waarbij Mevr. Desmet tot vier jaar is veroordeeld. Zij; heeft zich aan cassatie gewaagd. Wat over de zwendelarijien-Brusselsche Bank nader uitlekte (verschillende personen zijh in verband met deze millioenen oplichterijen in arrest genomen) doet begrijpen, dat wij nog lang niet het slot van deze historie te hooren hebben gekregen. Er was bij Raag Keppel een gevecht tussc'hen Jachtopzieners en stroopers, waarbij een der laatsten werd doodgeschoten. Te Groningen popgde een teerhartige neef zijp NiEnEUER 5 STER-TABAK maakh alle rookers toh haar vrienden. DE BE5TE voorden prijs oom te wurgen, nadat de booswicht zich van 900 gulden had meester gemaakt. Gelukkig mislukte den toeleg en werd de schuldige ge pakt. In den trein U trecht-Ede is iemand door middel van een sigaret (bekende bandieten- tlrucl) bedwelmd en van f900 beroofd. Dat lmen zeker in onze dagen niet van onbeken den rookgerei moet aannemen, schijnt tot som migen nog altijd niet te zijn doorgedrongen. Bij „De Tijd", het Amsterdamsche blad is in gebroken; beweerd wordt, dat de roofbuit f5000 bedroeg. Tegen een der Rotterdamsche autobandieten! .(die een gelddrager overweldigden) is zeven jaar geeischf. Aan grootere en kleinere ongelukken weer geen „gebrek". Bijeen grooten brand te'Eind hoven kwam de commandant der brandweer om het leven. Nabij Enschede werden ver schillende menschen gewond, doordien een autobus kantelde. Op den Haagschen Schenk- weg is een koetsier door de tram overreden en gedood. Een spoorwegbeambte is op het Centraal-Station te Amsterdam ernstig gewond bij het rangeeren van treinen. Twee opvarenden .in een aakscheepje zijn in de Maas voor Rot terdam verdronken. Tot de reedks der narig heden behoort ook het treurig uiteinde van 's heeren Koopman 's Nationale Opera. Het fail lissement is aangevraagd en 't schijnt, dat de diverse evolutien van den heer Koopman in Plankenland een eind 'hebben genomen. Uit dê jongste personalia: de,benoeming van' Mr. Romme vice-president van bet Amsterdam- 'sche Hof tot Staatsraad in de vacature wijlen Stray eken. En die van Mr. Smeding tot ge meente-secretaris te Rotterdam. De staking in de textiel-nijverheid te Hilversum c. a- is ge ëindigd. De fraaie Wilhelmina-brag tie 's Hertogen bosch is Donderdag j.l. door Prins Hendrik ingewijd- Nog een nieuwtje uit de reeks van aifet- sombere dingen: bij den Rijksontvanger is weer een aardig bedrag aan „gewetemsgeld" f24.692 'ingekomen. Het „kassian" het Vader Staat's zorgen blijft dus nog voortleven Envanuit Amsterdam heeft iemand de reis om-de-wereld begonnen met een... ton, die hij zich voorstelt voort te blijven rollen, totdat hij ons planeetje is rondgewandeld Ondanks Kabinets-crisis, Vlootwet, wereld-el lende en de gamsche rest had deze geweldig '„„aan-den-rol" gaande „globe-trotter" zeer veel bekijks toen hij zijn tocht aanving. Hoe de we reld er uit zal zien wanneer hij zijn' wandeling om de aaide zal hebben volbracht? BUITENLAND'. Het' valt moeilijk in deze dagen, nu elk oogenblik de toestand belangrijke wijzigingen kan ondergaan, een juist overzicht van dezen toestand te geven. Immers in den tijd, welke verloopt tusschen het schrijven en het onder de oogen komen van het groote publiek, kun nen zich dusdanige voorvallen hebben voor gedaan, dat de geheele toestand absoluut is veranderd. In Duitschland duren de conflicten voort en ten einde raad heeft de Rjjksregeering de Sak-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1