PLAATSELIJK NIEUWS BESTUURSVERGADERING VAN DEN NOORDERMARKTBOND. Woensdagavond vergaderde het bestuur in het gewone vergaderlokaal. Afwezig de secr., wegens ongesteldheid en de heer Meereboer. Voorzitter leest na opening der vergadering de notulen, welke worden goedgekeurd. Een schrij ven der gem. Noordscharwoude, waarin dank gezegd wordt voor de bijdrage in politietoe zicht wordt voor kennisgeving aangenomen. Aangeschaft werden, met het oog op het we gen per 100 K.G., 6 bascules met 6 gewichten van 10 K.G. Door den heer Hazeloop is medewerking ge vraagd voor het verkrijgen eener opgave van de met verschillende producten beteelde op pervlakte; formulieren hiervoor zullen worden verstrekt, terwijl een opgave wordt gevraagd vain de vermoedelijke kosten, welke vergoed zullen worden. Voor elke aangesloten vereeni- ging wordt een raming van kosten gegeven, welke in totaal pl.m. f80 zal zij|n. Besloten wordt deze medewerking te verke nen ,na ontvangst der formulieren zullen deze ingevuld uiterlijk 14 dagen daarna bij den Bondssecretaris worden ingediend. Hierna volgt de rekening,, de comm. belast met de collectieve inzending van den Vier bond op de groote tentoonstelling te Amster dam. De zuivere kosten beloopen f 1487.36het aandeel van den N. M. B. bedraagt f583.45) Gezien de bekroningen mag zeker van een goed succes worden gesproken en stellig is met deze inzending een mooie reclame gemaakt voor on ze producten, waartoe ook bijgedragen zal heb ben het uitreiken der brochure, waarün ge schetst is ons veilingswezen en waarin opge- inomen zijn een groot aantal recepten met be trekking tot het bereiden onzer producten. Zeer werd het betreurd, dat de collectie aardappe len niet voldeed aan de verwachting der com missie, die de samenstelling ervan had opge dragen aan een, naar hare meening, zeer des kundige, n.l. den heer P. Glas te Broek op Lan- gendijk. Door de Prov. Commissie is een schrijiven ontvangen van Ged. Staten, met het verzoek opgave te willen verstrekken van den omzet der veilingen over dit jaar, wat wel in verband zal staan met het verleende tuinderscrediet. Evenals op de zusterveHingen is ook hier door de comm. van Beheer het minimum gewicht voor peen vastgesteld op Va ons- Vervolgens wordt door den veilingleider ver slag uitgebracht eener in Den Haag gehou den vergadering met betrekking tot uiensor- teering. Een desbetreffende circulaire wordt voorgelezen, waaruit blij'kt, dat de Holl. uien op de Engelsche markt gunstig bekend staan om de kwaliteit, doch zeer ongunstig ten aan zien" der sorteering; vandaar dat voorgesteld wordt een sorteering met de volgende maten: nep tot 35 m.m., drielingen 35 tot 43 in,.m., gewone 43 tot 75 m.m., groote daarboven. Naar aanleiding hiervan ontstaat een tamelijk lang durige discussie. Wel wordt algemeen gevoeld de waarde eener goede sorteering, doch hier naast acht men dan ook noodig de invoering van een veilingsmerk, opdat de voordeelen der sorteering dan ook werkelijk de streek van her komst ten goede zullen komen. Waar door zus tervereniging de nieuwe sorteering reeds is aanvaard om 12 Nov. te woPÜen ingevoerd, besluit de vergadering om hierin mee te gaan, doch tevens, dat getracht zal worden het vei lingsmerk voor dit artikel ingevoeld te krijgen. Meegedeeld wordt dat, evenals door de Prov. Comm., welke voor dit doel reeds iemand heeft uitgezonden, oök door het Centr- Bureau een bedrag van f 10.000 is toegezegd voor reclame, onder beding dan van medezeggingsschap. Voorstellen, om te worden gebracht op den beschrijvingsbrief voor de najaarsvergadering der Prov. Comm., worden niet ter tafel ge bracht. Nu ontspint zich een discussie over het open houden der vaart om de veiling bij ijs. Dit weer op te dragen aan- de transportarbeiders vindt geen algemeenen bijval, te meer daar dit werk den vorigen winter nog al wat te wenschen overliet. Een voorstel komt dan. ook ter tafel om 'dii zelf onder behoorlijk toezicht 'té doen uitvoeren. Na eenige discussie wordt een stem ming gehouden, waarbij met 11 tegen 9 stem men wordt besloten, dat in dezen weer in on derhandeling zal worden getreden met de trans portarbeiders. Nog wordt tóegezegd, dat bij sneeuwval gezorgd zal worden voor zand- strooien. eventueel ook sneeuwopruimen bij de kluften. Hierna sluiting. FEUILLETON. TE HOOQ SPEL. Een oogenblik pauze; beiden vermeden !het, elkander aan te zien. „Ik vreesde het," zeide Willem zacht. Otto haalde een zakboekje voor den dag en nam er een brief uit. „Dezen brief vond ik na de begrafenis in zijn bureau; hij is een week vóór zijn dood geschreven; en een doosej morphine-poeder lag er naast. De dokters hebben hartsverlamming moeten constateeren; niemand heeft er iets mee te maken dan ik en ik alleen." „Maar weet je het zeker?" „Ik durf het tegendeel niet hopen. In dezen brief hij is alleen voor mijn oogen bestemd en ik zal hém dus niet laten lezen schrijft hij, dat sedert langen tijd de fabriek' misliep, alles mislukteom met den tijd te kunnen (meegaan, was er een bedrijfskapitaal noodig èn het geld van zijln vrouw wilde hij niet 'gebruiken. Vreemd 1 het van anderen op te nemen, zelfs door geflatteerde balansen, vond hij' niets erg, maar naar mama gaan, dat arm kind te dwingen haar handteekening te zetten onder een stuk waarvan zij niets begreep, en haar daardoor tg beroven van hetgeen haar wettig toekwam, dat kon hij niet. Om die ver zoeking te ontvluchten, heeft hij' er een BROEK OP LANGENDIJK. Gecombineerde vergadering van het Zieken fonds „Steunt Elkander" cn het „Plaatselijk Onderlnig Begrafenisfonds" in het lokaal van idem heer J. de Boer. De voorzitter opende de vergadering met een ■hartelijk woord van welkom, en, gezien de uit gebreide agenda, verwachtte hij over de pun ten zakelijke, korte besprekingen. De notulen werden goedgekeurd, waarna de secretaris de mededeeling deed, dat van „Groentecultuur" eene gift was ontvangen van f 100 toen de Ver- eeniging ,„Steunt Elkander" door de vele uit - keeringen, slecht bij kas geraakte. Den dank •hiervoor,, is destijds aan die veneemiging overge- biacht. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, bleek het bezit der Vereenlging thans te zijn f 928.15. Op 1 Januari was het bezit f924.55, zoodat er in de afgeloopen 9 maanden een saldo is gemaakt van f 3.60, hier is echter bij' inbegrepen de f 100 van Gemeen tecultuur, zoodat feitelijk een nadeelig saldo ontstaan was van f 96.40. Gezien echter reeds den len Maart een nadeelig saldo was van ruim f 600 zoo mogen wij dus met dankbaarheid 'constateeren dat de vereeniging finantieel weer vooruit gegaan is. Bij monde van den heer G. Biersteker, wend de vergadering medegedeeld dat door de Com missie alles in de beste orde bij den Penning meester bevonden was. De nieuwe Commissie werd samengesteld uit 'de heeren G. Biersteker, F. van der Molen en als plaatsvervanger J. Blom (IJfs.). Vervolgens las de secretaris een schrijven voor van het comité tot stichting van een Sana torium voor leden van het Nederlandsch ver bond van ziekenkassen 'en fondsen. De hoofdinhoud van dit schrijven was, dat de verloting uitgesteld was tot October 1924, omdat alle 25000 loten nog niet verkocht wa ren; dat het comité besloten heeft, een lot - ook te kunnen betalen, door 25 zegeltjes X 10 j cent te nemen; opwekking tot het oprichten van sub-comité's voor den verkoop der loten. Of? de vergadering werd daarop direct een sub-comité gevormd uit de heeren C. Balder, H. Vinke en J. Weder. Ook was een schrijven ingekomen van den Districts-voorzitter (district II) den heer Kuiper,, waarin schijven verzocht een antwoord te geven (met het oog op de e.k. Hoofdbestuursvergadering) op de volgende vra gen. „,Het 'komt ons voor, dat de concept-regie - „inenten voor de kassen vastgesteld moeten worden, opdat die concepten dezen winter ,',dan in de kassen behandeld kunnen worden." Dit werd goedgevonden. Vervolgens. „Op welke wijze zijn die fond- „sen, die in. den loop van dit jaar bedankt „hebben voor hun lidmaatschap, weder bij) den „Bond te brengen". De vergadering was van meening, dat dit bedanken veroorzaakt is, door de hooge con tribueering, en het weinige dat de Provinciale Bond presteert. Men was echter van meening, dat de dis tricts-voorzitter deze vragen wel achterwege had kunnen laten, daar hij toch dit zelf weten moet, en kon. De middelen daartoe zijn zoo gemakkelijk mogelijk. In de eerste plaats lezen de bestuurders van ziekenfondsen zeer slecht ons Bondsblad „Zelf bestuur" (leden heelemaal niet) waardoor bij lezing derzelve, bedanking uitgesloten was, wijl men dan zou constateeren, er wordt veel ge daan, dus de contributie is niet te hoog. En in de tweede plaats, verzuimen de bestuurders van ziekenfondsen, mannen te laten komen spre ken, welke hun in de zaken van den Bond kunnen voorlichten; men is te laks. (Dit ant woord geeft Broek op Langend ijk, doch in de Pers, niet schriftelijk aan den vrager). De heer W. Giltjes bracht verslag uit van eind aan gemaakt. Begrijp je zoo'n gedachten- 'gang, zoo'n verwarring van het begrip van goed en kwaad!" „Och! wie ziet daar tegenwoordig verschil in? Dat was goed in onzen tijd, Otto; maar tegenwoordig heeft men al die dingen- over boord gegooid. Alleen ouderwetsche menschen als jij en ik, vinden daar iets in- Ik begrijp niet dat wij1 nog zoo achterlijk zijn, terwijl onze dierbare ouders ons zoo. goed vóórgaan!" „Ja, 'tis vreemd; ik kan mij: zulk een licht zinnigheid niet voorstellen, en toen het hem te eng werd, eenvoudig weg te loopen naar het onbekende land, zonder te denken, dat hetgeen hem daar wacht misschien oneindig erger is dan dan alles wat hij ontvlucht. Arme, arme vader! Ik hield zooveel van hem, ik zag too hoog tegen hem op!" Zijn stem klonk onhoorbaar, hij stikte haast in zijn aandoening en Will-em's oogen schit terden van vocht. „Niemand heeft bij mij achting of vereeri|ng meer te verliezen, dat is gemakkelijk," zeilde hij bitter lachend, om zijn stemming te verber gen; „zou het niet komen, Otto, juist omdat men dat onbekende zoo erg onbekend wil voor stellen, zoo vaag en nevelachtig, dat ook in de begrippen van de menschen over goed en kwaad zoo iets doezelachtigs is gekomen?" „Ik weet het niet; nooit heb ik er zoo over nagedacht als tegenwoordig. Je weet, wij; zijn, of liever wij waren ihier op „Arethuse" een de Bondsvergadering, gehouden te Alkmaar. Die uitkeering werd voor de e. k. 3 maanden wederom vastgesteld op f 1.25 per werkdag. Dé secretaris deelde mede dat 'het ledental jnet 14 leden achteruit gegaan was1, zoodat het nu 220 bedroeg. Het nummer van het Ziekte register was ge stegen van 378 op 422. Dat de invaliditeitswet besteld was, en ontvangen, door het bestuur,) opdat het aan de hand dezer wet aan de leden inlichtingen kan verstrekken. Art. 99 werdreeds toegelicht. Bij. de rondvraag vroeg den heer Sroa'k nog nadere inlichtingen omtrent het reor ganisatieplan, waaro pde heer Giltjes van ant- woo rddiende. Vervolgens- vroeg de heer Smak naar zijn voorstel van 3 wachtdagen, met de bepaling dat volgende dagen direct voor uit keering in aanmerking komen. Geantwoord werd dat het bestuur en bloc er vóór was, doch doo rde reorganis tieplannen het op den ach tergrond geraakt was. Bieslotèn werd 'heit n uin stemming te brengen Aangenomen met algemeene stemmen, 2 blan co. De heer Zuidam deelde mede dat hij een voorstel voor de eerstvolgende Jaarvergadering wenschte in te dienen, betreffende afscheiding van den Bond. Toegestaan. Daarna sloot de voorztteir 'de vergadering en gaf den hamer aan den voorzitter van het P. O. B'. Voorzitter opende de vergadering, wijdende op de voor deden die dit fonds, vergeleken bijl andere fondsen, bood. Daar 'het zes jaar geleden was, sinds de laatste Alg. Verg. plaats had gevon den, (alleen vond nadien eene jaarlijksche be stuursvergadering plaats) werden de notulen notulen- van die Alg. Verg. en de notulen van de bestuursvergadering 9213 voorgelezen, en n. t. goedgekeurd. Uit het overzicht bleek dat het fonds n,u telde 403 leden, bezit f 104.31. Dé contributie bedroeg bij een sterfgeval 1 oent voor kinderen beneden het jaar, 5 cent tot 13 jaar en daar boven 10 cent. Uitkeeringen bij overlijden resp. f 5, 25 en f 50. Art. 32 bepaald dat de uitkeerin- 5gen evenredig naar de contributie moet zijn; ödooi het ledental van nu, en gezien de uit keeringen thans, loopt -dit niet meer paraleï. Dientengevolge zou de contributie verhoogd moeten worden, of nieuwe leden moeten ge zocht worden. Besloten werd tot het laatste, waarop reeds staande de vergadering, zich personen met hun gezin als lid lieten inschrijven. Bij de rond vraag deed de Penningmeester een beroep op de leden, om vooral bij die verhooging van leef tijd, dit, (met het oog op de betaling der con tributie) stipt den Penningmeester mede te deelen. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Concordia-Bioscoop. (Vervolg en slot van de filmbesdhrijiving j „De Indische Graftempel" welke morgen lbopt. De groote kunstenaar voelt zich gevleid door het aanbod, doch slechts na zwaren tweestrijd geeft hij gehoor aan het verzoek. De voor waarde, dat hij dadelijk met Ramigani mede moet gaan, zonder maar het minste spopr waar heen hij vertrokken is achter te laten, zelfs aan zijne verloofde, doet hem eerst besluiten te weigeren, doch de suggestieve kracht van den Indiër haalt hem over het aanbod met de bezwarende voorwaarden te accepteeren. Zijn verloofde is ten zeerste ontsteld door het plotselinge, verdwijneln van. Herbert en het eenigste spoor, dat bijl achterliet waren de woorden die de vreemde Indiër tot den chauf feur gezegd had en -die de huisknecht onthou den had... Bamidar-fcO'dat zooveel betee- fceo.de als naar de havenZijn verloofde volgt nu.met inlichtingen, haar door het havenbu reau gegeven, het spoor van het jacht, van den vorst van Eschnapur. Zij komt in Eschnapur aan en de vorst geeft 'haar open uitleg van een en ander. Hij ver- kaart echter, dat zij Rowland niet mag nade ren, daar deze zijn levenswerk moet scheppen, geheel onder de nmystieken invloed van Indië. Indien zij wil gehoor geven aan die bepaling, mag zij voor onbepaalden tijd zijn gast zijn. Intusschen nemen de wraakplannen van den vorst ten opzichte van Mac Allen vasten vorm aan. Hij lok? hém op den tijgerjacht,- om hém verraderlijk te laten ombrengen. De tijding hiervan bereikt Irène, die ten onrechte denkt, dat de aanslag op Roland gemunt is. Zijl spoedt zich naar den vorst om hem te smeek en, haat tot Rowland te voeren. De vorst echter ge raakt onder de betoovering van haar schoon heid en beangst voor zijin van begeerte bran dende oogen, vlucht zij langs trappen en gain gen van het paleis tot eindelijk een zware met ijtzer beslagen deur haar den verderen door gang verspertRowland 'had 'haar vanuit zijn venster voorbij zien vluchten. Hij ijlt haar -na, botst in zijin vaart tegen een in diep gebet) verzonken fakir, en deze, opgeschrikt uit zijn fanatieke houding, vervloekt hem. „Dat me. laatschheid je witte huid verteere" sist hiji hem achterna. Rowland ijlt verder en bereikt de ijzeren deur, waarachter wilde dieren hun prooi wachten, juist op het oogenblik, dat Irene de opent. Hij wil haar weerhouden, doch plotseling d.aagt de gedaante van Ramigani voor hem die Irène met zich meevoert Rowland valt bewusteloos neer. Als hij ont waakt is de vreeselijke verwensching van den fakir reeds in vervulling gegaan1 Rowland was dus door melaatschheid aan getast en thans stond de vorst Irène, met dui- velsch cynisme toe hem te zien. Ze kon hem nu 'heimelijk gadeslaan, temidden zijnier lotge- nooten, di eallan tezamen opgesloten waren in de verblijfplaats der melaatschen, waar nie mand anders een voet mocht zetten- Vertwijfeld vraagt zij den vorst of er dan geen enkel middel bestaat om Rowland te red den. „Slechts één" antwoordt deze ironisch. „Wanneer gij uzelf offert aan den beleedigden god der boetvaardigen Na zwaren tweestrijd geeft Irène toe en aan schouwt met diepe ontroering hoe Ramigani door toepassing zijiner geheime krachten, den bouwmeester geneest. Irène-zelf ontkomt aan de lagen van den vorst, die zich als „de" god 'der boetvaardigen" had vermomd, door hem te dreigen zich voor zijn oogen te doorsteken, wanneer hij het waagde haar aan te raken Rowland en Irène zijn vastbesloten Esch napur te ontvluchten. Zij, weten Savitri, de vorstin, die ten doode opgeschreven was et binnen enkele 'dagen door de hand des vorsten zou vallen, te bevrijden, nadat zij eerst nog met eige fn|oogen den vreeselijken dood van Mac Allen had moeten aanschouwen. Hun vlucht wordt echter spoedig ontdekt en de vorst met de beste van zijn troepen zetten hen achterna. Eindelijk na een lange en in spannende jacht gelukt het hem Rowland en de zijnen in te halen. Irène valt bij het over schrijden van een brug in handen van den vorst. Hij dreigt haar omlaag te zullen storten .van de duizelingwekkende hoogte, indien Row land niet direct de vorstin uitlevert. Dan echter komt de vostin tüsschenbeide, die zoo'n offer niet wil en mag aannemen. Zij stort zich in de diepte om op deze wijize een eind aan dit tragische gebeuren te maken Rowland bouwt dan ter barer nagedachtenis het monument van een groot diefde en een groote schuld, dat in pracht en praal nergens ter wereld nog zijn wederga gevonden heeft UIT DEN OMTREK vroolijk volkje; altijd pretmaken, altijd feestvie ren, rijden, rossen, nooit zich bekommeren over den dag van morgen, dus nog minder over den dood en wat er daarna zal komen. Er is zoo'n verpletterende slag noodig om de menschen tot bezinning te brengen en te doen begrijpen in wat voor ellendige wereld wij- eigenlijk leven." „En nu wil jij' je moeder dat laten doen, waartoe je vader geen moed had?" „Ik moet well" „Kesel! kerel! Wat pak je toch aan!" „Jij ook! Jij geeft me ongelijk, Willem?" „God bewaar me! neen! Duizendmaal neen! In jou geval deed ik misschien hetzelfde, maar ik verbeeld me, je neemt t eveel op je horens, meer -dan zij dragen 'kunnen. Je hebt niet het minste verstand van de fabriek. Vergeef mij die openhartigheid! Maar 't is waar." „Ja, 'tis waar, al te waarl Ik hoop met ener gie en verstand er mij spoedig in te werken; daarbij' heb ik in Dumont, den directeur, een uitstekende hulp. Papa liet in den laatsten tijd alles op zijn schouders aankomen, en hij is eerlijk als goud." „Och, wat is er 'tegenwoordig goud? De goudstandaard is zoo jammerlijk gezakt." „Ik heb geen reden om Dumont te wantrou wen. Hij heeft alles genoeg zien aankomen, hij heeft papa gewaarschuwd, maar 't hielp niet." „En hoe wil je nu je moeder er toe brengen 'haar handteekening te zetten onder den afstand HEERHUGOWAARD. De oprichting van een nieuwe muzickVer eeniging in het centrum onzer gemeente is tot een feit geworden-, daar zich twintig leden heb ben aangesloten. Een bestuur is gekozen, be staande uit de heer-en Jac. Volkers, voorz., P- Smit, secr. en C. Koeman, penningmeester. Met het plaatsen van, reotelooz-e voorschotten bij de burgerij is een begin gemaakt, terwijl bij cantract is vastgelegd, dat de aan te schaffen instrumenten eigendom zullen blijven van hen, die de gelden hebben verstrekt. De oefeningen zullen worden gehouden in het lokaal van den heer Rus. ST. PANCRAS. Meldd-eln wij in ons verslag van de afd. St. Pancras van den Bond van Staatspensioneerimg den vorigen keer, dat de uitvoering, waaraan een wedstrijd van drie tooneelvereenigingen is verbonden, op 20 of 27 Nov. zou plaats heb .van haar geld? Wil je haar alles uitleggen?' ,Dat is onbezonnen werk. Ik laat haar een voudig een stuk in blanco teekenen en daar mede uit; voor haar blijft alles hier hetzelfde: zooeven ben ik begonnen met haar over de zaak te spreken. Het 'heeft me ziek gemaakt van moedeloosheid. Hoe minder ik met haar er over spreek, hoe beter. Natuurlijk moeten er bezuinigingen zijn; de kinderen gaan naar goedkoope kostscholen. Leeren en werken is voortaan de boodschap, in plaats van snoepen en luieren, en ik zal er mij' wel' doorslaan Er is niets wat mij meer in den weg staat zelfs geen illusiën meer." „Ja Otto, wij hebben wat te doen met onze ouders, meer dan zij bet met ons hadden." Nog lang bleven beide vrienden praten; te gen tien uur bracht Otto Willem, die op zij(n arm steunde, naar huis. In de kleine woning was alles nog donker, maar tegen de deur leunde een zware gestalte. „Daar 'heb je het alweer, de baron!" zei Willem vol ergernis, „'hij heeft de huisdeur niet kunnen vinden." Met dubbele tong ratelde hij allerlei dron kemanstaal tegen de beide joinge mannen. „Ja, zie je dat is het. Alles „prada" eti bluf, een bluf om den adel de oogen uit te steken, en nu het er op aankomt, niets dan Ida teigoud. Dat vat je! En dat durft mijn dochter te vragen, freule Leonore Asseleyn van Arse mede! Ik ben er nooit in meegeweesf. Ik ben

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4