y NIEUWE or Ulster terjas Dinsdag 6 November 1923. 32e Jaargang ENT 21, Alk A beste KMAAfi Voo N voorhanden B O 130. IITEK». TEUPIittSi BS LANUIDIJKER CODRAMT. (CBICRKKif llttl Ml Vergadering van den Raad dezer Gemeente jp Maandag.5 November 1923, in voltallige jttfag. De voorzitter* de heer J. Wiit, eerste we t hou - Ier, opeint de vergadering met welkom en zegt lat het hem leed doet, dat hij de verga- jerfag moet openen, in verband met het over ijlden van onzen geadhten burgemeester. Steeds teeft hij. het belang van de gemeente voorge- taan, en de burgerij, met raad en daad gehel en. Hij zal zéker nog lang .bij de burgerij a herinnering blijven. (Deze woor d en worden door de leden staan- e aangehoord). De voorz. doet mededeeling dat door B- W. op grond van het reglement van orde, ot tijdelijk secretaris is benoemd de heer M. {ooiman. Hierna worden door den secretaris de no- ulen van de vorige vergadering gelezen en rader dank onveranderd goedgekeurd en vast- esteld. i Ingekomen stukken. Een verzoek van de N'.-H. Vereen. „Het itte Kruis" om een subsidie te mogen ontvan- ;en voor het tekort bij haar ontsmettingsdien- ten te Alkmaar. Hilversum en Haarlemmer neer; en deze diensten daardoor te kunnen la- m voortbestaan tot uitwerking van het. groote sunt. De secretaris leest het verzoek voor. Op voorstel van Bi. en W. wordt besloten lit verzoek aan te houden tot de volgende ver- jadering. Van het Dagelijksch Bestuur van Barsfager- "DGI* Si 101111 is bericht ingekomen dat de verordening v den vleeschkeuringsdienst door Ged. Staten goedgekeurd, waarom een gewijzigde nieuwe rordening is ingezonden, en wordt verzocht moodige verandering zoo deze reeds is goed- ekeurd in te trekkeoi en de nieuwe verordening e aanvaarden. Na lezing wordt overeenkomstig het verzoek loor den raad besloten. De voorz. meent een tijdelijk wethouder te noeten benoemen, zoolang door hem het voor- atterschap wordt waargenomen. Gekozen wordt de heer Jb. Pluister met 6 stemmen en 1 op den heer Molenaar. De heer Pluister aanvaardt deze benoeming Kader dank voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopt op eene aangename samenwer- kaat. e klas wer g.nden lom.r G1 f. n. per pond vaatje pak pak een GER( uiog. Verkiezing van 'een lid voor 'het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van len heer Pluister. De aftredende wordt met 6 stemmen herko en, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht en leemt ook deze benoeming weder aan onder larik voor het vertrouwen in hem gesteld. Op voorstel van den voorz. wordt besloten len krans, door hem namens de burgerij' op iet graf van den ontslapen burgemeester ge- egd, te betalen uit den post onvoorziene uit- aven. De voorz. vraagt 'hienna dem. taad of deze kan [oedkeuren, dat gezamenlijk met Nieuwe Nie- lorp 'een sproeier voor de malariabestrijjding vordt aangeschaft. De heer Tromp wijst er op, dat er sn de vo- ige vergadering bet besluit is genomen om leze alleen voor Oude Niedorp aan te schaffen. De secretaris zegt dat er wel over gezamen- ijken aankoop is gesproken. De heer Liefhebber dacht dat het traject te uitgestrekt werd. De voorz. wijst er op dat er waarschijnlijk ra hide gemeente Hoogwoud eenigen kunnen worden meegenomen, daar men daar 3 a 4 proeiers heeft, en deze dus daar goedfcopper t worden gekocht dan dat men ze nieuw noet aanschaffen, Op voorstel van den heer Over wordt hierin Bl. en W. vrij mandaat gegeven. De rondvraag levert niets op, waarna slutting der vergadering volgt met een woord van dank voor de samenwerking. VAN ALLES EN NOG WAT 'Nadruk verboden. Wanneer de zon haar dwarse stralen' Op lindetop en beukenkruin Doet lichten over rood en bruin', Dan is 'tme een lust door 't bosch te dwalen En, in den koelen najaarswind, Eens'ruim en zuiver aam.te halen, Den herfsttijd heb ik steeds bemind 1 Ik beo geen vnepgdjg Ipaiekijnxl. October schenkt ons de dagen, die oprijzen uit wazige nevelen. Ze zijn als een laatst en zon- nigen glimlach op het gerimpeld gelaat van een oud moedertje dat de handen rustig in den schoot legt, stervensbereid. En in November wordt de doodenwa gespreid over aloude moe der Aarde. Als wilde klaagzangen gieren de stormen over het versche graf waarin het brui sende, volle leven van lente en zomer, groei' ien vrucht, thans besloten ligt. Waar is de grens tusschen leven en dood? Is die er wel? Zij|n beiden geen vorm van leven? De natuur heeft toch immers haar eeuwigen cirkelgang te gaan, waarin zij doet geboreia worden, doetleven en doet sterven, om dan weer van voren af aan te beginnen. Wat ons heden dood en gevoel loos schijnt, bereidt zich in werkelijkheid reeds weer tot den komenden groei voor, en na ver loop van tijd kan de eeuwige cirkel weer be ginnen. Hoe kortzichtig is de meïisch, die denkt dat met den dood alles voorbij is. Zou hij alleen een uitzondering maken op de gro,ote natuur wet? Het leven gaa^ (j|n .den dood over, on merkbaar haast, ea de dood weer in het leven. Dat is de wet. Moge men ons onze afdwaling op ,de stille paden der bepefazimg vergeven. De vallende bladeren zijn er de schuld aan. Zouden zij, de oorzaak zijn van het feit dat in het najaar het aantal zelfmoord-gevallen steeds toeneemt zooals statistische gegevens vaststel len? Ons lijkt het toe dat zij voor den levens moeden mensch de droppel kunnen zijn die den emmer* doet overloopen in dezen ellen - digen tijd. „Es ist gar nicht schön mehr zu leben" zeggen onze Ooster-buren, de Dui|t- schers. En bij hen neemt het aantal zelfmoord gevallen, gelijken tred houdend met de zede lijke verwording, hand over hand toe. Dpch, al hebben onze ongelukkige buren ook zeer veel *te doorstaan, het 'kwaad beperkt zich niet tot hun land alleen. De gansche wereld is aan getast en draagt de gevolgen van den oorlog, die de menschen verlokte zich, koste wat het kost, te verrijken en 'daarvoor voor geen moord op te zien. i Een beambte van bet goederenstation te Eureka, een stadje in Califomië bemerkte een dezer dagen een man, die aanstalten maakte om zichzelf van het leven te berooven. De be ambte greep den man bij, den arm en wist hem de revolver uit de handen te wringen. Daarna leverde hij den ongelukkige aan de politie over. Op het politiebureau kwam men tevens tot de verrassende ontdekking, dat de aspirant-zelf moordenaar de slager Fels was, dien men eeni- ge weken geleden vermoord had gevonden. Men had namelijk zijn auto op 'n eenzamen landweg teruggevonden en op eenige meters afstand daarvan het lijk van een man. Op het 'lijk vond men de sleutels van Fels en daar hij kelf spoorloos was verdwenen, meende men, Üat di't zijn lijk moest zijn en dat hij het slacht offer was geworden van een misdaad. Welis waar bleek, dat de vermoodre een mager man was, blijkbaar ondervoed, hetgeen men van Fels nu niet bepaald had kunnen! zeggen, ter wijl een verder onderzoek uitwees, dat hij geen resten van sardientjes had gegeten. Maar de sleutelbos van Fels deed ten slotte allen twijfel aan kant en de weduwe kreeg van de maat schappij, bij wie Fels zijn leven had verzekerd de 250.000 gulden uitgekeerd. Want in de polis östond, dat zij bij een natuurlijken dood van haar man 200.000 gulden zou krijgen, maar b(ij een gewelddadigen dood 250.000. Óp het politiebureau bekende Fels, het geheele moord plan in elkander te hebben gezet om dat be drag in hapden te krijgen. Hij had daarbij niet geaarzeld, een boerenknecht te vermoorden om dat hij een lijk noodig had. Maar tegen zijn geweten was 'hij tenslotte niet bestand geweest, en om nu tenminste zij|n vrouw maar in het rustige bezit van het geld te laten, had hij' be sloten zichzelf te doen verdwijnen. Laat ons de herfst en zijn melancholie laten rusten en even teruggaan tot het vo'orjaar van 1922- Ter inleiding een korte toelichting. Valburg is een kleine gemeente in Gelder- Hand en Herweld is een nog kleiner plaatsje' in die gemeente. Dat plaatsje heeft een openbare lagere school, waaraan 'tot voor kort verbonden waren een hoofd en een onderwijl eres. Nu heeft de gemeenteraad van Valburg bij besluit van 26 Juni 1923 aan het schoolhoofd ongevraagd eervol ontslag verleend met ingang van 1 April 1923- De betrokkene ging in beroep bijl Ged. Staten, maar, deze verklaarden het beroep on gegrond uit overweging, dat aan het betrokken 'hoofd ongevraagd eervol ontslag is verleend op grond dat hij, een gehuwd man, in het voor jaar van 1922, toen' de lgnte hem in het hoofd sloeg, in ongeoorloofde relatie heeft gestaan met de aan zijn school verbonden onderwijzeres en van zijn gevoelens te baren opzichte in het bijzijn der leerlingen had uiting gegeven door haar meermalen in de klas te omhelzen en op den schoot te nemen. Uit cansideratie met den apellant met het oog op zijn gezi|n is het ontslag eerst eenige maanden later en toen op een termijn, van 7 weken gegeven. Het betrokken schoolhoofd heeft zich echter ook niet biji deze beslissing neergelegd en' zoekt het opnieuw v.,hooger op", n.l. bij den Raad van State. En aldus heeft in de vergaderingen van dezen def- tigen raad dit idyllisch Geldersch gebeuren een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. Ter toelichting van zijn beroep gaf het schoolhoofd een andere lezing van, deze „ongeoorloofde re latie". Hij wees erop, dat deze niet mag wor den opgevat in den zin, dien men gewoonlijk daaraan hécht en dus geen gevolgen heeft ge had en dat deze verhouding is ontstaan, door dat bjji aan de onderwijzeres een in haar oog grooten 'dienst bewees, tengevolge waarvan zij hem spontaan om den hals vloog. Dit geschied de echter :niet in het bijlzijn dér kinderen, doch toen de kinderen gingen spelen. Een der leer lingen kwam terug en zag wat geschiedde. De hoofdonderwijzer ontkende echter ten stelligste dat hij in de klas in het bijzijn der kinderen de onderwijzeres meermalen heeft omhelsd en op den schoot genomen. Ten slotte wees de be trokkene er nuchter op, dat zijn school op 't oogenblik een éénmansschool is, zoodat hij geen onderwijzefes meer kan omhelzen. Wij hopen, èn voor het schoolhoofd, èn voor de ouders van zijn schoolkinderen, die zeer op hem gesteld schijnen te zijn, flat zijn verdedi ging succes moge hebben, en dez e„afdwalfag" vergeven en vergeten moge worden. „Das ist 'das alte Lied Von jungen Leuten, Das ein Malheur geschieht In Frülfagzeiten" Zegt een. Duitsch versje. Dat het hu echter niet bepaald lente behoeft te zijn om ongelukken te krijgen bewijst de geschiedenis van een paar verliefde jongelui uit Rotterdam. Hij. was chauf feur en had c;p een auto-tochtje zij(n meisje meegenomen opzijjn knie 1 Dat ging niet gped natuurlijk en het malheur kwam dan ook weldra. Het meisje 'had méér zijn aandacht dan het stuurrad en op een gegeven moment zat de wagen tegen een boom o.p. De gevolgen waren voor den verliefden Chauffeur een paar gebroken ribben, voor het meisje een gebrokeri been. Uit 'de hoogere regionen der liefde ver huisden beiden naar het ziekenhuis. Vermelden wijl als slot nog een paar verma kelijke rijwieldiefstallen. Bij een rijwielhandelaar te Roermond huurde een 16-jarige jongen een fiets. Met dit karretje trok hij over de grens en verkocht het voor 15 milliard Mark. Denken de een kapitaal te verdienen, kreeg hij bij om wisseling eenkwartje -en keek op zijn neus, temeer wijjl de politie hem pok nog spoedig in rekende. Een collega -zwijnt jesjager te D en Haag was al weinig fortuinlijker. Hij gapte de fiets van een bewoner van Delft, welke deze een oogan- blik onbeheerd voor een huis had laten staan. De man maakte van de nood een deugd en besloot naar Delft terug te wandelen. Een eindje buiten de stad gekomen vond hij aan den kant van den weg een jongen bezig met het repareeren van een fiets, en tot zijn groote verbazing en blijjdsöhap herkende hij zijn eigen "karretje 1 Hij, nam het jongmensch in de kraag en leverde hem aan de politie over, waarna hij, vergenoegd huiswaarts trapte. UIT DEN OMTREK Protestactie tegen de lasten van het Hoogheemraadschap. Naar men ons mededeelt, werd in de zaal van 't „Gulden Vlies" gister 'n vergadering gehouden van de commissie van actie tegen de belasting van het Hoogheemraadschap Noord-Hollandsch Noorderkwartier. Men weet, dat die commissie ageert, tegen de hooge kos ten, die ten laste zijn gebracht van de eigen dommen binhen de grenzen van het 'Hoog heemraadschap. Door de Commissie, benevens door het be stuur van de Kamer van Koophandel, het be stuur van den Bpmd vajn Waterschappen in Ni- Holland en mede met instemming van den Bond van Plattelandsgemeenten, werd met leedwezen geconstateerd, dat tot heden nog geen antwoord is binnengekomen op de adres- zen, gezonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie in Januari en Februari 1923, tegen de naar hunne meening onbillijke regeling van de belasting voor het Hoogheemraadschap N.- Hollandsch Noorderkwartier. Besloten werd de actie opnieuw aan te vatten en niet te rusten alvorens het rechtsgevoel in 't noordelijk deel van N.-Holland in dezen wordt bevredigd. Wij. hopen binnenkort hierover meer te kun nen meedeelen. NIEUWSTIJDINGEN. Het weer in October. Het Ko|n. Ned. Meteor. Instituut in Dë Bilt pabliceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in October: Gemiddeld over de geheele maand was de Üagelijksche maximum temperatuur bijina één en het minimum twee graden Celsius boven de normaal; in de derde dekade bedroegen deze afwijkingen ruim drie graden. Vorst kwam fa het geheel niet voor, lichte nachtvorst alleen van den 15 tot 17. Gemiddeld over het geheele land bedroeg de neerslag ongeveer 118 millimeter tegen 78 Wormaal; in de zuidelijke helft viel bijna het dubbel man de normaal. De Bilt had slechts 73 uren met zoinneschij|n tegen 101 uren normaal. De concurrentie van de autobus. Men schrijft uit Doetfachem: De autobusdiensten der GeldersChe Stoom- 'tram hebben het personenverkeer zó ótot zich getrokken, dat b.v. op het traject Doetfachem Zelhem, waar een, directe concurrentie tus schen bus en trein bestaat, aan het station der Ned. Spoorwegen gedurende de maand Octo ber slechts zijln verkocht--4G kaartjes-Tweede en 20 kaartjes derde klas. Dat is dus twee reizi gers per dag, waarvoor zes treinen dagelijks visa versa loopen. BINNENLAND Een die er genoeg van heeft Gelijk gemeld werd, heeft de burgemeester •van Opperdoes, de heer A. Roggeveen, op het onverwacht medegedeeld (aan 't einde der Raadsvergadering van Vrijldag 2 Nov.), dat hjj als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. Hij deed dit fa de volgende bewoordingen: Mijne heerenl Omdat, waar gedurende de 43 jaren dat ik deel mocht uitmaken van het Bestuur dezer gemeente steeds een verdraagzame geest mocht heerschen en de belangen der gemeente op on partijdige wijze werden behartigd; Omdat die goede geest voortdurend wordt vertroebeld, en waar dat eerder hier ongekend was, de besprekingen en handelingen nu im mer loopen over rechts en links, kleinzielig voor een kleine gemeente als de onze; Omdat, indien hier ter tafel zaken moeten worden behandeld of benoemingen moeten wor den gedaan ,het alle schijn geeft dat in eene gehouden vóórvergadering het lot van het on derwerp of de keuze van den persoon reeds is beslist; Omdat de taal welke te dezer plaatse wordt gevoerd, veel overeenkomst begint te krijgen met theologiseeren; Omdat, fa het vuur van die debatten, verwijl- ten aan andersdenkenden worden gedaan, wel ke vreeselijk stuitend zijn, door b.v. te zeggen „je hebt geen geweten" of „je hebt geen God, dus ook geen beginsel". Omdat, waar de eed, onder aanroeping van Gods Heiligen Naam door de Raadsleden is afgelegd dat zijl de belangen der gemeente met al hun vermogen zullen voorstaan en bevorde ren, in het openbaar is gezegd: daj éérst het beginsel en dan het belang der gemeente aan de beurt is; Omdat ik mij niet kan aanpassen aan die handelingen en de meenfag ben toegedaan dat dat alles niet fa het belang der gemeente kan worden geacht, dat ook door een groot deel der burgerij zal worden bevestigd, want te handelen en beraadslagen zonder eenig onderscheid, moet biji ons allen op den voorgrond staan 1 Daarom, Mijne Heeren, moet ik u mededee- len dat mij, de lust ontbreekt langer met u samen te werken en ik den 22sten van de vorige maand aan H. M. de Koningin tegen 1 Januari 1924 ontslag heb gevraagd als burgemeester dezer gemeente. Hieraa sloot de vopra&ter de. vergadering;.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1