je Sroentecuiiuuf" ee ee uieiiserteeiing En daarbij moet nog gezegd, dat een groote belangstelling voor dit concert werd getoond. Een bewijs dat men genopt. Het mocht waarlijk zoo zijn. Reeds bij het eerste nr. was het pleit gewonnen, De moeilijkheden voor de eerste viool werden goed overwonnen, toch misschien som tijds wel wat al te machtig. Maar het deed geen schade aan den eersten indruk, die, zoo men weet, in den regel beslissend is voor het geheel. Toch mogen wij dit thans nietsdoen geiden. Het tweede nr. was één succes. Hit mocht men hooren. Hier werd het kunstgevoel niet weinig gestreeld door"''de eminente vertolking, waar dij de soli een begeestering wekten, die innig aandeed. Toen kwam „r ruülingskinder met zijn dartele melodij, ■Toch ook soms met zijn wegsieepende muziek. JPauze. Algemeen reeds werd het concert geroemd. Maar de tweede ai'deeling deed niet onder voor de eerste. Wij willen ons van verdere bespreking der muzieknrs. onthouden, alleen mo gen en kunnen wij er op wijzen, dat dit concert tot een van de best geslaagde kan heeten. Haar zat klank en kleur m en de samenstelling van het programma was blijkbaar met de grootste zorg geschied. Zoo gekozen, zouden we haast zeggen, dat in de vertolking blijk kon worden gegeven, welk hoog standpunt het strijkorfthest reeds inneemt. He lieer dranger heeft weer eens voor. de zooveelste maal een succesje te boeken met het optreden van zijn mooie symphonie,- orchest. Het zong door de zaal, de „muziek1" hing!als het ware in de lucht. Veel hebben we genoten, zeer veel. Wat een applaus! Meer dan verdiend. Schitterend heeft de Heer dranger zijn doel bereikt. Het symphoniegezelschap „sempre Crescendo" weet zijn weg te banen, onder de onvermoeide en krachtige deiding van zijn di recteur, die niets onbeproera laat nieuwe lauwe ren te plukken voor zijn onder zijne leiding groot gewofden of zich ontwikkelende vereeni- gingen. Tot weerziens 1 San de Stedelijke Muziekschool te Nïj megen. iP- N. B. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voor komen, merk ik hier nog even op, dat mij geen der leden van „Aurora", noch de directeur per soonlijk Tekend zijn. INGEZONDEN (De Redactie neemt voor den inhoud dezer ru briek geen verantwoordelijkheid op zich.), Mijnheer de 'Redacteur. Met veel belangstelling las ik in uw blad van 25 October jl. o. m. het gemeenteraadsverslag van Koedijk. Met verbazing en verontwaardiging nam ik ectiter kennis van wat de heer He Deus (Wethouder) durfde beweren ovjr de opvoedende kracht van een muziekvereeniging op een klein dorp. Zeker, het komt (gelukkig alleen onder de minst ontwikkelden) helaas meer voor, dat dc opvoedende kracht der muziek wordt ge- geloochend, maar dat een wethouder dergelijke ik zou haast zeggen domme, opmerkingen in het openbaar durft maken, is toch wel heel erg. Is een muziekvereeniging een „luxe ver- eeniging?" Wat zouden nationale feesten, school feesten enz. enz. worden zonder muziek? Bij al deze gelegenheden is de muziekvereeniging het voornaamste en op veie plaatsen het eenigste middel ter opluistering. Heeft 'zoo n vereeniging ïnet eigenlijk reeht op subsidie voor iedere andere vereeniging tdeiukkig wordt in de meeste plaat sen van ons land aan de muziekvereenigmgen subsidie toegekend, ondanks de benarde tijden, hetwelk het beste bewijs is, dat de meening van den heer He deus geen gangbare is. Het moet niet noodig zijn ,dat een muziekvereeniging langs de deyren moet gaan bedelen om te kunnen voort bestaan, dat is de gemeente waar dit moet gebeuren, onwaardig en zeker als het betreft een goed corps als „Aurora', dat onder de knappe leiding van den heer Anderson gehoord mag worden en zeker goed recht van bestaan heeft. Op het concours te Utrecht,; was ik in de ge legenheid dit te constateeren. Hat een muziekvereeniging in deze dure tij den, waarin ook muziek en instrumenten vreese- lijkduur zijn, tot heden kon bestaan, is werkelijk iets bijzonders. Zooals gezegd, de meeste mu ziekvereenigmgen in ons land konden dat niet en behoefden dat ook niet, omdat de gemeente raden gelukkig niet geheel uit n lensehen met inzichten als de wethouder De G'-eus bestaan. R f 500,voor aankoop van instrumenten een luxe! Keen, zeker niet. Ten eerste is geen enkel bestuur van een vereeniging zoo mal hun corps met zoo'n som te bezwaren als het niet zeer noodig is en ten tweede is dat bedrag voor aan koop van instrumenten niet hoog omdat men daarvoor op dit gebied tegenwoordig neusch niet veel kfl.n koopen; als men tenminste wat goeds neemt, wat op den duur het voordeeligst is'. (Wat een kleinzielige opmerking is het, te zeggen, dat waar de ouders van sommige ledlen ondersteuning van het B. A. gen,ieten, zij nu dubbel profiteeren. Het een heeft met het ander toch niets te maken? Zeer terecht noemt de heer Hart het een on deugd wanneer een gemeente wel van muziek geniet jnaar er niet voor betaalt, wanneer dit noodig blijkt. En fin! de gevraagde f100,zijn toegestaan en ik begrijp, dat de vereeniging en de menschen welke voor algemeene ontwikkeling, dus ook voor muziek voelen, daar dankbaar voor zullen- zijn. Bat de heer He Geus niet tot dezen behoort be treur ik; intusschen pleit dit niet voor hem. Het op een dergelijke bekrompen manier optre den is met de leuze „bezuiniging" in dit geval niet goed te praten. Mijnheer de Redacteur, ik dank U bij voor baat voor de plaa.tsing van dit episteltje. Ik hoop, dat het een aanleiding zal zijn er naar niid- deien gezocht wordt de vereeniging Aurora" ook nog aan de overige f 400,of zooveel als noodig zal zijn te helpen. Hoogachtend, E. ELSENAAR. Hoofdredacteur van Musica. Leeraar aan de Muziekschool van de Maatscbü. tot bey. der toonkunst en Aan het Bestuur van de muziekveren. „Aurora" te Koedijk. Hoewel otngaamie, wensch ik te antwoorden op het ingezonden stuk van bovengenoemd Be stuur. 't Schrijven dan begint over kunst. Ik zou dat niet aangehaald hebben zoo Mulder niet had gezegd dat kunst betaald moet worden. In dat verband 'heb ik gezegd dat er bij en kele leden van Aurora van kunstzin gesproken kan worden,, bijl het meerendeel niet. Dit is mijinie meening, heb ik het mis, des te beter voor de vereeniging. U schrijft „de vereeniging denkt niet eerst aan de dubbeltjes" neem dat komt uit, maar dan toch later, gezien de aanvraag om sub sidie. Het grootste ongerief schijln ik mij op den hals geschoven te hebben bij, u, doordat u mij toedeelt gezegd te hebben „het bar te vinden dat kinderen van ondersteunde ouders lid zijn van Aurora. Het verslag van de Langendijker Courant zegt hierover van mijj: „er zijn leden van de vereeniging wier ouders ondersteuning van 'het Bi. A. genieten". Terwij) ik meen ge zegd te hebben het af te keuren dat een lid van het muziekcorps hulp krijgt van het Bi. A.,- (zonder ook maar van kinderen gesproken te hebben. Trouwens, waar u mij; vraagt welke die kinderen zijn, kan ik u geen antwoord geven. Wel op de vraag wie het bedoelde lid is. Mocht uw voorzitter of secretaris dezen |ti|aam willen weten, u kunt dan even bij mij gaan informeeren. Ten ^slotte meen ik aan de Plaatselijke Vrij zinnige Kiesvereeniging, 'die mij candidaat voor den Raad heeft gesteld, verantwoording schul dig te zijn- En waar die vereeniging, ik ben er zeker van, onderschrijft in het teeken van bezuiniging te staan, daar zal mij eene verant woording aan; die vereeniging niet moeilijk val len. Bij voorbaat mijn idamk voor de verleende plaatsruifnte .aan u,, geachte Redactie. Hoogachtend, Koedijk 3 Nov. '23. W. DE GEUS.. Vergadering van de Tuinbouw-Vereeniging „De Groentecul'tuur" op Maandag 5 Novem ber, des avonds 7 uur, ten lokale van den heer Vijzelaar. Aanwezig 85 leden. De voorz., de heer Slot, opent de vergadering met welkom, zijn dank uitsprekende dat zoo,- veel leden aan den oproep van het bestuur heb- ,ben gehoor gegeven. Hierna worden de notulen van de vorige ver gadering gelezen en onder dank aan den sa mensteller goedgekeurd. Thans komt in behandeling het voornaamsjfc punt van de agenda, waarvoor deze vergade ring dan ook is belegd: ULensor teering. De voorz. zegt hierover het volgende: Vergadering! Zooals ge allen wel weet nam ons marktbestuur het besluit, dat nu 10 Nov. de uien voortaan gesorteerd ter yeiling gepre senteerd moest worden, n.l. zoodanig, dat het geen; we nu in eens ter verkoo pmogen aanbie den,, dan in drie soorten, elk tot een bepaalden maat, mogen, laten afslaan. Het bestuur van „Groentecultuur" heeft van dit besluit met leedwezen kennis' genomen; omdat wij meenten dat dil besluit zoo goed als onuitvoerbaar is. Want als we de uien op den rol werpen, om- door schudding de kleine daaruit te krijgen, dan, mijne heeren, krijgen we niet 3 maar 4 soorten te markten, want dan krijgen we ook nog onze zoogenaamde „velloozen". Gaan we het doen met de hand, op het oog af, dan mijne heeren maakt ge kans dat ge, gelijk het me zelf voor eeniige dagen terug overkwam, toen ik mij|n drielingen te grof ge sorteerd had, en dus „©verzoeken" mocht, alle drie nief op maat hebt, dus alles mopgt over doen. Het bestuur wenschte nog een poging te wa gen om het marktbestuur te verzoeken zijn besluit in te trekken. Maar vooraf wilden wij gaarne eens van u hooren hoe gij; over deze zaak denkt. Gaarne wil ik dan ook een ieder die hierover iets zeggen wil het woord geven. Ik verwacht dat een ieder dit doet netjes en duidelijk. De voorz. verzoekt eerst den voorstanders het woord te voeren, waarop geen der aan wezigen het woord vraagt, waarop de voorz. in het algemeen vraagt, wie van de leden hier over het woord verlangt. Een der leden: Ik denk dat wij: er allemaal we tegen zijn. De voorz. Maar waarom, welke zij|n de mo tieven daarvoor. Want dopr deze te noemen kunnen wij misschien het marktbestuur aan dezen kant krijgen. De heer De Bree zegt dat het de vraag is, ook al verzoekt men om het besluit niet uit te voeren, of men dat dan zal 'doen. Men kan het in Noordscharwo,ude en Zuiüscharwoude wel aannemen. Doch wij worden hierin weer van hooger hand gedrukt. De voorz. Het marktbestuur meent hiermede te handelen in ons belang. De heer P. Timmerman, De LjG.O. heeft zich uitgesproken om het te doen. Het is genomen besluit. De leden zip niet gehoord en kunnen i0ja.gr haar pijlen dapsen- En waarvoor nji dezen oproep tof vergaderen. Mefi gaat daardoor den ken dat het besluit geen besluit Is. Nu zou ik wel willen vragen is het besluit werkelijk een besluit of heeft het geen beduidende kracht. De voorz. Wanneer geen besluit 'hiertegen genomen wordt, zal het 12 November in wer king treden'. Ook uw bestuur is er tegen. En wij meenden ook 'hierin de vergadering te moe ten hooren, opdat de stemming van 'de leden klinken zou bij: het marktbestuur. De heer Timmerman. En wanneer wij nu besluiten om het niet te doen, komt het dan evengoed? De voorz. Wanneer wij niet besluiten dan zijn wij het knechtje. Dé heer Timmerman- Heeft de L'. G. C. de macht om .een dusdanig besluit te/nemen zon der de leden te hooren? Zonder de meening van het gros van de leden te kennen? Wan- nee rzij daartoe niet de macht heeft, dan is zij buiten 'haar boekje gegaan en moeten wij hiertegen een scherp afkeurend woord laten hooren. De voorz. Mijn meenilng is, dat de L'.G.IC. daartoe wel de macht heeft. De afgevaardig den van de verschillende vereenigingen zitten daar om de belangen van markt en handel te bevorderen, maar een andere vraag is of men hierover kan besluiten, zonder eerst de leden te hooren. De heer S. Kossen. Wanneer men daartoe 'het recht heeft, behoeven wij nu ook niet te vergaderen'. De voorz. Wij, moeten pogingen in 'twerk stellen om dit besluit niet uitgevoerd te krijgen. De heer A. Slot. Ik gevoel wel' ieïs voor de sorbeeriing. En het bestuur van de L.G.lC. heeft hierove rtoc'h zeker niet lichtvaardig gedacht. Er is zeker wat voor, wanneer men hoort hoe keurig de andere uien op de buitenlandsche markten wordt aangevoerd. Maar 'door de hier reeds gevoerde besprekingen komt bij' mij toch de vraag naar voren of er geen verschil bestaat tusschen regeeren en besturen. Het bestuur kan toch alleen maar met voorstellen komen en nooit met wetten. Heb ik dat mis? En heb ik gelijk dan is er zeker een abuis in het spel. De voorz. Het marktbestuur is er om de be langen van de markt te behartigen. En nu is dit besluit genomen met het oog op onze be langen, met de gedachte dat er voor ons een financieel belang bij was. Maar men heeft de kans 'dat het toezicht' zoo. nauwkeurig zal zijjn dat men voor zes of zeven uien moet o verzoe ken. Wij zijn zeker allen voor sorteering, maar zijn tegen de wijze waaro pdeze 'door het markt bestuur wordt ingevoerd. De 'heer K. Bouwens zegt dat de sorteering goed is voor enkele hoofdlieden. Maar wan neer het er is, zal het voor ons practisch omrit- Voerbaar blijken te zijn. Hét is beter wanneer (de hoofdlui zelf de uien gaan sorteeren, inplaats van het ons op de schouders te schuiven (ap plaus). Misschien kan de transport het wel 'doen. Ik weet wel, daar gaat het ook niet voor niets, maar zeker goedkopper dan biji ons. Het is noodig dat wij een protest laten hooren tegen 'dit bestuursbesluit. Dé heer Wit. Wanneer wij; niet sorteeren zijn wij: er gauwer af. De heer Jn. Bolder. Wij' kunnen er lang en kort over praten,. Maar wij zijn het er allen van harte over eens dat het een onuitvoerbaar iets is. Of wij er met het niet-sorteeren gauwer af zijln, is nog iets waar wij zeker een vraagteeken achter kunnen plaatsen. Het moet echter niet alleen een protest zijn tegen 'het marktbestuur, maar ook tegen den koopman, voor de wij'ze waarop hij de uien sorteert. Wanneer door hem een sorteermachi'ne wordt aangeschaft, zooals men 'die bijl de bloembollen gebruikt dan gaat het veel sneller en kon men ze krijgen zooals men ze hebben wil. En laten wijl dan hopen dat wij even'goed de centen krijgen. De heer Huiberts. Het is een toer om thans brood te verdienen op de bouwerij', voorname lijk voor de kleine bouwers. Men heeft een dag werk om de uien klaar te maken en een dag om er af te komen. En dat zal groote moeilijk heden met zich brengen. Daarmee zal men vooral moeten letten op den kleinen man. Hij kan het aanstonds niet meer uitvoeren. De heer P. Timrrierman, Laat de koopman in .zijn eigen tijd de uien sorteeren. Er wordt mis bruik gemaakt van de goedheid van den boer om hem voor niets te laten werken. De heer Jb. Wagenaar. Ik zou nu wel eens de voordeelem willen hooren die er voor den boer aan zitten. Men hoorde steeds dat er winst aan zat- Laat men dat nu ©ens met bewijzen staven. De heer P. Timmerman- Het is zeker geen schade wanneer de uien in Engeland goed aan de markt worden gebracht. Wanneer het uitvoerbaar was zou ik er ook voor zijn. Maar het is totaal onuitvoerbaar. Wanneer men bij) de voorgestelde sorteering, de uien verkeerd zou sorteeren, dan zou men bij: den koopman alles moeten overzoeken, want die arendsoogen zien alles. De voorz. Onze uien kiomen ten achter Biji de Spaansdie. De heer Jb. Wagenaar. Ik heb nög geen bewijs hooren aanvoeren dat er winst gemaak'c 'zal worden. De voorz. Door een uitgebreider sorteering bestaat de kans dat onze uien denzelfden prijs I zal opbrengen als de Spaansdhe of mogelijk I wel daarboven. I De heer Glas (bestuur) zegt dat het den heeren van de groep Veilingen reeds meerma- I len was opgevallen dat voor meer gesorteerde uien in Engeland een betere prijs gegeven' 1 werd, waarom de Groep Veilingen ook op de gedachte is gekomen, om zien klaar te krijgen dat ook onze uien meer zou worden gesorteerd. I Men heeft daartoe vergaderd met 4 exporteurs ea is men gekomen tot de bekende maatbega- lling. Zoo is dafi nu Kei punt ier sprake ge- kkomen in de L. G. C.„ met als gevolg dit besluit. Daar is door mij aangeraden dit zeer soepel toe te passen, en de aanvoerders er op te wijzen, hun uien te sorteeren. Wanner er dan een was, die meer voor zijn uien zou ma- Jtken, zouden zeker de anderen volgen. Maar de vergadering wilde hier niet o pingaan. Ook ik was eerst een voorstander van de soxceering,, maar de praktijk heelt mij anders geleend. Men kan niet op het gezicnt at de uien gaan sorteeren. Dat is onmogelijk te doen ot uit te voeren, De heer D. Slot. (bestuur, eere-voorzitter) ,Wy allen hebben de vorige week in de krant kunnen lezen hoe er gezegd werd dat Broek conservatie! was. Nu zou ik wei willen dat wij hieraan getrouw bleven, en gehecht büjven j_ nn uUuv., en mei overgaan tot een uitge breider sorteering- Men zal zich daarmee op glad ijs begeven. Nu is het ne mensorteering, aanstonds weer het verpacht veilen, zonder te mogen ophouden, en dan moet onze bloemkool weer ia oneen ot vieren- De handen worden ons zoo gebonden, dat aanstonds de beenen zul len volgen en wy plat tegen den grond liggen, (appiausj. Ik zou nu raaicaal willen han^i^n .en in overweging nemen ot het nu geen tijd wordt om terug te treden. Niet meer het ver plicht veilen en onze producten aanvoeren zoo- als wij ons dat zei tgoeddenken- Dan kan de koopman taxeeren, en zat men door stroppen zijn product zoo, goed mogeiyk aanvoeren- L»an is het eens andersom. Wel, is aat nu werk. (applaus). Laatst was er nog een jongen uil St. Bancras met mooie uien, me men goed kon en mocht zien, maar met geveild mocht worden. Up mijn vraag waarom niet, was het antwoord, dat de kanten van de zak omge kruld moeten, en de uien op den kant mo,et liggen, a en stem. Nog nooit hebben wij die vpor- deelen gehoord. De voorz. Die moeten' gevonden worden op <je markt cioor een hopgere waarde van net product. Dat is, iets dat maiuurlyjk nog moet uit komen. De neer Jb. Aageuaar gelooft, dat het markt bestuur ao vooraeeien ook niet ziet. Maar de orang komt van een anueren kant. De voorzitter. Men neett net besluit geno men naar ondervinding, op de buiteniandjsolie markten opgedaan. He neei j o. yvggenaar. Is het de bedoeling om de sorteering aueen voor hier, of voor het geiieeio tand in te voeren?. He voorzittei. Men wil het over het gebeele ,iand ingevoeru. zien. He heer S. Kossen. Laten dan anderen maar eens de eersten zijn. Hat behoeven wij toch niet juist te wezen. Hoor den heer A. Hekker wordt gewezen op de verscheping van de Zeeuwsche uien, waar van door een Kotterdamsch exporteur wagonla dingen worden verzonden, zonder dat de uien ge sorteerd is geworden. He beer B. Timmerman. Nu hooren We toch dat onze uien beter gesorteerd wordt dan elders het. geval is. Maar krygen wij er meer geld voor? He heer G. Glas. Wij hebben kennis genomen van de meening van de L.G.C. en van onze leden. Nu zou ik het voorstel willen doen, niet verder te gaan met de sorteering dan heden bet geval is, te lossen bij den koopman, en niet ver der te gaan. (Applaus.) He voorz. Hat gaat buiten het aanhangige onderwerp om. He beer Hekker. Wanneer bet toch doorgevoerd wordt, laten wij dan den keurmeester vragen, niet te krap te kijken. (Gelach.) Be beer C. Timmerman. Hoor Broek, Zuid- 'scharwoude en Koedijk wordt de uien geleverd uit de andere plaatsen wordt zeer weinig aan gevoerd, en zal het ben ook weinig uitmaken boe de uien aan de markt wordt aangevoerd. Maar de massa, die er geen belang bij heeft, besiist, en de enkeling die bet ten volle betreft moet er zich bij neerleggen. Z*als ik gehoord heb, hebben de Broeksche vertegenwoordigers zich buiten stemming gehouden of tegengestemd. Maar zeker mag wei eens meer rekening worden gehouden met de stem van den afgevaardigde, uit wiens plaats het product vandaan komt. De voorz. Men zit daar voor één belang, en nu kan het voorkomen dat door den een de marktbelangen op een gegeven oogenblik grooter worden geacht, dan de andere belangen. He heer Glas (béstuur). Up de vergadering van de L. G. C. is er niet gestemd geworden. Alle afgevaardigden waren er voor, en uw 2 afgevaardigden waren tegen. Maar waar de geest in de vergadering zoo voor de sorteering was, hebben wij geen stemming aangevraagd, omdat wij begrepen geen steun te zullen vinden. De voorzitter doet mededeeling dat door het (bestuur een motie is samengesteld, welke door den secretaris hierop^.wordt voorgelezen, en waarin de vergadering baar teleurstelling uit spreekt- over het genomen besluit, en aan het be stuur van de L. G. C. dringend verzoekt dit be sluit niet uit te voeren. Tevens wordt verzocht om adhaesiebetuiging van de zusterverenigin gen. t De voorz. zegt dat men hoopt, dat het bei- stuur voor dezen drang zal wijken en het geno men besluit niet zal uitvoeren. He heer G. Glas. Wij treuren niet, maar wij 'doen het^niet. He lieer Jb. Wagenaar. Wanneer het besluit niet wordt teruggenomen, dan doen wij het toch niet. Wat is daartegen.? (Applaus.) He heer S. Wagenaar (bestuur.) Het bestuur meent dat de L. G. C. voor deze motie zal te rugtreden, wanneer de leden zich zoo uitspreken. En mocht men toch. tot uitvoering tlan bet be sluit overgaan, dan kunnen wjj weer zien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3