Bo 181. Donderdag 8 November 1928 32e Jfar^ai binnenland NIEU WE LAHIIiEDIJkER COURANT Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. RêCHTZAKilN VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 5 November. Uitvoering der voorw. seraf gelast. Het reclasseeringsjong entje, naar schatting wegende 85 kilo schoon aan den haak, ge naamd Hendr. Fred. L. v. Bi. ('n pracbtnaam voor 'n Roomsche bankdirecteur) welke jon geling indertijd door den politierechter veroor deeld tot 3 maanden gev. voorwaardelijk, om dat hij zich te Hoorn een noor hem gevonden portemonnaie met inhouü had toegeeigend, werd thans voor den politierechter gebracht om de een uitvoerlegging van d» evoorw. straf te hooren gelasten. L. v. B., die zich met had gehouden aan de voorwaarden, restitutie van het geldelijk nadeel aan J. Dudink en zich bovendien geen bal haü aangetrokken van het toezicht, over hem uugeoetenid noor de R. C. reciasseering, ontving van den politierechter de jnededeeling, dat de straf op hom zal worden geëxecuteerd. De nieuwsgierig epalingvisscher. Indien het louter nieuwsgierigheid was, die op 25 Sept. den 57-jarigen lanubouwer en vis- scher Gerbr. B. te Hoogkarspel drong, om eens een palingvuik van zijn collega J. Broer na te snutfelen, dan wordt hij voor die kleine zwakheid zwaar gestraft. Want J. Broer, wiens palingvangst den laat- sten tijid al bijzonder schraal was, verdacht Gerbrand er van, dat hij ook Jan's fuiken lichtte en had nu een politieman op den loer gezet, zoodat Gerbrand juist gesnapt werd-, toen hij in Jan's fuik zat te grabbelen. Gerbrand vond niets in de fuik maar lie per zelf in, daar niemand them Maandag voor den politierechter wou gelooven, dat hij- alleen maar eens in de fuik had geloerd, om te zien, hoeveel Jan Broer wel had gevangen. Die iheeft nu z'n portie te pakken. Reeds meermalen is B;ern. v. W. 'n heerach tig, gelorgnetteerd zanUarbeidertje uit Blokker, veroordeeld ter zake mishandeling. Op uivoe ringen en boerenkermissen voert hij het hoog ste woord en staat bijt de politie in dat opzicht lang niet gunstig aangeschreven. Die ziet lie ver z'n hielen dan z'n teenen. Tot dusver was Bernard er echter altijd met een geldboete af gekomen. maar toen hij) Vrijdag weer verscheen beklaagd van een vrij ernstige mishandeling met een mes, gepleegd o pjzekeren Jan Laan kreeg hij op eens van den politierechter de volle laag. De officier vorderde 14 dagen, maar de politierechter wilde daar niet mee volstaan. Hij veroordeelde Bernard, die wit werd om z'n neus, tot 2 maanden gev. onvoorwaardelijk- Bovendien moest hiji de doktersrekening, die de mgishandelde had moeten maken, welke 'rekening f 32.50 bedroeg, aan Laan vergoeden. We kunnen dus zeggen, dat Bernard Maandag van een koude kermis is thuisgekomen. Dat pakte beier uit. Ook Joh. Nic. P., uit Koedijk stond terecht ter zake mishandeling. Hij, had op 6 September den veehouder C. de Boer uit Oterleek 'n op lawaai verkochtj uit nijdigheid omdat de Boer den broer van beklom vijf en twintig stuivers maande. Broerlief wilde niet meer betalen dan 85, daarover kwam tramelant en nu meende beklaagde de kwestie niet beter te kunnen op lossen dan door de B,. een klap tegen z'n knar te geven. Intusseben is de vrede weer getee- kend en de B„ heeft zijn 25 stuivers, waar ie zoo bang voor was, zoodat de politierechter meen de te kunnen volstaan, hier f15 boete of 15 dagen op te leggen. Dat was 'n beetle kras. De veehouder P. J. de Gr. te Sdtagen heeft nogal eens ongenoegen met zij)n collega B. aldaar. Ze maken gebruik van een gezamen lijk overpad en aan B. is het onderhoud van het hek opgedragen. B, schij(nt aan die ver plichting niet stipt de hand te houden en daar over loopt dan ook de kwestie, di eoorzaak was dat Bram de jeugdige zoon van boer B. Maandag als beklaagde' voor den politierechter stond. Hij had de G. met een nijptang een zoo danige klap op het hoofd toegebracht, dat de G. bloedend was verwond. Bram beweerde dat hij zelf wel 25 klappen van de Gr. had ge kregen, 25 vroeg de politierechter ongeloovig. O ja, zei Bram, makkelijk! Dat is onzin, repli ceerde de politierechter. 25 slagen. 'Nou tien 'dan zeker wel, hield Bram .VöJ- De getuige ont kende, hij' had Bram alleen maar .vast gehouden en 'hem gelast het damhek, dat de oude B. open had laten staan, toen hij er met stier kalveren doorging, dicht te doen. Het is een van die veelvuldig voorkomende conflicten op het platte land, waar het vuistrecht bij te pas komt. De politierechter begreep dit ook wel en veroordeelde Abram tot f 25 boete of' 25 dagen. Bram had de. portemonnaie van vader meege kregen en betaalde direct, zoodat hij. meteen van alle drokte af was. Wederzijdscihe antipathie. De dames Grietje B. en Jansje U, twee mo derne huismoeders uit Hoorn, hebben het zeer twijfelachtige genoegen eikaars buurvrouwen te zijn. Dat is 'n kwaad nummer, want zij kunnen elkander niet best zetten.. Op 3 October kwam er weer 'n, zekere naar parfum riekende sub stantie aan den knikker. Grietje duwde Jans onder den neus dat zij geldelijke cadeautjes accepteerde van mannelijke vereerders, terwijl haar eigen echtgenoot momenteel logé was van het hotel „de houten lepel". Griet was vreese- lijk geraakt over deze insinuatie en riep ver ontwaardigd haar beminnelijke buurvrouw toe; wat bê jij, 'n gemeen wijf! Het brouillement werd daarna voltooid door een gezamentlijke visite bij den commissaris,, jdie van ieder 'n klacht wegens beleediging had te noteeren. Dinsdag verschenen de dames, voor den politierechter. Ieder op haar beurt be klaagde en getuige. Alles draaide uit op een kleine geldboete, 7 gulden of 7 dagen vöor .Griet, die de meeste schuld had en f 5 of 5 da gen voor Jans, omdat ze niet in behoorlijke termen op de beschuldiging had gereageerd.' Nog 'n loslippig vrouwtje. Clasina IJ, huisvr. J. v. L. te Helder was ook leelijk buiten haar boekje gegaan, door haar toenmalige buurman, den kleermakerVink 'n „vuile Ihufter" te noemen. Juffr. Klaasje was uit haar humeur geraakt, omdat Vink een ach terpoortje had dichtgespijkerd. Ja, die gezament lijke achterdeurtjes zijn een uitvinding des dui vels. Zij verschaffen den politierechter heel wa arheid en kopzorg. Aangezien moeder Klaasje inmiddels is verhuisd is herhaling van de ruzie niet meer te vreezen en werd zijj tot slechts ff5 boete of 5 dagen veroordeeld. Dorpsche minnenijd. Een dorpsschoone uit Grootebroek', Anna H., had de schitterende stralen van het zoeklicht barer sympathie, na eerst het hart van Klaas R. in vuur en vlam te hebben gezet, nu weer gericht op Simon K. Dat was meer dan Klaas kon verdragen. Hij. maakte zijn boezemvriend Jaa pvan B» van S. deelgenoot van zijn deer- llijk gehavende gevoelens en samen besloten zij, den onderkruiper eens stevig af te drogen. Deze heerlijke satisfactie verschafte Simon hen op 8 October, toen Simon met verliefd gezicht en smachtende blikken naast Anna rondwandelde Zij vielen den bevoorrechten minnaar met ver eende krachten aan en -speelden hem duchtig op z'n baaitje. Zonder ernstig letsel wist Simon aan hun handen te ontsnappen, maar Klaas, die nog niet voldaan, was, gaf hem ©enigen tijd -later nog het restant van het toegedachte pak slaag. De dappere ridders stonden heden ech ter voor den politierechter, die hen beduidde, -dat ©en dergelijke manier om met 'n medemin naar af te rekenen niet geoorloofd was en hen ieder veroordeelde tot f 15 boete subs. 15 dagen 'n Onbehouwen sport jong en. Klaas S. 'n verwoed voetballer tut Nibbiks,- woud houdt er zulke ruwe spelmanieren op jna, dat hij thans is gediskwalificeerd. En geen wonder, als 't hem niet naar den zin gaat,, geeft hij, zijn tegenpartij 'n pak rammel, zooals b.v. op 30 September ter gelegenheid van een voet balmatch J. J. Tool, 'n speler uit het elftal, waearmee Klaas moest duelleeren. De ruwe leertrapper werd heden ter zake mishandeling, tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Daarna sluiting der zitting. Sport on Wedstrijden. N. H. V. B. Uitslagen 4 November: 4A. Groot Schermer 1Koedijk 1 4—0. Vrone 1—V.A.F.C.. 3 4—0. Holland 1—Schoorl 1 1—0. Heiloo 1—D.T.S. 1 2—1. Rood Wit 2Alkmaar 3 70. 5A. D.T-vS. 2Bergen 2 32 D.T.V. 1—S.D.W. 1 (Ouddorp) 1—1. 5B. Zeemeeuwen 2—Vrone 3 1—0. Rood Wit 3—Heiloo 2 2—2- V.A.FJC. 4D .T.S. 3 1—0. Alkmaar 4D.T.V. 2 7—0. onder protest van Biergen 2. Programma Zondag 11 November: 4A. Koedijk 1Vrone 1, Beauchampet. V.A.F.IC. 3—Rood Wit 2, van Son Schoorl 1Gr. Schermer 1, Hakhof. D.T.S. 1Heiloo 1, Prins. Alkmaar 3—Holland 1, Kok. 5A. Vrone 2—Oüdorp 1, Mantel. D.T.V. 1—D.T.1S. 2, A. A. Mol 5B. Vrone 3V.AJF.C. 4,12 uur v. d. Hoven Heiloo 2Zeemeeuwen 2 v. Kalken. D.T.S. 3Alkmaar 4, 12 u„ de Koning Rood Wit 3—D.T.V. 2, G. Molenaar., Indien geen tijd vermeld is, beginnen alle wedstrijden om 2 uur. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken. Paulus G., Medemblik, appel vonnis kanton gerecht, overtreding arbeidswet, vonnis beves tigd. Corn- O., Oterleek, (ged.) oplichting 2 maan den gevangenis. Pieter V., Helder, appel vonnis kantonger. ter zake dronkenschap 3e herhaling vonnis be vestigd. Giisbertus Jac. de J. Helder, appel vonnis kantonger. overtreding huurcommissiewet f 40 boete of 40 dagen. H. D. R., Velzen, veroorzaken van zwaar khamelijk letsel door schuld 14 dagen gev. D. T. S. Heiloo 1—D.T.S. 1 2—1. Hel eerste heeft het Zondag in Heiloo niet kiumnen bolwerken en kwam met een kleine nederlaag terug, wat grootendeels te wijten is aan het feit, dat de geheele wedstrijd met tien ma.i? "rifgespeeld,"tiaar v. d. Tooren niet aan wezig was, en er geien reserve meer te krijgen was. Toch heeft het D.T.:&.-elftal goed ge speeld en vooral na de rust, hoewel toen tegen wind spelende, was ze meestal in den aanval. Om ruipi twee uur werd onder leiding van scheidsrechter Prins begonnen en reeds dade- llijk is de thuisclub in den aanval. Het spel gaat vlug op en neer en beide doelen zijjn beurte lings in gevaar. Wegens hands in het straf schopgebied wordt D.T.S. een penalty toege kend, welke echter door de D.T.S,-aanvoerder overgeschoten wordt. Dan neemt Heiloo uit een vlugge aanval de leiding, met welke stand de rust ingaat. In de tweede helft gaat het met D.T.S. beter en spoedig weet de links buiten de gelijkmaker in het net te schieten. In dezen stand komt voorloopig geen verande- {ring, en we denken reeds aan gelijk spel. Maar eenige minuten voor het e'inde, komt Heiloo nog eens geweldig opzetten en heeft weldra succes, als haar rechtsbuiten, tegen de paal schiet en de midvoor den terugspringenden bal in het net schiet. Het einde komt dus met een overwinning voor Heiloo. Scheidsrechter Prins voldeed uitstekend. Het D.T.,S. elftal heeft een goeden wedstrijd gespeeld, vooral de verdedi ging was goed; de voorhoede kon niet al te best op dreef komen, wat natuurlijk met vier man niet te verwonderen is. Volgende week komt Heiloo in Oudkarspel tegen D.T.S. 1 onder leiding van den zelfden scheidsrechter. D.T.S. 2—Bergen 2 3—2. In een spannende wedstrijd is het het twee de gelukt de leiders van haar afdeeling te klop pen. Hoewel met rust de stand 20 voor Ber gen was, wist D.T.S. na de rust drie goals te maken, zoodat Bergen geklopt naar huis ging. Door Bergen is geprotesteerd tegen het toe kennen van het tweede doelpunt. Scheidsrech ter van Rooyen heeft echter verklaard, dat hij geconstateerd 'heeft, dat de bal de doellijn ge passeerd was, zoodat dit Bergen wél niet veel al geven. De leiding was uitstekend. V.A.FjC. 4-D.T.S. 3 1-0. De met 10 man spelende D.T.S.-e^ konden het in Alkmaar tegen V.A.F.C. 4 niet bolwer ken en kregen een kleine nederlaag. Enfin', jongens, volgende week tegen Alkmaar 4 beter. Programma Zondag 11 November: Oudkarspel: 2 uur, D.T.S. 1—Heiloo 1, Prins. Oudkarspel: 12 uur, D.T.S. 3Alkmaar 4, de Koning. H.H.Waard 2u., D.T.V. 1—D.T.S 2, A.A Mol NOORDSCHARWOUDE. Holland 1—S.V.V. 1 1—0. Om ongeveer half dne komen de beide elf tallen in het veld. Holland had de toss ge wonnen en koos eerst tegen wind. Al dadelijk zetten beide elftallen goed op en we krijgen een flink spel te zien. Holland is even zwaar der dap S.V.V. maar de aanvallen van Schoorl blijjven gevaarlek, doch van doelpunten was geen sprake, ook Holland wist 'het Ieder niet in het nejf t ekrijgen. De rust ging in met een in het net te krijgen. De rust ging in met een blanco stand. Na half-time krijgen we weer gelijk opgaand spel, af en toe krijgen de Hol landers mooie kansen om te doelpunten, maar ze konden het doel niet vinden. Ook S.V.jV. kon geen enkel doelpunt maken. Het liep al aardig naar het einde en ik dacht het wordt een puntloos spel, maar een paar minuten voor het einde geefl de rechtsbuiten een voorzet, maar omdat er geen H.-spelers waren, loopt hij zelf maar in en hij weet „.Holland" net nog de leiding te geven. Toen ze weer van uit het midden gegaan waren werd het teeken ge geven van einde en de Hollanders gingen met een overwinning naar huis. NOORDSCHARWOUDE. De L.V.V., „Holland" alhier heeft thans weer de beschikking gekregen- over een flink voetbalter rein bij de Roskambrug, eigendom van den heer T. Kostelijk te Noordscharwoude. Van hem is het voor den tijd van twee jaar gehuurd tegen een, allsezins redelijken prijs, die de Noordscharwouder, voetballers op hoogen prijs- stellen en waarvoor zij den heer Kostelijk ten zeerste erkentelijk zijn. Niet onmogelijk is het dat de korfclub S.S.S. door, deze mooie gelegenheid weer nieuw leven kan worden ingeblazen, nu zij ook weer op een ge-i scihkt terrein haar oefeningen en wedstrijden hou, den kan. We behoeven zeker niet te zeggen, hoe ver heugd de jonge sportmenschen zijn, nu ze weer. onbezorgd, én ongehinderd de sport kunnen be oefenen. Zij hopen, dat reeds den eersten Zondag in De-, cember "de eerste wedstrijd zal kunnen worden ge houden. Dat daarvoor belangstelling zal zijn is te hopen. f OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speelde V.V.V. 1 alhier een match tegen Blauw-Wit 1 van Winkel. Na een spannende wedstrijd wist Blauw-Wit te winnen met 32. Op denzelfden fij|d speelde V.V.V,. 2 te Hoog woud tegen H.F.C. 2 en wist V,V.y. verdiend te winnen met 31. Gemeenteraad van Zaandijk. De Wethouderscrisis. De Raad der gemeente Zaandijk was gister avond opgeroepen om te voorzien in de wet houdersvacatures', ontstaan door het bedanken als zoodanig van de heeren S. van Hoorn (S.D.A.Pen C. Bakker (S.D.A.P Buiten )het raadhuis hadden zich veel belangstellenden opgesteld om bij de opening op de tribune een paatsje te kunnen bemachtigen. Als aan de hand van de gemeentewet' den aanvang wegens onvoltailigheid achtereenvol gens met 10 en 20 minuten is verlaat, opende burgemeester Hellema om 8 uur de vergade ring. Aanwezig zijn de heeren Kleiman. Van Za- nen en Oberstop (Burgerlijk Bloc). Afwezig zijn de S.D.A.P.'ers en het lid der Arbeiders - kiesvereeniging Krom. De voorzitter deeld emede de vergadering wegens onvoltalligheid te moeten verdagen. Op de publieke tribune klonk gejoel en wer den opmerkingen als „ze durven niet" ge hoord. Het verbru:k vain koffie. I'n het door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Onderzoek naar het ver bruik van sommige voedings- en genotmidde len" komen onderstaande cijfers voor, welke, aangevuld zijp met de. cijfers tot 1922- Zijdoen zien het verbruik van koffie per hoofd der bevolking in ,de jaren 1892—1922. Gemiddeld verbruik per hoofd der bevolking. K.G. KjG. K.G. 1892—1896 6.73 1913 5.78 1918 1.61' 1897—1901 7.78 1914 6.35 1919 2.80 1902—1906 7.04 1915 4.32 1920 5.60 1907—1911 6.70 1916 4.36 1921 5.10 1910 7.75 1917 ,2.96 1922 4.53 Bij eewe beschouwing van deze cijfers blijkt, dat het verbruik in de jaren vóór den oorlog, behalve in het jaar 1913, vrijwel constant bleef en in de oorlogsjaren geregeld daalde. In het jaar 1917, toen de koffie in de distributie werd opgenomen ,trad deze daling sterker in. Op merkelijk is het grootere verbruik in 1914 ver geleken met dat van 1913. Mogelijk houdt dit verband met het inslaan van voorraden bij het uitbreken van den oorlog. In de jaren 1919—1922 was tegenover '1918 een belangrijke stijging waar te nemen. Het verbruik bleef echter nog beneden dat in de jaren, vóór dep opjlog-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1