INMI8 LmgeiRiKerjMffl iTtnMKsn an. ■toond. lel en Fanen. BVTT1BF0BB ia 200H Donderdag 8 November 1923. Gemeenteraad ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 6 November, des avonds 7 uur. Aanwezig waren 4 belangstellenden. Voorz. de burgemeester. Secretaris de - heer Parma. Afwezig de heer G. Belcker. Na opening door den voorz. doet de heer Zeeman naar aanleiding van de notulen de op merking, dat bij; de kwestie vervolgonderwijs eerst het voorstel ZeemanKramer in stem ming is gebracht en daarna het voorstel Du Burck-Berkhout. De heer Groen'. Dat bij de behandeling van het aanhangige punt brand'krancn, door den heer Du Burck werd voorgesteld dit aan te houden en in de notulen staat dat dit door mij werd gesteund. Dit was echter niet het geval. Ik was voor behandeling. De heer Berkhoutdat bij de bespreking van. het achteruitzetten der hekken door mij ge zegd zou zijin dat ik mijn hek zou achteruitzet ten. Dit moet echter zijp: B. en W. kunnen met mijh 'hèk beginnen. Bericht van B. en W. van Noordscharwoude dat aan vergoeding voor vervolgonderwijs moet worden betaald f40.30 betreffende de kinderen Ider bijz. school. De heer Du Burck zegt de lijst van kinderen tè hebben nagegaan en er 1 kind op voorkomt dat niet ten volle het O- L. O. heeft gevolgd, en dus ook niet aan het vervolgonderwijs mocht deelnemen. Dit betreft een meisje van de Wed. Jacet, dat niet verder is gekomen dan de 4c klasse. De wet op 'het L.O. staat het toelaten van dergelijke leerlingen op het vervolgonder wijs niet toe; hoe jammer.spr. het ook vindt voor het bewuste kind. De voorz. antwoordt dat dit een zaak' is die het schoolbestuur aangaat. De controle daar over valt buiten onze bevoegdheid. Dit betreft een gewone finamcieele afrekening welke geen aanleiding geeft tot dergelijke opmerkingen. De 'heer Du Burck zo uhet schoolbestuur er op attent willen maken dat alleen zij', die het O.L.O. hebben gevolgd, mogen worden toege laten. De voorz. Daar hebben wij geen recht toe. De 'heer Du Burck. Wanneer geen der leer lingen het O.L.O. zou hebben gevolgd- in zijn geheel,, zouden wijl niet het recht hebben op de bepaling in de wet te wijzen? De voorz. Dit gaat hier, uitsluitend om een fiinancieele afrekening. En uw opmerking raakt niet deze financiën. De heer Du Burck zegt het niet met den voorz. eens te zijn 'dat er geen aanleiding be staat om opmerkingen te maken. De voorz. Uw gevolgtrekkingen zijn ver keerd, en bet niet mogen volgen van dat onder wijs is dan nog een zaak van N oordscharwou le Bericht van de H.IJ.S.jJVL dat de spoorlijn Alkmaar-Broek op Langendijk een vooondeetfg saldo heeft opgeleverd tot een bedrag van f 13329.321/2. De heer Zeeman zegt naar aanleiding hier van hierop bij; de begrooting eventueel te zullen terugkomen, omdat hij van meening is dat dit voordeelig wel eens in een madeelig saldo, zou kunnen veranderen. Goedkeuring van 'Ged. Staten op de gewij zigde verordening betreffende de heffing van Plaatselijke Inkomstenbelastihg. Dankbetuiging van het Drankweer Comité voor de toegekende subsidie. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Een schrijven van het DrankWeer-Comité dat OP de jongste kermis ondanks het verbod na 8 uur sterken drank is getapt. De voorz. zegt dat dit bij het hoofd van de politie en niet bij den raad behoort. De heer Du. Burck. De verordening is door den raad gemaakt, dus is deze de wetgevende macht en de burgemeester als zoodanig de uit voerende en toeziende macht. Er kan toch het hoofd van de politie worden verzocht deze ver ordeningen ook uit te voeren. De voorz. Verordeningen door 'den raad ge maakt worden door mij' steeds uitgevoerd. Dé heer Du Burck zo uhet liefst dan dergc liike verordeningen maar willen intrekken om dat hij 'het nut er van niét inziet, wanneer deze worde novertreden, vooral voor 'het behoud van het prestige van' den raad. Anders gaat men de mefischen opvoeden in den geesï van: waf kan' mij de verordening schelen. De voorz. zegt niet den indruk te hebben ge kregen dat de verordening niet is nageleefd en is er ook geen voorstander van om de verorde ning in te trekken. Dp heer Zeeman betreurt het dat de verorde ning niet wordt nageleefd. Ik neem aan dat er u niets van bekend was,, maar de geheele gemeente weet dat de verordening niet wordt nageleefd. En men heeft de sympathie van de burgerij om er een paskwil van te maken. En dan vraag ik of er zoo moet worden voortge gaan o fniet. Dat u het niet Weet begrijp ik, 'maar niet dat de politie 'het niet rapporteert. De verordening behoort te worden nageleefd e'n is dus de bemerking volkomen op zijln plaats. Ik moet dan ook mijn leedwezen uitspreken dat het gebeurd is. Ik wist het reeds doch wilde er geen werk van maken. Ik wil wel' deze veror dening opheffen maar om er dan een straffer voor in de plaats te stellen, opdat men niet meer in het ootjé kan worden genomen. De voorz. wenscht te herhalen dat wanneer men aanmerking heeft over de uitvoering van haar plicht door de politie, men bij ondergetee- kende moet zijp en dijt niet na maanden na de overtreding te doen. De heer Zeeman. Hel: geeft zoo den indruk Voor politiespion te spelen en staat men bl'oot pan de kritiek van schakelaars. Daarom wilde ik het niet persoonlijk doen, maar ter sprake brengen in het openbaar in den raad. De voorz. Na zoo'n langen tijjd zijn de mede- deelingen door het üoofd der politie niet meer te controleeren. En heb ik mij' op het stand punt geplaatst geen verantwoording schuldig te zijin aan den raad. De heer Berkhout zegt dat het ook hem be kend was dat de verordening werd overtreden. vEn een der onderteekenaars kan bewijzen dat de overtreding onder toezicht der politie plaats had. Wanneer er geen zekerheid bestaat dat de verordening wordt nageleefd, kunnen wij dat hier toch bespreken. Nu is het u niet langer onbekend, en hoop ik dat u de hand zult houden aan de verordening. De heer Du Burck. U zegt hef nu niet meer te controleeren. Ik heb ook eerst gedacht toen ik het hoorde aan praatjes om een geheel-onth. pp stok te jagen. Door mij is dan ook geïnfor meerd bij Kramer en Stoffers- En door Kramer te mij gezegd dat er getapt is alsof er geen ver ordening bestond en laceti ze me maar eens pakken .Daarom acht ik het ook beter om de verordening in te trekken en wil hiertoe dan ook bet voorstel doen. De heer Kramer denkt er niet aan de veror dening in te trekken- Ook ik betreur dat er niet de hand aan is gehouden doch hoop dat er naar aanleiding van de besprekingen wel de hand aan wordt gehouden. Wanneer enkelen er zich niet aan houden, is het beneden alles om ter wille van hen de verordening in te trek ken. De 'heer Zeeman. Wanneer men weigert be lasting te betalen kan men dat ook wel1 in trekken. De heer Groen. Het feit is zoo openlijk geoonstateerd, dat wijl geen van allen er aan dachten om u hiervan in kennis te stellen. Het is toch logisch dat wij dachten dat u het ook zo,u weten. De voorz. Het logilsche laat ik voor uwe rekening. De heer Zeeman. Twee joden weten wat een bril kost. De voorz. 'U wenscht het woord? De heer Zeeman. Dank u. Ik heb er genoeg van gezegd. Er wordt niet verder op deze zaak ingegaan. Bericht van mej. Vos van Zon dat zij haar benoeming biji het handwerkoniderwijs. (vervolg onderwijs) niet aanneemt. De verordening op de invordering van de jpi. Inkomstenbelasting wordt gewijzigd en m overeenstemming gebracht met de wet. Wordt bet aanslagbiljet uitgereikt nadat '7 maanden Van hef belastingjaar zijn verloopen dan kan de aanslag in 5 gelijke termijnen worden ne- taald. Een verzoe 'kvan P. de Geus om afschrijvi.n0 in de hondenbelasting. B:. en W. stellen voor een half jaar afschrij ving te verkenen. De heer Zeeman. Waarom geen 8 maanden. De voorz. B. en W. meenen een vaste maat staf van een half jaar te moeten nemen. De heer Zeeman. Het is een kleine moeite om van het sterven of wegdoen van den hond kennis te geven. Wanneer de verplichting wordt gesteld kan men het beter controleeren. An ders kan men moeilijk ontheffing gaan ver- De voorz. Hef is juist zoo moeilijk' ha te gaan' en daarom te deze maatstaf aangenomen. Wordt met allen voor verleend. Een eensluidend verzoek van C. Blokker. Ook hier stellen B. en W. een half jaar ont heffing voor. De heer Du Burck'. stelt voor een vol jaar te verkenen, wijzende op de omstandigheden waarin de man verkeert. De heer Zeeman ondersteunt dit. Wanneer men eerst werkloos is en bijl Verburg werkt voor 14 gulden per week, kan men daar mo.ei- llijk de hondenbelasting van betalen. Een vol jaar afschrijving wordt verleend. Verschillende adressen om subsidie zullen bij de begrooting worden behandeld. Hierna wordt aan de Comm. belag't met het nazien van de verschillende begrootingen gele genheid gegeven rapport uit te brengen. De heer Bierkhout zegt dat de Comm. op de begrootingen van de Lichtbedrijtven geen aan merkingen heeft en stelt voor deze goed te keuren voor het gasbedrijf in ontvangst en uitgaa fop f128600 en voor het electrisch be drijf op f 55842.94. De 'heer Zeeman zegt dat uit de aanneming zou kunnen worden afgeleid dat instemming werd betuigd met een gasprijs wan 14 cent. De voorz. Dit was al 14 cent. De heer Zeeman. Ik dacht van 15. Dan heb ik mij vergist. i Er wordt op gewezen dat de eleCtncitert van 45 op 4? cent per K.W.U. is gebracht. De heer Zeeman. Dat boert- beter dan het gasbedrijf. Maar ik wil bier toch constateeren dat de begrooting van het gasbedrijf niet mijn instemming heeft door de lage afschrijving. De technische bemerkingen op de begrooting van het vorig jaar zijn niet weerlegd gewonden. En verschillende dingen zijn versleten en ver gaan voordat zij zijn afgeschreven. Dat is toch geen gezonde bedrijfsvoering. Hierin zou ik gaarne verandering zien gebracht. Ik wil ech ter niec geacht worden tegen te stemmen, maar neem een afwachtende houding aan. De heer Du Burck zegt dat het de Comm. is opgevallen dat de gemeente Noordscharwoude 1/5 terugvordert van de ambtenaren der gas fabriek van de 4 pet. te betalen van dé pensi oensbijdrage. Dat is tóch niet zoo zooals het behoort. Het salaris van de werklieden wordt vastgesteld door de verschillende- raden en nu tag ik ook gaarne, bijl .m eerderheid van stemmen uitgemaakt of de pensioensbijdrage van het loon zal worden afgetrokken- Ik dacht niet dat Noordscharwoude bet recht had om dit in te houden. De voorz. U is reeds 'hierover ingelicht. Elke gemeente stelt de pensioensbijdrage van haar ambtenaren vast en zoo opk Noordscharwoude, en dit geldt tevens voor de ambtenaren van de gasfabriek, maar dan natuurlijjk voor 1/5 ge deelte -Dat is geheel overeenkomstig de wet. De heer Du Burck .dacht dat het beter was dit algemeen te regelen'. Het zijln toch amb tenaren van de Lichtbedrijiven. De voorz. Zulke ambtenaren kent de pensi oenwet niet. Deze spreekt alleen van gemeente ambtenaren. De heer Du Burck. Her is jammer dat het zoo is. Wat het salaris van den klerk betreft, dez ebereikt zijd maximum na 10 jaar en de anderen na 8 jaar. Spr. ziet geen aanleiding om den klerk langer op zij|n maximum te laten- wachten, en wil ook dit wijzigen in 8 jaar. De voorz. wijst erop hoe de salarissen nog niet lang geleden zijn vastgesteld, en toch niet met de bedoeling om daarin nu reeds weer verandering aan te brengen. En zeker heeft er aanleiding toe bestaan om dit zoo te re gelen. De 'heer Du Burck. Waar bet van onderge schikt belang is, zal ik er mij mee vereenigen en tevens met de begroeting. Dé. heer Zeeman verzoekt een afdruk van de begrootingen thuis. Men heeft dan goed mate riaal om het in te zien en raakt dan ook beter in de dingen thuis. Waar schrijfmachines en personeel aanwezig zijn is dit niet zoo. erg. Zoo ook met de gemeentebegrooting. De voorz. antwoordt dat de begrooting des- vérlangd iederen dag ter inzage is. Z.A. zou eohter ongaarne den Dir. willen belasten met het geven van een begrooting aan ieder lid, waardoor hij er 35 zou hebben te maken. De gegevens zijn hier te verkrijgen. En ze gaan in het archief van de heeren,. zoodat het de moeite van het werk niet waard is. De heer Groen zegt dat het niet goed moge lijk is de begrooting in een klein oogenblik te verwerken. De begrooting kan toch getypt wor den toegezonden ein geeft weinig werk meer, eihode van i Driesprong" korten tijd lermiddelen ware en. cent. 10 cent. 2. v. K. en F. te Alk- ivonids half zeven uur. Leer Arntz, voorz. wor- jrige vergadering goed ieliing dat de aftréden- f bij enkele candidaat- inde de heeren S. W. ffers,, Alkmaar, Grun- jenaar, Broek op Lan- Alkmaar in de plaats an gaat kan men niet en. Aftredend zijn de Ikmaar, stelt zich niet Breda Den Helder, ?er Alkmaar. de heeren: J. F. N. kinaar en Col'toff Den :'v tl: -1 n InuiH >edelij|k plaats hebben P-loxsennge o ri wil willende bewijzen, tot een daad overge lagen, waarvan ze, eenmaal volbracht, wel niet ïllen hegrijpen, hoé ze er den moed toe. hadden. Het is mogelijk, dat de Britsche aansporing te duidelijk is geweest. Poencaré moge er met idisciie flauwiteiten op antwoorden, minister iieunis en zijn collega s voelen zich toch bij ,nge na nog geen Poincaró's en schrikken on- iüekeurig nog een beetej van het grommen van n Bntsctien Leeuw. En ze voelden zich sohul- schuldiger wellichtl nog dan Poincaró, die het groote belang, dat het steunen van het jnlandsche separatisme voor frankrijk heeft, zt verontschuldiging kan vinden. Want Bel t's steun beteekende alleHi een steun aan 1 ran- jjk. .Voor dit Aand zelf kan het geen belang ibbea, moet het integendeel scb&delij kzijn, wan- een verscneura muitscmanu. Poineaxé glundert, ondanks de Belgische stou tigheden. Hij kent zijn Pappenheimers en weet, dat deze plotselinge ongehoorzaamheid de Brus- sljsche heeren later des te gedweeër zal maken. Maar het Rijnlandsche separatisme heeft hij nau welijks nog noodig. De Beieren staan bereid, Eijnlanders en Belgen beide het werk uit -de han den te nemen. En Baldwin? En Coolidge? Zij zien verbijs terend en machteloos toe. Of zullen zij misschien de Belgen en zich zelf overtreffend, eindelijk in uiterste verlegenheid de resolute daad aan durven waartegen Poincaré's handige advocate- rij machteloos zal staan, maar die de wereld z al opheffen uit de eUende, waarin zij dreigt jveg ie ziakeni j Op MAANDAG 12 NOVEMBER 's avonds 7.30, zal iu de Kolfbaan, van P. KRAMER te ZUIDSCHARWOUDE Optreden Mej. I. ifsuagi Challa, van hiETJWE Niedorp, met de voordracht door M. SOWERBIJ. Entree fOriO- De Beeturen. i, den Heer J. Rin- nopens de „regeling ding tusschen de pro- het Hoogheemraad- in oorderkwartier". (rijgt het woord en wijst op de actie ingesteld tegen de onbillijke verdee ling der lasten van het Hoogheemraadschap en een adres is ingediend. Na 10 maanden is daar op nog geen antwoord, en berust thans bij, 'de Comm. van Waterstaat uit Ged. Staten, Door den heer Verburg is een uitgebreid tele gram verzonden om antwoord, waarop geen bericht is ingekomen, men zweeg in alle talen. Nu is een audiëntie aangevraagd voor 15 Nov. omdat 27 Nov. de Staten bij, elkaar komen, om een einde te maken aan de onbillijke regeling Mijti vraag is om de Comm. van de Kamer we der machtiging te geven de actie voort te zet ten, om datgene te bereiken wat billijk en rechtvaardig, is voor degenen die de lasten dra gen van het Hoogheemraadschap.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3