itie »n. toond. lei en ranken. fcv Mij. I, Mgiagé Chalk EÏÏTTIEFOBB ia Zm een oefeningsavond bij te wonen. De heer Du Burck. Waar ergens wordt die ge-, houden? De voorzitter. U kunt bij mij alle inlichtingen bekomen. De heer Du Burck. Zoodra ik tijd heb zal ik eens komen zien. i De heer Zeeman noemt het nut van de burger wacht nihil. Alkmaar, waar elementen huizen, die wanneer er revolutie komt; deze zullen bevorderen die goede stad is zonder Burgerwacht. En men zal daar toch zeker niet zoo roekeloos zijn, om tot afschaffing over te gaan, wanneer men het nut daarvan inzag. Ik zie het nut er absoluut niet van in. Wij moeten steeds op alles gaan bezuinigen en nu gaat men dat bedrag verhoogen. Het rijk betaalde voor het vervolgonderwijs zooveel, en de raad besluit om de helft te betalen. En nu gaat het rijk de subsidie verminderen, en gaan wij vermeer deren. Het schijnt hier wel een troetelkind te zijn. De voorzitter. Dat is het bij mij ook. De heer Zeeman. De bezuiniging wordt hier juist verkeerd toegepast. De bezuiniging wordt hier niet voorgestaan. En wij begeven ons zeker In goed ge-, zeischap, wanneer wij tot intrekking overgaan, waar reeds zoovele steden hierin zijn voorgegaan op 50 gulden. Het betreft hier een nuttig1, stuk! werk. Wanneer het geld niet noodig is, zal het ook niet worden gebruikt De voorzitter. Het is echter niet de bedoeling van B. en W. om dé 20 gulden voor de afd. Langedijk in te trekken. De heer Berkhout is van oordeel dat de mm of meer verwar^ wordt. Het is niet de afd. Langedijk maar het hoofdbestuur dat een subsidie vraagt. Het lag echter op zijn weg om zich te wenden tot de afdeelingen. Want er zullen ge meenten gevonden worden die wel subsidieeren en daardoor betalen voor die gemeenten die niet sub sidieeren. Dat was de weg en dan konden du afd. zich desnoods tot de gemeentebesturen wenden. De heer Du Burck stelt voor een subsidie te geven van 15 gulden. Het gaat hier voor een goed doel. De heer Kramer kan zich wel met den' heer Berkhout vereenigen. Het is een onderdeel van de N. H. vereeniging waarvan de afdeelingen ook weer een onderdeel zijn. Dfe weg door Berkhout aangegeven is de meest zuivere. Het is een nuttige instelling, en ik zou het betreuren zoo deze zou verdwijnen door gebrek aan middelen. Nu zijn er j 3 instellingen, misschien bestaat er reden om er men hierover een referendum houden onder 1 2 van te jnaken, in verband met het kleine de burgerij, het zou zeker worden afgestemd. De burgerwacht is een element, dat niet gewild is. Een instelling in het leven geroepen om den menschen het leven te benemen. Wanneer het bij u een troe telkind is, is het bij mij een afkeurenswaardige zaak De voorzitter. Dan raad ik u aan eens een oefe ningsavond van de burgerwacht te Alkmaar te bezoeken. Die is daar niet opgeheven, zooals u beweert. De heer Zeeman. Er wordt in ieder geval"geen subsidie aan gegeven. - De voorzitter zegt het reeds meermalen in het openbaar te hebben getuigd, maar wil ook thans weer van deze plaats hulde brengen aan die men schen. die ti'd en geld voor deze zaak opoffereh .hulde aa nhet instituut waarvan de leden trouw gezworen hebben aan het gezag. |De heer Berkhout zegt tegen alle mogelijke bloedvergieten te zijn, en liever een premie te wil-, lem geven voor het aankweeken van de vrede. Laat het rijk deze instelling betalen. Maar nu het rijk de subsidie gaat inkrimpen, kan ik er mij absoluut niet mee vereenigen, dat wij deze post gaan Ver hoogen. Deze zaak is echter reeds meermalen be sproken, en weten wij ook dat het bij stemming steeds denzelfden kant uitgaat. De heer Kramer zegt niet te zullen ingaan op het principe van de burgerwacht. Wanneer wij bui ten onze landsgrenzen zien, en waarnemen wat daar voorvalt, kunnen wij zeker de conclusie wel trek ken wat er zal gebeuren wanneer de ingezetenen niet worden beschermd. De heer Zeeman. Kijk maar eens naar-Beieren. De heer Groen. Of naar Rusland. j De heer Kramer. Gezien de situatie" van jle ge meente en d esituatie van de burgerwacht, stel ik voor de subsidie niet te verhoogen, maar te handhaven <jp f75. De heer Groen. Berkhout zegt liever een premie te willen geven voor aankweeken van vrede. Maar de burgerwacht is er niet voor bloedvergieten. Zij heeft, een louter defensieve houding tegenover eer. eventueele revolutie. Ik kan mij dan ook volkomen vereenigen met het voorstel van den heer Kramer. Het voorstel van Bi. en W. om f 100 te geven wordt verworpen met alleen de heeren Bekker en Kroon voor. De andere heeren tegen. Het voorstel van den heer Kramer ondersteund door den heer-Groen, wordt aangenomen met de heeren Kroon, Bekker Kramer Groen en Berk hout (spottend) voor, de heeren Zeeman en Du Burck tegen. Goedgevonden wordt zonder discussie (vet ge drukte van verslagg.) een subsidie te verleénen aan de vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen van f 10.—. Een verzoek van de N. Hl. vereeniging Het Wtite Kruis om een subsidie te mogen ontvangen tot dekking van hét tekort ontstaan bij Jhaar ont smettingsdiensten. B. en W. stellén voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Du Burck zegt dat het hiér een zeer nuttige zaak betreft, en het zou jammer zijn wanneer deze dienst door het nietverleenen van subsidie genoodzaakt zou worden te verdwijnen. Door den dienst te Alkmaar is met inbegrip van het voordeelig saldo, waarmee begonnen is een verlies geleden van ongeveer 4500 gulden. Spr. zou het verzoek willen aanhouden tot een vol gende vergadering om eerst te kunnen onderzoeken of een subsidie noodig moet worden geoordeeld. De voorzitter zegt dat het tekort een gevolg is van den gunstigen gezondheidstoestand en door het minder laten ontsmetten, dat anders op me disch advies plaats heeft. De heer Zeeman. Hoe beroerder toestand er zal zijn, hoe beter de ontsmettingsdienst zal floreeren. Hoe meer besmetting er plaats heeft hoe meer ontsmetting. De mogelijkheid is toch niet uitge sloten van infectiegevaar, vanuit het buitenland. En daarom moet al het mogelijke worden gedaan dezen dienst in stand te houden, dit instituut te bewaren. En dat kan dan alleen door een hoogere subsidie te geven, vooral ook met het oog op hen die door de ellende gedrongen, naar hier worden gedreven. Ik zou dan ook een hooger subsidie dan 20 gulden willen geven en het bedrag brengen bij drie diensten. De heer Du Burck. Dan krijgt men weer hoo-, ger transportkosten. De heer Kramer. Dat is wel waar. Maar mis schien kan er een van Hilversum of Haarlemmer meer vervallen. Men behoudt er daar toch nog 2 doordat Amsterdam een gemeentelijken dienst heeft, en men het zeker op prijs zou stellen dat Alkmaar blijft gehandhaafd. De weg door Berkhout aangegeven is dan ook dé meest organisatorische weg. De heer Zeeman zou toch 50 gulden willen vo- teeren, waarvan dan 20 gld. voor de afd. Lange dijk en 30 gld. voor den ontsmettingsdienst. Ze ker. met iedere gemeente zal hieraan deelnemen, maar een ander geeft weer waaraan wij niet geven Dat kan men niet in een goudschaaltje wegen. Het voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel Du Burck wordt ondersteund door den heer Zeeman. Dit wordt verworpen met alleen de voorstellers voor de andere heeren tegen Het voorstel om geen subsidie te geven wordt aangenomen met de h.h. Zeeman en Du B. tegen. Onderhoud straten pleinen f 200. De heer Berkhout wijst er op dat waar de hek ken worden verplaatst het vrijkomende gedeelte moet worden bestraat en vindt dit bedrag dan te laag. iHet bedrag wordt in verband hiermede met 100 gulden verhoogd. De voorzitter doet mededeeling dat spoedig een aanvang hiermede zal worden gemaakt. Doodgraver f 100. De heer Du Burck dacht dat dit wat weinig was. Het kerkhof wordt netjes onderhouden en hèt- is een werk van piëteit. Zoo'n werk verdient toch zekere een hoogere salarieering dan eenig ander werk en zou het btuirag met f25 willen verhoogen. Met de bedoeflhg dat daarmee niet alleen het werk wordt betaald, maar ook voor de wijze waarop het wordt gedaan. De heer Kroon (weth. van Publ. Werken, zooals hiJ door den. voorz. werd aangeduid), zegt dat Ley en teveel op het kerkhof komt. En dat komt omdat het nog niet is zooals wij het willen hebben. Wij willen dat hij al het gras maait, en waar er 7—8 begrafenissen per jaar worden gedaan is het' toch zeker niet slecht betaald. De voorzitter zegt dat verhooging niet van den raad moet uitgaan maar van den betrokken per soon zelve. Zoo begeven wij ons op gevaarlijk terrein. De heer Du Burck zal er zich bij' neerleggen, en verwacht dat zoo de doodgraver dit mocht lezen hij wel een adres aan den raad zal richten. Huur landerijen f3800.—. De heer Zeeman zegt dat op de rekening voor komt een bedrag van f3526.— De voorzitter. Dat is echter niet hef bedrag dat binnen had moeten komen. Wij rekenen ech ter niet op wanbetalers. De heer Zeeman vindt het bedrag hoog geraamd omdat hij voorziet een verslechtering van den toestand. j De voorzitter antwoordt dat men toch moeilijk vanuit d-n raad kan beginnen te zeggen dat men verwacht dat de bedragen niet zullen binnenkomen Schoolgeld f 600.f De heer Du Burck weet niet of het gepermit teerd is een voorstel te doen tot een. andere school geldregeling. De voorzitter antwoordt dat die gelegénheid zeker bestaat. De heer Du Burck zegt dat het zijn aandacht trok dat men wordt aangeslagen van 31 Maart tot 31 Maart en niet. gelijk met de rijksinkom stenbelasting op en neer gaat. Mij is een geval be kend waar de man thans f36 schoolgeld moet betalen berekend naar een inkomen van '11—'22 Was hij aangeslagen geworden over '22—'23 ze ker zou hij dan nu gee nschoolgeld betalen. Het is toch wel wat erg dat men 36 gld. schoolgeld moet betalen zonder inkomen te hebben genoten. De voorzitter. Hetzelfde heeft men bij de rijks inkomstenbelasting. Ook al heeft men geen in komen zal men toch naar een zeker inkomen moe ten betalen. D*e heer Du Burck. Oyer '21'22 had de man een inkomen van 4000 gulden en kon dus school geld betalen en betaalt over.'22—'23 nu hij geen inkomen geniet evengoed 36 gulden. De voorzitter. Wanneer men geen genoegen neemt met den aanslag staat de weg tot reclame nog altijd open. Maar voor de aanslagen wordt de aanslag in de rijksinkomstenbelasting nagegaan. De heer Du Burck. Hoe wordt men aangeslagen volgens den aanslag '21—'22 of volgens '22—'23?. De voorzitter. Met 1 Jan. '24 wordt de aanslag genomen van '22—'23 en dat geldt voor geheel '24 De late aanslagen van het rijk hebben tot gevolg dat men schoolgeld heft naar den aanslag van een jaar terug. De heer Du Burck zegt f600 tehoog te vinden. Ik ben een principieel voorstander van kosteloos onderwijs maar weet ook dat de wet dit niet toe laat doordat een minimum moet worden geheven van 5 cent per week is 2.60 per jaar. Nu zou ik, gaarne een soepeler aanslag zien. en willen be ginnen met een aanslag van f 1500.— en met sprongen van 150 gulden naar boven en niet met 300' gulden, met een schoolgeld van 40506076; —80 enz., zoodat bij een inkomen van 3750390a, gulden een aanslag moet worden betaald van 19.40 De heeren Zeeman en Berkhout steunen dit voorstel. In stemming gebracht zijn de voorstellers al leen voor, de anderen tegen de heer Kroon sterk tegen. Belooning -onderwijzend pers. vervolgonderwijs 190 gulden. De heer Du B. vraagt of dit verandering kan ondergaan in verband met het minder aantal te geven lesuren. 1 De voorzitter antwoordt dat die mogelijkheid bestaat, omdat het handwerkonderwijs niet wordt gegeven. Vergoeding vervolgonderwijs bijzondere school 125 gulden. De heer Du Burck meent dat zoo geen vervolg onderwijs wordt gegeven in den geest van de wet ook geen vergoeding aan het bijzonder onderwijs behoeft te worden gegeven. De voorzitter-zegt, dat geen vergoeding zou moeten worden gegeven zoo in Noordscliarwoudq geen vervolgonderwijs plaats*had. De heer Du Burck. Wordt daar dan onderwijs gegeven in den geest van de wet? De voorzitter. Ja, en hier ook. De heer Du Burck. Hier wordt geen vervolg onderwijs gegeven in den geest van de wet. De voorzitter. Al zou hier ook geen vervolgon derwijs worden gegeven dan moesten wij toch be talen aan Noordscharwoude voor.' de kinderen die hier vandaan daar het onderwijs volgen. De heer Du Burck. Een ander- mag toch ook zeker zijn meening hebben. De voorzitter. U veronderstelt. De heer Du Burck zegt nogmaals een onderzoek te zullen instellen. Spr. heeft trouwens een brief bij zich van iemand die meer hierin adviseert. Plaatselijke Comm. v. Toez. op het L. O. 25 gld. De heer Du B. Is er geen verslag ingekomen? De voorz. Dat zal zeker nog inkomen. De heer Du B;. Ik meen dat dit volgens de wet voor i' Mrt. moet worden ingezonden. De voorz. Dan zal het ook wel ingekomen zijn. Verder wordt door den heer Du B. gewezen op het verplichte aantal van zes vergaderingen en zou dit gaarne verlaagd zien. De heer Kroon acht het beter dat de Comm. daartoe zelf het verzoek doet. De heer Groen vraagt waarvoor de f 25 is uit getrokken, De voorzitter antwoordt dat dit een raming is voor bureaubehoeften. Verzoek van de vereeniging voor Vakonderwijs om subsidie Deze krijgt 10 gld. subsidie maar het bedrag is gebracht op 50 gulden, in verband met een subsidieverlening aan de afd. Langedijk. Ver moedelijk zal echter van de afdeeling geen verzoek inkomen, omdat cle gemeente, wanneer rijk en provincie subsidie verleenen, 30 pCt. zal moeten bijdragen. Subsidie muziekvereeniging f 20. Een verzoek is ingekomen van „Kunst na Ar beid" om evenals het vorig jaar een subsidie te mogen ontvangen. j De heer Du Burck acht een bedrag van f20 zeer laag. Het fanfarecorps is toch een nuttige instelling, en bij bropd alleen kunnen wij niet leven. Het doet goed de leden bezig te zien ter wille van de kunst. Ik wilde dat er meer van zulke vereenigingen waren die om subsidie vroegen. Het houdt de menschen uit de kroeg en er gaat een opvoedkundige kracht van de vereeniging uit. vooral waar bij de jongeren zoo weinig wordt ge daan voor de algemeene ontwikkeling en het na streven van idealen. Daarom is het goed de ver eeniging goed te subsidieeren. Daardoor moet niet alleen blijk worden gegeven van een medeleven, maar een waardeering voor de hulp bij school-, en jubileumfeesten, als een blijk hoe hoog de ver eeniging bij, ons aangeschreven staat. Ik stel voor een subsidie te geven van 50 gulden hoewel de vereeniging dan nog niet krijgt waarop zij recht heeft. t De voorzitter zegt dat -de graad van sympathie niet wordt uitgedrukt door het bedrag, maan er kunnen ook andere vreenigingen om subsidie ko nten en daarom meenden B. en W. niet, verder te moeten gaan dan f20 voor het fanfare. De heer Bekker. De heer Du Burck mag zeggen dat het voor de leden opofferingen zijn neen, het ethode van I;. b Driesprong" korten tijd ermiddelen ware en. cent. iO cent. C. v. K. en F. te Alk- avoxids half zeven uur. heer Anntz, voorz. wor- orige vergadering goed eeliing dat de aftreden- jf bij enkele candidaat- ijnde de heeren S. W. )ffers, Alkmaar, Grun- igenaar, Broek op Lan- :e Alkmaar ia de plaats aangaat kan men niet ken. Aftredend zijn de Alkmaar, stelt zich niet Breda Dein Helder, liper Alkmaar, jn de heeren: J. F. N'« Alkmaar en Coltoff Den I "V .4 noedelijlk plaats hebben pioisemige uo.uouuiug-v.» li wil willende bewijzen, tot een daad overge agen, waarvan ze, eenmaal volbracht, wel niet allen begrijpen, hoe ze er den moed 1 Het is mogelijk, dat de Britsehe aansporing te duidelijk is geweest. Poencaré moge er met aidisclie flauwiteiten op antwoorden, minister heunis en zijn collega's voelen zich toch bij .nge na nog geen Poinearé's en schrikken on- itlekeurig nog een beetej van het grommen van n Britsehen Leeuw. En ze voelden zich sohul- g, schuldiver wellichtl nog dan Poincare, die het groote belang, dat het steunen van het ijnlandsche separatisme voor Frankrijk heelt, tjn verontschuldiging kan vinden. Want Be - ie's steun beteekende alle» een steun aan f ran- rijk. .Voor dit iland zelf kan het geen belang abbea, moet het integendeel sohadelji kzjjn» wan' een verscneura jjuitscmanu. Poincare glundert, ondanks de Belgische stou tigheden. Hij kent zijn Pappenheimers en weet, dat deze plotselinge ongehoorzaamheid de Brns- s£]sche heeren later des te gedweeër^ :zal maken. Maar het Rijnlandsche separatisme heeft hij nau welijks nog noodig. De Beieren staan bereid, Rijnlanders en Belgen beide het werk uit, de han den te nemen. En Baldwin? En Coolidge? Zij zien verbijs terend en machteloos toe. Of zullen zij misschien de Belgen en zich zelf overtreffend, eindelijk in uiterste verlegenheid de resolute daad aan durven waartegen Poinearé's handige advocate- rij machteloos zal staan, maar die de wereld zal opheffen uit de ellende, waarin zij dreigt weg te ziokeni L .4 - Op MAANDAG 12 NOVEMBER 's avonds 7.30, zal iu de Kolfbaan van P. KRAMER te ZUIDSCHARWOUDE Optred. n van Kieïïwe Niedoep, met de voordracht door M. SOWERBIJ. Entree f 0.40' De Besturen. lid, dein Heer J. Rin- ie nopens de „regeling juding tusschen de pro- en het Hoogheemraad- Noorderkwartier", trijgt het woord en wijst op de actie ingesteld tegen de onbillijke verdee ling der lasten van het Hoogheemraadschap en een adres is ingediend. Na 10 maanden is daar op nog geen antwoord, 'en berust thans bij 'de Comm. van Waterstaat uit Ged. Staten, Door den heer Verburg is een uitgebreid 'tele gram verzonden om antwoord, waarop geen bericht is ingekomen, men zweeg in alle talen. Nu is een audiëntie aangevraagd voor 15 Nov. omdat 27 Nov. de Staten bij, elkaar komen, om een einde te maken aan de onbillijke regeling Mijn vraag is om de Comm. Van de Kamer we der machtiging te geven de actie voort te zet ten, om datgene te bereiken wat billijk en rechtvaardig is voor degenen die de lasten dra gen van het Hoogheemraadschap.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 5