tz 2 cn m UIT DEh HEERHU In het centrum onz< vroeg in den morgen gaande was, aangeziej huts onze driekleur pnj; dan ook niemand mu renden Burgemeester ambtsvervulling mocht jubilaris voor zich geet te, werd het toch vai gen, dat 'snam. ten n tie zou woruen gehouc mens een aantal vereen ring zouden geven in t der otifciëel karakter; de reptie zijn atgelooj Bij zyn komst ter 's morgens al terstond nepersoneel met de aa opener, terwijl in den j de raauszaai, welke al den ingericht bioemsu namens [muien onze w )Z.Eerw. heeren EastO' jvan 't Kruis, de korro jden heer Hoogland, de ontvanger, 'lyuens de zeer druk gebruik werd de comm. uitde burg jubilaris gericht door t tevens namens Hugow; vert overhandigde met van ruim f 470, bestemt vorming van een tonds <een muziektent op hei werd de wensch der bu baar gemaakt, dat by, tent een genenkteeken aangebracht, dat hec is aan het 12Vs-jarig jud meester Van blooten. bracht de spr. den ji feestgroet der gemeei wensch werd toegevoeg en de gemeente wei m van dagen. Geroerd bracht 'de jt man dank voor het ge voegende ook zyn warm de bloemenhulde ihem belangstelling der aanw den van den Raad hiela Wethouder een korte digde den jubilaris name een couvert met inhoud dit bedrag gevoegd zo door de burgery is aange nog een bloemstuk, hetw de bewoording ao,or L)r. boden namens ne gcm omniddellyk gevoigu wt van een bloemstuk eioor die daarmee en in glooc gevoelens voor den juo het onderwyzend perso zoowei van de byzonuer scholen. Nauwelijks was mens het Bolderoescuur tien heer Appelman oei lyst aangeboden, waaro, te midden van het bes steeds een gaan en kon twas, werd nog het woor richt door de heeren 1 beiden in warme woord uitspraken voor de wyz« bilaris zyn ambt werd op sprekers werden door d' antwoord, waarbij' bleef dien middag mocht ervt namen inuruk op hem Z.E.A. dan ook zyn w. betuigde. Met de recej gedeelte van den dag t gen van den jubilaris a. r-nuiu TE Hüül „Je vergeet dat ik d geval is 't licht te prob< stapje naar Amsterdam vriendin de dochter vair te spreken. Misschien Achl wat is dat toch vc ten gaan om zyn brood ,,'tis volstrekt niet n genoeg om je fatsoenlyl het ons maar wat geze meer vragen wij niet v toch dankbaarder werf vreemde volk." „Dat 'kan immers n om mee te huizen, en j sedert ik je vriend heb dan hatelykheden van je tegen." „N.u vraag ik jel Wat voor hatelijks zeg ik jp,u, Prada, dat je niet ten volle verdient?" „Om te beginnen, die leelijke inaaml Ik wil niet meer zoo genoemd worden- Pa zegt het Dok al, en op slot van rekening zal ik niet anders meer heetcn. Botje begon vanmorgen ook at „trcule Prada' te zeggen." „wat bon je kinderachtig, pracial Ik kan hot m.ot helpen, maar ik kan je mot anucis no. men. By me geschiedenis met ütto hoD jo (toch ook zoo auiaehjk getoona, dat er zoo'n dun laagje verguldsel op je zit, niets meer. Pn dien mynheer in Amsteroam zal je daar ook misschien mee bedriegen." Boos "am Beonore den brief terug en ging is pleizier, waht als lid geniet men Zelf het meest. De heer Zeeman zegt ook dat het een nuttige in stelling is, wier subsidie zeker hooger mag zijn dan die van de burgerwacht. De opvoedkundige beteekenis van de vereeniging staat zoo hoog dat zij daar zeker recht op heeft. Zijn kan een derge lijke subsidie eischen als geoorloofd over alle kanten. En zeker handelen wij in den geest van de burgerij door een flinke subsidie te geven. Men- is in de gemeente steeds vol lof over de prestaties van de vereeniging. En voor sommige leden is het zeker een groote financieele opoffering. Men heeft er weliswaar het genot van, maar het is kostbaar. De vereeniging komt steeds voor meerdere uitga ven te staan. De vorige maal werd de rondgang, bij de ingezetenen een bedeltocht genoemd maar zoo erg was het nog niet, want met liefde heeft de burgerij de gaven geofferd. Daarom ben ik er ook voor om een hooger subsidie te geven dan 20 gulden. Dat is een Jodenfooi, zooals men het wel eens spottend zegt. Waar men in Koedijk, ioo gulden er voor over heeft, daar kunnen wij ons er niet met 20 gld. afmaken. Wanneer wij zijn waarde schatten aan de burgerwacht, dan zou de subsidie zeker hooger dan 100 gld. moeten zijn. Dat zal echter zeker niet gesteund worden en wil ik dan ook een even hooge subsidie geven van f75 De heer Berkhout noemt het ook een zeer nut- iige instelling die ook steeds op een hooger trap van ontwikkeling komt te staan. En is het dan ook zeker niet misplaatst een hooger subsidie te geven dan wordt voorgesteld. Ik kan mij volko men vereenigen met het voorstel van den heer Du Burck, a's een erkentelijkheid voor de hulp die de gemeente steeds geboden wordt, en waar van wij ook des zomers kunnen profiteeren. Spr. hoopt dan ook dat de raad met het voorstel zal meegaan. De heer Kramer zegt dat men moeilijk de on kosten kan laten dragen door de gemeente. Maar daar gaat het ook niet om, daar die uitgaven veel te hoog zijn. Echter rekening houdende met de omstandigheden, heeft spr. er geen bezwaar tegen met het voorstel van Du Burck mee te gaan. De hèer Du Burck zegt het voorstel Zeeman niet te steunen, wetende dat dat nieit doorgaat. Hoewel dat nog veel mooier zou zijn. Dt heer Bekker. Het is niet om minder sym pathie .voor de vereeniging, maar wij moeten om de centen .van de burgerij denken. Het voorstel Du Burck wordt met 4—3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Kroon, Groen en Bekker. De anderen voor. Werkverschaffing voor memorie. De heer Berkhout zegt dat de commissie daar voor een post meende He moeten uittrekken. De voorz. zegt dat door misverstand niet voor memorie was geraamd, en er later opgezet is. (De heer Berkhout zegt dat de commissie meende daarvoor een hooger bedrag te moeten uittrekken. In verband hiermede doet voorz. mededeeling van een drietal ingekomen adressen van de R.K. Landarbeiders vereeniging, van de afd. van den Ned. Bond van Arbeiders in het L. T. en Zuivel bedrijf, en van de vereen. Alg. Ned. Bouwarbeiders; berdijf, waarin gevreesd wordt voor een groote werkeloosheid en gevraagd wordt om werkverrui ming, toeslag op de werkloozenuitkeering en een steunregeling voor uitgetrokken en ongeorganiseer de arbeiders. B. en W. wenschen in deze dezelfde houding aan te nemen als in voorgaande jaren. Maar echter nog geen werk in uitzicht te stellen. Mocht het zoover komen dat het noodig is, dan aandacht aan de adressen te schenken. Maar dan nu ook niet anders dan voor memorie te ramen. De heer Zeeman. Wanneer dezelfde houding als het vorig jaar wordt aangenomen, dan komt er niets van los. Er was toen ook werkelooheid maar de menschen werden naar het armbestuur verwezen. Deze menschen willen echter niet naar het armbestuur. Er wordt gevraagd om werk. In dit verband kan de weg naar Koedijk worden ge noemd, hoewel ik mij niet vlei met de gedachte dat er iets van zal geschieden. En toch moet er aangedrongen worden op productief werk. Bijv. het ophoogen van gemeentegronden, desnoods in samenwerking met het polderbsetuur. Kan er niets aan de dijken worden gedaan? Het dijkje bij de Lange Balk is smal, kan dat niet verbreed worden? Een betere weg bij-de Kerkeweide. De menschen willen liever het geld verdienen dan genadig naar het armbestuur gaan. Spreker zou daarom willen voorstellen f 500 uit te trekken in plaats van pro memorie te ramen. Of het geld gebruikt zal worden is weer iets anders. De heer Du Burck kan zich niet best met B. en W. vereenigen om het aan den loop van den tijd over te laten, hoe de zaken zich zullen ont wikkelen. Wanneer er geen bedrag op de begroo ting wordt gebracht vreest spr. voor minder toeschietelijkheid bij werkeloosheid. Er zijn 2 toe standen die om voorziening vragen. Oud en arm en jong en geen gelegenheid tot werk te hebben. Door 'de vereen, wordt gewezen op werkeloosheid en wij moeten tegenover hen verantwoord zijn. Zij komen toch niet zoomaar bij den raad. Het zal zeker moeilijk zijn productief werk te vinden, hoe wel ik dat toejuich om dat dat beter is dan on dersteuning. Daar is zoo gauw het karakter van bedeeling aan verbonden.. Wij doen dan ook goed om die menschen te steunen. En om te voorkomen dat er gezegd zal worden dat er niets uitgetrokken wordt, zou ik een zeker bedrag op de begrooting willen plaatsen, en bij wijze van te willen steunen dit.bedrag te bepalen op 200 gulden. De voorz. Wanneer memorie wordt geraamd wil dat niet «zeggen dat er niets gedaan zal wor den. Dat kan suppletoir geregeld worden. B. en W. wenschen nu echter nog geen plannen te maken Twee jaar geleden is er ook ingegrepen en geza menlijk met den polder werk uitgevoerd. B. en W. stellen zich voor nu wegr zoo te doen. Helaas doet zich echter het verschijnsel voor ,dat vele arbeiders als lid van de werkeloozenkas bedanken hoewel velen toch hun contributie wel konden betalen. Wanneer zij lid waren zouden zij althans eenigen tijd tegen armoede zijn gevrijwaard, ter wijl men nu direct bij de gemeente gaat aankloppen Wij_meenen echter dat de prikkel om lid te wor den- moet blijven bestaan. De heer Groen acht het standpunt van B. en W. juist. Er kan nog niet Van werkeloosheid wor den gesproken, en wanneer dit wel het geval is zijn het steeds- dezelfden, omdat zij hun vak niet verstaan. Spr. deelt niet het gevoeLen van de ver- eenigingen als zou de toekomst er duister uitzien. Elke post die wij gaan verhoogen moet gevonden worden uit de PI. Inkomstenbelasting. En deze staat toch al hoog bij verleden jaar. Het komt mij ook vreemd voor dat de organisaties er zoo opaah dringen, omdat dit toch meestal vaste, arbeiders zijn. En zij hebben het toch zelf in hun hand zich te vrijwaren voor armoede. Dc heer Kramer kan zich volkomen met den heer Groen vereenigen maar wenscht te onderstree- pen dat het jammer is dat de organisaties zoo zwak zijn en vele arbeiders zich houden buiten het organisatieverband. Dat is het nadeel van hen zelf en in dat van de organisatie. Waren allen lid dan was de zaak veel gemakkelijker op te lossen. De georganiseerden begrijpen hun plicht om in den goeden tijd te zorgen voor andere tijden terwijl de ongeorganiseerden hun plicht niet begrijpen. De heer Zeeman vindt het ook jammer dat zoo weinigen lid zijn. Men moet de organisatie gaan versterken. Maar wanneer men in fabrieken hier aan den Langendijk van 14—18 gld. verdient, en men heeft een achterstand door werkeloosheid, dan is het ook niet kwalijk te riemen, dat men de con tributie niet betaalt. Hoewel, de contributie aan de vakvereeniging de beste rente doet. Wanneer pro memorie wordt geraamd zal het moeilijkheden opleveren waar het geld vandaan moet komen. Ik gevoel dan ook veel meer voor een vaste post. Gaarne zag ik mijn voorstel van 500 gld; onder steund terwijl ik anders dat van 200 gld. zal on dersteunen. De heer Berkhout hoort ervan op dat er zoo weinig georganiseerden zijn, maar kan zich ver eenigen met het idéé van den heer Du Burck om 200 gld. uit te trekken. Dit voorstel wordt verworpen met alleen Du Burck, Berkhout en Zeeman voor. 1 Subsidie aan tuinbouwvereenigingen f75. |Een verzoek van de L.T.B. is ingekomen om een subsidie van 25 gld. voor den tuijibouwcursus ter wijl 50 gld. is uitgetrokken als aandeel in de ijsboeier. Wat de subsidie betreft meenden B. en W. den raad te moe^n laten beslissen. De heer Du Burck zegt dat ook dit zijn aan dacht heeft getrokken. Spr. had het graag gegeven wanneer het op de begrooting had gestaan. Maar ik heb mij ook afgevraagd of de cursus van den L.T.B. noodig was. Was het een cursus op Chr. grondslag zeker zou ik er direct voor zijn, maar de cursus is voor iedereen toegankelijk. En dit moet er wel in staan, omdat men anders geen subsidie krijgt van het rijk. De leeraar aan den cursus is het hoofd der school uit het Waarland een protestant man. Dus het is geen onderwijs berustend op Christelijken grondslag. In Oud karspel bestond toch reeds een cursus voor daar en Noordscharwoude, en in Broek voor dat ge deelte en Zuidscharwoude. En nu komt de L.T.B;. om e en subsidie voor leerlingen hier vandaan. Wij leven in een tijd van bezuiniging en wanneer er gens op bezuinigd kan worden dan is het hierop. Men zal er mij dan ook zeker geen verwijt van maken dat ik hieraan torn, waar het onderwijs geen Chr. onderwijs is. Waarom kunnen dan de leerlingen van hier niet naar Broek. Met alle res pect voorde goede bedoelingen kan ik hieraan mijn stem toch niet geven. De heer Groen zegt dat de heer Du Burck een onbekende is in dezê materie. Wanneer hij vraagt waarom men niet naar Broek gaat heeft de L.T.B., zeker het recht te vragen waarom men uit Broek niet naar hier komt. En de toestand aan den Lan gendijk rechtvaardigt toch zeker het geven van meerdere cursussen. De cursus is ook bevorderd door den rijkstuinbouwconsulent en de rijkssub sidie is reeds verleend. De subsidie bedoelt een tegemoetkoming in de kosten voor een verlicht en verwarmd lokaal. De lesgelden die f2.50 bedragen komen in mindering van de rijkssubsidie. De voorz. Het is toch natuurlijk dat de vraag naar voren komt of niet bezuinigd kan worden ook met het oog op 'slands financiën. Het is mis schien beter wanneer de tuinbouwvereenigingen zich met elkaar verstaan. De heer Berkhout acht 2 cursussen op de 4 gemeenten voldoende. Spr. begrijpt niet waarom of er nu een derde bij moet. Spr. is dan ook tegen de subsidie. De heer Zeeman wijst er op dat in Broek een cursus wordt gehouden in bemestingsleer uitslui tend voor volwassenen. En al zou er ook een an dere cursus bestaan dan nog is spr. voor het ver-f leenen van de subsidie omdat het hier een vakbe lang betreft. I [De heer Berkhout dacht dat er reeds 2 cursus- ssen bestonden, maar nu er 1 bestaat is spr. voor subsidie. i' De heer Du Burck vraagt of Zeeman met stel ligheid kan meedeelen dat er in Broek geen tuin- bouwcursus bestaat. Zoo niet dan leg ik mij er bij neer. De heer Zeeman zegt dit niet te weten. Het is hem niet bekend. 1 De voorz. zegt dat hem is medegedeeld dat er wel een cursus bestaat. Straks werd er pertinent gezegd van niet. C De heer Du Burck stelt voor de f 25 te geven onder voorwaarde dat er in Broek geen cursus bestaat. De heer Kramer vraagt nog wat er tegen de subsidie is. Het zou een geluk zijn wanneer in iedere gemeente een cursus was. Men moet deze zaak niet tegenwerken en geen spijkers op laag water zoeken. De voorz. roept den heer Kramer tot de orde en zegt dat er geen sprake van tegenwerken is. In stemming gebracht wordt besloten met de heeren Zeeman, Groen Bekker en Kramer voor f 25 subsidie te 'verleenen. Tegen de heeren Du Burck en Kroon, blanco de heer Berkhout. Dé voorzitter. Mijnheer Berkhout stemt u. Blan co stemmen kent de wet niet. Of verwijdert u u anders. 1 De heer Berkhout. Mijn stem hangt af van de wetenschap of er in Broek een cursus bestaat of niet. Zoo is men dan eindelijk de uitgaven doorge worsteld, i Voor onvoorziene uitgaven is als sluitpost ge raamd f674.27. De H. O. bedraagt f18000. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met f 26042.321/2- De kapitaaldienst- in- ontvangst en uitgaaf op f30.37. j De heer Du Burck. Mijnheer de voorz. het is thans 11 uur geworden en langer vergaderen is in strijd met ons beginsel. Er is eens door een raadslid gezegd dat hier gekletst wordt, misschien is dat ook wel zoo. Maar wanneer men van 7 tot 11 heeft vergaderd is het toch eens welletjes. Het is dan beter de vergadering te verdagen en dan la ter nog eens te vergaderen. 1 De voorz. Wanneer een van de leden in de ver leiding mocht komen een fleschje bier te bestellen zou daar misschien aanleiding toe bestaan, maar anders kunnen wij doorvergaderen. De verorde ning is va ntoepassing op lokaliteiten waar ster ke drank wordt geschonken. I Dc heer Du Burck. Dus het mag wel onder een glaasje water 1 De heer Zeeman (heftig). Ik heb meermalen met die snuiter vergaderd, dat er gekletst werd....- De voorz. Mijnheer Zeeman ik verzoek u kalm' te blijven. 1 De heer Zeeman. Ik hou mijn mond niet voor hem. Wanneer er gekletst wordt doet hij het.- Rondvraag. De heer Zeeman vraagt of de mogelijkheid be staat dat er een uittreksel wordt gegeven van de begrooting voor het archief van de leden, om eens vergelijkingen te kunnen maken. Ik geloof niet te veeleischend te zijn. dit te vragen. De voorz. U vraagt het voor u zelf. Die toe zegging kan ik echter wel doen, wanneer ook de anderen het verlangen. 1 De heer Kramer ondersteund het verzoek. De heer Zeeman zegt dank voor de toezegging. De voorzitter sluit hierop de vergadering met dank aan de commissieleden Berkhoijt, Kramer en Du Burck voor het werk verbonden aan het na zien der begrootingen, in het bijzonder aan den heer Berkhout voor zijn uitgebrachte rapporten. \ll c 0) D H o sz H CO z Ui z Ui -I Q -Q 0 2 net Kostte nem veel, te be kennen, dat zijln vader eigenlijk arm gestorven was, maar anders bleef hem niets meer over. Zijn plan, idat hij in overleg met Dumont ge vormd had, was om voor zichzelf zooveel moge lijk te bezuinigen en door spaarzaam overleg te trachten beter rond te komen. De vüla wilde hij verhuren, en verzocht daar om zyn moeder het huis te verlaten en zich el ders te vestigen. 1 Triomf eerend stemde mevrouw Waelbeke er in toe; jal nu had zij toch haar zin gekregen, zij behield haar geld en kon nu prettig met haar kinderen in Den Haag gaan wonen. Dat was de illusie van haar leven geweest, want zij hield niets van Ahkeloo; ten minste niet nu geen zorg meer voor." Oitto zuchtte; neen, zorg had hij; niet meer, maar ook niets wat hem eeinigszms bond aan het leven; niets wat hem belang meer inboe zemde, wat hem hoop gaf op de toekomst; maar een blik op Willem schonk hem weer moed. Wat had hij nog veel voor op dien armen kerel. Hij met zyn ijzeren gezondheid, zijn krachtige ledematen, en die anuere had nog levensmoed en levenslust. Neen, hij wilde en zou niet minder zijn aan zijn vriend, en zonder geestdrift ,maar toch met geestkracht regelde hy zijn volgend levensplan- De villa werd verhuurd, de meubels en de rijtuigen verkocht, en Qjttp. huurde een paar „We hebben het stellig al honderd-vijftig maal gedaan en 'nog maar twee of drie van die kale mamsellen heeft er aan gedacht ons een dubbeltje in de ihand te stoppen, en als zij wegreden, dachten zij; toch zeker dat het haar zou lukken. Nu, deze zal ook niet wijzer zijn." Dc paliremer was, zoodra de trein aankwam, er afgesprongen en ging bij; het perron staan wachten tot de freule kwam. Leonore had zich voor deze gewichtige gelegenheid eenvoudig m zwart voile gekleed, met geen ander sieraad dan een bouquet viooltjes op haar borst; dat was het herkenningsteeken. Zij had een korte cape van dezelfde stof om, en een ronden hoed met zwarte veeren op; zij, wist dat zij er in- en door en door gedistingeerd uitzag.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 6