NIEUWE |J toofetocfióót Zaterdag 10 November 1923. I* Blad 33e J arga -ABAK I. ■dt overgelaten te bespreken den O 182. ««Te*©. TüLcnao» s» LAE1DIJKM riHRHT. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK 6 November. D'en 30en October is de Indische Begrooting voor 1924 in (de afdeelingen der Tweede Ka mer'onderzocht. Ons Lagerhuis behandelde dien dag nog een aantal andere ontwerpen, w.o. van bcteekenis, in de sectiën. Waarna de dames en heeren wederom naar hunne haardsteden terug keerden. Er is grond voor de veronderstelling, dat er aan de genoemde wetsvoordrachten slechts oppervlakkige aandacht zal zijn gewijd, vaar op politiek-parlementair gebied nu nog alles op lOsse schroeven staat, en niemand de vraag kan beantwoorden, wie dopr de Kroon zal worden uitgenoodigd, pp „de commando brug" van het Staatsschip post te vatten. De voorzitters der beide Kamers, Mr. Dr. van Leeuwen, de leiders der politieke fractjën, (Mr. Troelstra inbegrepen), zijn door de 'Ko ningin geraadpleegd. Nadat het derriss;otnaire Kabinet, zich met de behandeling der loopende zakenrblijvende belasten, tot de Kamers der Stagen-Generaal het verzoek hadden gericht in de gegeven omstandigheden niet met de Ver tegenwoordiging in contact te worden gebracht en evenmin voor de verplichting te worden ge steld, schriftelijke .Vragen te beantwoorden. Waar de demissionaire bewindslieden zich na tuurlijk voor de naaste toekomst in gee'nerlei opzicht kunnen binden, of wel: voor hunne eventueele opvolgers eenig;e aansprakelijkheid op zich kunnen nemen, is dit verzoek volkomen billijk en begrijpelijk. De vraag: „Wat nu?" blijft, van uur tot uur, aan de orde van den dag, Mr. Troelstra heeft Kamer-ontbinding bepleit. Uit de Rechtsche ge lederen gingen stemmen op, adviseerend het aanwijzen van den teer Troelstra tot „man van 'toogenblik", terwijl dan na het verwachte mislukken van diens pogingen om jets als een „werking majority" te vormen, een beroep op de kiezers (essen) voor Rechts gunstiger voor uitzicht zou openen dan wanneer men nu begint met het uitschrijven van nieuwe verkiez ingen... De Neder landsche fascist Dr. Emile Verviers, (doodsvijand van het Parlement) heeft een Open Brief tot te Koningin gepubliceerd, waar in hy' H.M. aanspoort tot het vormen van „een Kabinet van wilskrachtige en bekwame man nen", tot iets als een „coup d'etat'', welke iin het leven zou roepen een Koninklijk Minis terie van de soort, welke er geweest is in de dagen toen Koning Willem I met nagenoeg absolute macht regeerde Dat na al de conferenties, welke het Hoofd van Staat met toonaangevende politieke figuren hield, wederom de leiders der dr;e Rechtsche fracties (de h.h. Nolens, Schokking en Rutgers) ten Hove werden geroepen, gaf natuurlijk gereede aanleiding om te ver onderstellen, dat de oplossing der crisis gezocht wordt in de richting van een nieuw Rechts Kabinet. I-ntusschen is de Staatsmachine vrijwel stop gezet. Minister v. Swaay heeft een uitvoerige uiteenzetting gepubliceerd van geschiedenis en oorzaken der ontreddering in dfen Postcheque- en Girodienst. De adjunct-secretaris der Neder landsche Bank Thooft is opgetreden als waarn. directeur. Men heeft vernomen, dat aan rekeninghou ders thans reeds 31 millioen en c.c. 2V2 ton uit de Rijkskas is voorgeschoten, dat aan decentralisatie (welke de heer Kymmell had gewenscht na de centralisatie-ellende) niet ge dacht wordt, alsook: dat het zaakje voor Vader Staat een schrikkelijke „strop" moet worden genoemd. Wanneer de Giro weer „in werking zal treden is evenmin bij benadering te zeggen als de vraag te beantwoorden, of deze tak van Staatsdienst ooit weer „uit het moeras" zal geraken 'tls nu een zeer eigenaardige toestand van verwarring en onzekerheid, waarin wij leven: In afwachting van hetgeen Dr. de Visser's opvol ger zal gelieven te beschikken en te ontwer pen, hebben de wethouders onzer groote ge meenten op een vergadering alvast geprotes teerd tegen het plan om het zevende leerjaar af te schaffen. Terwijl de Vereeniging voor M. U.L.O. zich tegen schrapping verklaard heeft van art. 40 Bezoldigings-besluit; als haar oor deel uitend, dat de Regeering moreel gebonden is aan het ongerept handhaven der verkregen salaris-rechten. 'tZpu allicht, in >dp hujdige omstandigheden, minder voorbarig zijd, in dien men thans begon met „de kat uit den boom" te kijken, af te wachten hetgeen door het nieuwe Kabinet straks aan plannen en in zichten zal worden onthuld!!!???De heer Fleskens heeft zijn indertijd aangekondigd plan t.o. van het Schoenenwetje ten uitvoer gebracht een voorstel aanhangig gemaakt ter verlenging van dat wetje tot 1 Juli 1924- En tot de parle mentaire „toekomstmuziek" behoort ook het plan, van senator Van Kol om 's heeren De Graaff's opvolger als minister van Koloniën zoo dra mogelijk te interpelleeren over het politie - schandaal te Batavia, dat zich gelijk olievlek op papier op verontrustende wijze uitbreidt, terwijl G. G. Fock gelukkig van het oude „doof potsysteem" waardoor ook en vooral in de Oost, op zooveel ongerechtigheden 't„Schwamm d'r über" werd toegepast, niet gediend blijkt. De N ederl., Vereeniging tot afschaffing van alcohol-houdende dranken, heeft zich verklaard tegen verhooging van den bier-accyns en ook tegen die van invoerrechten op bier en thee. Men zal hier dus te aanschouwen krijgen een zooveelste geval, waarin „de uitersten elkaar raken"... Ook de belanghebbenden in het ca fé en restaurantbedrijf (voor wie de tijden over 't algemeen verre van rooskleurig zijn) zullen zich ongetwijfeld bij die actie van de „blauwe knoopers" aansluiten. Of te protesten baten zullen, hangt af van hetgeen de opvolger des heeren H. Colijn zal antwoorden op de bange vraag ,waar Z.Exc. van Financiën de middelen zal zoeken om het 140 millioen tekort te dek ken ROOKT smj PANCRASSERS Prima 5 cent Sigaar. Uit de overrijke criminaliteitsrubriek der af- geloopen week enkele notities. Te Beilen heeft een 21-jarige jonkman door een raam van de ouderlijke woning schoten gelost, tengevolge waarvan zijn vader in den buik werd getroffen. Men schijnt hier met een zeer droef familie drama te maken te hebben. Te Antwerpen heb ben een paar Hollandsche oplichters via boter- bestellingen, waarvoor geld wend ontvangen, terwijl levering van waar uitbleef, verschillende menschen voor groote sommen „genomen"! Een pseudo-vrijtnetselaar oefende te Meppel zijne gauwdief-practijken uit. In de historie der zwendelarijen van de Brusselsche Bank, te Am- steidam kwamen nieuwe arrestaties voor. De brand van 23 October te Rotterdam (in een perceel, waar bankiersfirma was gevestigd ,n de Wijnstraat) is zeer waarschijnlijk aangesto ken door een 19-jarigen jongen, die handelde onder pressie van een gewezen procuratie-hou der die de firma voor vele duizenden guldens zou hebben bestolen. De vermoedelijk-schuldi gen zijn gepakt. En deze zaak wordt nu ook genoemd in verband met een moord, indertijd op den heer Blazer, te Rotterdam gepleegd. Stof voor een ultra-pakkende film... Te Delft is op de Kamers van een student een gansch arsenaal gevonden, bommen, dynamiet, revolvers, etc. waren er in overvloed. Of men hier met een liefhebber van zulke dingen dan wel met een anarchist van de daad te doen heeft, moet nader blijken. De kamp tegen de misdadigheid wordt voor de Overheid steeds zwaarder. Doch soms wordt ookde deugd, de eerlijkheid gestraft. Een jeugdig violist, lid van een „strijkje" in Rot- terdamsch café, vindt op het privaat een porte feuille met f40.000. De jonge man geeft den schat den eigenaar terug, krijgt van dezen slechts een vluchtig woord van dank en wordt vervolgens door den caféhouder die woedend was, dat men tem in te zaak niet „gekend" hadop staanden voet ontslagen. Wat noch edelmoedig, noch paedagogisch was van dezen lichtgeraakten patroon Te Amsterdam waren een man en een vrouw op zeer-geraffineerde wijize er bijna in geslaagd een juwelier in de Kalverstraat voor een kost baren ring op te lichten. Dank zijl het pienter optreden van den magazijnhouder vloog het gevaarlije tweetal in het net. Nog stip. ik aan, dat het getal uhotelratten" toeneemt, evenals dat van de berooving in be ruchte perceelen. Zelfs de SpaansChe „schat graver", beseffend de ongeneeslijke dom heid van zoovelen, heeft het zenden van zijine brieven hervat!... En dat ook hij weer slacht offers zal maken, staat immers vast. De Rotterdamsche Kantonrechter heeft de heer Btoekhuijs vrijgesproken van de beschul diging 'der Loterijwet-overtreding. Het O. M. heeft hpoger beroep aangeteekend. „Und kein Endel Tot de jongste ongelukken behoort het zin ken van een schuit bij Numansdorp, waarbij eene vrouw en twee kinderen om het leven kwa men. De roode haan was weer aan het spoken in dagen van stormachtige herfstbuien. Te Har- fingen is eene groote stoomhoutzagerij in de asch gelegd, Jongste finhttcieele „debacles": de gewezen directeür van de Zuid-Hollandsche Credietver- eeniging de heer Truffino is veroordeeld tot schadevergoeding-der kleinigheid van 1.700.000 De Nationale Opera is eindelijk in staat van faillissement verklaard. Of zij, toch nog uit haar assche zal opstaan, lijkt twijfelachtig. Zeer treu rig is de tij;ding, dat het faillissement van de Hanzebank te 's Hertogenbosch niet zal kun nen wórden afgewend. Voor de deposito-hom- ders en spaarders zou niet meer dan 30 pet. resten!... Niets minder dan een ramp voor de Brabantsche streek. Een „jobstijding" voor velen is ook de aan kondiging dat tal van jonge spoorwegambtena ren eerlang op wachtgeld zullen gestelid, is de „Maasbode" goed ingelicht. Over den balling op Wieringen gingen in de jongste 'dagen weer allerlei geruchten van pkwi tot vertrek naar zijp „Heimat". De waar heid blijkt te zijn, dat de Duitsche ex-kroon prins ter te lande wel blijyen, maar uitziet naar wat-behagelijker „milieu" dan de~ etlan- denpastorie. Hij; schijnt zich op een buitentje in de buurt van Harderwijk te willen neer zetten. Hij; ondervindt evenals zoovele duizenden in deze dagen, de harde waarheid van: „'tKan verkeeren". De strijd om het bestaan is nu voor velen, die nog betrekkelijk kort geleden zonder dtUK- kende „kopzorgen" waren, heel zwaar... Wie daaraan mocht twijfelen, overwege bijv. eens, dat zich voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Laren(G.) 61 sollicitan ten hebben aangemeld. En vóór het toch niet zoo schitterende baantje van armbezoeker te Arnhem300 gegadigden, onder wie verschil lende oud-officieren en een ingenieur. Van zulke cijfers mag in waarheid getuigd dat ze... „speaks volumes"..!, BUITENLAND, Met te nieuwe internationale conferentie In zake de schadevergoeding gaat het niet voor spoedig. De heer Poincaré blijft zelfs nu Duitschiand ineenstort, onverzoenlijk en de po gingen met Amerika tot overeenstemming te komen, dreigen te mislukken. De Amerikaansche Staatssecretaris Hughes ontving officieel mededeeling, dat de Bntsche, Belgische en Itaüaanscte regeeringen tot over eenstemming zijn gekomen, inzake de benoe ming van een commissie van experts door de Commissie van Herstel, voor hetinstellen van een onderzoek naar Duitschlands betalings-ca paciteit en voor het opstellen van een plan voor de betalingen. De Fransche gezant heeft Hughes medege deeld, dat volgens de meening van zijn regee ring, het in te stellen onderzoek dient te worden beperkt tot Duitschlands huidige betalingsca paciteit en dat het onderzoek moet worden gehouden binnen de perken van de bevoegd heid aan te C. v. H. toegekend. Ingeval hier van echter mocht worden afgeweken, behoorde eveneens de kwestie der intergeallieerde schul den te worden onderzocht. Met dit laatste kon de Amerikaansche regee ring zich niet vereenigen en zij gaf bereids te kennen, dat de kwestie der intergeallieerde schulden niets uitstaande beeft met die van de Duitsche betalingscapicibeitt. Ook acht zij het vrijwel nutteloos te onderzoeken, wat Duitschiand onder de huidige omstandigheden zou kunnen betalen. Ongetwijfeld heeft Hughes den Franschen gezant onder het oog gebracht, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de Amerikaan sche regeering binnenkort vain D|Uitsohland een Zeer verstandig dan hebt U de beste en. qoedhoopstc. verzoek verwacht hetzij voor een leening voor het aankoopen van levensmiddelen, of weFinet het doel de hulpverleening te kunnen uitbrei den. Volgens Amerika komt het er in de eerste plaats op aan, het productievermogen van Duitschiand te herstellen en de Duitsche be volking tegen honger te beschermen en in de tweede plaats, om het surplus mogelijk te ma ken dat zou kunnen dienen, voor de betaling van schadevergoeding, waarop ook Amerika nog steeds aanspraak blijft maken. Wat de Amerikaansche regeering denkt te doen, ingeval Frankrijk zijn standpunt blijft handhaven, valt nog niet te zeggen. Zooals gezegd, Duitschiand dreigt ineen te storten. De Beiersche troepen staan onder com mando van 'kapitein Ehrhardt en Hittler ook verluidt, dat generaal Von der Goltz1 de leiding zal nemen bijl de Thurimgsche grens. Een uitbarsting is elk oogenblik mogelijk. De Rijksweer-heeft tegenmaatregelen genomen. Ook de politieke toestand is ernstig. De drie socialistische Rijksministers zijn uit het Kabi net getreden, zoodat voor het oogenblik Stre seman regeert met een incompleet kabinet, zon der Rijksdag. In Saksen is een weinig ontspan ning ingetreden. In het Rijnland houden de Separatisten zich vooral in de Fransche zone nog staande. In Aken is het avontuür geëin digd met het verdwijnen der Separatistische benden door de Belgische troepen. In Berlijn is het tot ernstige uitspattingen gekomen :n verband met de duurte. Zij richtten zich door de gevoerde anti-Semitische agitatie, in de eerste plaats tegen de Joden. UlT UtNUWIlKfcK ST. PANCRAS. Een der eerste eischen om op maatschappe lijk gebied financieele vorderingen te maken' is zich niet door den tijd te laten beteerschen. En toen wij heden, Vrijdagmorgen, een kijkje in den modern ingerichten slagerswinkel van onzen nieuwen plaatsgenoot, den heer H. Jon ker namen, welke de slagerij van den teer Wortelboer heeft overgenomen, kwamen wij tot de ervaring dat de eigenaar dit begreep. Het geheel, de wanden in tegel-, de vloer in 'graniet- en de etalage en de toonbanken in marmeruitvoering, gaf, met een mooie ruiker en de winkel goed met vleesch gevuld een nette aanblik. Een van Berkels patent snijma chine en een weegschaal volgens moderne con structie waarborgen de cüëntele goed gewicht en nette bediening en wij gelooven dan ook dat de heer Jonker zijn plaats in deze ge meente zal veroveren. SINT PANCRAS. f Evenals het vorig jaar was thans, Woensdags avond, op initiatief van den heer Gerritsen een professor de Billard, met name den heer R. v. d. Laan, in onze gemeente uitgenoodigd tot het spe len van een partij tegen een der beste amateur^ van deze plaats. En evenals het vorig jaar moest hier de professor het onderspit delven tegen den heer Jb. Ruis. SINT PANCRAS. De gehouden speldjesdag ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente de som van f34.95 opgebracht. i OUDE NIEDORP. In het veefonds alhier waren in het afgeloopen kwartaal verzekerd 409 runderen, hiervan werden er 3 afgekeurd. De omslag hiervoor werd bepaald voor Augustus en September 0.1 pCt. en voor Oc tober 0.2 pCt. Dit is gemiddeld per rund voor de de drie maanden j. gulden 2Q cent. fj- 1 V

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1